Eén wint van Zierikzee jSLAJÊF'wU WSÈaErJÈ (Post 1 mei al weer duurder? ijfjygF^» Meer bloedstolling door inspanning „Waardigheid begraafplaats Apeldoorn in het geding In laatste minuut zagen poorters iets over het hoofd TV-spel bij windkracht 9 Zilvergebrek leidt tot crisis in V.S. Cefa-Contact met goed nieuws over filmactie Fantasie bracht meisje tot vele malversaties Vrouwen willen geen straatveger worden Reclers hebben weer hoop Vierdaagse toonde aan: 7 DONDERDAG 14 JANUARI 1965 (Van speciale verslaggever) ZIERIKZEE Geen overwinning gisteravond in Zierikzee. geen zege in dc derde aflevering van het NCRV-televisiespel „Een tegen al len". Wel een nederlaag op-het-nip- pertje, sportief genomen by wind kracht 9 en een koude, striemende regen. De „eenzame vragensteller" uit het Brabantse Oirschot, dc 43-ja- rige zakenman Louis Termeer, heft dan in dc Bussumse studio beide handen als een succesvolle bokser omhoog. Het had weinig gescheeld, of hü had ze in wanhoop naar boven moeten steken. Het antwoord op de enige van dt tien vragen, die gemist werd, lag kant en klaar op de tafel van de in renais sancestijl vergaderende raad der wij zen. Helaas: in de spannende ogenblik ken van de laatste minuut werd com modore Owen en zijn in 1809 gekre- Cn opdracht over het hoofd gezien- ten we maar zeggen: het kwam door de zenuwen die poorters en poorteres- den. meester moest maken van de batterijen op de kust van het land van Cadzand nog maar geleefd, hij zou zeker heb ben gebeld. Een lolletje kan geen kwaad als het maar niet te lang duurt had burger vader mr. F. Th. Dijckmeester gistermid dag in het plaatselijk blad geschreven. was in bespiegelende, haast filosofi sche zin op het hoe en waarom van hel uit België afkomstige massaspel inge gaan. doch gisteravond was hü heel wat zakelijker. Hy. z'n notabele secondanten. ir nog meer de Zierilczcese burgerij, loochenstraften de opvatting dat de Zeeuw introvert is. Ook op Schouwen- Duiveland laaide het enthousiasme tot in -de hoogste sferen op. Juist op dit op laatste benen lopende eiland werd a getoond wat samenspel en burgerzin v mogen. „Gecondoleerd, burgemeester", zei spel leider G. H. Breetvelt om elf uur gister avond in hotel Mondragon, waar de te genspelers van de „eenzame vragenstel ler" uit Oirschot met het water nog de wenkbrauwen bijeen gekomen war De heer Breetvelt zelf werd neer terecht door de eerste burger gefeliciteerd. Dank zy de commissie, waarvan hij voor zitter was. had de bevolking van Zierik- i de vyf praktische vragen geheel tot genoegen van de jury kunnen oplossen Niet minder dan 895 personen waren in scholen en andere gebouwen geconsig neerd. Aan materialen en wat. dies zij, lag zo'n 12o ton klaar. Honderd auto's, waaronder een mobiele kraan, een talcel wagen en zelfs een sneeuwschuiver wa rn ingeschakeld. „Geweldig wat een samenwerking'", zei de heer Breetvelt. „Ik woon hier veertig k vijfenveertig Jaar, Ik heb In alle mogelijke comlté's gezeten, maar ik nog nooit zoiets meegemaakt leder- was even enthousiast, iedereen, tot de Jeugd toe. klopte b(J m(J aan om !et« t mogen bijdragen". PINDAS>OEREN Wat op het Havenplein, waar het spek. takelstuk werd opgevoerd, het ineest im poneerde. is moeilijk te zeggen. Met ver kleumde vingers stonden meer dan hon derd vrouwen pinda's aan twee meter lange draden te rijgen om het was d- opdracht van Louis Termeer de vogel stand van Schouwen-Duiveland ook de winter op peil te houden. Een men uit een textielwinkel liep met een maat stok en de nodige klosjes ijzergaren rond al metend en met royple hand gevend. Hoeveel Zierikzeeënaars vanmorgen te laat op hun werk zijn verschenen, weten We niet. Een feit is evenwel dat er uit tweehonderd huizen wekkers lagen te verregenen en daar. zo vertelde een hor logemaker, kunnen ze beslist niet tegen. Een ander probleem was nog dat de ro buuste tikkertjes na afloop van het spel als het ware een grote hoop vormden Omdat er zoveel waren, die precies op elkaar leken, had men vaak grote moeite zijn rechtmatige eigendom terug te vin den. Het bouwen van een brug. die de aan sluiting van Schouwen-Duiveland met het vasteland moest symboliseren, was wel het zwaarste karwei. Niet alleen door de storm, die met de planken en kisten speelde, maar ook door de hon derden handen, die in het wilde weg leken te zagen en te timmeren. Door de wat zwakke kisten, die onder het plan kier moesten worden geplaatst, werd het een wankel geval, maar niemand van degenen die er in optocht overheen moesten, ging er door of viel er af. ESKIMO ZIERIK De vrouw, die zeker een kwartier lang op een paar op elkaar gestapelde kisten stond om dc Eskimo Zierik. de grondvester van Zierikzee uit te beelden, mag van geluk spreken dat ze een paar stevige benen had. Met haar peddel moest ze zich zo nu en dan schrap zet ten om er niet af te waaien. Zeker een kwartier lang hield ze het uit en toen ze eindelijk als versteend op de grond werd geholpen, kreeg ze ondanks de chaos en de verwarring, een warm ap plaus. De afeztting van het Havenplein was perfect geregeld. Uit heel Zeeland wa ren veertig man van de rijkspolitie naar Zierikzee gekomen, niet alleen met mo bilofoons, maar ook met een goed hu meur. Ondanks het feit dat ze doornat regenden en verwaaiden, slaagden ze erin het publiek achter dc hekken te houden, die van de Haagse politie waren geleend. De optocht, georganiseerd door de stichting „Zierikzee ontvangt vreemde lingen". was fenomenaal. Alles wat het stadje aan verenigingsleven heeft, was erin te zien, terwijl ook de midden stand. de visserü er de industrie ver tegenwoordigd waren. Het meest in drukwekkende gevaarte, dat werd mee gevoerd, was een t 350.000 kostende a £T—HB—B BHM - -~ rm fmlM a MHP r t m liBWr ljf^RD| De N.C.R.V. televisie-quiz „Een tegen allen" speelde zich woensdaaavond in Zierikzee af. De schilderachtig uitgedoste Raad der Wijzen had Tanja Koen in zijn midden. Naast haar zit de voorzitter van de raad, burgemeester mr. W. Th. Dijckmeester, staande links, de vice-voorzitter van de raad, mr. K. AKeunig. f5 VOORWAARDELIJK Cipier gaf klap BREDA Voor de Bredase politie rechter moest gisteren terecht staan de 60-jarige gevangenbewaarder J. R. uit Breda die op 17 maart vorig jaar in het huis van bewaring in Breda de 25-jarige Tilburgse gedetineerde A. van der S. een kflap had gegeven. Ook Van der S. (die in de gevangenis te Scheveningen tham een straf van anderhalf jaar uitzit) moest wegens mishandeling terecht staan, want hij had de bewaker een klap terugge geven. De officier van justitie meende dat de bewaarder, die een uitstekende staat van dienst heeft, te ver was gegaan. Reke ning houdend met de gespannen sfeer welke altijd in elk huis van bewaring heerst, eiste hij f 25.- voorwaardelijk Tegen Van der S. werd, gezien diens strafblad, f 25,- boete onvoorwaardelijk geëist. De politierechter veroordeelde de bewaarder tot f 5,- voorwaardelijk. Van der S. kreeg f 50,- voorwaardelijk. II Expresse-zending wordt anders DEN HAAG Een nieuwe ver hoging van de posttarieven de laatste dateert van een half jaar geleden komt zeer binnenkort af. De datum van ingang is waar- schiinliik 1 mei. Dit valt af te leiden uit hetgeen prof. ir. G. H. Bast gisteren tijdens een lezing heeft gezegd. Eerder werd al ge meld dat een verhoging van scheepsmotor, die door de plaatselijke dochteronderneming van Piet Smit te Bolnes vervaardigd was. Zierikzee was gisteravond uitgespeeld de eerste „eenzame vragensteller", de heer M.,C. Doelman, is al sinds oktober televisienieuws maar „Een tegen al len" gaat toch nog een vervolg krijgen. Zaterdag vertrekt een caravan van Zeeuwen per auto naar Oirschot om Louis Termeer te huldigen, en enige de vorige week ontvreemde attributen terug te brengen. Hierbij behoren een grote witte zwaan, die van een boom voor een hotel werd afgerukt, zomede een zonnebril en een dóos sigaren, die uit de auto van de „eenzame vragenstel ler" werden „ontvreemd". De in totaal tachtig man tellende NCRV-, NTS- en PTT-ploegen, die bij „Een tegen allen" moeten worden inge schakeld, gaan de volgende keer (10 februari) naar Hoogeveen. Daar zal Louis Termeer opnieuw de burgerij tot eensgezinde krachtsinspanningen moeten uitdagen, waarbij het in de bedoeling ligt hem te onttronen. Dick van Bommel, hoofd van de afdeling gevarieerde programma's der NCRV-televisie vertelde nog dat er onderhandeling!» met België gaande zijn om in september a.s. een ..inter land" te gaan spelen. NEW YORK Het tekort aan zil ver over de hele wereld nadert een crisis en brengt de Amerikaanse schatkist die miljarden zilveren munten aanmaakt in het nauw. Zij heeft een niet-zilveren munt laten ontwerpen en als deze wordt ingevoerd, zullen er miljoenen ounces vrij komen voor de industrie. De huidige prijs van 1,293 per ounce is de hoogste van de ze eeuw. De zilvermünen in de Rocky Mountains zijn na tientallen jaren rust heropend. Zilver is nodig voor tandartsen, jonggehuwden, maar vooral in deze tijd van ruimtevaart voor kleine bat terijen, lasallooien, fotografisch pa pier, enz. In 1964 heeft de wereld twee maal zo veel zilver gebruikt als de mijnen hebben geleverd. Een wet van 1792 verplicht de schat kist zilvercertificaten van een dollar in te wisselen voor een bepaalde hoeveel heid zilver en toen de zilverprys steeg, begonnen de gebruikers de voorraden van de schatkist af te tappen. Deze zijn de laatste twee jaar met een kwart ge slonken tot 1,21 miljard ounces. In het huidig tempo is dit slechts genoeg voor twee jaar en dan is het hek van de dam voor verdere prijsstijgingen. Men verwacht een harde strijd in het Congres, want de gebruikers willen dat de staat van de markt verdwijnt; de producenten willen de zilveren munt be- (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM Verschenen is het eerste nummer van CEFA-Conlact, een driemaandelijks orgaan, dat thans in dc plaats is gekomen van de Cefa: Filmgids Men is tot deze uitgave over gegaan, omdat dc exploitatie van de maandelijks verschijnende Cefa-Film- gids een verlies van f 7000 per jaar opleverde. Een verhoging van het abonnementsgeld met f 1,25 leek niet raadzaam. Men tracht thans met Cefa- contact de afdelingen en donateurs op de hoogte te houden met wat er in de Cefa rondgaat. Dit eerste nummer licht deze bedoe ling nader toe en geeft voorts nieuws uit bepaalde afdelingen (ook ontleend aan brieven van leden en donateurs): de openingsrede van voorzitter D. Boon op de jongste jaarvergadering van de Cefa in extenso. alsmede een kort ver slas over deze vergadering Uitvoerig wordt ingegaan op de weige ring van subsidie voor het Cefa-werk door staatssecretaris Van de Laar en de toezegging van deze bewindsman om deze aanvrage het volgend jaar nader te bezien Aangekondigd wordt een actie Ant woord 1 96 5. die ten doel heeft het aantal Cefa-donoteurs te doen stijgen tot 10.0(1. De Cefa heeft een halve ton per iaar nodig om het werk behoorlijk te kunnen voortzetten en daartoe is een stijging van het aantal donateurs ten zeerste noodzakelijk. Tien films Cefa stelt zich voor tien nieuwe films uit te brengen. Enkele daarvan zijn •eeds In huis. Op het gebied van de ivonturenfllms zijn aangekocht: „Duel In de Jungle" en ..Terug uit het heelal" Wat de getuigende films betreft heeft reeds succes mei de film „Lucia" het werk van Blllv Graham en; thans wil men daarior eveneens aanko- en „A letter to Nancy". De bevrijding van ons land. dit ja3r twintig jaar geleden, wil men vieren de films: „Slaap der rechtvaardigen" t de Jodenvervolgingen) en „Zij sprongen in de nacht" (over het inter nationale verzetswerk). Voorts heeft men als probleemfilm op het lystje staan: „Two living One dead" (over de vraag of een ambtenaar zijn leven moet instaan voor staats gelden i Als thriller wil men aantrekken .Manderson Mystery" en als komische 'ilm: ..Jacht op staatsgeheimen". Veel verwacht men ook van de door kinderen gespeelde, vertederende Itali- e film: „Marietto". nieuwe tien vormen een veelbelo vende aanwinst van de Ccfa-filmporte- feuille. Zoals men weet is de Cefa thans ge vestigd op het adres Boomberglaan 12 te Hilversum, waar men zich voor fl.25 per jaar op Cefa-Contact kan abonneren en inlichtingen kan krijgen over het voordelige Midweek-tarief. waardoor scholen, verenigingen en clubs (byv. be jaarden-sociëteiten) in de gelegenheid worden gesteld op voordelige voorwaar den door de weekse filmmiddagen en -avonden te organiseren. PERSONALIA Dr. J. F. Goossens, generaal van het Belgische ministerie van volksgezondheid en van het gezin, is benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Dr. G L. C. A. de Schouwer, eveneens van dit ministerie, werd tot officier in dezelfde orde be noemd. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Naseau D. W. Doude van Troost wijk. is te Loenen (U.>. landbouwkundig adviseur by de coöperatieve centrale Raiffeisenbank te Utrecht. houden. Tegen hen komen de producen- van nikkel, enz. in het geweer doch de automatenindustrie wil de zil- n munt behouden omdat de automa- Vriendelijk en charmant, maar... ZUTPHEN Een vriendelijk en harmar.t meisje, de 17-jarige A. S., die volgers haar vriendinnen van rijke komaf moest zijn omdat zij zich mate rieel zoveel kon permitteren, is nu in arrest. Haar ongebreidelde fantasie aeeft haar in staat gesteld vrij lange 'ijd een hele serie malversaties te ple gen. Van lieverlede komt het er bij de recherche nu allemaal uit. Een bloemlezing uit de handel en wan del van het jonge meisje, dat het laatst in een kantine van een groot bedrijf werkte en waar ze haar vrienden en •riendinnen elke dag weer verbaasde door haar vele kleding en sieraden. ,Ik kom mooie dingen uitzoeken voor de mevrouw van de directeur van wie ik binnenhuisarchitecte ben" zei ze in een winkel. Ze ging met een heel pak spul len de winkeldeur uit. Met een buitgemaakt firmastempeltje wist ze voorts allerlei bestelbonnen klaar te maken, waarmee ze rijkelijk inkopen deed in Zutphen: bij de boekhandelaar. BREDA Wat voor aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden de gemeente Breda ook aanbiedt, er melden zich geen gehuwde of ongehuwde vrouwen aan, die bereid zijn als straatveegsters te gaan werken. Zij zullen in een mooi uniform gestoken worden als zij de bezem ter hand nemen, maar welke beloften de gemeente ook doet. niemand heeft interesse. In zijn nieuwjaarsrede maakte burgemeester Geuljans van deze gang van zaken melding, daarbij betogend dat hij nu nog maar één oplossing zag voor dat (vuile) vraagstuk)overworvw— voor opruimingswerkzaamheden, moet worden buitenlanders aan te trekken Wisselvallig DE BILT. Het centrum van een diepe stormdepressie is in de afgelo pen nacht van de Oceaan via Schok land naar de Noordzee getrokken. Aan de voorzijde van het er bij behorende koufront bereikte de wind aan de kust tijdelijk stormkracht. Het zwaarste stormveld trok echter over de Britse eilanden naar het noordelijke deel van de Noordzee. Kort na middernacht pas seerde het koufront in een snel tempo ons land. waarna de wind belangrijk in kracht afnam. Vanochtend wakker- de de wind echter tijdelijk weer wat aan. toen een randstoring over de Noordzee bewoog. Ondertussen blijft de circulatie op de Oceaan zodanig, dat Nederland binnen het bereik van storingen blijft. Het weer behoudt daarom een wisselend karakter waar bij. opklaringen ivorden afgewisseld door enkele plaatselijke buien. De wind blijft westelijk en kan nu en dan aan wakkeren tot krachtig of hard. De temperatuur zal iets bonen normaal zijn. ZON EN MAAN Vrijdag 15 januari: zon op 8 41, onder 16.58: maan op 14.32, onder 6.39. 17 januari: volle maan. AMSTERDAM Wanneer de verbe tering dooriet en de kostenverlagingen doorwerken, ia er hoop, dat de bedrijfs resultaten in de scheepvaart bevredigen, der zullen worden, aldus is het oor deel van de Kon. Ned. Kedersvereniging. De concurrentiekracht van de Neder landse vloot is in 1964 wel achteruitge gaan door de kostenstijgingen, die de verbetering in het vrachtenpeil teniet deden, maar toch steekt 1964 gunstiger af. by vele voorgaande jaren. De 31-jarige mevrouw Van Es-Am- melrooy is gisteren op de Westermarkt in Amsterdam met haar hoofd op het wegdek gevallen en kort na aankomst in een ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw met haar fiets naast een autobus voor een stoplicht stond en een bromfietser zich tussen haar en de autobus wilde opstellen. De Koningin is voornemens op za terdag 8 mei het vierde lustrumcongres van dc Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers in de Ahoyhallen te Rotterdam by te wonen. nodig aan de man moesten worden ge- oracht, ging ze naar Amsterdam om daar zaken te doen. Aan haar chef vroeg ze dan bij voorbeeld heel timide: ,.Mag ik morgen naar Schiphol om mijn verloofde uit te zwaaien, die naar het Midden«- Oosten gaat?" Over verloofde# gesproken, te heeft heel wat van deze figuren ten tonele ge voerd. Eenmaal had ze het over een re ceptie die dan en dan gehouden zou wor den. Het personeel er met een deputatie compleet met bloemstuk en al. Maar er bleek niets aan de hand te ayn, Door dit gebeuren en andere merk waardige ontwikkelingen liep het meisje tegen de lamp. Haar moeder wist van niets en is zeer overstuur, omdat ze haar ook met allerlei verhalen om de tuin heeft geleid. Intussen brengt de Zutphense re cherche steeds meer bedriegerijen aan het licht. Koppelnet kost f440 miljoen ARNHEM Bij de Nederlandse elektriciteitsfabrieken is in overwe ging te komen tot een aanzienlijke ersterking van het koppelnet. Men denkt aan een net voor een spanning van 380 000 Volt. Deze spanning is gekozen omdat zij thans algemeen ingang vindt voor de grote koppel- netten in West-Eurona. De toepassing zal het mogelijk maken rechtstreekse erbindingen met de aangrenzende landen tot stand te brengen- De plannen omvatten een net dat met »n grote boog door het land loopt en dat op den duur tot een ring zal kunnen worden voltooid. In enkele belaneriike zwaartepunten zullen hieroD stations worden aangesloten voor de verbinding met de netten voor 150.000 Volt en ti het net voor 220.000 Volt dat thans de noordoostelijke provincies in a: bouw is. Voorts zullen od het net ver bindingen met Duitsland en België kun nen worden aangesloten. De totale investering voor koppelings doeleinden, die op f 440 miljoen wordt geraamd, zal eerst in de Iood van een ruim aantal jaren nodig zijn. Een niet onaanzienlijk deel van het gehele net moet echter volgens de nlannen reeds in de eerstvolgende vier a vyf jaar ge reedkomen. het briefoorto tot twintig cent in de bedoeling zou liggen. Prof. Bast meldde in zijn le zing o.m. dat dat de huidige ma nier waaroD expressestukken worden behandeld, niet bevredigt. Het hele systeem staat od de hel ling. Over het telefoontarief, dat eerlang lokaal per minuut zal worden berekend, verklaarde hij nog nader, dat dit geen wezen lijke prijsverhoging zal beteke nen omdat dit nieuwe bereke-' ningssysteem zal samenvallen met het vervoer van buurtnetten die een veel groter gebied bestrij ken dan de huidige lokale net ten. Over het centrale antennesys teem: technisch is het mogelijk er ook kleurentelevisie mee te ver zorgen. Over de mogelijkheid van subsidie voor de (onrendabele en tot verdwijnen gedoemde) draad omroep: die kans acht ik bijzon der klein. Japan wil meer handel met Rood-China WASHINGTON De Japanse premier Sato heeft gisteren tijdens zijn tweedaagse besprekingen met de Amerikaanse presi dent Johnson gepolst of er van de zijde van de VS bezwaren zyn als Japan de handelsbetrekkingen met rood China uit^ breidt. Johnson schijnt hiertegen geen be-, zwaren te hebben. Dit staat in het com munique dat ha de besprekingen is uitge geven. In de verklaring wordt gezegd dat. Japan zijn economische betrekkingen met Peking zal séheiden van de politieker Voorts is tussen Sato en Johnson over- eesntemming bereikt over samenwerking in een gezondheidsprogram voor Zuidoost-, Azië. Premier Sato heeft ook nog gevraagd of Japan weer het bestuur kan krijgen over de Rioekieo- en Bonin-eilanden. Pre sident Johnson antwoordde hierop te ho pen, dat de militaire situatie in het Verré Oosten het eerstdaags zal toelaten, dait ■het bestuur van Okinawa aan Japan Öd worden terugegeven. Op dit eiland is een grote Amerikaanse basis gevestigd. O NIJMEGEN Hoe reageert de lichamelijke conditie op langdurige inspanning en wat zijn de reserves van een individu vóór, tijdens en na die inspanning? Dit is een van de vragen die men mede wil trachten Controverse over kunstbloemen Eigenmachtig optreden van ambtenaren APELDOORN Of kunstbloemen mooi of leiyk zün. is en biyft een kwestie van pcrsooniyke smaak. Zo ook in Apeldoorn, waar de gemeen- telyke dienst van landelyke eigen dommen liet leggen van imitatie- bloemen op graven als „niet pië teitsvol" aanmerkte en drastische stappen ondernam. Dc laatste zyn inmiddels weer ongedaan gemaakt. Maar de controverse is gebleven een controverse, die zich nog nooit in enige Nederlandse gemeente heeft geopenbaard. Het begon allemaal in de boezem van de dienst van landelijke eigen dommen. Onder dit gemeentelijk bu reau ressorteert o-m. de algemene be graafplaats Heidehof, die tegen Ug- chelen aanligt en als een van de mooi ste kerkhoven van ons land wordt be schouwd. De graven zyn daar ver (Van onze speciale verslaggever) buiten elke vorm van drukte gesitu eerd, midden in een onvergetelijk stuk natuur, dat afgezoomd is met loof en naaldbomen. De directeur van de dienst, de heer D. Bouwman, zomede diens assistent, de heer F. Lambach. hadden reeds lang met lede ogen aangezien dat het ge bruik om kunstbloemen in plaats van verse bloemen op de graven te leggen steeds sterker werd (overal trouwens in Nederland!). Ze ergerden zich aan de felle kleuren der tuinltjcs. aan de com binatie van bloesems, die vaak gekozen werd wat de seizoenen betreft totaal met elkaar in strijd en aan de ver kleuringen. welke na dagen optraden Na lang prakkizeren meende men het gevonden te hebben. Met de uit 194" daterende plaatselijke begrafenisveror dening in de hand en met de vinger by de paragraaf, waarin staat vermeld dat de graven een waardig karakter dienen te hebben, zou het euvel bestreden kun nen worden. Zonder het gemeentebestuur in te lich ten. werd een bord by de ingang van Heidehof geplaatst, waarop stond dat het leggen van imitatiebloemen op de gra ven „niet piëteitsvol" was en daarom verboden moest worden. Mensen, die de laatste rustplaats van hun geliefden reeds met een tuiltje kunstbloemen had den gesierd, werden aangeraden dit weg te halen. Van dit laatste kwam niet. of zo goed als niets terecht Een dag of veertien later volgde dan ook de tweede stap. Een werkman werd langs de graven gestuurd om de imitatiebloemen te verzamelen en onder nummer in een opslagplaatsje on der te brengen. De eigenaars zouden ze daar kunnen komen afhalen Enkele Apeldoorners namen dit niet Waar stond dit? Wie meende kunstbloe men te bunnen verbieden? Toen ze bij de heren Bouwman en Lambach geen gehoor konden vinden op de ingesla gen weg werd althans niet teruggekeerd werd de plaatselijke pers ingescha keld. In de rubrieken van ingezonden stukken kwamen tientallen reacties er meningen los. die vernietigend warer voor de dienst van landelijke eigendom- Men sprak van „onhoffelijk", „schan dalig" en zelfs van „grafschennis". Men vroeg zich af. of de vele verwaarloosde graven niet onwaardiger elementen ren dan het incidenteel geplaatste tuiltje op een verzorgd graf. En hoe mossten de verlepte, soms totaal verdroogde bloemen worden gekwalificeerd? Was het verder niet zo dat de mooiste bos sen bloemen al de eerste nacht door dc konijnen werden aangevreten, die Heide hof teisterden? Burgemeester en wethouders gingen zich er mee bemoeien weldra de hele gemeenteraad. Unaniem werd de werk wijze en het eigenhandig optreden van de dienst van landelyke eigendommen gelaakt. Een besluit was spoedig genomen. De imitatiebloemen. die nog niet waren opgehaald, moesten, precies zoals ze gelegen of gestaan hadden, op de graven worden teruggeplaatst Ook aan de gemeentelijke begrafenis verordening zal op korte termijn ge dokterd worden Of dit betekenen gaat dat kunstbloemen inderdaad niet meer op Heidehof mogen voorkomen, is nog een open vraag. Zeker is dat men ook in andere Nederlandse gemeenten nieuwsgierig is naai- dit staartje. I te beantwoorden door een zg. bloed'-' stollingsonderzoek dat een team van de Nijmeegse universiteit tydens de laatstgehouden Vierdaagse heeft in gesteld bij 120 wandelaars die zich voor de proef beschikbaar stelden. De werkgroep die onder leiding stond van dr. C. Haanen, lector hematologie; en die diverse bloedmonsters afnam van haar ..proefkonijnen" heeft als voorlopig belangrijkste conclusie naar voren ge bracht, dat door inspanning het aantal factoren voor het op gang brengen van bloedstolling sterk toeneemt, zulks in tegenstelling met wat men tot op heden aannam. Het is net of tydens de inspan ning een stollingsreserve wordt opge bouwd, die by een eventuele verwonding een snelle stelping kan waarborgen. Waarom dit zo verloopt, vormt een van de vele vragen die de medische weten schap wil trachten te beantwoorden. Een van de medewerkers aan de werk groep hoopt deze en nog ander gege vens - dit jaar hoopt men weer tal van bloedmonsters te kunnen afnemen tij dens de Vierdaagse - in een proefschrifl te verwerken. LANGE VAKANTIE VOOR PRINSES IRENE VIAREGGO Prinses Irene en prins Charles Hugues de Bourbon Parma heb ben opdracht gegeven hun villa in Via- reggo (Italië) in orde te maken, zodat zy er in het vroege voorjaar een lange akantie in kunnen doorbrengen. Het prinselyk paar zou zich op het ogenblik n vakantieplaats in Noord-Italië be vinden. GRONINGEN mpp aats godgeleerdheid: H Vriëllnk (Gronin gen). W Withaar (Meppel); kerkelijk voor bereidend: P Geluk (Scheemda); kandidaats - j p h Evenhuls (Bedum), P (Groningen) kandidaats genees- mej. T Bruins (Wieringermeer). d Gaag (Den Wolde (Meppel).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7