Nieuwe Leidlse Courant Einde staking lijkt mogelijk Landings ver bod treft uitgewezen Turken CALEX Marechausseekazerne dient als noodverblijf Ale taalbonden beraden zich op de concessies van de werkgevers Kort geding in familieconflict schoenfabriek zei de erwt Commentaren Tsjombe binnen enkele dagen naar Brussel? De \rouw Alberdien Donderdag 14 januari 1965, 45ete jaargang r Opklaringen De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Opklaringen, maar ook hier e*> oaar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Abonnementsprijzen p.W. 0,78, Voorstel Belgische regering BRUSSEL De Belgische regering heeft vannacht nieuwe voorstellen igedaan om een einde te maken aan de staking in de olie-industrie die het economisch leven dreigt te verlammen. Zowel stakers als werkgevers moe ien voor morgen twaalf uur antwoord geven of zij het compromis aan- raarden. voorstellen werden gedaan tij- een vergadering- die gisteravond begon en vanmorgen eindigde. Aan wezig waren de ministers van econo mische zaken en arbeid. A. Spionoy en L. Servais. Commentaar na afloop werd niet gegeven, alleen wilde mi nister Spionoy wel zeggen dat hij op timistisch .gestemd was over de kans dat het overleg zou slagen. Overigens is het gevaar niet denkbeel dig dat deze staking na afloop onmiddel lijk gevolgd wordt door een andere de exploitanten van benzinestations eisen hogere winst op benzine. Zij willen in plaats van drie oenit per liter een winst De pomphouders zeiden dat in de loop in vandaag het grootste deel van de vierduizend benzinestations uitverkocht zal zijn. Er wordt een kleine reserve ge houden voor dringende gevallen. Aan de Nederlandse grens wordt de drukte met uur groter. Vele Belgen steken even grens over om een voorraadje in te Rumoer in België Gouverneur van Luxemburg met verlof gezonden BRUSSEL De Belgische hoofd- lad is gisteren in rep en roer ge bracht door het bericht, dat de gouver neur van de provincie Luxemburg, ridder Desire Lamalle, met verlof is gezonden door de minister van binnen landse zaken, Gilson. De gouverneur, een functie overeen komstig die van commissaris van de Ko ningin in Nederland, was verzocht ont slag te nemen nadat Gedeputeerde Sta len van Luxemburg een klacht tegen hem hadden ingediend wegens „belang rijke administratieve overtredingen". Het zou gaan om de aanwending van finan ciële middelen voor andere doeleinden, dan waarvoor zij waren bestemd. Hij is nu met verlof gezonden omdat hij weigerde ontslag te nemen. Het „hoge controle-comité" zal de onregelmatighe den nu onderzoeken Ridder Lamalle is pas sinds 1 juli 1961 gouverneur. Hij is 49 jaar en vader van zeven kinderen. Zijn activiteit op sociaal gebied is in- brede lagen van België bekend. Controleurs van de algemene in spectiedienst uit Arnhem, die de laatste tijd vooral in Noord-Overijssel een inten sief onderzoek instellen naar clandestien slachten en het in voorraad hebben van ongekeurd vlees, hebben bij de familie W P. in Mulderij een partij ongekeurd in beslag genomen. -C5L.FIS- fiO'GliftMIHIIL Official dealer Leiden e.o. In een oogopslag Ds. Toornvliet voor radio- Luxemburg pag. Boek over MacArthur pag. 5 Miljoenen gasten op kam peerterreinen pag. 5 Eén legen allen: Zierikzee verliest pag. 7 Post 1 mei duurder? pag. 7 Kunstbloemen op begraaf plaats pag. 7 Een honderdtal stakers heeft gisteren met geweld het lossen van een tankboot in een kanaal bij Willebroek, tussen Ant werpen en Brussel, verhinderd. Nadat een eis om het lossen te stoppen, was af gewezen, kwam een twintigtal auto's met ongeveer honderd stakers met grote snel heid aangereden. Zij overvielen de ge reedstaande tankauto's. Van zes wagens werden de banden vernield, de kranen afgerukt zodat de inhoud wegstroomde en de contactsleutels in het kanaal gewor pen. Twee marechaussees moesten mach teloos toekijken. Zij konden niets uitrich ten tegen de overmacht. Toen de stakers hoorden dat er al twee wagens op weg waren, zetten zij een achtervolging in. Voordat politieverster- king was ingeroepen, hadden zh ook oeze wagens ovèrvallen. Het politietoezicht is nu overal versterkt. Het conflict was trouwens toch al ver scherpt nadat particuliere firma's er gis teren in waren geslaagd bij de raffinade rijen onder politietoezicht te bevoorraden. Zolang nog geen overeenstemming 'is bereikt over de „vitale behoeften" zullen dergelijke incidenten voortduren. De sta kers willen met alle middelen voorkomen dat de staking gebroken wordt doordat onder „vitale behoeften" ook de levering aan de industrie wordt verstaan. Een knokploeg van stakende ar beiders ia de Belgische olie-indu strie is door Brussel getrokken en heeft op verschillende plaat sen banden van tankwagens leeg turen loven of stukgesneden Ook in Antwerpen kuamen de ze ongeregeldheden voor. Trans- portversoneel groept samen bij een tankauto waarvan de banden zijn vernield om te voorkomen dat er olie mee zou worden ai- gelevera. Amerikaanse kolonel moet Polen uit WARSCHAU De Poolse autoriteiten hebben de terugroeping geëist van kolo- qel George F. Carey jr. luchtmacht attaché aan de Amerikaanse ambassade in Warschau. De kolonel zou op 4 januari een militair vliegveld hebben gefotografeerd. Hij was twee jaar aan de ambassade te Warschau verbonden en zou eind van dit jaar het land ver- CHARTERVLUCHT NIET TOEGESTAAN SCHIPHOL Op het laatste moment kwam vannacht van het «litgield van de Turkse hoofdstad Ankara het bericht op de telex dat luchtvaart maatschappij Martin's Air Charter geen toestemming zou krijgen tot lan den. De Skymaster van de M.A.C. stond reeds met ronkende motoren klaar voor de start met aan boord de 57 Turken die dinsdag wegens staking en onredelijk hoge looneisen bij de Zaanse woningfabriek Indeco-Coignet wer den ontslagen. Wie nu feitelijk voor hen moet zorgen, zal nog wel een strijdpunt worden: de woningfabriek, de gemeente Zandvoort. MAC of de marechaussee. Door hun ont slag verviel hun verblijfsvergunning en er bleef mr. H. R. de Zaayer. de procu reur-generaal in Amsterdam, niets an ders over dan hun uitwijzing te gelasten Voor MAC is dez cgang van zaken financieel nu al nadehg. want alle extra kosten gaan in mindering van de vaste chartersom. Voor deze vlucht had de maatschappij onder meer twee stewardes sen aangenomen die Turks spraken. De verkeerstoren kon op het laatste moment het vliegtuig nog terugroepen. Lachend stapten de Turken weer uit en gingen onder bewaking van hoofd inspecteur J. D. Maris van de Zand- voortse gemeentepolitie, die ook al ie aileryl was teruggehaald (hij was op weg naar huis) en zijn twaalf politie mannen, de weg terug naar de Atoom- zaal, waar zü al vele uren hadden doorgebracht. Het Is een nacht vol hindernissen ge weest. Martin's Air Charter had al Ankara om te landen Toen de Turkse hoofdstad niets van zich liet horen, be sloot men vast te starten omdat bericht toch niet lang zou uitblijven Tot hun ontsteltenis zagen «Se kantoormensen ech ter op de telex verschijnen: ..landings- aanvraag afgewezen". Als enige motive ring stond hierbij, dat het geen merclële vlucht zou gelden. Na kort overleg zond de MAC tweede dringende teiexboodschap Turkije, waarin nu werd gemeld dat de Turken op bevel van de Nederlandse re gering naar huis terug moesten. Er kwan- geen antwoord. Een uur later werd eer derde dringende boodschap verzonden uitvoeriger mededeling werd ge- Om half zes vanmorgen was nog geen antwoord binnen en alle pogingen om telefonische verbinding tot stand te bren gen waren vruchteloos Uiteindelijk be sloot hoofdinspecteur Maris de Turken over te geven aan de marechaussee die verantwoordelijk is voor de uitwijzing van ongewenste vreemdelingen. In dezelf de bussen waarmee ze uit Zandvoort wa ren gekomen, werden de Turken nu naar de marechausseekazerne in Badhoeve dorp gereden, waar ze voorlopig onderdak kregen, al geeft dit wel moeilijkheden omdat de kazerne niet berekend is op zoveel bezoek In de kleine kantine om beren de uitgewezenen zo goed en zo kwaad als dat gaat op stoelen te slapen Anderen kortten de tijd maar met war kaarten De vijfenvijftig i-Coignet in Zaandam gen Turkse arbeiders werueri gisteravond in Zandvoort door de politie in twee ovssen gezei onder geleide naar Schiphol gebracht. Hier stond een cnar- t er vliegtuig gereed waarmee ae Turken onder politiegeleide naar Ankara zouden worden gevlogen. Rechfs het roerend afscheid van de Zandvoortse schonen, links de aankomst op Schiphol, waar het nooal ru- moeria toeging en waar de ar beiders met een Turkse vlag Beraad Christelijke metaalbedrijfsbond (Van onze soe.-econ. redactie) UTRECHT Vanmorgen is het vol tallige bondsbestuur van ae Christelijke metaalbedrijfsbond in spoedvergadering bijeen gekomen om het werkgeversvoor- stel inzake de nieuwe c.ao. te bespreken De indruk bestond dat het bestuur van het voorstel niet bijzonder onder de indruk was. maar dat men het toch be langrijk genoeg achtte om er zeer uit gebreid aandacht aan te besteden. De bondsraad van de Christelijke metaal bedrijfsbond komt waarschijnlijk met die van de andere metaalbedrijfsbonden, zaterdag in vergadering bijeen. Ernst gestorven ROTTERDAM De eerste in Neder land geboren orang oetang Ernst, 13 jaar oud. en in feite de trots van de diergaar de Blijdorp, is gestorven aan een tropi sche huidziekte, die de mensapen in de diergaarde Blijdorp op het ogenblik teistert. Dit is de vijfde aap in Blijdorp die aan deze ziekte is ten onder gegaan. DEN HAAG Zoals wg gisteren in een deel van onze edities nog kon den melden hebben de werkgevers organisaties in de metaalindustrie zich alsnog bereid verklaard aan de vakbonden een niet onbelangrijke concessie te doen. waardoor het mo gelijk is geworden dat de vastgelo pen onderhandelingen over de nieu we c.a.o., die op 1 januari van kracht had moeten worden, toch nog zullen worden voortgezet. De werknemers zullen zich in de komende dagen over de nieuwe voor stellen van de werkgevers beraden, waarna zijn hun beslissing de volgende week woensdag in een nieuwe verga dering van de Vakraad voor de Me taalindustrie zullen meedelen. Hoewel zowel van werkgevers- als van werknemerszijde de uiterste geheimzin nigheid over de materiële inhoud van de voorstellen werd betracht vernamen wij. dat het voornaamste punt in de te gemoetkomende houding der werkgevers is de bereidheid om het premie-aandeel van de werknemers in de ziektekosten verzekering te verlagen. Dit aandeel bedraagt thans 3 65 procent 'evenveel als dat der werkgevers) en de vak bonden hebben, zoals bekend, een ver laging geëist tot 1 procent, waardoor een extra loonvoordeel van 2 65 fó zou worden verkregen ter compensatie van de vorig jaar ontstane achterstand. Voorts zouden de werkgeversorganisa ties op nog enkele andere punten toe zeggingen hebben gedaan, waaronder het op langere termijn wegnemen van een aantal discriminerende verschillen tus sen de arbeidsvoorwaarden voor hand arbeiders en beambten. Kans benul De onderhandelingen over de c.a.o.'s >or de ongeveer 250 000 werknemers in de metaalindustrie waren op 21 decem ber vastgelopen, waarna de vakbonden besloten hun werkzaamheden in de Vak- raad te staken. De vergadering van gis termiddag was op hun verzoek uitge schreven om dit besluit aan de werk gevers mee te delen. Aangenomen mag orden, dat de drie vakbonden deze eg hebben gekozen om het de werk gevers gemakkelijker te maken „op hun aanvankelijk standpunt terug te komen", een kans. die de ondernemers dus inder daad hebben aangegrepen. Vóór aan de behandeling van de eigenlijke agenda werd begonnen deelden de werkgevers mee nog „enkele gedachten" met be trekking tot het c.a.o -overleg te heb ben. De werknemersvertegenwoordigers voerden hierover een intern beraad van ruim een uur. waarna zij de tegenpartij meedeelden eerst nog met hun bestu ren te willen overleggen alvorens een beslissing te nemen. Volgende week woensdag zal de werkgevers worden meegedeeld of zij bereid zijn het over leg over een nieuwe ca o. te hervatten. Protection ism e Men acht het onwaarschijnlijk dat Turkse regering met deze weigering pro beert de Nederlandse justitie in de wie len te rijden. Men neemt veeleer aan dat het dienstdoende personeel van het Turkse vliegveld en de Turkse luchtvaart dienst zich hebben laten leiden door protectionisme ten gunste van de eigen Turkse luchtvaartmaatschappij T.H.Y.. die zij dit vervoer van eigen landgeno ten liever gunnen. Over het algemeen gedroegen de Turken zich tijdens al deze gebeurtenissen rustig en volgzaam, maar zij r.aar de marechausseekazerne werden geleid, liet een drietal arbeiders zich op de grond vallen. Met vereende krachten hesen marechaussee en politie i in de bus. Naar bekend waren zij in staking gegaan omdat hun eis voor loonsverho ging van bijna honderd procent, doorbe taling van vrije dagen, waaronder zater dagen waarop niet werd gewerkt, werd afgewezen Verder hadden de Turken op het gebied van reis- en pension kosten en wilden zij ontheffing van het /oorschrift dat een deel van hun loon laar Turkije wordt overgemaakt BREDA Twee directeuren van de Blenzo schoenfabriek In Etten. A. en C. Blankers, zullen maandag In geding aan de president bank in Breda vragen, H. Blankers en hun j Blankers jr., te bevelen zich te onthou den van het betreden van de schoen fabriek in Etten waar de gedaagd' thans de leiding in handen hebben. Dit wordt gevraagd op grond vl„ het feit dat de gedaagden de goede gang van zaken in gevaar zouden brengen en arbeidsonrust zouden veroorzaken. Zoals gemeld zijn maandag bij Blenzo dertien chefs en vier kantoorbedienden ontslagen door de vader en de jongste zoon omdat deze leden van het kader personeel niet onder hen wilden blij ven werken. IK? Mijn collega-erwten zeggen dat ik een verwaand schepsel ben. Dat is ook zo. Maar terecht. Of niet soms, als je waardig bent bevonden om een zeer dienende functie te vervullen Ik mag in de California- soepDaar ben ik reuze trots op. Dat is voor een erwt de aller hoogste onderscheiding. TAE minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft xijn mededeling, dat verleden jaar meer dan 100.000 woningen gereed zijn ge komen, niet met een persbericht af gedaan. Ilij is door middel van een perscon ferentie, waarop ook een radiomi crofoon en een televisiecamera ston den opgesteld, voor het forum van het Nederlandse volk getreden Niemand zal hem dat euvel duiden; met 100 000 huizen achter zich mag hij gezien en gehoord worden. .Minister Bogaers is overigens geen man om zich op de borst te kloppen en te zeggen- ziehier het grote Babel dat ik gebouwd heb. Als bewindsman kan hij de voor waarden scheppen, de omstandighe den te verbeteren, maar de produk- tie moet van binnen de bouwnijver heid zelf worden opgestuwd. Dat is kennelijk gebeurd, niet in de laatste plaats door de bouwvakarbeiders, van wie men nogal eens schamper generalisereend opmerkt, dat zij hun tijd verlummelen. Vele duizenden hebben gedaan waf de minister hun vriendelijk doch dringend had gevraagd: er een schep bovenop gooien. Daardoor konden nog voor de kerstdagen enige duizen den gezinnen vervroegd uit de wo ningellende worden verlost. Dit alles stemt tot dankbaarheid. Op deze wijze wordt volksvijand num mer 1 langzaam maar zeker achter uitgedrongen. AAN het loonfront der metaalin dustrie is gistermiddag nieuwe hoop op overeenstemming gaan glo ren, nu de werkgeversorganisaties zich alsnog bereid hebben verklaard enige, aanvankelijk geweigerde con cessies te doen. De materiële inhoud daarvan is nog niet precies bekend, zodat de moge lijke consequenties met betrekking tot het op centraal niveau bereikte loonakkoord nog niet kunnen worden Het is echter te hopen dat de partijen in deze belangrijke sector van het bedrijfsleven elkaar kunnen vinden bij een overeenkomst, die ook de goedkeuring van de Stichting van de Arbeid kan wegdragen, n de eerste plaats omdat anders nieuwe moeilijk heden niet zullen uitblijven, en voorts omdat daardoor de kans, dat het tus sen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven overeengekomen loon- beleid ook in de praktijk kan worden uitgevoerd, aanmerkelijk zal worden vergroot. BRUSSEL De voormalige mi nister van financiën van Katanga, Kibwe, heeft vanochtend verklaard erwachten. dat premier Tsjombe enkele dagen toch naar Brussel zal komen. Kibwe arriveerde in Brussel aan het hoofd van een delegatie voor be sprekingen over de financiële kwes ties. die tussen België en zijn voor malige Afrikaanse kolonie bestaan. Tsjombe had zijn vertrek naar België afgelast nadat hij over de radio had ge hoord. dat zijn voorganger. Adoela, in Brussel verbleef. „Nu deze is vertrok- verwacht ik. dat Tsjombe alsnog enkele dagen zal komen", zei Kibwe. In Brussel acht men de aanwezigheid in Tsjombe op de financiële bespre kingen noodzakelijk, omdat vele tech- kort l rriÏÏSpoedig verzoek jongste broer H. J O om uitlevering Petras Dominas De ontslagen personeelsleden heb ben aan een advocaat verzocht hun be langen te behartigen. Bij de directie zul len zij bezwaarschriften indienen tegen hun ontslag. Het ontslagen personeel zal ook een juridische procedure beginnen tegen de nu fungerende directie van Blenzo om het ontslag onrechtmatig ver klaard te krijgen. nische punten reeds het vorig jaar met de toenmalige regering-Adoela werden gerégeld, doch nu nog een aantal poli tieke beslissingen moet worden geno- Pro-Peking-lid van CPN geroyeerd AMSTERDAM De C.P.N., met na me de afdeling Stadionbuurt van het district Amsterdam, heeft de heer C. Bischot als lid geroyeerd „op grond van diens fractionistische en partijvijandige activiteit". De heer Bischot propageerde zijn opvatting dat de C.P.N. de Peking- koers moet volgen o.a. in het blad „De rode vaan" dat hij met enkele partijge noten die zijn zienswijze delen uitgeeft. In dit blad wordt gezinspeeld op een mogelijk gevolg van het royement, na melijk de stichting van een nieuwe or ganisatie. hoewel dit, aldus het blad. nooit in de bedoeling heeft gelegen. AMSTERDAM Naar wordt verwacht zal binnenkort de Westduitse regering de uitlevering verzoeken van de 35- jarige statenloze hoofdverdachte van dt roofoverval op een Juwelierszaak aar de Heiligeweg \e Amsterdam. Petras Het zou een voorwaardelijke uitleve ring kunnen worden hetgeen inhoudt dat als Dominas in Duitsland berecht :ijn, hij daarna naar Nederland zou kun. ïen worden overgebracht voor de be- •echting van twee roofovervallen op ju- .veherszaken. Dominas zou in Duitsland negen roof- Lvervallen en eer. dubbele moord op ijn geweten hebben. Vandaag nieuw feuilleton: J^E VROUW Alberdien, een stoere kustvaarder, is genoemd naar de wat bonkige dochter van de Groningse schipper Holthuizendie zijn oudste zo graag zou zien trouwen met een kapiteinszoon die eenzelfde vermogen achter de hand heeft. Maar het loopt andersde huwelijks kandidaat vindt het meisje te lelijk en op het laatst springt het huwelijk af. Wel trouwt Alberdienmaar met „één van voor de mast'', de knecht Ties, die zich ten slotte toch, zij het met moeite, weet te handhaven naast zijn kapiteinse. K. Norel heeft dit verhaal niet alleen met vaart geschreven, maar zich ook grondig verdiept in de materie. Vandaag de eerste aflevering van deze spannende roman op pag. 9. woningen voor Meer bouwvakarbeiders Den Haag De min. van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft voor '65 meer woningen ter beschikking gesteld voor bouwvakarbeiders, die ten minste twee jaar in de woi.ingbouw werkzaam zijn. Dit aantal was voor 1965 aanvankelijk bepaald op rond tweeduizend (in 1964 plus minus 1700) maar is nu gebracht op rond drieduizend. De regering heeft tot deze verhoging aanleiding gevonden in de gunstige resultaten, die in het jaar 1964. mede dank zij de inspanning van velen in de bouwnijverheid, in de wo ningbouw zijn bereikt De colleges van Gedeputeerde Staten zullen deze dagen over de verhoging worden ingelicht CnrrQ ..Ik heb zo'n onschuldig slaaptablet je in Rita's chocolademelk gedaan. Dan hebben e eens een rustige avond.''

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1