Schweitzer ne<!eiiti: Uw probleem is het onze Open Bestel, Tros en TVN vragen concessie Laat Engelse Kerk niet in de steek Een woord voor vandaag Grote verdiensten erkennen ondanks gewettigde kritiek Bestuursleden stellen eigen kandidaten MH Opvolg er? Waarde Wereldraad wordt overtrokken Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten WOENSDAG 13 JANUARI lot ME DEN HAAG De OTEM, dei Stichting Open Bestel, de TER. de Tros, de TVN en de VAT hebben onder leiding van ir. A. G. Maris besprekingen gehouden. •Dit overleg, zo delen zij in een ge zamenlijk communiqué mede, beeft tot resultaat gehad, dat overeenstem ming werd bereikt over coördinatie van hun activiteiten ten behoeve van een zelfstandig Nederlands televisie- en radioprogramma. Deze overeen stemming houdt in dat de Stichtingen Open Bestel, Tros en TVN gezamen- lijk een concessie aanvragen voor te levisie- en radio-uitzendingen. Deze combinatie van stichtingen stelt zich ten doel het uitzenden van voorlichtende en ontspannende televi- sie- en radio-programma's ter bevre- j diging van de gemeenschappelijke I geestelijke, culturele en maatschap pelijke behoeften van het Nederlands^ volk en tot versterking van het besel van nationale verbondenheid in een geest van wederzijdse eerbiediging en verdraagzaamheid. Tussen duidelijk onderscheiden on derdelen van de programma's zal de combinatie een beperkt gedeelte van de zendtijd ter beschikking stellen voor het uitzenden van reclamebood schappen door derden. De reclame boodschappen moeten als zodanig on dubbelzinnig kenbaar zijn en afge scheiden van de programma's. Op de samenstelling van de programma's zal aan de opdrachtgevers van de recla meboodschappen en de exploitanten van de reclamezendtijd generlei in vloed toekomen. De combinatie ver werpt derhalve het stelsel van com merciële televisie en radio, doch aan vaardt reclame in de televisie en de radio. De combinatie heeft zich ervan overtuigd, dat de OTEM, de TER en de VAT in beginsel bereid en in staat zullen zijn de nodige middelen ter beschikking te stellen voor de verwe- zenlijking van bovengenoemde doel stellingen. De nadere uitwerking van deze plan nen is ter hand genomen. Burgemeester Bode: Elburo is niet atief conserv ELBURG De burgemeester van El- burg, het tweede Kamerlid de heer P. Bode (CHUi heeft gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak tot de leden van de gemeenteraad nog enkele opmerkingen gemaakt over de Elburgse gebeurtenis sen. Overzien we het jaar 1964 alsmede de periode van de laatste tien jaar en letten wij don op hetgeen in Elburg is tot stand gebracht, dan mag men Elburg niet verwijten hetgeen vele bladen in de maand november hebben gedaan dat het conservatisme hier hoogtij zou vieren. „Dit is een pertinente leugen", aldus burgemeester Bode PRAAG De Tsjechoslowaakse kunst kenner dr. Jaromier Neumann, heeft meer dan 70 waardevolle schilderijen, waaronder werken van Veronese. Tinto retto en Rubens, die twee eeuwen lang als verlorengegaan zijn beschouwd, opge spoord en in Praag tentoongesteld. De schilderijen hebben deel uitgemaakt van de Boheemse keizerlijke verzame ling, die in de 30-jarige oorlog door Zweedse troepen werd geroofd en naar Stockholm gebracht. Het merendeel ervan ging over naar de particuliere verzameling van koningin Christina. Later verdwenen de schilde rijen naar Antwerpen en Parijs en daar na werden zij over Europa vérspreid. Volgens het Tsjechoslowaakse persbu reau C.T.K. is dr. Neumann de schilde rijen op het spoor gekomen door oude catalogussen van Europese musea met elkaar te vergelijken en honderd schilde rijen van onbekende meesters in Tsjecho- Slowakije te onderzoeken. Kleinere klassen bij het l.o. DEN HAAG De klassedeler (d.w.z het aantal leerlingen gedeeld door het aantal onderwijzers) bij het gewoon la ger onderwijs, welke in de periode 1953—1958 was gedaald, is in de jaren na 1958 veel sterker teruggelopen. Hij be droeg op 16 januari 1964 32,4 en kwam daarmee nog onder het laagste cijfer in de gehele reeks sinds 1932 (1932 32,9). Dat blijkt u t een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin de school- en klassegrootte bij het lager onderwijs sedert 1932 zijn vast gelegd. Uiteraard weerspiegelt het vorenstaan de zich ook in de gemiddelde klasse grootte. Het aantal kleine klassen 't. m 30 leerlingen) liep op tot ruim 38 pet van het totaal aantal klassen, dat der grootste. i klassen 41 en meer leerlingen) daalde I tot 14 pet. De gemiddelde schoolgrootte bij het lager onderwijs is na 1957 tamel jk sterk teruggelopen: van 196 tot. 179 leerlingen De daling is een gevolg zowel van de omstandigheid dat de sterk bezette ge boortegeneraties het lager ondrwijs nu hebben verlaten en zijn vervangen door minder sterk bezette generat es als van enige stijging van het aantal scholen. Geboortenbeperking precair onderwerp ROME Woordvoerders in het Vati- caan hebben gisteren verklaard, dat het nog maanden en misschien zelfs wel jaren kan duren, voordat 'de pauselijke commissie, die de geboortenbeperking bestudeert, haar werk zal hebben vol tooid. De woordvoerders zeiden, dat n et alleen de besprekingen van de commissie, maar zelfs ook haar samenstelling geheim Men meent overigens in rooms-katho- lieke kringen, dat de ervaringen van de paus in India, waar hij enorme men senmassa's en grote armoede heeft ge zien, op de studie van invloed kunnen Islington-pracses Johnston ispreekt Chri nog in op de klacht Kerk een midden- den. Hij waarschuw- een bepaalde groep LONDEN De anglicaanse ds. Johnston gir predikant, ds. R. Peter Johnston, standl-kwE^e^ betreurt het dat in de afgelopen de dn geesteiijkei maanden een aantal geestelijken de Anglicaanse Kerk hebben ver laten. Hij riep anderen op, die er-hrniktc niet het over denken zich ook terug te crs maar dc taal trekken, de huidige situatie van de kerk nie! te enghartig te zien. \Iinde!' Vfiizinnige De situatie is in beweging. Ds. Johnston sprak als voorzitter van r>,-É>rl l'lr-l n tf>n in de 131ste islington conferentie. PI u UJlKclM Lcil lil Gisteren kwamen de evangelische ook wel genoemd: laagkerkelijke geestelijken van de Engelse Kerk bijeen voor hun jaarlijkse bezinning op de problemen van hun kerk. In zijn openingswoord herhaalde ds. John-1 hel ston dat de evangelischen standvastig Er zijn vele troostrijke woorden in de bijbel. Maar op de een of andere manier spreekt altijd weer Hebreeën 4:16 op een bijzondere manier tot ons: Laten wij daarom met urij moedigheid toegaan tot de troon der genade, opdat tot barmhartigheid ontvangen en genade vinden om hulp t| verkrijgen te gelegener tijd." Wij mogen tot God komen. Hij wil onze gebeden verhora Hij wil ons mensen in Zijn troonzaal ontvangen. Maar moeten goed beseffen dat het een bijzondere troonzaal is. Daai staat de troon der genade. Dat zegt ons hoe wij moete gaan. Wij kunnen niet trots binnen komen stappen met i onze handen al onze goede daden verzameld om eindelijki ons loon te ontvangen. Wat God heeft uit de delen geeft Hij j niet, omdat wij het zouden verdiend hebben. jjl Het gaat in deze periscoop trouwens helemaal niet om merit sen d i? het er in het leven zo goed afgebracht hebben. Het t gaat om mensen die verzocht zijn geweest en die gevallen zijn. Maar dan roept God Zijn kinderen niet voor de rechter stoel, maar voor de genadetroon. Dat wil zeggen dat Hij ver geven wil. Hij wil een nieuw begin maken met ons. Maar genade ontvangen wil niet alleen zeggen dat ons ver geven wordt en dat we het dan nog maar weer eens moeten proberen. Het is meer. Voor de genadetroon ontvangen wi hulp, de kracht van God om te overwinnen. Hervormde Kerk medewerkers) moeten zijn, alles moeten weerstaan dat tegen de Schrift indruist en moe-pr0fi«p'er(j DEN HAAG In de laatste tien iaar is al nredlkanfenplaatsen in de Ne- Dprvnrm''p Kerk gpsteeen van 2240. De beldp „vleugels" hebben hiervan naar verhouding het minst ge- mg 'il predik*ntsnlaatsen, iod beroenr, Hij deelde mede dat in 1967 ionaal worden georganiseerd. slechts dc evangelischen uit de staatskerk zullen deelnemen, maar ook evangeli schen uit vele andere kerken. FUSIE Van bijzonder belang achtte deze gees telijke de oproep van de Britse oecu menische raad om met Pasen 1980 zo ver te zijn dat de kerken in elkaar kun nen opgaan. Hij vroeg zijn gehoor alle krachten in te spannen dat bij gelijke fusie van anglicanen en incwuuu-1 ten geen grondslag wordt aanvaardt die later misschien de hereniging van ande- re vrije kerken met de staatskerk weg zal kunnen staan. De vacatures zijn in deze tien jaar maar weinig toegenomen (van 230 tot ?36> Vooral het aantal predikanten van de Gereformeerde Bond is naar ver houding sterk gestegen. Hier daalde het aantal vacatures namelijk van 78 tot 50. De vrijzinnige vacatures daalden van 60 tot 52. Het aantal vacatures, die onver vulbaar zijn, is in de afgelopen jaren teruggelopen van 109 tot 81. Een en ander be'ekent. dat terwijl het I e-u mo- totaal aantal dienstdoende predikanten in methodis- de Nederlandse Hervormde Kerk in de (Van onze kerkredactie) jyjORGEN hoopt dr. Albert Schweitzer negentig jaar te worden. De dag zal zeker in Lambarene niet ongemerkt voorbijgaan. Maar eigenlijk heeft deze tlieoloog-arts-organist zijn verjaardag al gevierd, samen met ds. Martin Niemöller die op dezelfde dag 73 wordt. Niemöller moest gisteren al in Enoegoe zijn en daarom vier den zij hun beider verjaardag maar een paar dagen vroeger. Maar nu komt de kritiek uit een geheel andere hoek. Nu zijn het niet de ortho doxe protestanten, maar artsen, verpleeg sters. journalisten, die bezwaren uiten. Zij vinden zijn ziekenhuis maar een merkwaardige, ouderwetse bedoening Het ziet er uit als een „veredeld ïnboor- lingendorp". in hun ogen. Theologie Vele orthodoxe protestanten heb ben reeds jaren geleden kritiek geuit op de theologische inzichten van Schweitzer. Hij was een man, van wat wij nu noemen, de „oude vrijzinnig heid" die zocht naar de historische Jezus. De invloed van Barth en later Bultmann hebben het inzicht doen baanbreken dat dit onderzoek vruchteloosheid gedoemd zou zijn. Schweitzer heeft deze ontwikkeling niet kunnen bijhouden. Hij heeft zich theologisch in zijn schulp terugge trokken en kan weinig belangstelling opbrengen voor wat op het ogenblik wordt geschreven. Niemand mag zal dat ook verwachten van een 1 die op het punt staat zijn een-en- negentigste levensjaar binnen te tre den Maar het is ook wel een gevolg van het feit dat zoals zijn vriend ds. D. A. Werner eens schreef bij al zijn studie de mens steeds in het middelpunt heeft gestaan, de menc Jezus, Paulus, Bach en later ook Goe the. Daarom sprak misschien de „ge nade-theologie" van Barth en de „ke- rugmatische" van Bultmann hem welijks aan. Maar juist daarom ook is hij arts gebleven, a! kunne» zijn handen de Schweitzer wil het niet anders, Hij wilde een ziekenhuis waar de mensen uit de jungle zich zouden thuis voelen. Hij eer sturen. Hij bleef het hoofd van het ziekenhuis Lambarene. Hij geeft nog steeds leiding aan de staf van medici en verpleegsters. Hij leeft met alles mee. Schweitzer heeft zijn, vaak grotes- operatiemessen niet ke, verering overleefd. De laatste ja ren gaan steeds meer kritische stem men op. vooral in de angelsaksische landen. Zal hij de huidige stroom van kritiek ook overleven? Zijn gezond heid is nog goed. En al is hij niet langer als arts werkzaam, 'hij houdt nog altijd toezicht op alles wat in zijn hospitaal in het oerwoud gebeurt. Iedere dag is hij bovendien nog te vinden bij de nieuwbouw en maar al te graag helpt hij een handje mee. toegenomen de Gereformeerde- i 51 voor haar reke- 235 tot 286). terwijl het laantal vrijzinnige predikanten in dezelfde Hoewel hij als lid van de fusiecom- i periode daalde van 231 tot 252. missie niet veel kon zeggen, waarschuw- De provincie Friesland telde per de hij wel dat er elementen zijn in het 1 januari jl nog altijd dc meeste vrij- rapport die een wijdere fusie mogelijk zinnige Dredikanten. namelijk 71. Fries- in de weg zullen kunnen staan. MIDDENSTAND Ds. Johnston zei onmogelijk de vo gestelde „eredienst voor verzoening" kunnen aanvaarden, In die dienst m- ten de methodistische predikanten a; vaard worden op zo'n wijze dat de We lezen vandaag: Genesis 7 124. Opvolging Visser "t Hooft ENOEGOE Hoewel er nog geen namen zijn bekend gemaakt, schijnt het zeker dat bepaalde groepen uit het hoofdbestuur van de Wereldraad van Kerken eigen kandidaten zullen voordragen om de Nederlandse secretaris-generaal dr. W. A. 't Hooft op te volgen. Het Uitvoerend Comité had een half jaar geleden de Schotse episcopaal Patrick Dodger kandidaat gesteld, maar geen andere namen genoemd waaruit het Centraal Comité zou kunnen kiezen. De bijeenkomst van het Centraal Comité werd gisteren geopend door sir Francis Ibiam. Hij is de goeverneur van Oost-Nigeria en een van de zes leden van het presidium van de We reldraad. ae regeringsziekenhuizen geen raad mee weet, worden nog altijd doorge- wat het land zonden naar Schweitzers hospitaal. stapje helpen op de weg naar wat Maar terecht kan men zich afvragen of Duitse dorpsjongen die geen behoefte heeft aan al de technische snufjes van onze tijd. Laten de mensen eerst leren met hun handen tc werken, zegt hij. De rect moet pas veel later komen. JMegerkritielc De voorzichtigheid die Schweitzer betracht, heeft echter ee n derde vloedgolf van kritiek veroorzaakt, ditmaal van de kant van de Afrika nen zelf. De jonge staat Gabon neemt het Schweitzer kwalijk dat het zie kenhuis nog altijd de trekken ver toont van de pioniersgeest van 1924. Het is daarom allerminst een status symbool 'oorstaat nog wel te handhaven is. Afri ca is in ontwikkeling, en alles gaat razendsnel. De Afrikanen gaan in zeven mijlslaarzen van oerwoud tot asfaltjung- le, van stenen tijdperk tot atoomeeuw. Maar Schweitzer is niet te bewegen ook maar een stap sneller te gaan dan hij nodig acht. Enkele maanden geleden ver schenen in sommige bladen berichten dat een opvolger zou zijn benoemd voor dr. Albert Schweitzer. De Zwitserse chi rurg E. Müntz zou bij zijn dood de leiding overnemen. Maar ook dit bericht is voorbarig. Vijf jaar lang is de chirurg dr. J. Müller de chef-arts ge weest in Lambarene. Hij is te ruggekeerd naar Zwitserland voor verdere studie en heeft nog niet beslist of hij daarna naar Lambarene wenst terug te keren Inmiddels is dr. E. Miinz, die reeds drie jaar in Lambarene gewerkt heeft aangezocht om zijn plaats als chef-arts in te ne men. Dr. Münz hoopt dit voor jaar te vertrekken. Wie Schweitzer echter zal op volgen is nog steeds niet bekend, al valt aan te nemen dat de man die chef-arts is op het moment van zijn overlijden, eenvoudig zijn taak als hoofd van Schweit zers hospitaal zal Theoloog Tillich (Van onze kerkredactie) BUSSUM De Wereldraad van Kerken is niet zo belangrijk als vele mensen denken, heeft de Duits-Amerikaanse theoloog-wijs geer Paul Tillich gisteren ver klaard in een televisieinterview. Maar helemaal negatief wilde hij beslist ook niet spreken. Hij zei dat het bijeenbrengen van de ker ken tenminste tot resultaat heeft gehad dat zij elkaar gingen leren kennen. Het Convent van Kerken en het Ikor brachten samen aan het eind van het programma over het tweede net een B.B.C.-opname van dit interview met Tillich voor het scherm. Tillich is een Duitse theoloog die in 1933 emigreerde naar de Verenigde Staten. Vooral de laatste jaren heeft hij in Nederland bekendheid gekregen, vol gens ds. R. Hensen, die het t.v.-ge sprek inleidde. Tillich meent dat de Amerikaanse kerk hoofdzakelijk een moralistisch en sociaal instituut is geworden en weinig begrip toont voor het feit dat het Geu-ettigd Dezer dagen vierden wat voorbarig twee oude mannen hun verjaardag. Niemöller en Schweitzer. Beiden zijn in hun leven geroemd en geprezen. Beiden staan aan scherpe kritiek bloot en een onbevangen toeschouwer moet erkennen icriiiiosL «li Matur dat in beide gevallen de kritiek vaak moderne Afrikaanse Sewettigd is. Niemöller heeft de leiding over „zijn' Daar staat tegenover dat het mo derne regeringsziekenhuis in de hoofdstad Libreville de toiletten heeft moeten afsluiten omdat de mensen bang waren voor de waterspoeling. Gebleken is ook dat de ijzeren bed den in het regeringsziekenhuisje in Lambarene zelf niet bestand zijn te gen het klimaat en snel verroesten. En moeilijke gevallen, waar men in Kanker proef bij 10.000 muizen Onderzoek tabakfabrieken vergt 2,5 miljoen gulden HAMBURG Twee en twintig Westduitse sigarettenproducenten hebben het chemisch-biologisch insti tuut voor wetenschappelijk onderzoek voor de sigarettenindustrie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het verband tussen roken en longkanker. In de loop van dit jaar zullen ongeveer 10.000 witte muizen de rook van sigaretten inademen. die door 20 rookmachines wordt geprodu ceerd. Met deze proef is een bedrag van ruim 2,:< miljoen gulden gemoeid. De Westduitse sigarettenindustrie, die jaarlijks 85 miljard sigaretten produceert, heefl er belang bij bewij zen voor of tegen het beweerde ver band tussen roken en bepaalde ziek ten te verkrijgen, zo deelde de leider van het instituut, dr Karl-Heinz We ber, mee. Dc muizen leven in plastic kooien ?n ontvangen een speciale dieetvoe ding Het in de rookmachines achter blijvende vocht druppelt op de huid van de diertjes. Dit geschiedt omdat door het doen inhaleren van rook bij verscheidene diprtjes geen longtumor ontstond. Na de eerste serie proeven wordt de samenstelling gewijzigd door het gebruik van ander papier, a dere tabak en door ook het filter in tc? schakelen. De proefsigaretten, waarvan er 200.000 per maand door de machines zuilen gaan, bevatten de tabaksoorten die in de meer dan 200 Westduitse merken worden verwerkt. kerk van Hessen neergelegd. Schweitzer blijft nog op zijn post. Lambarene is een stukje van hemzelf: meer: het is zoals ds. Werner schreef in een geschrift „Waar heid en leugens over Schweitzers hospi taal" een integrerend deel van zijn le- En hij vervolgt „De staf (van Lam barene) begrijpt dit alles. Ook zij zou den hier en daar wel eens iets willen veranderen, al was het alleen maar om al de ongewenste geruchten de kop in te drukken, maar men is het er over eens, dat dat eenvoudig niet mag". comité's uit geheel de wereld bezinnen zich nu reeds op dat „Daarna..." Veel zal afhangen van het testament van de grote dokter van het oerwoud. Niemand weet wat er in staat. Ook daar kurinèn we kritiek op hebben. Maar onze kritiek, mag onze waardering niet verduisteren. En on danks de kritiek gaan de werkers ii het ziekenhuis onder zijn leiding door. In de jaren 1959 en i960 werden 450 operaties verricht; in de jaren 1961 1962 al 720. in de laatste twee jaar! reeds meer dan duizend En trots kunnen de artsen zeggen dat het. sterftecijfer lager ligt dan in de mees te ziekenhuizen van Europa. Morgen zullen die cijfers ruimschoots opwe-1 gen tegen de kritiek i-an blanken enl negers. Deze stijfhoofdige boer uit de\ Elzas, doctor in de derde macht, heeft j iets groots verricht. genamer ter verlichting dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algcsal diep door in het weefsel tot in de haard van dc pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat. zondereen oppervlakkige warmtc- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in dc gewrichten door straalt". Rheumatischc pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen évangelie de wet heeft ovérwonnen. In de radicale, fundamentalistische kerken ziet hij vooral gevaarlijke mo ralistische, in de oudere, gevestigde kerken allerlei hiërarchische tenden- zen. Maar vergeleken met de situatie in de Duitse kerk wilde hij de Ame rikaanse kerken toch niet helemaal negatief beoordelen. GEVAAR Van welke kant dreigt het grootste gevaar voor de godsdienst, werd ge vraagd. Niet langer van de kant van de wetenschap was het antwoord. Steeds meer geleerden gaan open staan voor de godsdienst. De grootste bedrei ging komt in onze tijd vanuit de psy chologie en sociologie, die de reli gieuze ervaring van de mens op psy chologische of sociologische basis wil len verklaren. Dan zegt men met Karl Marx dat godsdienst alleen maar een uiting van de cultuur is, die met de verandering van de cultuur ook wei moet veranderen. Men ziet dan niet dat godsd'enst zelf een eigen bete kenis heeft. Gevraagd naar de kern van het protestantisme, antwoordde Tillich dat de reformatie ons één kriterium heeft geleerd, namelijk dat niets wat menselijk is de plaats van God mag innemen. Noch de kerk, noch de be lijdenis, noch de bijbel mag zo hoog verheven worden. De moeilijkheid is echter dat het protestantisme zelf een kerk is geworden en dit fundamentele begrip is kwijtgeraakt. BOODSCRAl» In het slot van het interview vroeg de Engelse theoloog John Huxtable of hij ook een specifieke boodschap had voor de kerk van vandaag, i Tillich antwoordde: .Jk heb het ge voel dat de kerk vandaag de bood- li' A schap van het evangelie niet zo brengt, Zoon Utrech{ <352 blz.. 3.f dat de mensen het kunnen verstaan. Sommige oosters-orthodoxe theolo gen die de bijeenkomst bijwonen heb ben er reeds tegenover journalistes hun verwondering over uitgesprokec dat dr. Visser 't Hooft nu reeds zijt werk wil neerleggen, nu hij nog maai 65 jaar oud is. Zij vinden dat rij keiijl jong. Beroepingsiverk GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam (Zuidwijk, Pendrecht en Lombardije): W. Hage te Klaaswaal. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Rotterdam-W.: F. Mallan te Veenendaal. Beek te Alkmaar. Boekenhoek Menuet te middernacht, door Havank Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna 4 Zoon. Utrecht. (320 blz.. ƒ2.95) Als in een boze droom, door Frédéric Dard. Vertaling R. A. D. Anemaet. Zwad Beertje. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. (189 blz., ƒ1,75) Vlaamse griezelverhalen, door Jear Rav. Vertaling J. W. Staalman. Zwart Beertje. Uitgave A W. Bruna Zoon, Utrecht. (191 blz., ƒ1,75). Smalfilmglds voor kleuren en zwart wit, door Hille Kleinstra. Zwart Beert] Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecl (189 blz.. ƒ1,75). De blauwe kamer door Simenon Ver taling K. H Romijn. Zwart Beertje. Uit gave A. W. Bruna. Zoon, Utrecht. (191 blz.. ƒ1.75) De echte Franse keuken, door Robert J Courtine. Vertaling Annie van 't Veer. Beertje. Uitgave A. W. Bruna 4 Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg Go°' de mensen seen traditionele dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig pijn te verlichten. het hoofd als stenen, dan lopen ze weg, zoals tegenwoordig ook meer en meer gebeurt. Spreek \van het evangelie zo. leg het zo uit. dat de mensen gaan zeggen: Nu begin I lik het te snappen ONDERWIJZERSAKTE RESA - Hilversum Bakende Schriftelijke cursus Tel. 4S432 Vraag: Is het waar dat Nederlanders die naar Zuid-Afrika emigreren en daarmee Nederland voorgoed de rug toekeren zich kunnen verzekeren van dt volle A.O.W.-uitkering door met terug werkende kracht premie te betalen? Antwoord: Naar Zuid-Afrika geëmi greerde Nederlanders, die naar Neder land terugkeren, hebben deze gelegen heid. Voor Nederlanders, die in Zuid- Afrika blijven, bestaat deze gelegen heid niet. Hulp van lezers: Vele lezers hebben ons weer geholpen. Zij melden ons dat het lied: „Een pelgrim ben ik hier op aard" te vinden is in de bundel „Ieder een op zijne wijs, lied 88. uitgegeven door Nijgh en v. Ditmar te Rotterdam en in de Liederenbundel voor Zondag school en Huisgezin, bijeengezameld door H.W.S., uitgegeven door N.V. Eg- telinks Bockhandel. Het was ondertekend door Mevr. W. Ook het gedich' „Het Paardendek" ontvingen wij. Een 34-jarige lezer zond ons dit zeker 70 jaar oude gedicht toe. Het was indertijd uitgegeven door fir ma F. W. Vislaake te Amsterdam. Een lezeres schrijft ons dat het lied gestaan heeft in het maandblad Youth for Christ Nederland „Jeugd in actie" oktober 1955. Zij zelf vraagt ons naar een lied over de pomp. die piepte, niet meer piepte en toen weer piepte. Het begint met: De hofmaarschalk sprak officieel Tot's Konings dienstdoend personeel: Er is vandaag groot nieuws m 't land. Een knappe prins vroeg om de hand. Van 's Konings dochter, naar ik hoor Is 't zaakje er zo goed als door... De bewerking van „Stille Nacht" voor de eerste wereldoorlog werd ons toegezonden. Het gedicht waarin verklaard wordt, lat men geen zendeling behoeft te we zen. ontvingen we van velen. Een onbekende lezeres zond ons het gedicht over een dominee en een kwaad sprekend vrouwtje. Ze vertelt daarin hoe uitstekend zij de preek vond en hoe de dominee hoewel hij er nog zo kortl tuigen, tanks was zo goed de mensen kende Zij had eens om zich heen gekeken er dacht; Man, je kent ze reeds. Het haar of ze in het hart gevoelde op het woord in het bijzonder doelde. Het eindigt met: En dominee sprak kalmpjes: Nu, dat is gelukkig, oudje! Want wezenlijk, ik dacht aan U! Dag dominee. Dag vrouwtje. Het is van de heer J. J. Dielman. Onze hartelijke dank aan de lezers. Vraag: Op een avondcursus heeft de leraar in scheikunde verteld dat de meeste benzine uit steenkool word tge- haald. Als ik het nu aan iemand ver tel. geloven ze het niet. Is het nu waar? Antwoord: Het is niet waar Waar schijnlijk is hier een misverstand in het spel. In de oorlog liep de aanvoer van buitenlandse aardolie naar Duitsland en de bezette landen vast en daarom moes ten de Duitsers die brandstof voor vlieg- auto's op een andere1 Brieven, die niet zpn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden bigeslo- manier maken. Ze waren trouwens al voor de oorlog in verband met deviezen- gebrek daarmee begonnen. Ze namen bruinkool en waterstof, verhitten deze en kregen toen een produkt van onge veer dezelfde waarde als aardolie. De aardolie moest dan gekraakt worden, tot benzine maar deze was van 11 benzine wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2