Nieuwe Leidse Courant Ruim 100.000 huizen in 1964 voltooid Unieke kans voor uitgifte volksaandelen gemist Spaanse vrouwen mogen blijven Maar in Den Haag werd minder gebouwd MONTEURS BANKWERKERS Middenstand tegen rouleer-y ij f daagse Commentaren \an Nederlands se ld vliegtuigen gekocht Woensdag 13 januari 1963, 45»te jaargang F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEtlJK-NATIONAAl DAGBLAD i hert in teghenspoet" Depressieweer De Bilt verwacht tot donderdagavond" Half tot zwaar bewolkt met aanvanke, lijk regen en later enkele buien. Krachti ge tot stormachtige wind, aan de kust tijdelijk storm, ruimend van zuid naar west. Ongeveer dezelfde temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 ^23 .J 58936 Abonnementsprijzen p.v/. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 1B.OQ—19.00 Minister Bogaers zeer verheugd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In 1964 kwamen volgens voorlopige gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek 100.850 nieuwe woningen gereed. Dit is ruim 21.300 woningen meer dan in 1963. Aldus heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid drs. Bogaers vanmorgen op een pers conferentie meegedeeld. Hij bracht dank aan allen, die hadden meege werkt om dit fraaie resultaat te bereiken, in het bijzonder aan de bouw vakarbeiders die positief hadden gereageerd op zijn brief van oktober j.l. gin 1964 de opvatting heerste dat indien in '64 meer dan 90.000 wo ningen zouden kunnen worden vol tooid, dit een alleszins bevredigend resultaat zou zijn. Nu blijkt echter dat in 1964 meer dan 100.000 wonin gen werden voltooid. Vooral in het laatste kwartaal werden goede re sultaten geboekt. Het aantal gereed gekomen woningen bedroeg toen 34.800. Minister Bogaers zei voorts dat door de sterke expansie van de capaciteit groot aantal woningen in '64 in aanbouw kon worden genomen. Voor 49608 ningwetwoningen werd een machtiging tot gunning verleend; voor 26.265 wi gen werd een premie toegezegd terwijl het aantal ongesubsidieerde woningen /oor een rijksgoedkeuring werd verstrekt 28.794 bedroeg. Onder het laatstgenoemde aantal bevonden zich 2544 zogenaamde vrije-tijdswoningen. In totaal werden dus in 1964 104.667 wo ningen ..goedgekeurd". Dit aantal staat in redelijke verhouding tot het aantal woningen. dat in 1964 is voltooid- Het aantal gereedgekomen woningen ih ZuidHolland bedroeg 20.590 tegen 117.906 in 1963. Niet In overeenstemming met de lan delijke cijfers zijn die voor Den Haag Amsterdam. Kwamen ln 1963 In Den Haag 1.255 woningen gereed, in 1964 •en dat er slechts 1.080. Voor Amsterdam lijn de aantallen respectievelijk 2.627 en 1-440. Naar een verKiaring gevraagd, LEIDEN KATWIJK Breestraat Voorstraat Tijdens de OPRUIMING 10' 0 KORTING aBROEKEN SPECIALIST In Amsterdam zal het beeld naaste toekomst gunstiger worden wan neer de gedachten worden gerealiseerd, di^ in de Amsterdamse bouwnota zijn neergelegd. Bijzonder verheugend noemde drs. Bo gaers het, dat het aantal vergunningen voor het verrichtingen van oven sterk stijgt. Stelt men het lndex-r voor de periode januari t.e.m. oktober 1962 op 100. dan is het cijfer voo overeenkomstige periode in 1964 428- In 1963 was het slechts 136. Van grote betekenis voor het wegwer ken van het woningtekort is het eco nomisch evenwicht. Daarom wilde de bewindsman aandringen op naleving van de 3fspraak op loongebied tussen de Stichting van de Arbeid en de regering Aan het einde van 1964 was er een tekort van 200.000 huizen. Bij dit bedrag rekent de minister 35.000 tot 40 000 hui zen. die om enigerlei reden (doch niet wegens onbewoonbaarverklaring) leeg staan. Volgens een prognose zal het te kort aan het einde van dit jaar tot 172 000 gedaald zijn. (Van onze parlementsredactie i DEN HAAG De gezinsleden Spaanse- en andere buitenlandse arbeiders, die in strijd met de richtlijnen hier verblijven, behoev ons land niet te verlaten. Het Spaanse kamermeisje Maria Gonzalez mag met haar baby voorlopig blijven, in af wachting van de uitslag van een ante cedenten-onderzoek. Aldus is gisteren besloten door eer interdepartementale commissie en gister middag door de minister van justitie de Eerste Kamer, bij de behandeling v de Vreemdelingenwet, meegedeeld. De heren Diepenhorst (a.r.), Beerekamp <c.h.) en Siegmann (kath.v.) hadden in lichtingen gevraagd. Minister Scholten herinnerde aan d« algemene richtlijn. De buitenlandse werk. nemers mogen hun vrouw (en kinderen? na een jaar laten overkomen wanneer bij contract nog een jaar werk hebben en beschikken over zelfstandige wc ruimte. Op humanitaire gronden moet uitzondering op de regel kunnen worden gemaakt. De minister ontkende, dat de in Amsterdams hotel werkzame Maria Gon zalez in Nederland door haar ma verlaten. Zij kwam alleen naar Neder land. met achterlating van een kind in Spanje en kreeg drie maanden na aan komst een baby. Omdat men nog zo weinig van haar weet. zal haar geval nader worden onderzocht. De Amsterdam- politie handelde juist, toeh deze haar ERGON ELECTRIC vraagt: Ijiterstcgraclit lb Leiden België rekent op prijsverhoging voor benzine BRUSSEL Er wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat de eisen van de stakende olie-industrie- arbeiders in België worden ingewilligd. Vele Beigen voorspellen al een verdere verhoging van de benzine- en olieprijzen. Het ministerie van arbeid is trouwens niet van pian een nieuwe bemiddelings poging te oegmnen. nadat het compro mis van regeringszijde, zowel door de stakers als door de werkgevers is alge- Hoewel er olie en benzine in België voor twee maanden is. beginnen de voorraden bij de pompstations uitgeput te raken, doordat de omzet de laatste twee dagen aDnormaal hoog is geweest. Velen zijn gaan hamsteren. In een ziekenhuis in Heerlen is gis teren het 11-jarige meisje Annie Frans- sen overleden. Zij werd maandag, toen zij in deze plaats de weg overstak, over reden door een bestelauto. meedeelde, dat zij mogelijk uit Neder land zou worden gezet. De algemene richtlijnen worden opnieuw bestudeerd. De Vreemdelingenwet werd z.h.s. aange nomen. De bewindsman kreeg veel lof en weinig kritiek. Prof. Diepenhorst maakte de opmerking, dat de minister als een man van. c.h. rechtsovertuiging en hijzelf in dezelfde partij thuishoren. De volgende week behandelt de Eerste Kamer de instelling van een Wegenfonds. Maria Gonzalez Snikkend van emotie hoorde Maria Gonzalez gisteren van de directeur van American het grote nieuws dat zij mag blijven. Plotseling viel de dreiging van haar af dat zij door de vreemdelingen politie uit het land zou worden gezet. De laatste dagen kon zijn de spannin gen niet meer aan. Ziek van angst en uitputting moest zij het bed houden. Behalve voor Maria viel deze wending ook bijzonder in de smaak bij directie en personeel van American, waar het werk van Maria erg wordt gewaar deerd. ..Waren alle kamermeisjes maar zo", verklaarde de directeur spontaan. Ruzie in familie Twee directeuren en 17 werknemers de laan uit ETTEN Een schoenfabriek in Etten waarbij 165 werknemers in dienst zijn dreigt ernstig nadeel te gaan ondervin den van een langdurige en fel opgelaaide familieruzie: onenigheid tussen een der en zijn twee zoons. De derde zo allen maken deel uit van de directie heeft de zijde van zijn vader gekozen. Het conflict heert inmiddels geleid tot het ontslag van zeventien man personeel, onder wie een aantal chefs. De onenigheid nam dezer dagen zo'n omvang aan dat de twee zoons die tegen over de vader staan, het bedrijf verlieten. Daarop kwamen de zeventien leden het personeel vertellen dat zij niet der de vader wilden werken. Hun werd vervolgens in een brief „het ontslag ver leend". maar hier zijn de betrokken per soneelsleden het niet mee eens. Daarentegen spreekt de thans funge rende directie over ontslag ..in onderlim ge overeenstemming". In het verleden zijn als gevolg van de familietwist al verscheidene civiele processen gevoerd. Het bedrijf heeft tot nu toe een grote bloei doorgemaakt. Protest tegen zegels op REM-eiland LONDEN De ..High Seas Televi sion LTD", de Britse maatschappij die het televisie-eiland van de REM exploi teerde, heeft bij de Nederlandse justi- geprotesteerd tegen de verzegeling de zenders op het REM-eiland. Di recteur Bent verklaarde, dat zijn maat schappij in verzet zal gaan tegen de Nederlandse actie. De negentienjarige mej. T. IJff uit Assendelft is gisteren overleden aan de verwondingen die zij opliep bij een ver keersongeluk in de nacht van 12 de cember. De nieuwe onderzeeboot Potvis de Marine glijdt van de helling op de werf Wilton-Fijenoord in Rotterdam, nadat de echtgenote van de minister van defensie, mevrouw A. de Jong- Bartels, gisteren de doopplechtigheid had verricht. De Potvis is de derde onderzeeboot van een serie van vier van het Nederlandse driebuistype Over ruim twee maanden kan de Pot vis de eerste proefvaart maken. Bij fabrieksbrand twee ton schade GILSE-RIJEN Een felle brand heeft gisteren in korte tijd de finish-afdeling, van de N.V- Ned. stoomlederfabriek in Gilse-Rijen verwoest. De brand ontstond doordat een grondstof voor de verfspuit- machine vlam vatte. Er gingen enkele kostbare machines verloren. De schade Albeda over verkoop Breedband: (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT. Dat de regering de verkoop van de aandelen Breedband N.V. niet heeft aangegrepen als middel ter stimulering van de bezitsvor ming, moet aangemerkt worden als het missen van een enorme kans. Aldus dr. W. Albeda, secretaris van het CNV. Dat minister-president Marijnen en minister Veldkamp bovendien nog de opmerking maken, dat wel aan de bezitsvorming is gedacht, maar dat men hier toch van af heeft gezien, noemt dr. Albeda „onvoorstelbaar". (Voor vervolg zie pag. 11) De Spaanse arbeider Louis Mancho en zijn vrouw bekijken het Spaan se paspoort waarin de vreemdelin genpolitie 24 februari als uiterste datum van vertrek van mevrouw Mancho heeft geschreven. Het on heil is echter afgewend, en met vele anderen kan dit echtpaar weer vrolijker kijken. Toch maakt plan goede kans (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Met grote ongerustheid zien tienduizenden middenstan ders de dag tegemoet, waarop het Hoofdbedrijfschap Detailhandel zal be slissen over het ingrijpende plan om in het gehele winkelbedrijf een vijf daagse werkweek door te voeren via een rouleersysteem, waaraan alle branches gebonden zullen zijn. Gezien de huidige stemmenverhouding in het hoofdbedrijfschap ziet het er namelijk naar uit. dat dit plan een kans maakt aangenomen te worden, hoewel het merendeel van de betrokken branches er fel tégen is! Zoals bekend gaat het hier om een ..gentleman's agreement" binnen het Hoofdbedrijfschap Detailhandel om vijfdaagse", die m de detailhandel nog steeds niet werd verwezenlijkt, te realiseren door de verplichte invoering de personeelsleden van 1 vrije zaterdagen, 13 vrije maandagen en nog 30 andere vrije dagen, die dan in de eerste plaats moeten worden gevormd uit de halve dagen welke reeds (als gevolg van de bestaande halve-dag- iluitingen) door de werknemers wor den genoten. De uiteindelijke beslis sing hierover zal woensdag 27 januari vallen, waarna de regeling dan entueel op 1 mei zal kunnen worden ingevoerd indien het ministerie vau sociale zaken er zijn goedkeuring aan nuit diverse branches is reeds ge protesteerd tegen het compromis van het hoofdbedrijfschap, waarbij de textiel branche wel hel felst van zich afbeet. de centrale organisaties was de Cbr. Middenstandsbond de enige, die zich vanaf het begin tegen het plan heeft verzet. De andere middenstandsbonden bl(jken zich echter te hebben „vergist", want recente cijfers tonen aan dat tenminste tweederde i-an alle detailhandelaren niet achter het •tandpunt van deze organisaties staan. Naar wij vernemen is het zeker dat de /olgende branches tegen het plan het hoofdbedrijfschap zijn: kruideniers ca. 23.000 winkels), textiel (22.000). aard^ ippelen, groenten en fruit (13.000), brood n banket (12.000), melk- en zuivelhandel 10.700). slagers <9500j, rijwielen (9000). huishoudelijke artikelen (7000), woningin richting (4200), chocolaterie (4000), dro gisten (4000). verfwaren (2400), motor rijwielen 1800) en optiek (650). Totaal ongeveer 122.250 van de ca. 183.000 detail listen! Van de overige branches is nie precies bekend of ze „voor" dan we „tegen" zijn, zodat het niet onwaarschijn. lijk is dat nog aanmerkelijk meer dan ;"j van de gehele detailhandel tegen is. (Voor vervolg zie pag. 11) De Rotterdamse kustvaarder Juvalta <499 ton), die voor de kust van Noor wegen in moeilijkheden verkeerde, is vandaag met bijstand van een Noorse reddingsboot en een Franse treiler de haven van Stavanger binnengelopen. J^E wensen en belangen in de de tailhandel verschillen zozeer, ook door plaatselijke omstandigheden, dat een algemene regeling voor invoe ring van een vijfdaagse werkweek ongewenst is. Aldus schreven we destijds naar aan leiding van het plan van het hoofd bedrijfschap detailhandel om een voor alle branches bindend rouleer systeem van vrije dagen in het leven te roepen. De ontwikkeling heeft zich intussen dermate toegespitst dat herinnering aan wat wij toen als ons standpunt neerschreven niet overbodig lijkt. Reeds tenminste twee derde van alle branches in de middenstand zijn te gen het plan van het hoofdbedrijf schap. Niettemin dreigt het rouleer systeem toch te worden aanvaard. Maar is een plan verantwoord dat tot stand kon komen omdat het te weinig „leefde", doch thans in grote meerderheid wordt afgewezen? Wij herhalen onze vraag van des tijds: waarom niet alleen een 45- urige werkweek ingevoerd en de verwerkelijking overgelaten aan het plaatselijk verband? FJE buitenlandse arbeiders in ons land brengen hun problemen mee, die overigens veelal geheel men selijk zijn. Voor de Spanjaarden die hier wer ken, rijst de vraag: mogen hun echt genoten hier blijven? Het zit uiteraard vast op de woning nood waaronder wij nog als volk ge bukt gaan. Echter, er zijn hier ook andere waar den in het geding die van het ge zinsleven onder deze buitenlanders, dat anders verscheurd dreigt te wor den. Wil men buitenlandse arbeiders aan trekken, het is ons wel. Maar dan op een wijze die menselijk verantwoord is. Anders doe men het niet. Dit met enige nadruk te stellen lijkt in een tijd die nogal materialistisch is, be paald niet overbodig. Te bedenken ware, dat ook in het oude Israël de vreemdeling met voor komendheid werd bejegend. Bulldozer maakte telefoonkabel met R'dam onklaar DEN HAAG Tussen half tien en half drie gistermiddag is het telefoon verkeer tussen Rotterdam en Den Haag ernstig gestagneerd geweest, doordat een bulldozer, die bij Delft voor de wegen aanleg werd gebruikt, een draaggolfka- bel beschadigde. Hierdoor vielen zeven honderd gespreksmogelijkheden tussen deze twee steden uit. Deze draaggolükabel is een speciale telefoonkabel, waarlangs meer gesprek ken kunnen worden gevoerd dan er ka beldraden zijn. Het telefoonverkeer moesi worden omgeleid via de normale kabels, die een minder grote capaciteit hebben. Nog onlangs heeft ir. Broekmeijer -an het Utrechtse telefoondistrict mee gedeeld, dat er in de eerste elf maan den van 1964 in zijn district reeds 412 storingen zijn opgetreden als gevoly van mechanische grondbewerking Hij gelooft dat de grondwerkers het soms niet zo nauw nemen, omdat het beta len van de beschadigingen minder duur is dan het zorgvuldig zoeken er Hulpverlening West-Irian OPRUIMING met zeer veel extra voordelige aanbiedingen. BOUCLÉ-TAPIJT 100 cm. breed van 12,50 voor VERZET BOUCLÉ: 100 cm. breed van 14.50 voor Kwaliteit SUPERIEUR: van 25.75 voor WOL BOUCLÉ: 100 cm. breed van 34.50 p.m. voor SMYRNA KARPETTEN: 170 x 240 van 195,— voor129.— 200 x 300 van 255.— voor188,— 8.90 9.90 18.90 23.90 225 x 315 v i 325.- Interieurverzorging BULTHUIS BOTERMARKT 23 Nu nog bussen en schepen (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG Nederland heeft tot heden een bedrag van 3.150.000 dollar gestort in het West-Irianfonds. Daar van was drie miljoen dollar bestemd voor de aankoop van watervliegtui gen van het type Otter, waarmee men de verbindingen in West-Irian wil om derhouden. De resterende honderdvijftigduizend dollar zijn voor de inrichting van beoordelings- en controle-apparaat Djakarta ten behoeve van de VN-v tegenwoordiging, die toezicht houdt op de besteding der gelden en ook regel matig West-Irian bezoekt. Aldus is mee gedeeld door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, die daarmee een eind maakte aan geruchten, dat het geld verdwenen zou zijn. Het ministerie had tot nu toe gezwegen om dat het meende niet de eerst aangewe zene te zijn om inlichtingen te verstrek ken. Destijds heeft Nederland een bedrag toegezegd van dertig miljoen dollar, in het fonds te storten in drie jaarlijkse termijnen. Met de opbouw van net fonds en met het maken van projecten vor derde men zo traag, dat het tot nu toe niet nodig was om meer dan ruim een tiende deel daarvan te storten. Thans zijn tvenwel twee projecten in een ver gaande staat van voorbereiding, maar daarvoor is officieel nog geen geld ge vraagd. Het eerste project omvat de aanschaf van bussen en vrachtwagens (met onderdelen) tot een gezamenlijk bedrag van 300.000 dollar. Het tweede porject omvat de aankoop van een aan tal kleine vaartuigen, voornamelijk voor de kustverbindingen. Het fonds is tot stand gekomen op grond van een overeenkomst tussen In donesië en de Verenigde Naties. Gezien dhouding van Indonesië tegenover de VN is het zeer de vraag of beide pro jecten zullen worden uitgevoerd. Afge zien daarvan kan men zich afvragen of de gelden met de aanschaf van vervoer middelen wel op de meest juiste wijze worden gebruikt. Berichten uit West- Irian melden dat er een tekort is aan eerste levensbehoeften als voedsel en kleding. DEN HAAG Het K.V.P.-lid van de Tweede Kamer vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman heeft de ministers van buitenlandse zaken en van finan ciën een groot aantal vragen gesteld over het West-Irianfonds. Hij wil onder meer weten hoe groot het bedrag is dat reeds is overgemaakt, over de uit voering van welke ontwikkelingsprojec ten overeenstemming is bereikt, en wel ke bedragen reeds door dit V.N.-fonds aan Indonesië zijn overgemaakt ter uit voering of voorbereiding van deze pro jecten. Ten slotte vraagt de heer Moorman of de regering over waarborgen be schikt die in deze schijnbaar verwarde situatie kunnen bereiken, dat het gevo teerde bedrag van 1100 miljoen of be steed wordt voor het doel dat de Sta- i-Generaal ten tijde van de autorisa- voor ogen stond. of. bij gebleken onmogelijkheid daartoe, wederom terug- •loeit in de Nederlandse schatkist ln Utrecht is gisteren, 62 jaar oud, overleden de luitenant-kolonel P. J. van Boon, hoofd van het bureau werving de rijkspolitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1