mm droom Voor hem.voor haai BRYLCREEM Brick Bradford —Toch is het zo!- Spekkie en Biekkie Puzzelboek Senmoet de Egyptenaar Kropacabana, zwak met een dom begin ram Eerste eeuwen van het christendom 13 WOENSDAG 13 JANUARI 1963 Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar The perfect hairdressing VANAVOND NTS 22.25—22.31 8EECHAM (NEDERLAND) N.V. - VOOR EN6R0S MOTAM, E6ELANTIERSBRACHT 172-1/4, AMSTEROAM. Tv-programma over Zwolse vierling (Va radio- en tv-redactie) Nederland 2. NTS: 20.00 Nieuws in het kort, VARA: 20.01 Tussen Bach en Beatle: orgelspel en zangsollste: 20.20 Meneer jaagt: filmreportage over jagen en stropers ln Nederland: 20.50 Het huls waarin ik woor. Russische speelfilm (alle leeftijden). >rogr Kar 19.30 Formosa 1.: 20.23 -t Is ma i De tijd i Televisie morgen Nederland f. AVRO: 15.00—15.45 Voor rrouw: 61.00—16 15 Voor de kleuters. België: Nederlands progr. Kan 2 en 1711) Het spreekt vanzelf, dat ook in de oudheid met de waarzeggerij ge weldig veel bedrog werd gepleegd. Tovenaars, magiërs, sterrenwiche laars en alle mogelijke andere figuren die zich op dit terrein bewogen werd destijds evenveel zo niet méér geloof geschonken als tegenwoordig aan kaartleggers, handlezers e.d. Vooral ln Rome tierde de magie we lig. Daar werden boeken met spreu ken-verzamelingen, zoals de Sibyllini- sche geschriften, rollen waarop to verspreuken en mystieke uitspraken waren geschreven, hogelijk gewaar deerd. Maar, zoals Suetonius bericht te, de Romeinen kregen daar gauw genoeg van en toen Augustus het heft in handen nam, liet hij alle in het Grieks en in het Latijn gestelde spreuken-verzamelingen die op waar zeggerij betrekking hadden en dat waren er méér dan 2000! bijeen brengen en verbranden. Merkwaardi gerwijs werden de Sibyllinische ge schriften hiervan uitgezonderd. Bijna een eeuw tevoren waren deze nl. bij de brand van het Kapitool (83 v. Chr.) vernietigd, waarna een staatscommis sie werd ingesteld die het gehele rijk afreisde om de oorspronkelijke ver zameling weer bijeen te brengen. Ten tijde van Augustus was deze commis sie daar nog steeds mee bezig en het heeft tot het begin van de vijfde eeuw na Chr. geduurd, eer zij haar werk zaamheden staakte. (Wie mop pert over het lange leven dat staats commissies beschoren is. kan zich aan dit Romeinse voorbeeld spiege len!). Trouwens, de Romeinen wa ren op dit hele terrein nogal inkon- sekwent, want toen Rome in 408 door de Gothen werd belegerd en de be volking honger leed. trad de gouver neur van de stad, Pompeianus. in on derhandeling met de F.truriërs. die van oudsher om hun toverij bekend stónden en beweerden de stad van de haar bedreigende gevaren te kun nen bevrijden. Veel succes heeft dit niet gebad, zodat men er tenslotte toe over is gegaan zich tegen een ont zagwekkende som van de barbaren vrij te kopen. Zo ook keizer Marcus Aurelius. die van zichzelf beweerde geen geloof te slaan aan de praktijken van wonder doeners en tovenaars. Maar toen het Romeinse rijk door de Marcomannen uit Bohcmen en andere volkstammen uit aangrenzende streken werd be dreigd. riep hij overal priesters van daan en liet magische plechtigheden verrichten, waardoor zijn vertrek naar het leger werd vertraagd. Ook heeft hij Alexander van Abonoutel- chos, die voor „leugenprofeet" werd uitgekreten, sterk begunstigd. En toen het Romeinse leger door de Quaden was ingesloten en afschuwe lijke dorst en honger leed, riep hij een Egyptische magiër te hulp, die het klaar speelde door zijn toverkun sten een zo kunstige regenval te veroorzaken dat de Romeinen er door verkwikt en anderzijds de vij anden erdoor geteisterd werden (mo gen we althans Dio Cassius geloven). H. Pétillon Nadruk verboden. BUSSUM Bijna drie kwartier zal de VAR A-televisie op woensdag 27 januari wijden aan een programm." over de Zwolse vierling Dorothee, Ri- ny, Han en EUy Kiffers, die op 8 fe bruari 22 jaar wordt. Gabri de Wagt. die het viertal vele malen heeft ontmoet, maakt nu een compleet programma over deze drie zusjes en één broer, die zich nooit helemaal aan de publiciteit kunnen onttrekken. Zijn belangstelling richt zich vooral op de vraag hoe zij samen opgroei den. hoe zij hun eenheid als vierling beleefden en hoe zij in deze zeldzame situatie op elkaar en op de buitenwe reld hebben gereageerd. In een aantal afzonderlijk gevoer de en gefilmde gesprekjes hebben de vier openhartig over zichzelf en over elkaar gepraat. Mede op basis van deze gesprekken wordt in de uitzen ding zonder commentaar een poging gedaan het viertal met elkaar te vergelijken. Ook heeft Gabri de Wagt voor de camera's met vader en moeder Kiffers gesproken. Een wetenschappelijk tintje krijgt het programma door medewerking van de vrouwenarts dr. J. van Bilder- beek, die promoveerde op een proef schrift over tweelingen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze uitzending ook Zwolle moet bereiken en daarom uitgaat op Ned. 1. Tobi Rix, de muzikale clown die bij de brand in K. en W in Den Haag zijn befaamde toete- riks (een instriLmentarium van autotoeters en koebellen, waarop hij muziek maakte) verloren zag gaan, is de koning te rijk. Hij heeft weer een volkomen nieuwe „klankbord", dank zij de mede werking van velen uit het hele land, die hem toeters en bellen hebben gestuurd. Tobi Rix stak voor de fotograaf zijn vreugde over zijn nieuwe bezit niet onder stoelen of banken. 22.05 Licht orkest; 22.30 Nieuws; 22.40 :ielc: 23.55—24.00 Nieuws, im II. 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws ■aatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Muz. Leger des Hells (gr 19.45 Op de praatje: 19.50 Amusementsmuziek .5 Radio Kamerorkest en solisten: muziek; 21.00 Albert Schweitzer. 90 jaar klankbeeld: 21.20 Orkestengala (opn.): 21.50 Sportreportages en -nabeschouwingen: 22.00 Zangrecital: Bariton en piano: klassieke liederen; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverden king; 22.55 Klassieke kamermuziek (gr.): 23.10 Leven om te spreken - spreken om te leven, lezing: 23.35 Amusementsmuziek igr.i: 23.55—24.00 Nieuws. 75. „Ja, het is maar goed, mensen." verzekerde Spekkie, „dat wij in de fami lie Spoeling allemaal goed tegen een lol letje kunnen, anders zou oom Bram hier nu met een boos gezicht in zijn gerief lijke stoel hebben gezeten. Wat dacht u wel, oom, toen u die kaart in handen kreeg gespeeld? Dat er nog een klein fortuintje op u lag te wachten, zeker? Maar ik moet zeggen dat u het sportief hebt opgenomen. Zodra lk die grote hou ten kist te voorschijn zag komen dacht ik: gelukkig, oom Bram neemt het spor tief op!" „Ja. ik meende echt een ogenblik dat er toch een schat zou zijn." lachte oom Bram. „Die kaart was keurig nagemaakt. Hoe waren jullie aan dat oude perkament gekomen'1" „Och, van een relatie, oom Bram." antwoordde Spekkie achteloos. „Wij heb ben zo onze adresjes, weet u." „Ja, dat heb ik gemerkt." grinnikte oom Bram. „Heb je op datzelfde adres je dat mooie boterhammentrommeltje gekocht?" „Nee, dat was nog van Biekkie," deel de zijn neef hem mee. „Maar het idee van die kippebeentjes en wilgeteentjes Op dat ogenblik ging de deur va huiskamer open en kwamen tante Fru en commissaris Boncbakker samen vertrek binnen. „Dag tante Fi ..Dag commissai zitten. Dan zal ik u vertellen hoe Biek kie en ik oom Bram in het ootje hebber genomen." En Spekkie vertelde opgewonden hoe -e oom Bram hadden gefopt en hoi Bram op zijn beurt hem. Spekkie, voor de mal had gehouden. ..Het jammer dat u er niet bij j saris." besloot hij. „Er gaati niets boven een uurtje schatspitten als! je aan de slanke lijn wilt doen. Ik ben zeker een paar kilo afgevallen. Hebt u| dat gezien, moeder? Ik stel tenminste voor dat u straks een flinke schaal pan-1 nekoeken voor mij bakt. dan kan ik zor-! gen dat ik mijn bekende oude gewicht weer snel terug verover." „Morgen, jongen." antwoordde zijn moeder. „Morgen wil ik wel eens pan nekoeken voor je bakken. Dan moet Biek kie ook komen, dan kunnen jullie samen lekker smullen." „Goed dan. moeder." bromde Spekkie. „Als u wilt dat ik straks bleek van ma gerte voor de spiegel sta, moet u dat zelf weten. Maar een pannetje erwten soep zal ook best smaken Laten we zeggen: een pan!" Commentaar VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV. 7.35 uur is het als Barend de Beer goedenacht heeft gezegd en de Beverly Hillbillies ervaren dat er aan het vice-president- schap van een bank om een merkwaardige reden nogal wat schiettuig te pas moet komen. 8.50 uur staat Zierikzee gereed om onder aanvoering van burge meester mr. F. Th. Dijckmeester opdrachten en vragen van Oirschot's „eenzame vreemdeling" te volvoeren resp. te beantwoorden in het soel „Een tegen allen". Ned. 2 Vara. 8.01 uur Cor Steyn speelt weer verzoeknummers op zijn „magie 8.20 uur een filmreportage van Jan Veenman en Piet Mulder laat van alles horen en zien over jagen en stropen in Nederland, en om 8.50 uur kan men kijken naar een Russische speelfilm uit 1957, vertellend over lief en leed van drie families voor, tijdens en na de tweede wereldoorlog. VANAVOND TE HOREN Hilversum I Vara 8.05 uur Trea Dobbs, Rob de Nijs en de Lords treden op in de hit parade. 8.40 uur begint het hoorspel „De boom van Tenere van Horst Fil- lau en om 10.05 uur gaat Boy's Big Band spelen. Hilversum II NCRV. 8.15 uur gaat het Radio Kamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg werken van Profofieff. Poulenc en Roussel uitvoeren, solisten zijn de pianisten Ru van Veen en Cor de Groot. 9 uur Herman Felderhof's klankbeeld over Albert Schweitzer en n zangrecital door de bariton Max van Egmond. Boekenhoek De in Zuid-Afrika wonende Britse schrijver baseerde deze avonturenro man (vertaling mevrouw G. van Rhee- nen-de Vos) op ware gegevens uit de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om kostbare bezittingen van Mussolini, die een Duits konvooi in veiligheid zou brengen toen de geallieerden Italië na derden. Het transport is spoorloos ver dwenen en Bagley heeft zijn fantasie de vrije teugel gelaten over het hoe en waarom van die verdwijning. Vlot ge schreven boek, verschenen in de zgn. Paperbacks-serie (268 blz., ƒ6,50). Kruiswoord-puzzel OET halfuurtje „Kropacabana" op paalde problemen. Op zichzelf een aardig Nederland 1 was gisteravond een I cn ook interessant programma, waarin hoogst zwak geval met een heleboel ?en stu^ïe menselijkheid aan de orde show eromheen. De entree met een wi' m u«„i v.ii.i Waarom echter de presentatie zo on dom, geheel op sex uitgebuit ballet, verteeroaar moet 7ijn js ons niet recht dat zich nog enkele malen herhaalde, I duidelijk. Redacteur Frits van der Poel deed reeds het ergste vrezen. Het op- staat niet alleen als een onderwijzer voor j treden van de muzikaal weinig pres-; de klas, maar hij meet zich ook een vrij- terende. met een dwerg als clown op- ^eid het maken van opmerkingen aan. tredende „harmonica gang" was van e ons msziens niet altijd juist is. Waar- ren smakeloosheid, uelke wil de KRO „!™°2L ®r°1?J?£h<!S "'.""".J." f J naam van boer Koekoek als Tweede. niet hadden toegedacht. Kamerlid wordt genoemd en waarom j Peter Pit. die in Amerika veel op-moet hij vragen ..Kan er in Elsevier we gang maakt als entertainer-gooche- eens iets goeds staan0"' Dat zijn per laar, meende het Nederlandse publiek soonlijke indicaties welke de kijker be te kunnen vermaken met heel sum- j spaard behoren te blijven: wij wensen 1 miere kunstjes en het zangeresje Julie' in, een dergelijk gebrek aan vol- Rnooec 7onir braaf en lief een naar w assenheid betrokken te worden. Vol- Ko^ers zong braaf en lier een paarkomen overbodig werd ook de kritiek liedjes. Het geheel leek duchtig op van het Tilburgse gemeentebestuur in een .onderschatting van het televisie- dit verband uitgemeten. Een presentator rdering voor moet zijn eigen opvattingen en vooral de - bescherming van zijn eigen persoon uit1 de gesprekken weghouden, wil het goed zijn. i En dat kan men niet afdoen met een opmerking in het KRO-omroepblad ..dat lange teners zullen wezen. AVRO: 7 00 Nieuws: -'k; 7.20 Lichte gram- VPRO: 7.50 Dagopening. ziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoude lijke zaken; 11.15 Stereofonlsche uitzending: Pianorecital: klassieke muziek; 11.45 Voor dracht: 12.00 Lichte muziek uit Italië (gr.); 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Dansorkest en zangsolistcn. 13 00 huisdieren: 15.15 Lichte grammofoonmuziek: 15.30 Moderne muziek (gr.); 16.00 Nieuws; ■adioprogramma Woord: 7.05 Klassieke grammofoonmu- 7.30 Nieuws: 7 40 Pianorecital: moderne ziek; 8.00 Overweging: 8.05 Londens Sym- ie-orkest: lichte orkestwerken: 8 30 I Schoolradio: 10.00 Klassieke muziek: 11 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Januari. Horizontaal. 1 groente, 3 gebod, 6, vaartuig. 9. water in N. Brab. 10. mon ster, 12. bekende afkorting, 13. dwaze ge woonte. 15. brandstof. 17. ontkenning (Eng). 19. opening, 21. andere naam voor Turken. 25. achting. 26. kleefmid- del, 27. donker. 31. land in Europa (afk), 32. rivier in Engeland, 34. Europeanen, 36. versterkte stad. 38. bekende afkorting, 39. spijker. 41. boom, 42. onderricht, 43. vlies, vel, 44. boomloot. Vertikaal. 1. jongensnaam, 2. wandel dreef, 3. sociëteit (afk.), 4. scheik. ele ment (afk). 5. vaartuig. 7. nauwe opening, 8. oude benaming voor liter, 10. gebloemd katoen, 11. plaats in de schouwburg, 14. tegenstelling van Zuiden, 16. plaats in Frankrijk. 18. uitroep. 20. puntig voor werp, 22. maand v. h. jaar, 23. door weekt. 24. familielid, 28 gemeente in N. Brabant. 29. welaan, 30. nobel, 31. ge meente in Gelderland. 33. voedsel 34. duinvallei. 35. houten bakje, 36. huid, 37. Europeaan. 40. voornaamw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. haard. 2. nevel, 3. netto, 4. natie, 5. leges. 6. lende. 7. stelt, 8. emmer, 9. order 10. regel 11. stier. 12. vesta, 13. lente. 14. maand. 15 griet. 16. keper. 17. trant. De zegswijze luidt: „Het is de moeite niet". gesprek-; 12 27 Mededelingen t.b.v. land- en ttUnbOUw; 12.30 Nieuws: 12.40 Deze week: 13.00 Klassie ke grammofoonmuziek: 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Amusementsmuziek (gr.): 14.30 Moderne orkestwerken (gr.); 15.30 Pianoreci tal: moderne muziek: 16.00 Bljbelovcrdcr— king: 16.30 Lichte orkestmuziek (opn.); 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koorzang met harp (gr.): 17.45 Jazzmuziek (gr.): 17.55 Sportru- briek: 18 10 Koorzang; 18.30 Sociaal perspek- tief: 18.40 Stereofonische uitzending: lichte Onderwijzer Miele er is geen betere! VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. kers kans hun hart 49 In hoeveel bochten heb ik me niet gewrongen om Berts liefde te behouden, en hoe lelijk ben ik tegen Hans geweest omdat ik zijn liefde niet bezat. Is er enig verschil tussen Mary n mij, al hadden we ieder eigen vorm waarin onze eigenliefde zich open- i te denken?" vraagt Hans. baarde? „Waar zit je z Aarzelend zoe „Ik moet nog zo veel leren over mezelf en over anderen Door door alles wat er gebeurd is. ben ik me dat bewust geworden lk had het altijd zo goed getroffen met mezelf, zie je.' Hans slaat zijn arm vaster om me heen „Als je gaat ontdekken dat zelfs je edelste motieven toch draaien om je eigen ik. dan pas ga ie dat woord genade verstaan Vermoeid legt hij rijn hoofd tegen de leuning van door Heieen van Batenburg de bank, zijn ogen gesloten. Het is de allereerste keer dat we samen naar boven gaan, alsof vandaag ons huwelijk pas gesloten is. Deze nacht... Hans is in mijn armen ingeslapen. Ik graaf met mijn hand door zijn ruige haar. Hij merkt kij'J- J—■- w-! U-1 komt de wieg te staan. Ik zal hem zelf bekleden, dan krijgt mijn witte droom eindelijk een bestemming, mijn droom van zijde en tule. Ik zal hem van de zolder halen en voorzichtig lostornen, zonder verdriet, zonder spijt. En dan zal ik dan weer stukje voor stukje naaien aan mijn nieuwe droom? Ben ik dan nog niets wijzer geworden? Ik zie hem staan, de wièg. Door de spijlen van de rotan mand glanst de witte zijde, er omheen een wolk van tule. In het frisse schone bed lig ik met het kind in mijn armen, zoals ik dat bij Martha zag. Zijn garnalevingertjes omklemmen mijn pink En in de deuropening staat Hans. In zijn hand houdt hij een bos met bloemen, en ik zie dat het rozen zijn. donkerrode rozen, voor mij. Blijf ik dan altijd dezelfde? Is de werkelijkheid me nu nog niet genoeg0 Al bijna in slaap, glimlach ik om mijn eigen dwaasheid. het niet. Ik I de hoek bij het Cameroun Waardevol was een openhartige docu mentaire over het ontwikkelingswerk in Cameroun, dat wat schielijk en onvol doende voorbereid door groepen jonge Nederlanders werd gesteund. Wat de kijker hierover wordt verteld en aan getoond. moet hij als outsider aanvaar den en dat viel wellicht, bij zoveel goe de bedoelingen tot het bieden van gelde lijke en daadwerkelijke hulp. wat zwaar. Maar uiteindelijke resultaten van inge spannen en toegewijde arbeid vielen ge lukkig ook te constateren op dit gebied, dat zo uiterst moeilijk ligt. Aangezien de documentaire niet overduidelijk was, zal er wel enige verwarring zijn gesticht. Paul Tillich Wie op Nederland 2 nog luisterde naar het Amerikaanse interview met de theo loog Paul Tillich heeft de kans gehad een groot en bijzonder man te ontmoeten via het scherm. Zijn wijsgerige bestudering van de dogmatisch lutherse kerken in Duitsland en protestantse kerken in de Verenigde Staten en zijn inzichten om trent de betekenis van deze kerken levert veel stof tot nadenken en vergelijken. Zijn doel. de kerk dichter bij de moderne mens te brengen, muren te doorbreken en de eenvoudige waarheid van het evan gelie in alles voorop te zetten, houdt hij niettegenstaande zijn hoge leeftijd nog strak voor ogen en dat laat niet na. in druk te maken op wie naar hem luistert. IKOR en CVK deden er goed aan, de mogelijkheden van het medium te ge bruiken om ook het Nederlandse volk in kennis te brengen met deze befaam de theoloog-filosoof. Internationale t.v.-serie (Van i tv-redactie) BUSSUM De KRO-televisic vraagt aandacht voor een internatio nale produktie, waarin zij samen werkte met de Oostenrijkse, Zwitser se. Beierse en Vlaamse omroep en welke bestaat uit een serie van zes documentaires gewijd aan en onder de titel „De eerste eeuwen van het Christendom". Samensteller van deze filmreeks prof. dr. F. G. L. van der Meer, die voorafgaande aan elke uitzending een kort toelichtend gesprek voert met Jan Willem Hofstra. chef afdeling drama-muziek van de KRO-televisie. Friedrich Hansen-Love. programma leider van de Oostenrijkse televisie, heeft het initiatief genomen tot het maken van deze serie. Het was hem duidelijk, dat zijn dienst niet alleen de uitvoering van zulk ccn groot werk dat hoge kosten zou meebren gen, op zich kon nemen. Hij stelde zich nl, ten doel, impres sies tc geven van de landen waarin het christendom is ontstaan en van die, welke in de eerste eeuwen van onze jaartelling daarmee werden ge confronteerd. Het moderne wezen en aanzien van deze landen zou moeten worden doorweven met zeer öude herinneringen en beelden van histori sche plaatsen. Daarom zocht de initiatiefnemer connectie met televisiediensten in an dere landen. Men vond de Nederland se prof. Van der Meer bereid, het totaalprogramma samen te stellen. In september 1963 is daarop een filmteam van de Oostenrijkse omroep begonnen met het maken van opna men onder leiding van Edmund von Hammer. De ploeg reisde door Joego slavië, Griekenland, Turkije, Syrië, De Libanon, Egypte, Lybië, Algerije, Tu nesië, Italië, Spanje en Frankrijk. Het resultaat van vele maanden in gespannen arbeid zal men nu in ons land kunnen zien in zes delen, waar van het eerste wordt uitgezonden op maandag 18 januari op Ned. 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13