Christen-democraten front tegen Koekoek Speciale pannen of plaatjes niet nodig DONNER GREEP MIS, MAAR WON TOCH Hersens contra intuïtie Coach van B.P. nu tegenspeler Bouwvakkers willen investeringsloon Hard tegen hard Bilts woonwagenkamp in ZATERDAG 9 JANUARI 1965 1 (1 part bewijs A.F. belang bij 250 krachtige ondernemingen!) KALENDERS V Wij ontvingen nog: Rembrandtkalender van Boekencen trum. samengesteld door dr. H. Rothermund met teksten van ds. Jac. Petri. Tekeningen van bijbelse voorstel lingen. Mooie, drietalige kalender, maai /de cijfers zijn wat klein. Reproduktie - op dit gladde papier maakt de teke- ningen ons inziens wat vlak, doch het „geheel is nog fraai genoeg Anton Pieck-kalender ..Land van wind en water" van Wereldkroniek. De be kende gevoelige schetsen van deze gro te tekenaar. Mooi aan de wand. Ensemble (toneel- en t.v.-gezelschap) -een interessante fotokalender van gege- - 'ven voorstellingen. Coöp. Centr. Raiffcisen Bank. fraaie reprodukties van Gerard Dou, Benning, 'Pacx. Vermeer, Van Mieris de Oude. Avercamp. alles uit het bezit van het Mauritshuis. met toelichting. Afgebeeld zijn in kleur details van werken, die op de achterzijde in het klein nog jworden weergegeven. Bijzonder fraai resultaat! Ned. Lloyd Lijnen met weekblok. Hustinx Chemical Works, Engelse driemaandskalender met vier schilde rijen van Edmond Hustinx. Schrei- ner Airways kantoorkalender met schild van Friendship. Leidse derwüsinstellingen weer een kalender. N.V. Spoorwegjeclame handige kalendertje met magnetisch ruitje. Onderlinge 's-Gravenliage maand kalender met ruimte voor aantekenin gen. Drukke*'! en uitgeverij Kortbuis maandkalencier met nummers var weken. Een van de handige kalenders die de nadruk leggen op de vijfdaagse werkweek en in een apart kolommetje de zaterdag en zondag geven. De officier van justitie van Frankfort heeft een beloning van 10.000 mark uitge- loofd voor het terugvinden van het ze venjarige meisje Beate Czujekkablau. dat sinds dinsdagmiddag wordt vermist. Poli tie en brandweer hebben reeds de gehele omgeving afgespeurd. Deze vermissing roept herinneringen op aan de vermis sing sinds februari vorig jaar van de ■toen eveneens zevenjarige Timo Rinnetl. Meer regen (Van onze weerkundige medewerker F1E EERSTE week van januari heeft zich met 20 tot 40 mm neerslag ah belangrijk te nat gekenmerkt. Vandaag kwamen er opklaringen voor maar wij blijven nog in een regenperiode. Ten westen van Ierland nadert vrij snel een depressie waarvan ons zondag opnieuw ■een regenfront zal passeren met een toenemende zuidwesten wind. Wel blijft januari voorlopig aan de zachte kant met temperaturen tussen 5 graden. In Noord-Scandinavië en land werd ook vanmorgen nog meer dan 20 grader^.porjt^emeten. HOOGWATER SCHE VENÏN GEN 10 januari: 7.46 v.m.; 20.10 njn 11 januari: 8.32 v.m.: 21.03 n.m. ZON EN MAAN Zondag 10 januari: zon op 8 45. onder 16 50. maan op 12.17. onder Maandag 11 januari: zon op 8 44, onder 16.52. maan op 12.34, onder 1 10". 10 jan eerste kwartier. 17 jan volle HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ii H ij 4 Wenen Innsbruck Belgrado windstil 14 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In ultra-rechtse politieke kring wordt verzamelen ge blazen voor een strijd, die duidelijk gericht is tegen boer Koekoek. Met z'n politieke vrienden Harmscn en Voogd moet de Bennekomse veehouder bij de verkiezingen van 1967 van het achterste bankje in de Tweede Kamer worden verdreven. Zij zijn te veel boer. Zij begrijpen niet, dat er ook anti-dirigistische intellectuelen en vrijheidslievende ondernemers in het parlement moeten zitten. Hun voornaamste tegenspeler is de voor malige anti-revolutionaire „rebel" mr. dr. A. Zeegers uit Amsterdam nota bene de man, die de Boerenpartij heeft gecoacht. is gelukt, moet thans wel slagen: te komen tot een bundeling van allen, die aan het particulier initiatief de groot ste waarde hechten en derhalve (ver gaande) overheidsbemoeiing ver foeien. Conservatieven? Liberalen? Het zijn historisch belaste woorden, die de nieuwe partijleider daarom lie ver vermijdt. Wat dit betreft kon hij het niet eens worden met dc Gorkumse burgemeester mr. L. R. J. Ridder van Rappard, voor wie het woord „liberaal" een bijna sacrosancte klank heeft. Dc heer Smits zou hem graag op de bok van de Zee- gerskar zien plaatsnemen: een groot spreker en een uitstekend schrijver, die het in de Kamer voortreffelijk zou doen, vooral in de oppositie. In één adem noemt hij ook wijlen de heer Fabiu» De heer Zeegers, redactie-secreta ris van „Burgerrecht" en voorzitter Kan de stichting „Althusius", was het, die grotendeels het beginselprogram- ontwierp, Koekoeks maiden speech schreef en nog maar een maand of wat geleden de televisie kijker opwekte om zich achter de Vrye Boeren te scharen. Thans treedt hij op als de auctor intellec tualis, de geestelijke vader, van de anti-Koekoeks-clan, die sedert 30 november '64 in het kiesregister als de Christen Democraten Unie staat ingeschreven. Het beginselprogram van de Boeren stak de heer Zeegers bij zich; het behoefde slechts op en kele punten enigszins te worden ge wijzigd. Zo leek het aanbevelenswaardig met het oog op de aanhang, die men in liberale kring hoopt tc verwerven? om het uitgangspunt niet zo stoer- calvinistisch te formuleren als dat van de B.P. Gaan de Boeren uit van ..de soevereiniteit Gods over al hel gescha pene", de Christen Democraten gaan uit van ..het koningschap van de mens over al het geschapene, onder erken ning van God als allerhoogste macht". Ten slotte is de voorzitter van de B.P. nederlands-hervormd. trouw kerkgan ger bij confessionelen en bonders en de voorzitter van de C.D.U rooms- katholiek! Hendrik Koekoek heeft de C.H.U. achter zich gelaten. Johannes Jacobus Maria Smits de K.V.P. Droomhuis De heer Smits, een goede veertiger, is ccn royaal en charmant gastheer, wiens uiterlijk sterk aan dat van Toon Hermans doet denken wanneer hij glimlacht. Het type van de geslaagde zakenman, zelfbewust, trots op z'n bouwhandelsonderneming. die hij boerenzoon en H.T.S.-er zelf heeft opgebouwd. Een vitaal, ideeënrijk man, die zich slechts kan ergeren wanneer z'n on dernemingslust van overheidswege in nauwkeurig uitgezette banen wordt ge leid een man, die voor zichzelf geen behoefte, heeft aan sociale bescherming, gehard als hij is voor de strijd om het bestaan in de rimboe van' Indonesië, waar hij als oorlogsvrijwilliger ver bleef. „Toén was ik idealist", zegt h\j- iieel betekenend. Een manfdie de arbeiders een hoog weekloon gunt. maar daarvoor één waarde stelt: wat presteren en de tijd niet verlummelen. De voorzitter van de C D U. blijkt een prachtig land huis aan de bosrand in Waalwijk tc be wonen een droomhuis, opgetrokken uit materiaal, dat bij sloopwerkzaam heden is vrijgekomen. Hij verrichtte er wonderen mee. Opgedrongen plicht Levendig geïnteresseerd in prak tische vraagstukken men moet niet met hem theologiseren beschouwt hij de politiek als een hem opgedron gen plicht Twee jaar geleden reisde hij stad en land af om kiezers te win nen voor de lijst van Economisch Appel. Resultaat: 38.000 stemmen en een hoop ervaring op het podium. Wat bij de laatste verkiezing niet kerel, enorm harde werker. UTRECHT De samenwerkende organisaties van bouwvakarbeiders hebben in bij de werkgevers inge diende voorstellen tot cao-vernieu wing alsnog het investeringsloon aan de orde gesteld. In grote trekken komt het voorstel er op neer, dat werkgevers en werknemers samen een investeringsloonfonds oprichten, waarbij het sociaal fonds voor de bouwnijverheid als uitvoeringsor gaan zou moeten worden ingescha keld. Het investeringsloonfonds moet ze gels enan uitgeven, die de werkgevers zich kunnen aanschaffen door middel van het afgeven van aandelen, schuld bekentenissen of contante betaling. De waarde van de zegels wordt op analo ge wijze vastgesteld als de vakantieze gel of de pensioenzegel. De werkne mers willen dat voor elke gewerkte dag een investeringsloonzegel wordt geplakt De tegenwaarde van de zegels wordt door het fonds als tegoed geschreven op de rekening van de werknemer Zo dra het tegoed voldoende is voor aan koop van een certificaat wordt dit ter beschikking gesteld van hem. w door hij het recht heeft op een deel van dc resultaten van het fonds Om ontijdige verzilvering tc voorko men. willen de werknemersbonden de verzilvering op de een of andere ma nier onaantrekkelijk maken, In ieder geval wensen de bonden dat verzilve ring mogelijk is bij pensionering, over lijden, blijvende invaliditeit er bijzonde re omstandigheden, zoals ziekte en der gelijke. De middelen van het fonds willen de werknemers in de eerste plaats bc- doeleinden binnen de zoals het verstrekken i werkgevers en derge- bouwnijverheid. van leningen aa lijke. De bouw-c loopt eind februari af. het schildersbedrijf op 1 april en een aantal andere nevenbedrijven ook op 1 maart Bij de bouw-cao's zijn ongeveer 300 00 werknemers betrokken ken. maar helaas te negatief ingesteld. Vrije Burger werd penningmeester van de nieuwe partij: de hervormde accountant J. Janse. En dan zijn daar de bestuursleden van de Nationale Unie, de van huis uit gereformeerde Amsterdamse zakenman Walraven, die zich hoofdpropagandist mag noe men en de r.k. landbouwer Beukeboom uif Weesperkarspel, die op het platte land propaganda zal bedrijven. Zijn aandacht richt zich vooral op de (af gescheiden) Voortman-boeren. die in de Haagse mr. I,. van Heijningen een raadsman hebben gevonden. Het schrijfwerk wordt verricht door de heer Go Verhurg uit Hilversum, schrijver van een groot aantal romans, eveneens van gereformeerden huize. Hij was ook secretaris van de com missie ad hoc. die het beginselprogram van de Boerenpartij van twintig tot zestien artikelen bekortte en wat bij schaafde. Eén alinea uit art. 6 is var zijn hand: „De auteurswet worde her zien, opdat de auteurs ook vergoeding uit hun werken ontvangen, deze een plaats vinden in de openbare bibliotheken en leeszalen". We staan hier helemaal achter, aldus de heer Mr. dr. Zeegers, die in het voorlopig bestuur de plaats van vice-voorzittcr bezet, noemt hij de hersens unie. Zeegers is lid van de Aktionsge- meinschaft Soziale Marktwirtschaft de paragraaf over de sociale markt economie werd dan ook ongewijzigd van de B.P. overgenomen („een grote mate van vrije prijs- en loonvorming door herstel van de wet van vraag aanbod"). Het program kan verder gemakke lijk worden samengevat: bescherming van de particuliere eigendom, geen herverdeling van het nationaal inko men door middel van belastingheffing, geen verkwisting door subsidies, vrije handel in landbouwprodukten, ver lichting van de lasten voor de mid denstand. waardevast geld, verklei ning van de kring der verplicht ver zekerden naarmate de welvaart toe neemt. huren volgens de wet van vraag en aanbod met alleen subsidie voor hen. die deze huren onmogelijk kunnen opbrengen, particuliere bouw. verwerping van een boven-nationale politiek, die tot blokvorming leidt en gevaarlijk is voor onze zelfstandigheid en bilaterale ontwikkelingshulp. Is er een „markt" voor de begin selen van de C.D.U.? „Enorm", ant woordt de heer Smits. „Bij honderden stromen de leden wekelijks binnen. Telkens weer blijkt me, dat het wach ten was op een partij als de onze". Daarbij mikt de C.D.U. kennelijk ook op de REM-TROS-aanhang. De snede uit het B.P.-program: „er kome een vrij radio- en televisiebestel" is versterkt door de invoeging van ..op korte termijn" en de uitbreiding „met vermijding van monopolievorming". „Dc mensen, die wensen dat de REM haar werk op het vasteland voortzet, moeten beseffen, dat dit alleen maar langs politieke weg is te verwezen lijken. Wij zijn voor een vrije, natio nale omroeporganisatie met daarnaast een commerciële zender. De politieke partijen moeten zendtijd krijgen, maar verder moet politiek irmde ether ver boden zijn", zegt de heer Smits. Christelijk Lang en breed hebben dc initiatief nemers beraadslaagd over de vraag oj een christelijke partij moest worden opgericht. Het is een partij van christe. nen geworden. „Christelijk" is voor r.k Brabantse oren „protestant". En mei verlangde juist naar een doorbraak op politiek terrein van de scheiding rooms-katholiek-reformatorisch. uitgangspunt zal vele christenen trekken en weinig andersdenkenden afschrikken, zo heeft men geredeneerd. ,,Ten slotte is het christendom de bakermat van onze beschaving", aldus de heer Smits. En zo wordt front gemaakt tegen de Koekoek-boeren met een organisat die in elk kiesdistrict wordt opg bouwd. Zullen de Boeren standhou den? Eén ding staat vast: hun organi satie is zeer gebrekkig. Van partij vorming kan tot nu toe nauwelijks worden gesproken, terwijl ook de Landelijke vereniging voor bedrijfs- vrijheid in de landbouw als los zand aan elkaar hang' Christen Democraten contra Vrije Boeren: hersens intuïtie. Straalverbinding Utrecht-Den Haag dit jaar klaar UTRECHT In de eerste helft van dit jaar zal de straal (telefoon)- verbin ding Utrecht-Den Haag vice versa in ge bruik worden genomen. Er kunnen gelijk tijdig drie honderd gesprekken worden gevoerd. De straalverbinding, de eerste in het land, dient ter uitbreiding en ver vanging van thans gebruikte lijnen. Nog dit jaar wet vrijstelling O.B. voor papier Staatssecretaris dr. W. H van den Berge i Financiën) verwacht nog tij dens het huidige zittingsjaar van de Tweede Kamer een wetsontwerp te kunnen indienen, waarbij de vrijstel ling van omzetbelasting voor papier zal worden geregeld. Voor dag- en nieuwsbladen, periodieken en boeken was een dergelijke vrijstelling in het vooruitzicht gesteld De mededeling van de staatssecretaris komt voor in de memorie van antwoord op de begro ting van financiën 1965 aan de Twee de Kamer. Na ombouw voor aardgas DEN HAAG In sommige geval- n is het mogelijk dat, vooral in het begin, bij dc ombouwwerkzaamheden gastoestellen fouten worden ge maakt. De oorzaak hiervan ligt ver moedelijk in een tekort aan ge- ichoold personeel, dat voor dit pre cisiewerk beschikbaar is. Binnenkort zal dit echter ongetwijfed tot het verleden behoren. Dit zegt het Gasinstituut van de Vereniging van Ex ploitanten van gasbedrijven in een gis teren uitgegeven communiqué. In dit vommunique zegt men ook: Met nadruk wordt er op gewezen dat aardgas in verbrandingseigenschappen volstrekt niet achterstaat bij stadsgas. Nieuwe zowel als op de juiste wijze om gebouwde toestellen zullen dan ook in het gebruik geen verschil van behandeling verlangen en dezelfde resultaten op leveren. In een toelichting deelde een woord voerder mede. dat na deskundige om bouw aardgas dezelfde eigenschappen als stadsgas heeft. Met dezelfde pannen kan derhalve worden gekookt. Het aan schaffen van speciaal voor aardgas ge schikte pannen is daarom volstrekt bodig. Naar de mening van het gasinstituut is het bij deskundig ombouwen eveneens overbodig speciale „sudderplaatjes" te Inval door politie DE BILT Naar pas thans wordt, is het donderdagmorgen in het woonwagenkamp van De Bilt nogal ru moerig toegegaan Een Inval van dertig man rijks- en gemeentepolitie wekte de woede van de bewoners op. die met alles wat ze in hun handen konden krijgen, begonnen te gooien en te slaan. Twee politiemannen en tenminste twee woon- agenbewoners zouden licht gewond zjjn geraakt. De inval zou zijn uitgevoerd om het pistool in handen te krijgen, waarmee de 17-jarige Ulreohtse scholier R. Beens juni bij het theehuis Rhijnauwe werd neergeschoten. Zowel de officier van justitie van de stad Utrecht als de commissaris van de Koningin van de provincie Utrecht zou den van te voren van het drastische op- t-J- rri Zwarte lonen in bouw komen nog steeds voor AMSTERDAM Volgens de plaats vervangend directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau Amsterdam, de heer K. de Jong, is de zwarte loonbetaling het gehele bouwbedrijf in Amsterdam nog ..normaal" aan de gang. In Amster dam werd en wordt volgens traditie, tegenstelling mei elders in het land, op v'rii ruime schaal door de hoofdaanne mers gewerkt bij bona fide onderaan nemers. De laatsle tijd zijn er echter, aldus de heer De Jong, een heleboel onderaannemers (vaak zelf bouwvakar beider) bijgekomen, die niet bona fide zijn. Zij vormen ploegjes bouwvakarbei ders en bieden dan hun diensten aan bi. dc hoofdaannemers, die op deze wijzt niet aansprakelijk kunnen worden gesteld voor het betalen van zwarte loi Op de bouwmarkt in de hoofdstad heerst nog een grote spanning. Teg« een aanvraag voor 676 bouwvakkers eind december <van wie 88 Jonger dan jaar> stond een aanbod van 191 werkloze bouwvakarbeiders, als gevolg vprst in december. Derde ronde Hoogovenschaaktoernooi BEVERWIJK Jan Hein Donner plaatste zich gis- leren aan het hoofd van dc Nederlandse formatie in het 27e Hoogovenschaaktoernooi. Hjj won met zwart van Matanovic en kwam daarmee op twee punten uit drie partijen. Een nogal gelukkige score als mén de kwaliteit van zijn denkgreep tot op heden in aanmer king neemt. In een Spaanse partij, greep de Neder landse grootmeester ontstellend mis en stond eigen lijk tegen de tiende zet reeds op verlies. De Zuidsla- vicr wikkelde echter niet af; zijn stelling hleef des ondanks duidelijk gewonnen. Omstreeks de 20ste zet zag Donner nog een valletje, dat overigens weinig diepte had. Tot ieders verbijstering liep Matanovic er in en moest direct opgeven. Mat was on vermijdelijk. Een stevige partij speelde Langeweg tegen niemand minder dan Ivkof, deel nemer aan het komende kandidatentoer nooi om hot wereldkampioenschap. Lan geweg kree#] een Franse partij te be strijden. Na vrij bekende manoeuvres verwierf hij enig overwicht, dat hij al lengs kon consolideren. Tegen het einde van de strijd" overaag hij een manoeuvre, die hem winstkansen zou hebben gebo den: nu werd het een verdienstelijke puntenverdeling. V. d. Berg—Gelier werd een zwarte zege. In een Konings-ïndiër, die zich langs bekende wegen bewoog, maakte wit zich aan een kleine nalatigheid schuldig. Met knappe technische ma- slaagde de Russische groot meester er in het ..onbeduidend deel" snel te vergroten. De remise bussen Lengyel en Bobotsof ook al Konings Indisch hoorde tot geten. manifestaties. AUu re Van allure werd MediraPortisch ook al Frans, met een pionoffer door Er kwaanen inderdaad aardige spannin gen op het bord, doch vermoedelijk toch niet van een karakter als de witspeler had bedoeld. Zwart kreeg de leiding in handen, die hU door pionnenop- mars verbluffend -iel in winnend aanvalsspel kon omzetten. De partijen Van Scheltinga—Johannes- treden op de hoogte zijn gesteld Het wapen werd overigens niet gevonden. Niet alleen de mannen van het woon wagenkamp hebben aan het gevecht mee gedaan. maar ook de vrouwen en de kinderen Een jongen van veertien jaar ;en politieman met een melkfles op het hoofd hebben geslagen. Enkele ver tegenwoordigers van de sterke arm, die wagen binnendrongen, werden er door de eigenaar met een stok uitgeslagen. na het met de nodige versterkingen opnieuw werd geprobeerd. De woonwagenbewoners tonen zich zeer iebelgd over dc wijze van optreden van de politie Ze zouden geen gelegenheid hebben gehad zich aan te kleden de inval vond om half acht 's morgens plaats terwijl de elektriciteit van te- i was afgesneden Door de politie wordt aangevoerd dat er op elk front tegenwerking en - zelfs blokkering sprake was. Het verzet zou zodanig zijn geweest dat men nog veel harder had kunnen optreden. verstrekken, aangezien de aardgasvlom net zo klein gedraaid kan worden als momenteel het geval is met stadsgas. Ster terecht dank zij tip van dief NEW YORK De „ster van India", een safier van onschatbare waarde, die op 29 oktober uit het museum voor natuurlijke historie in New York werd gestolen, is weer gevonden. HU werd aangetroffen In een bagagekluis van een autobusstation in Miami (Florida). In de kluis bevonden zich naast de „ster van India" acht andere uit het museum gestolen juwelen. In totaal werden, zoals gemeld, behalve de „ster van India" 22 juwelen gestolen met een waarde van 410.000 dollar. Niet gevon den werd de Delong-robijn, de meest perfecte in zijn soort etr wereld. Ook wordt nog een 15 karaat diamanten kristal, de Arendsdiamant, vermist. De politie heeft de juwelen gevonden op aanwijzing van een van de dieven. Allen Kuhn. Hij deed dit in de hoop op clementie. Eerder waren twee andere verdachten aangehouden: de 27-jarige Jack Murphy en de 29-jarige Roger Fre derick. Zij waren opgesloten in New York. De waarde van rie 563 karaat wegen de ..ster" bedroeg 10O.000 dollar. Voor dit bedrag was hij althans verzekerd. De werkelijke waarde wordt als on schatbaar beschouwd. Volgens de New York Times zou pro cureur Frank Hogan aanbevelen, Kuhn en zijn medeplichtigen geen hogere straffen op te leggen dan een tot twee jaar. mits zij de plaats zullen opgeven, waar de juwelen zijn verborgen. Personalia OP 72-jarige leeftijd is in Zeist over leden mevrouw J. C. Soewaxno-van der Ka a den. die voor de oorlog vrouwenarts in Indonesië is geweest, en enkele romans heeft geschreven. In Haarlem is op 63-jarige leeftijd overleden M. C van Hall uit Bentveld, direoteur van het Ver. Cargadoorskantoor te Amsterdam, en o.m. voorzitter van de Ned. vereniging ..Hospitaalkerkschip De Hoop". De B-jarige J. G. ter Maten uit Apel doorn is gisteren na een verkeersongeluk ojb het Kanaal Noord in Apeldoorn om het leven gekomen. Een achteropkomen de personenauto greep de jongen. di«- daar fietste. SPORT EN WEDSTRIJDEN sen, LehmannSmederevac en 'Pachman B.-i;irof zijn afgebroken. Waarschijnlijk heeft V. Scheltinga goede winstkansen. Uitslagen derde ronoe: Medina (Span je)Portisch (Hong) 01; Van Schel tinga (Ned)Johannewcn (Noorw) afg: Lehmann 'DidSmederevac (ZS1) afg.; Van den Berg (Ned)Gelier (Rusland) O1; Matanovic (ZS1)Donner 'Ned) 01: Langeweg 'NediIvkof iZSl) '5>3. Pachman (TjSl)Bagirof (Rus land afg; Lengyl (Hong Bobotsof 'Buigt >2—'-z. De stand na de derde ronde luidt: 1. Portisch 2'zpni. 2/3 4. Donner, Geiler en Ivkof allen 2 pnt; 5/6. Bagirof en Lehmann 1 Vi> pt en en 1 afg; 7. Bobotsof l'-i pnt: 8/9'10. Johannessen. Pachman en Van Scheltinga allen 1 pnt en 1 afg.; -1/12/13. Langeweg. Lengyel en Mata novic allen 1 pnt; 14. Smederevac ta pnt (uit 2) en 1 afg; 15 Medina V: pnt (uit 2); 16. Van den Berg 0 pnt. AUTOMOBILISME - Dc 120 deelne mers aan de 34e Rally Monte Carlo, die Londen. Frankfort of Parijs als startplaats hebben gekozen, zullen za terdag 16 januari eerder in Nederland aankomen dan aanvankelijk werd gé- meld. De eerste deelnemer zal zich al om 2036 uur aan de tijdcontrole bij het Motel te Arnhem moeten melden. Rond half tien zal deze rijder vermoe delijk de routecontrole bij het KNAC- gebouw aan de Sophialaan in Den Haag hebben bereikt. Mogelijk interland op bevrijdingsdag DEN HAAG Het bestuur van de K.N.V.B. liccft aan de voetbalbond van Wales voorgesteld woensdag 5 mei een wedstrijd Nederland-Wales te spelen. Vast staat dat het Ned. elftal woens dag 11 mei 1966 een uitwedstrijd tegen Schotland zal spelen. Voor de UEFA-jeugd spelers van 16 tot 18 jaar tenslotte is voor don derdag 25 maart de ontmoeting Neder land-Zweden vastgesteld. iNffWlaiid-België zalerdagvoetbal op 29 mei DEN HAAG De ontmoeting Ne derland-Belg ié zaterdagteams voor het drielandcntoerr.ooi om de Coupe Fcr- nand Chanelle, waarvan Nederland hou der is. zal op 29 mei worden gespeeld De wedstrijd Frankrijk-Nederland was eerder reeds vastgesteld voor zater dag 24 april. WATERPOLO DZV voor Eur, beker naar Zweden DEN HAAG DZV Delft, de Neder landse waterpolokampiocn, heeft het b\j de loting voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese waterpo- lobeker niet erg getroffen. De Delfte- naren zMn ingedeeld in groep 1, waar in ook enkele zeer sterke Oosteurope- se teams zullen uitkomen. In groep 1 van de eerste ronde zal DZV in Eskilstuna uitkomen tegen: SK Tunafors Eskilstuna iZweden). Dyna mo Maagdenburg (Oost-Duitsland Po- lonia Beuthen 'Polen). Dynamo Boe karest 'Roemenië). Tscherveno Zname Sofia (Bulgarije) en de Marine Zv club Moskou (Rusland). In groep 2 (Tourcoing) spelen: Les Enfants dc Neptune Tourcoing (Frank- riik). Partizan Belgrado (Zd-Slavië), Pro Recco Genua (Italië), Kon. Gentse Zwemvereniging (België). Su Wenen (Oostenrijk), Club Natacion Barcelona (Spanje) en Etnikos Piraeus (Grieken land). Het bestuur van de Delftsc Zwem vereniging stelt thans alles in het werk om gelden voor de reis van spelers en leiding naar Eskilstuna te verzamelen. Engeland leider in Lage Landen-strijd VAL D'ISERE In het Zuidfranse wintersportplaatsje Val d'Isere is gis teren de str(jd om de kampioenschap pen der Lage Landen begonnen, waar- skiërs uit Nederland. België. Gr.- Brittannië en Denemarken mogen deel- De afdaling leverde de volgende uit slag op: Heren (lengte parkoers 3600 meter, hoogteverschil 900 meter) 1. Norman (GB) 2 min 30.80 sec.; 2. Taylor (GB) 2.41.30; 3. O'Reilly (GB) 2.41.54; 4. De Sadeleer (Belg) 2.41.55: 13. Croon (Ne derland) 3.05.83; 14. De Jong (Ned) 3.14.34; 17. Pieter Hooft 3.17.02; 27. Van der Sande 6.12.17. Landenklassement: 1. Gr-Brittannië, 2. België. Dames (lengte parkoers 2400 meter, hoogteverschil 600 meter) 1. Dredge GB) 1.58.85: 2. Smith (GB) 2.02.27; 3. Newall (GB) 2.03.83 4. Rene Palm Ned) 2 08.95: 5. Von Bulow (Den) 2.16.23: 7. Melanie Kramers (Ned) 2.23.29: 11. Anna de Lint 2.49.35. Landenklassement: 1. Gr.-Brittannië, 2. Nederland, SKIËN Christl Haas won afdaling GRINDELWALD Christl Haas. Olympisch kampioene 1964 afdaling, heeft vrydag in Grindelwald de afda ling van de internationale sklwedstry- den voor dames gewonnen. De Oostenrijkse legde het 2350 me ter lange parcours het hoogte ver-, scshil tussen start en finish bedroeg 605 meter af in 2 min. 16,50 sec. Haar landgenote Edith Zimmermann was slechts 0 09 seconde langzamer. De der de plaats was voor Heidi Schmid-Biebl met 2 min 22.22 sec. De Duitse, die eerder de slalom van de wedstrijden in Grindelwald had gewonnen, werd eerste in het klassement van de Alpi ne-combinatie. SCHAATSENRIJDER Enr. kampioenschappen in 1966 in Deventer AMSTERDAM In een vergadering van het dagelijks be-stuur van de KNSB met een delegatie uit Deventer over de organisatie van de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats voor heren 1966 is in princi pe overeenstemming bereikt. Deze kampioenschappen zullen behou dens goedkeuring van de ISU (Int, Fe deratie) met betrekking tot de accom modatie op de Deventer kunstijsbaan worden georganiseerd. BASKETBAL In de eerste wed strijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor dames he'eft Slovan Orb is (Praag) vrijdagavond te Belgrado met 6359 (2728» gewonnen van het Zuidslavi- vische Radnicki De returnwedstrijd wordt vrijdag 16 januari in Praag ge speeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7