Nieuwe Leidse Courant Luns rekent op Indonesië Zelfde bouwcontingent Zuid-Holland voor vrouwen baas zijn Nakoming van akkoord Nog altijd 12 Nederlanders in Kongo zoek A.R.P. nodigt C.H.U. uit voor gesprek TEKENAAR Commentaren Miereneters besmetten apen in Blij dorp C""Q weerbericht Zaterdag 9 januari 1965. 45ste jaargang Diracteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or E. DIEMCT CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghablev STARTVLOEI- STOF alle benzine dieselmotoren. 150 snelle starts. - Abonnementsprijzen p.v/. 0,78, SCHIPHOL Het uittreden Indonesië uit de V.N. maakt juridisch geen enkel verschil in de verplich ting voor dit land om in 1969 door middel van een plebisciet de Papoea bevolking van West-Irian de gele genheid te geven zelf te beslissen of West-Irian onafhankelijk zal worden dan wel definitief deel zal uitmaken van de republiek Indonesia. Dit heeft minister Luns gistermiddag bij zijn vertrek naar Amerika waar hij met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk gaat spreken en de algemene Na haar aankomst od de lucht haven van Kopenhagen wordt koningin Anne Marie van Grie kenland stevig aan de arm vast genomen door haar moeder, koningin Ingrid van Denemar ken. Links koning Frederik. rechts haar oudere zuster prin ses Margrethe. Het is voor het eerst sinds haar huwelijk, dat koningin Anne Marie, die haar eerste kindje verwacht, haar ouders in Denemarken bezoekt. ROTTERDAM Op de missièprocuur van de priesters van het Heilig Hart in de Maasstad bestaat ernstige onge rustheid over het lot van twaalf Nederl- landse missionarissen, die in Kongo nog altijd spoorloos zijn. In totaal worden er 125 missionarissen, vermist. Van wie de meesten de Belgische nationaliteit bezitten. Sinds Kongo in 1960 onafhan kelijk werd, hebben 93 missionarissen op gewelddadige wijze de dood gevonden. Elf van hen waren Nederlanders. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Zuid-Holland mag in 1965 hetzelfde aantal woningen bouwen als in 1961, namelijk 9580 woningwetwoningen, 5170 premiewo ningen en 4440 ongesubsidieerde woningen. Aan deze aantallen zijn 1300 woningen uit de algemene rijksreserve toegevoegd. Gedeputeerde Staten hebben deze aantallen over de verschillende agglomeraties en gemeenten verdeeld. Alleen de verdeling over de verschillende gesubsidieerde cate gorieën heeft enkele kleine veranderingen ondergaan, liet aantal wo ningwetwoningen werd met 110 verlaagd, het aantal premicwoningen met 320. doch het aantal woningen in de particuliere sector werd met 430 ver hoogd. Aan de elf gemeenten in het Waterweggebied heeft de minister gecombineerde toewijzing van 9000 woningen gegeve- 2000 woningen moeten worden gebouwd volgens methode. Gedeputeerde Staten hebben met enkele zeer kleine wijzigingen dezelfde verdeel sleutel van vorig jaar toegepast. De re sultaten ziin: 0 de Rotterdamse agglomeratie krijgt 4350 woningwetwoningen '4350 in 1964) 2450 premiewonin.gen <2450 in 1964) er Samenwerking in Rijnmond (Van een onzer verslaggevers) de C.H.U. ROTTERDAM De ARP is ge porteerd voor nauwe samenwerking met de CHU in de Rijnmondraad, die in juni wordt gekozen. Het bestuur van de A.R. Centrale Rijnmond heeft ERGON ELECTRIC vraagt: Uiterstegracht 1b - Leiden In één oogopslag „De Werkgever" veront rust Pag- 2 Naar één alarmnummer pag. 5 Veertig jaar in reclame pag. 5 Kattendijke wacht met spanning op erfenis pag. 6 Christen-Democraten: front tegen Koekoek pag. 7 Schaken pag. 7 Aardgas: (een plaatje no dig) pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: -Reportagereis door Canada Evangelie in de woon wagenkampen Huwelijksbureaus Muziekonderwijs in Hon garije. •erband hiermee uit genodigd voor een gesprek. Er is nog geen datum voor deze ont moeting vastgesteld. De C.H.U. heeft laten weten, eerst de mening van haar diverse kiesverenigingen te willen ver nemen over het voorstel, met een ge- zamelijk kandidatenlijst uit te komen. Op de eerste werkvergadering van de Centrale in Atrium onderstreepte voorzitter H A. Brokking het grote belang van een samengaan met de C.H.U in de raad van Rijnmond In brieven aan de besturen van de Cen trale en de CH.U hebben de in Schie dam. Vlaardingen en Hoogvliet samen werkende A R en C.H. kiesverenigingen aangedrongen op een kandidatenlijst. Plaatselijk zijn er wel eens moeilijk heden, maar er zijn ook voorbeelden, dat het goed gaat. zei de heer Brok king. Hij verwachtte nog meer brie ven van kiesverenigingen, die voorstan der zijn van een gezamelijk optreden in de Rijnmondraad. Wc moeten elkaar de tijd gunnen zich op het gesprek te bezinnen, maar als het aan ons ligt zullen we niets nalaten om het gesprek met de CHU. te verhaasten. De heer Brokking zei dit met het °°g °P het ve,e dat samenhangt met de opstelling van een kandidatenlijst voor beide partijen. Neiging tot ontspanning op de arbeidsmarkt DEN HAAG In december steeg de geregistreerde arbeidsreserve van man nen van 25.770 tot 42.450. De bezetting op aanvullende werken nam met 749 toe tot 2250. Het aantal werkloze mannen steeg met 15.920 tot 40.190. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve steeg met 2000 en bedroeg aan het einde van de verslagmaand 29.000. Vergelijkt men de stijging van de ar beidsreserve met die van december 1963. dan valt het op dat de grotere stijging niet beperkt is tot de sterk seizoengevoe- lige beroepsgroepen, maar ook in ver scheidene andere beroepsgroepen kan worden waargenomen Bij een vergelijking van de standcijfers van eind 1964 en eind 1963 blijkt zelfs, dat in vrijwel alle be roepsgroepen de geregistreerde arbeids reserve thans hoger is dan een jaar gele den Er kan dan nu van enige neiging tot ontspanning worden gesproken. (gesubsidieerde aningep (.2200 2200 1964); voor de Haagse agglomeratie zijn deze aantallen met tussen haakjes de aantal len van 1964: 1250 woningwetwoningen <1200). 800 premiewoningen, waarvan 4f t.b.v. huisvesting van militairen <800) er 430 ongesubsidieerde woningen 420 0 de Leidse agglomeratie en de bollen streek: 790 woningwetwoningen, waarvar 190 voor militairen <750). 440 premiewo ningen. waarvan 60 voor militairen <500) en 375 ongesubsidieerde woningen 0 het Drechtstedengebied en omgeving irond Dordrecht) 702 woningwetwonin gen <700), 435 premiewoningen <500) e 365 ongesubsidieerde woningen (300); 0 Rijn- en Gouwestreek: 434 woningwet woningen. waarvan 15 voor militairei <400), 210 premiewoningen <260' en 20 ongesubsidieerde woningen (140); 0 de Krimpenerwaarci: 270 woningwet woningen waarvan 25 voor militairen 255), 100 premiewoningen <135) en 125 ongesubsidieerde woningen <90); 17 gemeenten: 588 woningwetwonin- waarvan 65 voor militairen (573); 354 miewoningen waarvan 20 voor mili- en (385) en 337 ongesubsidieerde wo ningen 2401 0 kleine gemeenten: 620 woningwetwo ningen waarvan 14 voor militairen (.591) 170 premiewoningen 312 en 280 onge- ;ubsidieerde woningen <217); g reserve meerjarenplan Delft: 314 ningwetwoningen <280); reserve voor bouwvakarbeiders: 262 ningwetwoningen <155) Ged. Staten zeggen, dat de sai rking in zogenaamde regionale ningbouwcommissies zonder meer gun- Vandaar, dat men het woningcon tingent weer agglomeratiegewüs heeft De toegewezen aantallen gelden tevens oor de komende twee jaar als richt- ontingent. Van jaar tot Jaar kunnen deze ontingenten worden aangepast. De ml- Ister zou echter niet akkoord gaan mei overlopen naar 1965 van de in 1964 •wezen, doch niet gebouwde v gen, dit in tegenstelling tot voorgaande jaren. De overgebleven woningcontin genten komen te vervallen. Ged. StateD zullen nagaan, of hiervoor enige com pensatie kan worden gegeven. Ged. Staten hebben de regionale wo ningbouwcommissies verzocht de toege in woningen naar rato van de ge meentelijke woningbehoeften over de ge meenten te spreiden en op grond de werkelijke produktiemogelijklieden een globaal produktieprogramma od te stellen. Beschikkingen en rijksgoedkeuringen zullen niet worden afgegeven Indien stedebouwkundige belemmeringen staan, de eigendom Tan grond niet ls kregen, de terreinen niet voldoende bouwrijp zijn, het werk de capaciteit de betrokken aannemers overtreft of het aantal in uitvoering in verband met d< bouwcapaciteit een verantwoord nlveai overschrijdt De minister van volkshuisvesting er bouwnijverheid heeft tevens meer vrijheid te geven in n« scnuiven van de tocgeweze genten naar andere wonmgoou' ren dan die waarin zij aanvankelijk waren gerangschikt. Zo zijn bij' beeld de kleine gemeenten die niet meer dan tien woningen toegew hebben gekregen, geheel vrij te beslis- moeten worden gebouwd. De huisves ting van bejaarden blijven Ged Sta ten zien als een onderdeel van de ge hele woningbehoefte van de gemeente Wel is de minister bereid op dit Dunt enkele extra faciliteiten te (Voor vervolg zie pag. 6) Auto na botsing woning binnen De 63-jarige G. H Hermans uit Velp is gisteren verongelukt. Na een botsing met een vrachtauto met aan hanger, bestuurd door S. S. uit Haas- echt. kwam hij met de door hem bestuurde auto een woonkeuken van een woning binnen. De man werd hevig bloedend naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij later is overleden. De 'oonkeuken van de ning was zeer groot. De bewoners. tafel zaten toen de auto plot seling binnendrong, met de schrik vrij. kwa: echter gadering der V.N. bijwonen, op desbe treffende vragen van de pers geantwoord. ..Het Nieuw-Guinea-akkoord van augustus is gesloten tussen Nederland en Indonesië, waarbij aan de V.N. bepaalde taak. nl. van het toezicht hou den op de volksstemming, is toebedeeld", aldus de minister. ..Al is Indonesië nu dan uit de V.N. gelopen, daarom ver vallen toch niet haar akkoorden met an dere landen. En waarom zou de V.N geen toezicht kunnen houden, ook al is Indonesië geen lid meer? De Nederland se regering neemt dan ook aan. dat In donesië de overeenkomst normaal zal uitvoeren Noch in de gesprekken met onze zaak gelastigde in Djakarta, noch in die met onze permanente vertegenwoordiger bij de V.N. heeft de Indonesische regering laten doorschemeren, dat zij die verplich ting nu niet meer behoeft na te komen". De minister kon geen officiële beves tiging geven van de persberichten vol gens welke Indonesië een campagne is begonnen om in een vorm van massale landverhuizing grote groepen Indone siërs naar West-Irian over te planten, die dan bij de volksstemming op het eiland de schaal naar Indonesië zouden kunnen doen doorslaan Hij zei. dat hij hiervan langs officiële kanalen niets had vernomen. Voor zover de Nederlandse regering en de V.N. weten, zijn er geen grote groepen Indonesiërs naar Nieuw- Guinea sekomen." zo zei de tniniste Geen wijziging Gevraagd of de Nederlandse regering nog wel neutraal kan blijven in de strijd tussen Indonesië en Maleisië, nu Indone sië haar lidmaatschap van de V.N. heeft opgezegd, antwoordde mr. Luns: „Er is geen verandering in het Nederlandse standpunt gekomen. Waarom zou Neder land niet meer neutraal kunnen zijn? Het zich terugtrekken uit de V.N. van Indonesië is een eenzijdige daad. waar een ander land geen invloed op kan uit oefenen en voor zover dat wel mogelijk aou zijn. is alles reeds geprobeerd". Als Indonesië grootscheepse acties be gint tegen Maleisië zal toch eens het moment moeten komen, dat Nederland dit gaat veroordelen?" luidde de volgen de vraag. ..Als dat werkelijk zou gebeuren, dan hebt u daarmee volkomen gelijk", ant woordde de minister, .maar ik maak er liefst een gewoonte van geen bespiege lingen ten beste te geven over dingen, die misschien in de toekomst zouden kunnen gebeuren. Tot nu toe is er geen enkele aanwijzing, maar ondanks de functie, die ik bekleed ben ik geen pro feet. Dat zou me overigens goed te stade komen". A'ls een der belangrijkste onderwerpen van de komende V.N.-bespreking noem de de minister de contributieregeling. De situatie ziet er volgens hem niet roos kleurig uit. Er is nog geen compromis in zicht, want wat lot dusverre als com promis is voorgesteld „zou in feit#» be tekenen dat landen als de V.S.. Neder land en Zweden een deel van de achter stand van Rusland zouden betalen". Dat dit aanvankelijk met grote re serve door de Amerikaanse en Neder landse regering wordt beschouwd, kunt u begrijpen", aldus de minister. Hij me- Klachtendienst bezorging 13.0Q—19.00 Minister Luns is vrijdagmiddag naar de Verenigde Staten vertrok ken. uaar hij met zijn Amerikaan se ambtgenoot Dean Rusk zal spreken en de algemene vergade ring van de Verenigde Naties zal bijwonen. moreerde nog eens hoe men zoekt naai een oplossing, waarbij Rusland door be taling van een zeker deel van de achter stand „just ahead of the sheriff' zoi blijven. De Sowjetunie ia thans een termijn van 2 jaar achterstallig, in totaal 48 mil joen dollar. Zeer pessimistisch was de heer Luns over de financiële positie van de VJ~ die naar bekend in slechte staat is. Vol gens de minister is er nog maar 8 mil joen dollar in kas. hetgeen voor een zc uitgebreid lichaam heel weinig is, hel zou mij verwonderen als men het mei zo weinig geld langer dan een week kan uithouden" Mr. \lm ijnen HILVERSUM De minister-president mr. Marijnen acht het uittreden var donesië uit de VN zeer te betreuren. In de contacten van Indonesië met het w< speelt Nederland juist door recer vikkeling een belangrijke rol. Het jammer, dat Indonesië nu de familie v volkeren binnen de Verenigde Naties heeft verlaten. Dat zou die ontwikkeling alleen maar kunnen bemoeilijken. De be trekkingen tussen Nederland en Indone- zelf zullen, hoopt de minister-presi dent. in stand kunnen blijven en zich ver der kunnen ontwikkelen, maar hij achtte duidelijk, dat een losraken van een lid de VN dit niet zal vergemakkelijken. Mr. Marijnen zei een en ander in een televisie-interview met drs. Hoogendijk het AVRO-programma op Nederland 2. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de be smettingshaard van de tropische fectie waaraan in de Rotterdamse diergaarde eerst de eenjarige oerang-oetang Geert en gisteren de bijna een jaar oudere oerang-oetang Tom is gestorven, moet worden ge zocht bij de twee miereneters, die Blijdorp in december van het vorige jaar heeft aangekocht. Deze miereneters zijn. in afwijking van hetgeen in Blijdorp normaal met elk nieuw aangekomen dier gebeurt, niet in quarantaine gegaan De oorzaak hiervan is, dat de quarantainestal in de winter maanden onderdak verleent aan dieren die in een warm vertrek moeten over winteren en er voor de miereneters geen plaats was. Daarbij komt. dat quarantaine voor deze dieren niet verplicht is omdat er slechts een zeer geringe relatie is: tussen hen en onze veestapel. Bij hun aankomst in de diergaarde maakten de miereneters een gezonde indruk. Zij werden ondergebracht in een verblijf, waarin ook twee doodskopaap jes huisden Vrij spoedig daarna echter openbaar den zich bij beide miereneters sympto men van een ziekte, die in Blijdorp onbekend was De dieren kregen kale plekken en bloedende wonden. Voor alle zekerheid werden zij naar Utrecht ver voerd en ter beschikking van de vee- artsenijkundige dienst gesteld, met het verzoek om inlichtingen over de ziekte Utrecht kon geen inlichtingen geven. Het ziektebeeld was ook daar onbekend Het werd om die reden raadzaam geacht de dieren te doden. Op dat moment was het al te laat het kwaad was geschied. Eerst stierven de beide doodskopaapjes cn enkele da gen later stierf de orang-oetan Geert, die in een ander verblijf huisde. Voor de directie van Blijdorp was dit aanleiding alarm te slaan Vrijwel alle medische specialisten in geheel Neder land zijn er. zoals reeds gemeld, in het voorbije weekeinde aan te pas gekomen Met elkaar hebben zij getracht de aard van de ziekte vast te stellen, tot op heden helaas zonder reSliltaat. hetgeen niet vreemd is. omdat men over het algemeen van tropische infectieziekten nog weinig Gelukkig kon tevens worden vastge steld. dat deze infectieziekte ongevaar lijk is voor de mens. Was dat niet het geval dan zouden zeker ook de verzor gers van de miereneters en de apen de gevolgen van de besmetting hebben moe ten ondervinden. Daarom is het apenhuis ook niet voor bezoekers gesloten. Het hoofd van de Rotterdamse G G. en G.D. heeft daaraan zijn sanctie verleend. Intussen is een gloednieuw medicament samengesteld waarvan men verwacht, dat het hulp zei brengen. "VTIET verstandig is het van en- ~\ele bladen, zo ongeveer schre ven we dezer dagen in deze rubriek, uitdrukking te geven aan twijfel in zake bereidheid van Indonesië tot de volksstemming in Nieuw-Guinea. We moeten van die bereidheid uit gaan. Twijfel onzerzijds kan aan die bereidhei dafbreuk doen. Het verheugt ons dat minister Luns blijkbaar de bereidheid van Indone sië tot de volksstemming aanneemt. Hij heeft dit gisteren gezegd bij zijn vertrek naar de Verenigde Naties. Het uittreden van Indonesië uit de V.N. brengt geen verandering in de overeenkomst die het met Nederland is aangegaan. E nde volksstemming in Nieuw-Guinea behoort daartoe. VERBLIJDEND is het dat inter- nationale verwikkelingen voors hands niet in de weg blijken te staan aan verdere toenadering tus sen Indonesië en Nederland op za kelijk gebied. Gisteren is immers de overeenkomst afgekomen tussen onze K.L.M. en de Indonesische Garuda-maatschap- pij over de Iuchtverbinding tussen Amsterdam en Djakarta en omge keerd. Die verbinding zal het karakter dra gen van samenwerking en zij zal een opmerkelijke frequentie krijgen: straks vier diensten per week. Bo vendien zal men elkaar op de grond allerlei diensten verlenen. Een overeenkomst van welker tot standkoming wij met genoegen heb ben kennis genomen. AFGEKOMEN van vrijste! regeling vrijstelling voor de ver plichte w.a.-motorrijtuigverzekering ten dienste van wie uit hoofde van gemoedsbezwaren aan zulk een vrij stelling behoefte hebben. Gekozen is de constructie van een waar borgfonds. Wij achten het terecht, dat met ge moedsbezwaren rekening wordt ge houden. Bezwaren van deze aard behoren ernstig te worden genomen, ook door wie ze zelf niet delen. Hun aanwezigheid maakt als het ware deel uit van de verscheidenheid in geestelijke structuur zoals deze in ons voor een belangrijk deel geluk kig nog godsdienstig denkende volk wordt aangetroffen. Van de overheid, ook als wetgeef ster, mag worden verwacht en het geschiedt blijkbaar niet verfeefs dat zij met deze situatie reke ning houdt. "PlOOR zijn aandelen over te doen die hij had in de N.V. Breed band heeft onze staat bewezen niet per se op deze aandelen te willen blijven „zitten". Aandelen in staatsbezit knnnen een meer blijvend karakter vertonen, het kan echter ook gaan om een bezit waarvan de voortduring telkens naar de omstandigheden wordt overwogen. Dit laatste was hier het geval. Hier moest een industrie op gang k men, tegenover welker ontwikkeling de overheid in 's lands belang niet onverschillig kon staan. De volwas senheid is echter reeds bereikt. Her ziening van de situatie was daarom mogelijk geworden waarbij overi gens de staat zijn inspraak in de N.V. Hoogovens op andere oven be grijpelijke gronden bestendigt. 0 De in Israël geboren fabrikant Sa muel Baruch is gisteren in Jeruzalem wegens spionnage voör Egypte tot acht tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Baruch bekende schuld. Hij had voor Egypte gespionneerd omdat de geheime dienst van dit land hem beloofd had geld in zijn fabriek te zullen steken. De fa briek groeide uit tot spionage. Opklaringen De Bilt verwacht tot vanavond: Opklaringen en later enkele verspreide buien. Overwegend matige westelijke wind. Lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) MONOCLISSIA (Griekenand). Bij het opgaan van de zon hebben de gehuwde vrouwen in dit afgelegen Griekse bergdorp de macht in handen genomen. Zij bleven de baas tot zonsondergang, precies zoals het gebeurt in het blijspel van de oude Aristophanes „Ecclesiazousai". dat zij elk jaar tot levende werkelijkheid maken. Gedurende de twaalf .lichte" uren van de dag mochten alleen getrouwde vrouwen buitenshuis komen. ln huis hadden zij het laatste woord over alle gezins-aangelegenheden. Een man. die buiten de deur werd betrapt, werd door de dames uitgekleed en rijkelijk met koud water overgoten. Toen de zon on derging. werd alles weer normaal of bijna normaal. De uitgeputte mannen sleepten zich naar bed. maar de vrouwen gingen feest vieren. In zijn stuk „Ecclesiazousai" (Vrouwen in de politiek) voert Aristophanes :n groep vrouwen ten tonele, die de teugels van de regering in handen neemt. Het jaarlijkse gebruik in Monoclissia is in 1922 begonnen. Op deze vrouwendag moeten de mannen thuisblijven om te koken, schoon te maken, de kinderen te verzorgen en alle huishoudelijke karweitjes te verrichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1