Martin Bormann, Hitiers schaduw t Het leven van Zijne Bruine Eminentie t a r a a p <a n r &0WB 3 a m\ fi BA® x r x*. PUZZEL VAN DE WEEK De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1965 QP 1 mei 1945 tegen de avond, verliet Martin Bormann de blin ker van de door bommen en ka nonvuur verwoes te rijkskanselarij te Berlijn op weg naar admiraal Doenitz, de man die Adolf Hitler nog kort voor zijn dood had aange steld tot rijkspre sident. Tot zijn secretaresse me juffrouw Elsa Krueger zei hij: ,JDus tot ziens dan! Veel zin heeft het toch niet meer. Ik zal het maar eens proberen, maar er doorheen ko men zal ik wel niet." Bormann is nooit by Doenitz gearriveerd. Is hij bij zijn po gingen de vijandelijke linies te doorbreken gesneuveld of is het hem gelukt achter de linies te komen en uit te wijken, en leidt hij, onder valse naam, ergens in deze wereld een rustig bestaan Tot op de dag van vandaag zoekt men koortsachtig naar het ant woord op deze vraag. Er zijn er die beweren, dat Martin Bormann dood is. er zijn er ook die volhou den, dat hij nog in leven is. De man die eens Hitiers kamerdienaar was. Heinz Linge, vertelde bij zijn terugkeer uit Rusland in 1955, dat hij de „secretaris van de Fuehrer" had gezien bij de Weidendammer Bruecke te Berlijn op 2 mei 1945. op het ogenblik waarop de pant serwagen waarin Bormann zat. door een bom getroffen, in brand vloog. Van de inzittenden van de pantserwagen verklaarden er twee. dat Bormann dood was. de derde inzittende zei, dat hij slechts was gewond. En Adolf Eichmann ver klaarde tijdens het tegen hem ge voerde proces, dat hij geloofde, dat Bormann nog leefde Deze zelfde mening is de procureur-ge neraal te Frankfort toegedaan, dr. Fritz Bauer. Zijn argument is. da^ het ook van Eichmann jarenlang heette, dat hij bij gevechten in Salzkammergut was gesneuveld. In werkelijkheid echter was hij door de beruchte illegale organisatie van de voormalige SS-ers Odessa, zoals zovele oorlogsmisdadigers, naar het buitenland gebracht. Is Bormann nu werkelijk dood of niet? Nog steeds duiken er ge ruchten op dat hij in leven is. Men TTTTVWVVWVTWVWVTVVTVVWTVVVWWVWV Chili, in Oostenrijk. Australië. Hij is herkend nik. als landarbeider, als groot industrieel, als houtvester. Maar alle geruchten zijn slechts geruch ten gebleken. Er is geen enkel betrouwbaar gegeven, dat er op rou kunnen wijzen, dat Martin Bormann in derdaad nog leeft. Zo dit het geval mocht zijn en hij wordt eens ge pakt. dan wacht hem de strop, waartoe hij op 1 oktober 1946 door het Internationale Militaire Ge rechtshof te Neurenberg werd ver oordeeld wegens het bedrijven van misdaden tegen de vrede en tegen de menselijkheid. Want Martin Bormann eens door Hitier „mijn trouwste partij genoot" genoemd, is wellicht van alle nazi-misdadigers de ergste ge weest en hij kon de ergste worden en zijn omdat zijn meester, vooral naarmate de oorlog naar zijn einde holde, meer en meer aan hem overliet, waardoor hij over een onbeperkte macht ging beschikken, die hem de onmenselijkste beslui ten deed nemen. Middelmatig Martin Bormann werd geboren 17 juni 1900 te Halberstaöt als zoon van een wachtmeester-trom petter. die later een vrij hoge positie bij de posterijen verkreeg Hij blonk in zijn schooljaren ner gens in uit, en uit de gegevens die over hem bekend zijn kan worden geconcludeerd, dat hij een zeer middelmatig leerling moet zijn ge weest. Zeker niet aan zijn intelli gentie of aan zijn kennis heeft hij zijn latere ..carrière" te danken. Zijn opleiding vormae ook bij hem, evenals bij zovele nazi-lei ders. een probleem. En hij bracht dit probleem zeer eenvoudig tot oplossing: wat niet tot zijn voor deel was. verzweeg hij op de tal loze formulieren, die hij. toen hij nog niet een machtspositie bezat, moest invullen. Zo beantwoordt hij de vraag of hij een hogere school bezocht met: „gymnasium B tot de op een na hoogste klas'Hij legde, verklaarde hij verder het eind examen niet af. maar leerde voor landbouwkundige. In W< aan een bokser herinnerde, die zijn tegenstander beloerde om dan op het juiste ogenblik meedogen loos op hem los te ranselen. Schel lenberg, een van Himmlers jongste en meest geslepen generaals ver klaart in zijn boek. dat hij zich ook herhaaldelijk heeft afgevraagd hoe nu juist Bormann tot zon machtspositie kon opkl mmen." een-gevolmachtigd bedrijfsleider van een landgoed in Mecklenburg". In zijn boek „Martin Bormann. Hitlers schaduw" (Uitgave Neder- land's Boekenhuis N.V., Tilburg, 226 blz., 11.901. waaraan dit ver haal is ontleend, schrijft Joseph Wulf: „Niemand die Martin Bor mann als onbeduidend rentmeester kende of hem in latere jaren ont moette, zou het voor mogelijk ge houden hebben, dat deze geenszins begaafde, wat onbeholpen man eens een machtsfactor in de staat zou worden. Bovendien had hij een niet bepaald aangenaam uiter lijk. Met zijn ronde schouders en zijn stierenek maakte aeze corpu lente man geen bijzonder aange name indruk. Meestal stak hij ook nog als een stier zijn hoofd naar voren. De SS-Brigadefuehrer en generaal-majoor van de Waffen-SS Walter Schellenberg schrijft in zijn na de oorlog verschenen me moires. dat Bormann hem steeds Aktiviteit Van doorslaggevende betekenis voor zijn opkomst is zijn partij activiteit geweest Hoewel hij pas od 17 februari 1927 toetrad tot de ing-landbouwkun- NSDAP. moet men hem. gezien zijn instelliug en zijn activiteiten, reeds van juli 1920 af tot de krin- rekenen. vermeld: „Van juli lid van het verbond tegen aanma tigend optreden van het jodendom. hechtenis in Leipzig, mi om politieke redenen tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld Na ontslag uit de gevangenis in de Frontbahn tot zijn toetreding tot de partij op 17 februari 1927>" Voorts was hij van 1927-1928 chef van de persdienst in de gouw Thueringen. Daarna bezirksleiter van het district Jena en Gauge- schaeftsfuehrer, spreker en vast medewerker van de Nationalsozia- list, en tenslotte tot 1930 lid van de Oberster SA-Fuehrer. In het leven van Bormann. schrijft Joseph Wulf. moeten we vijf etappen onderscheiden In vijf fasen bouwde hij zijn carrière op en consolideerde hij langzamer hand de macht, die hij had ver worven. De eerste fase werd afge sloten toen Bormann in juli 1933 het eindelijk had gebracht tot staf leider van de plaatsvervanger van de Fuehrer, de in het Derde Rijk wat op de achtergrond staande Rudolf Hess. De tweede fase liep ten einde toen Hess met een vlieg tuig koers zette naar Engeland en Martin Bormann hoofd van de par tijkanselarij werd, lid van de mi nisterraad voor de verdediging van het Rijk en lid van de rijksrege ring. Derde etappe in zijn loop baan was de tijd van mei 1941 tot 12 april 1943. toen i ij de titel ..secretaris van de Fu°hrer" kreeg De vierde liep tot eind 1944. toen het laatste offensief in de Arden nen vastliep. Hoewel kort. was juist deze tijd in het leven van Martin Bormann zeer rijk aan be langrijke gebeurtenissen En ten slotte de vijfde fase. Zij omvatte de periode van januari tot 30 april 1945. dus tot aan de zelfmoord van Hitier. Beter gezegd, mogelijk tot de nacht van 1 op 2 me- 1945, toen Bormann de bunker van de ver woeste kanselarij ver!,et om te trachten door de voornaamste ge vechtslinie heen die toen al lang midden door Berlijn liep admiraal Doenitz te bereiken. het begin af streefd zich voor Hitlci onmisbaar te maken. Ongeveer an 1937 af behoorde hij reeds to' de naaste omgeving van Hitier en het is daarom nauwelijks verwonderlijk, dat hij de kunst verstond zijn baas te slim af te zijn. Voor Bormann was t>ct niet be langrijk plaatsvervanger van de In Argentinië is indertijd een man gearresteerd van u-te men dacht dat hij Martin Bormann uas. Links de werkelijke Bor mann, op de andere foto de verdachte Walter Flejer. Fuehrer te worden. Hij gaf er de voorkeur aan, dat zijn bureau Par tijkanselarij heette. Maar als hoofd daarvan wist hij echte- een grote re macht te verwerven, dan Hess ooit had bezeten. Daarbij kwam het hem heel goed van pas. dat Hitler van systematisch werken niets moest hebben. M.sschien leg de Bormann de eerste steen voor zijn machtsgebouw juist door het feit dat hij zich door Hitier alles liet opdragen en het dan nauwge zet uitvoerde. Zonder twijfel speelde ook het feit. dat hij altijd voor Hitler klaar stond een rol. Op de meest onwaarschijnlijke tijden stond de stoere man Hitler ter Deschikking Hij nam zijn correspondentie op zich en vervulde in een oogwenk al zijn wensen. Na het verdwijnen van Hess maakte Hitier er een gewoonte van Bormann elke te nemen maatregel mondeling mee te delen en hem alles -«ver te laten wat met de uitvaardig.ng verband hield. Omdat hij in niemand ver trouwen stelde, besprak Hitler heel zelden iets met net Fuehrer- korps of met de prominente figu reu uit de partij. Alleen Bormann raadpleegde hij desnoods en deze handelde dan zelfstandig Vooral in de laatste fase heeft Martin Bormann zijn macht op alle kunnen misbruiken, tot 125, Den Haa Olympisch schaak een zeer beperkt deeltje ontdekt en .mee naar huls" neemt. Van daaruit vindt dat materiaal dan zijn weg naar He nationale schaaktijdschriften Wie het geduld heeft deze af te wacht krijgt dus na enige tijd uit alle del van de wereld een bloemlezing - hoogtepunten onder ogen ii-SI ii AA A /A - AA b cd e f g h Wit aan zet won. Hoe? (3) Uit de partij GhitescuSilva. XX AA 2 A A A A A groot ongenoegen van de promi nenten uit de nazi-kliek onder wie er waren, die hem verachtten. Zijn circulaires, waarmee hij in de laat ste dagen van het Derde Rijk. en zelfs nog na de dood van Hitier regeerde, zijn beruch* geworden. Van hem is het idee van de Volks- sturm; van hem zijn zovele andere ideeën, die in heel Europa bloed hebben doen stromen. Heeft hij zelf nog in een goede afloop van de oorlog voor Duits land geloofd? De geallieerden stonden al lang aan de grenzen van het land toen hij zijn vrouw schreef, dat hij er zich op ver heugde eens gepensioneerd te worden. En hij liet zich daarbij uit in lyrische ontboezemingen. Van zijn mandaat in de Riiksdag wildo hij afstand doen, hij wilde niets meer met politiek te maken heb ben. hij wilde een :ustig leven zonder partij-conferent es. En op de morgen van Hitiers dood, op 30 april 1945, deelde hij Doenitz mee: „De Fuehrer leeft en leidt defensie Berlijn". Een paar dagen later zou dit prototype van de bekrompen mens, die het in de totalitaire staat bijna tot de opperste machthebber had gebracht, ein delijk erkennen. „Het heeft geen zin meer!". Hij verliet de bunker, van waaruit hij de mensheid meedo genloos had gegeseld. Op weg naar de dood? Of op weg naar de vrijheid? Het blijft een open vraag. Ui A* .A* A 1 a,?-. "S - Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der partlisteUingen uit onze rubriek van 19 december Jl. (Olympisch Schaak (1) BotwinnlkMedina. In de dia gramstelling gat zwart het op Waar om? Omdat op ITe6 %-olgt 2. Txh7 en dat wint achter elkaar Bij voorbeeld 2, Kxh7 3. g6t, KgS 4 g7. Tc8 5. h7t. enz. Oo 3Kxh6 volgt 4. g7 met de dubbele dreiging 5 gxf8 en 5. Thlt. (2) JansaSltlrlche. Op 1 Ta8?? volgde 2. Ld6+ en zwart gaf het meteen op. U kunt zelf wel vinden niets Dd4, Dxdl 2 prompt I Tc7 en dat V dame. Natuurlijk kin hij Dxc7 spe- len.^ maar ook dan volgt P« Txg6' Kf8 4 Txd7, Txe4 5. Lxet. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. plaats in Stiermarken aan de Mur, 5. luipaard. 10. vaarwel. 12. uitroep. 13 teken dat in de psalmen voorkomt. 15. boom, 17. plaats in Zeeland, 18. plaats in Z. Italië, 20. kan men iets in bewaren, 22. maanstand, 23. voorzetsel. 25. scheik. element (afk.), 26. ontkenning (Eng), 27. gem. in Z.H., 31. voedsel. 32. nevenschik kend voegwoord 34. plaats in Z.H., 41. telwoord (Fr.), 42. gewicht fafk). 43. lidwoord (Fr), 44 geluid van een ezel. 45. Europeaan. 47 meisjesnaam. 49. zijtak Moezel. 51. insektje, 53. niet strak. 55. lijk- vaas. 58. lied. 59. kameraad. 60. insekt. Vertikaal. 1. gelogen kwaad. 2. gem. in Gelderl.. 3 gekheid. 4 voedsel, 6. bijwoord. 7. soort van hond, 8. achting, 9. dorp in N. Brab., 11 muzieknoot, 14 jaar (Lat), 15. geluid van een ezel. 16 oud gewicht (afk.), 17. ploegsnede, 19. zot, 21. uitroep, 24. voorzet sel,: 27 kreet, 28. Europeaan, 29. meisjes- of jongensnaam, 30. drink- bakje, 33. plaats in N.H.. 35. rivier in Duitsland. 36. eer. 37. insekt. 38. boom. 39. rivier in Duitsland. 40. garenwinder, 45. betuiging van erkentelijkheid, 46. maanstand, 47. voegwoord (Fr), 48. overal, 50. vogel, 52. rund, 54. vaarwel. 56. lidwoord, 57. muzieknoot. 6 agentes. 8. lamsoor, 9 Ariad ne, 10. spelonk, 11. overval, 14. koekoek, 15: regelet, 16. dop erwt, 17. Emmerik. 20. poeet, 21. Karin. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2.50. Horizontaal. I. antares, 3. Wa les. 5. Breda, 7. tamboer, 8. Ler- na, 10. salto. 12. keier, 13. Trees. 14. kader, 16. Dione. 18. roede. 19. kemel, 20. paltrok, 22. kreet, 23. Terek. 24. trepaan. VOOR DE JEUGD /OOR JEUÓO VÓÓR DE JEUGD - /OOR D£ JEUGD \«3QR DE JEUGD, VOOP Hoe gaat het met jullie allemaal? Zijn we er al aan gewend om naar school te gaan? Vooral de eerste dag viel niet mee hè. We moeten nu echt weer op tijd opstaan en kun nen niet meer 's morgens eventjes een mooi boek pakken om het heerlijk onder de dekens te lezen. Jullie gaan natuurlijk allemaal weer heel goed je best doen. Hartelijk bedankt voor de rapportcijfers hoor, die ik van jullie toegestuurd kreeg. Tan te Jos vindt het altijd fijn om te weten hoe jullie rapport er uitziet. Ook kreeg ik van jullie zulke prachtige kaar ten toegestuurd. Hartelijk dank! In dit nieuwe jaar verwacht ik heel veel brieven van jullie. Je weet wel dat tante Jos graag lange en gezellige brieven ontvangt. Dus goed je best doen hoor! Wat was het jammer nichten en neven, dati de sneeuw- en ijspret zo gauw voorbij was voor jullie. Toch hebben w< nen genieten omdat het precies in de vakantie je vriendinn. iensen waren echt blij dat alle vriezerij voorbij plezier hoor! door M. VAN NUIS-ZUIDEMA Morgen is het groot Jammer dat jij niets schreef ar ja van Ogtrop. Den Haag. nog' Heel veel Volgende keer verwacht ik een lange brief hoor! (Vervolg) „Dan op de deur!" Boudewijn I bad uit voorzorg als een doosie punaises meegenomen, en op eén 1 vel papier met rood potlood ge- Han Boudewijn Hen Kunnen niet mee vanavond' Veel plezier! Weest niet oang! De rand stak hij vol punaises.! Maar ineens ineens hield hij op. J „Zeg. als ze nu maar gaan van-' avond, stel je voor. dat ze thuis I daar omheen de krans t "XT glOi viel. De grote was hoor! wist jij werkelijk niets te Allemensen wat heb jij veel Vergeten we niet onze geboortedatum in de brief te schrijven?; schrijven Albert Muilwijk, Sche- oliebollen gegeten Nelicke den Vooral de nieuwelingen moeten hier goed om denken.' Tante veningen? Volgende keer krijg Ouden. Den Haag. Waarom Jos wil graag weten wanneer jullie jarig zijn en ook precies 'alï£e j°u?s,ckr„ee^. JÜ n?et* over je verjaar- hoe oud je bent. Daar wo „Zanik gaan Her Voor we de brieven gaan beantwoorden komt hier eerst de oplossing van de puzzel. schuit. sneeuw, schop, schaatsen, stoel, strik, slee, sneeuwpop, sneeuwbal, sik, stropdas, sleutelgat, scharnie ren, scheur, schoorsteen, ster, schuifraam, schuur, schaatsen rijders. stoomboot, scherven, De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Antontje Roos. Den Haag. en Meri Rouw, Den Hiep, hiep, hoera!!! Trudi Hagenaar en Irene Nuys van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. gespeeld" Wat zullen de vogeltjes blij zijn als je zo goed voor hen Jammer dat jij niets schreef ISSfr Bedank' tekening lev tVTinnaarff Hen llanv 7n Had jij werkelijk geen tijd Alex Minnaard, Den Haag. Zo moeilijk is het toch niet? Wat zijn jouw nichtjes wel van ver gekomen Els Molenaar. Den Haag. Fijn dat je het er zo goed mee kan vinden. Wat hebben jul lie al een jjret gehad. Gaan ze gauw weg? Geweldig dat briefje te schrijven Lowieke de Niet. Den Haag? Hartelijk welkom bij de nich ten en neven Martie de Niet. Schevenlngen. Heerlijk dat jij Wat jij zoveel hebt gewonnen. Prach-1 d.n tig zo'n kussen. Waar heb je het T van gemaakt? d.e. Srote zee? Oef, wat heb jij I *?Jn kunnen sleeën in de vakan- Hebben jullie al veel gesjoeld, tie. Schrijf jij de volgende keer Mame Molenaar, Abbenes? wanneer jij jarig bent? Prachtig dat jij in de vakantieWat wordt jouw kleine zus al hebt kunnen schaatsen Nou en I groot Arie Noomen, Alphen aan of ik kan schaatsenrijden Waar de Rijn. Leuk dat ze een klein tekening. Nelleke! Nou en of tante Jos veel vuur werk heeft gezien op oudejaars avond. Marieke den Ouden, Den Haag. Voor jou is het al gauw groot feest. Heb je al een lange verlanglijst gemaakt? Komen je vriendinnen nog? Enfin, de vol gende keer schrijf je dat natuur lijk. Bedankt voor je versje Zijn jullie tweelingzusjes. Ma rieke en jij, Roelien den Ouden, Den Haag? Grappig dat jullie op de straat konden schaatsenrijden. Voor jou is het ook gauw groot feest. Komen je vriendinnen nog? Wacht je niet meer zolang met schrijven? Was je het de vorige keer vergeten? het donderdag groot feest beetje begint te praten. Hoe is IBL"?®* *da.' d,en Oudtn. Dc„ het met jouw klarinet? Haag. Heb jij ook nog iets moe- naam gegeven? Jullie boffen maar hoor met wi,ïaar?m schreven jullie niets zo'n kleine lieve zus Hans Noo- 'Ima en Sarineke Moot, De men. Den Haag. Mag jij haar Lier? Zo moeilijk is het toch 1 weieens een flesje geven? Heb jij nog kunnen sleetje rijden? Jam- Prachtig dat het zwemmen zo voor jullie dat het allemaal 8oed gaat Johan Pijl. Den Haag. gauw voorbij was De grote bent maar een boffert dat je isen vinden het fijn hoor! in de winter ook kan zwemmen Wat zijn jullie verwend op de 'club. Dat is een mooi verhaal hoor van die kraai. Wat kreeg ik Ik heb jouw vorige brief niet n ontvangen Marianne Mooy, De z Lier. Is jouw pols nu weer hele- n maal beter? Jij boft maar dat je - 1 zouden ze thuis blijven" Zo, nog een paar punaises, klaar was het. Op een afstand gingen ze het bekijken. Ja hoor. dat zouden ze. als ze thuis kwamen wel dadelijk „Wat ga jij doen, Han?" vroeg Hen. toen ze met een bosje hei, en wat dennetakjes kwam aan dragen. „Het versieren!" Ja. dat was een idee. En overal staken ze tussen het papier en de muur om en om bosjes hei en I dennetakjes. Ze waren wat tevreden over het resultaat, het witte papier! met de rand van punaises en I vlug weg. stel je voor, dat de jongens net thuis kwamen. Toen ze op het Huis kwamen, moesten ze eerst de spookgewa- den gaan passen. Eén had hij er al klaar. De kortste kant was dichtgenaaid, dat moest over hun hoofd, en dan moesten ze zich er verder inwikkelen. Om het mid del kwam dan een gordel, een stevig eind touw. Met het hoofd een beetje gebo gen stapte Boudewijn er de tuin Hen en Han schaterden het uit. het was zon dwaas gezicht. Maar 's avonds in het donker tussen de bomen door, was het vast wel griezelig. „Aan het werk. jongens'" beval Berend. Hij had een paar stevige naalden en dik garen opgezocht, daar moesten ze het mee doen. Eerst ging het wel erg onhandig, maar met grote steken, die nooit gelijk waren, kwam het toch begonnen i tuurlijke tocht. Berend fietste voorop, dan volgde Jannie. dan de jongens, en achteraan kwam vader, die onder luid hoera van de jongens, ook besloten had mee te gaan, met Han achterop. (Volgende week verder) in,. Je i het Bedankt voor je tekeningen en gedichtjes Joke v. d. Lelie Den Haag. Jouw vorige brief was te laat en kon toen niet in ons hoekje worden beantwoord. Is Tijntje al een klein beetje beter? Hoeveel jaar ben jij, Tijntje? Heb jij nog kunnen schaatsenrij den. Joke? Waarom schreef jij niets Nico de Lijster. 's-Gravenzande? Vol gende keer krijg ik een lange brief? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Els Meu- lenberg. Den Haag? Fijn dat ik nu weer een brief van jou kreeg. Is het van de week groot feest geweest? Prachtig zo'n elektri sche klok Heb jij ook meege daan met het poppenspel? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Anja van der Meer, Zoeterwoude. Hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Fijn dat jij een nieuw poesje hebt gekregen. Heb je er al een mooie naam voor bedacht? In welke klas zit jij? Hoe heet jouw kleine broer? Is jouw been al een klein beet je beter Marga van der Meij, Leiden? Heb jij een fijne ver jaardag gehad? Wat ben jij ver schrikkelijk verwend met zoveel Meisjes en jon gens we hebben hier weer een leuke puzzel. Het ziet er al lemaal een beetje wonderlijk uit, vinden jullie niet? We gaan alle hokjes met een zwarte stip een mooi kleurtje ge ven. Wat er tevoor schijn komt? Ik weet het hoor! Zenden jullie de oplossing in t'óór dinsdag 12 januari? hebt geschreven. Heb jij nog fijn kunnen sleetje rijden. Fijn dat jij eventjes om twaalf uur uit bed mocht komen Koos de Pagter, Den Haag. Wat heb jij wel veel vuurwerk gezien. Wil jij een neefje worden? Wanneer ben jij precies jarig? Jammer dat de kerstbomen weer weg zijn, vind je niet? Jammer dat jullie niets schre ven Wim van der Pol, Naald wijk. en Hendrina Praamsma, Delft. Zo moeilijk is het toch niet? Wat kreeg ik van jou een mooie kerstboom Wim Priem, Zoetermeer. Je hebt hem keurig gemaakt. Waarom schreef jij niets? Zo moeilijk is het toch niet? Jij deed het ook niet Henk Reinders. Voorburg. Volgende keer beter hoor! Fijn dat het zo goed gaat op school Margriet Rietveld. Den Haag. Leuk dat jouw nichtjes aan het logeren zijn geweest. Heeft opa genoten van het feest? Hoe gaat het met Ria? Heb jij nog kunnen schaatsenrijden in de va kantie? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Sjanie Roest, Den Haag. Hartelijk welkom bij de nichten w *i oor, ie 8®dichtje hoor! Als er een plaatsje is komt het in ons hoekje. Wist jij werkelijk niets te schrijven. Plet Roos, Rljnsater- woude? Zo moeilijk is het toch niet? Geweldig dat jij ook op mocht blijven op oudejaarsdag Antontje Roos, Den Haag. Heb je mooi vuurwerk gezien? Jij boft dat je zoveel hebt gekregen hoor! Prachtig daat je nu ook muziek kan maken. Heb je al veel met je trein gespeeld? Wat zal jij deftig zijn m" - -— gooien. Prachtig dat jij op school met het kerstfeest op de blokfluit mocht spelen Fijn dat het allemaal zo goed ging Jam mer dat het met Arie nog niet zo erg gaat. Hoe gaat het op school? Jij was tante Jos al een klein beetje aan het vergeten Mcri Rouw. Den Haag. Hoe komt dat? Fijn dat ik nu weer een briefje van je kreeg. Jij hebt mooi post papier gekregen hoor! Fijn dat Ineke bij oma mocht logeren. Zeeland is leuk hoor! Wacht jij niet meer zolang met schrijven? Prachtig dat jij mamma in J!; vakantie zo goed hebt geholpen Hannie van Rumpt. Den Haag. Waarom heb je zolang gewacht met schrijven? Jij gaat tante Jos toch niet vergeten? Zo moeilijk is het toch niet? Als je meer gaat schrijven gaat het ook gemakke lijker, hoor! Fijn dat jullie deze week zo goed je best hebt gedaan niet schrijven, meisjes en jongens. De brievenbus is helemaal leeg, dus kunnen Jullie er voor zorgen dat hij weer helemaal vol komt. De letters S t/m Z zijn aan de beurt. te. jas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14