TROUWEN? Bureaus met nieuwe stijl TT\rv 0pen briej Uw ervaringen met de welvaart SLANK BLIJVEN, ZONDER PIJN V F—'— ZATERDAG 9 JANUARI 1965 Steeds meer huwelijken in de bondsrepubliek komen door bemiddeling van huwelijksbureaus tot stand. Sociologen zien in dit feit een bewijs voor de eenzaamheid van de moderne mens, de ontbinding van oude maatschappelijke groepe ringen en het in het algemeen verdwijnen van maatschappelijke bindingen. Een Duitse verslag geefster heeft getracht aan de weet te komen wat mannen en vrouwen naar de huwelijksbu reaus drijft. Zij werd daarom lid van een „Hei- ratsinstitut", waarvan er vele in Duitsland be staan. Het was allemaal heel anders dan ik me had voorgesteld. Geen geheimzinnig huis met een onop vallend bordje op de deur met de mededeling „Huwelijksbemidde ling, discretie verzekerd". Integen deel. een moderne flat op de zesde verdieping van een groot modern flatgebouw. Een kamer met beha- gelijke diepe stoelen. Picassorepro- ducties aan de wand en tegenover me een elegant-geklede jonge vrouw. Met haar kon men open hartig praten, het was helemaal niet gênant. „U zoekt een man. Natuurlijk, anders zoudt U niet hier zitten. Bij mij bent U jut 's adres. Wij zijn juiste adres, wij zijn een Dem lingsbureau dat de nieuwste thoden toepast," verklaart - - Nieuwsgierig bemidde- dit instituut zo nieuwsgierig maak ten. Ik had al gehoord, dat sedert enige tijd deze wijze van huwe lijksbemiddeling steeds meer „in" raakt. Terwijl vroeger de pareir elkaar ld vaak pijnlijke door de bemiddelaar (ster) gearrangeerde ontmoetingen voor het eerst te zien kregen, kunnen zij elkaar hier tijdens gemeenschappelijke bijeen komsten leren kennen. Er worden lezingen gehouden over kunst, mu ziek, literatuur. Men gaat gezamen lijk naar de schouwburg en men discussieert openhartig over de liefde en zijn problemen. Aan dit instituut is een rels- dienst verbonden, die reizen naar alle delen van de wereld organi seert Omdat het instituut in vele steden filialen heeft, komen altijd veel deelnemers tesamen en zijn ^eperme/eKd Een pepermolen staat gezellig op tafel, terwijl elke huisgenoot zich naar eigen behoefte en smaak kan bedienen. Een bekende Nederland se speciaalfabriek van koffiemolens etc. heeft als gevolg van de stij gende vraag haar assortiment in pepermolens aanzienlijk uitgebreid. De molentjes zijn vervaardigd, van edele houtsoorten in een matte uitvoering In verschillende tinten, zoals noten, teak en teak noir. De prijzen variëren van 16.90 tot ƒ5,50. Verkrijgbaar bij alle goede za ken in huishoudelijke artikelen. W VW'i mensen in de hier? Zijn zij bureau. Ik verbaas over de vele jonge zaal. Wat willen ai( kenmerkend voor een nieuwe ont wikkeling? „Steeds meer jonge mensen wenden zich tot ons. Meis jes komen al zodra ze achttien jaar zijn," aldus de bemiddelaarster. Iets, dat wel door ieder van de ongeveer 200 huwelijksbureaus in de bondsrepubliek bevestigd kan worden. Terwijl de jonge meisjes in het algemeen al gauw een hu welijkspartner vinden, hebben hun mannelijke leeftijdgenoten het moeilijker. De meisjes beschouwen hen maar zelden als een eventuele partner. Zij zoeken oudere mannen met een vaste positie. Gezin huwelijkspartner zoeken mogen aan die reizen en bijeenkomsten deelnemen. Om in de vereniging te worden opgenomen moeten zij een bedrag van liefst 350 D.M. storten. Zulks doende bewijzen zij tevens dat het hen ernst is en dat zij „niet.onbemiddeld" zijn. „Alle kans" Ik vraag de bemiddelaarster of ze eigenlijk wel bij mij pas sende mannen heeft. „U maakt Verlaten toch zeker nog alle kans," glim lacht ze, „U bent op zijn laatst over drie maanden onder dak." Welaan, dat klinkt veelbelovend en dus vul ik het aanmeldings formulier in. Naam, leeftijd, be roep, vermogen, liefhebberijen. Dat wil men allemaal van me weten. Ik schrijf: „studente, 22 jaar, kans op goede erfenis." Tot mijn verbazing worden deze beweringen helemaal niet ge controleerd. i de 'kans om wat in de wereld rond te kijken? Trouwen is in twenkringen zeer in zwang. De twintigjarigen hebben het gezin ontdekt Dat geeft hen houvast en bewijst, dat zij volwassen mensen en volwaardige leden van de sa menleving zijn. Mijn 42-jarige tafelgenoot heeft echter andere redenen om in deze omgeving naar een vrouw te zoe ken. Als advocaat moet hij toch vele mensen kunnen leren kennen, zeg ik ietwat verbaasd. „Oh ja, mensen kan men overal leren ken nen, op vakantie b.v. Maar dan weet je immers nooit uit welke kring de betrokkene afkomstig is, of ze fatsoenlijk is en van goede reputatie." Dat aan de afkomst van de echtgenote zo grote waarde wordt gehecht heb ik eigenlijk alleen bij oudere mannen kunnen constateren. De jongeren komen dikwijls naar een huwelijksbureau omdat zij inderdaad niemand ken nen en geen contact vinden. Met mijn tweede tafelheer was dat het geval bijvoorbeeld. Een blonde, blozende onderwijzer van 28 jaar die in een klein dorp woont. Hij wil eindelijk eens een gezin stich ten en niet zijn leven lang bij zijn ouders inwonen, zegt hij me. Maar in zijn woonplaats is doodeenvou dig niemand die in aanmerking komt. Zijn moeder heeft hem voor zijn vertrek gezegd: „Geef je ogen in Stuttgart goed de kost en zie. dat je gauw een beslissing neemt opdat je de reis niet nog maken." De studenten vormen een bevolkingsgroep waar de ge wone burger toch nog altijd tegenop kijkt. Een vertegenwoordigster uit deze groep (mej. I. H. te D.) vertelt er ons iets over: „Vijf jaar ben ik studente geweest met een inkomen van f 230 per maand. Vooral de student die het van een beurs moet hebben (en hoeveel zijn dat er niet) neemt een aantal jaren lang feitelijk helemaal geen deel aan de welvaart, als het tenminste gaat om de ma teriële kant. Het feit, dat er zoveel studenten zijn, is uiter aard een welvaartsverschijn sel. Er is dan ook wel sprake van geestelijke welvaart voor de betrokkenen. Maar nu de materiële kant: ik kon vaak alleen met de grootste moeite de eindjes aan elkaar knopen. Wilde je eens iets, dan moest Je een paar warme maaltijden laten schieten, bv. om een ca deautje te kunnen kopen. En.... Ik moet zeggen dat deze erva ring in 't algemeen erg prettig is geweest'. Wat smaakte een goed maal heerlijk, als je er een tijdje op had moeten wachten. Meer moeite had ik met m'n garderobe. Het was vervelend, als een aardige rok het zo gauw af liet weten. Het kostte erg veel moeite er toon baar uit te zien. Toen ver anderde dat: ik slaagde. Mijn inkomen verdubbelde. Ineens kon ik meedoen aan de wel vaart: etalages waren er niet meer om er zonder meer aan voorbij te lopen. Eerst was ik gewoon bang zoveel geld te hebben en daarmee iets (of veel) te verliezen. Ik zou het mijn vrijheid willen noemen. Er is een stuk romantiek weg; daarom houd ik voor de grap nog wel eens een vasten-dag en sla warme maaltijden over De werkende gehuwde vrouw ZO STILLETJES aan kreeg de werkende gehuwde vrouw telkens een zacht schopje in deze rubriek. Nu overdrijven wij een beetje, maar we lazen al eens dat de kinderen tekort kwamen en dat de zucht naar luxe niet ophield. Hoe zou onze maatschappij er echter uitzien, als al die gehuwde vrouwen opeens gingen staken en zich begroeven in alleen maar het huishouden? Christine, de gehuwde verpleegster, de secretaresse, de postbode, de dokter, de binnenhuis- architecte, de dames van de Vrouwenelektriciteitsvereni- ging, de advocate, de wethoudster, de leidster achter het radio- of t.v.-vrouwenprogramma, de maatschappelijk werk ster? Ik denk dat we raar op onze neus zouden kijken. Vol gende maand dus: uw ervaring met de werkende gehuwde vrouw. Haar schaarse vrije tijd mag ze nu benutten om eventueel in het geweer te komen tegen de aantijgingen, ook vader mag zijn hart uitstorten, èn de kinderen, als moeder een baantje erbij heeft. Niet uw mening, maar uw ervaring, willen wij graag horen. Wat zal er uit de bus komen? Positief? Negatief? We wachten op uw reac ties die bij plaatsing de gebruikelijke beloning verdienen: Tipparade, de Dokter zegt Een of De dokter zegt Twee. „Ondanks de welvaart ontmoet ik in mijn werk als evangelisatie ouderling heel wat armoe" be gint de brief van dhr. C. S. te R. „Vele jonge gezinnen wonen bij de ouders in en als ze dan plotse ling een eigen huis krijgen moe ten de meubelen op afbetaling gekocht worden. Is er dan tegen slag in zo'n gezin dan zitten St tot i de i de schuld." Doe het zelf Weer een heel andere kant van de welvaart belicht de heer N. B. te L. „Naar mijn gevoelen leven we echt in de tijd van „doe het zelf'. Je schrikt gewoon als er in huis iets stuk gaat en het moet gerepareerd! Je moet met de pet de hand heel beleefd en on derdanig gaan vragen of de pa troon zo vriendelijk zou willen zijn een karwei op te knappen. Er wordt wel beloofd, maar het kan weken, zelfs maanden duren voordat de zaak gerepareerd wordt Dit is sterk generalise rend, maar er zit toch veel waars in." „Voor mij maakt de rijkdom van de welvaart uit: dat wij zozeer geen échte zorgen behoe ven te hebben, voeding en kle ding zijn goed, er kan voor boe kengeld en andere dingen ge zorgd worden, en al heb je dan niet veel geld, bittere zorgen zo als vroeger ken je ook niet meer" schrijft mevr. A. v. H. te R. Suggestie Uit de brief van de heer L. K. te A. lichten wij: „Als we den ken aan de tijd van werkloos heid, geen ouderdomsvoorzienin gen. aan de tijd van stoffer-en- blik. stampkuip, stromatras, bed stede, gaspit getelde boterham men enz. enz. dan is er toch wel wat ten goede veranderd!" „Mijn ervaring met de welvaart is dat deze welvaart in feite niet be staat", aldus de heer P. B. te C. Zij wordt slechts door bepaalde lieden (regering, fabrikanten, ad verteerders) gesuggereerd. Zie b.v. de advertenties van de juwe liers: elke vrouw iets van goud. Er wordt blijkbaar verondersteld dat wij ons allen zo iets kunnen veroorloven. Het is zeer onjuist om het te doen voorkomen alsof deze welvaart er voor iedereen is. Er zullen nog vele loonronden zonder de bijbehorende prijs verhogingen moeten volgen voor hiervan sprake kan zijn." A.o.w.-ers „Wij behoren tot de groep ow.-ers", schrijft mevr. J. H. zijn daar zeer dankbaar denk hoe e leeftijd de eindjes te R. Deze week als plezierige service voor onze lezeressen een gezellig pakje, én moderne rok met plooi van voren. ILONKA A voorrok 1 x knippen aan de stofvouw B achterrok 1 x knippen aan de stofvouw Voorrok tot op de helft dichtstik- ken en breed sierstiksel maken van lVz cm van de naad aan beide zijden, en in punt laten uitlopen. Voor zakken bcede paspels maken van 1 cm breed en ongeveer 13 cm lang. 5' S3 IS GRACE MET ROK BETONA A voorpand (boven) 1 x knippen dubbele stof voorpand 1 x knippen dubbele stof ïug 1 x knippen aan de stofvouw mouw 1 x knippen dubbele stof zakklepjes 1 x knippen dubbele stof (dubbel vouwen) manchet 2 x knippen dubbele stof G kraag 1 x knippen aan de stofvouw en 1 x knippen schuin dubbele stof -|- naad M.A. H rok (voor) 1 x knippen aan de stofvouw I rok (achter) 1 x knippen dubbele stof A en B aan elkander stikken. Het overtollige puntje van 30 wegknippen. Let op leuk doorstiksel! i het i aüg i de bureaus van onze krant na storting of betaling s an te schaffen ten 36—48 bij 2,50. Bij onze kantoren zijn ver krijgbaar: Een mapje met visuele voorlichting, rokken, pan talons en avondkleding ƒ2,25 Een patronenset vijfbladig in de maten 86 t/m 48 ƒ2,50 Een supplement 2, 3 en 4 elk Vergeet niet uw maat op te geven. Ontvangst na storting of betaling van het benodigde bedrag, bij het bureau van dit blad. Twee dagen later ga ik naar mijn eerste contact van de huwe lijksclub. „U moet vooral komen." had de bemiddelaarster me gede creteerd. ,Jk zet U met een paar aardige heren aan één tafeltje." Daar zit ik dan al vijf minuten alleen aan een tafeltje en er ge beurt niets. Overal in het zaaltje begint men elkaar, opgewekt te begroeten of ietwat stijfjes voor te stellen, worden de eerste gesprek ken gevoerd. Ik voel me wel een beetje als een muurbloempje, ta melijk verlaten in al dat opgewek te gedoe. Eindeijk komt de be middelaarster met een heer naar mijn tafeltje. „Mag ik voorstel len..." Hij ziet er eigenlijk niet slecht uit, een beetje bleek en dunnetjes. Hij is advocaat, 42 jaar. naar later blijkt. Tesamen zitten i beetje i de zaal rond 1 leeftijden. Zo op die door de Niet mislukt De bedoeling van de club is duidelijk. Met bet wegvallen van de oude vormen van maatschappe lijk verkeer en gezelligheid is ook de mogelijkheid om mensen te le ren kennen verloren gegaan. Hier wordt naar nieuwe mogelijkheden gezocht, gelegenheid geschapen. In mijn club zijn enkele opval lend knappe vrouwen, allemaal zelfstandig met een goede werk kring en vermogen. Waarom mag het voor hen toch zo moeilijk zijn op normale wijze een man te vin den? Ik verneem enkele redenen: „Ik heb maar weinig kennissen," klaagt een 38-jarige, „en daar is werkelijk geen enkele ongetrouw de man van mijn leeftijd bij." „Waar kan je dan met iemand kennis maken. Als vrouw alleen te maken, hebben velen thans de moed allang opgegeven en wenden zich niet meer tot een huwelijks- zegt een jongere vrouw. Deze hu welijksbureaus zijn vandaag geen trefpunten meer van mislukte, te leurgestelde en geremde mensen. Slank blijven zonder pijn, door prof. John Yudkin. Uitgave Hollandia, Baarn. Wie het onderwerp „slank wor den" aansnijdt, kan op belangstel ling rekenen. De ziekte van te zwaar-zijn of -worden neemt toe en dit kost mensenlevens. Te zwa re mensen hebben tweemaal zoveel kans om symptomen te krijgen van chronische ziekten: gewrichts reuma. suikerziekte, galblaas en leveraandoeningen, hernia's, hoge bloeddruk en aderverkalking, spat aderen en nierziekten. Nog een heel rijtje narigheden somt de pro fessor in de voedingsleer en dieet- kunde aan de Universiteit van Londen, John Yudkin op in „Slank met melk, hooi of slantoe-lijndië- ten. Wie te dik is, eet te veel en/of beweegt te weinig. Dertien hoofdstukken en een samenvatting daarvan in een „finale" heeft de prof. nodig om verstandige leef- en eetgewoonten te propageren. Zijn opvattingen luiden, dat teveel koolhydraten de boosdoeners zijn in ons eten. Dus teveel suikers en zetmeel (snoep, koekjes, zoete toe spijzen etc). De hoeveelheden etenswaren die. we behoren te eten om een verantwoorde maaltijd te krijgen, behoeven in zijn dieet: het Calorieëneenheden dieet, niet te worden verlaagd. De controle die ons lichaam zelf uitoefent op wat wij eten en verbruiken, is het eetlust-centrum of de „appestaat". Ook die appestaat kunnen we door slechte eetgewoonten van zijn stuk brengen, maar ook hormonale sto ringen. zorgen kunnen de appes taat een vergissing doen begaan en een fikse gewichtstoename veroor zaken. De schrijver weet veel zin nigs te zeggen over de achtergron den van het dikzijn, waarschuwt tegen vermageren op eigen houtje. f:eeft gewichts- en calorieën tabel- en, adviseert het gewicht te con troleren zonder vast te houden aan vervelende gewichtstabellen. Hij had zeker met de helft van het aantal woorden kunnen volstaan, het dikwijls herhalen van feiten zinnen komt voort uit de discus- worden vele dwaasheden ■lank-worden weerlegd. Interessant voor wie hier behoefte aan heeft. Jammer van de vele zetfouten die we vonden. (179 blz., 5.90). ZELF BLOEMEN SCHIKKEN Zelf bloemen schikken, door A. C. Muller-Idzerda. Uitgave N.V. Kosmos, Amsterdam. Welke vrouw bekruipt, bij het zien van een sierlijk opgemaakt bloemstukje, niet de lust ook eens met de fleurige kinderen van moe der natuur te spelen? In veel ge vallen blijft het bij het voorno men, omdat er niet alleen wat geduld, maar ook enig materiaal en een dosis fantasie nodig zijn voordat men een aardig resultaat bereikt. Bovendien komen er een paar trucjes aan te pas. die welis waar heel simpel zijn maar die men dan toch maar even moet Mevrouw Muller-Idzerda heeft in de serie ..Weten en kunnen" nu een boekje geschreven, dat de be ginneling op weg kan helpen En niet alleen haar, doch ook de vrouw die al enige ervaring bezit maar die nog graag wat meer hulpmiddelen wil kennen en nieu we ideetjes voor artistieke har monieuze combinaties wil opdoen. „Hé, zo kan het dus ook", ontdekt de laatste bij lezing van het boek je. Mevrouw Muller laat de lezer kennis maken met gereedschappen en hulpmiddelen, de grondlijnen van schikkingen en bijzondere schikkingen (o.m. oosters of Ja pans schikken); zij bespreekt ta felversieringen, droogboeketten versieringen voor de feestdagen en van geschenkjes. Tenslotte komen de verzorging van bloemen en kleurencombinaties ter sprake. De aanbevolen uitgave is voor zien van een groot aantal verdui delijkende tekeningetjes en prach tige foto's. (75 blz., 2,50). COMS is er een week en dat is deze dat de ontvangen brie ven scherp in groepen uiteenval len. Er zijn de intieme brieven, brieven die met de deur in huis vallen omdat ik de schrijfsters en alles wat hen bezielt of kwelt, ken; van hen houd; met hen mee leef. En er zijn de brieven van hen die op een vorige Open Brief iet6 aan te merken hadden, meestal in religieus opzicht. Natuurlijk zijn er veel meer va riaties, maar toch komt het vrij vaak voor dat er zo'n week is als deze: slechts twee groepen verte genwoordigd. DAT ligt aan de krant: een hoog percentage van ons lezerspu bliek leeft sterk religieus, wordt wakker als ik schrijf: de Heer. en vermaant mij dat het: de Here moet zijn, met begeleiding van Bijbeltekst in de ..oude" Bijbelver taling. Maar zal niets zeggen als ik over James Baldwin enthousiast word hier, en reageert niet als ik vertel hoe ik genoten heb van 58 voorstudies voor een schilderij van Picasso dat in Madrid hangt nee, hoogstens reageert het als ik zeg dat ik er tijdens de Kèrstdagen zo van genoot, of wanneer ik op merk dat boek en schilderij mij, nu ik eigenlijk al mijn leven lang lees en zie, misschien wel het meest het besef hebben gegeven hoe Gods adem over deze wereld gaat. wat een schepsel Gods is. welke kansen God hem geeft, welk een ruimte, en bijvoorbeeld ook welk een enorme visie de Bijbel ons dan geeft als wij lezen, zien en luisteren, ons, kleine teksten-zif ters van nature, Dus wat gebeurt er: omdat ik dit laatste op deze plaats niet zo goed kwijt kan, laten we maar zeggen: alles wat met „cultuur" te maken heeft, kies ik tussen de religieuze opmerkingen van de ene groep en 4e levensproblemen van de ande re, want daarvoor ben ik hier: om te schrijven over wat óns interes- over wat mij alleen dat kiezen soms zo zeer gevaarlijk zijn e de zuivere leer die naar de godza ligheid is, heeft verlaten. Treurig duisternis doet verdwijnen. En ieder die in Hem gelooft, gaat niet zijn ondergang tegemoet, maar heeft eeuwig leven. Ieder die in Hem gelooft DUS (zegt u): die niet en die niet, maar ik en alle mensen die de zuivere leer die naar de godzaligheid is, niet verlaten, j... Ho, zeg ik nu, hoe weet u dat? Wrtfl M-Oot 11 A Q! |4ÏA ^ÏA A!A1 AA kan losmaken en het liefst alles-omvattende correspondentie seren zou willen beginnen van mens tot Toch mens. een soort dag- en nachttaak. Gevolg: hier en daar valt een per soonlijk schrijven in de bus. met tijden van inzinking en wegblij ven, met nu eens deze laten voor gaan en dan weer die. En verder gevolg: de andere vragen komen hier in de krant. Soms gedraag ik me daarbij als een halve dominee, en als ik u de keel uithang, moet u maar denken dat ik mezelf nog veel barrer en bozer vind dan u ooit kunt op brengen. Toch móet het soms. Waar de grens is. weet ik niet De ene keer kan ik de schouders ophalen, de andere witgloeiend worden. Als we elkaar niet begrijpen, word ik nu eens gelaten, dan weer zie ik punten waarop de spraakverwar ring te doorbreken is. en ga ik het proberen. Dat is nu het geval. Ik ga acht kantjes „theologie" te lijf. niet omdat ik woest ben. maar omdat ik in heel het gehaspel plezierige lichtpuntjes zie. C11 uv. Immers, wat briefschrijfster ook liefde die door de vastgeheide ter- halen Hoe weet u dat al die „die niet en die niet" niet in Hem geloven? Of als u het weet voor vandaag, weet u het dan ook voor morgen? Wist v,,„u wie Jezus zocht, was het voor uzelf geen wonder. deelt? Of anders gezegd: u hebt in L. gewinkeld en u gaat met de bus naar huis. Daar zit u en naast u en om u heen zitten andere mensen. Hoe ziet u hen? Als mensen die, in uw eigen woorden, naar de ver doemenis gaan, zelfs, zegt u, al zijn ze hemelzoekers? Dan is hier ons verschil. Als ik met u in de bus mag zitten, samen met u zeggen: zó lief had God dc wereld. haar betoog, het gaat men heengloeit. Ik ga dus door binnen: omdat aanvoert alles om één ding: ik heb Kerst-Open-Brief gezegd dat Christus voor alle mensen op aar de is gekomen. Dat is het punt. Zij schrijft het wat anders dan ik het hier neerzet, nu ik de brief nog even doorlees, valt dat mij op „Leest u de Bijbel wel goed. u doet maar net alsof Christus voldoening gebracht heeft voor alle mensen" dat is het. niet telkens tegen rouw neemt u van dat kan ik eclit niet. mij wm hore„ daar- wereld o.a j juist Hij Zijn Zoon die bus iemand die door kan worden aangeraakt, al dc lief de Gods is voor hem. zo goed als ze voor mij is. Maar natuurlijk lijkt die mens „dom" als ik hem aanspreek met uw vraag over de zuivre leer. Want dat is zijn taal niet. dat snapt hij niet Maar dat kan hij niet helpen, dat kunt helpen. Omdat u zich met die taal opsloot. En daarom is de kerk soms koud en leeg: door de woor den en nog eens woorden. (Maar kom er eens, 't zal u meevallen). En daarom openen we clubhuizen, doen aan sport, enz. enz., en termen de wereld i naaste ragen: hoe word ik je lat heb ik nooit gekund aan hebt u de Kerstbi te danken. willen riend^ hoe"word ik zó dat ji kien dat God de zo lief had. dat je gaf. zegt ik kan het Kerst- ïr niet meer vinden Inner me het ook niet meei zijn we het toch echt eer, EN dan „plaatst" briefschrijfster lief heeft God de wereld mij „bijna wel zeker in de Licht in de duisternis. N Licht in de duisternis. Niet gereformeerde kerk of u komt bij schijnwerper op een groepje een confessionele hervormde do- sen, u en b.v. mij (als het in een minee". En gaat door met te zeg- van de twee kerkgenootschappen gen dat deze kerkgenootschappen nog mag), maar een licht dat de U en ik kiezen niet. God kiest. Kerst- mijn ouders op moesten tobben aan elkaar te knopen! (Vader kreeg 5 steun per week, en was daar zo dankbaar voor!). De laatste jaren voor wij vijfenzestig waren hebben wij gezorgd dat in huis alles goed in orde was: nieuw beddegoed, linnengoed, enz. We kunnen geen buitenissige dingen doen. maar hebben het zo heel goed." „De heer D. D. te V. vindt a.o.w. wel aardig, maar zeker niet voldoende om van te leven. Een spaarcentje is geen overbodige luxe, dan behoef je tenminste geen steun bij anderen te vragen, aldus deze lezer. Mevr. C. K. te d. H. vraagt zich verbaasd af hoe men over welvaart kan spreken, zij merkt er nL niets van. „Dit feit maakt me niet ongelukkig, wel zit het me dwars, wanneer je doodge wone noodzakelijke dingen niet kunt aanschaffen, omdat ze te duur zijn (schoenen, winterjas, b.v.) Het lijkt mij, dat de jonge ren het meest profiteren van de welvaart, ook de bejaarden delen daarin. Ik, vind het onbegrijpe lijk dat uit die hoek wel eens ge klaagd wordt over de A.O.W. die te laag zou zijn. Ze krijgen het toch helemaal te geef!" Vernieuwen „Laatst sprak ik een me vrouw", aldus mevr. C. W. te H. graag Uw adres), die, toen ze hoorde dat ik geen televisie had, zei: „mens dan loop je achter". Maar ik kan me zo'n apparaat niet veroorloven, we zijn in de oorlog getrouwd en zaten slecht in de spulletjes. We moesten toen de tijden wat beter werden alles ver nieuwen, en het is nu nog of je daar niet bovenop komt." Tot slot enige herinneringen van de heer H. R. te U. Hij schrijft: „Mijn vader was siga renmaker, maar daar dat weinig opbracht beoefende hij tevens het kappersvak. Dat wil zeggen; hij knipte het haar naar 't model van die tijd: helemaal kaal of voor met een kuifje. Hij kwam dan bij de mensen thuis, vaak drie vier km. van huis. Men zei soms „Het schikt niet, kom nog maar eens terug", en dan moest je wel. Eens vroeg de vrouw des huizes ergens: „Kan het niet wat goedkoper, mijn man heeft toch al zo weinig haar." Het kappersloon bedroeg drie centen! Ook herinner ik mij dat mijn ouders met de Kerstda gen één gulden in huis hadden en ze waren, om zó de Kerst in te gaan, de koning te rijk. Ik ben best tevreden met de welvaart die we tot nu toe genoten heb ben. en hoop dat het zo nog lang mag blijven." UIT DE KINDERMOND Het meisje van drie jaar mocht voor het eerst mee naar de kerk. Het was een kerkelijk huwelijk. De dominee deed het gebed en na het amen roept ze liard: „Eet sma kelijk!" tot hilariteit van brui- loftsgaugers en belangstellenden. Theorie en praktijk dekken el kaar niet altijd in de opvoeding. Moeder had geleerd op „opvoed- kunde-les" hoe een moeder een moeilijk kind een drukke straat over brengt. Werd voorgesteld: zeggen, mamma durft niet alleen oversteken, wil jij mamma helpen? Nu stond moeder met haar vier jarige en ondernemende dochter voor zo'n drukke straat. Zij ver tikte het, moeder een hond te ge ven. Moeder bracht haar theorieles van-vroeger in praktijk. Dochterlief heft haar gezichtje ferm naar moe der op en zegt: ,Dan moet u het (Mevr. L. S. te R.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13