Anderhalf miljard dollar voor Sint Helena ZONDAGSBLAD Nieuwe Lei else Coeraimt maar duur Origineel ZATERDAG 9 JANUARI 1965 door Link van Bruggen |N EEN tweehonderd meter hoge wolken krabber op de Place Ville Marie te Montreal wor den vier eilanden aaneen gesmolten. Men maakt er een tentoonstellings terrein van zo'n driehon derd hectare van. waar Canada's grootste exposi tie aller tijden zal moe ten verrijzen. Het is de EXPO 67. de 3e „echte" wereldtentoonstelling, die ooit werd samengesteld. En de naam geeft het al aan: het zal tot 1967 du ren, voordat aan vorm en gestalte de laatste hand zal zijn gelegd. Een „echte", of wel een „First Category" wereldtentoonstelling is en blijft een grote exceptie. Die van New York bijvoorbeeld, die het vorig jaar met Zoveel tam-tam openging en die dif jaar wederom miljoenen bezoe kers hoopt te trekken, draagt voornamelijk het karakter van een beurs. Beslissend is, of het door 31 landen opgerichte Inter national Exhibitions Bureau er achter staat, zoals in 1958 in Brussel het geval was. Steun in formele zin wordt alleen maar gegeven, als tussen de ene en de andere wereldtentoonstelling ten minste een tijdvak van zes jaar ligt, als de expositie niet langer dan een half jaar ge opend blijft en als het geëxpo seerde de nodige educatieve elementen in zich bergt. PRIMEUR Hoewel de EXPO 67 pas op 28 april van het volgend jqar de poorten opent, is het net van voorbereidingen al o,ver heel Montreal gespannen. De toch al niet zo stille miljoenenstad na Parijs de tweede Franstalige De kwalificatie ou.d-minister van defensie" 'staat er niet bij. Jk kan zonder meer zeggen", aldus de heer W. N. A. Chipman op de 25ste verdieping, „dat Ne derland op 't ogenblik vooraan loopt. De plannen, die men in uw land heeft, zijn veel meer vastomlijnd dan die, waarvan we tot nog toe hebben gehoord. Als iedereen zo ver was, zouden we hier op rozen zitten". Op St. Helena heeft Neder land een terrein van bijna 3.500 vierkante meter ingehuurd. Hiermee is een bedrag van bij na een kwart miljoen gulden gemoeid, want elke vierkante voet kost 2Vi dollar. Voor de bouw van het paviljoen en de inrichting elk facet van de Nederlandse samenleving zal tot uitdrukking worden gebracht moet een veelvoud van deze som worden geschreven. DRUPPEL Men kan het veel vinden, of weinig, binnen het kader van het totaal aan uitgaven is de Nederlandse investering slechts een druppel op de gloeiende plaat. In Montreal wordt met honderden miljoenen, zelfs met miljarden guldens gerekend. Als de EXPO 67 op 27 oktober van het volgend jaar zijn poorten sluit, zal er naar schatting een bedrag van liefst 1.5 miljard dollar zijn uitgegeven. Hier volgen de berekeningen, zij 't globaal: 600 miljoen dollar van officië le, Canadese kant, dat wil zeg gen: van de federale staat en van de provinciale en plaatse lijke autoriteiten; 300 miljoen dollar van de deelnemende landen voor de huur van de grond, zomede voor de bouw en de inrichting der paviljoens; 600 miljoen dollar van de zij de der bezoekers, die uiteraard entreegeld moeten betalen (2 dollar) en ook op andere fron ten (logies, souvenirs etc.) «ui len spenderen. Het spreekt vanzelf dat deze bedragen nogal door elkaar gangen aangebracht. De liften, die als een berg- treintje naar boven gaan, stoppen alleen bij deze gangen. In het inwendige van het bepaald luchtige bouwwerk behoeft dus niemand meer dan twee verdiepingen te dalen of te klimmen. Dat er met Habitat ruim te wordt gespaard hèt grote probleem in de mo derne stad blijkt uit de bestemmingen, die de grond er onder heeft ge kregen. Daar kunnen scho len. winkelcentra en par keergarages worden ge- aouwd, sport- en recreatie terreinen worden aange legd etc. „Privacy" is wel hèt Habitat lijkt een puzzel, maar het is het toekomstbeeld tan een stad. slagwoord van Habitat. Ie dereen heeft z'n eigen tuintje, of patio, niemand kan naar binnen kijken, terwijl elke wooneenheid (naar boven te hijsen als een op de grond afgewerkt element) op de meest ide ale wijze geïsoleerd wordt. Nu maar afwachten, of Habitat inderdaad op de EXPO 67 zal worden geïn troduceerd- Kostprijsbe rekeningen hebben aange toond dat de maandhuur voor een Habitat-drieka merflat tenminste 300 dol lar moet bedragen DE MENS en zijn We reld is het thema van de EXPO 67. Om deze re den waren de organisato ren dan ook reuze blij een architect te kunnen pousseren, die een soort huis van de toekomst ontworpen heeft. De naam van de (jonge) man is Moshe Safdie; zijn bouw sel, of bouwmethode Ha bitat. Men denkt er over hem met een opdracht van 1200 huizen te vereren aan de rand van het ten toonstellingsterrein lig gend en als een blijvend monument bedoeld doch de kosten: 40 miljoen dollar voor het hele pro ject, kunnen alsnog voor een kink in de kabel zor gen. Toen Jacquas Cartier in 1535 het eiland ontdekte, waar Montreal later op werd gebouwd, zag hij een type huis, dat hem met verwondering en bewon dering sloeg. In het India nendorp Hochelaga klom hij tegen een pyramide- vormige palissade op, die drie woonlagen bleek te bevatten. Het was duide- lijft' dat hij met een „kas teel", een veste, had te doen, maar het bouwsel was zo ingenieus dat hij er in zijn brieven uitvoerig over rapporteerde. Habitat nu van de 26-ja- rige Safdie is duidelijk op die bijzondere, Indiaanse bouw geïnspireerd. Men kan bijna zeggen dat de van Israëlische afkomst zijnde architect, die nog maar pas aan de McGill universiteit van Montreal afstudeerde, van die „eer ste flats ter wereld" ruim telijke flats heeft gemaakt, die het in het jaar 2000 goed zouden doen. De hoofdconstructies van Safdie's bouwsels zijn „py- ramidekanten" van beton en staal, die tot 80 meter de lucht in, steken. Op de tussenverbindingen wor den onder een hoek van 45 graden huizen gezet, die een tuin, of een patio hebben. Op elke vierde verdieping zijn overdekte en met glas afgeschermde vijfhbnderd mannen en vrou wen aan de verwezenlijking van het gigantische project. Er is nog wel eens kortsluiting; men ploetert herhaaldelijk naast in plaats van met elkaar. Het zijn echter verschijnselen, die met de gebruikelijke kinderziekten te maken hebben. Met een aan tal onzekere financiële factoren ook, terwijl juist zoveel zeker heid wordt gevraagd. Waar het tentoonstellingster rein precies komt? Op St. Hele na, dat in de St. Lawrence Ri- vir is gelegen, en dat alleen de naam met Napoleons laatste verbanningsoord gemeen heeft. Met andere eilandjes als lie Verte, lie Notre Dame en lie Ronde wordt het tot een groot geheel gemaakt. Het zal zich straks uitstrekken tot de beken de McKay Pier, waar menigeen, die naar Canada emigreerde, de eerste stap in z'n nieuwe vader land zette. NEDERLAND Ook Nederland behoort tot de tientallen landen, die op de EX PO 67 een nationaal paviljoen zullen neerzetten. In Den Haag is er een bureau voor opgericht, dat met z'n plannen wat iets anders is dan de uitvoering er van! zo goed als gereed is. Commissaris-generaal is Simon Hendrik Visser, zoals de Cana dese participatielijst aangeeft. heenlopen. Wat uitgaven voor joen dollar rekening gehouden; de een zijn, zijn ontvangsten officieus met één van honderd voor de ander. Officieel wordt miljoen dollar en meer» met een tekort van vijftig mil- NIET TERUG Niet voor niets zijn in Ca nada veler wenkbrauwen gefronst. Hoewel men niet meer terug kan, kan men wel minder. Wat men aan de EXPO 67 hoopt over te hou den, zijn weliswaar een ver beterd stuk infrastructuur, een sportstadion en een 1200 huizen, doch de investerin gen hiervoor moeten toch maar op korte termijn wor den gedaan. city van de wereld! is er bij- enkorf-achtig druk door gewor den. Men verzet imponerende hoeveelheden grond, men legt wegen, bruggen en verkeersplei nen aan, men trekt zelfs een stukje van de metro door, die straks een primeur voor Canada zal zijn. In de nieuwe, naar vier zijden uitwaaierende wolkenkrabber In het centrum zoemt het van be drijvigheid. Van de 21ste tot de 30ste verdieping werken zo'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11