Zoetermeer tot ve ilig. van polderdorp moderne stad Drie massale woongebieden Na de kerkdienst man neergestoken Middengroepen zullen Groot Zoetermeer gaan bevolken in Haags Structuurplan past streekplan Parlementaire controle op E.E.G. onmisbaar Officier eist vier jaar Flitsen uit het structuurplan VRIJDAG 8 JANUARI 1965 (Van een onzer redacteuren) ZOETERMEER Na lange jaren van voorbereiding heeft het gemeentebestuur gistermiddag het structuur plan officieel bekendgemaakt. Dit plan is de basis, waarop het dorp van thans, met ruim tienduizend in woners. uitgelegd zal worden tot een nieuwe stad van honderdduizend inwoners. Het plan zal in de komende twintig jaar uitgangspunt zijn voor de vormgeving van het ..hart van de randstad", gevormd door de steden- ring Den Haag, Leiden, Alphen aan den Rijn, Gouda, Rotterdam en Delft Tijdens een bijeenkomst, gistermiddag in het gemeen tehuis van Zoetermeer. waarbij burgemeester H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken optrad namens het gemeentebestuur, werd het structuurplan nader toege licht. Het voorziet in de bouw van drie grote woonwijken in drie verschillende polders. In deze woongebieden, duidelijk van elkaar gescheiden door allerlei stedelijke voorzieningen en handelsbedrijven, zullen respectieve lijk 24.000, 25.000 en 20.000 inwoners onderdak kunnen vinden. Ruimte bewaard 50,000 mensen Achter deze cijfers ligt de ruimte nood van de Haagse agglomeratie (en met name van Den Haag), waarvoor Zoetermeer een oplossing zal moeter bieden. Hoewel de opdracht luidde een stad te bouwen voor honderdduizend inwoners, hebben de ontwerpers van het structuurplan, bijeen gebracht in de „Werkgroep ontwikkeling Zoetermeer" rekening gehouden met een nog grotere „bevolkingsoverloop". Zij hebben dan ook de mogelijkheid open gehouden voor verdere uitbreiding, waardoor nog eens vijftigduizend mensen onderge bracht zullen kunnen worden. De ..Werkgroep ontwikkeling Zoeter meer" bestaat uit prof. ir. S. J. van Embden. de heer R. H. Fledderus en ir W. F. Schut. Aan de opzet van de plan nen werkten verder mee mevrouw ir M. G. van den BergMe.v en de heer B. C. van Gent Adviseurs waren drs. A G. van dr Veen en ir. L. H. Jacobsen. Behalve woonstad zal het Zoetermeer- van-de-toekomst ook werkstad worden. Burgemeester Van Tuyll maakte gisteren duidelijk, dat het nooit de bedoeling is ge weest om van Zoetermeer een „slaap stad" te maken, een satelliet van Den Haag. Met nadruk werd dan ook gewezen op de industrieën, de kantoren en de han delsbedrijven, die alle in Zoetermeer ge vestigd zullen kunnen worden. Voor de grotere industrieën is in eerste aanzet on geveer tachtig hectare terrein beschik baar aan de oostzijde van Zoetermeer ZOETERMEER Hel structuurplan van Zoetermeer, dat gisteren in de open baarheid is gekomen, past volledig in het streekplan Haagse agglomeratie, dat op het ogenblik in voorbereiding is. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de we gen, die in de plannen van Zoetermeer zijn opgenomen. Daarvan zijn te noemen een nieuw trace, dat ter vervanging van de huidige pro vinciale wegen 17 en 18. de kernen van Delft. Pijnacker, Zoetermeer en Leiden onderling zal verbinden, en een tweede regionale noord-zuidweg, ten oosten van het eerstgenoeme trace, die lopen zal van de zogenaamde Kruit- huisweg in Delft tot en met de Zeg- waardseweg in Zoetermeer. Bovendien is in het structuurplan gere kend met een reservering voor een spoorlijn van Rotterdam in noordelijke richting, die ten oosten van Zoetermeer zal moeten aansluiten op de Schiphol- lijn. In vergaderingen, onder andere met de provinciale planologische dienst van Zuid-Holland, is het trace van deze spoorbaan uitvoerig in discussie ge weest. zonder dat evenwel eenstemmig, held werd bereikt. Er is namelijk ook sprake van een trace, dat door het nieuwe Zoetermeer heen zou lopen. De werkgroep ontwikkeling Zoeter meer staat daar echter afwijzend tegen over en heeft voorshands een ruim tra ce opengehouden ten oosten van de nieuwe stad. waar de nieuwe noord- zuid spoorwegverbinding kan aange legd worden. Tot slot is een nieuwe rijksweg van Rot terdam-oost langs de Rotte ten oosten van Zoetermeer. terwijl ten noorden ervan een nieuwe ruksweg (nummer 11) van Leiden-zuid in oostelijke rich ting zal komen. Zoetermeerse chauffeur voorgeleid na vondst gewonde vriend (Van onze correspondent) BERKEL EN RODENRIJS De Zoetermeerse chauffeur C. T. 29 jaar oud. is gistermiddag voorgeleid voor de substituut-officier van justitie in Rotter dam. De man, die was opgesloten in het politiebureau te Bergschenhoek. heeft bekend zijn bejaarde plaatsgenoot, de 73-jarige oud-veehandelaar H. N. B nadat ze samen een avondje uit waren geweest, te hebben mishandeld. Een patrouille van de rijkspolitie vond ae heer B. onder verdachte omstandigheden zwaar gewond op het ijs. De indruk bestaat, dat de twee mannen na hun vrolijke avond ruzie hebber, ge kregen. Een roofoverval is niet waar schijnlijk. De oud-veehandelaar had een portefeuille met f600 Van dit bedrag was nog f570 overgebleven. De toestand van H, N. B. is nog ernstig. MO-examens houl (Amsterdam). H G Coeher^h-U, (Goui H J Jansen Cs-Gravcnhage), C Jisk (Dordreont). WAM Schoenmakers (Ami foort). R Smeets Cs-Gravenhage). G Vos (Btltlioven). R van de Wel (Best MO. B (huisakte i: mej C J (Amsterdam). Voorzitter van de S.E.R.: DEN HAAG De voorzitter van de Sociaal-Economische Raads, drs. J. W- de Pous heeft vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede het noodzakelijk te vinden, dat naarmate de opbouw van de E.E.G. in de richting van een eco nomische unie voortgang vindt er ook een voldoende mate van parlementai re controle moet worden gerealiseerd. Wanneer na 1 januari 1966 geen van de 6 lidstaten meer een vetorecht heeft, kan de noodzakelijke controle op de acties in gemeenschappelijk venband alleen worden waargemaakt door het Europese Parlement, dat hiervoor dan over de noodzakelijke bevoegdheden zal moeten beschikken, aldus drs. De Pous. die een effectieve democratische inspraak ook gewenst achtte om een bewuste priori teitsbepaling bij de besteding vat gemeenschapsgelden te bevorderen zullen er toe moeten komen het nuttige effect van een gulden, bijvoorbeeld ge stoken in de Euroiaese landbouw, af te wegen tegen het effect van een gulden, besteed aan de kernenergetische ontwik- 's-HERTOGENBOSCH De officier van justitie heeft vier jaar met af trek geëist tegen de 38-jarige Tanim- barees C. L., die de 49-jarige Keiees M. Amukwaman in het Ambonezen- woonoord Donzel te Nistelrode. met een stiletto om het leven bracht. Tus sen de twee mannen bestond al ge ruime tijd een vete die op zaterdag 15 augustus 1964 tot uitbarsting is gekomen- Vrijwel terstond nadat zij elkaar na een kerkdienst, ontmoetten heeft verdachte zijn mes getrokken. Toen hij van de Keiees een klap met een schop kreeg heeft hij als een wilde op hem ingestoken. Drie dagen later over leed het slachtoffer in het ziekenhuis te Oss. zoon. de 14-JarIge Victor, die ge tuige was van het gevecht, werd zo woe dend dat hU ook naar zijn mes greep L. daarmee in de rug stak. De politie arresteerde Victor maar twee dagen later erd hjj echter vrijgelaten Compact Bij het ontwikkelen van het struc tuurplan heeft de werkgroep een com pacte stad voor ogen gestaan. Om dit te verwezenlijken Is gestreefd naar een grote dichtheid van bebouwing, wat zal leiden tot hoogbouw. Er wordt gespro ken van zestig tot zeventig pet hoog bouw, wellicht een nog hoger percen tage. Er zullen in Groot-Zoetcrmeer woongebouwen komen van twintig eta ges en ook de bouw van markante to renflats van veertig hoog wordt niet uitgesloten. Overigens houdt deze compacte opzet van het nieuwe Zoetermeer ook in. dat de onderlinge verbindingen van de woonwij ken kort zullen zijn en dat de noodzake lijke verbinding voor het dagelijkse ver keer met Den Haag geschat wordt dat het aantal forensen van Zoetermeer naar Den Haag dagelijks een zestienduizend Opklaringen DE BILT. Tussen Schotland en IJsland ontwikkelde zich een diepe depressie, waarvan het koufront vrij dagochtend tot de omgeving van Lon den vorderde. De depressie zu enkt nu af In oostelijke tot zvidoosteliike rich ting en zal vermoedelijk over het Ska- gerak ivegtrekken. Hij veroorzaakt hierbij boven de Noordzee een wester stormOok langs de Nederlandse kust zal tijdelijk stormachtige wind voor komen. Verder stroomt het komende etmaal koudere maritieme lucht over ons land, waarin flinke 'opklaringen voorkomen en later enkele versnreid voorkomende buien. De zachte lucht wordt dus verdreven. Toch blijft het temperatuurniveau nog flink boven nul. Bij New Foundland is een vol gende storing bezia in de westcircula tie tc worden opaenomen. ZON EN MAAN Zaterdag 9 januari: zon op 8 46. onder 16.49: maan op 12.02. onder 23 55 Zondag 10 januari eerste kwartier HOOGWATER SCIIEVENINGEN Nauwelijks was gistermiddag het structuurplan voor Groot-Zoe- termeer openbaar gemaakt of bur gemeester Van Tuyll van Zoeter meer en de Haagse wethouder van stadsontwikkeling en volkshuis vesting, de heer G. W. Hijlkema, vonden elkaar in een toast sym bolisch voor de banden, die tussen Den Haag en Zoetermeer gesmeed zijn, hoopgevend voor een nog hechtere samemoerking. kan belopen) met een kort circuit door de stad kan volstaan. Dit komt de exploitatie ten goede en maakt wellicht autonoom lilvervoer mogelijk. Vrije kruisingen Tussen de nieuwe woonwijken, die in een halve cirkel rond het oude dorp zijn geprojecteerd is een uitgezocht wegen net met bij voorbeeld vrije kruisingen gedacht. Het berust op een stelsel van hoofdwegen, die bij het nieuwe stads centrum (dat onmiddellijk bij het oude centrum komt te liggen) in een brede esplanade samen zulfcn komen. De uit einden van deze hoofdwegen wijzen in de richting van Den Haag. Delft, Rot terdam en Leiden. Voor de verbinding met Den Haag zijn twee autowegen ge pland. Hoe deze buiten Zoetermeer naar Den Haag zullen lopen en waai in Den Haag aansluiting zullen ge- is thans nog een probleem, waar- >r in agglomeratieverband een oplos sing gevonden zal moeten worden. Ter illustratie van de snelheid, waarmee ïen in Zoetermeer de zaken wil aanpak ken: verwacht wordt, dat de stad ov< vijftigduizend inwoners zal hebben er ongeveer vijftien jaar uitgegroeid zal zijn tot een stad als Dordrecht nu is. Deze stad heeft op het ogenblik onge- eer 85.000 inwoners. Nog dit jaar wordt begonnen met de uitvoering van twee gedetailleerde bouwplannen in het Zoetermeerse pol dergebied. De kosten van de gehele uitbreiding tot Groot-Zoetermeer wor den voorlopig eeraamd op een miljard 320 miljoen gulden. 7.02 19.2: HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur indstil o -5 ■vindstll l -8 Laatste groet aan vermoorde Turk (Van onze correspondent) VENLO Een honderd Turkse ar beiders hebben gisteravond in het Ven. lose ziekenhuis afscheid genomen ran urm hun makkers, de 24-jarige R. Polat, die zondagavond door een onver laat in Venlo met een autocrick werd doodgeslagen. Vele Turken konden hun ontroering .liet meester blijven, sommigen huilden iclfs luid. De kist was door de ambtena ren van de Turkse ambassade te Dei Haag verzegeld, aangezien het lijk van daag per vliegtuig naar Istanboel zou wor den overgebracht De rond de kist samengedrongen Tur ken hielden volgens hun ritus onder meer met geopende handen en geleid door een voorganger, een dankdienst Er waren zelfs Turken uit Beleië en Duitsland over gekomen om dit afscheid mee te maken. De kist was bedekt met tal van bloem stukken. waaronder een krans van de Turkse ambassade. De overtocht naar Turkije wordt betaald door de directie van de fabriek, waar het slachtoffer werkte ondertussen is men in Venlo veelal toch wel van oordeel dat de Venlose kasteleins onlangs zeer terecht vroegen om een „zwarte lijst". Men wil niet lan ger meer het risico lopen door misdadige elementen op straat of elders te worden lastig gevallen om van niet nog ergere dingen te spreken. Ook de televisie en de Duitse pers heeft al aandacht geschonken aan de toegenomen criminaliteit in Venlo en met name de laffe doodslag op de Turkse arbeider gememoreerd. Verdachte beriep zien voor de recht bank op noodweer, maar de president W. Poerink, hield hem daarbij voor dat hij een jaar tevoren het mes al had gekocht en bovendien was het -niet de ïrste keer dat verdachte iemand mei ;t mes te lijf ging. De officier, mr. J Lamers. vond dat hier opzet in het soêl was. Hij baseerde deze mening op een verklaring van de iuw van A., die gezegd heeft dat zij had horen roeoen: „Ik zal jou en je n vermoorden". Noodweer of zelfver dediging wees de officier van de hand. omdat verdachte ruimschoots zelf de ge legenheid had om weg te lopen. Hij is daarentegen zelf tot de aanval overge gaan. zo meende mr. Lamers (Van onze raadsverslaggever) ZOETERMEER De torenflats, de hoge flats, de lage flats en de eenge zinswoningen van het toekomstige Zoetermeer zullen bewoond worden door mensen uit de middengroepen: de goed betaalde arbeiders, de lagere beambten tot en met het middelbaar kader. Volgens de uitvoerige toelichting op het structuurplan van Zoetermeer is deze verwachting gebaseerd op de hui dige beroepsstructuur van de Haagse agglomeratie. Den Haag, Voorburg. Rijswijk. Leidschendam Aangezien thans 2.4 procent van de be- oners van de agglomeratie In de land bouw werkt .27,6 procent in de nijverheid 0 procent in de dienstverlenende sec- mag. zij het onder voorbehoud, aan- worden dat In het toekomstige Zoetermeer ongeveer negenduizend men- in de nijverheid en 23.000 in de dienstensector zullen werden. Het in komen van deze beroepsbevolking zal bet wooncomfort bepalen. Aan deze flits uit het structuurplan kunnen ettelijke worden toegevoegd ter verduidelijking van het beeld van het ieuwe Zoetermeer Over de woonwijken De nieuwe woonwijken krijgen ieder p eigen wijze een uitgesproken stadsziide n een uitgesproken buitenzijde, de eerste gericht op de city, de tweede via een groene zone op het open landschap. Met het oog op het streven naar compactheid binnen de wijk zullen de meeste slechts eenmaal per wijk voorkomende voorzie ningen, die een grote oppervlakte vergen, zoals scholen voor algemeen voortgezet onderwijs, speelvelden en een wijkpark. niet worden opgenomen in het uitgespro ken woongebied maar een plaats vinden in de groene rand. Een uitzondering hier. op vormt het winkelcentrum. Dit vergt uiteraard een centrale plaats. Elk van de wijken zal aoor zijn positie in het stedelijk geheel oen bijzonder ka rakter krijgen. De westelijke wijk ligt het meest in de Haagse sfeer en ls ook het meest gericht op de kantorenwereld en op het station. Do middelste wijk grenst rechtstreeks aan de winkelcity en heeft bovendien een uitzonderlijke ligging aan de Zoetermeerse Meerpolder De noorde lijke wijk is het meest op de aangrenzen, de recreatiegebieden gericht en ligt bo vendien het dichtst bij het eigen stede lijke industriegebied. Over het verkeer De vorm van het structuurplan brengt met zich mee. dat de meeste af te leggen afstanden kleiner zijn dan twee kilo meter De omstandigheid, dat ongeveer de helft van de bevolking op minder dan een kilomeier van de city en de meer al gemene voorzieningen af zal wonen, be tekent dat het voetgangers- en fietsers- verkeer sterk gestimuleerd zal worden Het zal daarom noodzakelijk zijn afzon derlijke rechtstreekse voetgangers- en fietsersverbindingen vanuit de woonwij ken naar deze stadsdelen tt maken. Een foto van de kaart van Groot-Zoetermeer. die ons blad reeds in de- ccmbcr publiceerde. Iaat duidelijk zien hoe de ontwerpers zich de uitgangs punten voor een moderne en verkeersveilige grote stad denken. Het oude dorp, nu nog een vlek op de landkaart, wordt ingekapseld in een metro pool met torenhoge gebouwen. het autoverkeer binnen de woonwijken beperkt gehouden moet worden tot het meest noodzakelijke. Dit houdt in. dat doorgaand autoverkeer door de woon wijken onmogelijk gemaakt zal worden. In het structuurplan ls een ringvormige tramweg ontworpen. De rout" is gelegd over het raakvlak tussen de oude kern en de nieuwe city en zal de woonwijken op het midden doorsnijden. De halte plaatsen zullen ongeveer zevenhonderd tot duizend meter uit elkaar komen te liggen. Het vervoer van en naar Den Haag zal kunnen aansluiten op dit tram- wegnet Over de recreatie De groene gebieden, noodzakelijk voor de voorziening van de stad, krijgen een plaats aan de buitenzijde en spelen ruim telijk mee ln het landschap, hoewel zij feitelijk een deel van de stedelijke ont wikkeling vormen. Voor de recreatie zijn grote terreincomplexen geprojecteerd ter weerszijden van de Zoetermeerse Meer polder. Aan de westzijde is een stadspark voorzieningen voor de westelijke wijk. De veg naar Wassenaar via Hulp en Heil roert hier vandaan naar de duinen Het gebied in het noorden van de stad sluit aan bij de fraaie Koord-Aa-plas het landschap ter weerszijden van Noord-Aa, dat naar de Hollandse Meren voert. Het Is de bedoeling hier een sport park te maken met ruime groenstroken en enkele zonneweiden. Voor de water recreatie is bier nog een nieuwe plas ge dacht. Als economisch belang hieraan verbonden is de zandwinning vooi bouwrijp maken van de gronden. Het zelfde geldt voor de vijvers ten westen van de stad. De 13-jarige Pieter Straathof uit Haarlem is gisteren bij een verkeerson geluk in het Fredirikspark in zyn u plaats om het leven gekomen De jongen werd op de fiets door een inhalende stad) stellen zich op het 9tandpunt dat ontworpen, dat zal aansluiten op de wijk- zandauto aangereden. Noodweer Clementie Verdachte's raadsman, mr. A Vonk, betoogde dat zijn cliënt behoorde tot de bevolking van een land waar de bescha ving nog slechts zeer lanezaam vorderin gen heeft gemaakt en dat men grote ves in acht dient te nemen bij de beoordeling van hun daden. Spreker wees erop dat de dood van A. het gevolg ls est van complicaties en hij conclu deerde tot zware mishandeling met nood- exces. Hij bepleitte op grond van persoonlijke omstandigheden uiterste clementie Gezamenlijke lijn KLM-Garoeda DEN HAAG De KLM en de Garuda Indonesian Airways zijn overeengekomen de lijn Amsterdam-Djakarta gezamenlijk te dreven. De Garuda, die deze zomer weemaal in de week op Amsterdam wil •liegen, en de KLM zullen samen vier maal in de week diensten uitvoeren tus- :n beide hoofdsteden. Behalve de gebruikelijke samenwer- kingsvoonvaarden houdt de overeen komst in dat beide voor elikaar als algt- i agent zullen optreden, eikaars pas- rs en vracht zullen afhandelen en zullen samenwerken enbij leveringen van noord-verstrekkingen en elkaar technisch zullen helpen. Indien de Garuda dit wenst, zal de KLM helpen bij opleiding. De Garuda zal de Convair 990 gebrui- ;n de KL Mde Douglas DC-8. Nieuwjaarsrede van Vondel AMSTELVEEN. Hoe droevig, dat gebrek aan geld ons boeit, en onze dadenkracht zo vaak wordt ingesnoeid. ontferm u toch. Den Haag, be vrijd ten langen leste de steden van ons land uit hun benauwde veste! Het is niet waar, wat gij mis schien wel dacht: dat wij tot eer van 't eigentijds geslacht van eigen man of stad om geld of bouwstof schreeuwen. Wij zien onszelf als schakel in de Maar is die schakel zwak, wee dan het nageslacht dat op uw visie bouwt, op onze dadenkracht! Met deze variant op een van Von dels reien op de vredewens Sjaloom besloot burgemeester D. Rijnders van Amstelveen gisteravond zijn nieuw jaarsrede. In het begin stelde hij: 1965 wordt somber, met tekort aan geld en medewerking, met ongebruik te eigen bevoegdheden geketend, inge gaan. Het is nodig, wakende voor de zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid van de gemeente, te blaffen van on geduld, temeer als men beseft dat de tenritoriale en functionele decentra lisatie als een wondervolle toekomst belofte oti6 wordt voorgehouden en alsmaar minder wordt toegepast. keling. aan vergroting van de mobiliteit van de werknemers of aan regionale in dustriële ontwikkeling Autarkisch De voorzitter van de S.E.R. verklaarde in dit verband voorts, dat in concreto de vraag moet wordem beantwoord of het zinvol is door een relatief hoog prijsniveau en kostbare structuurverbe- terende werken de E.E.G. op agrarisch gebied vrijwel autarkisch te maken en bepaalde landbouwprodukten in derde landen met honderden miljoenen aan kosten af le zetten. Wij worden, aldus de lieer De Pous, nu reeds met deze pro- Lief én zuinig (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De voorzitter van de S.E.R- heeft in zijn nieuwjaarsrede een woord van protest laten klinken tegen de wat hij noemde onmenseüijke vergadertechniek van de zgn- marathonzittingen van de E.E.G.-ministers. ,.Ook ministers hebben binnen zekere grenzen recht op enigszins redelijke ar beidsvoorwaarden. We moeten niet alleen lief zijn voor Luns, maar ook zuinig op Biesheu el en Andriessen' zo zei drs- De Pous blematiek geconfronteerd bii de afzet van het surplus aan zachte Franse tarwe uiten de E.E.G- Voor elke miljoen ton graan, die moet worden verkocht aan landen als China, moet 300 miljoen gul den op tafel worden gelegd! „Vooral bij het gemeenschappelijke landbouwbeleid kunnen, niettegenstaan de bepaalde uitspraken van de Europese Commissie, tendensen worden waargeno men die bepaaldelijk in een autarkische richting gaan", aldus drs. De Pous. die meende dat de E.E.G. voldoende open heid ten opzichte van de andere landen moet bewaren. In zijn nieuwjaarsrede, die gevolgd werd door de traditionele ..receptie van het Nederlandse bedrijfs leven", betoogde de SER-voorzltter voorts dat het z.i. geen enkele zin heeft om in het kader van de EEG. verban den te creëren, die zouden moeten fun geren als voorbereiding voor het stand brengen van een politieke unie. Regeringsbeleid ontoereikend (Vervolg vao pagina 1) Volgens de voorzitter van de SER heeft de overheid door haar budgettair en fis caal beleid in de afgelopen periode onvol doende tegendruk ontwikkeld of kunnen ontwikkelen tegen de zich ontwikkelende overbesteding, zodat de ontspan ning op de arbeidsmarkt en de markten consumptie- en kapitaalgoederen uit bleef en de inflatoire druk op de inko- sontwikkeling onverminderd aan hield. Voorts hield het overheidsbeleid 1965 in dat de door de groei van het nationale inkomen verkregen ruimte tot het opvoeren der bestedingen reeds voor belangrijk deel een bestemming had gekregen. Onder die omstandigheden wordt het voeren van een verantwoorde loonpolitiek door het bedrijfsleven wel haast een onmogelijke opgave. ..De rege ring mag dan wel formeel volhouden dat de primaire verantwoordelijkheid hier bij het bedrijfsleven berust dit it niet weg dat (zoals de praktijk ook heeft bewezen' materieel gezien een ver antwoorde inkomenspolitiek, zowel de primaire als de secundaire inkomensver deling omvattend, slechts mogelijk is, ïeer hierover on het daarvoor ade quate tijdstip overleg wordt gevoerd tus- overheid en bedrijfsleven", aldus drs. De Pous, die niettemin het uiteindelijke loonakkoord-1965 positief wilde beoorde len, omdat het van de allergrootste bete kenis is „onze zaken zonder ernstige sta kingen en langdurige conflicten te rege len". De vreemde procedure ditmaal had volgens hem wellicht kunnen worden oorkomen indien de regering eerder mei concrete denkbeelden was gekomen. Al zal 1965 wellicht minder onevenwich- g zijn dan 1964, drs. De Pous achtte het toch noodzakelijk voor het voeren van een verantwoorde inkomenspolitiek een pro grammering op middellange termijn (b.v. 5 jaar) op te zetten, waarbij hij met klem een wezenlijke inspraak van het be drijfsleven verlangde, al erkende hij graag „het primaat dat aan kabinetsfor mateurs en fractievoorzitters toevalt om akkoorden van Wassenaar af te sluiten en daarbij politieke prioriteiten vast te stel len". De SER-voorzitter dacht hierbij o.a. fasering en datering van maatrege len, die direct of indirect de primaire en secundaire inkomensverdeling regarde- hetgeen ook het afsluiten van meer jarige contracten (met spreiding In de tijd) zou bevorderen. Ook stelde hij zich de vraag of bijv. het conjunctuurbeleid niet beter te voeren is vooraf vastgelegde, periodieke aan passingen van de belastingtarieven van beperkte omvang dan met meer lnclden- en met grotere tussenpozen doorge voerde aanpassingen. EYO vraagt om tegemoetkoming bezorgwagens DEN HAAG De algemene Verla ders- en eigen vervoersorganisatie EVO. heeft in een adres aan de Eerste Ka mer gevraagd er bij de regering op aan te dringen het grondbedrag van de mo torrijtuigenbelasting voor langzaam rij dende gemotoriseerde bezorgwagens zo te verlagen, dat deze belasting tezamen met de 65 opcenten voor het rijkswegen- fo^ids niet hoger zal zijn, dan het be drag dat thans verschuldigd is. Ook aan ae minister van financiën, dr. H. J. Witteveen. heeft de EVO een verzoek gerichit de gemotoriseerde bezorgwagens gedeeltelijke vrijstelling van de motorrij tuigenbelasting te verlenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7