Nieuwe leidse Courant Regeringsbeleid ontoereikend m Voorbode aanval op Malesië BOOT SER-voorzitter De Pous in Nieuwjaarsrede: Overbesteding van 2 a 3 miljard? lEMCOÜv. CALEX Aanslag bij vakantiehuis van prinses Margaret Antwerpen komt traag op gang Commentaren Woorden wegen op een goudschaaltje DifectMf: F. DIEMER Hoofdred»c1eur Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantv*stigh is ghebleven Abonnementsprijzen p.vl. 0,78, Vrijdag 8 januari 1965, 45ste jaargang Opklaringen Opklaringen, met later enkele ver spreid voorkomende buien. Aanvankelijk matige, later krachtige, aan de kust harde westelijke wind. Lagere tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur.J VJ Klachtendienst bezorging L8rOQ— l 9.00 Fabrieksbrand twee maanden geleden reeds aangekondigd Met man en macht bestreden gisteren brandweer en leger de irzee, die de papier- en kar- lonnagefabriek Van Meurs N.V. in Bussum veranderde in een troosteloze puinhoop. Behalve 2600 ton papier gingen ook kost bare machines verloren. Dc schade wordt geschat op dric- en-een-half miljoen gulden. Vele in het magazijn opgeslagen ace tyleen jlessen explodeerden. Een merkwaardige orristandighaid is, dat op 4 november de concierge van de fabriek een telefoontje kreeg met de waarschuwingdat die avond het gebouw in brand zou worden gestoken. Vijf dagen en nachten hebben politiemensen en personeelsleden gepost, doch er gebeurde niets. Sindsdien is de fabriek wel enige malen op geschrikt door kleine brandjes, die snel ontdekt en bedwongen waren. De oorzaak hiervan is nog steeds niet bekend. VOLAUTOMATISCHE WMlIflPlllflllllllIliifli van deze courant CADEAU t 1500.- AUTOBEDRIJF N.V. Kort Galgewater 14-16 Leiden - Tel. 33355 In één oogopslag Zendingsvliegtulg neer gestort Dag- 2 Over 10 jaar deelt ieder een in de welvaart pag. 'L Hoe sterk is Indonesië? Dag. 5 Johnson: bestrijdt ziek ten! Dag. 5 i Zoetermecr wordt moderne (en hoge!) stad pag. 7 pag. 7 Ethergolven: programma- aankondiging verbeterd pag. 9 Spekkie en Blekkie, Ferd'- nand, Senmoet en Brick Bradford: dagelijks rendez vous bij feuilleton, puzzel, boekenhoek en „Toch is het zo" pag. 9 Vrees na rede Soekarno NEW YORK De mededeling van Soekarno, dat Indonesië zich uit de Verenigde Naties heeft teruggetrok ken, heeft in V.N.-kringen te New York de overweging doen postvat ten, dat deze wel eens de voorbode kan zijn van een grootscheepse aan val op Maleisië. Deze voorgevoelens Ijjken te worden bevestigd door de verklaring van Maleisië aan het adres van de leden van dc Veilig heidsraad, dat Indonesië op Borneo en tegenover Malakka grote strijd machten heeft samengetrokken. Onder gejuich van de menigte ver klaarde Soekarno gisteren te Djakarta: „In mijn bekendmaking van enige dagen geleden heb ik gezegd, dat indien Malei sië lid van de Veiligheidsraad zou wor den, ik bevel zou geven dat Indonesië zich terugtrekt uit de Verenigde Naties. Aangezien Maleisië nu lid van de Veilig heidsraad is geworden, verklaar Ik dat Indonesië de V.N. verlaten heeft" De president verklaarde, dat Indonesië zich ook uit de speciale onderafdelingen van van de V.N. heeft teruggetrokken Dit heeft in de volkerenorganisatie grote verbazing gewekt Soekarno meent echter, dat Indonesië zich „kan veroorloven het te stellen zonder V.N.-hulp". Hij zei „het is goed voor ons eigen land om op eigen benen te staan. Ik heb gezegd: loop naar de pomp met jullie hulD" Intussen wacht men bij de V.N. nog op een schriftelijke kennisgeving uit Djakarta, welke duidelijk moet maken, of Indonesië nu de organisatie verlaten heeft. Een Indonesische woordvoerder in New York verklaarde nog geen instruc ties te hebben ontvangen. Maleisië In zijn brief aan de Veiligheidsraad deelt Maleisië mede. de steun van de V.N. te zullen inroeDen. als Indonesië de aanval zou ondernemen. Er werd niet om een bijeenkomst van de raad ver zocht. Maleisië wijst erop. beducht te zijn. dat de troeDenconcentraties en het uittreden van Indonesië uit de V.N. niet toevallig zijn. Zij gaan schuil achter de landingspogingen od het schiereiland Malakka. Indonesië beschikt over een grote troepenmacht (zie ook pagina 51. Maleisië is voornamelijk od Britse steun aangewezen. Engeland heeft thans 50.000 Britse militairen In de Maleisische fede ratie. Hierin zijn echter niet de Austra lische en Nieuwzeelandse eenheden be grepen, die zich daar bevinden De sterkte van de Britse vloot in het Verre Oosten bedraagt ongeveer zeventig schepen en 15.000 manschaDDen. Een deel ;enheid V-bommen werpers ls Maleisië en er worden nog infanteristen overge- parachutisten Verwacht wordt, dat Soekarno nu spoedig zijn, kabinet zal reorganiseren als gevolg van zijn besluit, de Moerba (proletariaats-) partij te ontbinden. Daar waren enkele ministers bij aangesloten, zoals Charoel Saleh (vice-premier), Malik (handel) en Prijono (hoger onder wijs). De Moerba was een tegenstander van de communistische partij en zij stond dan ook aan felle kritiek van de zijde van de communisten bloot. Soe- karno's verbod is dus een duidelijke geste aan het adres van de communisten. Deze laatsten trachten meer posten in Soe- karno's kabinet te krijgen. Drie belang rijke communisten bezetten reeds minis tersposten. In feite waren zij tot dusver stromannen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat de plaatsen van genoemde drie ,,Moerba"-ministers door commu nisten zullen worden ingenomen. Sluiting Dedemsvaart is nu definitief GIETHOORN Daar <5e regering volhardt in haar weigering een belang rijk gedeelte voor haar rekening te nemen van dc f29 miljoen, die voor verbetering van de Dedemsvaart nodig zijn, hebben de Staten van Overijssel gistermiddag met 31 tegen 25 stemmen besloten deze vaarweg te sluiten. De regering weigerde geld voor de uitvoering van het in 1960 opgestelde drastische verbeteringsplan beschikbaar te stellen, daar de Dedemsvaart geen primaire vaarweg is. Waarschijnlijk zal het traject Hasselt-Ommerkanaal in de loop van 1966 worden gesloten en de rest met inbegrip van de Lutterhoofdwijk Man bekent vele brandstichtin gen APELDOORN Mei de arrestatie van de 34-jarige Apeldoorner H, van L. heeft de Apeldoornse politie klaarheid ge bracht in de grote serie branden, die sinds 1961 in Apeldoorn ontstonden en waarvoor tot nu toe geen oorzaak was gevonden. De man werd aangehouden bij een filiaal van een levensmiddelen- bedrijf aan de Talingweg waar hij op heterdaad betrapt werd bil een hoeveel heid zeer brandbaar materiaal, dat hij had aangesleept en waar hij de brand in wilde steken. Hü heeft toegegeven de hand te hebben gehad in minstens 12 branden. Joan Haanappel gaat trouwen HILVERSUM Joan Haanappel gaat volgend jaar, trouwen met de AVRO-te- levisie-regisseur Fred Oster. Daarmee komt een eind aan de geruchten dat Joan de opvolgster zou worden van Marika Kilius, die een baby verwacht en daar om niet meer kan optreden als partner van Hans Jurgen Baumler. Joan moest wegens ziekte enige tijd verstek laten gaan bij de Weense ijsrevue. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De beleidsmaatregelen, die het kabinet voor 1985 heeft genomen of gesanctioneerd, zullen ontoereikend zijn om de door de rege ring beoogde doeleinden (ontspanning op de arbeidsmarkt, het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen en herstel van de betalingsbalans) te reali seren. Aldus heeft drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad en oud-minister van economische zaketi, hedenmorgen ver klaard in zijn nieuwjaarsrede, die door een groot aantal representanten van overheid en bedrijfsleven werd beluisterd. Nader ingaande op de drie genoemde doeleinden zei drs. De Pous. dat J een wezenlijke orvtspanmiing op de arbeidi3markt in de naaste toekomst niet mag worden verwacht, tenzij de internationale hoogconjunctuur tekenen van verzwakking zou ver tonen- of specifieke verstoringen in het internationale handels- en be talingsverkeer zouden optreden-; 2 geen evenwichtige betalingsba- lans met een structureel overschot zal ontstaan, doch eerder een niet- sluitende betalingsbalans met een tekort in de orde van grootte van f 200 a f 300 miljoen, terwijl ern stiger betalingsbalansmoeilijkihe- den niet uitgesloten moeten wor den geacht indien de internatio nale omstandigheden zich in on gunstige zin wijzigen; het loonniveau dit jaar met in ieder geval 8 a 9 pet (zelfs bij een mee vallende produktiviteitsstij ging tot een verdere loonkostenstijging zal leiden-. Overbesteding Het beschikbare nominale Inkomen zal dit jaar met ongeveer 3V* miljard gulden stijgen, waarvan ruim 21ïjpHard ten goede komt aan de werknemers, 'i mil jard aan de ouden van dagen en de we duwen en wezen en 1miljard aan de be lastingbetalers (alles op jaarbasis gere- d). Slechts het inkomen van de zelf standigen zal weinig stijging te zien ge- De totale stijging van 3M miljard gul- ;n zal (uitgaande van een gemiddelde marginale consumptiequotc van 0.8 pet) leiden tot een toeneming van de particu- consumptie met ruim 2!<j miljard gulden. Daarbij gerekend een relevante stijging van de overheidsuitgaven met ruim 1 miljard gulden, dan betekent dit dat de totale bestedingen dit jaar met 3'A a 4 miljard gulden worden opgevoerd, al dus de SER-voorzitter, die er ln dit ver band op wees dat er op grond van de macro-economische verkennig van het Centraal Planbureau slechts VA a 2 mil jard gulden beschikbaar is voor het op voeren van de bestedingen. Daar we vorig jaar „over de schreef zijn gegaan door 1 miljard gulden meer uit te geven dan verdiend werd, is er dus slechts 'A a 1 miljard meer te besteden. illen we in 1965 weer in de pas lopen. Wij mogen het niet normaal achten met deze *A a 1 miljard gulden toch VA a 4 miljard aan verlangens te bevredigen", verklaarde de heer De Poua (Voor vervolg zie pag. 1) Transformatorhuisje ontploft ABBEYLEIX Dichtbij het va kantieverblijf van prinses Margaret en haar echtgenoot lord Snowdon, is gisteravond een transformatorhuisje ontploft nadat leden van het Ierse republikeinse leger (een onder grondse beweging) een stuk ijzer- draad over een hoogspanningskabel hadden geworpen. Tot op een afstand vijfhonderd meter sprongen de ruiten. De politie in Ierland was al op even tuele activiteiten van het republikeinse leger, dat de band tussen het noorden van Ierland en Groot-Brittannië wil ver breken, voorbereid, want uit voorzorg ONZE N/EUWE STP/P- AVONTUREN IN DE RUIMTE MET BRICK BRADFORD DOOP CLARENCE GRAY. Dil is de jonge Brick Bradford, de moedige ruimtevaarder uit het jaar 2000, die met zijn geheimzinnige ruimtevaartballon „Time Top"" van het ene spannende avontuur in het andere valt. Zijn enerverende belevenissen worden in tal van landen gepubliceerd en met ingang van vandaag ook in ons blad en wij zijn er van overtuigd dat vele lezers deze nieuwe en moderne strip met grote belang stelling zullen volgen. Wat Brick Bradford zoal met zijn mysterieuze ruimtevaartballon „Time Top" kan doen, zullen we spoedig ervaren had zij de route van het prinselijk naar het vakantieverblijf geheim gehou den. Deze reis verliep zonder incidenten. Door de explosie in het transformatoi huisje viel de stroom .in het plaatsje ui dus ook in het huis van prinses Margart en haar echtgenoot. Niemand werd bij de ontploffing gewond. Kort na het incident heeft de polit zeven man kunnen houden, die achter slot en grendel zul len blijven zolang de prinses in Ierland vertoeft. De jacht op de mannen werd ernstig bemoeilijkt door over de weg ge worpen bomen. Ze werden gearresteerd in Waterford en Kilhenny. Modelactie duurt nog steeds voort ANTWERPEN Het werk in de havens van Antwerpen is zeer lang zaam op gang gekomen. Hoewel reeds gistermorgen vroeg de eerste schepen uit- en binnengebracht werden, liggen er aan de kaden, voor Schelde en voor Westerschelde nog tientallen te wach ten. De zevenhonderd, door de regering gevorderde stakers van de kapiteins diensten zijn allen op hun werk ver schenen. Ze voeren echter een modelaktie uit. die bijzonder vertragend werkt. Gister middag ging er geen zeevaarder uit. Er wordt thans gewerkt op halve capaciteit Een woordvoerder van de christelijke centraie van openbare diensten, die zich als enige vakbond achter de stakers heeft gesteld, verklaarde vanmorgen „De modelaktie blijft onverkort ge handhaafd. Het wegwerken van de schepen wordt zodoende geen kwestie van dagen, maar van weken. Pas als hun eisen worden ingewilligd, zijn de „kapiteins'' bereid zich weer ais voor Oudejaarsavond in te zetten". De onderhandelingen over de door de CCOD verlangde premies voor continu diensten worden voortgezet. Zowel de stad Antwerpen, die het personeel van de kapiteinsdiensten betaalt, als de socialis tische algemene centrale van openDare diensten blijven even hardnekkig ais voorheen. Waarschijnlijk zal door de re gering opnieuw een bemiddelingspoging worden gedaan. gaat met Soekarno van kwaad tot erger. Hij lijkt verblind te HET zijn. Na de Verenigde Naties heeft hij nu ook van deze instelling de nevenor ganisaties de rug toegekeerd. Evenals van de VN heeft hij ook van deze instellingen altijd veel steun ondervonden; nu krijgen ze te ho ren dat hetgeen zij voor hem deden in feite waardeloos is geweest. Dit laatste hebben ze niet gehoord toen alles nog koek en ei was. Toen heeft Soekarno de hulp niet als over bodig geweigerd. De ontmoedigende ondankbaarheid is er des te pijnlijker TNTUSSEN zet Indonesië met dit nieuwe besluit een volgende stap op de weg naar zijn isolement. Er is twijfel gerezen aan de eens gezindheid op dit en andere punten onder de Indonesische leiders. Die twijfel lijkt gerechtvaardigd. Hoe kan Soekarno aan de ene kant opgeven over eensgezindheid, en zich tegelijk genoodzaakt achten de ene politieke groepering na de andere het zwijgen op te leggen? Maar de aanwezigheid van afwijken de meningen is van slechts betrek kelijk belang; in zijn persoonlijk ge tint beleid is het Soekarno die beslist. TYE burgemeesters, vertegenwoordi- gers van hun gemeenten, moeten thans in ons land ook tegenover de landsregering als pleitbezorgers voor him gemeenten optreden. Enkele nieuwjaarsredevoeringen hebben daarvan al bewijzen afgelegd. De gemeenten zijn voor de financiën afhankelijk van het rijk. We willen niet beweren dat een gemeente nooit overbodige uitgaven doet. Aan de andere kant hebben de gemeenten tal van onontkoombare plichten die bovendien vaak van dezelfde soort zijn als die van het rijk: onderwijs, verkeersvoorzieningen. Overheidsuitgaven omlaag? Graag, als het kan. Maar wat. als dan op an dere wijze de rekening wordt ge presenteerd? I^AAR de nieuwjaarsrede van de 1 voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad wordt altijd met be langstelling uitgezien. De bekwaam heid die hij heeft en de positie die hij bekleedt stellen hem tot een be oordeling van de situatie in staat waarvan de kennisneming zeker de moeite waard is. Zo ook ditmaal bij de eerste Jaar rede van de nieuwe voorzitter. Zij draagt voor een belangrijk deel het karakter van 'n waarschuwing. Voor wat de regering wenst te bereiken een meer ontspannen arbelds- markt, geen nieuwe kostenstijgin gen, een herstelde betalingsbalans zijn haar maatregelen ontoereikend. Ook achten wij programmering van inkomenspolitiek over een wat lange re tijd. door de voorzitter bepleit, ernstige overweging waard. AL willen we de vrijheid tot hel kouden ervan niet betwisten, wij zijn als regel geen voorstanders van demonstraties. Een democratie heeft voor de burgers andere, passender mogelijkheden om van hun gevoelens te laten blijken. Afgezien van deze algemene bezwa ren zien wij geen reden tot voldoe ning over de demonstratie dlc mor gen te Amsterdam gaat worden ge houden. Die demonstratie richt zich tegen de MLF, de dusgenaamde Multi Lateral Force. Nu kan men om verschillen de redenen tegen deze MLF zijn: als communist, als pacifist, maar ook omdat men in haar een minder ge schikt middel ziet tot een op zichzelf aanvaardbaar doel. De laatste groep zal niet meedoen morgen. Maar ook de anderen zullen het alleen eens zijn in het negatieve. Deelneming moet worden ontraden. T")E voorzitter van het landbouw schap heeft deze week van 1964 mogen gewagen als van een gunstig tot zeer gunstig jaar in belangrijke delen van de land- en tuinbouw. Er was inderdaad alle reden dit vast te stellen, en dat doen we uiteraard met dankbaarheid. Hetgeen weer zeggen wil dat we hierin maar niet zien een loutere werking van een zelf immers willoze natuur. Dankbaarheid betekc--4 dank die als zodanig moet worden gebracht aan Een Wie die dank toekomt. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst PITTSBURG (V.S.). Een onderzoekingslaboratorium heeft een weeg- schaal ontwikkeld, die zo gevoelig is, dat hij het gewicht kan registreren van twee gedrukte woorden, die worden toegevoegd aan een zware encyclopedie. De machine, die de naam draagt Microbalance, werkt met een kwartskristal en weegt zelf nog geen vier kilo. Hij zal waarschijnlijk op talloze manieren worden toegepast bij de ruimtevaarttechniek, vooral op het gebied van de moleculaire elektronica.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1