SR-N5 wordt op bestelling geleverd Over 2 jaar het Kanaal over op luchtkussen voertuig Britten zijn al druk aan het BHBEBSIIEsb^Ë; Krijgt EEG te kampen met overschotten? Landbouwschap wil niet langer werkloos toezien SENMOET DE EGYPTENAAR Vlieger Harry Guyt straks oog in oog met ziin verrader Betere planning nodig bij afbouw van huizen Prof. Hornstra vraagt zich af: Is het Nederlandse volk wel zo gezond? Weer expeditie voor onderzoek Tellem 6 DONDERDAG 7 JANUARI 1965 BINNEN afzienbare tijd zullen de Britse strijdkrachten hun eerste twee luchtkussenvoertuigen aan ope rationele proeven gaan onderwer pen. Voor dat doel zijn twee SR-N5 types per schip naar het Verre Oos- Avn0l,lmnnt0l.0l1 ten gezonden om onder tropische C-A.IJCTI ÏIIICIILC/I CJL1 lii iiun potentiële I A v< omstandigheden hun potentiële waarde als amfibie-voertuig te be proeven. Voorts zal over enkele maanden aan een Westduitse firma een dergelijk voertuig worden ge leverd voor passagiersdiensten op de Elbe. Verder hoopt men er een regelmatige dienst mee te gaan onderhouden naar Helgoland en Norderney. Daarnaast zijn de plannen voor het onderhonden van een geregelde diienst tussen Calais en Dover in een vergevorderd stadlium. Een Britse scheepvaartmaatschappij uit Cardiff heeft de benodigde vergunnin gen al aangevraagd. Ruim tien jaar geleden kwam de Brit Christoper Cockerell op het idee een voertuig te bouwen dat zich zou voort bewegen op een luchtkussen. De ontwik keling van dergelijke voertuigen is spe ciaal in Engeland voortvarend ter hand genomen. In de zomer van 1962 begon men met luchtkussenvoertuigen te experimenteren voor het onderhouden van verbindingen over rivieren, terwijl in de daarop vol gende wintermaanden proeven plaats vonden om te onderzoeken hoe het toe stel zich zou houden op ruwe oppervlak- De verdere ontwikkeling heeft toen enige tijd stilgestaan omdat bleek dat het voertuig niet ver genoeg oppervlak los kwam en zich daardoor niet boven de hoge golven kon verheffen De proeven bewezen dat het „zweeftuig" zich alleen kon voortbewegen in, of op. buitengewoon kalm water en geen hin dernissen kon overwinnen, die hoger wa ren dan twintig centimeter. Na jaren van voortdurende ontwikke ling is men er nu in geslaagd dit pro bleem met succes op te lossen, door een soort rok aan het voertuig toe te voegen. De ..rok" heeft de vorm van een dubbel gordijn van rubber. De motor perst lucht tussen deze dubbele wand. Hierdoor ont staat er een luchtkussen, waarop het toestel voortzweeft. Proeven hebben be wezen dat dit de mogelijkheden zienlijke mate verhoogt. Het toestel kan nu hindernissen overwinnen die voorheen onmogelijk leken De rok van ruim een meter, rond de machine, stelt het voertuig in staat vrij wel overal, zowel op zee als in heuvel achtig terrein te zweven varen, vlie gen of hoe me Vorig jaar april werden de eerste proeven gehouden met de SR-N5. Het eerste type dat op bestelling wordt ge bouwd. Westland is inmiddels begonnen met de aflevering van de eerste serie van tien stuks, terwijl een tweede serie van tien op stapel staat. De SR-N5 kan (Van onze luchtvaartmedewerker) by een maximumsnelheid van 130 km/u twintig passagiers met bagage of tw ton vracht in de ruim twee meter brede bijna vier meter lange cabine ver- Naast de twee toestellen voor de Britse strijdkrachten, heeft men ook al een dergelijk voertuig geleverd aan een Ame rikaanse en Japanse firma, terwijl de leverantie aan een Noorse en Westduitse onderneming spoedig zal plaatsvinden. Inmiddels hebben de constructeurs zich alweer achter het tekenbord geschaard een nog groter type, dat dertig auto's en 250 passagiers zou kunnen ver- Ambtenaar wilde geen overwerk verrichten UTRECHT „In normale omstandig heden kan mij geen overwerk worden opgedragen", aldus luidt de mening P.T.T.-ambtenaar Van E. uit Dein Bosch, die gisteren voor de centrale raad var beroep verscheen om zijn bezwaren ken baar te maken tegen de straf die hem was opgelegd wegens zijn weigering overwerk te verrichten. Die straf bestond uit drie uur buiten gewone dienst, zogenaamde strafdienst Op de 19de mei van het vorig jaar had zijn chef hem gevraagd om de volgende avond een paar uur over te wenken. „Dat kan niet, want ik heb een dringen de particuliere afspraak", had Van E. geantwoord. Op de volgende vraag uit die dringende omstandigheden dan wel bestonden, had hij geantwoord: „Daar heb je niets mee te maken". Voor de centrale raad van beroep her haalde de man zijn bezwaar. Hij vindt dat hem onder normale omstandigheden in het geheel geen overwerk kan worden opgedragen. Adjunct-directeur van de P.T.T., de heer L. Striker, die de direc teur-generaal van de P.T.T. vertegen woordigde, zei daar anders over te den ken. Het was wel degelijk in het belang van de dienst, dat er overwerk moest worden verricht. Als er omstandigheden zijn die het verrichten van dit overwerk in de weg staan, dan moet men dit nemelijk maken. ROTTERDAM De president direc teur van de Koninklijke Zuidhollandse maatschappij tot redding van schipbreu kelingen, de heer Murk Leis. is als ge volg van het bereiken van de zeventig jarige leeftijd per 1 januari afgetreden. Hij blijft nog bestuurslid. Tot president is per 1 januari benoemd mr. J. T. Munster van Heuven en tot vice-presi dent ix. D. T. ^uijs In de vacature Ben- sink, is voorzien door de benoeming mr. H. N. Dutilh, directeur van de Hol land-Amerika-lij n voeren. Dit grotere toestel zou nog geen half uur nodig hebben voor de afstand Dover-Calais. Het grote voordeel van het luchtkus. senvoertuig is dat het eenvoudig het strand op zweeft, onverschillig wat tij het op dat moment is. Uitgaande van de vervoersontwikke- ling op de drukke Dover-Calais-route •envacht men in 1967 één voertuig nodig te hebben, terwijl er m 1985 zestien deze luehtkussenzwevers in exploitatie zullen zijn. De passageprijs voor deze rouble voor passagiers en auto's is inmiddels res pectievelijk vastgesteld op twintig en zeventig gulden. Van regeringszijde is financiële steun toegezegd om de eerste ontwik keling te realiseren en over enige ja ren verwacht men bij een normale exploitatie een redelijke winst te ma ken. Uiteindelijk hoopt men te komen tot de in gebruikname van een 170- tons voertuig, die 600 passagiers of 350 personen en 26 auto's kan vervoe ren. Edelsmid Leo Brom (68) overleden ARNHEM In een ziekenhuis is gis teren op 68-jarige leeftijd overleden de edelsmid Leo Brom. Leo Brom heeft vele jaren lang samen met zijn broer Jan- Eloy Brom's edelsmidse gedreven, een unieke werkplaats, die in 1856 door zijn vader, Gerard Bartel Brom. werd ge sticht en internationale vermaardheid heeft verworven. De smidse vervaardigt oa. kerkelijke gebruiksvoorwerpen. Het werk van de beide broers vormt een zeer grote reeks. Sinds 1931 hebben de Gebrs. Brom veel in de metaalplastiek gewerkt. Sedert vele jaren wordt Brom's edelsmidse belast met de restauratie van historische er. antieke kunstwerken. Talrijke werken op het gebied van kerkelijke sieraden wer den door hen uitgevoerd Het gouden zwaard, dat koningin Wil- helmina na de oorlog aan generaal Eisen, hower by gelegenheid van diens bezoek aan ons land heeft geschonken als blijk van dankbaarheid van de Koningin het Nederlandse volk voor de bevrijding van Nederland, is door Broms edelsmidse vervaardigd. Aan dit erezwaard is des tijds door prof. W. Vogelsang een boekje gewijd. Over de werkplaats van de gebrs. Brom verschenen artikelen in diverse buitenlandse tijdschriften. Gisteravond is de 19-jarige mejuf frouw M. Smeekens uit Breda by auto-ongeluk om het leven gekomen. De auto waarin zij zat, bestuurd door de heer E S. uit Breda, kwam in volle vaart in botsing met een rUdende dragline. De heer S. werd ernstig gewond. De SR-N5. het eerste lucht kussenvoertuig (jpt op bestelling wordt geleverd. Anneke Grönloli nodigt zangeressen uit DJAKARTA De Nederlandse zange res Anneke Grönloh die een bezoek brengt aan Indonesië, heeft drie Indone sische zangeressen uitgenodigd naar Ne derland te komen om daar op te treden en enige grammofoonplaten te laten ma ken. aldus meldt het Indonesische pers bureau Antara. De uitnodiging betreft Ernie Djohan, Norma Sanger en Sandra Sanger. Eén graanprijs: Steun aan boeren in buitenland (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG De voorzitter van h Produktschap voor Granen, Zaden Peulvruchten, dr. C. H. J. van Beukering, heeft de vraag opgeworpen of de vast stelling van de nieuwe graanprijzen E.E.G.-verband niet zal leiden tot ov produktie, zodat de landen niet alleen met afremming van de import maar ook met afzetmoeilijkheden van eigen graan overschotten zullen worden geconfron teerd. Dr. Van Beukering sprak hie hedenmorgen in zijn tweede nieuwjaars rede (de eerste sprak hij gisteren uit als voorzitter van het Produktschap Aardappelen). Volgens de prognoses de E.E.G.-deskundigen zal er weliswaar een totale invoerbehoefte van ca. 10 mil joen ton granen blijven bestaan, maar het gaat hierbij in feite om een tekort van 15 miljoen ton voeder- en industriegranen tegenover een overschot van 5 mil joen ton zachte tarwe, aldus de heer Van Beukering. Dit overschot zal zijn bestem ming moeten vinden als veevoeder of op moeilijk toegankelijke oostelijke markten (zoals bijv. de Chinese Volksprepubliek) moeten worden afgezet. De voorzitter verklaarde verder, dat de balans in kwantitatief opzicht sluit met behoud van een ruime importmogelijk heid. Het probleem van de prijsverhou ding van tarwe enerzijds en voer- en industriegranen anderzijds zal echter ook in de toekomst veel aandacht blijven vragen. Stappen spoedig te verwachten (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren na een uitvoerige discussie uitgesproken dat Nederland niet langer werkloos kan blijven toezien hoe in andere EEG-lan- den (met name in West-Duitsland en Frankrijk) op grote schaal subsidies en premies worden verleend op investerin gen in de produktiesfeer van individu ele land- en tuinbouwbedrijven zonder dat deze zijn ..ingepast" in het gemeen schappelijke markt- en prijsbeleid. Het Landbouwschap meent dat deze vorm van overheidssteun onder de huidige omstandigheden In hoge mate concur- rentie-vervalsend werkt. Het bestuur besloot op korte termijn stappen te ondernemen, diie ten doel hebben in deze (ongecontroleerde) tuatie ten spoedigste verandering brengen. In de volgende vergadering van het Landbouwschap zullen daartoe besluiten worden genomen, nadat het dagelijks bestuur zich op de thans naar voren gebrachte wensen en suggesties heeft beraden. Zo zal wellicht op de minister landbouw een beroep worden gedaan duidelijke uitspraak van „Brussel" i het subsidiebeleid uit te lokken er voorts naar te streven dat in EEG- band elk land de verplichting wordt op gelegd de bedoelde steunmaatregelen te melden, opdat ook andere landen op de hoogte zijn. In het Landbouwschap gin gen ook stemmen op om te streven een gemeenschappelijk beleid „structurele subsidies. De bestuursleden waren het er eens, dat het beter zou zijn om naast het gemeenschappelijke markt- en prijsbeleid niet ook nog eens een gemeenschappe lijk subsidiebeleid te gaan voeren, doch zij erkenden dat hieraan niet te ontkomen schijnt omdat andere landen steeds doen aan het steunen van individuele bedrijven. is daarvoor bijv. in West-Duitsland DM 860 miljoen beschikbaar. Geen der bestuursleden voelde er voor te wachten tot dit probleem in EEG-verband geregeld is, omdat het dan wel eens ,,te laat" kunnen zijn. Er werd krachtig op aange drongen ook in Nederland alvast te be ginnen met een subsidiebeleid voor antwoorde individuele bedrijfsinvesterin gen, waarbij de voorkeur werd uitgespro- ,'oor het verlenen van rente-subsidies Onderzoek in Breda luclitveröntreinining BREDA Talloze klachten die het stadsbestuur van Breda over luchtveront reiniging hebben bereikt, leiden binnen kort tot een onderzoek van TNO (Den Haag) waaruit zal moeten blijken en in welke mate zich de verontreiniging voordoet. De klachten wijzen in het bij zonder op hinder van stank bij indus trievestigingen. maar ook op neerslag die bijvoorbeeld het wasgoed aantast Gebleken is dat in Breda de chemische industrieën verhoudingsgewijs de groot ste luchtvervuilers zijn. AMSTERDAM „Na zoveel jaren zijn herinneringen en wraakgevoe lens vervaagd, maar toch ga ik kij ken, zegt KLM-Electra-gezagvoer- der Harry W. Guyt (51). Ik wil die man nog wel eens terug zien". Die man is de nu 55-jarige Van de H., die straks, op 29 januari, voor de Haagse rechtbank terecht zal staan voor in 1940 gepleegd oorlogsver- raad. Vier Nederlanders werden zijn slachtoffers. Gezagvoerder Guyt was een van hen. Voor een luttel geldbe drag leverde hij hen uit aan de Duit se S.D. nadat hij hun een mooie vluchtkans naar Engeland had voor gespiegeld. AL maandenlang had de toen 26-jarige reserve-luitenant-vlieger Harry Guyt uitgekeken naar een mogelijkheid Engeland te ontsnappen om daar actief deel tc nemen aan de oorlog. In die dagen van '40 had hij daarvoor te weinig kans gehad, vond hy. al bracht hij in de vroege ochtend van die eerste oor logsdag al direct een belangrijk wapen feit op zijn naam- Zodra de Duitse in val bekend werd steeg hij samen met vlieger-waarnemer in zijn Douglas Northrop op van de basis Ypenburg. Duitse Messerschmidts 110 wist eer te halen, voordat hy zelf. han gend aan zijn parachute, in een broei- as in Honselersdijk terecht kwam. Kans Maar spoedig daarna kwam de capi tulatie en dat was het moment waarop vlieger Guyt besloot naar Engeland uit te wijken. Daarop leek al gauw een kans te zyn. Van de luitenant-waarnemer H. de Raaf (nu kolonel bij de Shape in Fontainebleau) hoorde hij, dat een ge heime Britse agent ervoor zou zorgen :r een Engels watervliegtuig op het IJsselmeer zou landen om hen daar n met de cavalerle-offlcler K. C-rommelin op te pikken. De Haagse baronesse Van Heemstra had contact met hem gekregen- Inder daad kende mevrouw Van Heemstra iemand, die zich als Brits agent aan haar had voorgesteld. Maar in werkelijkheid deze Van de H., handlanger van de S.D. De plannen waren snel voor elkaar Met de auto van Van der H. zouden de 3 officieren naar Nijkerk worden gebracht. De baronesse zou hen vergezellen In Nij kerk zyn we echter nooit gekomen, zegt de heer Guyt Op het verkeersplein Oudenrijn, dat toen in aanleg was, sprongen plotseling ers op de weg. Voor we iets konden doen. keken we in de lopen van ma chinegeweren. We werden de auto uit getrapt en naar de strafgevangenis in Scheveningen gebracht. Ook Van de H Maar dat was show Want even later hoorden we, dat hij direct was vrijge laten. Hij zal z'n beloning wel hebben gehad. twee jaar later eindelijk naar geland te komen. Dat was in jamuari T44. Via de bekende vluchtlijn vi yreneeën slaagde ik daarin. Eenmaal in Londen werd vlieger Guyt snel opgenomen in de RAF. Niet minder dan 46 raids naar Duitsland zette hij op zijn naam als vlieger in een Mos quito-squadron- Meestal was het doel Berlijn. Tijdens de laatste operatie werd hij boven Maagdenburg neergeschoten. Zelf bleef hy ongedeerd. Maar terug Engeland kon hij niet meer. Tot de komst van de geallieerden zat hy gevan- ïti in het Lager Wetzlar. Na de oorlog werd vlieger Harry W. Guyt verscheidene malen onderscheiden: met de Bronzen Leeuw, het Vliegers- kruis, het Kruis van Verdienste en Britse Distinguished Flying Cross. Bescheiden als hij is, praat hij daar zelf nooit over. Zyn optreden ir oorlog doet hij met een paar woorden af Hy is blij dat hij heeft kunnen m< doen. Ondanks het verraad van een v zijn landgenoten, die hij straks voor 1 eerst sinds 25 jaar weer zal ontmoeten. Al begin vorig jaar zyn ze van de i cherche bij me geweest om inlichtingen zegt hij. Dat was kort. nadat hy in R'dam opgepakt. Van het eind van de oor log af was er naar hem gezocht, maar al spoedig werd duidelijk dat hij naar Duitsland was gevlucht. De eerste maal. dat hy in Nederland was. werd hy ge grepen. Toevallig, omdat hij een ver keersovertreding beging. Wraakgevoelens? Ach. 't is al zo lang geledem. Maar ik ga wel kijken, ook al ben ik niet als getuige opgeroepen. Tuchthuis Een Wehrmachts - rechtbank deelde hen tot tuchthuisstraf. Guyt kreeg twee jaar, evenals Crommeldn, De Raaf omdat hij beroepsmilitair 2Vè jaar en baronesse Van Heemstra 18 maanden. Met 'n vieren zyn we naar Duitsland gebracht. Wij met z'n drieën een tuchthuis in Lüttringhausen by Wuppertal. de baronesse naar een andera gevangenis. We hebben er van alles moeten doen zegt de heer Guyt- We werkten op het land, in fabrieken en bij het laden var spoorwagons. By dat laatste ben ik ge wond geraakt toen ik een wagondeur op m'n voet kreeg. Ruim twee maanden heb ik in het ziekenhuis gelegen. Slecht heb ik het er niet gehad Ik werd goed behandeld De doktoren hielden zelfs langer vast dan nodig was. In november 1942 was ik weer tenig in Nederland. En na veel moeite lukte het Voorzitter bedrijfschap schilder (Van onze sociaal-economische redactie) RIJSWIJK De voorzitter van het Bedrijfschap Schildersbedrijf, de heer H. A. Kok, is van mening dat het ge brek aan voldoende „doorstroomsnel heid" in de afbouw van woningen een hoogst ernstige zaak is die op zeer korte termijn om een afdoende oplos sing vraagt. „Het schildersbedrijf heefi een duidelijk aandeel in die afbouwfase en als zodanig een grote verantwoor delijkheid op dit punt", zo verklaarde hij hedenmiddag in zijn nieuwjaarsrede Voorwaarden voor het vinden var. een oplossing zijn echter een welover wogen planning en orgainsatie van de verschillende bouwfasen en integratie va<n de bij de bouw betrokken groepen, waarin naar het oordeel van de heer Kok ook de schilder een duidelijk om schreven plaats moet krijgen. Te veel nog wordt z.l. in de bouwwe reld het schilderswerk gezien als de „fi nishing touch" die aan het bouwwerk wordt gegeven, als de verfraaiing van een reeds gebouwd object. Er wordt voorbij gezien aan de beschermende functie van schilderwerk, die gedurende de gehele levensduur van het object een rol speelt. Voorbij gezien wordt ook aan het feit, dat het onthouden van een stem aan de schilder bij de plamting leidt tot vertra ging in de afbouw en een aanzienlijke verhoging van kosten voor het toekom stige onderhoud, aldus de voorzitter van het bedrijfschap, die het zei te betreuren, dat de schildersbedrijfstak niet is betrok ken bij het overleg t.a.v. de „Risicorege ling Woningbouw". 450 manjaren De heer Kok verklaarde, dat bij dit alles ook grote aandacht moet worden be steed aan de rationalisatie van de schil dersbedrijven zelf. Een verder doorge voerde rationalisatie en mechanisatie by het uitvoeren van schilderswerk, geba seerd op een doelmatige planning ganisatie, zullen een belangrijke bijdrage kunnen betekenen tot de oplossing problemen, waarmee de bouwwereld nog worstelt. Een besparing van 1 pet van de tyd, besteed aan de uitvoering van schilder werk, staat gelijk aan de produktie van 450 manjaren, zo berekende de heer Kok. er voorts o.m. op wees, dat in het schildersbedrijf nog steeds een grote hoe veelheid produktie verloren gaat bij ge brek aan gelijkmatige spreiding werk over de verschillende HARRY GUYT Venlose raad zendt telegram aan Turkse ambassade Van onze correspondent) VENLO Tijdens dc openbare verga dering van de gemeenteraad heeft mr. dr. L. de Gou In zyn nieuwjaarsrede gister avond gewezen op de schrikbarende toe neming van de criminaliteit. De burge meester zei onder meer dat het nieuwe allesbehalve fraai was Ingezet en roerde meteen de misdadige dood van de 24-jarige Turkse arbeider R. Polat aan. de meest elementaire begrippen omtrent moraal en fatsoen ontbreken, dan zal slechts een onmiddellijk optreden van politie het antwoord kunnen zijn. Dr. De Gou riep de medewerking ln in de bevolking en verzocht om niet lijdelijk toe te zien doch in voorkomende gevallen de politie te waarschuwen. De burgemeester van Venlo deed hierna het voorstel om een telegram te zenden aan de Turkse ambasade in Den Haag. De raad stemde hiermee volledig in. De gemeente sprak hierin zijn afschuw uit over „de geweldadigc dood van een uwer landge noten, „en verzoekt zijn gevoelens van deernis hierover te willen overbrengen de nabestaanden". De burgemeester van Venlo noemde voorts enige getallen omtrent de gecon stateerde misdryven cn overtredingen. In 1964 wei-den te Venlo 1612 misdrijven ge pleegd tegenover 1188 in 1963. Ook het aantal overtredingen steeg van 3851 in 1963 tot 4769 in 1964. In het afgelopen jaar vonden er 1588 verkeersongevallen plaats tegenover 1462 in 1963. Ogenschijn- er slechts één lichtpuntje: het aantal gevallen van openbare dronken schap was in 1964 gedaald. Kamervragen over knooppunten in liet verkeer DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid Goodcn (kath.v.) heeft in schriftelijke vragen aan de minister van verkeer en waterstaat erop aangedrongen de in- en uitvoegplaatsen voor z.g. „klaverblad- kruisingen" niet rechtstreeks aan de hoofdrijbanen te doen aansluiten, doch deze samen te voegen op parallelwegen welke met één uitvoeg- en één invoeg- plaats aan de hoofdrybaan aansluiten. In het byzonder voor de aan tc leggen kruispunten by Oudenrijn en Schiphol vraagt hy deze voorziening Hij voorziet van twee in- en even zoveel uitvoeg plaatsen nadelige beïnvloeding van de verkeersveiligheid In dit verband wijst hij erop, dat bij Viight, waar kort achter elkaar een uitvoeg, een invoeg- en nog een uitvoegplaats op de weg Eindhoven- 's-Hertogonbosch uitmonden, herhaalde lijk verkeerstechnisch gevaarlijke situa ties ontstaan. De heer Gooden vraagt zich af of de met het ontwerpen van rijkswegen belaste ambtenaren wel vol doende kennis kunnen nemen van ver keerstechnische voorzieningen in eigen land en daarbuiten. UTRECHT Is liet Nederlandse volk, ondanks het „mooie" sterfte cijfer, wel zo gezond? Prof. R. Horn stra. hoogleraar in de sociale genees kunde aan de rijksuniversiteit Utrecht, heeft gistermiddag, in een bijeenkomst ter viering van het vijf tigjarig bestaan van de Utrechtse geneeskundige en gezondheidsdienst, verklaard, dat hij zich dit afvraagt. Naar zyn mening is er wat dit betreft weinig reden tot gerustheid, zeker als men het ziektebegrip uitbreidt tot ..sto ringen in het welbevinden". Bij het be vorderen van de volksgezondheid kan niet meer worden volstaan met hot uit stellen van de sterfte. Heroriëntatie voert tot geestelyke volksgezondheid. Prof. Hornstra, die een inleiding hield over de plaats van de gemeente in hel gezondheidsbestel, vergeleek de gezond heidszorg in Nederland met een lappen deken. waarin moeilyk een lijn valt te ontdekken: bouwd. maa ontbroken. vaak heeft de i Zwakzinnigen Als voorbeeld noemde hy het zwakzin- nigenvraagstuk, waarvoor door aanbou wen en bijbouw bepaald geen adequate zorg is ontstaan. Op dit terrein zal de zorg. volgens hem. helemaal op ten zetten om ruimte te kunnen maken voor nieuwe, meer functionele voo ningen. Ook by het particulier initiatief raakt men in verlegenheid omdat het geheel onoverzichtelijk is geworden Prof. Horn- ROTTERDAM De Rotterdamse architect-archeoloog Herman Haan zal over enkele weken aan het hoofd van een groep van zes onderzoekers voor de tweede maal naar Mali in Afrika vertrekken om onderzoekin gen te verrichten naar het uitgestor ven volk van de Tellem. Zijn mede-expeditiegenoten zijn Hans je Haan. dr. Hêfting, expeditie-arts, dr. J. Huizinga, hoofd van de fysisch an- tropobiologische dienst van de Rijksuni versiteit te Utrecht, Alain Gaily, een Zwitserse archeoloog, Willem van Leeuw, assistent van Herman Haan, en René Wassing! de conservator van het Mu seum voor land- en volkenkunde in Rot terdam. In grote trekken komt het doel van de expeditie neer op de expeditie van vorig jaar. Op enkele punten zullen de onderzoekingen opnieuw worden ver richt en ook enkele nieuwe naspeurin gen worden gedaan. Een uitgebreide groep Dogon zal hel pen by de technische zijde van de ex peditie. Verleden jaar hebben zij er d< nodige ervaring voor opgedaan. Ditmaal gaat de expeditie per vliegtuig naai Mali De gehele uitrusting, inclusief sta len korf voor het onderzoek van de lood rechte rotswand en de voertuigen, zyn indertijd in Bamako achtergebleven. De expeditie zal ongeveer twee maanden beslag nemen. De stichting Volkskracht te Rotterdam subsidieert met f 5000 voor weük bedrag de heer Wassink een speciaal onderzoek kan instellen bij het volk van de Kou- roumba. Van de stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Tropen is een subsidie van f 14.000 verkregen. De NCRV heeft toegezegd na afloop enkele reportages voor radio en t.v. te zullen verzorgen. Er gaat ditmaal echter geen cameraploeg mee. De expeditieleden zullen zelf films opnemen. stra vroeg zich af, of er bij de gemeen ten wel sprake is van beleid cn visie. De relatieve verschraling van de ge meentelijke taak op het terrein der volksgezondheid is, volgens hem, mede het gevolg van de behoefte aan schaal vergroting. Maar gemeenschappelijke re gelingen, aldus de hoogleraar, bieden al leen maar formeel oplossingen. De bur gerij is er te weinig bij betrokken en de vraag is. op wie de verantwoordelijkheid rust. Provincie Toen het rijk ln de gemeenten geen geschikte gesprekspartners vond, zyn de provinciale raden voor de volksgezond heid in het leven geroepen. De allerbeste oplossing vindt prof. Hornstra dit niet. Hij pleitte voor nieuwe districtsgezontf heidsdiensten waarin wordt samenge werkt met het particulier initiatief De gemeenten zullen het naar zyn mening niet langer kunnen stellen zonder een gezondheidsnota met een visie op het toekomstig beleid. Overigens verheelde de hoogleraar niet, dat het moeilijk zal zijn om voor de eerstkomende vijfentwintig jaar de grote lijnen UH te zetten. Zowel op medisch als op maatschappelijk terrein zijn er nog veel onbekende factoren. Men weet bij voorbeeld nog niet, welk effect gezond heidsvoorlichting en .opvoeding over een kwart eeuw zullen hebben. Toch, aldus prof Hornstra. vind ik deze factor voor de gezondheid van het vólk-.nog belang rijker dan de toenemende therapeutische mogelijkheden. Lufthansa over F-28: we zullen wel zien... BONN De technisch directeur van de Westduitse staatsluchtvaartmaatschap pij Lufthansa, Gerhard Hoeltje. heeft gisteravond gezegd dat nog geen formeel besluit is genomen over dc aankoop van straalverkeersvllegtuigen voor de mo dernisering van het binnenlandse en Europese luchtnet van de maatschappij. Hoeltje zei dat de Lufthansa nog geen definitieve keuze had gedaan tussen de Amerikaanse DC 9 en Boeing 737 en de Nederlandse Fokker F-28 (die nog niet heeft gevlogen) en de Britse BAC 111, welk toestel proefvluchten heeft gemaakt en binnenkort in dienst kan worden ge steld. Hy zei ook dat nog niet was be sloten de Fokker F-28 niet te kopen. „Op het ogenblik zoeken we naar een vlieg- bug met grotere capaoiteit Het kan zijn dat we later een toestel met kleinere capaciteit wensen aan te kopen". t I£flye zci dat de bestellen, die de Lufthansa voor de modernisering zoekt een capaciteit van zeventig tot tachtig passagiers moeten hebben en dat de ca paciteit van de F-28 tussen de 55 en 65 passagiers zal liggen. Ten slotte zei Hoeitje dat het niet tot de politiek van de Lufthansa behoorde voorbarige speculaties uit te lokken over de vraag waar de order zou worden ge plaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6