„BART" metselt Leidse historie 1 Ouderwetse Groenebrug Anno 1964 Getimmer aan het Steenschuur zal dit voorjaar gereed komen Minerva morgen open Waarom rijdt deze auto zo prettig? Commentaar Slop NIEUWE LEIDSE COURANT S DONDERDAG 7 JANUARI 1963 (Van een onzer verslaggevers) T EIDEN - „Ik doe dit ~iverk fdlemenselijk graag. Je ziet wat uit je handen komen". Dat zegt de glunderende metselaar met het ..strootje" in de mondhoek, wiens dikke, ruwe vingers een stuk Leidse historie vervaar- lieten het aan de gemeente zien en ze gingen er meteen akkoord mee. We krijgen het zo op maat gezaagd uit Frankrijk aan", zegt uitvoerder Herni. „ook de stenen met de Leidse sleutels die boven op de boog ko- Als Leidenaren zijn we het ge meentebestuur dankbaar voor het feit dat men op dit schitterende stukje binnenstad een dergelijk fraaie brug met een romantische boog laat maken. Maar we moeten ook wat van die dank bewaren voor de 69-jarige Bart, die van die 20.000 rode steentjes en de natuursteen moppen en met zijn vakkennis deze brug maakt. Vooral wanneer de brug enkele jaren oud is en zij zich, wat kleur betreft, beter bij haar om geving heeft aangepast, zullen de Leidenaars met dankbaarheid aan deze vakman terug denken. digen. Het is de bijna 69- jarige metselaar B. Wei- graven, op het werk van Hillen en Roosen aan het Steenschuur alleen maar bekend als „Bart". En dat moet je maar tegen hem zeggenwant meneer vindt hij een beetje ver dacht klinken „Als je, met de natuursteen meegerekend, 1.40 meter aan houdt, zit je goed voor de volgen de steen", zegt uitvoerder A. M. Herni (37). En dat is alles wat Bart nodig heeft om een hele mid dag verder te kunnen metselen aan de nieuwe „oude" Groene brug, waarin de ongeveer 20.000 rode stenen alleen door zijn vak kundige vingers worden gemet seld. Als je „Bart" zegt op het werk, dan weet iedereen dat je over een doorgewinterde vakman praat. En behalve een veelzijdig vakman is Bart Weigraven iemand die met plezier en verantwoordelijkheidsbe sef zijn werk verricht. Een metselaar van de oude stempel nog, voor wie elke aannemer grote bedragen zou uiilten neertellen. Er zyn er beslist nog maar weinig van. Alles kunnen IYfAT zal ik je zeggen", zegt hij onder het opsteken van zijn strootje. „In mijn jonge jaren moest een metselaar van alles kunnen. Je moest bijvoorbeeld figuren metselen in boerderijen, of de voerbakken van de koeien ,die zo glad als een eikel moesten zijn. Daarnaast moest het stucadoren, voegen, tegelzetten en andere dingen geen geheimen voor je hebben". Op geheel andere toon nu: „Tegen woordig hebben ze alles zo pland, dat ze met een klokje staan op te nemen hoeveel stenen werkt. Op een beetje werk zijn apar te metselaars, voegers, stucadoors en tegelzetters". En zonder poeha oj dikdoenerij: „Ik ben een duizendpo ter. Daar heeft mijn vader op zijn manier wel voor gezorgd. Dat een vakman-metselaar. Maar je moet er nu eens om komen elke „regel" komt naast een hele steen een halve steen, daarnaast weer een hele, dan weer-een halve, en zo door. De verticale voegen vor men daardoor een soort kruiswerk. Dat staat veel mooier dan wanneer de stenen gewoon verspringend wor den gemetseld. Handgrepen iar hele ste- is dot geen probleem. Met de zijkant van zijn troffel mept hij ogenschijnlijk zonder te richten en baksteen pre cies doormidden: pakt een steen in de linkerhand, en „pets", onder het praten door slaat hij hem in gelijke helften. Eén van zijn vele vakkundi ge handgrepen. „Het is toet het laatste werk dat ik doe", zegt Bart op de vraag hoe lang hij nog wil doorgaan. Hij Is per slot van rekening al praktisch vier Jaar voorbij de pensioengerechtigde leeftijd. „Dit is mooi werk or doen: paar regeltjes metselen, daarna meteen voegen. Is veel Frankrijk Dertien uur (~\M kwart voor zes gaat Bart van huis. Dan staat uitvoerder Herni met zijn auto voor de deur in Amers foort. Dertien uur later, om kwart voor zeven 's avonds, komt hij de deur weer in. Bij zijn gezin. Maar het verdient goed, en wat voor hem belangrijker is hy doet het „allemenselijk graag". „Kijk. dat metselwerk voor die brug is zogenaamd „halfsteens Vlaams verband", licht hij ons in. En dat wil zoveel zeggen als: op GEMEENTE LEIDEN OFFICIËLE PÜBLIKATIE Parkeerschijf gebruiken Op de Boommarkt LEIDEN B. en W. brengen ter open. bare kennis, dat zij hebben besloten met intrekking van het ter plaatse geldende stopverbod, voor de Boommarkt. voor er gelegen tussen de Vrouwensteeg perceel Boommarkt 17. aan de zijde i het water, een waohtverbod voor langer dan 1V4 uur. met verplicht ge bruik van een parkeerschijf, vast te «tel len. Nieuwj aarsreceptie van de K. van K. LEIDEN De nieuwjaarsreceptie vai de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is ieder jaar weet drukste en gezelligste in dit rayon. Zo was het ook gistermiddag. De receptie werd gehouden in De Lakenhal en „leder een" was er weer en met dat Iedereen bedoelen we dan allen, die een of an dere openbare functie in Rijn- en Bollen, streek bekleden. Vooraf had voorzitter ir. J. J. G. van Hoek zijn nieuwjaarsrede gehouden, waarvan we gisteren een verslag plaats ten en daarvóór had een zeer korte leden, vergadering plaats. De heer F. C. de RicL ier te Hillegom werd in de vacature H. L. van der Horst in de commissie voor makelaardij gekozen en de heren G. Sohrama en C. D. Ligtvoet, die vorig jaar aangewezen waren, kregen alsnog hun gouden penning van de Kamer. De subsidies voor de V.V.V.'s van Leiden. Noord-wijk. Sassenheim. Voorhout, Al phen. Katwijk en Lisse werden met 20 procent verhoogd tot respectievelijk f 200. f. 120, 1 80. f. 60. f 60. f. 120 en Deze week komt er alweer water in de gracht (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Sinds half februari 1964 is er aan het Steenschuur „getim merd". Pompen, graven, heien, metselen, betonstorten, steigers timmeren, het is er allemaal aan de orde van de dag geweest. Sommigen vonden het maar een rommeltje; velen echter kwamen onder de bekoring van het (hoognodige) herstelwerk, dat zich binnen de prachtige entourage van grachthuizen en bomen afspeelde. „Als het weer niet te zeer tegenloopt, is het werk in maart of april klaar", zegt de uitvoerder van het aannemings bedrijf, de heer A. M. Herni. Diepriolen Het grootste werk hebben we gehad a de diepriolen aan weerszijden van t water. Die zitten gelukkig al weer a tijdje in de grond. De walmuren met de (fraaie» walstoepen aan beide kanten, zijn helemaal klaar. En de Groenebrug (..Anno 1964". in natuur steen) schiet ook lekker op" Regenpakken Zo te zien maakt de ongeveer 20 tellende ploeg van het hoofdstedelijke aannemingsbedrijf Hillen en Roosen 'i stuk werk voor het halve miljoen, dat de aanneemsom groot was Ernstige vertraging heeft het werk niet onder vonden. „Dertig echte verletdagen sinds het begin van het werk", zegt de heer Herni tevreden. „Met regen hebben we vaak doorgewerkt. Dat is bij ons de ge- Rijnlands lyceum wordt te klein OEGSTGEEST Het Rijnlands Lyce um te Oegstgeest groeit sneller dan vei wacht. Momenteel telt de school bijna 470 leerlingen. De behuizing is hierdoor te klein geworden. Vóór 1 s^Jtember is het noodzakelijk dat de noodschool wordt uitgebreid met vier leslokalen en een rlj- wielberging. B. en W. stellen de raad voor een stuk grond van ongeveer 1000 m2 aan de school te verhuren voor 100 gulden per jaar. LEIDEN Een Intericuropname van de nieuwe studentensociëteit Minerva aan de Breestraat, die mor gen wordt geopend. Water erin Er begint ook zichtbaar schot te ko men de eerstvolgende dagen Tot nu toe is het afgedamde stuk Steenschuur niet meer dan een wat natte bouwput ge wéést. Maar al het ..lage" werk is nu klaar en gisteren trok de grijper van een dragline de rommel van de grachtbodem Als dat klaar is wordt er weer water in het droge grachtgedeelte gepompt, zodat de houten walmuurfundering onder wa ter komt Dan kan het tenminste niet gaan rotten. Het werk wordt nu echt afge- Ds. Ottevanger 40 jaar predikant DE BILT Ds. M Ottevanger. emeri tus-predikant van de Hervormde Kerk. wonend Van Erpweg 30 en oud-predikant van de Hervormde Gemeente te Leiden, hoopt 25 januari te herdenken, dat hij veertig jaar geleden predikant werd in Sluipwijk. In 1927 ging hij naar Papen- drecht, in 1930 naar Kampen, in 1933 naar Ridderkerk, in 1934 weer haar Kampen en in 1938 naar Leiden, waar hij ds. C. Hartwigsen opvolgde. maakt. Het einde is in zicht. Plezie rig voor heel Leiden, dat niet alleen de rommel kwijt raakt, maar dat vooral weer een zij het secun daire broodnodige verkeerswet vrij krijgt. Morgen stagnatie voor verkeer op Breestraat LEIDEN. Aangezien morgen de stu dentensociëteit aan de Breestraat wordt geopend, moet op stagnatie voor het ver keer worden gerekend tussen 4 en 6 uur 's middags. De mogelijkheid bestaat daarom, dat enkele busdiensten over de Witte Singel zullen rijden. Kandidaat T. Pieterse (Voorschoten) zondag naar Cidemborg VOORSCHOTEN Kandidaat T. L. H. Pieterse te Voorschoten hoopt zondag in trede te doen in de geref, kerk van Cu- lemborg. In de morgendienst van 10 uur zal ds. mr. W. S. de Vries van Voorburg hem bevestigen;, de intrpde^ieast begint Zeven Provinciën hoger produktie DEN HAAG De produktie van c Assurantie Mij. De Zeven Provinciën in 1964 12 pet gestegen en men verwacht f 60 miljoen bruto premie, waarvan f 40 min. eigen rekening. Alle afdelingen droegen hiertoe bij Bevredigend be. drijfsresultaat is te verwachten, i directie heeft vertrouwen. TTIT het zelfstandige naamwoord ..tempo" is een werkwoord ge groeid welks betekenis het tegendeel is van wat wij in de regel onder tempo plegen te verstaan. ..Er zit geen tempo in", zeggen wij. Dat be duidt: het mist vaart- Maar het werkwoord „temporiseren" moet als „verminderen", „uitstellen" worden uitgelegd. In de praktijk betekent dat een on verzoenlijke tegenstelling. Wilt u een treffend voorbeeld? De gemeente Leiden heeft bij de demping van de Langegracht en de Oostdwarsgracht, na jaren van moei zame voorbereidingen, gestreefd naar een zo hoog mogelijk tempo. Nu het werk eenmaal is begonnen, laat het zich aanzien dat het door de beperkte financiën dit jaar niet klaar komt De kosten werden, toen de gemeenteraad het voorstel tot demping in juli 1962 aannam, ge schat op f 2.241.000. Dat bedrag zal inmiddels wel niet toereikend zijn. De demping van deze grachten is niet alleen een stuk openbare ge zondheidszorg maar verschaft te vens ruimte voor het zich steeds meer klem rijdende verkeer In de stad. Daarom is het dubbel jammer dat juist déze temporisering Leiden wordt opgelegd. Het is ook symptomatisch voor het feit dat de gemeente (n) wat betreft de financiën in een slop is (zijn) ge raakt. Gabriël Metsu LTET ruimtegebrek in het museum zal de directeur van De Laken hal niet verhinderen, in de komende zomer een belangwekkende tentoon stelling te presenteren, die gewijd zal zijn aan het werk van de Leidse schilder Gabriël Mefsn, hier gebo ren in 1629, te Amsterdam overleden in 1667. Reeds nu begint de belangstelling voor deze expositie zich, zowel na tionaal als internationaal, af te te kenen. De heer Van Wessem, direc teur van De Lakenhal, ontving al een aantal toezeggingen uit binnen- en buitenlandse collecties. Dat het stedelijk museum er bij ge legenheid de aandacht op vestigt, dat Leiden in de geschiedenis van de schilderkunst terecht met ere wordt genoemd, Is zeer te waarde ren. Het werk onzer schilders wordt tot ver over de grenzen hoog aan geslagen De Lakenhal is bij uitstek de plaats om de Leidse bevolking zelf met deze kunst in relatie te brengen. De publieke belangstelling zal op z'n minst nationaal zijn, waar mee dus ook de bekendheid van het Leidse museum is gediend. In 1648 richtte Metsu met anderen het schildersgilde in Leiden op. Om streeks 1655 vestigde hij zich in Amsterdam, waar hij onder invloed van Rembrandts kunst kwam te staan. De schilder kreeg vooral faam door zijn herbergtaferelen, genre voorstellingen met wild- en vrucht handelaren en tonelen uit het rustige burgerleven. Het is mogelijk dat hij in Leiden leerling van Gerard Dou is geweest. Politie XJET tekort aan politiemannen in 1 Leiden heeft ook de gelederen van het politic-muziekgezelschap ge dund. Maar het staat wel vast, dat dit de vitaliteit van het korps niet heeft aangetast. De lauweren die de mu zikanten nog steeds aan hun vaandel mogen hechten, leggen daarvan een blinkend getuigenis af. In 1961 promoveerde het gezel schap van de ere-afdeling naar de afdeling van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen. Doordat men in 1963 een eerste prijs behaalde, verwierf men ook het hoogste ereblijk van de Ned. Federa tie. het vaandel. Een wel zeer bijzon dere prestatie! Het L.P.M.G. gaat nu een feest te gemoet. Deze maand herdenkt het zijn 45-jarig bestaan met een recep tie en een jubileumuitvoering. Onze hartelijke wensen gaan naar deze politiemannen uit. Een korps dat een zo hoog niveau heeft bereikt dient in ere te worden gehouden. El ke achteruitgang, die wel eens het gevolg zou kunnen worden van chro nische onderbezetting, is pijnlijk ver lies. Daar komt nog bij dat het korps zeker ook als middel mag worden ge zien om de burgerij ervan te overtui gen dat de politie er tot haar welzijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3