Nieuwe Leidse Courant Antwerpse havenstakers tot werken gedwongen Geringe capaciteit door modelactie SALEH EN MALIK UITRANGEREN? Regering besloot tot vordering Administratief personeel wil nabetaling ■lizinri CALEX Koehandel vertraagde koop Willem Ruys WILLEM Indonesië heeft zich geïsoleerd Centraal alarm direct mogelijk zegt PTT CoHimentaren DE GAULLE: Erhard moet kleur bekennen Donderdag 7 januari 1965, 45ste jaargang Nieuwe depressie De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt en nevelig met tjjdeljjk motregen of enige regen later gevolgd door enkele opklaringen. Aanvankelijk matige, later krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuidwest ei Hrectsw: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .StMlVNtifli h gkeMeves mijn Kort in tegKempoef Abon nemen tsprijzi p.m. 3,35, p.kw. J0.05 V._ AMSTERDAM De Algemene bond Mercurius. de Katholieke bond van werknemers in bank. en verzekerings bedrijf en administratieve kantoren (B.V.A.) en de Nederlandse christelijke beambtenbond (N.C3.B.) hebben in een gezamenlijke brief aan de werkgevers in de sector van de adminstratieve kan toren aangedrongen op een nabetaling van 3.5 procent over 1964. voor zover in 1964 slechts 10 procent salarisver hoging is toegekend. Zij motiveren dit verzoek door te wijzen op de gemiddelde salarisstijging in 1964 (14.2 pet! en op de nabetaling van 3.5 procent door o.a. de overheid aan het administratieve personeel. Inclusief de 5 procent ver hoging over 1965 en de doorberekening van de 3,5 procent over 1964 in 1965 zouden de salarissen met 9.2 procent moeten stijgen. Voorts wordt gevraagd om een minimuminkomen van f477 per maand voor 23-jarigen en ouderen, overeenkomstig het akkoord in de Stich ting van de Arbeid en om een bijslag van 6.0 pet met een maximum van f72,60 ter compensatie van de verhoging van de grens van het bedrag waarover AOW- premie moet worden betaald van f 10.900 tot f12.000. KOPENHAGEN De Deense advocaat Joergen Jacobsen, voorzitter van een burgercommi9sie van onderzoek, heeft bekendgemaakt dat de moord op presi dent Kennedy in Denemarken zal worden gereconstrueerd om vast te stellen of deze zich kan hebben toegedragen op de manier zoals in het onlangs versche nen rapport Warren is uiteengezet. (Van speciale verslaggever) Soekarrw verbiedt invloedrijke partij DJAKARTA President Soekarno heeft de kleine maar invloedrijke Indo nesische Partal Moerba (proletarische partyverboden. Dit kan de loopbaan i verscheidene vooraanstaande politici ernstig schaden, met name die van dr. Charoel Saleh. derde vice-premier. Adam «O'KliOMUHII, Official dealer Leiden e.o. In één oogopslag Vrouwen in actie voor Belgische chr. scholen pag. 1 Hervormde synode over de zondag en de roomsen pag. Nigeria voor zware proef pag. f Anti-communistisch front in Z.O.-Azië pag. 1 Engelandvaarder Harry Guyt oog in oog met zijn verrader pag. f Luchtkussenvaartuig kan besteld worden pag. f Is Nederlandse volk wel zo gezond? pag. i Amsterdamse woning misère: zaak gaat span nen pag. Hoogoven-schaaktoernooi pag. Ook confectie-cao mislukt pag. ANTWERPEN Politiewagens reden vanmorgen af en aan om het sta kend personeel van de zogenaamde kapiteinsdiensten voor werk in de ha vens te vorderen. Een en ander geschiedde op een op naam uitgeschreven en persoonlek te overhandigen „borderel", een bevelschrift, dat door de Belgische regering werd opgesteld in niet mis te verstane mobilisatieter- men. Reeds vannacht bemanden de eerste sluis- en brugwachters hun post. Ook enkele sleepboten voeren weer. De ingreep van Brussel gisteravond, die gedaan werd „om de essentiële be langen van het land te beschermen", maakte zonder uitstel een einde aan de Antwerpse havenstaking, die sinds zaterdag meer dan tweehonderd sche pen gekerkerd heeft. Ruim de helft hiervan lag opgesloten achter de zeven sluizèn en kon niet uitvaren De rest was op Westerschelde en Schelde voor anker gegaan, omdat binnenkomen uitgesloten was. De maatregel der regering, die onder een speciale wet genomen kon worden, verraste de zevenhonderd stakers in hoge mate. Hoewel men er rekening mee had gehouden, had men hem toch later ver- Het gevolg was dan ook dat het per soneel der kapiteinsdiensten de afspraak maakte een modelactie te voeren. De be tekenis hiervan is dat er nog niet op halve capaciteit wordt gewerkt. Indien deze situatie blijft voortbestaan, kan het dagen duren voor de opstoppingen in en buiten de havens verwerkt zullen zijn. Een woordvoerder van de Christelijke centrale vatl openbare diensten, die zich als enige vakbond achter de staking heeft geplaatst, verklaarde vanmorgen: „Met een modelactie hebben wij als organisatie niets te maken. De stakers zijn bijzonder verbolgen dat de regering van hen eist aan het werk te gaan. Ze zullen dan ook uitsluitend volgens de reglementen handelen. Als er ook maar een plaats op een brug. op een sluis ont breekt, gaat deze niet open. Iemand, die wordt aangewezen om een open plaats te bezetten, zal dit weigeren, als hij vol gens z'n contract een andere functie heeft. De sleepbootbemanningen zullen pre cies hetzelfde doen. Voordat er wordt aangehaakt, zal de betrokken zeevaarder eerst volgens de regels voor anker moe ten gaan. Voor een schip kan net zoveel tijd worden uitgetrokken als voor twee schepen vo©r de staking". Malik, minister van basisindustrieën en münbouw, waarschijnlijk ook van Prijono, minister van cultuurzaken en generaal- majoor Ali Sadiki, minister van zee bindingen. De Partai Moerba noemde zich ..onaf hankelijk nationaal-communistisch". pleitte voor marxisme op grondslag Indonesische behoeften. Ook elke v. zaamheid van door de partij beïnvloede organisaties en instellingen is verboden. Bepaalde beschuldigingen worden niet' genoemd, maar de maatregel is genomen om de nationale eenheid te bewaren. Er zijn nu negen politieke partijen overgebleven, waarvan de communis tische partij en de Partai Nasional Indo. nesia de voornaamste zijn. Volgens sommige waarnemers zou dt maatregel vooral gericht zijn tegen Saleh, daar deze indiscreet en overijld zou zijn opgetreden toen er geruchten waren over een mogelijk overlijden van Soekarno. Malik is al geruime tijd het mikpunt van betogingen tegen de sterke prijsstijgingen. Zijn broer zou vorige week zesendertig uur zijn vast gehouden voor een verhoor door de politie. Deze week zouden 25 leden de partij in hechtenis zijn genomen wegens verdenking van overtreding der deviezenbepalingen. Opmerkelijk is dat de minister van buitenlandse zaken en eerste vice-premier dr. Soebandrio die het meest als op volger van Soekarno wordt beschouwd zondag zei dat de strijdmakkers van heden wel eens de tegenstanders van morgen kunnen zijn wegens hun onver mogen de revolutie te volgen. Duitse antraciet wordt duurder de prijsver- antraciet en de bruinkoolbriketten zullen de prij- van de verschillende afmetingen van deze soort in Nederland verhoogd wor den met 30 tot 35 cent per eenheid. De prijzen van alle overige soorten vaste brandstoffen blijven ongewijzigd. Dit is gisteren medegedeeld door de federatie voor de Nederlandse brandstof, fenhandel. AMSTERDAM Prinses Margriet heeft vanochtend het internationaal congrescentrum RAI-Amsterdam officieel geopend met het geven van een slag op een grote gong. Dit congrescentrum aan het Europaplein in de hoofdstad is het eerste specifieke congresgebouw in ons land en het modernste van Europa. Continu premie Zoals bekend, verlangen de personeels leden van de kapiteinsdiensten premies voor avond- en nachtwerk, zomede arbeid op zon- en feestdagen. Hoewel de scheepvaartvereniging bereid is dc kele miljoenen per jaar. waarom gaat. te betalen het fooienstelsel is reeds lang een kwalijk euvel in de Ant werpse haven wil de gemeente, die werkgeefster is. er niet aan. Men vreest dat andere gemeentelijke diensten zelfde premie voor continudiensten zul len vragen. Ook de socialistische vak bond. de Algemene centrale voor open bare diensten, is er tegen. Daar zegt mer dat het geëiste premiestelsel discrimine rend werkt ten aanzien van andere, ir de havens werkend gemeentepersoneel. Mejuffrouw Katoen In alle vroegte arriveerde gister morgen de negentienjarige miss Judy Hill uit Texas. Amerika is sterk in het kiezen van „miss-en" en ook nu was er wel weer een te vinden. De titel van „Maid of Cotton" deed het wel en Judy deed het ook. In ons land kwam mejuffrouw Katoen voor de Ne derlandse Katoenindustrie een show geven, waarmee ze op het vliegveld eigenlijk al was begon nen. Haar mantellaarzen en petje, bleken geen leer. maar katoen te zijn Vijf ministers, onder leiding van pre mier Theo Lefèvre, hebben zich gisteren de hele dag met de Antwerpse staking beziggehouden. Men sprak met vertegen woordigers van het gemeentebestuur, met rooms-katholieke en socialistische vak bondfunctionarissen, met de voorzitter van de Antwerpse kamer van koophan del en met het bestuur van het Haven patronaat Toen bleek dat er wederom geen oplossing kon worden gevonden, werd de vorderingsnoodmaatregel afge kondigd. (Voor vervolg zie pag. 9) Italianen pingelden om dertig mille -'f- t Geïmproviseerde „plechtigheid" na openlijke ruzie SCinjDAM Geen plechtig strij ken en hijsen van vlaggen, geen gc- legenheidszinnetje bij de overdracht, maar een openlijke koehandel over 30.000 gulden, een nerveus „pingelen" van de Italiaanse rederij Flotta Lauro op de prijs van de Willem Ruys. het laatste hoofdstuk in liet logboek van dit Nederlandse schip. Iedereen aan boord zag er gisteren bij de over dracht in Schiedam wat verwilderd uit. Tot op het laatste moment tastte men in het duster over de vraag of de koop nu wel of niet zou doorgaan. Dinsdag zou het schip eigenlijk al aan de nieuwe eigenaresse worden overgedragen, maar er haperde volgens de koper nog een en ander: het aantal kopjes en schoteltjes klopte niet met de inventarisatielijst. En signore Lauro had toch eigenlijk liever dat het schip nog eens in de verf werd gezet, hoewel in het contract hierover met geen woord was gerept. Bovendien zo schroef beschadigd zijn Toen gistermiddag het tijdstip overdracht was aangebroken, v slechts vele journalisten en mensen radio en televisie aanwezig. Verbaasd vroeg men zich af of er nog wel sprake zou z(jn van overdracht. 's Middags om 5 uur betraden echter plot seling de heer Enrico Lauro met zijn gevolg en de heer Th. A. W. Ruys het machtige schip. Het gezelschap trok zich inet sombere gezichten terug in duister hoekje van de rookzaal en mas: papieren en sigaren kwamen op tafel. Signore Lauro. die de avond tevoren tijdens de besprekingen woedend was weggelopen, was nu iets rustiger, maar hij gaf geen duimbreed toe. Hij moest zijn 30 mille van de koopsom af hebben En zo geschiedde. Het was echter inmiddels zo laat ge worden, dat de Lloydvlag reeds zonder ceremonieel was gestreken, immei zonsondergang mag geen vlag buiten hangen. Men volstond dus met op het eersteklas dek de maatschappij vlaggen uit te wisselen. Een vriende lijk toespraakje begeleidde deze ge- improviseerde plechtigheid, zonder strijken van de Nederlandse driekleur, die toch een wat wrang nasmaakje had. Enrico Lauro lachte inmiddels vrolijk. Kapitein Herman van den Heuvel Roermond kreeg de Lloydvlag, die toch nog even was gehesen en gauw weer gestreken en met een simpel ..Kapitein liet is uw schip", droeg hij de Willem Ruys over aan kapitein Leopoldo Cafiero, die op dat moment gezagvoerder werd de Achille Lauro. De blauwe vlag witte ster van de Italiaanse maat schappij ging de lucht in en de „plechtig heid" was ten einde. De Achille Lauro zou reeds vanmorgen naar Palermo vertrekken om daar grondig te worden nagezien. Zonodig zal het schip worden omgebouwd. Daarna wordt het ingezet voor het vervoer van toeristen en emigranten. Zaak van ex-korpschef Culeinborg geseponeerd UTRECHT De officier van jusitie. mr, W. H. Overboek, heeft de zaak tegen de oud-korpschef van de Culemborgse politie P E. van R. voorwaardelijk gese poneerd met een proeftijd van een jaar. De voormalig korpschef was onder meer valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Achille Lauro heet de Willem Ruys nu. Men kan de contouren van de nieuwe naam al zien boven de oude. NEW YORK, DJAKARTA. Palar. de Indonesische permanente vertegenwoordl- ger bij de Ver. Naties, is naar zijn land vertrokken met de wetenschap dat vrll- el alle leden van de VN het uittreden ïn Indonesië uit de VN afkeuren. Men heeft in Djakarta niet voc dat Aziaten. Afrikanen en zelfs leden het Sowjetblok het gedrag .van Indone sië zouden afkeuren Gemeld wordt, dat Soekarno zijn beslissing bekendmaakte, zonder met iemand overleg te plegen. Men maakte zich in de Indonesische hoofdstad echter pas ongerust, toen de Ver. Naties mondeling op de hoogte wer den gebracht van het besluit van de pre sident. Gematigde leden van Soekarno's rege ring vrezen dat Indonesië geheel ge- isoleerd zal worden van het grootste deei van de neutralistische wereld en afhan kelijk zal worden van communlstiscn China. Het -feit. dat ook de Sowjetunie de stap van Soekarno afkeurt, acht in dit opzicht veelbetekenend. De Koningin heeft op paleis Soest- djjk ter overhandiging van geloofsbrie ven achtereenvolgens ontvangen de am bassadeurs van Paraguay, Tomas R. Sa- lomini van Dahomey. Emile Poisson ei van Guinee, Nanamoudou Diakite. Een intern meningsverschil, dat uitliep op een openlijke koehandel over de koopsom van de Willem Ruys heeft de overdracht van het schip gisteren aanmerkelijk ver traagd. .Jlet wcrrdt tijd, dat ze tot zaken komen'' beduidde giste ren de Italiaanse kapitein Leo poldo Cafiero rechtszijn voor ganger, gezagvoerder Herman van den Heuvel uit Roermond. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Het is zeer wel mo gelijk in geheel Nederland een centraal telefoonnummer in te stellen vo alarmeren van politie, brandweer neeskundige dienst. Sterker nog: de PTT is technisch in staat dit centrale lande lijke nummer onmiddellijk te doen func tioneren. Het zou dan een nummer met twee beginnullen worden. Een PTT-functionaris, adjunct-direc teur van het telefoondistrict Maastricht, de heer R. van Hemert, heeft dit ver klaard op een vergadering van brand weercommandanten die in Roermond is gehouden. Zo'n landelijke alarmdienst zou dan in grote lijnen als volgt functi oneren: de dienst is aangesloten op eer twintigtal regionale posten, die onmid dellijk verbinding hebben met zieken huizen, brandweerkazernes, politie er andere diensten die acuut hulp zouden kunnen verlenen in hun omgeving. Het gaat hier om een plan dat bijzon der veel geld zal gaan kosten. In België en West-Duitsland maakt men al gebruik van een centraal alarmnummer. Soekarno houdt vanavond rede DJAKARTA President Soekarno van Indonesië zal vanavond in Djakarta een belangrijke rede houden, aldus van regeringszijde TJET besluit van Soekarno tot het ■LA verlaten van de V.N. is voor enkelen onder ons aanleiding om te stellen dat ze toch al geen hoge dunk hebben van de Indonesische bereid heid tot de volksstemming straks in Nieuw-Guinea. Wij vinden dergelijke uitlatingen, die tot in de pers zijn gedaan, niet ver standig. Het kan ons bekend zijn dat de volksstemming Indonesië toch al niet van harte zal afgaan. Misschien aar zelt het tussen twee mogelijkheden: geen volksstemming of de vriend schap met Nederland. Maar wanneer wij al dadelijk zouden stellen geen illusies te hebben, ma ken wij het Indonesië gemakkelijker, zijn aarzeling in een verkeerde rich ting te overwinnen. "C'R zijn al aanwijzingen dat Soe karno zich met zijn vertrek uit de Verenigde Naties heeft misrekend. Zeker, het Rode China is hem bijge vallen, maar dat is dan ook tot op heden de enige. Reeds noemden we Joegoslavië, dat op de Indonesische president kritiek had. Ook Rusland onder zijn nieuwe leiders schijnt afwijzend te staan. En bij de jonge volken in Afrika heeft het besluit van Soekarno al evenmin steun gevonden. Dit laatste is niet verwonderlijk. Wie in de Verenigde Naties oude kolonia listische trekken meent te bespenren ziet voorbij dat het juist de gekleur de volken zijn die er de meerderheid Hoewel men weigert te zeggen v over de rede gaat. wordt het waarschijn lijk geacht, dat zij verband zal houden met het Indonesische besluit uit de Verenigde Naties te treden en met de strijd tegen Maleisië. BONN/PARIJS De Westduitse kanselier, Ludwig Erhard, gaat op 19 en 20 januari in Parijs praten met De Gaulle over de politieke eenheid van Europa. Voor De Gaulle is dit Westduitse bezoek van het grootste belang, want uit dit gesprek met Erhard zal moeten blijken of de kan selier bereid is met Frankrijk naar een onafhankelijke politiek voor Europa te streven. gekozen. Behalve óver de kwestie de politieke eenlheM vam Europa zul len de beide staatslieden ook bespre kingen voeren over de NAVO-kern- maöht, de MLF, waartegen in Parijs bezwaren bestaan, en over zaken aan gaande de EEG. Het bezoek van Erhard aan de Franse hoofdstad geschiedt op uitnodiging van De Gaulle en behoort tot het tweejaar lüks overleg waarin het in 1963 gesloten s-Duits vriendschapsverdrag voor ziet. Dc Bondskanselier zal bij het ge sprek ook de Westduitse verlangens naar spoedige besprekingen met Moskou over de Duitse hereniging onderstrepen- Intussen is in Parijs bekend geworden dat De Gaulle op 4 februari een perscon ferentie zal houden de elfde sinds hij staatsshoofd werd. Dit had onmiddcliyk speculaties tot gevolg, dat de Franse pre sident evenals by vorige persconfe renties aan het begin van een jaar het ge was van de gelegenheid zal ge bruik maken een belangrijke politieke erklaring af te leggen over de Franse buitenlandse politiek. Algemeen wordt in Parijs aangenomen, dat dc belangrijkste onderwerpen die de president zal aan snijden de ontwikkeling van de Franse betrekkingen met communistische landen n de huidige organisatie van het Atlan- ische bondgenootschap zullen zijn Volgens politieke waarnemers heeft De Gaulle met opzet de persconferentie gesteld op een datum, die na het bezoek van de Wrestduitse kanselier valt en het bezoek van de Britse premier Harold Wilson, aan de Franse hoofdstad. Ook aan Soekarno is dit even ont gaan. Nu werkt zijn beslissing als een boemerang. TAIT jaar staan gelukkig weer en kele officiële bezoeken uit Ne derland aan de West op het program. Prinses Beatrix gaat en later ook het Koninklijk paar. Gisteren is minister Biesheuvel ver trokken, aan wie immers binnen het kabinet in het bijzonder de beharti ging van de betrekkingen met de West is toevertrouwd. De bewindsman heeft belangrijke besprekingen in het verschiet, onder meer over de gouverneurskeuze voor Suriname. De wijsheid waarover hij zeker beschikt, zal hij ook nodig hebben. In de West moge men al deze bezoe ken zien als evenzovele bewijzen, dat onder ons de bestendiging van goede betrekkingen op prijs wordt gesteld. TN het wereldje van radio en tele visie weet men wel wat publici teit is. Dat blijkt ook wel rondom de sala rispositie van het omroeppersoneel. Niet voor het eerst overigens gaan de golven tamelijk hoog. Er is al gewaagd van modelacties en van staking, maar zover wil men het, in elk geval voorlopig, niet laten komen. De protesten zelf richten zich tegen de regering. Radio en televisie zijn in onze tijd machtige media geworden. Reeds daarom dienen de salarissen zo te zijn dat mensen kunnen worden aan getrokken die tegen de verantwoor delijkheid zijn opgewassen. VAN verantwoordelijkheid gespre ken het stemt tot blijdschap dat, blijkens ook een bericht gisteren in onze krant, de oprichting van een school voor de journalistiek voort gang vindt. Beoefening van de journalistiek ver eist. zeker in onze tijd, behoorlijke vorming. De actualiteit in de bericht, geving is sterk toegenomen. Daar naast is het leven zelf. waarvan de kranten immers verslag doen, inge wikkelder geworden. Meer dan ooit is de mens voor zijn informatie op de krant aangewezen. Maar dan mag ook worden verlangd dat de journalist behoorlijk beslagen ten ijs komt en zijn zware plichten aankan. De opzet van de op te rich ten school wettigt in dit opzicht goede verwachtingen. "jVAAR het oordeel van de Belgische regering heeft de havenstaking te Antwerpen nu lang genoeg ge duurd. Net als destijds bij de dok tersstaking heeft ze er thans door in grijpen een eind aan gemaakt. De gevolgen waren ook ernstig. Be langrijke sectoren van het leven wa ren lam komen te liggen. Wat de stakers echter hadden bereikt, is dat nu wel voldoende aandacht was ge wekt voor hun verlangens. Deze factoren tesamen in aanmer king genomen, lag. met de mogelijk heden waarover zij beschikt en de verantwoordelijkheden die zij draagt, dit besluit van de Belgische regering in de lijn der verwachtingen. ..Ik hoop. dat u het niet al te druk gehad hebt vandaag, went mijn huiswerk is deze keer bijzonder moeilijk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1