VN-doeleinden blijven op Indonesië van toepassing In half jaar aanvallen op 35 negerkerken Stikker contra De Gaulle Bonn blijft streven naar hereniging Duitsland /ft een &onte hij Sowjetunie achter Hanoi bij Amerikaanse aanval Dagen worden langer DINSDAG 5 JANUARI 1%5 NEW YORK Sedert half juni zijn bij raasenongeregeldheden in de Ame rikaanse staat Mississippi tenminste 35 kerken in brand gestoken of het doel wit geweest van bomaanslagen, zo heeft negerleider Roy Wilkins maandag op de jaarlijkse bijeenkomst van de Nationa le vereniging voor de vooruitgang van gekleurden (NAACP) gezegd. Wilkins zei dat geweld, moord en on derdrukking in Mississippi aan de orde van de dag zijn. Wat betreft de ophef fing van de rassenscheiding op de scho len en het tewerk stellen van negers waa volgens hem vooruitgang geboekt. Franse strateeg: Gebruik kernwapens bij conventionele aanval Russen PARIJS In het officiële orgaan van het Franse ministerie van defensie is gepleit voor een onmiddellijke en mas sieve vergelding met kernwapens in ge val de Sowjetunle West-Europa aanvalt. Men neemt aan dat de schrijver een lid van de Franse generale staf is. Hij beti telde de Amerikaanse strategie als ouderwets en vertelde dat Europese stra tegen een meer realistisch inzicht heb ben. Zelfs al zouden de Russen slechts met conventionele wapens aanvallen dan nog moeten de geallieerde strijkdrachten hun atoomwapens inzetten om hun nu merieke minderheid te compenseren, al dus de militaire Fransman. Premier Kosygin naar India NIEUW DELHT De Russische pre mier, Kosygin, zal in de loop van het jaar India bezoeken. De Russische zaak gelastigde in Nieuw Delhi heeft vandaag minister-president Sjastri bedankt voor de uitnodiging aan Kosygin. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zal de Russische minister-president mis schien reeds in februari of begin maart naar Nieuw Delhi gaan. Premier Sjastri zal m mei de Sowjetunie bezoeken en in juni naar de V.S. reizen. Uittreden heeft geen precedent DE ,EN HAAG Het besluit van Indonesië om uit de Verenigde Naties te treden heeft volkenrech telijk consequenties, die op dit mo ment nog niet alle te overzien zijn, omdat dit besluit in de geschiede nis van de V.N. geen precedent heeft. Immers, voor het eerst in de twintig jaar van haar bestaan wordt de volkerenorganisatie ge confronteerd met het bedanken van een lidstaat. Hoeveel politieke en juridische onzekerheden dit ook schept, twee dingen lijken in ieder geval vast te staan. De stap van Indonesië brengt geen enkele wij ziging in de volkenrechtelijke ver plichting van dit land om zich van elke geweldpleging tegen een an dere staat te onthouden. Evenmin onzeker is, dat de Ver. Naties krachtens haar eigen Handvest ge houden zijn om, ingeval van Indo nesische agressie tegen welk land dan ook in te grijpen, ook wanneer Indonesië geen deel meer van de organisatie uitmaakt. Geen discriminatié FS Parijs wil dollars in goud omwisselen Versterking van positie franc FRANKRIJK De Franse rege ring heeft besloten deze maand een bedrag aan dollars in goud om te zetten, buiten de normale maan delijkse aankopen van goud om zo Is gisteren van het Franse mi nisterie van financiën vernomen. Deze stap is echter geen politieke maatregel om de Verenigde Staten in verlegenheid te brengen, maar zij is bedoeld om Fr ankrijks goud- bezit te vergroten teneinde de ei gen valuta zo immuun mogelijk te maken voor toekomstige economi sche of financiële moeilijkheden in Amerika en in het sterlinggebied, zo wordt gezegd. Door de^e transactie zal het aandeel van het goud in de Franse monetaire reserves boven de vijfenzeventig procent komen die het thans bedraagt. In de ko mende maanden zullen ook de normale goudaankopen iets worden vergroot. Een zegsman van het ministerie van financiën verklaarde dat over de omvang van de extra goudaankoop pas later zal worden beslist Daarbij zal rekening worden ge houden met het peil van de Franse re- Uit de jongste gegevens blijkt dat de totale Franse goud- en deviezenreserves ruim vijf miljard dollar bedragen. Over de toeneming van de reserves in 1964 zijn nog geen officiële cijfers bekendge- Botsing en met treinen liepen goed af UTRECHT Gisterochtend zijn in Wouw (tussen Bergen op Zoom en Roosendaal) en Barneveld respectievelijk een fietser en een auto in botsing ge komen met een trein. In beide gevallen liep het goed af. De botsing in Wouw gebeurde op door een automatische knipperlichtinstal latie beveiligde overweg. De fietser reed om ongeveer kwart over zeven tegen de stoptrein Vlissingen-Amsterdam. De berijder bleef ongedeerd, zijn fiets werd totaal vernield. In Barneveld botste omstreeks k- over elf een auto tegen de sneltrein En schede—Den Haag/Rotterdam op een door automatische halve overwegbomen beveiligde overweg. Ook hier werd nie mand gewond. De machinist merkte niets van de aanrijding en reed door, zijn trein werd licht beschadigd. Een van de af sluitbomen werd vernield. Italianen meldden complot aan Indiase regering NIEUW DELHI Het onafhankelijke dagblad Statesman te Nieuw Delhi heeft gemeld dat Italiaanse geheime agenten belangrijke inlichtingen hebben ver strekt, die tot de massa-arrestaties van communisten in India vorige week heb ben geleid. De Indiase regering wilde op dit bericht geen officiële commentaar ge ven, maar gewoonlijk welingelichte krin gen zeiden dat het juist is. De Italianen hielden de communisten in de gaten die zowel met de Italiaanse communistische £artij als met de Chinese premier Tsjoe n-lai en diens minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen Ji, contacten onderhielden, aldus het blad. maakt, maar volgens betrouwbare zegs lieden zou dit ongeveer zeshonderd mil joen dollar zijn. Er is geen sprake van, zo werd door het ministerie van financiën verklaard, er enorme bedragen aan dollars in goud worden omgezet. Verwacht wordt dat de Franse auto riteiten geleidelijk nog twee tot 300 miljoen dollar van hun „onmiddellijke opvraagbare activa in het buitenland" in de komende weken of maanden zullen omzetten in goud naast de rou tine-omzettingen van elke maand. HARTFORD (Connecticut) VS Mr. Dirk U. Stikker, de voormalige secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren scherpe kritiek uitge oefend op de Franse president De Gaulle. Het is duidelijk dat De Gaulle zijn zin wil hebben in de NAVO, EEG in het Frans-Duitse verdrag en ineer hij niet krijgt wat hij wil zal hij proberen de weg naar verdere vooruitgang te blokkeren, aldus Stikker. Mr. Stikker, die een rede hield voc universiteit van Hartford, sprak voorts over de verhouding tussen Oost en West Hij meent dat de tegenstelling tussen Peking en Moskou de val van Chroesjtsjef en het naar voren komen van China als kernmacht de kans op een ontspanning tussen Rusland en het Westen hebben verkleind. „Mijns inziens staat het vast dat de risico's verbonden aan het vinden van een compromis me' het communisme groter zijn dan de kansen van welsla gen", aldus de ex-secretaris-generaaL Duitsland wil eerst met V.S. overleggen WASHINGTON De Duitse ambas sadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Heinrich Knappstein, heeft George Ball, Amerika's onder-minister van buiten landse zaken, verzocht eerst met de gering in Bonn overleg te plegen alvo rens een handelsakkoord met Oost- Duitsland te sluiten. Dit verzoek Duitse zijde was direct een gevolg de mededeling dat de V.S. de verkoop van licenties en machinerieën voor de bouw van een fabriek van kunstvezel ir Oost-Duitsland zou hebben goedgekeurd. Ball zou hebben toegezegd, het Duitse verzoek te zullen bestuderen. Land moet zich onthouden van geweldpleging (Van onze parlementsredactie) Artikel 2 lid 6 van het Handvest bepaalt namelijk, dat de V.N. erop toezien dat staten die geen lid zijn van de organisatie, handelen in overeen stemming met de beginselen en doel einden van het Handvest voorzove oor de handhaving van internatii vrede en veiligheid nodig is. Genoemde beginselen en doeleinden beogen het gebruik van geweld (anders dan uit zuivere zelfverdiging) tussen de staten uit te sluiten; ze doen dit positief door het voorschrift dat geschillen langs vreedzame weg moeten worden beslecht, en negatief door het verbod van bedrei ging van of geweldpleging tegen de terri toriale onschendbaarheid of politieke afhankelijkheid van enige staat. Logisch Het lag wel voor de hand, dat de bij haar oprichting haar belangrijkste beginselen ook van toepassing zou ver klaren op het optreden van niet-aangeslo- ten landen. Zouden deze staten geheel buiten beschouwing zijn gelaten, c' zouden bepaalde brandhaarden in de i reld buiten het direkte bereik van volkerenorganisatie zijn gevallen, met le gevaren van dien. Bovendien zou voor lid-staten de verleiding groot zijn geweest de V.N. te verlaten zodra dit in hun oorlogszuchtige kraam te pas kwam. Dat dit laatste nu toch staat te gebeu- ■n, doet aan de juistheid van de strek king van het handvest niets af. Op de essentiële punten scheren de V.N. leden en niet-leden over één kam. Dat weet Indonesië ook wel. Men zou bijna kun nen zeggen: het maakt, volkenrechtelijk gesproken, voor Indonesië geen wezenlijk verschil of het Maleisië nu als V.N - dan wel als niet-V.N.-lid zou aanvallen. Politiek, moreel en economisch (hulpver lening via de V.N.) ligt de zaak Soekarno c.s. natuurlijk anders. Is het Indonesië nu juridiscn geoorloofd uit de V.N. te treden? Maakt het zich daarmee niet schuldig aan verdrags- schennis of aan iets dat er op lijkt? Op deze vragen zal het V.N.-handvest ant woord moeten geven. Dit erkent echter nergens expliciet de mogelijkheid van uittreding. Ook in dit opzicht onder scheidt het zich van het Volkenbonds verdrag. Dit kende de mogelijkheid var opzegging van het lidmaatschap op ter mijn van twee jaar. Daarvan is vrij veel gebruik gemaakt. In de dertiger jaren daalde het aantal Volkenbondsleden van zestig tot vijfenveertig. Na de gerucht makende uittreding van Duitsland, Japan en Italië en de uitstoting van de Sowjet unle had de vooroorlogse volkerenorgani satie weinig of niets meer te betekenen. Bij oprichting Bij dé oprichting van de V.N. in 1945 (conferentie van San Francisco) voerig over de mogelijkheid van uittre ding gesproken. Gelet op de bittere ringen van de jaren dertig wilde grote meerderheid het lidmaatschap in beginsel permanent maken. Daartegen jen minderheid overwegende bezwa- Ten slotte kwam er een soort com promis uit de bus. Besloten werd, dat het Handvest over het reoht van uittreding zwijgen, om te voorkomen dat de leden zich aan hun verplichtingen zouden gaan onttrekken. Tegelijk echter aan vaardde de conferentie een zg. interpre tatieve verklaring, waarin werd gezegd, dat een staat zich op grond van „uitzon derlijke omstandigheden" uit de V.N. mag terugtrekken. De verklaring bevat hele opsomming, maar laat verder elke staat over uit te maken wat onder „uitzonderlijke omstandigheden" moet worden verstaan. Het is duidelijk Misschien zal Indonesië de benoeming van Maleisië tot lid van de Veiligheids raad als een „uitzonderlijke omstandig heid" in de zin van de verklaring aan merken. Formeel zal men daar wellicht weinig tegen kunnen inbrengen. Er wordt in de interpretatieve verklaring nog een tweede reden voor uittreding genoemd, nl. als de rechten en verplich tingen van een lid-staat verandering on dergaan door een wijziging in het Hand vest. waarmee die staat zich niet kan verenigen en die hij onaanvaardbaar acht. Maar hieraan heeft Indonesië niets, van een wijziging van het Handvest geen sprake. Voor een fortuin Tiepoio's ontdekt LONDEN Terwijl Egypte worstelt met een financiële crisis is ontdekt dat zich in de Egyptische ambassade te Londen een fortuin aan schilderin gen van de I8de-eeuwse Venetiaanse meester Giovanni Tiepolo bevindt. Britse deskundigen schatten de waarde op 1.5 tot 2,5 miljoen pond (vijftien tot vijfentwintig miljoen gulden). Een woordvoerder voor de ambas sade zei: ,£>e schilderingen worden reeds lang bewonderd, maar pas kort geleden heeft een deskundige vastge steld dat zij van Tiepolo waren en niet op het plafond geschilderd zijn, zoals wij altijd gedacht hadden, maar op linnen en gespannen op spieramen. Dat verhoogt de waarde in zeer grote mate." De ambassade, die in 1750 gebouwd werd, was eens het eigendom van de. markiezin van Bute. Egypte kocht het gebouw in 1923 voor aanzienlijk minder dan de huidige waarde van de schilderingen. Het belangrijkste werk is ,JDe tijd ontvoert de schoonheid". Op een vraag of het mogelijk zou zijn de schilderingen te fotograferen, werd meegedeeld: ..Wij hebben zelf al foto's genomen, die morgen beschik baar gesteld zullen worden. De prijs zal een pond per stuk zijn." Glenn gaat voor limonade-concern werken WASHINGTON De 42-jarige John Glenn, de eerste Amerikaanse ruimte vaarder die op 20 februari 1962 driemaal om de aarde heeft gedraaid, heeft giste ren, na een diensttijd van bijna 23 jaar. het Amerikaanse korps mariniers verla ten. Hij treedt toe tot de directie van een maatschappij voor de vervaardiging van nlet-alcoholische dranken, doch hij zal de Amerikaanse organisatie voor de lucht en ruimtevaart als burgerraadgever blijven Glenn, die als gepensioneerde kolonel nu 589 dir. per maand krijgt, ontkende dat een val in de badkamer in woning, die hem maandenlang aan bed heeft vastgekluisterd het gevolg van zijn ruimte vlucht. Hij verklaarde voorts niet weer ij politiek te zullen gaan. Zijn politieke schulden uit de korte periode van zijn kandidatuur voor de voorverkiezingen bedragen 9.600 dir. Gereserveerdheid van Amerikanen BONN De Westduitse rege ring zal haar politiek van voort durend streven naar hereniging van Duitsland voortzetten en wijst de beschuldiging van de hand, als zou zij de kwestie-Duits- land als verkiezingstactiek ge bruiken. Regeringskringen in Bonn zeiden gisteren, dat bonds kanselier Ludwig Erhard bij zijn komende ontmoetingen met pre sident Johnson, de Britse pre mier Wilson en president De Gaulle de Duitse verlangens naar voren zal brengen. In weerwil van de dezer dagen tot uiting gekomen Amerikaanse gereser veerdheid met betrekking tot een nieuw westelijk initiatief voor onder handelingen met de Sowjetunie over de Duitse kwestie riet Bonn geen reden, zijn houding op principiële punten te wijzigen. De Verenigde Staten willen in de eer ste plaats dat, voordat tot een nieuw initiatief wordt overgegaan, de westelijke bondgenoten het volledig met elkaar eens worden over de te volgen lijn. Tevens willen de Amerikanen van de Bondsre publiek voorstellen ontvangen over onder de kwestie van de Oostelijke grens v».. 'Duitsland en die van de Europese veiligheid. Met betrekking daartoe verwezen Duit se regeringskringen gisteren naar de Westduitse voorstellen van augiwtua in verband met het kernstopverdrag van Moskou. Deze hielden een Duitse hereniging in fasen in, te beginnen met de vorming van een viermogendheden- comité, onder welks auspiciën commissies uit beide delen van Duitsland zouden kunnen samenwerken. Op het ogenblik bezoekt het wereldberoemde circxis „Menscn- dieren-sensaties" voor de vijf tiende maal Berlijn. Vooral de muzikale zeeleeuw Danien uit Frankrijk zorgt daarbij voor de nodige hilariteit. Invoerrechten EVA verlaagd GENèVE De zeven landen van de Europese vrijhandels associatie (EVA) hebben de invoerrechten waaraan de onderlinge handel in industrieprodukten onderworpen is per 31 december 1964 met tien procent verlaagd, zo is officieel be kendgemaakt Hierdoor komen de in voerrechten op de industrieprodukten in de EVA in het algemeen op dertig pro cent van het peil van vijf jaar geleden. De Britse invoertoeslag van vijftien procent valt niet onder de verlaging. Dit betekent dat het gemiddelde peil van de Britse tariefbescherming hoger is dan voor de oprichting van de EVA in 1960. Salarissen van E.E.G.-bazen BRUSSEL De salarissen van de hoogste functionarissen van de Eu ropese gemeenschappelijke mark t variëren van 17.352 tot 21.780 dollar per jaar, aldus is te lezen in een overzicht dat is verschenen in het officiële orgaan van de gemeenschap. De voorzitters van de Europese com missie en de Hoge Autoriteit van kolen en staal en de president van het Europese Hof ontvangen thans 1815 dollar per maand, plus een maandelijkse representatievergoe ding van 367.50 dollar. De zes vice-presidenten (drie voor de Europese commissie, twee voor het Hoge Gezagsorgaan en een voor de Euratomverdienen een maandsala ris van 1.637 dollar plus een repre sentatietoelage van 236 dollar. De overige 16 leden van de E.E.G.- commissie ontvangen per maand 1.461 dollar plus 157£0 dollar repre sentatie. De rechters van het Europese hof ont vangen 1.461 dollar plus 157,50- dol lar. Het betreft basissalarissen, waarvan de belastingen en sociale voorzie ningen zijn afgetrokken. I Twee mannen, wer kend voor elkaar becon currerende ambulance diensten. gingen gisteren te Nashville (VS), met elkaar op de vuist nadat ze ruzie hadden gekregen over de vraag, wie van beiden een bij een onge luk zwaar gewonde vrouw naar het zieken huis zou brengen. De po litie arresteerde hen we gens wangedrag. I Er wordt een tweede film van de Beatles ge maakt, zo deelde gisteren de Amerikaanse produ cer, Walter Shennon, in Londen mee. De film wordt een gekke, dwaze komedie in de stijl van de Marx Brothers. Een titel bestaat nog niet «naar voor het gemak wordt hij Beatles no. 2 genoemd. John Lennon en Paul McCartney wer ken op het ogenblik hard aan het componeren van nieuwe liedjes welke in de film zullen worden gezongen. De 27-jarige A. Plassa- ran uit het Griekse ge huchtje Platikambom heeft de hoofdprijs in de Nieuwjaarsloterij ge wonnen. Deze prijs be staat uit een flatgebouw ter waarde van 6.655.000 drachmen. Plassaran be taalde 40 drachme voor het winnende lot. De Griek zei dat hij van plan is het gebouw te houden en van de huur te gaan leven. I Bij Syracuse op Sicilië is een nieuwe vrucht ge kweekt, een kruising van pompelmoes en manda rijn. De vrucht, „tanga io" geheten, is even groot als een pompel moes en bevat bijzonder veel vitamine c. I Een inbreker die dacht een grote slag te kunnen slaan in de woning van de Anglicaanse geestelij ke Kenneth Wadd in Boeking (Engeland) is gisteren van een kouwe kermis thuisgekomen. De inbreker ging zelfs de geestelijke te lijf maar Kenneth Wadd, een boom van een kerel, schakelde rijn belager uit met een uitgebalan ceerde schouderworp, waarop Geesink mis schien jaloers zou zijn geweest. De inbreker kon natuurlijk niet weten dat Kenneth Wadd behoorde tot één van de vooraan staande judodeskundigen ln Engeland. Minister Andrei Gromiko: MOSKOU/SAIGON De Sow jetunie heeft Noord-Vietnam vol ledige steun toegezegd in geva] van een Amerikaanse aanval. Dit staat in een brief die de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Gromiko, op 30 december gestuurd heeft naar zijn Noord- vietnamese collega, Soean Thoei. In de brief, die door het persbureau Tass gedeeltelijk werd gepubliceerd, zegt Gromiko voorts dat ten aanzien van Laos slechts een oplossing gevon den kan worden door een overeen komst tussen de drie politieke par tijen. De Russische bewindsman veroordeelt in zijn schrijven de Amerikaanse acties tegen Noord-Vietnam en zegt dat Rus land meent dat het de plicht is van alle partijen van de overeenkomst van Genè- ve, de Amerikaanse plannen voor breiding van de „aanvalsoorlog" in Indo- China tegen te werken. Binh Ghia De gevechten tussen Zuidvietna- mese regeringstroepen en Vietcong- rebellen bij Binh Ghia blijven intus sen voortduren. Aanvankelijk dacht men dat Binh Ghia in handen was van het regeringslegermaar dit bleek echter niet het geval te zijn. Bij vechtpartij gewonde Turk overleden Ondanks een spoedoperatie aan de her senen. is de 24-jarige Turkse arbeider R. Polat gisteren overleden. De Turk werd zaterdagavond in Venlo tijdens een vechtpartij levensgevaarlijk gewond: met een autocrick werd zijn schedelpan ingeslagen. De Venlose politie heeft nog niet kunnen achterhalen wie van de vijf arrestanten de fatale klap heeft gegeven. Ondertussen heeft er een zesde arres tatie plaats gevonden: op verzoek van de Venlose politie werd te Breda een Venlonaar aangehouden die bij de vecht partij betrokken was, doch onmiddellijk daarna naar Breda reisde. Hij zal naar het Venlose politiebureau worden over gebracht Meisje op zebrapad doodgereden HENGELO Op de Oelerweg is gis teren de achtjarige Anneke Wessink op een zebrapad aangereden door een rijden de betonmolen en daarbij om het leven gekomen. Volgens de verklaring van de chauffeur van de wagen, de 35-jarige H. A. G., liep het meisje de oversteekplaats op toen hij die tot op enkele meters was genaderd. Hij kon toen niet meer rem men. Het kind was op weg naar school. delegatie van de Sowjetunie een bezoek aan Turkije. De tien leden van de groep worden geleid door Nikolai Podgorny, van het presidium van de Opperste Sowjet en van het centrale comité der communistische partij. Zondagmorgen is namelijk een eenheid van de Zuidvietnamese troepen in een Vietcong-hinderlaag gevallen, enkele ki lometers ten zuidwesten van Binh Ghia. De verliezen van de eenheid zijn: 12 doden, onder wie een Amerikaan, 27 gewonden en 40 vermisten. Veel oorlogs- materieel is bovendien verloren gegaan. Hoge Amerikaanse militaire adviseurs maken zich zorgen over de operatie van Binh Ghia. Men leverde kritiek op het oppercommando van het regeringsleger omdat het te weinig troepen had ingezet in de strijd tegen de Vietcongrebellen bij Binh Ghia. Aboebakar Balewa kabinetsformateur m Nigerië LAGOS President Aziki geria heeft de afgetreden eerste-minister sir Aboebakar Balewa verzocht eer tionale regering op brede basis te men, aldus is gisteravond in de Nige- riaanse hoofdstad Lagos van welingelich te zijde vernomen. Deze ontwikkeling ir het resultaat van besprekingen tussen de twee grote Nigeriaanse politieke partijen, welke gisteren in Lagos zijn gevoerd die ten doel hadden een uitweg te v den uit de impasse, die na de algemene verleden week In fasen Offers Genoemde kringen wezen er verder op. dat de Bondsregering geen beslissing kan nen over het vraagstuk van de gren- omdat alleen een regering voor ge heel Duitsland dat zou kunnen doen. Om tactische redenen wil de regering boven dien nu nog niet laten uitkomen tot welke offers zij eventueel bereid la op een internationale conferentie over Duits- laTenslotte wezen de regeringskringen nog op de principieel goede verstandhou ding tussen de V.S. en de Bondsrepu bliek en brachten zij de steun van Bonn aan de Verenigde Staten in de Cubaanse crisis, ln Zuidoost-Azië en bij het project inzake een multilaterale Na vo-kern strijdmacht in herinnering. Straffen van 3 en 2 jaar in zaak Vledder Aa ASSEN De rechtbank heeft de drie beklaagden uit het proces „Vledder Aa" veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 2 jaar. Deze zaak is genoemd naar het riviertje de Vledder Aa in Dren the, waarin de 25-jarige rotanbewerker J. K. uit Noordwolde zijn plaatsgenoot 44-jarige fabrieksarbeider Jakob de Vries heeft gepoogd te verdrinken. Hij werd hiertoe aangezet door zijn 82-ja- rige collega G. T., eveneens uit Noord wolde, en de 44-jarige vrouw van het slachtoffer. K. werd conform de eis van de offi cier van Justitie veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen T., wie opzettelijke uitlokking van de moordpoging ten laste was gelegd, ls veertien dagen geleden een jaar en zes maanden met aftrek geëist. De recht bank veroordeelde hem nu tot twee jaar met aftrek. De 44-jarige vrouw van De Vries, J. V., die het moordplan be raamde, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek. Tegen haar was vier jaar met aftrek ge- Man gedood bij vechtpartij met vrienden ROERMOND De 32-jarige ongehuw de Jacq Engelen uit Asenray-Roermond is de afgelopen nacht bij een vechtpartij om het leven gekomen. Hij viel met zijn achterhoofd op het trottoir. Dit gebeurde toen hij met vijf vrienden terugkeerde van een uitgaansavond. De broer van het slachtoffer hoorde bfn half een 's nachts buiten zijn woning lawaai. Hij ging kijken en vond zijn broer stervende op de stoep. Diens vrienden stonden beduusd om hem heen te kijken. Er had kennelijk een korte vechtpartij plaats gehad. De justitie heeft de zaak in onderzoek en er zal sectie op het stoffelijk over schot worden verricht. De vijf vrienden werden door de gemeentepolitie ver hoord. Met de getijdenbeweging, waar aan niet alleen de zee, maar ook de landmassa's meedoen, hangt een hoogst belangwekkend verschijnsel samen. t.w. het feit dat de dagen lan ger worden. Om dit te begrijpen, zou den we ons moeten indenken, dat we een fietswiel kunnen laten draaien, zonder dat daarop enige remmende kracht werkt. De wrijving van draai ende onderdelen, of van omringende luchtdeeltjes, is in dit theoretische ge val dus uitgescha keld. Welnu, wanneer we een dergelijk fietswiel een zetje geven, gaat het draaien, en het zal eeuwig blijven draaien, want er is geen enkele kracht die remmend werkt. Zodra er echter ook maar één minimaal krachtje een remmende invloed op het wiel zou uitoefenen, zou het wiel langzamer en steeds langzamer gaan draaien, tot het ten slotte geheel zou komen stil te staan. De kracht van een mugje, dat met zijn zuigsnuit op de draaiende as drukt, zou al voldoende zijn om het fietswiel uieindelijk te doen stoppen. Misschien zou het wel een jaar duren, maar de stilstand ligt onontkoombaar in het verschiet. Zoals ieder weet, draait ook de aar de om haar as, met een snelheid van één omwenteling per etmaaL Hoewel de aarde met draaiende onderdelen niets te maken heeft, ondervindt dit hemellichaam tijdens haar omwente lingen voortdurend wrijving. Door de zojuist genoemde getijdenwerking wordt het water van de oceanen tot bergen opgestuwd en de elastische sehU van de aardkorst wordt omhoog geperst. Deze golfstuwlngen veroorza- TOCH IS WET ZO! ken een geweldige wrijving, die wel iswaar zeer gering is in vergelijking met de enorme aardmassa, maar de ze wrijving ontneemt toch energie aan de rotatie van de aarde en is oor zaak dat de draaiing van onze planeet wordt vertraagd. Gelijk ook het fiets wiel geremd zou worden door de mug- gekracht. Vertraging van de omwen telingssnelheid van de aarde betekent echter tevens dat de dagen langer wor den, want we doen over één omwente ling immers een langere tjjd. Zeer verfijnde sterrekundlge waar nemingen hebben aangetoond dat de omwentellngssncl- heid van de aarde in de loop der tyden inderdaad iets is afgenomen. Een enkele lezer zal zich wellicht herinneren dat ruim 10 jaar ge leden bijzondere aandacht werd be steed aan de planeet Mercurius die langs de zon trok. Die grote belang stelling vloeide voor een belangrijk deel voort uit het feit, dat men deze gelegenheid wilde benutten om de waarde te berekenen, waarmee de omwentelingssnelheid van de aarde afneemt. Erg hoog is deze waarde niet en niemand behoeft zich nog een klok aan te schaffen waarop 25 uren per etmaal kunnen worden afgelezen, In- plaats van de gebruikelijke 24 uur. Volgens berekeningen ondervindt de aarde per rotatie, dus per etmaal, 0.000.000.02 seconde vertraging. Prof. Guyot meent dat de dag per eeuw ongeveer 1/100 sec. langer wordt, maar andere onderzoekers komen tot een waarde van 1/1000 sec. per eeuw. Wordt dus ook het jaar langer? Neenl Dat is jnist zo merkwaardig. H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5