-DE DOKTER aan 't woord T. S. Eliot - vernieuwer poëzie - overleden Stichting Bijz. Leerstoelen zit niet bij de pakken neer Christenen en Arabieren moeten elkaar vinden Palestina Arabisch erfdeel Kritiek op klompen en molens „onredelijk Ds. C. Kapteyn overleden Een woord voor vandaag Bouwplannen van de VU niet direct bedreigd LUTHERSE JEUGD IN NUNSPEET BIJEEN BOTBREUKEN Chefarine ,4' DINSDAG 5 JANUARI 1965 (Van een onzer redacteuren) Igenover dat hij in dit zelf gekozen en godsdienstig verdiepte isolement ook LONDEN In zijn Londense zijn rijpste en fynzinnigste lyriek woning is gisteravond op 76-iariee v.°°rtbracht. Zijn nieuwe prosodie en M*doverleden de beroemde En- I gelse dichter T. S. Eliot die uitzon- gelse en trouwens ook Europese derlijk veel heeft gedaan voor eeti poëzie, beter begrip van de moderne dicht- Uitgever kunst. Eliot, van geboorte Ameri- kaan, kreeg de Nobelprijs voor li teratuur in 1948. Eliot. die aanvankelijk sterk onder invloed stond van het Franse symbolis me. waarschuwde in 1925 op indruk wekkende wijze tegen massificatie en eultuurverval. Na een aantal jaren nam zijn invloed echter af, omdat hij zich zeer consequent afzijdig hield van het actuele gebeuren. Daar staat te- Prof. H. Theil in Chicago benoemd BOTTERDAM Met ingang van 1 sep tember zal professor Henri Theil. hoogle raar aan de Economische Hogeschool, aan de economische faculteit van de uni versiteit van Chicago econometrie en ho gere bedrijfskunde gaan doceren. Tege lijkertijd zal hij directeur worden van het centrum voor mathematische studie in financiën en economie in Chicago. Tot zijn bekendste gedichten be horen The waste land en Four Quar tets. Voor het toneel schreef hij on der meer Murder in the cathedral, The cocktail party, The confidential Clerk en The elder statesman. Eliot genoot zijn opleiding aan de univer siteiten van Havard. Oxford en aan de Sorbonnc. Hij studeerde letter kunde, wijsbegeerte, wiskunde en Europese en Aziatische talen. Hij heeft talrijke functies bekleed en was onder meer leraar, bankbedien de en directeur van de bekende uit geverij Faber en Faber. Vele internationale onderscheidin gen vielen hem ten deel, waaronder een groot aantal eredoctoraten. Hy is lange tijd hoofdredacteur geweest van het kleine, maar gevreesde tijdschrift Criterion. Hij schuwde de publiciteit zo sterk dat zijn tweede huwelijk, in 1957, om zes uur des morgens werd gesloten. Alg. vergadering SGP 23 februari Partij zal dit iaar plaatshebben op dins- 'ag 23 februari in Tivoli te Utrecht. Op zaterdag 16 januari komen de Zuid hollandse kiesverenigingen in Rotterdam bijeen. Deze vergadering wordt gehou den in het kerkgebouw aan het Mijns- heerenplein en begint om half drie On der andere zal de partijvoorzitter ds. H. G. Abma te Gouda spreken. W. der W.-ers vergaderen (Van een onzer redacteuren) De Stichting Bijzondere Leer- 7*1 1 -i ïi stoelen voor Calvinistische Wijs- V luchtelingennulp begeerte is als een schip, dat op 1 een klip gestoten is en er met een Professor Theil la in Rotterdam direc teur van het internationaal centrum voor hogere bedrijfsleiding. Hij heeft drie boe ken geschreven op het gebied van eco nomische voorspelling, plannen en econo metrie en over de toepassing van metho den bij economische problemen. Van 1952 tot 1955 was professor Theil verbonden aan het Centraal Planbureau. geschil Nederland niet in Cuba-V.S. betrekken DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Slotemaker de Bruine (pac. soc.) vreest, dat bij een bezoek van het proefschip voor de M.L.F.-vloot aan de Amerikaanse basis Gu&ntanamo op Cuba ook ons land schip' een gemengde bemanning, onder wie Nederlanders, heeft. Hij heeft aan zijn ongerustheid uiting gegeven in schriftelijke vragen aan ae minister van buitenlandse zaken. Hij vraagt ook of de proef reeds is getreden dan wel binnen kort zal treden in een nieuwe fase, moge lijk de „operationele" en hij wil hier over nader worden ingelicht. Het Kamer lid wil weten of de Nederlandse regering op de hoogte is van het bezoek aan Guantanamo en wat haar oordeel hier over is. Ten slotte informeert hij ir hoeverre het strategisch en tactisch be leid bij de proef wordt bepaald door de belangen van de V.S., van de andere deelnemers aan de proef, van N.A.V.O. of van andere instanties, Samenwerking tussen landbouworganisaties en bloemisten DEN HAAG De Vereniging Nederlandse Bloemisterij" en de drie centrale landbouworganisaties hebben overeenstemming bereikt over de gangspunten voor samenwerking op het ___i efficiëntere belangenbehartiging bereiken. De samenwerking zal onder meer tot uitdrukking worden gebracht door uitwisseling van bestuursleden en vergaderstukken. De drie ^centrale ^land- Ne derlandse Bloemisterij". Zolang de cen trale landbouworganisaties organer handhaven op het gebied van de bloem kwekerij (voor economisch-technische werkzaamheden mag dit niet verwacht worden) zal de vereniging „De Neder landse bloemisterij" adviserende leden aanwijzen in deze organen. Wereldraad In november is door de afdeling vluch telingenhulp van de Wereldraad van Ker ken voor 1.334 vluchtelingen weer een plaats gevonden. In totaal zijn in het afgelopen Jaar tot en met november 12.900 personen door de Wereldraad geholpen. Het grootste aantal 7.192 is af komstig uit Griekenland. Australië ont ving de meeste vluchtelingen, namelijk 9.041, daar na volgt de Verenigde Staten met 2.743. Gronings congres Christendom roept ergernis op GRONINGEN De Verenigde Studen tenverenigingen van de theologische facul teiten en andere theologische opleid ings- instituten in het Nederlandse taalgebied zullen op 12, 13 en 14 januari hun jaarlijks congres in Groningen houden. Het studie-onderwerp voor deze dagen zal zijn het begrip „Skandalon": de er gernis die het christendom vaak onge wild oproept. De discussie zal zich voor namelijk toespitsen op de vraag: Zijn de factoren die het evangelie en de christe lijke kerk voor de buitenstaander zo ergerniswekkend maken werkelijk alle onvermijdelijk of moet de kerk erken nen, dat vele op zichzelf indifferente zaken tot zwaarwichtige onderdelen van de „leer" zijn geworden? De sprekers op het congres zijn: dr. B. van Iersel, verbonden aan de Nijmeegse universiteit, die speciaal de nieuw-testa- mentische gegevens zal bespreken, dr. H. M. Kuitert, gereformeerd studenten pre dikant te Amsterdam, die de dogmatische vragen zal behandelen en prof. dr. J. van Baal, hoogleraar te Utrecht over hoe men op het zendingsveld op de christe lijke prediking reageert. Tot besluit zal een forum worden ge houden onder voorzitterschap van dr. L. W. Nauta, algemeen ambtenaar verbon den aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, waarin naast de referenten prof. dr. P. J. Roscam Abbing, hoogleraar te Gro ningen zitting zal hebben. schok overheen gegaan is. Maar nu vaart ze weer de open zee tege moet met volle zeilen, waarin ge schreven staat de aloude spreuk Vigilate Deo confidentes (waakt en vertrouwt op God). Met dit beeld karakteriseerde luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer de crisis die deze stichting het afgelopen jaar heeft doorgemaakt. Hij sprak op de èerste dag van de jaarverga dering van de vereniging voor cal vinistische wijsbegeerte. Gelijk wU reeds eerder berichtten, leid- een conflict tussen het stichtingsbe stuur en het bestuur van de vereniging toe, dat het stichtingsbestuur in zijn geheel aftrad en door een nieuw werd vervangen. Generaal Calmeyer wees er op, dat het verschil van mening niet van wetenschap pelijke aard was. Hij hoopte op een frisse kijk en nieuwe initiatieven van het nieuwe stichtingsbestuur. Het financiële draagvlak van de stichting moet gezond zijn. Daarom is de nieuwe propagandist begonnen 1743 kerkeraden in een schrij- ;n opmerkzaam te maken op het werk >n de stichting. God heeft in de schepping bepaalde >rmen gelegd, aldus de generaal, die de ens moet positlveren en waarop hfj wordt aangesproken. Thans beieven wij echter een tfjd van normloosheid. Dat bifjkt duidelijk uit de felle bestrijding Paus schrijft patriarchen Precies een jaar na zijn reis naar Palestina heeft de primaat van de Rooms-Katholieke Kerk, paus Pau- lus, zich gericht tot de oosters- orthodoxe en rooms-katholieke pa triarchen van de Arabische landen. Hij dringt op nauwere betrekkin gen aan tussen christenen en Ara bieren. De geschillen tussen Ara bieren en christenen moeten onder het oog gezien worden als een mid del om tot verbetering van de be trekkingen te komen. In deze brief schrijft de paus onder meer: „Is het overigens voor u, die dat vaderland door de Heer uitgekozen als erfdeel hebt ontvangen, niet nog een des te groter vereiste dan voor de anderen om geheel volgens Zijn gebod te 'even: JTverondèrstefde' Ëen nabijgelegen het nieuwe gebod, de oproep top is enkele duizenden meters hoger. Souvenirs en lederwaren in Jaarbeurs beledi- onder vergeten en vergeven gingen." Paus Paulus vervolgt: Wij weten heel goed dat de wederwaardigheden geschiedenis dikwijls genoeg in 1 leden de Arabische volken tegenover die van het westen hebben gesteld. De ge schiedenis van alle volken is helaas door dergelijke conflicten gemarkeerd. Even- r weet iedereen dat het samen bestaan de samenwerking in de schoot van de Arabische wereld van de christelijke en mohammedaanse gemeenschappen niet al tijd zonder moeilijkheden ir geweest. Deze werkelijkheid moet niet voorbij gezien maar duidelijk beseft worden. Dat noodzakelijke voorwaarde voor verbetering van de huidige toestand. Het verleden kan dienen om de toekomst op te bouwen door de oude klippen te doen :len en ons te helpen de resultaten roeger verder uit te werken te vullen. Verschillen UTRECHT De vooruitzichten voor 1965 zijn zowel voor de Ne derlandse lederwarenindustrie als voor de souvenirfabrikanten gun stig. Tot deze conclusie kwam de algemeen directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, gistermor gen toen hij de souvenirbeurs en de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren opende. Deze manifes taties worden gelijktijdig van 4 tot 8 januari in de Jaarbeurs gebouwen op het Vredenburg ge houden. Drs. Van der Kwast heeft de indruk, dat de lederwarenindustrie de loonex plosie van het afgelopen jaar over h-t algemeen wel heeft kunnen opvangen. Hij noemde dit. gezien het zeer arbeids intensieve produktieproces in deze bran che, een geweldige prestatie. TOERISME Gezien de welvaartsontwikkeling lijken de vooruitzichten voor het souvenirarti- kel alleen maar positief. Het aantal bui tenlandse toeristen stijgt nog steeds de verwachting is. dat zij in 1965 In o land 960 miljoen gulden zullen uitgeven. Ook nu weer ging de heer Van d«r Kwast ln op de verwijten die nogal validen en Invaliden, - de kwaliteit v». het souvenirartikel. Hij vindt die ver wijten onredelijk, omdat fabrikanten en importeur zich nu eenmaal moeten in stellen op de smaak van het publiek Men verlangt toch ook niet, zo zei hij. dat de zakenman zich distantieerd van beatlejurken en beatledassen omdat hij die persoonlijk niet mooi vindt? Men kan van de producent niet verlangen dat hij tegen de wensen van zijn afnemers in gaat. Drs. Van der Kwast bepleitte wel een geleidelijke en voorzichtige „opvoe ding van het publiek. Overigens kan vol gens hem in de souvenirsector al een zeker- ontwikkeling naar kwaliteitsver betering worden waargenomen. BOERINNETJES Ook de voorzitter van de vereniging van souvenirfabrikanten, de heer B Drost, zei dat de producenten zelf ook niet zo gelukkig zijn met alles wat ze maken. Maar, zo zei hij, de propaganda voor Nederland is nu eenmaal helemaal afg temd op klompen, molens en boe rinnetjes. Andere karakteristieke Neder landse zaken, zoals de bruggen- en we genbouw, zijn bovendien moeilijk in sou venirs te verwerken. De omzetten van de souvenlrfahrikan- t i zijn in de afgelopen tien jaar ge stegen van 12 tot ongeveer 36 miljoen gulden. Hiervan wordt 30 procent direkt en 30 procent indlrekt geëxporteerd. De «ouvenirlndustrle verschaft werk aan on geveer 6000 arbeiders en 1600 minder De paus zegt dat de Arabische westerse cultuur elkaar nodig hebben Hij dringt er bij deze patriarchen op dat de verschillen tussen de ménsen niet tegen elkaar opzetten. Zij moeten dienen om elkaar aan te vullen. De Rooms-Katholieke Kerk, schrijft hij. zal alles doen om de verschillende culturen te eerbiedigen en te doen ontplooien Alle onvruchtbare tegenstellingen moeten overwonnen worden, opdat men zich ge heel kan wijden aan de reusachtige taak van opbouw van een rechtvaardiger vreedzamer en bewoonbaarde.- wereld. De paus zegt oog te hebben voor de problemen van hen die verantwoordeliik zijn voor het lot van een zich steeds uitbreidende bevolking zoals die van I herverdeling en exploitatie der gronden sanitaire hulp vooral aan de kinderen, de I droevige omstandigheden van hen die i huis en haard verloren hebben, van on- l derwijs en verheffing van de levensstan- daard van alle mensen opdat zij zich geestelijk zullen kunnen ontwikkelen. Allle Arabieren zonder onderschaid roept de paus op zich aan die gemeen schappelijke taak te wijden. Hij belooft hun zijn gebed in de overtuiging dat „er geen sprake kan zijn van werkelijke vooruitgang en vrijheid dan slechts bij eerbiediging van de door God gewilde orde en het volgen van Zijn goddelijk De brief van de paus is kennelijk bedoeld om olie te gieten oi de door emoties opgezweepte Arabische golven sedert de laatste zitting van het concilie In de afgelopen maanden hebben een groot aantal Arabische rooms-katholie- ken hun kerk de rug toegekeerd omdat het concilie een uitspraak wilde over de Joden waarin werd uitgesproken dat zij niet alléén schuldig zijn aan de dood van Christus. Deze brief bevat evenwel écn bepaalde zin die waarschijnlijk moeilijk verteerd zal worden door de Israëliërs namelijk de uitspraak dat de Arabieren het heilire land als erfdeel hebben ontvanren. Bijbels in Tiv-taal In Nigeria worden op het ogenblik de eerste bijbels verspreid in de Tiv-taal. Er ia hier grote vraag naar het Woord van God, hoewel slechts 12.000 ohrlstenen kunnen lezen en schrijven in een gebied van een miljoen Inwoners. Het aantal niet-christenen, dat lezen en schrljvi kan Is 120.000. Toch is de oorspronkelijke opdracht an vijfduizend exemplaren uitgebreid tot twintig duizend, terwijl men bezig is aan de herdruk voor nog eens twintig duizend. In het gebied van de Tivs, die spronkelijk animist waren, heersen hevi ge onlusten en wordt er een terreur van de rebellen gevoerd. De kerk is echter in die tijd verdubbeld. De nieuwe bijbel is de zevende in Nigeriaanse taal. wel enige tijd in het ziekenhuis zijn slechte gezondheid, De overledene was sinds 1929 predikant voor de ver kondiging van het Evangelie onder Israël. Ds. Kapteyn werd 12 december 1895 geboren. Oorspronkelijk was hij werk zaam bij het christelijk onderwijs. Hij stond in Rijnsburg. Oegstgeest en Andijk. In 1918 ging hij theologie studeren aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. In 1925 werd hij bevestigd als pred. kant te Moerdijk, hier heeft hij zich be ziggehouden met de interkerkelijke evan gelisatiearbeid onder schippers: ,.He Anker". In 1929 vertrok hij naar Amster dam voor de zending onder de Joden. Ds. Kapteyn is een man van grote verdienste voor de arbeid onder Israël geweest. Hij werd gekarakteriseerd als een man met groot geduld en taaie vol harding, een predikant met grote liefde en toewijding, wiens ongecompliceerde geestdrift voor de zendingsarbeid onder de Joden nooit is gedoofd. TOKIO Uit statistieken is gebleken, dat in 1964 in totaal vier miljoen bijbels in Japan zijn verspreid. Een bijzonder hoog cijfer voor een natie, waarvan min der dan drie procent van de bevolking christen is Idle het Eerste-Kamerlid Algra ondervond, toen hy normen voor de literatuur wilde handhaven. Prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven refe- reerdc voor een opvallend groot aantal mensen over het onderwerp „Schriftuur- lijke wijsbegeerte juist nu!" Calvinisten' kwamen dertig jaar geleden tot het in- zicht, dat zij het niet konden stellen zonder eigen wijsbegeerte. Een christen-1 dom. dat dit onderdeel van zijn taak j wil afschrijven, is volgens de Amsterdam- j se hoogleraar een gevaar voor zichzelf en voor zijn omgeving. De calvinistische wijsbegeerte heeft thans de -wind niet mee. Hier en daar zijn in eigen kring sporen van ontmoe diging te bespeuren. Prof. Vollenhoven wees beslist de bewering af dat er bij de oprichting van de vereniging in 1935 van overmoed sprake was, integendeel, de oprichters voelden zich gedrukt door het besef van de omvang van hun taak. Wel moeten wij nu zeggen, dat wij eer tijds de tegenstand onderschat hebben, o zei hij. Doorbraak in eigen kring De referent doelde hierbij op tegen stand in eigen kring, die vooral sinds het begin van de vijftiger Jaren sterker is geworden. Hy weet dit aan de doorbraak „naar binnen". Deze deed nlet-chrlsteiyke gedachten en themata in het leven en de organisaties binnenkomen. Prof. Vol lenhoven noemde met name het neutra- llteltspostulaat en het pragmatisme. Christelijke politici weten nog maar moeilijk vulling te geven aan de tegen stelling tot de niet-christelijke partijen. Ook het inzicht tussen de verhoudingen tussen de samenlevingsverbanden is gro tendeels verdwenen. Men zegt: Met de idee van de soevereiniteit in eigen kring kan ik niet werken. Men bedoelt dan meestal: Ik kan er niet mee aankomen bij de groepen, waarmee ik samenwerk. Ondanks het gewijzigde klimaat, was prof. Vollenhoven niet zonder verwach ting voor de toekomst. Prof. dr. H. Dooijeweerd, die ook als spreker zou optreden, moest wegens zijn minder goede gezondheidstoestand stek laten gaan, maar was wel ter gadering aanwezig. En tot wien van de engelen heeft Hij ooit gezegd: Zet u aan Mijn rechterhand, totdat ik uw vijanden gemaakt heb tot een voetbank voor uw voeten", vraagt de schrijver van de brief aan de Hebreeën. Hij spreekt over de grootheid van Christus, Die door God een plaats gegeven is ver boven de engelen in macht en aanzien. Dit zijn intrigerende woorden. Er zit een klank van dreiging in. Vijanden worden onderworpen. Christus wordt hun Over- ivinnaar. Meestal denken wij daarbij aan de eindtijd als alle knie zich voor Hem zal buigen. Maar eigenlijk is God daar nu reeds mee bezig. Paulus zegt ergens van de gelovigen dat zij vijanden waren, eer zij tot geloof kwamen. De bijbel leert ons dat allen staan onder de toorn van God. En in het Johannesevangelie lezen we: ..Wie in de Zoon gelooft, heeft eeuwig leven, doch wie aan de Zoon ongehoorzaam is, zal het leven niet zien, maar de toom Gods blijft op hem." Reeds nu brengt God vijanden tot Christus. Maar Hij werkt niet met de knoet, niet met Zijn oordelende hand, maar met genade. Door Zijn Geest doet.Hij vijanden Gods wedergeboren ioorden. Zij leren knielen voor Christus uit vrije overgave. En ineens blijkt zelfs deze tekst, die zo vol dreiging zit, de eeuwige genade van God te bevatten. W(j lezen vandaag: Genesis 120-31 en 2 1-3. Hoewel het Rijk minder voteert Kosten stijgen tot 300 milj. (Van onze onderwysredactie) AMSTERDAM Indien er geen byzondere maatregelen genomen worden, zal het bouwprogramma van de Vrye Universiteit stagna tie ondervinden tengevolge van het feit dat het Ryk voor 1965 slechts 21,9 miljoen gulden zal vo teren in plaats van de veertig mil joen die de V.U. denkt nodig te hebben voor de uitvoering van het gigantische project in Buiten- veldert. (Van een onzer medewerkers) NUNSPEET Het afgelopen weekend waren zeel vele lutherse jongeren uit alle delen van Neder land bijeen, voor het jaarlijkse „Midwinterweekend" van de Ne derlandse Lutherse Jeugdbond. Zaterdagavond voerde een spelgroep een éénacter op. Het hoofdthema van dit spel vormde ae vraag: mag men onder alle omstandigheden de waarheid spre ken, ofwel: moet men altijd oprecht zijn? De hoofsohotel van de zondagmiddag vormde de inleiding van de heer Piet Reckman (secretaris van de Sjaloom- groep) over ontstaan en doel van de Sjaloomgroep. Deze groep is on'riaan uit de samenwerking van een aantal bewe gingen: Oecumenische Leergang, Jeugd en Evangelie, universitaire Kapeldiensten, Diepgang (België), SC. groep (afgestu deerden van de Vrije Universiteit te Amsterdam», rooms katholieke voortrek kers, Oecumenische Jeugdraad in Neder land en de r.k. Pleingroep. Op 18 oktober 1963 besloten 24 perso nen uit bovengenoemde kerkelijke groe peringen tot de oprichting van de Sja loomgroep. Deze mensen willen niet ir de eerste plaats een gespreksgroep vor men. maar een christelijke groep! De Sjaloomgroep is een team een leefge meenschap. dat wil zeggen een gemeen te. Doel van deze groep: bijdragen tot de sjaloom, in de zin van vrede, orde, heil. welzijn, welvaart, gerechtigheid. omdat de kerken te veel denomipationeel denken. Voorts houdt men zich' te veel vast aan de dogma's, die een onherroepe lijke zaak zijn volgens de Rooms Katho lieke kerk. Een algemene discussie vormde de af sluiting van dit betoog. Hierna werden twee films vertoond, die» de aanwezigen confronteerden met het geweldloze ver zet van Dr. Martin Luther King in Ame rika. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Raalte (vac. E. C. Poepjes) (toez.): G. D. Harmsen te Zandeweer: te Vaassen (toez.): J. C. v. Hunnik te Renkum; te Raamsdonk: Jac. Smit te Ee. Aangenomen naar Goor (toez.) A. Brill te Klarenbeek; naar Sneek <4e p.p.): dr. K. M. Witteveen te Hardegarijp. Bedankt voor Maasdam en Cillaarshoek: M. Jansen te Altforst c. a. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (vac. H. v. Rhijn): J. P. Kakes te Appingedam: te Paksy, Dogma's loomgroep er? Dit punt vormde het laat ste onderdeel van het referaat heer Reckman. De Sjaloomgroep De algemeen beheerder van de Vrije Universiteit, dr. J. Vermeyden, ziet de situatie evenwel niet als hopeloos. Hij verklaarde ons, dat er op het ogenblik intern beraad met het ministerie plaats vindt om uit de impasse te geraken. De eerste zorgen betreffen de bouw van het preklinisch laboratorium, waarmee voor 1965 een bedrag van vier mil joen gulden gemoeid is. Men is hiermee zover gevorderd dat bestek en tekeningen naar Den Haag zijn verzonden, terwijl binnenkort een gunstig advies tegemoet gezien wordt. Indien men er nu in zou slagen de kosten voor grondaanko pen, tijdelijke voorzieningen en het instrumentarium uit het toegestane bedrag te lichten, zou het pro gramma voor dit jaar geen gevaar lopen. Intussen zijn de bouwkosten van het ge. hele universiteitscomplex in de loop van enkele jaren gestegen van ongeveer 250 miljoen gulden tot ruim driehonderd mil joen. Dat betekent dat waar het Rijk voor 95 procent in de bouwkosten bij draagt. uit eigen kring het restant bij een gebracht zal moeten worden. In voorgaande jaren was er ook wel sprake van een financieel plafond voor de nieuwbouwuitgaven, maar men kon toen de situatie redden doordat de plan nen geen gelijke tred hielden met de schatting. Daardoor kwam er ruimte vrij voor het doen van uitgaven boven de in de rijksbegroting uitgetrokken gelden. Nu er echter de laatste tijd overal nieuwbouwplannen bestaan wordt het to tale budget tot het uiterste belast. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Katwijk a. Zee: C. Smits te Sliedrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-C. en vooi Rhenen: P. Blok te Dirksland. UNIE V. BAPTISTEN GEM. Aangenomen naar Muntendam: K. Cor- poraal te Scheveningen. BOND V. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Oude Pekelai J. H. Karelse, kand. te Goes. P. Kenemans overleden (Van medewerkers) UTRECHT Op 82-jarige leeftijd is overleden het gepensioneerde hoofd van de christelijke school te Holten, de heer P. Kenemans. Hij nam een belangrijk aandeel in het weric van de Vereniging van christelijke onder wijzers en de Gereformeerde vereni ging voor drankbestrijding. Tevens was hij bekend door zijn werk in de antirevolutionaire kiesverenigingen. De heer Kenemans was tot 1942 ac tief in het onderwijs werkzaam. De begrafenis zal woensdagmiddag om 3 uur plaatsvinden op de Tweede Al gemene Begraafplaats te Utrtcht. Vragen p medisch gebied zenden aan de redactie van om blad nel llakabaTea op de eavelept —Medische mbriek*'. Antwoord op eragea ran algemeen belang wrardt la deze rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet lang* deze weg gewenst la, geoehledt per brleC. Waar de verkeersintensiteit en de snelheid van de openbare en andere vervoersmiddelen steeds toenemen, is bij alle leeftijdsgroepen de kans door een ongeval botbreuken en dergelijke te krijgen aanzienlijk groter geworden. Bij de behandeling van ongevallen blijkt het eindresultaat belangrijk te kunnen worden bëinvloed door adequate eerste hulp na het ongeval. We willen daarom in dit arti kel even stil staan bij de botbreuken en de nood zakelijke adequate hulp direct na het ongeval. Een fractuur kan wisselen van een eenvoudige bot breuk zonder verplaatsing van de breukvlakken of letsel van het omliggende weefsel tot een ernstige breuk met ruime verwijdering van de breukvlakken en beschadiging van de omgevende spieren, zenuwen en bloedvaten. De uiteindelijke genezing en de terug keer van de functie, hangen voor een groot gedeelte af van het herstel van de skeletverbindingen, maar een arm of been kan ernstig beschadigd worden en volledig verloren gaan of verlama geraken als de beschadiging van vaten of zenuwen aanvankelijk on bemerkt blijft. Het zou wenselijk zijn. dat de patiënt in de korte tijd die er ligt tussen het ontstaan van de breuk en de zwelling, onderzocht zou kunnen worden op plaatselijke drukpijn. gevoelloosheid, of op het klop pen der bloedvaten in dit gebied. Een ernstige bloe ding in de directe omgeving van de breuk veroor zaakt een zwelling, die achteraf de symptomen kan verdoezelen Een leek moet niet eigener beweging het getroffen gebied „onderzoeken omdat de kans op ontstaan of verergering van een bloeding aan merkelijk wordt vergroot. De patiënt moet dus liefst niet worden vervoerd, zo lang dit niet op adequate manier kan geschieden. Bovendien moet men er steeds op bedacht zijn, dat bij een ernstige breuk of meerdere breuken de patiënt in shock kan gera ken. de beschadiging. In het bloed zit kalk, dat, met nog enkele stoffen, rond de breukplaats een verhar ding doet ontstaan, wat in de geneeskunde ..callus" wordt genoemd. Aanvankelijk is het callus nog zacht, maar dit wordt na enige weken net zo hard als het bot. Aanvankelijk wordt het callus in overmaat aan gelegd, zodat ter plaatse van de breuk na enige tijd een knobbel is te voelen. Wanneer de consolidatie echter volkomen is, verdwijnt het overtollige callus practisch geheel. Bij een goede consolidatie is ter plaatse een tweede breuk zeer onwaarschijnlijk ge worden. Over het algemeen is met dit proces vier zes weken gemoeid. De genezing verloopt bij kin deren en volwassenen sneller dan bij oudere perso nen. Uitblijven of vertraging van de botverbinding kan zich "voordien bij een slechte repositie van de botsegmenten, wanneer er spiervezels of weefsel tus sen de breukvlakken is blijven zitten, wanneer er onvoldoende bloedcirculatie in het gebied is of wan neer de immobilisatie (het onbeweeglijk tegen elkaar houden van de botatukken gedurende enige tijd) te kort heeft geduurd. Het zal begrijpelijk zijn dat hier uit functionele stoornissen voortkomen, doch deze kunnen ook het gevolg zijn wanneer zenuwen be schadigd zijn door het ongeval, of beter gezegd door de breuk zelf. Gelukkig kan men tegenwoordig met allerlei hulpmiddelen toch nog veel goeds van een ..slechte" breuk maken, hoewel daarvoor in sommi ge gevallen veel tijd nodig is, terwijl voor de immo bilisatie in meerdere gevallen schroeven, spijkers en plaatjes of metalen bandjes of soms roestvrije sta len pennen, waarover in deze rubriek onlangs ge- Gouden domineespaar emeritus-predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerken, en zijn echtgeno te mevrouw R. P. Holtrigter-Veeneman hun gouden huwelijk te vieren. Ds. Holtrlgter werd evenals zijn echt genote in Apeldoorn geboren. Hij stu deerde aan de theologisohe hogeschool der Christelijk Gereformeerde Kerken, thans gevestigd te Apeldoorn. 4 krachtige middelen tegen pijnen griept Een der middelen zorgt ervoor dit de mag niet vtn streek rukt! Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. schreven werd, nodig zijn. Vooral bij oudere patiën- ten zal meerdere malen van deze hulpmiddelen ge bruik gemaakt moeten worden. Tot de meest voorkomende breuken bij kinderen, meestal door een val veroorzaakt, behoren de breu ken van het sleutelbeen (ook wel veroorzaakt door een plotselinge ruk aan een arm, of het optillen van een kind aan één arm), van de elleboog en van de onderarm Soms bevindt er zich slechts een barstje in het bot wat dan in verschillende gevallen onbe merkt blijft Bij volwassenen zien we nog wel eens polsfrac turen, die meestal ontstaan door een val op de uit gestrekte hand, of een breuk van de onderarm die een typische „bajonetstand" van de onderarm ver oorzaakt. Ook de enkelfractuur zien we vrij veel. Helaas worden deze nogal eens verward met een verstuiking. In beide gevallen treedt er zwelling van de enkel op, doch de patiënten met een breuk van de enkel, kunnen nooit op de voet staan, hetgeen bij een verstuiking meestal wel mogelijk is. zij het dan uiteraard wel met pijn. Breuken van de schedel en wervelkolom zijn zeer gevaarlijk omdat hierbij het hersen- en zenuwweefsel direct betrokken kan zijn. Wanneer deze patiënten geen directe rust na het ongeval en verantwoord vervoer ontvangen, kan de dood snel intreden, veelal zonder enige waarschuwing of voorspel. Breuken van heup of bekken zien we meestal bij oudere mensen vooral wanneer ook het bovenbeen er bij betrokken is. Vooral de laatstgenoemde breuken hebben vaak lange genezingstijden. Aangezien op al- erlei bijkomende symptomen gelet moeten worden, Is het ln al e gevallen zeer wenselijk zo min mogelijk aan de patiënten te doen, en In eerste instantie een arts naar de patiënt te laten kijken. En is er om °'andere reden toch direct vervoer nood zakelijk. aan moet er beslist naar gestreefd worden ae gevonden stand op de één of andere ntwnorH cQ stevig te immobiliseren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2