Witte droom Britse para's heden naar Singapore PTT in 1964 groter negatief resultaat Groningen leverde in 64 200 min m3 aardgas Meisje gestikt in caravan Erkende vakbeweging wil f 150 garantieloon Over een week al resultaat Puzzelboek „Niemöller is niemand'1 Verdachte dood van kleuter MAANDAG 4 JANUARI 1965 Willem v. Otterloo naar Amerika Willem van Otterloo is vertrokken naar de Verenigde Staten om zes concerten te leiden van het Chicago Symphony Or chestra. Met solistische medewerking van Lois Marshall zal de Vierde symfonie van Gustav Mahler worden uitgevoerd. Ver der zal Willem van Otterloo onaer meer werken dirigeren van Haydn. Franck (Psyche) en Brahms Eerste symfonie» Van de zes concerten worden er vijf gegeven in Chicago, waarvan het eerste heeft plaatsgevonden op donderdag 31 de- AMERSFOORT Geslaagd Duits MO. B schoolakte J H J de Munck (Huizen. NH>. D F Koldijk (Amstelveen), mej C A Roe- terlng (Den Haag" mevr H dc Vries-Frar- kenstein (Heelsum. GJd.): huisakte Oir H van der Scheer (Utrecht) DEN HAAG De exploitatie-idens der bedrijfsuitkomsten opnieuw, uilkomsten van hel op 1 januari 1965 vermoedde, dal de belangrijke inkom- r. A „„-sten buiten de exploitatiesfeer geen vol- 5» jaar oude staatsbedrijf der PTTIdoende tegenw,dh4 !ullen VÖTme„ Om de verplichte reserveringen zullen over 1964 hoge rode refers te zien geven. Ondanks twee tariefs verhogingen in januari en juli moest directeur-generaal prof. Ir. G. H. Bast deze constatering in zijn nieuw jaarsrede voor het personeel doen. In 1964 versterkte de dalende ten- GELEEN Uit de Groninger aardgasputten is dit jaar ongeveer 200 miljoen kubieke meter gas aan de Gasunie geleverd, belangrijk meer dan aanvankelijk werd ge raamd. Morgen hogere temperatuur DE BILT Na het wegtrekken van een diepe depressie naar Finland en Noord Rusland heeft zich op de oceaan een in betekenis toenemend hogedruk- gebied langzaam in oostelijke richting naar Ierland verplaatst, waar de luchtdruk maandagmorgen tot 1036 millibar was gestegen. Over de Noord zee stroomde voortdurend lucht van polaire oorsprong waarin vooral in de kustprovincies regen-, sneeuw- of hagelbuien voorkwamen, naar ons land. Tijdens nachtelijke opklaringen kwam daarbij op de meeste plaatsen lichte vorst voor. Inmiddels vormde zich ten noorden van IJsland een nieu we actieve depressie die naar noord- Noorwegen koerst. Tussen deze de pressie en het hogedrukgebied bij Ier land voeren nu westelijke winden zachtere lucht aan. Deze lucht zal mor gen ook tot over ons land doordringen, waarbij de temperaturen tot ongeveer drie a zes graden zullen oplopen. Voordien zal er echter vooral in het zuidoosten van het land in de avond en nacht nog weer lichte vorst voor komen. De winden nemen toe tot matig of krachtig uit westelijke richtingen 7.on on maan: dinsdag 5 Januari: zon r*p 3 48. onder 16 44; maan op: 10.43 on der 19.10. Donderdag 7 Januari* eerste kwartier HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 januari: 4.4.1 v.m.; 16.55 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Z'Z* U fï u i: xE u Z! onbew. n 6 5 0 2 oobew. nno 2 4 0 02 n 2 3 -2 06 onhew. onbt'.v h.bew nnw 1 4-403 nno 2 3-2 0 no 4 4-2 0 no 4 3-1 0.1 •■vzw 4 0 -4 0 3 h bew nw 1 -1-9 w 6 2 -2 03 onbew windstil 4-2 0 1 gh. bew ono 4 3 -1 j zw bew n"° 3 -2 0 gh bew nnw 8 9 2 0 n 2 4-1 0 1 nnw 2 2-3 1 sneeuw ono 'l 8 2 0 nw 6 1-0 9 windstil 0 -4 4 h"^bew. z 2 17 regen n 2 13 2 2 1. bew. windstil 7-2 0 1 bew 1 bew windstil 12 -! 0 n 8 18 6 o Voor het komende jaar wordt een sterke verhoging van de gaswinning voorzien, omdat de afzet zich krachtig ontwikkelt. Dit heeft de president-direc teur van de Staatsmijnen, de heer A C. J. Rottier, vanmiddag meegedeeld in zijn nieuwjaarsrede voor driehonderd verte genwoordigers van het personeel ln Geleen. De activiteiten van de Gasunie hebben in 1964 vooral betrekking gehad op de verdere uitvoering van het boorpro- gramma. In 1965 zullen de twee winnings plaatsen elk acht putten omvatten. De Staatsmijnen, zo zei de heer Rottier hebben in de exploitatie van de nieuwe energiebron reeds vele tientallen miljoe nen geïnvesteerd als actieve deelnemers in het beleid, waarbij het bedrijf middels eigen deskundigen nauw betrokken is Beter resultaat van Staatsmijnen De financiële resultaten ven de Staats- mijnen waren in 1964 beter dan m het voorafgaande jaar en ook voor 1965 zUn de verwachtingen gunstig. In de kolensector is de sitifatie niet onverdeeld gunstig. Wel is het verloop van de ondergronders gedaald (Van onze correspondente BERKEL EN RODENRIJS In de nacht van vrijdag op zaterdag is mejuf frouw M. S. van der H., 18 jaar oud. on der zeer tragische omstandigheden oit het leven gekomen. Terwül ze in een af gesloten caravan verbleef, waar een gas kacheltje brandde, is ze als gevolg var gebrek aan zuurstof overleden. Haar ver loofde, de 24-jarige pompbediende J. C. C. uit Rotterdam, is in zorgwekkende toestand in het Dij'kzigtziekenhuiis te Rotterdam opgenomen Vanmorgen be stond voor hem geen direct levensgevaar. Het drama speelde zich af in een cara van, die in Rodenrijs staat bij een ben- ziinetankstation. C. had vrijdagavond ziin verloofde naar huis willen brengen. On derweg waren zij nog in de caravan gaan, waarvan de heer C. een sleutel heeft. Het verloofde paar heeft in d« ravan de gaskachel aangestaken, die op butagas brandt. Van het verblijf w met alleen de ramen en deuren gesloten, maar bovendien was het nog voor de win. ter afgedekt met een zeildoek. Door ge brek aan zuurstof zijn mejuffrou-- Van der H en de heer C. buiten bewustzijn geraakt. De ouders van het meisje, die ernstig ongerust werden, zijn in de loop va nacht op onderzoek uitgegaan. Zaterdag morgen om half vijf heeft men de loofden in de caravan gevonden. De gas kachel brandde nog laag. doen zal wellicht nog een klein beroep op de conjunctuurreserve moeten woraen gedaan. De postchèque- en girodienst zal dit jaar de vruchten plukken van de auto matisering na een verlies van f 8,5 mil joen in 1964 De tariefsverhogingen van 1964 brachten 6 procent meer m het laatje, doch de lasten stegen met 11.5 procent. De telefoonaansluitingen gingen met urn 15 procent omhoog, de vraag met procent. Er kwamen 98.000 aansluitin gen bij. Het Dr Neherlaboratorium neemt, 6a- ten met een Amerikaans station proeven oor het ontwikkelen van een nieuw transmissiesysteem voor radiotelegrafie- verbinriingen Het laat zich aanzien, dat de kwaliteit van de overdracht zowel als de kostenfactor belangrijk verbeterd zullen worden. Haarlemmer redt moeder en kind HAARLEM De 28-jarige rijschool houder Hoogland uit Haarlem heeft zaterdagmiddag het leven gered van moeder en haar 4-jarig zoontje. De vn de 37-jarige mevrouw Van der Maas uit Heemskerk, zat met haar man twee kinderen in de auto. toen deze als gevolg van een slippartij in de diepe Zijl. singel terechi kwam. De heer Van der Maas krabbelde met z'n oudste kind zoontje van zeven) naar de kant doch de moeder dreigde ten onder te gaan. omdat het jongste kind zich In paniek aan haar vastklemde. De juist passerende rijschoolhouder be dacht zich geen moment. Nog n welijks stond z'n wagen stil, of hij kwam een fikse sprong naast de drenkelin gen terecht Hij wist beiden naar de kant te duwen, waar ze door hulpvaardige han. den op het droge werden getrokken. UTRECHT lagri: Grote fraude ontdekt Kelners sloegen bedragen niet op kassa aan AMERSFOORT. In de loop van ver- leden week zijn vijf personeelsleden van hotel-cafe-restaurant Kruispunt in Hoe velaken (bij Amersfoort) gearresteerd. Zij worden er van verdacht hun werk gever vooh tienduizenden guldens te heb. ben benadeeld. De rijkspolitie van de post Hoevelaken raamt het bedrag, dat met de fraude is gemoeid voorlopig op 60 000 gul- acht de kans groot dat uit het verder verloop van het onderzoek zal blijken dat dit bedrag nog aan de lage De gearresteerden zijn: de 52-jarige buffetchef A. v. M., de 53-jarige kelner W v. d. K en de 55-jarige oberkelner F v S„ allen uit Amersfoort, de 43-jarige F K uit Hoevelaken en de 42-jarige serveerster mejuffrouw M W. uit Nij- kerk. Zij worden ervan verdachit gedurende de laatste zes jaar de opbrengst van consumpties voor een deel in eigen zak te hebben gestoken. Zij sloegen de be dragen niet aan op de kassa. Dit kon omdat de buffetohef, de eerder genoem de van M., oko bij de fraude was betrok ken. De zaak kwam aan het rollen toen de nieuwe bedrijfsleider al snel na zijn In diensttreding vorig Jaar argwaan kreeg. Hij slaagde er echter zelf niet in be wijzen te vinden, die zijn wantrouwen konden staven. Dat kon de politie, die later werd ingeschakeld, wel. Die con stateerde dat de consumpties doorgingen zonder dat zij aangeslagen werden. De mogelijkheid is groot dat ook personeel dat thans niet meer in dienst ls van het bedrijf, toch ook op soortgelijke wijze zich hebben verrijkt. Interim Geld.-Tielcn6 NIJMEGEN Gelderland-Tielens Pa pierfabrieken N V. zal 15 Januari 12 (vo rig jaar 12)*/# interim-dividend betalen Zelfde interim Wessanen WORMERVEEiR We s san ens Ko ninklijke Fabrieken N.Vzal op gewone aandelen 4 (vorig jaar 4interlm-dlvi- I dend uitkeren. Besprekingen c.a.o. visserij SCHEVENINGEN In het over leg tussen de erkende vakbewegingen en de reders over de nieuwe c.a.o. 1965 voor vissers is de voornaamste wens van werknemerszijde een ga rantieloon van f 150 per week, waar bij wordt vastgehouden aan het vorig jaar na de staking officieus geaccep teerde afrekenen per reis. Aldus deel de vanochtend de bij het overleg be trokken bestuurder der Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale (C.N.V.). de heer W. de Jong mee. Een aantal kleinere wensen vor men bovendien punten van overleg. Onder meer één vas: percentage van de marktkosten in de drie haven plaatsen Scheven ingen, Vlaardingen en IJmuiden. dat nu respectdevedyk op 9, 10 en 11 pot van de besomming ligt. Een vast percentage betekent minder variatie in het loon van de visser dat berekend wordt naar de besomming minus de marktkosten, tenzij uiteraard onder een bepaald minimum wordit gevaren. Dan treedt zoals bekend, het garantieloon in wer king. Een ander onderwerp van ge- K ruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. kan men uit drinken. 5 bekende graansoort, 10. landbouw werktuig. 11. beroemd. 13. stad in Italië. 15. assistent engineer (afk). 16 door el kaar. 20. jongensnaam. 22. myth, figuur. 23. meisjesnaam. 25. volk uit de oudheid. 26. plaat gesloten. handpers. 27 lied. 28 IHPR.., B.„.jre. 31. landstreek In België. 34. bijwoord. 35. zijtak Douro. 37 nutteloos. 41 bekende afkorting. 42. voor werp om vis te vangen, 43. marterachtig roofdier. Vertikaal: 1. plaats in Italië. 2. ik 'Lat). 3. door twee deelbaar. 4 muziek noot. 5 adellijke titel op Java (afk). 6. laagte in de Sahara. 7. gebod. 8. korrelig bontgekleurd kerngesteente. 9. gem. In Gelderland. 12. schoorsteenzwart. 14. fa milielid, 17. bekend It. dichter. 18. oor zaak. 19. op enige plaats. 21. tot kalmte komen. 24 steeds. 29 bezittelijk voor- naamw.. 32. eertijds hoofdbestuurder der republiek Venetië. 33. droogoven tot het roosten van graankorrels. 34. morsdoek- je, 36. water in Z. H.. 38. rijksgrens. 39, oude lengtemaat, 40. folio (afk). SS ,N U..I.....U1. n ...ovifmnn in Igaan. „Een soort bevrijding sigaren uitzonderlijk goed! sprek vormt het afschaffen van het 's nachts in Scheveningen uitvaren. De eveneens bij het overleg be trokken Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (N.V.V.) deelde mee, dat er thans reeds een aantal besprekingen zijn geweest en dat men hoopt binnen ongeveer een week tot een resultaat te komen. „Mensen ,van morgen" komt waarschijnlijk ongewijzigd terug AMSTERDAM Naar verluidt Is de kans groot dat de film van Brusse „Men sen van morgen" binnenkort praktisch onveranderd weer in roulatie zal komen. Nadere onderhandelingen tussen de vader van Loekie. die een kort geding aanspan de tegen de makers en dit won. schijnen tot overeenstemming tussen belde par tyen te gaan leiden. De aan te brengen veranderingen, aldus Het Vrije Volk. dat een en ander weet te melden, zouden van ondergeschikte aard zijn. Zoals men zich zal herinneren ver bood de pres. van de Amsterdamse recht bank de vertoning van Loekie's aandeel weermee de rolprent onvertoonbaar zou worden. Vandaar dat de filmmaatschappij Sapphire de film uit de roulatie nam. Hot is ook mogelijk dat door een kort. voorwoord in de film aan de verlangens van Loekie's vader zal worden voldaan. Mocht alles zo lopen als wordt verwacht, dan zou „Mensen van morgen" eind deze of begin volgende maand weer in de theaters terugkeren. Politie, staak uw gefluit UTRECHT In zijn nieuwjaars rede heeft de voorzitter van de Utrechtse kamer van koophandel en fabrieken vanmiddag als zijn mening te kennen gegeven, dat op hel gebied van de luchtverontrei niging en ae lawaaibestrijding tn- grijpende maatregelen niet kunnen uitblijven. Met de lawaaibestrijding zou naar zijn oordeel de verkeers politie at direct een begin kunnen maken, door bij de verkeersrege ling het „enerverende fluiten" tot een minimum te beperken. „De verkeerslichten fluiten immers ook ttiet". aldus de heer W. A. Fenten er van V lis sing en Vechtpartij met Turken: twee gewonden VENLO In het centrum had zater dagavond om elf uur een soort veldslag plaats waarbij zo'n 15 jongemannen wa ren betrokken. Er werden allerlei slag wapens gebruikt: sommigen kregen klao. pen met kruissleutels en zelfs met autocrick Er vielen twee gewonden, namelijk de 21-jarige N M. uit Venlo en d« 24-jarlge Turkse arbeider P. R. De toestand van deze laatste is zorgwekkend: zUn sonedel bleek te zijn ingeslagen. In allerijl moest operatief worden ingegrepen. De ruzie ontstond in een café. alwaar de Turk onheus zou ziin behandeld. An dere Turken bemoeiden zich met het ge val. waarna de Turken op straat werden opgewacht. De Venlo6e politie heeft middels 5 arrestaties verricht, doch zullen nog meer arrestaties volgen. Herhert Wehner: HAMBURG Op niet mis te verstane wijze heeft Herbert Wehner, vice-voor- zitter van de Westduitoe SPD. geant woord op de kritiek van dr. Niemöller met betrekking tot de democratie West-Duitsland. Wehner stelt dait de Nie möller van 1965 niet meer de man 1946 is die getuigde van een ander Duitsland Volgens Wehner te Niemöl ler ..politiek niemand" De 72-jange predikant sprak zichzelf tegen, aldus Wehner. toen hy zei iemand die in West-Duitsland ronduit wil spreken het zwijgen wordt opgelegd. Alleen al het feit dat hü zelf ooreekt over de dictatuur van de coalitie, be wijst het tegendeel. Zoals bekend heeft Niemöller de kie zers opgeroepen om bij de algemene kiezingen blanco te stemmen uit pro test tegen de bestaande partijen. Hij be weerde dat de politieke partijen een dictatuur willen vormen die erger io dan die onder Hitler. Wehner wil tegen deze uitspraak opkomen omdat het erg jl I (Vervolg van pagina 1) Djakarta schreven e; Indonesische regering op haar besluit zou terugkomen. Secretaris-generaal Oe Thant deed een krachtig beroep op de regering in Djakarta het besluit te her roepen. Er kwam geen antwoord en naarmate e uren verstreken werd het duidehjker. dat Indonesië vast was besloten. Tegen-organisatie Merkwaardig In de nieuwe ontwikke- ng in het Verre Oosten Is, dat de rege. ring in Djakarta op eigen houtje heeft gehandeld en geen overleg heeft gepleegd bevriende Aziatische en Afrikaanse vermoeden bestaat dat Indonesh tort tegen-organisatie van de VN »gen heeft, een organisatie gericht tegen het „imperalistlsche" kamp. De eerste reactie van de zogenaamde niet-gebonden landen waren echter niet gunstig voor Indonesië. Politika, het geringsblad van Zuidslavië schreef, dat Djakarta niet de juiste weg bewandelde. En Al Mesa, het blad van de Egyptische regering voegde eraan toe. dat Indonesië gevlucht uit het strijdperk. Afro-Aziatische landen reeds een reeks van overwinnngen tegen het imperiaisme hadden behaald. Het Is niet onroogeiyk. dat Indonesië In de naaste toekomst nauwer zal samen werken met communistisch China, dat ook geen lid is van de Verenigde Naties. De leider van de communistische party In Indonesië Aidit, (de party telt miljoe nen leden) heeft Soekarno van harte met zün besluit gefeliciteerd. „Indonesië", zo luidde het commentaar van de leider van de communisten, „zal nn even vry zün als al de andere landen, die ook geen lid zijn van de V.N.". In Tokio, de Japanse hoofdstad, gaf men als officieel commentaar te kennen, dat het besluit van Djakarta een bewijs is van de sterke banden, die reeds tussen Indonesië en communistisch China be staan. Ook in Tokio dacht men, dat In donesië erop uit is een nieuwe wereld organisatie te stichten. In maart wordt in Algiers de tweede afro-Aziatische conferentie gehouden. Dan zal Soekarno stellig aandringen op in het leven roepen van een tegen-orga nisatie. Maar of Djakarta dan gehoor zal geven, valt zeer te betwijfelen. Wellicht zullen de landen voor een dergelijke or ganisatie voelen. Maar ze zullen zeker lid blijven van de Verenigde Naties De Nederlandse regering gaat ervan uit. dat internationale akkoorden moeten worden nagekomen. Dit antwoord werd gegeven op de vraag of er nu iets is ver anderd betreffende het akkoord over het westelijk deel van Nieuw-Guinea. De Amerikaanse regering heeft erop „.•wezen, dat Indonesië, ook als het zich uit de V.N. terugtrekt, krachtens het in- tionaal recht gebonden zal rijn geen geweld te gebruiken tegen een ander land. VIANEN De politic verdenkt de 33-Jarlge vrouw E D. en haar 35-Jarlge vriend H. B. ervan aoor nalatigheid schuldig te zun aan de dood van het driejarig zoontje van de vrouw. Het Jon getje was volgens de vrouw dinsdag uit zyn bedje geklommen en van de trap gevallen Later op de avond Is het over leden, nadat de vrouw het kind weef In bed had gelegd. Pas toen waarschuwde zit de dokten Deze wilde geen verktarmg over da doodsoorzaak afgeven omdat hü eerst do politie van zijn bevindingen in kennis ilde stellen Bii sectie bleek dat het jongetje bij zijn val een bloeduitstorting onder de schedel had opgelopen- Ook bleek het verscheidene blauwe plekken. gebroken ribben en and ere ver wondingen van vroeger datum te heb ben. Volgens de moeder nad het- kind deze opgelopen bij een V3l enige tijd ge leden. Al verscheidene malen waren er moei lijkheden geweest met de kinderen, die de vrouw na haar scheiding waren toegewezen. Ze werden meermalen m konijnenhok opgesloten ais ze lastig ?n en eenmaal werden zy, twen de iw en haar vriend een dagje uit gingen, op zolder opgesloten Door hun geschreeuw werd de politie gewaar* schuwd. Oplossing De Nederlandse regering heeft nog geen officieel commentaar gegeven op het uittreden van Indonesië. Een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken zei. dat men zich kan af vragen of het in het algemeen kan by dragen tot oplossingen van problemen lidstaten zich gesteld zien, zy uit de wereldorganisatie tre- dergelijke uitspraken alleen maar ii straatje van de communisten pasnen. Wehner herinnert eraan dat Niemöller ln de beginperiode Hitier ook heeft ge steund, al werd hij later het slachtoffer van de concentratiekampterreur. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Geslaagd: kand. Semitische taal- en letterkunde: W Meij-er. (Zwolle): kand gesch.. mej. A Halff (Alk maar); doet gesch A van de Mark (Alk maar). J A van de Kooy (Amstelveen); kand. cult, antropol.: mej W I Dijkstra (Rotter dam). N G Sdhulte Nordholt (Doorn); kand niet westerse socio).M H Abucar (Amster dam); kand. Duits mej. G G van der Borgh (Den Haag); kand Engels: mej. L S van de Drift (Amsterdam); doet. letterk Engels mej R A Siebrecht (Amstelveen), mej. A M Roos (Hilversum); doet. klass taal- en W P Boer (Amsterdam); kand. rechten mej- S A Beks (Hilversum). G J Bijleveld (Arn hem), N van Linger! (Amsterdam), W F Loom an (Amsterdam) J ae Vries (Kampen), L P de Vries (Delft). R A Zteck (Hilversum) ,:and. gesch mej A Halff (Alkmaar). doet. gesc h: A van de Mark (Alkmaar). J A van de Kooy (Amstelveen); kand. cult antropol mej. W I Dijkstra (Rotterdam). N G Schutte Nordholt (Doorn); kand. n' westerse sociol.: M H Abucar (Amsterdai kand. Duits: mei G G van der Bol (Den Haag); kand. Engels; mej. L S der Drift Amsterdam): doet. Engelse le mej R A Siebrecht (Amsaelveen). mep. A M Roos IHilversumdoet. klass I (Arnhem). N i Een ogenblik later staat hy al naast me met een grote emaille kom. Het is nog maar net op tijd. Ik schaam me zo, maar het lucht me ge weldig op. Ik hoor David heen en weer lopen. Met dichtgeknepen ogen lig ik roerloos, vastbe sloten om ze voorlopig niet meer open te doen. Even zo heel stil liggen. Ik ben zo moe. En toch kan ik het niet nalaten myn ogen weer te openen. Ik kijk recht in die van David. Hij zit op het voeteneind van het bed. We kijken el kaar zwijgend aan. Er is een beetje bezorgd- neid in zijn blik, en verwondering. Het kan me helemaal niets meer schelen. „En weet Hans dat?" vraagt David zacht. „Nee. Vertel jij het hem maar. Ga maar „aar hem toe en zeg hem dat ik een kind van hem draag, dat hij verplichtingen heeft. Je mag uit mijn naam gaan. Voor mijn part houd je zijn hand vast als hij Mary terugziet. Ik kan het niet". ,Als je nu eens probeerde een uurtje te sla pen'' Daar zou je helemaal van opknappen. Straks praten we wel verder". Ik "Nee. nu moet je stil zyn. Ik ben de dokter n jvi bent mijn patiënt. Je doet je ogen dicht :i je rust alleen maar uit. Intussen haal ik even en pakje sigaretten". Gehoorzaam sluit ik mijn ogen. Ik ben zo Iccr an bmncn. Het is of alle verbetenheid, alle energie verdwenen is. Eigenliefde en trots, dat is Davids oordeel over me. David, die ik be schouwde als een groot vriend. Hy is alleen riend van Hans. Het is zoals altijd: voor mij is er niemand. Als ik straks wat op geknapt ben. ga ik weg. Ik zal wel zien, ik zal wel zien. Het kan me niet eens meer schelen hoe alles loopt. Na vandaag zal toch morgen wel komen en overmorgen. Laten Hans en Mary en David maar uitmaken hoe het verder moet ik sta er toch buiten. Met een schok herken ik plotseling deze klacht. Ik sta er buiten, ik hoor er toch niet bij, van mij houdt niemand. Is dat wat David eigenliefde noemt? Niet TT door Heieen van Batenburg Hans heb ik ge- naar hem toe te zei hij toen te gen me, en: „Misschien zou ik altijd in dit rot- ziekenhuis zijn blijven werken". Hij bezat niet de kracht om vrijwillig afstand van haar te doen, en ik heb opzettelijk een ontmoeting gear rangeerd. Niet gevochten om hem. O Hans, je mag niet haar kiezen, je moet je praktijk hou den, je thuis in Westerwecrd. Daar hoor je, bij je ouders, je patiënten. Jij moet kunnen rond lopen in de grote kamers van je huis. je jas je uit, je mouwen opgerold. Wanneer heb je dat ook weer gezegd: „Dat hele gewone. Wies, dat heel doodgewone, je werk. je gezin, ie huis. Die altijd terugkerende dingen Het ontbijt, en kof fiedrinken en met je pantoffels aan je krant le zen of een boek. Gekke vent hen ik toch. Vroe ger als kleine jongen was ik altijd weer zo ver schrikkelijk dankbaar als we terugkwamen van vakantie, en je dan weer gewoon naar school kon Ik heb Hans willen dwingen te kiezen voor mij. Er is een vreemde pijn achter mijn ogen. Ze turen ingespannen en zijn toch bang om te zien. Vader, die ik wilde dwingen alleen van mij te houden. Ik zie zyn verdrietige ogen als ik me van hem afkeerde wanneer ik zijn liefde moest delen met moeder en de broertjes. Moe der, die me op schoot wilde tillen en die ik schopte en sloeg. Nee, nee, ik wil niet verder kijken. Het helpt niet of ik mijn ogen open doe of sluit, ik zie het. Bert, die ik niet gunde aan zijn ouders en vrienden. Heb ik ze liefgehad, va der, moeder, Bert? Alleen mezelf. Altijd ver wacht, gretig uitgezien naar een bewijs van hun liefde. Gehunkerd naar rozen, maar zelf gegeven. Hoe scherp heeft David het gezien. Eigenliefde. David is weer binnengekomen. Terwijl hij zijn beslagen bril schoonmaakt, kijkt hij aandachtig naar me. „Je hebt dus niet geslapen". „Nee", zeg ik, „nee" „Voel je je al wat beter?" „O ja. Ik kan er best uitkomen". „Wacht nog maar even. Zal ik nog een kopje thee inschenken voor je? Het zal wel niet erg heet meer zyn". Hij legt zijn hand op de thee pot. „Hindert niet, ik heb dorst." Hij zwaait de zware armstoel boven zijn hoofd en zet hem naast het bed. De thee is lauw en David heeft er bovendien nog een gro te schep suiker in gemikt. „Het spijt me verschrikkelijk, Wies, dat ik daarnet zo tegen je uitgevallen ben". „Het hoeft je helemaal niet te spijten", zeg ik moeilijk. „Je had gelijk". „Ik had het op een andere manier kunnen doen", zegt David bedachtzaam. „Een beetje minder agressief. Weet je. Hans en ik zijn al zo lang vrienden. Sinds de groentijd op de uni versiteit zijn we onafscheidelijk, en toen al droomde hij van de praktijk in Westerweerd. Misschien heeft Mary echt wel iets om hem ge geven in het begin. Hij was tenslotte toen niets anders dan een arme student. Maar vanaf die eerste avond we hadden een of andere fuif wist ik dat ze niet de vrouw voor hem was. Ze was zo verduiveld mooi en Hans was onmid dellijk helemaal weg van haar. Hij zag het al lemaal zo simpel. Een verloving en huwelijk. Samen naar de praktijk in Westerweerd. Hij ge loofde zelfs nog dat hij haar zou kunnen mee krijgen naar de kerk. Dat deed ze ook in het begin. Ze vond het grappig. Hans zo ernstig te zien zingen en bidden. Maar na een paar weken verveelde dat al". David zucht even. Hij neemt een sigaret uit het pakje en draait hem rond tussen zijn vin gers zonder hem aan te steken. (wordt vervolgd) AMSTERDAM. VU Geslaagd: r HaJsema (Hilversum): pedagoc MO mej T Hamer (Heemstede). W P Vissei (Nieuw Loosd recht) K van der Laar (Baarn): pedagog. M.O. B; D B van dei AMSTERDAM Gem. Un. Geslaagd •leer i Arnhem de heer M D dam). L J H F de Bev. renbos (Rijswijk), P L van den (Eindhoven). P E Hoeke (Maast: C A Hoekstra, met lof (Delft), E Kleuer (Rottendam) HE' P B M Noordman (Heerlen). H Oortwijn (Amste dam) FAAM Sturm (Roos 1 (Delft); i Galen (Hoogev« gen). H Krans (Stadskan; i 7.11 idlaren W D Moens Moolenaar (Bergambacht). R Morrema (Zwolle). W A Oldenstam (Den H: Pronk (Warmenhuizen). J K B Sonncnberg (Sneek). W Takke (Breukelen), J der Wal (Arnhem). GRONINGEN Geslaagd de dames A Nanninga-Jager (Groningen). A E Ooster (GronnigenA F Meinesz (Hanchi en di de heren A H van Drooge (Warga). H Hum- melen (Edei. J J M Tolboom (Deventer) P J van Wiechen (Zwolle), F J Lodewegen: (Olst). E J van Tongeren (Deventer). H A Jansen (Uithuizen). F Vunderink (Zwol' R Niermeyer (Hattem). C L A H Bruij: J K Kuipers (Groningen). J P M Hamer (Hengelo). i der dal). H U Schleurholts (Meeden), Brünner (Leeuwarden). E J (Waasenai - i (NUver van Leeirwen (Grc J Voorintholt (Veendair ■erktuigk doet. Nederl; DELFT Blok. met lof (Den Haag): R J G M Derks iverts (Schiedam). J Hof man (Den Haag). H B M Hoyn (D F W Huibregtsen. met lof (Scheveningen). P K Joustra (Delft). J T Keijz« van Stavoren (Rotterdam). H B van Steen bergen (Rotterdam). J H B Stulen Delft) J G J Thüsh (Hengelo). K Vrijmoet (Der dingen). J Kwlnkelenberg (Gouda). Wiljes, R P A Smit F J Edelman (alle Rotterdam) doet: G H Ledeboer. A C Abeln (beiden Rotterdam) J C Brugma (Bilthoven) L, J J Verhagen (Voorburg J L Boers, (Don Haag). B w M de Kor1 (Arnhem). A Bruynzee] (Kruininger S P Duvekot (Vreeswijk), mej. A S Knip (Lo- !j. A C H M Kortmann (Venray). (Velp), ---- - - B J Casterm: (Heerlen). J Hei Hulshof (Necde) A A Sehaftenaa r M Mackay (Naarc (Zwolle). A Vink zaan (Zaltbommel K K Fray (Voorburg). S P Gort K L HUuscher (Dordrecht). (Utrecht). S D M Mateysen i KALENDERS Steeds meer worden grafische ont werpers belast met het samenstellen van kalenders voor het bedrijfsle ven. en steeds groter wordt naar verhouding het aantal goed verzorg- doelmatige, mooie kalenders, waarop de schoonheid van de tech niek treffend tot uiting komt. De Slemens-kalender bijvoorbeeld, on der het motto „De wereld van de elek trotechniek", twee weken per blad. uiter mate kunstige kleurenfoto's, deels van onder de microscoop, detailbeelden van kabels, schakelingen, halfgeleiders, enz, ust voor het oog. Tegelijk een prach. tig beeld van wat het bedrijf presteert. Iets dergelyks heeft de elk jaar weef verrassende Shell-kalender: kleurrijke s van het microscopisch kleine, ont staan in het laboratorium, waar prepa raten bij .gepolariseerd licht worden be studeerd. De kristalstructuren, gefotogra feerd door F. F Hazelhoff en S. Pama, lijken op abstracte schilderijen. DAF vaart een nieuwe koers: ip.v. de gebruikelijke parade van eigen produk- ten nu een historische „Wiel en Wagen"- kalender met goed gereproduceerde kunstwerken. Wllton-Fyenoord toowt met fraai® tekeningen vele minder bekende maar imponerende activiteiten. Phs. v*n Ommeren toont ook op fraaie wijze de schoonheid van het werk. Oude en moderne kunst wordt op allerlei wijzen aangewend om de kaleti- ders te verfraaien. Monton en Co voegt aan zijn vertrouwde cyferkalender een royale tientalige kerstwens toe met een reproduktie van Anthonie van Dijck. De Ned Spoorwegen lieten t_g.v. het 135- jarig bestaan aquarellen over het bedrijf maken. Die van mevr. D Esser-Wellen- sieck. J A. Burgerhout. K. Franse en H. Pander werden voor de kalender uit gekozen. Pieter Scheen (kunsthandel) koos oude meesters, voornamelijk land schappen De Nillmy liet naar traditie een Haags kunstschilder de kalender versieren Ditmaal reprodukties van olie. verschilderijen van Adrian Stahlecker, fraaie stillevens. Bijzonder mooie mo derne kunstwerken van jonge Neder landers op de grote kalender van de B.*P. (Ferry Alink. Theo Daamen. Guus v. <L Braak. Henk Pander. Dick van 't Wout^ Ben Ikelaaj en Bob Tenge). Folklore, natuur en toerisme, drie ge liefde thema's, op weer andere kalenders; Trans World Airlines kleurenfoto's, Le Vélo Hollandse platen, Ned. Llloyd een instructieve, fraaie paddenstoelenkalen- der. Esso ging met Ned fotografen „langs Europaden", en wel met bijzonder mooi resultaat, de Deutscher Kalender Duits land op alle mogelüke manieren. Britain (Br. Travel and HolidaysAss.) „beautiftil Britain", de Ver. Ned. Scheepvaarttny zes soorten zeilschepen, origineel ver zorgd door Studio Nieuwenhuys, de Ho)L Sociëteit van Levensverzekeringen Ao. 1807 fraaie foto's van antiek speelgoed, poppen e.d., een fleurige wandverfraai- ing. Nieuwsblad van het Noorden vier paardenschilderijen. Alitalia reusachtige kleurenfoto's, de KLM een geestige Joop Gee si nkka lende r. EN-NEN klederdrach ten. Het Zonnehuis een bloemenkalender, elk blad een verrassing, de Ned. Ver. tot bescherming van dieren dierenfoto's, A. Korpel die ons de jaariykse bloemen kalender (met aanwijzingen voor de verzorging) stuurde. Verder ontvingen we nog: Bedrijfschap Schildersbedrüf, fraai geheel van kleu renfoto's met tips van de vakman, ont werp Han de Vries GKf. Open Wegkalcn- der (Open Deurwerk en Bijbelkioskver- eniging) de bekende veertiendaagse foto. kalender met teksten van de predikan ten Pijlman. Jager en Klijn. Hervormde Dagkalender, een schild van Bert Bou- man, plus dagblok, Kartro en BeKa jaar kalenders. Citroen en Volkswagen, elk hun produkten op allerlei platen (VW met sportkalenderS, de Bübel Kiosk Ver. een dagblokkalender met vier fraaie foto's, het blok ook als pocket te koop, Douwe Egberts een schat van gegevens als vanouds. Tong Tong een miniatuur kamerscherm, ontwerp Eppo Doeve. Verder een aantal typische kantoor kalenders Nillmy (fors), Nationale 'idem), EN-NEN. Eerste Hollandsche^ VRG-Papier, HAV-Bank-Nleuwe HAV- hank, VUGA, De Zeven Provinciën, Belg Jansen (met schutfruitje), HAL met weel) kleurenfoto's van schepen, AVS. .j

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9