Nieuwe Leidse Courant Britse para's heden in Singapore omgekomen bij brand Kan men binnenkort geen Engeland maakt haast met hulp Maleisië voorbereid op krachtige aanval Lawine bedolf veertien Groningse studenten Reddino voor drie te laat Doden op de gladde weg Anton Geesink in film als Simson Leidse rector magnificus: Groot aantal doden in instortende kerk Berlijnse muur weer besloten Commentaren Kennedys in soorten Maandag 4 januari 1965, 45éte jaargang D» E. WEME* CHRISTEIIJX-NATIONAAI DAGBLAD Toenemende westelijke wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Aanvankelijk nog opklaringen met In het binnenland lichte vorst- Morgen meer hewolking met plaatselijk wat motregen. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tussen zuidwest en J 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 1-8.-0Q—1 9.00 Ook NK V-voorzitter wenst meer vrijheid in het loonbeleid AMSTERDAM De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, is van oordeel, dat een ontwikkeling van het loonbeleid in de richting van een systeem met grote vrijheid voor de partners in de bedrijfs takken en ondernemingen, thans voor de ihand lijkt te liggen. De uitvoering van het loonbeleid zal de vakbeweging in 1965 voor vele moeilijk heden plaatsen, zo voorspelde de heer Mertens voorts. Het N.K.V. is vast van |plan zoveel mogelijk de toezeggingen loyaal gestand te doen. Dat is niet moge lijk indien geen reëel overleg m de be drijfstakken en ondernemingen plaats vindt. Het eerste vereiste voor het vast gestelde loonbeleid in 1965 is dan ook. dat serieus overleg wordt gepleegd over herziening van de arbeidsvoorwaarden op basis van de voor het loonbeleid ge kozen uitgangspunten. Aan het verstop pertje spelen achter de Stichting van de Arbeid wenst het N K V. geen steun te Igeven. In dit verband deed de heer Mer tens een beroep op de verantwoordelijk heid van de werkgevers om de loonont wikkeling in goede banen te leiden. NEW YORK Na het besluit van Indonesië uit de Verenigde Naties te treden, heeft Engeland haast gemaakt met zyn militaire hulp aan Maleisië. De eerste 50 Britse parachutisten zouden vandaag in Singapore aankomen. De komende dagen volgen nog 950 Britse para's. Maleisië verwacht op kor te termijn krachtige Indonesische aanvallen. „Maar", zei de Maleisische vice-premier en minister van defensie Abdoel Razak, „wy hebben alle voorzirgsmaatregelen getroffen". Vandaag is de Maleisische regering dan ook in spoedzitting bijeengeroepen. Zonodig zal op de VN een beroep om hulp gedaan worden. Er worden voorts voorbereidingen getroffen voor een vergeldingsactie tegen Indonesië. De afgelopen nacht is de Britse en ook Australische militaire hulp al zeer effectief gebleken. Hun marine schepen hebben samen met Maleisi sche schepen vier Indonesische infil tranten, die in een boot onderweg waren naar Singapore, gevangen ge nomen. De Indonesiërs waren bewa pend met drie stenguns, een machi negeweer en explosieve stoffen. Engeland, dat als bondgenoot de mi litaire hulp aan Maleisië verleent laat O SALZBURG Een groep Neder landse studenten is gisteravond In Oostenrijk onder een lawine bedol ven. Vijf studenten konden zichzelf bevrijden, zes konden door anderen worden gered, drie zyn omgekomen. De omgekomenen zijn de 22-jarige Els Astrego. Brinklaan 5, Groningen, Jan Helenius, Nieuwstraat 97a. Gro ningen alsmede de 20-jarige Hink Meekers, Gratamastraat, Groningen, De slachtoffers zijn door helpers uit gegraven, maar de pogingen van toe gesnelde artsen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchte loos. Weer glad tot zeer glad is het dit eekeinde geweest, daar waar voch- ge weggedeelten bij vriezend weer tot spiegelgladde ijsbanen werden. En de ongelukken bleven niet uit. Van nacht was het vooral in het noorden van het land voor het verkeer ge- aarlijk, terwijl de ANWB-informa- tiedienst ook Zeeland aanwees als een ..gladde' provincie. In overig Ne derland kon het echter ook behoorlijk opvriezen. DEERSUM De 62-jarige PTT- ïsteller S. Grouwstra uit Mantgum vam gisteren om het leven toen zijn luto frontaal in botsing kwam met le auto van de 20-jarige student S. ie J. uit Mantgum die bij het passeren ran een vrachtwagen in een slip was jeraakt. Mevrouw Grouwstra. haar dochter, schoonzoon en kleindoch- lertje, alsmede de student en zijn i'ichtje werden ernstig gewond. MAARN Zaterdagavond werd de lit Bremen afkomstige H. M. IJ. Weber ledood toen hij met zijn auto als gevolg ran de gladheid slipte. De wagen kan telde en schoot door de middenberm. IVebcr kwam onder de auto terecht. WEESP Het echtpaar Vermeulen en Ir P. Blok en echtgenote uit Nederhorst jen Berg werden zaterdag ernstig ge- Rond op dc provlciale weg Bussum- Amsterdam bij een autobotsing. EMST Zaterdag is de heer H. van Dijk uit Brammen met zijn auto ge lipt en over de kop geslagen. Zijn echt- fenote kwam hierbii om het leven Hij elf werd licht gewona. UTRECHT Gisteren is de 41-jarige Jtrechter A Lankhuyzen met zijn auto >p een met automatische knipperlichten jeveiligde overweg tegen de trein Jtrecht-Amsterdam gebotst. Van de auto ileef niet veel over maar de heer Lank- ïuyzen en zijn dertienjarige zoon brach- en cr het leven af. De heer Lank- myzen werd ernstig gewond naar het tickenhuis gebracht. Zijn zoon kwam met le schrik vrij DORDRECHT Gisteren is in het liekenhuis te Dordrecht de 32jarige F Iferzendaal uit Mookhoek overleden, die le vorige dag in 's-Gravendeel met zijn iromfiets op een auto vloog. Dc brom- ietser en de bestuurder van de auto kwamen in een moddersloot langs dc weg terecht. De laatste, die alleen in tie auto zat, bleef ongedeerd. Het ongeval gebeurde gisteravond kwart over acht op de Radstadter Tau- ernstrasse in de gemeente Tweng. tussen de pas en een hotel een lawine van de Herbertspitze neerkwam ei weg over een lengte van vijftig meter bedolf, op sommige plaatsen tot acht meter hoogte. De studenten bevonden zich in eer groep van 25 personen, die op weg wü naar het jeugdhuis Scheldberg. Onmld delljjk na de ramp snelden talrijke red ders te hulp. politie en bergredders uit Obertauern en talrijke gemeenten uit dc omgeving. leden van de skischool e vrijwillige brandweer van Tamsweg, die voor de nodige verlichting zorgden. Uit het gebied wordt onafgebroken z- sneeuwval gemeld. De slachtoffers van het ongeluk zijn alle drie leerlingen van de Academie voor lichamelijke opvoeding te Gronin gen. Zij maakten deel uit van een groep van 25 studenten van de Academie, die op 1 januari naar Oberntauern was tTokken voor een skicursus. Zij zouden twaalf dagen wegblijven, dus 13 januari terugkeren. Toen de lawine neerkwam liep Ets AXrcgo aan het hoofd van de groep ter wijl Helenius en Meekers achteraan lie- Zij die het geraas van de lawine het eerst hoorden, gilden naar de anderen zich te verspreiden. Daardoor werden vermoedelijk enkelen van de dood gered Een woordvoerder van de gendarmerie in Tauernpass zei. dat de groep niet ach teloos was geweest bij het gebruiken vai de weg. „Niemand verwachtte dat eer lawine de weg op deze plaats zou tref fen. Italiaans aanbod: UTRECHT. De Italiaanse San Paole- filmmaatschappü heeft judo-kampioen Anton Geesink gevraagd de titelrol te spelen in een speelfilm over het leven de bijbelse figuur Simson. De opna- voor deze nieuwe film van spekta kel-regisseur Marsello Baldi. die onder reeds de rolprenten „Saul en Da- en de Gldeon-storv op zijn naam heeft staan, worden ln februari en maart gemaakt in de Cinecitta-studio's in Rome. Er zijn ongeveer vijf weken mee gemoeid. Anton Geesink weet nog niet of hij 3 de aanbieding zal ingaan. „Het aan geboden honorarium is wel aantrekke- maar", zegt Geesink. „al zou het niljoen zijn. ik moet me er toch mee kunnen verenigen". Deze week gaat Geesink cr serieus /er nadenken, want de belangen van zijn sportschool wil hij beslist niet ver waarlozen. Voorts speelt bij zijn uit eindelijke beslissing de overweging een rol. of hij op 16 en 17 okfbber van dit jaar zal meedoen aan de wereld-judo kampioenschappen in Sao Paulo. ..Dan ben je met mijn verjaardag weer niet thuis", reageerde prompt Geesink's doch ter Lenie. Geesink beseft heel goed dat Sao Paulo en film niet kunnen samen gaan. want als hjj zijn wereldkampioen schap wil prolongeren, moet hij deze maand zijn training serieus gaan her- n. Dc film zou hem zeker drie maanden kosten, want het blijft volgens Geesink natuurlijk niet bij de vijf opna- menweken. het niet bij de duizend man parachutis ten en infanteristen. De regering in Londen heeft verder opdracht gegeven zes oorlogsschepen uit de mottenballen te halen in Singapore. Vier mijnenve gers en twee kustverdedigingsvaart ui- gen komen weer in dienst. Ook zal het vliegtuigmoederschip Eagle in de vaart worden gebracht. Een ander besluit van de Engelse re gering is een aantal Javelim-gevechts- vliegtuigen waar het Verre Oosten te dirigeren. V-bommenwerpers, die even tueel kernbommen kunnen vervoeren, worden in staet van paraatheid ge- bra-cht. AI deze besluiten zijn genomen in tegen-- oordigheid van premier Wilson, die. na het bekend worden van het uittreden van Indonesië, zijn vakantie op de Scilly- eilanden had onderbroken. Terwijl al deze militaire activiteit werd ontwikkeld en er grote düplomatieke be drijvigheid ontstond in de hoofdsteden de Europese. Aziatische en Afrikaanse landen, wapperde gisteren nog steeds de vlag van Indonesië op het gebouw van de Verenigde Naties in New York. (Voor vervolg zie pag. 9) President Soekarno tijdens een redevoering in het sportpaleis te Djakarta, waarin hij uitlegde, waarom hij had besloten zijn land terug te trekken tiit de Verenigde Naties Vijf kinderen van een in Neder land werkzame Britse elektronicus, van drie tot negen jaar oud, zyn gis teravond bij een brand in een houten berghut te Macugnaga in de Itali aanse Alpen omgekomen. De vader, de 30-jarige dr. Clement Green, werkt sinds november als elek tronisch en computerdeskundige bij het Europees centrum voor ruimtetechnologie Estec in Delft De kinderen waren met hun ouders op kerstvakantie. De brand brak uit terwijl de ouders boodschappen haalden. De berghut werd geheel ver nield. De lijkjes konden pas vanochtend worden geborgen. De caribinieri heeft vandaag meege deeld, dat de brand vermoedelijk zaakt is door oververhitting v kachel waarin hout gestookt werd terwijl de kinderen sliepen. De kinderen waren Miranda (9). Rina (9), David (6), Domi nique f5) en Matthew (3). Voordat de brandweer uit het nabije Domodossola de plaats kon bereiken 1 den bewoners uit het gehele gebied lange keten gevormd en gaven er water door uit de rivier de Anza, het hielp niets. Het blussen werd zeer bemoeilijkt doordat alle watervoorraden waren be vroren. Het lijkje van een der meisjes werd bij de kachel aangetroffen, zij vermoedelijk getracht beefit het Bij de werkzaamheden aan de trobouw in Rotterdam is vanmorgen de 51-jarige betonwerker B Broekhuizen uit Woudrichem verongelukt. Hij was bezig met het slopen van een hoge hou ten stelling Plotseling zakten enkele bal ken weg en hij werd onder de brokstuk ken van de stelling bedolven. In het kenhuis bleek hij bij aankomst te overleden. LEIDEN. De rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. D. J. Kuenen, heeft gezegd dat de universiteit wellicht niet die opleiding zal kunnen geven die voor een goede functionering van het onderwijs vereist is. Daarmee doelde hij op de enorme besnoeiingen die van regeringswege in het univer sitaire bouwprogramma zijn aangebracht. Van de voor 1965 aangevraagde 40 miljoen gulden is door de minister van O. K. en W. immers slechts de helft toegekend, tengevolge waarvan men zich tot 1968 zou moeten beperken tot het afbouwen van de thans m aanbouw zijnde projecten. Prof. Kuenen sprak zaterdagmiddag de Stadsgehoorzaal voor een gehoor meer dan duizend eindexaminandi en h ouders, die naar Leiden waren gekomen om er de voorlichtingsdag bij te w die telkenjare begin januari wordt gehou- De commandant van het tweede Engelse parachute-bataljon, luite nant-kolonel Eberhardie. wijst zijn mensen op een kaart hoe de toestand in Maleisië en Indonesië is. Hij deed dit. nadat bekend werd dat zijn bataljon in Maleisië zou worden gestationeerd wegens het toenemen i^an de onrust tussen Indonesië en Maleisië. Gas ontploft bij het ontsteken van rotje - jongen gewond AMSTERDAM Met zeer ernstige ran-dwonden over het hele lichaam is gistermiddag de ll-jari*e Jan Kesslen uit de Valkenburgerstraat in het Binnen gasthuis opgenomen. Bü het ontsteken van een roije onder de brug bij de Val kenburgerstraat kwaui het daar uit de grond opstijgende gas tot ontvlamming. De kleren van de jongen waren totaal verbrand was ftol dusver) het enige ongeluk bij de nieuwjaarsviering in Amsterdam de politie de gehele dag handen •erk had kerstboombranden en bal dadigheden binnen te Derken te houden. Reeds r de medicijnenstudie Inéén oogopslag Onrust in Bolivia - pag. 5 Pakistan: Khan blijft - pag. 5 P.T.T.: hoge rode cijfers - pag. 9 Groningen leverde 200 mil joen kub. meter gas - pag. 9 Sport - pag. 6, 7, 9 Ramp treft Mexicaans dorp niet geheel vrij in de bepaling van plaats waar men zal gaan studeren. Het mogelijk dat men door ruimtegebrek bin nenkort in het geheel geen medicijnen meer kan gaan studeren. Hetzelfde geldt, aldus de rector magnificus, voor de stu die in verscheidene andere faculteiten. Prof. Kuenen wekte zyn toehoorders op zich zeer In te spannen voor het eindex amen. omdat de daarby geleverde presta ties wel eens doorslaggevend kunnen zyn voor de toelating tot de studie. s Ochtends en later in de middag werd per studierichting voorlichting gegeven door vertegenwoordigers van het docen- tencorps en de studenten. In de Stadsge- hoorzaal werd behalve door prof. Kuenen het woord gevoerd door de heer H. D. Tjeenk Willink, praeses facultatum, en door de studentendecaan drs, A. Visser. MEXICO Bij de Inwijding van een nieuwe rooms-katholieke kerk in het Mexicaanse dorp Rijo heeft zich gisteren een ramp voltrokken toen een groot deel van het dak door nog onbekende oorzaak met groot geraas instortte. Volgens de laatste berichten zouden zeker 58 mensen om het le ven zijn gekomen. Het aantal gewon den bedraagt 54. Kerkgangers, die het gebouw ln paniek konden ontvluchten, vertelden dat het drama zich zo snel had voltrok ken. Volgens een politieofficier uit een heid waren een goed heenkomen te zoe ken. Volgens een politierechter uit een naburige plaats bevond bijna de gehele bevolking van het dorp zich in de kerk toen het dak het begaf. Tot degenen die zijn omgekomen behoort ook de priester die de mis celebreerde. Een bijzondere omstandigheid is dat een broer van deze priester het toezicht heeft gehad bü de bouw van de kerk. Doordat het dorp dat ongeveer 150 kilometer ten zuidoosten van de stad Mexico ligt, niet in telefonische verbin ding staat met de buitenwereld en de weg naar de grote verkeersweg in zeer slechte staat verkeert, duurde het uren voordat van buiten het dorp nulp kon worden geboden. Brandweer, politie en vrijwilligers hebben by het licht van schijnwerpers de gehele nacht gezocht naar slachtoffers en eventuele overle venden Vanmorgen was men hiermee nog niet gereed, zodat het mogelijk is dat het aantal slachtoffers nog stijgt. Volgons een bekendmaking van het Rode Kruis zijn de mensenn die achter. in de kerk zaten, ongedeerd gebleven. Het dak boven dat deel van het gebouw was nog niet klaar. CJ BERLIJN De Berttinse muur is zon dagavond te middernacht opnieuw tot Pasen gesloten. Sinds 19 december heb ben in totaal 821.000 Westberlijners Oost- Be rlijn. bezocht, gemiddeld 51.300 per dag. Sleepboot gezonken AMSTERDAM Op het Amsterdam- Rijnkanaal nabij de stuw Zeeburg is za terdagavond het Duitse kustvaartuig Pregel op weg van Den Helder naar Duitsland, in aanvaring gekomen met het Nederlandse binnenvaartuig Credo en met de Jadi die dat vaartuig op sleep van Vreeswijk naar Amsterdam voer De Jadi is gezonken. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. De Maleisische ambassadeur in Bonn. Dato Abdoel Hamid Bin Hadji Joemat. zal binnenkort ook in Den Haag worden geaccrediteerd Verwacht wordt dat dit de eerste is van een serie diplomatieke benoemingen die tot doel hebben de In donesische propaganda tegen Maleisië te neutraliseren. Qöta) "LJOE men ook denkt over het con flict IndonesiëMaleisië, Ne derland is daarin neutraal teleur stellend is dat Indonesië gemeend heeft zich uit de Verenigde Naties te moeten terugtrekken. Dit besluit bewijst de zwakheid van de internationale rechtsorde, waaraan men zich blijkbaar nog naar eigen goeddunken kan ontrekken. Het om gekeerde behoorde het geval te zijn. conflicten behoorden de behoefte aan internationale rechtsorde sterker te doen gevoelen. Helaas moet worden gezegd dat een land. zolang het eigen dunkelijk handelt, trekken van poli tieke onvolwassenheid vertoont. TAE Verenigde Naties maken moei lijke tijden door. Rusland blijft weinig toeschietelijk op het punt van zijn financiële verplichtingen. De hou ding van Frankrijk levert zo mogelijk nog groter problemen op. Men mag over de last die in zulk een situatie op de schouders van met name de secretaris-generaal rust niet gering denken. Een belangrijk deel van zijn activiteit gaat erin op, zijn schaapjes bijeen te houden. Dat Indonesië na zijn vertrek uit de VN-toenadering zoekt tot China, im mers geen lid hoewel daarnaar din gend, behoort tot de mogelijkheden. J^OOR het vertrek van Indonesië uit de V.N. wint het conflict om Maleisië ongetwijfeld aan scherpte. Maleisië moge min of meer een kunstmatig karakter dragen, het is door Engeland en zeker ook door Amerika een belangrijke functie toe gedacht in de ongewisse stormhoek van zuid-oost-Azië. De strekking van Indonesië's politiek is stellig om druk uit te oefenen. Met de diplomatie van Soekarno immers hebbenwij onze eigen ervaringen. Toen ging het tegen een klein, ver land, dat weinig steun ondervond. Hoe zal nu de ontwikkeling zijn? ■k H" zich onttrekken van Indone sië aan de Verenigde Naties roept ook vragen op met betrekking tot zijn internationale verplichtingen. En dan denken wij hier in Nederland uiteraard in het bijzonder aan Nieuw- Guinea en de volksstemming die daar nog moet worden gehouden. Terstond ziin nu in Indonesië al ge luiden gehoord, dat. zoals men het daar uitdrukt, die stemming nu niet behoeft te worden gehouden. Dat is zeker te simpel gesteld. Het gaat hier om verplichtingen jegens de V.N. en jegens Nederland. Niet aan te nemen valt. dat een Indone sië. verheugd over een vernieuwde vriendschap met Nederland, hier al thans niet een grotere omzichtigheid in acht zou nemen. J^E voorgenomen wijziging van de kieswet zal. wanneer de volksver tegenwoordiging akkoord gaat. ons stemmen een veel meer technisch karakter gaan geven. Er zullen na melijk stemmachines worden inge voerd, een procedure die men in Amerika we kunnen zeggen: na tuurlijk reeds lang kent. We zullen ook aan dit nieuwe moe ten wennen. Kiezen is een echt men selijke bezigheid. In onze gedachten- wereld was het verbonden aan het invullen van een hokje, met daarop volgend de romantiek van de avond daarop. Ook hier gaat de techniek winnen. De spanning van het wachten neemt af. Moge dit laatste niet het geval zyn met de politieke belangstelling. JJET einde van het Jaar heeft te vens het einde betekend van een weekblad dat een eigen plaats In nam in de kerkelijke pers van Ne derland. We doelen op het blad De Bazuin, het officieel orgaan van de oude Kamper hogeschool. Meer dan een eeuw heeft het bestaan. Een weekblad van een hogeschool of universiteit is al een merk waardig iets. Een instelling van ho ger onderwijs lijkt niet aangewezen om een weekblad uit te geven. Dat het hier en zo lange tijdls geschied, wijst erop dat het onder omstandigheden niettemin heel nut tig en wenselijk kan zijn. Even voor de hand ligt de mogelijkheid dat nut en wenselijkheid eens minder zouden worden gevoeld. Aan de dankbaarheid voor de rijke historie van het blad doet dat waar lijk niets af. Drukte op Nieuwe Waterweg In 1964 '1963) zijn 31.677 (29.922) sche pen de Nieuwe Waterweg binnengelopen met totaal 133 (126.) miljoen brt., waar- 2482 (2449) met 11.3 (10.6) min. in de cember. NEW YORK. Koningin Sirikit dc jaarlijkse lijst van de best geklede vrt op de rouwpenode na het vermoorden van haar echtgenoot. Thailand staat bovenaan geklede vrouwen ter wereld, die zaterdag i WCPllp n 1 mfI .1. "5 dj?8! Osom.t vervolgens in volgorde op: mevrouw Joseph P Kennedy de moeder van de vermoorde president, mevrouw Charles Wrightsmam ee^ i prinses Lee Radziwill te Londen, zuster Een commissie van mode-deskundigen in New York heeft viwtrt* »i. a vi,, hI Vanderbilt. mevrouw William McCormick Blair jr. echtgenote mill Ae,rr ^no? an,bassadcur op dc Philippijnen, mevrouw Paul Mellon V AJfrpd Bloo"u®Fda,e on de jongedames Anne en Charlotte Ford te New York en Detroit, die beiden op de laatste plaats staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1