Chr. democraten misten de boot Verzet van rechts werd nederlaag T rrw Slechts deel van Nigeria ging naar de stembus Hysterische rebellen richten bloedbad aan VS ontketenen oorlogen voor eigen belang Economische toestand V.S. nog gezond Jaar blijft ingewikkeld DONDERDAG 31 DECEMBER \9M De opening-naar-linksin Italië (Van een onzer redacteuren) DE verkiezing van de socialist Guiseppe Saragat tot pre sident van Italië is kenmerkend voor de veranderingen, die zich in de afgelopen jaren in dit land hebben voltrokken. Het is al vele jaren geleden, dat de Chris ten-democraten over een meer derheid in het parlement be schikten. Om Italië te kunnen regeren waren zjj aangewezen op de medewerking van de ge matigde socialistische partij van Saragat en op die van de Repu blikeinse partij en de Liberale party. Met deze coalitie bleek het land in de afgelopen jaren echter moeilijk te besturen te zyn. En zo groeide men in de Chr. Dem. party naar een „opening-naar-links", zoals men het streven naar samenwerking met de Links-socialistische par tij van Pietro Nenni noemde. Groot was de tegenstand in de rechtervleugel van de Chr. Dem. partij, maar de „opening-naar- links" kon tenslotte niet worden tegengehouden. Dat zy een realiteit is geworden bewees dezer dagen het resultaat van de presidentsverkiezing. Het verzet van de rechtervleugel van de Chr. Dem. party mocht niet haten. Het gevaar was toen niet denkbeel dig, dat de linkse socialistische leider Pietro Nenni (vice-premier in het ka- binet-Moro) er in zou slagen, het pre sidentschap in de wacht te slepen. Hij behaalde niet het vereiste aantal (482) stemmen, maar had tenslotte toch een duidelijke voorsprong op Leone. Deze laatste liet toen weten, dat hij deze onverkwikkelijke strijd niet langer wilde voortzetten. Dn zelfs nadat hij zich had teruggetrokken, kon de Chr. Dem. partij door haar innerlijke verdeeldheid geen kandi daat naar voren brengen, die ook voor de andere partijen aanvaardbaar zou zijn. En het was dan ook een levensgroot teken van onmacht, dat aan de leden van deze partij moest worden aangeraden, hun stem uit te brengen op de socialist Saragat. Wel zag Nenni zich toen gedwongen, de aftocht te blazen, maar Saragat had de stemmen van de communisten no dig om president van Italië te kunnen worden. Het is jammer, dat de Italiaanse Chr. democraten bij de verkiezing van een nieuwe president (in de plaats van Antonio Segni) dit jaar de boot hebben gemist. Onder druk van de rechtervleugel van de CDU werd Giovanni Leone als een van de verte genwoordigers van deze vleugel de 6residentiële kandidaat van de partij. 'at was al een politieke misslag, niet zozeer vanwege de persoon van de kandidaat, als wel door het feit, dat hij een groepering vertegenwoordig de. die niet op de steun van de meer derheid in het parlement zou kunnen rekenen. Saragat, die door zijn be trekkelijk kleine partij van de gema tigde socialisten kandidaat was ge steld, begreep heel spoedig nadat de eerste stemmingen waren gehouden, dat de kansen van Leone steeds klei ner zouden worden. Hij trok zich te rug uit de strijd. Even leek het er op, dat Amlntore Fanfani, een van de leidende figuren van de linkervleugel van de CDU, meer kans op verkiezing zou maken dan Leone. Maar ook Fanfani zag zich als gevolg van het verzet Want ook toen bleef de rechter vleugel van de Chr Dem. partij zich verzetten. Het was allemaal nogal ne gatief en dat Is jammer, omdat Sara gat nu de geschiedenis ingaat als de president van Itaüë, die pas bij de 21ste stemming kon worden gekozen. Constructief Saragat heeft dat niet verdiend, want hij heeft in de na-oorlogse jaren in zijn land in de politiek een zeer constructieve rol gespeeld, het laatst als minister van buitenlandse zaken. In de komende zeven jaren heeft Ita lië (naar menselijke berekening) een president, wiens geestdrift voor de politiek soms zo gematigd is, dat hij meer belangstelling heeft voor een levendig literair gesprek, dan voor moeilijke politieke manoeuvres, werd op 19 september 1898 geboren m Turijn, behaalde een universitaire de zijde graad in economie en hancjelsweten- Togareso. In 1922 toen hij 24 jaar was, werd hij socialist en drie jaai later zat hij samen met Pietro Nenni, in de leiding van de Socialisti sche partij, die toen nog een hechte eenheid vormde. Nadat Mussolini aan de macht was gekomen, zag hij zich al spoedig ge noodzaakt, Italië te verlaten. Hij vluchtte eerst naar Oostenrijk en la ter naar Frankrijk (St. Gaudens). Hij wist uit handen van de Duitsers te blijven en keerde in 1943 naar zijn land terug. Daar viel hij al spoedig in handen van de terugtrekkende Duit sers. Maar hij wist te ontsnappen. Democraat Na de bevrijding van zijn land werd hij ambassadeur in Parijs. In 1946 keerde hij echter naar Italië terug om op te treden als voorzitter van het voorlopige Italiaanse parle ment, dat de grondwet van 1946 op stelde. Ontevreden over de leiding van Nenni, die heel nauw samenwerkte met de zeer sterke communistische partij, nam Saragat in 1947 de leiding op zich van een afscheids- beweging. Hij vormde de De mocratische socialistische partij, waarvan hij secretaris (of partijlei der) werd. Saragat maakte deze tot een onwrikbaar pro-westerse en anti communistische linkse macht, die bij de verkiezingen van vorig jaar bijna twee miljoen stemmen verwierf. Na zijn breuk met Nenni zei Saragat eens tot een vriend: „Het is niet prettig I door fabrieksarbeiders te worden uit- gefloten en uitgejouwd. Maar ik kan me geen enkele vorm van maatschap pelijke vooruitgang voorstellen zon der politieke vrijheid. Anders zouden mijn lange jaren van ballingschap en strijd tegen het fascisme geen zin hebben gehad". Drie maal was Saragat vice-pre- mier: in 1947 onder Alcide de Gas- I peri, in 1954 onder Mario Seelba t 1955 onder Segni. Bij de presidents- verkiezing van 1962 was hij kandidaat van de linkse partijen. Eerste vrouw In januari van het achter ons lig gende jaar sloten Segni, Nenni en de Chr. democratische leider Aldo Moro zich aaneen om de historische coali tieregering van linkse en centrumpar tijen te vormen, die Italië op het ogenblik regeert. Moro werd premier, Nenni vice-premier, Saragat minister van buitenlandse zaken. Drie jaar ge leden verloor Saragat zijn vrouw. Dit maakte deze „vrijdenker" wanhopig. Hij voegde de bijbel toe aan zijn „voorkeurswerken". De Italiaanse pers speculeerde toen zelfs over de mogelijkheid van zijn bekering tot het rooms-katholicisme. Maar Saragat wees de geruchten met een glimlach af. Ofschoon hij verklaart de grootste eerbied te hebben voor de „menselij ke waarheden van het christendom" wil hij bschouwd worden als een denker en een wijsgeer. Het anticleri- calisme verwerpt hij als een ouder wetse geesteshouding, die soms de laatste toevlucht van conservatieven van*de rechtervleugel van zijn partij I schappen, was bankbeambte genoodzaakt, zijn naam van de kandi- volgens journalist en schreef boeken datenlijst te laten schrappen. 1f| aaMja* VUI6C113 - over de politiek onder de schuilnaam Oppositie: verkiezing een „farce LAGOS De Nigeriaanse oppo sitiepartij, de U.P.G.A., heeft bekendgemaakt, dat zij de regering die gevormd zal worden op basis Ondanks verbod regering Weer staking in Frankrijk aangekondigd PARIJS De leiders van de twee miljoen man personeel van de openbare diensten en genationaliseerde industrieën in Frankrijk hebben besloten in januari in geheel het land 48-uur stakingen te doen houden. In een communiqué na besprekingen van leiders der onder com munistische controle staande C. G. T (algemeen vakverbond) en C.F.D.T. (fe deratie van democratische arbeiders) wordt gezegd dat datum en type der stakingen nader zullen worden aangekon digd na bespreking met de „Force Ouvriere", de socialistische vakbond. Volgens een vakbondsfunctionaris men het echter al eens over de data 18 en 19 januari. Deze zegsman zei verder dat de vakbonden tot een krachtiger actie dan op elf december jl. besloten waren ter ondersteuning van eisen om een loonsverhoging van vijf procent waardoor de lonen der in staatsdienst zijnde werkers gelijk zouden komen die bij de particuliere ondernemingen. Ofschoon de stakingen tezamen 1 dagen zouden duren, zou er in de afzon derlijke ondernemingssectoren slechts een dag gestaakt worden. Door combinatie met de energiebedrij ven zouden dp spoorwegen toch wel voor de volle 48 uur stil kunnen komen te Premier Pompidou heeft in een tv- van de gisteren gehouden algemene „verkiezingen" niet zal erkennen. Zij noemde de verkiezingen een farce" daar er alleen maar ge stemd is in het noorden en westen van het land. In de overige distric ten van het land heeft de U.P.G.A. de verkiezingen geboycot. In tal van steden hebben betogers giste ren de stemhokjes vernield. Hier moest de politie optreden met gebruikmaking van traangas, knuppels en vuurwapens. Er zijn bovendien arrestaties verricht, terwijl in de hoofdstad Lagos een ver bod is afgekondigd voor het houden van openbare bijeenkomsten duur van twee maanden. In deze stad is vrijwel niemand naar de stembus geweest. De regeringspartij, de Nigeriaanse Natio nale Alliantie, wilde niet weten uitstel van de verkiezingen. Men wacht dat zij de meerderheid va parlementszetels heeft veroverd er weer een regering zal moeten vor Er was in Lagos echter geen enkele functionaris die kon mededelen hoe de zetels verdeeld zouden worden groot deel van het land niet i stembus is geweest. ':>n de algemene staking die dinsdag in het land werd afgekondingd, is overi gens niet veel terecht gekomen. De staking, die was afgekondigd door de vakbond voor transportarbeiders, kreeg niet voldoende steun van de overige vakorganisaties. De transportarbeiders hebben vandaag het werk weer hervat. Bevrijde gijzelaars vertellen: Komst para's zaaide paniek LEOPOLDSTAD/NEW YORK De door de blanke huursolda ten van premier Tsjombe, na de verovering van het stadje Wam- ba (ten zuidoosten van Paulis) op dinsdag bevrijde Europese gijze laars hebben gisteren bij hun aan komst in de Kongolese hoofdstad verteld over de gruwelijke mis daden die door de opstandelingen werden bedreven. De gewezen gijzelaars, onder wie veel vrouwen en kinderen, zeiden dat het grootste bloedbad werd aangericht toen de Belgische parachutisten in Paulis werden neergelaten. De rebel len werden hysterisch toen zij de vliegtuigen zagen komen. Zij renden heen en weer en gilden „maak ze alle maal dood". Onder de opstandelingen ontstond pa niek en velen van hen schoten maar luk raak op de Europeanen die in groepjes bij elkaar stonden. Vele gijzelaars werden getroffen en zij die niet geraakt werden, werden later door de rebellen vastgebon den en in de rivier geworpen. Anderen werden door de soldaten met geweerkol ven en knuppels doodgeslagen. Het was vreselijk om aan te zien, zo vertelden de bevrijde gijzelaars. Minstens 30 Europeanen, onder wie vele missiona rissen en zendelingen, kwamen om het Vuren staken In de Veiligheidsraad heeft men giste ren intussen een resolutie aanvaard waarin wordt opgeroepen het vuren in Kongo te staken en op alle landen een beroep wordt gedaan zich niet in de Kon golese zaak te mengen. Als een „dringen de zaak" wordt de terugtrekking van vreemdelingen uit de Kongolese strijd krachten aanbevolen, alsmede hernieuw de pogingen tot verzoening tussen de re bellen en de Kongolese regering. In de tekst van de resolutie werd echter niet rechtstreeks gewag gemaakt van de ope ratie der para's in Stanleystad vorige maand. HET Engelse ^-bevoor radingsschip, de Triumph, is op een werf in Portsmouth uit gerust met een grote sprenkel- installatie. De bemanning is van plan zich zo mogelijk kostelijk te vermaken met deze reuze be driegertjes. Maar hiervoor is de installatie niet aangebracht. In geval van een atoomaanval kan het schip zich nu zelf schoon spuiten en de schadelijke geval len van de fall out elimineren. Johnson stuurt boodschap aan Kosvgin \Fp1 _.i pre sident Mikojan van de Sowjetunie zegt president Johnson van de V.S., dat sterking van de grondslagen van de reldvrede de dringendste taak blijft. Het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering zouden nooit achterblijven in pogingen om de ontwapening en het toe zicht op kernwapens te bevorderen. Beide landen kunnen en dienen stappen te doen om de verspreiding van kern wapens te beperken en een alomvattend verbod op proeven met kernwapens tot stand te brengen, aldus Johnson. Felle aanval van Tsjoe En-lai PEKING De premier van communistisch China, Tsjoe En- lai, heeft gisteren in een overzicht van de wereldsituatie voor het Na tionale Volkscongres een felle aan val gedaan op de Verenigde Staten die volgens hem de wereld onder dreiging van een kernoorlog hou den en die voor eigen belang plaat selijke oorlogen ontketenen met name in Zuid-Vietnam, Laos en Kongo. Hij noemde de Amerikanen de arro gantste imperialisten van de hele ge schiedenis. Het opkomen van de revo lutionaire strijd in de wereld onder leiding van de marxist-leninisten heeft de imperialisten in ongekende Saragat's dochter Ernestina is nu de „eerste vrouw" van Italië. Bij officië le plechtigheden zal zij als gastvrouw aan de zijde van haar vader verschij nen. Tina zoals zy graag genoemd wordt spreekt vloeiend Frans, Duits en Engels. Zij is gehuwd met de Romeinse tandarts Gianni Sartacatte- rina en heeft twee kinderen de 2- Jarige Guiseppina en de 4-jarige Augustarello. Herovering stad kost vele levens in Zuid-Vietnam SAIGON Zuidvietnamezen en Amerikanen zijn erin geslaagd na har de strijd de stad Binh Gia, 65 kilome ter ten zuidoosten van Saigon, te her overen op de Vietcongrebellen. De operatie kostte echter aan zestig Zuid vietnamezen het leven, terwijl er 100 werden gewond en 100 vermist. Aan Amerikaanse zijde vielen zes gewon den en worden er twee vermist. Alle vermisten zijn vermoedelijk in handen van de Vietcong. Volgens oog getuigen werden de vermisten in groep jes van twee of drie naar de rimboe weggevoerd. De slag was een vai felste en zwaarste in de geschiedenis van de strijd tegen de Vietcong. Op i gegeven moment stonden twee afdelingen van 1200 man tegenover elkaar. De Vietcong moest terugtrekken, maar leed weinig verliezen en zal zich vermoedelijk PARIJS Volgens een over zicht van de economische toestand in de Verenigde Staten, gepubli ceerd door de organisatie voor Eu ropese Samenwerking en Ontwik keling (OESO), heeft de huidige economische expansie in de Vere nigde Staten langer geduurd dan enige andere naoorlogse opleving, hoofdzakelijk door betere politiek met betrekking tot de vraagbe- heersing. In het overzicht wordt de mening uit gesproken dat in 1965 de vraag van ver bruikers nog steeds bevorderd door de belastingverlaging van 1964, doch ook door een nieuwe verlaging, die voor het nieuwe jaar in de bedoeling ligt, tot ver in het jaar zal blijven toenemen. Het is redelijk te verwachten dat de investe ringen van het bedrijfsleven groot zul len blijven en de regeringsaankopen zul len toenemen. Als gevolg daarvan zal het bruto nationale produkt tot ver in 1965 blijven groeien in de huidige om vang van 5'& procent. Het is mogelijk, zo wordt in het over zicht ten slotte nog opgemerkt, dat la- in de oerwouden rondom de stad her groeperen. In de stad wonen voorname lijk rooms-katholieke vluchtelingen uit Noord-Vietnam die niets van de rebellen moesten hebben en dolgelukkig w met de komst van de Amerikanen. Volgens de Amerikaanse piloten die aan de actie deelnamen, werd de landing der helikopters die troepen aanvoerden, bemoeilijkt door zeer zwaar afweervuur van de Vietcong. De Zuidkoreaanse regering heeft geboden nog eens 1200 man technische troepen naar Zuid-Vietnam te zenden ter aanvulling van een bataljon Koreaanse troepen dat reeds in Vietnam opereert. ter in 1965 de expansie in een langza mer tempo zal geschieden, wanneer de invloed van de belastingverlagingen be gint te verdwijnen en dat de vraag dan misschien op andere wijze bevorderd zal moeten worden. Om er zeker van te zijn, dat onmiddellijk maatregelen ge nomen kunnen worden, zullen de Ame rikaanse autoriteiten er voor moeten zorgen dat de fiscale en begrotingspoli- tiek soepeler worden dan zij thans zijn. Schade in Amerika een mil jard dollar SAN FRANCISCO De vijf Ame rikaanse staten, die verleden week werden getroffen door overstromin gen Californië, Oregon, Washing ton. Idaho en Nevada schijnen thans het ergste achter de rug te hebben. De schade wordt in totaal op een miljard dollar geschat. Vijftiendui zend dakloze gezinnen begonnen gisteren terug te keren naar hun woningen, zien wat er van hun bezittingen is gebleven. Helikopters en jeeps hebben gisteren de eerste voedselvoorraden in een week tijd aangevoerd in enkele plaatsen, waar 500 mensen van de buitenwereld afgeslo ten waren. Dit waren dorpen ten westen van Eureka nabij de grens met Oregon. Voorzover bekend zijn er geen plaatsen meer waar de inwoners van de buiten wereld zijn afgesloten. Volgens waterbouwkundigen van het Amerikaanse ministerie van binnenland se zaken zijn de overstromingen schijnlijk de ergste die zich ooit westen van de Verenigde Staten hebben voorgedaan. In Californië zijn 19 slachtoffers geval len en 18 in Oregon. hi exun Ky teitsbedrijven „ontoelaatbaar" zou zijn. hebben opgelopen. Bij de landing op het vliegveld Oslo is gisteravond een „Fokker Friend ship" van de Noorse luchtvaartmaat schappij .Braathen" door de sneeuw van de landingsbaan geraakt. Officieel werd bekendgemaakt dat geen der 38 passa giers en der bemanningsleden letsel het*' I De hertog van Edin burgh, de gemaal van de Britse koningin, is gister ochtend met prins Char les en prinses Anne in Vaduz aangekomen voor een particulier bezoek van een week aan het prinselijk slot Liechten stein. 9 In 1877 vestigde dr. Ja- roslav Koezelj een ge heelonthouder zich in de Zuidslavische stad Gagak, waar hij een hal ve eeuw als arts werkte. De stad besloot uit dank baarheid een straat naar hem te noemen en hij .temde ermee in, maar op voorwaarde dat er nooit in de straat drank zou worden verkocht. De Gagakezen hebben zich stipt aan deze voorwaar de gehouden. In de dr. Koezeljstraat in het cen trum van Gagak is er tot dusver geen enkel café of drankwinkel te vin den. I Waar woont de Kerst man? In de hemel na tuurlijk, dacht de kleine -Andrea Annaro uit Mi laan. Zij schreef hem dus een briefje en bevestigde dit aan een speelgoedbal lon, die zij losliet. An drea kreeg wat zij ge vraagd had: een speel goed trein uit Hongarije. Haar ballon was name lijk geland bij Szekesfe- her ten zuidwesten van Boedapest en werd ge vonden door Hongaarse kinderen, die het briefje meenamen naar school waar een onderwijzer het vertaalde. De kinde ren hielden toen een col lecte en haalden genoeg op om de trein te kopen en te verzenden. De 77-jarige gepensio neerde Brit Joseph Al- mond uit Brighton heeft in de voetbalpool een som van meer dan 2.210.000 gulden gewon nen met een serie van 23 goede uitslagen. De oude baas had ongeveer cent in de voetbalpool belegd. Minister Andriessen viert Oudejaarsavond niet thuis, nu hij daags tevoren naar Afrika moest vertrekken voor een officiële reis, maar het kan hem weinig schelen. „Voor mij bete kent Oudejaar geen hoogtepunt van het sei zoen, hoor", zei de be windsman hartgrondig voor hij op Schiphol in het vliegtuig stapte, „ik vind het maar een treu rige bedoening als Wim Kan er niet is". moeilijkheden gebracht, aldus Tsjoe, die er nog aan toevoegde dat Azië, Afrika en Latijns-Amerika de zenuw centra van de wereldrevolutie waren geworden. De Chinese premier meent dat de te genstellingen tussen de imperialistische landen onderling, in het bijzonder tussen de V.S. en Frankrijk, steeds meer zijn toegespitst. Het imperialistische kamp, zo verklaarde hij, valt steeds verder uiteen in de V.S. zijn de omstandigheden rijp Dr een economische crisis. grote stap naar bewapening van de West- duitse militaristen met kernwapens, naai overheersing van de Westeuropese landen door Amerika en naar het voorbereiden in de invasie in Oost-Europa. Rusland De Chinese premier zei voorts dat de betrekkingen van zijn land met de Sowjet moeilijkheden hebben gekend, maar dat China grote waarde hecht aan de eenheid van Russische en Chinese vol ken. China zal de normale betrekkingen met Rusland zo goed mogelijk blijven handhaven. Wat de Verenigde Naties be treft, China zal geen lid worden zolang de vertegenwoordigers van Tsjang Kai Sjek niet uit deze organisatie zijn gezet, verklaarde Tsjoe. Algemene opleving Wat de Chinese economie aangaat zei de premier dat de ordening op de be langrijkste punten voltooid is. De secto ren industrie en landbouw hebben eer algemene opleving te zien gegeven en df Chinese economie in haar geheel is na Soekarno vormt: Maleisische regering in ballingschap KOEALA LOEMPOER/DJAKARTA. Twee gevangengenomen Indonesi- sche infiltranten hebben gisteren in de a lie- j Maleisische hoofdstad verklaard dat president Soekarno in Sumatra een Maleisische regering in ballingschap heeft gevormd. Een zekere hadji Ha roen bin Haji Poeteh zou tot president van de „Maleisische republiek" zijn uitgeroepen. Generaal-majoor Sjam- soeddin Noor was bevelhebber van het „Maleisische nationale leger", zo ver telden de Indonesische gevangenen. In de Indonesische hoofdstad zei pre sident Soekarno over de landingen op Maleisië dat deze slechts een antwoord vormden op wat Indonesië wordt aange daan. „Juridisch gezien bestaat Malei sië niet. En waarom zou Indonesië daar om de soevereiniteit ervan moeten eer biedigen", aldus de president. Soekarno onthulde nog dat de Indone sische politie twee groepen met wapens en radio uitgeruste Maleisische infiltran ten heeft aangehouden. Waar de aanhou ding geschiedde werd met geen woord 'er gerept. De arrestatie van deze Maleisische infiltranten was het bewijs dat Maleisië geen vreedzame bedoelingen heeft Ma leisië bedreigt ons als een pistool in onze rug, aldus Soekarno die dit gisteren zei bij de installatie van drie ambassadeurs 'n zijn paleis. Schip moet week op rif blijven zonder hulp SYDNEY De honderd-en-vijf passa giers en bemanningsleden van het Schot se. 5.957 ton metende vrachtschip South- bank dat op een koraalrif bij het eiland Washington in de zuidelijke Grote Oceaan is gelopen, zullen een dag of acht elkaar moeten vermaken voordat zij uit hun isolement verlost kunnen worden. Wel is via de radio de Britse gouverneur op het naastbij dat wil zeggen 2.400 km verder gelegen eiland Tarawa gealar meerd, maar het zal een dag of acht duren voordat een reddingsschip het eiland Washington kan bereiken. Overi gens zal men ook van Honoloeloe uit de gestranden trachten te bereiken. Berging door vliegtuigen is niet mogelijk omdat er op het kleine iland Washington géén plaats is om te landen. De Southbank heeft proviand aan boord. HU w ommekeer tot verbetering een nieu- --■riode ingegaan. wees er voorts op dat het land dit jaar bijna al zijn buitenlandse schulden heeft kunnen aflossen zonder nieuwe te moeten aangaan. China heeft van zijn schuld aan Rusland van 1.406 miljoen nieuwe roebel reeds 1.389 miljoen afgelost op de daarvoor vastgestelde data en heeft de Russische regering voorgesteld de rest van de schuld, te weten 17 miljoen roe bel. vervroegd af te lossen. In dit ver band merkte hij op dat het bedrag van de Chinese financiële hulp in de vorm van goederen aan ontwikkelingslanden de door China afgeloste het buitenland verre heeft het bedrag 3 schulden aar. overschreden. Het jaar is door alle eeuwen heen minuten vóór zes (de afrondingen die een ingewikkelde geschiedenis ge- we ons veroorloven, zult u ons zeker weest. We weten gelukkig allen, dat willen vergeven). Dat is natuurlijk de tijd die de aarde nodig heeft om niet uit te rekenen en daarom Is het éénmaal om de zon te lopen, als een jaar op een heel aantal dagen ge- jaar wordt aangeduid. Welnu, die om- steld en wat er teveel is, wordt om looptijd voltrekt zich in 365 dagen, gerekend en over een aantal jaren 6 uren, 9 minuten en 9.02 seconden, omgeslagen. Na die tijd zien we de zon weer in Dit omslaan van de tijd die het jaar dezelfde positie ten opzichte van de langer is dan 365 dagen kan op een vaste sterren (die natuurlijk ook niet onuitputtelijk aantal manieren ge vast zijn, maar daar hebben we het beuren, maar daarin kunnen we ons niet over). Het jaar is dus 365 d, 6 u, 9 m en 9.02 s. Zouden we het bij deze simpe le mededeling laten, dan maken we ons sterk dat in een oog wenk enkele brie ven bij de redaktie ter tafel komen, waarin wordt be toogd dat het jaar 3 en 45.17 s telt Dat TOCH IS HET ZO! onmogelijk verdiepen, want dit boekdelen en teveel van uw geduld ver gen. We houden ons dus aan het christelijke jaar, dat eigenlijk niet chris telijk, maar Ro meins is. Want het werd door Jnlins Caesar Ingevoerd en heet daarom het dat 365 dag telde. d. 5 u, 48 ra Juliaanse jaai. óók juist. Het Dat is 12 minuten te lang, dus op het jaar waarover wij in de aanvang eerste gezicht een onbeduidend ver van de aardas de zon tegemoet en na 4 oktober onmiddellijk 15 oktober dus zouden de seizoenen zich in het zou volgen. Dat jaar werd annus cor- jaar gaan verplaatsen. Om dit te rectionis genoemd, dus het jaar van voorkomen is niet het siderische jaar de verbetering. als tijdseenheid aangenomen, maar De verbetering ging nog een stapje eerder, doordat de eeuv vervolg geen schrikkeljai te doen terugkeren. Dan weten we den zijn, behalve die tenminste zeker, dat het op 21 maart getal door 400 deelbaar is. Zodoende tropische jaar korter zijn dan het si- uinuten moeten zijn. In 36( derisch jaar, al scheelt dit niet méér is men dus weer een dag mL dan ruim 20 minuten. Kort en goed. dat moet het nageslacht dan r voor het tropische jaar heeft men 365 d, 5 u, 48 m en 45.17 s uitgeteld. we het dus beëindigen op de volgen- Daarover een volf de eerste januari 's morgens om 12 Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7