Nieuwe leidse Courant Buschauffeurs 17 a 20 pet op verlanglijstje Vervoersbonden oneens met Stichting Bij kandidatenlijst f 1000 waarborg Niet opkomen: f 25 boete Dode en zes gewonden bij 2 ongelukken Franco vreest vrijheid van godsdienst niet Londen wil etherpiraten spoedig „uithongeren" Commentaren Sterke stijging van het aantal verkeersdoden NV. CALEX Director F. WEMER i Or. E. WEM ER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD ^Slantvastigh n gheblever Donderdag 31 december 1964, 45ste jaar Af en toe regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking en aanvankelijk regen, later enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudende dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w. 0,78, Ti. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 1-8.0Q—19.00 uur Wet tegen splinterpartijtjes (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Toxopcus (binnenlandse zaken) heeft bjj de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, waarin de volgende wij zigingen van de Kieswet en de Ge meentewet worden voorgesteld De minimum-leeftijd voor het actief kiesrecht wordt verlaagd tot 21 jaar. Zoals bekend is een desbetreffende wijziging van de Grondwet al door de Staten-Genenaal aanvaard. 9 De waarborgsom die voor het ultbren gen van een kandidatenlijst bij de Tweede-Kamerverkiezingen moet worden gestort, wordt verhoogd van f 500 tot f 1000. o Ook voor een kandidatenlijst bij de staten- en radenverkiezingen zal voortaan een waarborgsom moeten worden betaaald. Het bedrag is ge steld op f 250. J Het storten van waarborgsommen bij verkiezingen kan achterwege worden gelaten door groeperingen die reeds in te kiezen ooileges ziting heb. De maximale boete op het niet-vol- doen aan de opkomstphcht bij ver kiezingen wordt verhoogd van f 5 tot f 25. In geval van recidive bedraagt de maximumboete f 50. Stemmen bij volmacht mag voortaan ook geschieden als de volmachtgever en de gemachtigde niet in dezelfde gemeente wonen en niet in het zelfde kiezersregister zijn ingschreven. Ge handhaafd blijft echter de bepaling, dat de volmachtstem moet worden uitgebracht in het stemdistrict, waar toe de volmachtgever behoort. Voor leden van de Provinciale Staten wordt de mogelijkheid geopend om bij verkiezingen voor de Eerste Ka mer bij volmacht te stemmen. Men hoeft ndet meer de laatste twaalf maanden werkelijke woonplaats bin nen een gemeente te hebben gehad Kooklessen op aardgas.... ARNHEM Ornaat aaragas een felle re vlam geeft dan fabrieksgas gaat hei Arnhemse gasbedrijf zijn cliënten-huis vrouwen een handje helpen. In de eerste plaats wordt een sudderplaatje ter waar de van 3.50 gulden verstrekt om het ri sico van aanbranden, dat vooral in de overgangsperiode bestaat, zoveel moge lijk te beperken. Bij dit sudderplaatje ls voorts nog een receptenboekje verstrekt, dat geheel op de overschakeling naar aardgas is geënt. In de eerste negen maanaen van 1965 zullen alle woningen in Arnhem op het aardgasnet worden aangesloten. Het gaat in totaal om 36.000 gezinnen. AMSTERDAM Op de Weespens ij - ie te Amsterdam is gisteravond de 3- arige Paulientje K. bij een verkeers- geluk om het leven gekomen. Zij zat op de schoot van haar moeder, die '~lf achterop bij haar man pp de fiets 7.at. Toen deze linksaf wilde slaan wam hij in botsing met een hem tege- aoet komende auto. Zijn 22-jarige echt genote moest met twee gebroken be nen in het O.L.V. Gasthuis worden op genomen. Zelf liep hij enkele schaaf wonden op. Op de Plesmalaan bij de Geerban zijn gisteravond twee personenauto's met een enorme klap met elkaar in botsing gekomen. In een der wagens zaten een vader en moeder met hun dochter, die alle drie ernstig gewond naar een zie kenhuis werden overgebracht. Hun auto bleef verkreugkeld op de weg ach ter De bestuurder van de andere wa gen, een jongeman, die licht gewond raakte, werd eveneens naar een zie kenhuis overgebracht om ingezetene der gemeente te zijn. Dit is van belang in verband met de bepaling van de Gemeentewet, dat men o.m. Ingezetene der gemeente moet zijn om als lid van de gemeen teraad te worden toegelaten. Het gebruik van stemmachines ln ons land wordt voor de gemeenten die zulks wensen, mogelijk gemaakt. De gemeenteraad c.q. B en W krijgen de bevoegdheid te bepalen, dat in alle of in één of meer daartoe aangewezen stembureaus ln plaats van stembil jetten de stemmachines worden» ge- Advies Kiesraad Minister Toxopcus heeft over de wijzi gingen eerst het advies van de Kiesraad ingewonnen. In de toelichting op zijn voorstellen, deelt de bewindsman waarom niet besloten is het stemmen per brief in ons land mogelijk te maken. Deze methode meer mogelijkheden tot mis. bruik in dan bestaande systemen en ver. groot bovendien de administratieve pro blemen aanmerkelijk. Het gebruik van stemmachines wordt m stringente voorwaarden gebonden. Deze hebben betrekking op waarborgen vor de handhaving van het geheime ka rakter van d estemmlng, het voorkomen van misbruik, het op eenvoudige wijze hanteren van het apparaat en de duide lijke vermelding van de kandidatenlijsten. Bepaald wordt, dat slechts stemmachines een door de minister van binnen landse zaken goedgekeurd merk en type mogen worden gebruikt. In het stemlokaal moet een apparaat aanwezig zijn de kiezers kunnen worden geïnstrueerd het gebruik van de stemmachine. Hei gaat hier om een klein tafelmodel van de machine, waarop de verschillende hand grepen en bewegingen kunnen worden ge demonstreerd. Deze modellen blijken in Amerika groot nut te zijn voor kiezers die voor het eerst mechanisch stemmen. Voor Ne derland is thans door een van de grote fabrikanten van stemmachines in de Ver. Staten een machine ontworpen, die bij de Nederlandse wijze van stemmen is aange- Over het nieuwe artikel betreffende de Eerste-Kamerverkiezingen merkt minis ter Toxopeus op, dat daaraan naar de me ning van de Kiesraad de eis moet worden verbonden, dat aan statenlid slechts bij volmacht mag stemmen indien hij niet staat is in persoon aan de stemming deel te nemen, zulks ter voorkoming van ab senteïsme. De Kiesraad acht het in dit verband ook gewenst dat een statenlid meer dan één aanwijzing als gemach tigde mag Wanneer president Johnson op 20 januari voor het Witte Huis een grote parade zal af nemen, zal het tevens voor de eerste maal in de geschiedenis zijn, dat een president van de V.S. beschermd wordt door pantserplaten en kogelvrij glas. Men is op het ogenblik be zig met de constructie van het podium waarop de president zal staan: houten panelen tot heuphoogte, met daarachter pantserplaten, en daarboven glazen ruiten met een dikte van ongeveer vier centimeter. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat behalve in de metaalindus trie en enkele andere bedrijfstakken, ook in het particuliere busbedrijf moeilijkheden zullen ontstaan bij de praktische uitvoering van het tussen de regering en de Stichting van de Arbeid overeengekomen loonak- koord-1965. De drie bonden van vervoerspersoneel hebben namelijk een verlanglijstje op tafel gelegd, dat bij inwilliging zou neerkomen op een totale loonkostenstijging van 17 tot 20 procent, welke som de bonden nodig vinden om de achterstand ten opzichte van de buschauffeurs der gemeentelijke vervoersbedrijven (die dit jaar aanmerkelijk is ver groot) enigszins weg te werken. Zoals men zich wellicht nog zal her inneren zijn de buschauffeurs van de streekvervoersbedrijven bij de loonon derhandelingen van vorig jaar van een „koude kermis" thuisgekomen. Zij ver keerden aanvankelijk in de veronder stelling, dat hun loonverschil van f 17 per week met de gemeentelijke bus chauffeurs als resultaat van deze onder handelingen zou worden teruggebracht tot ongeveer f 10, omdat er van was uitgegaan dat de buschauffeurs in over heidsdienst een loonsverhoging van 10.6 procent zouden krijgen. Later bleek echter, dat deze chauf feurs nog eens 7.9 procent extra zou den ontvangen in het kader van een aantal zogenaamde aanpassingsmaatre gelen voor ambtenaren op weekloon, waardoor hun inkomen zou stijgen met circa 18.5 procent als gevolg waarvan er van inhalen van achterstand geen sprake meer was. Het a.r.-Tweede Ka merlid B. Roolvink stelde vragen aan de ministers Van Aartsen. Veldkamp en Toxopeus en het hoofdbestuur van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel zond een telegram aan de bewindsman van verkeer en waterstaat met de me dedeling, dat „de bond geen enkele verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor het feit, dat door de salarismaat regelen van de overheid het bestaande verschil in beloning tussen de buschauf feurs van het streekvervoer en de ge meentelijke buschauffeurs volledi: blijven bestaan". Reeds eerder organi seerde een actiecomité een (overigen weinig succesvolle) busstaking. In de loop van het afgelopen jaar i: intussen gebleken, dat het overheidsper soneel als gevolg van de trend der lo- n het bedrijfsleven nog 4.2 procent kreeg, zodat de gemeentelijke bus chauffeurs er in totaal ongeveer 22.7 procent op vooruit zijn gegaan. De be- staandeachterstandisdusnietkleiner geworden of zelfs maar gelijk gebleven, aanzienlijk vergroot. Uitgangspunten is begrijpelijk, dat de drie bon van vervoerspersoneel het voorne hebben om bij de nu aan de gang zijnde loononderhandelingen deze ont wikkeling (die in de herfst van 1963 niet voorzien kon worden) drastisch in te dammen. De moeilijkheid is echter, dat het centrale looncompromis aan ach- terstandsverhalen geen of nauwelijks biedt Naar wij vernemen zijn de bonden echter vast voornemens om met de Koninklijke Nederlandse Vereniging Transportondernemers ln elk geval :en akkoord te komen over enkele uitgangspunten, die een aanzienlijke ver kleining van de achterstand in beloning der streekchauffeurs mogelijk moeten maken, zij het dan misschien op wat langere termijn dan één jaar. Bereiken de partijen over deze uitgangspunten geen overenstemming, dan zouden ook d vervoersbonden wl eens iunnn wei geren en nieuwe c.a.o. af t sluiten. besprekingn zijn echter nog volop gaande. sv- i' ijL&z .A* 2mo /?a jj \sno zo# ven&JL4 ozScs ïJUrOtMa oS<L^ /cfX sjè$&U C todOM 1 i jè - y Nieuw jaarsgroet van Rus sische ruimtevaarders. „Hier zijn we met ons nege nen en wij zijn gelukkig tot de eersten te behoren, die de kos mos verkenden. Wij geloven, dat het jaar 1965 nieuwe suc cessen zal voortbrengen bij de verovering van de ruimte tot het welzijn van ons land en alle mensen op aarde", gete kend de Russische ruimtevaar der v.l.n.rV. Titof, B. Egorof, Y. Gagarin, A. Nikola- jef, V. TereshkovaN. Popo- vich. V. Bykovsky, V. Komaroj en K. Feoktistof. Vragen overzesdelig dorp Ztvaagdijk DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Scheps (soc.) heeft aan de minister van binnenlandse zaken gevraagd hoe Ged Stagen en de minister zelf denken over de situatie van het dorp Zwaagdljk, dat tot zes Noordhollandse gemeenten b«- Geruststelling voor Spaanse r.-katholieken MADRID Het Spaanse staats hoofd. generaal Franco, heeft gister avond in een radio- en tv-rede gezegd, dat de Spanjaarden geen twijfel of achterdocht moeten koesteren ten aan zien van de vrijheid van geweten in Spanje. Hij zei dit in zijn gebruike lijke overzicht aan het einde van hef jaar. Franco zou hiermee sommige rooms- katholieken beantwoord hebben dit zich ongerust maakten over het voor gestelde wetsontwerp ter verbetering LONDEN De Britse regering zal in het nieuwe jaar trachten het steeds toenemende aantal piratenzenders nit de ether te verjagen. Een woordvoer der deelde gisteren mee dat de rege ring, in samenwerking met andere Europese parlementen, de piratenzen ders hoopt „uit te hongeren". Daartoe zullen wetsontwerpen wor den ingediend, krachtens welke het strafbaar zal worden de piraten voedsel, brandstof of andere middelen te voorzien, om hen in de ether te hel pen houden. Het opgeven van advertenties aan deze illegale zendstations zal eveneens worden •erboden. Wanneer de wetsontwerpen zullen worden aangenomen zullen vijftal zendstations erdoor worden getrof fen. Het zijn radio Caroline North, voor Gisteren is de 32-jarige matroos A. Alleman uit Bergen op Zoom, van het binnenschip Damko 247 verdronken in binnenhaven in Rotterdam. Door de schok tegen een ducdalf is Alleman overboord geslagen. Irene krijgt volgende maand 17-eeuwse oud-Hollandse kamer NIJMEGEN De zeventiende-ee' kamer inrichting, waarvoor het comité huwelijksgeschenk gelden onder het Ne derlandse volk heeft ingezameld, zal eind volgende maand, waarschijnlijk op 20 ja- i aan prinses Irene en haar worden overhandigd. Het gaat om Hollands meubilair ter waarde van 52.000 gulden. Het is bestemd voor de ni< flat van de Bourbons-Parma, die op het ogenblik in Madrid wordt ingericht. Voor de officiële overhandiging zal een delegatie onder leiding van dr. J. P. Gribling naar Spanje reizen de kust van het eiland Man. radio Ca roline, voor de kust van Essex, radio London, ook voor de kust van Essex, ra- dio Invivta en radio die vanuit de verla ten forten in de delta van de Theems uit- zenden. Deskundigen van de PTT klagen dat deze zenders storingen op andere golf lengten veroorzaken, maar de piraten ont kennen dit. De stations beweren dat zij meer dan 6.000.000 luisteraars hebben. De verdiensten komen voornamelijk van de adverterende bedrijven. Radio Ca roline verdient hieraan per week ruin 15.000 pond. De piratenzenders betalen uiteraard geen belasting en zendvergun ning hebben zij ook ndet Eerder dit jaar hebben verscheidene parlementsleden getracht de ciële radio wettig te verklaren. hun niet gelukt. Krachtens de huidige Britse wetten kan m ieder die naar piratenzenders luistert worden gestraft met een geldboete hoogste 50 pond (500 gld), maar di gering past deze wet in de praktijk niet toe. Toepassing van deze wet zou lnprak- tisch en impopulair zijn, zo menen de autoriteiten. Zakelijke bindingen van burgemeesters met aannemers? DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Scheps (soc.) heeft aan minister Toxopeus (binnenlandse zaken) schrifte lijk gevraagd of zich het verschijnsel voordoet dat burgemeesters zakelijke verbindingen aangaan met maatschap pijen of aannemers die betrokken zijn bij de exploitatie van gronden of het bouwen van huizen en of dit verschijn- r gaat. dat zij zich verbinden met maatschappijen die actief zijn in gemeenten waarvan zy burgemeester zijn. „Als dit het geval is", zo vraagt de heer Scheps, „is de minister dan be reid de betrokken burgemeesters erop attent te maken, dat hij dergelijke verhoudingen als „geheel ongewenst" beschouwt". Bejaarden willen de draadomroep houden DEN HAAG Het Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties (C.O.S.O.( in samenwerken de algemene bond bejaarden, de bond voor staats- pensionering. de protestants-christelijke ouderenbond en de unie van katholieke bonden, heeft de minister van verkeer en waterstaat in een brief ver zocht de draadomroep te laten bestaan. Opheffing van de draadomroep, zo schrijft het COSO. zou volgens vele be jaarden een achteruitgang betekenen. Verscheidene- van hen zullen niet meer staat zijn een nieuw radiotoestel te kopen en zouden op deze manier een middel tot contact met de hun omrin gende wereld kwijt raken. van de positie van protestanten in Spanje. (Besprekingen over dit onderwerp zyn zeven jaar aan de gang. In september heeft het ministerie van voorlichting be kendgemaakt dat succesrijke besprekin gen zijn gevoerd tussen de kardinaal- primaat en de regering over de positie van de niet-rooms-katholieken in Spanje). Over de godsdienstvrijheid zei Franco: „Wü hebben niets te vrezen in dit op zicht. omdat de waarheid nimmer dt dwaling vreest én God zij dank ons op recht en diep katholiek geloof ons ver trouwen geeft, zodat wij ervan op kunnen, dat door trouw de bezieling de kerk te volgen wij de beste weg vol gen om hier op aarde een derzijds begrip te bereiken, beantwoor dend aan de beginselen van christelijke barmhartigheid". Volgens Franco is isolatie niet langer mogelijk en dienen de Spanjaarden de neiging te overwinnen naar minachting ten opzichte van de buitenwereld. Wat het probleem van de emigratie van Spaanse arbeiders aangaat, zei de generaal, dat de handarbeiders scholing in het buitenland zouden kunnen opdoen om als vaklieden naar Spanje terug keren. Voor vrouwen evenwel had emi gratie geen zin, want hun werd goed be taald werk geboden in de Spaanse ste- Sleepboot gezonken: bemanning gered DEN HAAG. Omstreeks vier uur gistermiddag is voor de Nederlandse kust, tussen Westkapelle en Hoek van Holland, de uitse sleepboot Johannes Matthies vergaan. De bemanning van 8 koppen is gered aan boord van het Engelse schip Llangorse. Eerder op de middag had de Llangorse geseind, dat het rode vuurpeilen had zien afvuren door een klein schip en dat men zich naar de plaats zou begeven waar men de pijlen had gezien. Het bericht van de Llangorse was voor de marine lucht vaartdienst op Valkenburg aanleiding geweest een Neptune op onderzoek te „Onverlaat" was stripfiguur OOSTERHOUT. De gemeentepoli tie heeft een speurtocht naar een ver meende „overvaller" gestaakt, nu een yftienjarig kantoormeisje door de mand is gevallen en bekend heeft dat zy de politie met bedenksels om de tuin heeft geleid. De gezochte „dader" blijkt een donkerharige figuur te zyn een televisiestrip, die het meisje tot haar opmerkelijk optreden heeft geïnspireerd. Vorige week moest zij door vallig passerende automobilist worden „gered" uit het Wilhelm inakanaal. Een donkerharige onverlaat zou haar daar het water hebben gegooid, nadat hij haar had gekneveld en in een auto had getrokken. Ofschoon er niets baars was gebeurd, aldus het relaas de tiener, had de „overvaller" zijn rit besloten bij het kanaal en haar daar het water gesmeten. Zij vertelde dit op het politiebureau waar zij van dro ge kleren werd J^E laatste dagen van het jaar heb ben enkele sombere cijfers op onze tafel gelegd. Het Centraal Bulj reau voor de Statistiek weet name lijk te melden, dat dit jaar tot 1 ok tober niet minder dan 1739 personen in het verkeer zijn omgekomen, te gen 1429 in dezelfde periode van het vorige jaar. Dus driehonderd meer. Bovendien werden 45.000 gewond te gen 38.000 in de gelijke periode van 1963. Sombere cijfers die tegelijk een aan klacht inhouden. Ondervindt het mensenleven altijd de eerbied die het toekomt? Het verlies ervan is het verlies van iets onvervangbaars. Zou den niet veel van deze ongelukken te voorkomen zijn geweest? Het ver keer vormt een van de problemen die wij meenemen het nieuwe Jaar in JJET voornemen van de regering. reeds belichaamd ln een ontwerp van wet, om de kiesgerechtigde leef tijd terug te brengen tot 21 Jaar be antwoordt aan een in wijde krinr gevoelde wens. In het bijzonder onder de Jongeren leeft dit verlangen. Zij vormen, in het geheel genomen, een generatie die vroeger volwassen mag heten. Zij wil len de verantwoordelijkheid, ook voor het regeringsbeleid, mee helpen dragen. Belangstelling voor de poli tiek kan trouwens door verlaging van de leeftijd slechts worden gevoed. Bovendien, wie niet te jong is voor de dienstplicht, is ook niet te jong voor de uitoefening van burgerrechten. Het regeringsvoorstel betekent dan ook een juiste correctie op de be staande toestand. T7EN van de problemen, het meest wezenlijke wellicht, voor de Amerikaanse regering zal m het nieu we jaar, voorlopig zeker. Vietnam zijn. Binnen de Verenigde Staten Is het besef groeiende, dat men in Vietnam in een vrijwel onmogelijke situatie terecht is gekomen. Het land wordt door het communisme bedreigd, maar wordt bovendien verscheurd door te genstellingen. De vijand zelf blijft ongrijpbaar. De situatie is voor Amerika een com plete impasse. Er gaan stemmen op, dat het verstandig is zich terug te trekken. Anderen waarschuwen, dat dit in geheel Azië als een duidelijke Amerikaanse nederlaag zou worden ervaren.c Er zal inzake Vietnam van Amerika in het nieuwe jaar een grote mate van wijsheid worden gevergd. DEN HAAG. Op grond van de Bureau voor de Statistiek over de ongevallencijfers van het Centraal eerste negen maanden van 1964 valt in ons land een aanzienlijke toene ming te constateren van het aantal slachtoffers in het verkeer op de openbare weg. Het aantal dodelijk verongelukte ver keersdeelnemers, tot 1 oktober, steeg vergelijking met de overeenkomstige periode van 1963 van 1 429 tot 1.739 (toeneming 22 procent). Het aantal ge wonden nam toe van 38.600 tot 45.100 (pL 17 m. procent). Over de eerste drie kwartalen van 1964 zijn in den lande 188.950 verkeers ongevallen ter kennis van de politie ge komen. dat is 11 procent meer dan in het zelfde tijdvak van 1963 (170.300). Mede in verband met het relatief ge ring aantal fatale aanrijdingen tijdens de langdurige vorst- en sneeuwperiode het begin van 1963 vertoonde het aantal verkeersdoden in 1963 een da ling to.v. 1962. Uit de thans beschik bare cijfers over 1964 blijkt volgens het CBS het indidentele karakter van ge noemde daling. Ter illustratie vergelijke men de do dencijfers over de eerste negen maan- 1962, 1963 en 1964. deze luiden resp. 1.561, 1.429 en 1.739. Over het ge hele jaar 1962 en 1963 kwamen in ons land resp. 2.082 en 2.003 personen in het wegverkeer om het leven. (tüta) „Nu je al een half uur op Ellen wacht, zou je misschien wat kun nen oefenen op het vloerkleed..," VOLAUTOMATISCHE Official dealer Leiden e.o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1