Fout begaan bij toestaan verlof in Amersfoort? Spoedig regeling in Zuid-Vietnam robinsan Johnson achter kogelvrij glas bij inauguratie Nieuw strategisch concept voor NAVO is nodig Nieuw onderzoek naar de moord on Gandhi Comité moet weg effenen naar Europese eenheid Jj/i een BtjOJhta hJj, Invloed van beeldromans WOENSDAG 30 DECEMBER 1961 Voor 30 hulp te laat o I Weer 121 blanken in Kongo bevrijd LEOPOLDSTAD/NEW YORK Kon- Lgolese regeringstroepen onder leiding van blanke huurlingen hebben gisteren 121 blanken bevrijd in Wamba ten zuid oosten van Paulis. De opstandelingen hebben 25 tot 30 blanken vermoord. On- i der de geredden bevinden zich 110 Grie- j ken en een Belg. voudlj Over de toestand van de bevrijde gij- er me| zeiaars is niets bekend en men weet evenmin hoeveel blanken er oorspronke- fievi Ujk in het gebied rondom Wamba ver- i-fEen indeling had eerder gezegd geme» rroeps categ, Pers* vliegtuigen staan gereed om de gered den te halen, maar dezen moeten eerst ongeveer 90 kilometer per helikopter naar Paulis vervoerd worden. Wamba was de laatste stad in Noordoost-Kongo waar grote groepen blanken waren. Inmiddels is de Veiligheidsraad niet toegekomen aan een stemming over de resolutie die is ingediend door Marokko en Ivoorkust over de kwestie Kongo. Deze resolutie is tamelijk gematigd van toon. De gebeurtenissen in Kongo wor den betreurd zonder dat de Belgisch- Amerikaanse aotie met zoveel woorden genoemd wordt. Vandaag zou de raad opnieuw bijeenkomen om te spreken over een amandement ingediend door Guinee namens 18 Afrikaanse landen, waarin aan de OAE de taak wordt opge legd om over de verzoeningspogingen van deze Afrikaanse organisatie in de kwestie-Kongo rapport aan de Ver. Na ties uit te brengen. In de resolutie wordt deze taak aan Oe Thant opgedragen, maar de Afrikaanse landen vinden dit een miskenning van de OAE. Tikfout aanleiding tot grensincident TEL AVTV Een tikfout van een typist van het hoofdkwartier van het waarnemerskorps der VN in Jeruzalem zou als de naaste aanleiding gezien moe ten worden van het Israëlisch-Jordaanse incident op Kerstavond op de berg Sco pus en een serie andere incidenten welke daarop langs de Israëlisch-Jordaanse grens zijn gevolgd. Een woordvoerder van het korps heeft namelijk gezegd dat in een brief aan de Jordaanse autoriteiten met aanwijzingen omtrent de standplaatsen voor de Israëli sche politie die de wacht moest houden bij het oosten van Olijven door Jordaan se vrouwen een foutief cijfer was getypt. De Israëlische politiemannen namen de hun toegewezen plaatsen in maar de Jordaniërs, die bemerkten dat dit niet klopte met de gegevens in de brief van het waarnemerskorps, openden het vuur waardoor drie Israëliërs gewond werden. Daarop volgde een ketting-reactie van incidenten lang6 de grens. RIO DE JANEIRO Een anders zachtaardige circusolifant heeft maan dag in Rio de Janeiro met zijn slurf een zevenjarig jongetje gegrepen en hem tegen de grond gesmakt. De jongen over leed aan de gevolgen. Het slachtoffertje was Altair Rabadini, een zoon van de eigenaar van het circus. Hij had met een paar vriendjes stenen naar de olifant ge gooid om te zien hoe het dier die met zijn slurf opraapte. Rijkspupillen begingen gruwelijke moord Niet meer in klederdracht IVT is Volendam. Jong Volen- dam op de schaats. Maar de traditionele en over de gehele wereld beroemde klederdracht ontbreekt. In Volendam is het al als overal elders in het land. De kinderen voelen er niet meer voor. Alleen de was aan de lijn opgehangen door de ouderen, herinnert nog aan het oude en vertrouwde beeld. En de boeren zaaiden voort... TEL AVTV Israëlische boeren in de streek ten zuidoosten van het Meer van Galilea hebben gisteren ondanks aan houdend vuur vanuit Syrische grenspos ten op hun gepantserde tractors hun landerijen ingezaaid, waarbij zij door Israëlische militairen werden gedekt Het vuren van .de Syriërs duurde van egen uur tot half twaalf plaatselijke _jd, aldus de mededelingen van een Is raëlische legerwoordvoerder, totdat de waarnemers van de V N. een staken van het vuren konden bewerkstelligen. De Israëlsiche landerijen ter plaatse liggen in een gebied dat volgens een door de VN-waarnemers goedgekeurde afspraak door de Israëliërs bebouwd mag worden. De Syriërs schoten alleen in de richting van de tractors zonder overi gens iets te raken maar lieten de in de nabijheid gelegen nedereettingen onge moeid. Washington verwacht WASHINGTON Amerikaanse functionarissen hebben hoopgeven de tekenen uit Zuid-Vietnam ge meld, die er op wijzen dat de politieke crisis daar tussen de burgeljjke regering en de militaire leiders- wellicht afneemt. Er zit nu enige beweging in het al twee weken oude geschil. Men heeft in Washington goede hoop, dat de moeilijkheden in de nabije toe komst zullen worden opgelost. Of de oplossing waar nu aan gewerkt Grote successen voor Vietcong SAIGON De Vietcong-opstandelin- gen in Zuid-Vietnam hebben een mili taire post op slechts 25 km ten zuidwes ten van Saigon veroverd, zonder dat zij, zelf verliezen leden. Aan regeringszij de werden tien man gedood en dertien gewond. De verdedigers konden ondanks zwaar artillerievuur* de post niet her overen. Op ongeveer 180 km ten zuidwesten van de Zuidvietnamese hoofdstad viel een infanteriebataljon in een hinder laag van de Vietcong. Zes man van df regeringstroepen werden gedood en 2' gewond. De Vietcong-opstandelingen verover den in de afgelopen nacht de plaats Binh Gia, ongeveer 65 km ten oosten van Saigon. Bij pogingen om hulp te bieden aan de verdedigers werden drie helikopters van het Amerikaanse leger neergeschoten. Zes Amerikanen werden gewond. WASHINGTON De Amerikaanse president Johnson zal by de inaugurale parade op 20 januari worden beschermd door kogelvrij glas en een stalen plaat van vijf milimeter dik, de eerste be schermende maatregel van deze aard die ooit bij deze plechtigheden is getroffen. Men overweegt ook hem met kogelvrij glas te beschermen op de oostelijke trap pen van het Capitol als hij daar zijn inaugurele rede houdt. Het glas zal drie meter lang en 1.06 meter hoog zijn. Het zal boven op een stalen plaat worden ge zet dat het stuk onder de voeten van de president, zal bedekken. Johnson zal zo doende een schild van 1.90 meter hoogte hebben. Dit zal hem niet alleen tegen de wind en eventuele aanvallers beschermen maar ook tegen kontakt met deelnemers aan de parade. Daardoor zullen incidenten worden voorkomc i zoals met president Eisenhower die door cowboy Monty Montana voor de grap in een lasso werd gestrikt. of andere vorm in ere zal worden hersteld, is nog de vraag. In Washington is men van oordeel, dat het onmogelijk zal zijn, een doeltreffende burgerlijke regering te hebben, zolang de militairen het vetorecht kunnen toepassen door in te grijpen als zij menen, dat dit gerecht vaardigd is. De Amerikaanse ambassade te Saigon heeft gemeld, dat er bespre kingen zijn gevoerd tussen premier Tran van Huong (die nog steeds wordt erkend als regeringshoofd! en Vietnamese mili taire leiders. De kwestie Vietnam is gisteren lang durig besproken door president Johnson en minister van buitenlandse zaken. Rusk. Na afloop ervan werd medegedeeld, dat de Ver. Staten er eenvoudig niet aan denken, zich uit Zuidoost-Azië terug te trekken. Twee zeventienjarige knapen met Kerstverlof uit het rijksop voedingsgesticht te Amersfoort de moderne kinderbescherming spreekt liever van behandelings- inric/hting vermoordden een alleenwonende man in Haarlem op beestachtige wijze. Ze maken gebruik van een ploertendoder en een in de woning aangetroffen mes. Enkele honderden guldens worden meegenomen. Politie en justitie hebben de zaak in onder zoek. Ziehier in het kort het gruwelijke gebeuren van enige dagen geleden, waarbij de leek als hoofdvraag ziet opdoemen: Worden dergelijke knapen nu zo maar met verlof gezonden? Me! andere woorden: Klopt het systeem eigenlijk wel en treft de directeur van Nog nimmer is tijdens hun ver lof door onder toezicht gestelden een rwaar misdrijf begaan. Nog nimmer tot Kerstavond, toen twee verlofgangers, allebei minderja- rig, een man om het leven brach ten bij hun poging om aan geld te komen. Is er sprake van on achtzaamheid by degenen, die met hel onmiddellgke toezicht op de jongelui waren belast? Deze vraag en andere vragen hebben wij gesteld aan deskundigen uit justitiële- en kinderbeschermings kringen. Duitse minister Von Hassel: NEW YORK De Westduitse minister van defensie, Kai-Uwe von Hassel, heeft krachtig gepleit voor snelle overeenstemming tus sen de NAVO-bondgenoten ten aanzien van de gemeenschappelij ke defensie-strategie, welke voor ziet in het gebruik van atoomwa pens „in een vroeg stadium van een herkenbare aanval op Europa". Sinds de defensieplannen verscho ven zijn van de gedachte aan massale represaille naar een meer flexibele response, heeft er geen al gemeen strategisch plan voor dt 1 NIEUW DELHI De regering van India heeft een nieuw onderzoek gelast naar de moord op Gandhi. Aanleiding daartoe is de verering onder de hindoes van zijn moordenaar en de verklaring van een journalist, dat hij de overheid destijds van het bestaan van een kom- plot tegen Gandhi op de hoogte heeft gesteld. Gandhi's secretaris heeft gezegd dat er ten tijde van de aanslag zoveel Hindo-fanatici bij de overheidsdiensten waren, dat de autoriteiten de moord een voudig niet konden voorkomen. De twee medeplichtigen aan de moord, die na vijftien jaar te hebben uitgezeten in vrüheid waren gesteld, alsmede de genoemde journalist, zijn inmiddels aan gehouden op grond van de wet tot be scherming van de staat. Frankrijk verlaagt douanetarief PARIJS Frankrijk zal zijn douane tarieven voor industrie en landbouwpro- dukten uit andere E.E.G.-landen per 1 januari met 10 pet. verlagen als een nieuwe stap in de richting van de econo mische integratie der gemeenschap, die tegen 1970 voltooid moet zijn. Met deze verlaging worden de invoer rechten voor industrieprodukten terugge bracht tot 30 pet. van de tariev golden op 1 januari 1957 Spaak bepleit instelling orgaan Nationalisme struikelblok NEW YORK De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, maakt zich on gerust over het opkomende natio nalisme in Frankrijk en Duitsland dat een hindernis zal vormen voor de gedachte van een verenigd Eu ropa. Spaak dringt er in dit ver band dan ook op aan dat een „co mité van drie" moet worden inge steld dat enkele jaren de tijd zou krijgen om een definitieve tekst voor een verdrag voor een vere nigd Europa op te stellen. irect aan toe dat deze benaming geen ebrek aan eerbied inhoudt Integendeel, et is een erkenning, dat wat er in de ■ereld gebeurt niet kan worden begre pen zonder eerst de standpunten die De Gaulle inneemt te analyseren en te trach ten zijn bedoelingen te begrijpen, het geen wil zeggen drt passende erkenning wordt verleend aan de grote rol die hij speelt. De tegenwoordige problemen en moei lijkheden in Europa zijn voortgekomen uit een worsteling tussen twee tegenstrij dige fundamentele beginselen ener zijds samenwerking die naar integratie leidt en anderzijds het nationalisme, al dus Spaak. De Belgische bewindsman schreef zijn mening in een artikel in het kwartaal blad Foreign Affairs. Zijn voorstel tot instelling van een comité van drie doet Spaak onder refe rentie aan het optreden van de Europese commissie als secretariaat van de meenschappelijke markt „Waarom zou dit succesvol experiment niet kunnen worden uitgebreid tot de louter politieke sfeer", schrijft de bewindsman. voorgestelde orgaan van drie leden kunnen beginnen met de taak van voorbereiden van de ministersbijeenkom sten en het uitvoeren van besluiten maar geen beslissingsbevoegdheid hebben. De tegenwoordige toestand in Europa besprekend, noemt Spaak de Franse pre sident De Gaulle een „hinderpaal" vooi de Europese eenheid. Hij voegt er echter NAVO bestaan, aldus minister Hassel in een artikel in het kwartaal tijdschrift Foreign Affair, dat gisteren in New York is gepubliceerd. De Westduitse bewindsman noemt het een zaak van uiterst belang dat een nieuw strategisch concept wordt opge steld, waarmee alle NAVO-leden zich kunnen verenige* Het concept van flexibele response in het geval van Europa, aldus de bewinds man, betekent, dat de atoomdrempel heel laag moet zijn, omdat West-Europa dat beschouwd wordt als een deel van het gehele NAVO-gebied, alleen maar een strategisch bruggehoofd zonder diep te is, dat evenmin verlies van terrein als verkleining van zijn potentieel kan lijden. Als de drempel te hoog wordt ge zet, kan dit de potentiële agressor er in sterken te denken dat hij een berekend risico kan nemen of dat hij pionnen kan veroveren voor latere onderhandelingen. Om dit te voorkomen, zo betoogt Von Hassel, moeten atoomvernietingsmijnen,- luchtverdedigingswapens en zonodig atoomwapens oor het slagveld klaarge maakt worden om in een vroeg stadium van een herkenbare aanval op Europa te worden gebruikt. Alleen op deze wijze kan volgens Von Ilassel een laatste ferme waarschuwing aan de vijand worden ge geven zonder desastreuze gevolgen. Wat ook voor dit concept pleit is het feit, dat een lange conventionele oorlog i leiden tot uitputting van de troepen het in gevaar brengen van de opera tionele paraatheid van het kernvermo gen, waardoor het machtsevenwicht snel naar de vijand zou overgaan. Von Hassel besloot zijn artikel met op te merken dat hij zijn ideeën vorige maand met zijn Amerikaanse ambtgenoot, McNamara, heeft besproken en ook met talrijke andere militaire functionarissen en het was bevredigend te constateren dat de opvattingen welke van de twee zijden werden geuit, op alle essentiële punten dezelfde waren. Vuil in New Delhi stapelt zich op NEW DELHI Het vuil in de straten van de Indische hoofdstad stapelt zich op als gevolg van de staking van de vuilop- ruimers die gisteren haar vijfde dag inging. Bij gevechten tussen stakers en werkwilligen die van buiten New Delhi waren aangevoerd, vielen verscheidene gewonden. De ongeveer 2.500 vuilopruimers. die tot de kaste der „onaanraakbaren" beho ren, eisen betere betalingsvoorwaarden en goede behuizing. Later werd verno men dat de stakers na gisteravond be-j sprekingen te hebben gevoerd met ge-: meenteautoriteiten, besloten hebben van daag het werk te hervatten. De stakers hebben de toestand nog verergerd door in sommige delen van de stad opzettelijk vuil over de straten te verspreiden. Bij een gevecht met de politie werden maandag twaalf politie mannen en een onbekend aantal stakers gewond- De burgemeester en zijn vrouw hebben inmiddels het goede voorbeeld gegeven door met bezems de straat aan te vegen. Handelsakkoord Frankrijk-DDR PARIJS Begin 1965 zullen Frankrijk en Oost-Duitsland een nieuw handelsak koord sluiten, dat erop is gericht de handel tussen beide landen te verdubbe len. zo heeft een woordvoerder van d( Oostduitse kamer van koophandel in Pa rijs verklaard. Het akkoord voor 1964 voorzag in waarde van de handel in beide richtin gen van 65 miljoen frank. Oost-Duitsland wil evenals de meeste Oosteuropese landen kapitaalgoederen kopen, vooral complete fabrieken. Kort- Seleden heeft Frankrijk een nieuwe han- elsovereenkomst voor vijf jaar gesloten met de Sowjetunie en stappen onderno men om tot een dergelijke overeenkomst te komen met Roemenië. Nieuw is deze mister /j \Jpjcn& de moderne bootee, een mannelijke winterschoen voor jongens en heren. Uitgevoerd in zwart en donkergroen hunting. Maten28 t/m 40 v.a. f 18.90 Herenmaten f25.90J Overstromingen duren voort in Ver. Staten SAN FRANCISCO Aan de ontberin gen van de honderden mensen die door de overstromingen van de afgelopen da gen aan de Amerikaanse westkust ge- De Verenigde Staten vervoeren met troffen zijn, is nog geen einde te zien. spoed 500 ton graan uit surplusvoorraden Hevige sneeuwval en vorst belemme- naar het door een hongersnood getroffen ren nog steeds de reddingsacties en v Somali. hogen de ellende van de mensen die 130 vrachtvliegtuigen van de Ameri- de plaatsen langs de rivieren de K kaanse luchtmacht zullen morgen hon- math en de Salmon in Californië en Ore- derd ton graan naar het Amerikaanse voedsel-opslagcentrum in Khartoum, Soedan, vervoeren. In de komende paar weken zal er dan nog 400 ton per schip worden aangevoerd. De hulp is een antwoord op een beroep van Somali met het oog op ..een ernstige hongersnood in verband met oogstmis- lukkingen". de buitenwereld zijn afgesneden en met gebrek aan levensmiddelen te kampen krijgen. In dat gebied is gisteren een kleine meter sneeuw gevallen. Hefschroefvliej tuigen met voedsel konden door c sneeuw hun bestemming niet bereiken. Bij de overstromingen zijn minstens vijftigtal mensen omgekomen. sigaren uitzonderlijk goed! I De Columbia Broadcas ting System (CBS), die de buitenlandse rechten voor My Fair Lady heeft, zal bij de Russen protes teren tegen een opvoe ring van de musical in Moskou (gisteravond). De Russen hadden geen toestemming voor de op voering gevraagd. De musical viel bij de pre mière een sobere ont vangst ten deel van de zijde der Moscovieten. I In het hartje van Manhattan in New York is gisteren een vrachtwa gen beladen met bont ter waarde van 85.000 dir. gestolen. De twee bont handelaars, die de ge parkeerde auto onbe heerd hadden achtergela ten, konden niet geloven dat hun kostbare vracht met wagen en al was ge stolen. Zij dachten dat de vrachtauto was weg gesleept wegens overtre ding van een parkeer verbod en gingen op het politiebureau informeren. De politie sloeg onmid dellijk alarm. Een half uur later werd de auto gelokaliseerd op onge veer 10 huizenblokken afstand van de plaats waar hij had gestaan, maar.... de helft van de lading was verdwenen. R „Ik heb zeker de ver keerde trein genomen", zei Hiroesoeka Sasaki toen hij gisteren, 20 jaar geleden, weer bij zijn moeder terugkeerde. In 1944 liep de toen 6-jarige Sasaki van huis weg in de havenstad Koere en nam de trein om een fa milie in Osaka te verras sen. Hij raakte echter de weg kwijt. Spoorwegbe ambten slaagden er niet in hem thuis te brengen en tenslotte werd hij in een weeshuis gestopt waar hij tot het einde van dc oorlog bleef. Na de oorlog werd hij ge adopteerd. Drie jaar ge leden begon Sasaki zijn pogingen om zijn moeder terug te vinden. Gisteren bezocht hij zijn geboor testad. Een gemeente ambtenaar herinnerde zich dat onlangs een vrouw aan het bevol kingsregister had ver zocht haar zoon wettig dood te verklaren, omdat zij in 20 jaar niets meer van hem gehoord had. De Italiaanse filmster Gina Lollobrigida heeft onlangs van de persver eniging in Milaan een prijs gekregen voor haar werk.... als fotografe. Verscheidene produkten van haar camera zijn al in tijdschriften versche nen. de betrokken inrichting geen ernstige blaam? Om het juiste antwoord te vinden dient men allereerst iets te weten over de wijze waarop in ons land de zogehe ten „justitiële kinderbescherming", want daar gaat het hier over, functioneert. Welnu, er bestaan in Nederland onge veer driehonderd inrichtingen voor jus titiële kinderbescherming van allerlei soort, waarvan er negen van het rijk (400 pupillen) en de overige particulie re inrichtingen (16000 pupillen) zijn. De praktijk is dat de rijksinrichtingen naar verhouding veel moeilijke gevallen herbergen. Aangepasten Bij alle kinderbescherralngswerk in de diverse inrichtingen gaat het erom de jongeren door bewuste beïnvloeding als aangepaste mensen in de maatschap pij terug te brengen. Het gaat hier om een qua duur niet gefixeerde opvoe dingsperiode voor dat kind bij wie aan leg en/of milieu, dan wel een door deze minderjarige gepleegde strafwaardige daad de aanleiding tot plaatsing in een inrichting kan hebben gevormd. „Amersfoort" werkt in dit verband met drie categorieën jongeren. In de eerste plaats met ter beschikking gestel- den; ten tweede met onder toezicht ge stelden en ten derde met voogdijpupil len. Bij de ter beschikking gestelden kan het niet anders of er is een ernstige strafwaardige daad gepleegd; het gaat hier inderdaad om criminele gevallen. Bij onder toezicht gestelden behoeft van criminaliteit helemaal geen sprake te zijn. Het kan hier zonder meer om een moeilijk opvoedbaar kind gaan, voor wie de kinderrechter het nodig achtte dat het onder toezicht van een (door hem voor dat doel benoemde) gezinsvoogd werd gesteld. Zo'n gezinsvoogd helpt en adviseert de ouders van het betrokken kind. Gaat het evenwel om een bijzonder moeilijk op te voeden jongere en/of werkt het milieu bij hem thuis alleen maar ver keerd dan kan de kinderrechter beslis sen dat het kind bijvoorbeeld in een behandelingsinrichting zoals Amersfoort wordt geplaatst. uit twaalf man, die steeds bij elkaar zijn, indien er niet gewerkt wordt. De leiding van elke groep berust bij drie groepsleiders die bij toerbeurt hun dienst in de groep verrichten: tussen opstaan en werken, tijdens de lunchpau ze tussen de middag en na het eten tot het naar bed gaan op werkdagen en vervolgens langdurig op zaterdagen en zondagen. De 'eiders, ambtenaren van justitie (chronisch personeelstekort!), zijn in het bezit van de vereiste diploma's kin derbescherming en hebben niet alleen het leiding geven tot taak, maar ook de BEGEleiding. d.w.z. dat zij via een juiste omgang met de jongens hun ver trouwde, hun raadsman, kortom hun vriend moeten trachten te worden. Zij praten hun gevallen op hun beurt weer met de staf: de psycholoog, de psychiater en de directeur door en zo tracht men steeds door observatie, bege leiding en juiste aanpak de jongeren in de goede richting te stuwen. Een uiterst moeilijk, veelal ondankbaar en niet im mer succesvol werk. Hoewel de deuren van de inrichting overdag nimmer op slot zijn is het ook in de open afdeling nimmer toegestaan dat de jongens alleen de poort uitlopen! Er moet nu eenmaal een streng regiem zijn, waarbij hoogstens een enkele maal bij wijze van gunst op verlof kan wor den gerekend. Niet vrijgevig Met deze gunst springt men waarlijk niet vrijgevig om. Het toestaan ervan (hoogstens een weekeinde in de twee maanden) hangt samen met het gedrag, met de omstandigheden thuis (wordt hij daar behoorlijk opgevangen?) en is vol ledig afhankelijk van het fiat dat de plaatsende instantie, in casu de kinder rechter of de voogdijvereniging eraan wil geven. Vervolgens krijgen dan de ouders nog dat zij de verlofganger opzichten op de juiste manier zullen ontvangen en hem op de vastgestelde tijd weer naar de inrichting terug zul len sturen. Tenslotte gaan de jongens dan nog niet de deur uit voor en aleer zij een ernstig woord van de directeur hebben aangehoord, waarin op hun verantwoor delijkheid wordt gewezen en dan, ja dan mogen ze.... Men gaat hier dus waarlijk niet over één nacht ijs! Maar afgezien daarvan. De twee be trokken pupillen die verlof kregen wa ren in Amersfoort niet als delinquenten, zij hadden er geen straf, maar waren er louter voor hun bestwil om uitsluitend opvoedkundige redenen. Zij hadden téén strafblad, hadden nimmer aanlel- ing gegeven te veronderstellen, en ge droegen zich in geen enkel opzicht zo danig dat ze tot zoiets in staat konden worden geacht. (Hoe alles zich bij de moord heeft toegedragen is overigens nog niet bekend). Blanco Dit laatste was het geval met de twee jongens die de moord in Haarlem heb ben begaan: zij bezaten, op wellicht een enkel klein vergrijp na, zoals bijv. bal dadigheid. joy-riding of iets van dien aard, een blanco strafregister. Amersfoort kent tweeërlei wijze van aanpak: die van de open en die van de gesloten afdeling. De tweede omvat criminelen, die nooit zonder toezicht naar buiten mogen of verlof genieten en die ook geen contact met de jongelui uit telt) mogen hebben. De zeventienjarigen die de moord begingen maakten beiden deel uit van de open afdeling en ver keerden daar een maand of vijf. Wordt een jongere in Amersfoort ge plaatst. dan komt hij de eerste weken van zijn verblijf in een z.g receptee- groep. Door observatie en bestuderipp van het meegekomen dossier geer pupil of hij brengt op deze wijze zijn geschiedenis mee tracht men er in eerste aanleg achter te komen hoe zijn gedrag in de groep is, welk werk hij zou kunnen doen. hoe zijn houding tegenover de medewerkers van de in richting is, enz. Géén proef toond in geen enkel opzicht sprake van een proefverlof, maar van gewóón verlof, zij het dan als gunst verleend. Men kan het scherp en ietwat over dreven zo zeggen dat men met even veel recht de commandant van de kazer ne in Leiden verantwoordelijk zou kun nen stellen voor de moord die een aan zijn leiding toevertrouwde dienstplichti- militair op een prostituée beging een gebeuren dat, zoals men zich zal herinneren, evenééns tijdens de Kerst dagen plaatsgreep. Het enige verschil is slechts, zoals gezegd, dat de militair zijn verlof als recht genoot en de twee ze ventien jarigen hun verlof als gunst verkregen. Dit alles mag wel eens duidelijk gesteld worden, omdat naar ons gebleken is, vrij algemeen de me ning heerst als zou hier van gro ve nalatigheid sprake zijn ge weest bij het verlenen van het verlof aan beide jongens. T ivaalftaUen Daarna wordt hij in een bepaalde groep geplaatst, waar hij het beste in jkt te passen. Ook wordt hij bij één der zeven werkobjecten ingedeeld dat hem het beste ligt. Elke groep bestaat 1702) We hebben kunnen vaststellen publikatie ..Parade of pleasure". Na dat in de V.S. meer dan de helft van de onthutsende en ontnuchterende fei- de misdaden wordt bedreven door ten die In deze studies waren gepu- minderjarigen. In Nederland liggen bliceerd, viel rechter Mitchel Johns de cijfers anders De percentsgewijs van het Amerikaans Hoger Gerechts- grootste groep criminelen ligt in ons hof hem by met de uitspraak en land in de leeftijdsklasse van 21 tot dit is voor ons van bijzonder belang, 30 jaar, waardoor de jeugd in een omdat hier een man uit de praktijk aanzienlijk beter licht komt te staan, van de misdaad aan het woord is Desondanks geeft ook in ons land de dat de beeldromans zonder enige twij- jeugdcriminaliteit na de Tweede fel invloed hebben op de stijging van Wereldoorlog een sterke stijging te de jeugdcriminaliteit. In Duitsland zien, die in sommige jaren zelfs tot een verdubbeling van het vooroorlogse peil heeft geleid. Andere Europese landen vertonen een soortgelijk beeld. Het spreekt van zelf dat ceu groot aantal omstandighe- deze verhoging TOCH IS HET ZO! vertelde prof. dr. O. Bossert, voor zitter van de Deut sche Gesellschaft für Kinderheil- kunde, overtuigd te zijn van de fatale invloed die de stij gende verspreiding van beeldromans, de mis- en misdadigheid, op de jeugd heeft, dadigheid onder de jeugd heeft mee- Prof. dr. Villinger, een befaamd gewerkt en we zouden ongetwijfeld jeugdpsychiater, liet zich in dezelfde van een uiterst eenzijdige visie blijk zin uit. Tenslotte kon ook op het geven door slechts één faktor als internationale congres van kinder- hoofdschuldige aan te wijzen. Aange- rechters dat in Brussel werd ge zien het niet onze taak kan zijn het houden, een waarschuwend geluid te- hele komplex van faktoren uitéén te gen dit soort lektuur worden beluis rafelen, zullen we met vaste hand sterd. afstevenen op het onderwerp dat van- Wat Nederland betreft, zijn er ver daag aan de orde is, t.w. het kijk- schillende gedokumenteerde geval- voer dat de jeugd in de vorm van len waarin jeugdige delinkwenten on- beeldromans of slechte films wordt omwonden hebben verklaard door voorgezet. beeldverhalen of films tot hun mis- Na een onderzoek dat vele jaren daden te zijn gekomen, heeft gevergd, publiceerde Dr. F. Toch verklaart drs. A. H. Hymans Wertham zijn bevindingen omtrent van den Bergh dat van een oorspron- de invloed van beeldromans op de ge- kelijk gerichte voorkeur voor af dragingen en de geestesgesteldheid schuwelijkheden bij kinderen geen van de tegenwoordige Amerikaanse sprake is, zodat wc in eerste instan- jeugd. In zijn werk (Seduction of the tie de schuld niet bij de jeugd, maar innocent) stelde hij hard en ongena- bij de volwassenen moeten zoeken, dig vast welk een fatale invloed dit Nadruk verboden, soort lektuur op jongeren heeft. G Wagner viel hem daarin bij in zijn H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5