Nieuwe Leidse Courant Witte Kerst - mist en ijzel oorzaak chaos in verkeer Italië wacht nog op een president Sneeuw en vorst: vele ongelukken Landschap als op een prentbriefkaart Tientallen auto s werden wrakken Muurvaste Liberiaan levert gevaar op Door snelle actie kind van dood gered Loonsom per man 17 pet gestegen BONTMANTEL Man werd ontdooid na twaalf uur in kou Directeur: F. DIEMER I Hoofdredacteur 0. E DIEMFR CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD 68936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Maandag 28 december 1964. 43ste jaargaof Aanhoudende vorst De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Opklaringen, maar ook wolkenvelden. Klachtendienst bezorging lürOQ—19.00 ROME Het Italiaanse parlement fe er gisteren bij de negentiende stem ming voor de aanwijzing van een nieuwe president evenmin als de vo rige malen in geslaagd een opvolger van de christen-democraat prof. Segni te kiezen. De christen-democraten hebben na eerst hun officiële kandidaat, prof. Leone. uit de strijd te hebben geno men. besloten hun steun te geven aan de rechts-socialistische minister van buitenlandse zaken, Guiseppe Sara- gat. Saragat kreeg bij de negentiende stemming 342 stemmen. Pietro Nenni's aanhang bleef ongeveer gelijk (377 i.p.v. 380). Deze socialistische leider heeft de steun van zijn eigen partij, de communistische en de prole tarische socialisten. Voor de overige kandidaten veranderde er weinig in het ftemmenaantal. Het bestuur van de christen-democra tische partij heeft intussen twee leden van de linkervleugel voor een half jaar •ls partijlid geschorst omdat zij bij de «temmingen niet op de officiële kandi daat, Leone. hadden gestemd. De twee parlementsleden. Carlo Donat-Cattin en Ciricao de Mita, hadden blanco gestemd. Hadden zij hun stem gebracht op Leone dan had deze met alle 399 stem men van de christen-democraten en met steun van rechts de 482 benodigde stem men kunnen halen. Gebleken is dat on der zijn partijgenoten zfeh een groot tantal „afvalligen" bevinden. Donderdag na de vijftiende stemronde, bleek dat het christen-democratische kamp 107 re bellen bevatte. De schorsing van de twee afgevaardigden wordt in Italiaanse politieke kringen gezien als een poging van de christen-democratische leiders, de discipline in de partij met harde hand ie herstellen. De terugtreding van de linkse christen-democraten Fanfani en Pastore als kandidaten voor het presi dentschap. voor de elfde stemming, wees al in die richting. ERSTFEEST 1964 zal de vele automobilisten, die er toch op uit trok ken, nog lang heugen. Vorst, zware mist en gladde wegen door sneeuw en ijzel waren de oorzaak van chaotische verkeerstoestanden: op de hoofd wegen Qntstondcn tal van kettingbotsingen met grote materiële schade. Het gevolg: kilometers lange files en uren oponthoud. Helaas waren door deze grote drukte weer doden te betreuren. Maar het aantal bleef, gezien de zeer ongunstige omstandigheden, beperkt. KE I Gealarmeerd door de ongunstige berichten over mist en gladheid be sloten duizenden de auto thuis te laten staan en de trein te nemen. Zo kregen de Nederlandse Spoorwegen een ongekende drukte te verwerken en vervoerden zij van donderdag tot en met zondag een twee miljoen passagiers. Grote vertragingen deden zich niet voor. Gestrand De mist was er verder de oorzaak van, dat de veerdienst Kruiningen Perkpolder donderdagmiddag om twee uur moest worden gestaakt. Pas des nachts om een uur kon de dienst weer worden hervat. Het wachtlokaal was spoedig vol met reizigers, die de kerst dagen bij familie of kennissen in Zeeuws-Vlaanderen wilden doorbren gen. Het werd steeds drukker in het gebouw en in de loop van de avond be zetten de gestrande passagiers zelfs de gang en de toiletten om maar ergens redelijk te kunnen zitten. De zwaarste strijd tegen de mist en gladheid hebben de politie (met het ontwarren van alle verkeersknopen), de rijkswaterstaat (de wegen moesten SALADES en HORS D'OEUVRES voor het Oudejaar PETER LEENEN GANGETJE 14. TEL. 24905. Sneeuw en vorst maakten tijdens de afgelopen dagen de wegen spie gelglad. Velen zyn daarvan het slachtoffer geworden. Ook de ijs- pret eiste twee levens. PURMEREND De zestienjarige Maria van Dam gleed gistermorgen in een wak in de Molengracht en verdronk. Het meisje, dat op weg was naar haar werk, is vermoedelijk van de pontonbrug ge vallen en in het water terechtgekomen. HEERLERHEIDE De 21-jarige J. Lang zakte donderdag door het ijs van «en ondergelopen zandkuil toen hij daar aan het schaatsen was. Een voorbijgan ger zag het en waarschuwde politie en brandweer die geen hulp meer konden TILBURG De zesjarige Harry van Linschoten uit Moergestel kwam giste ren om het leven toen hij vanuit de berm van de weg plotseling de rijksweg TilburgOirschot oprende. Een juist pas- aerende auto kon niet meer uitwijken. LEEUWARDEN De achttienjarige B. Bil uit Britsum kwam tweede kerstdag om het leven toen de auto, waarin hij met twee vrienden zat, op de gladde weg slipte en ondersteboven in de bermsloot terechtkwam. De bestuurder kon door de kapotte voorruit kruipen, maar de beide anderen konden pas worden gered toen de auto op de zijkant was neergezet. Bil overleed kort na het ongeval in 1 ziekenhuis. DEN BURG De 25-jarige mevro Vlaming—Van Dijk uit Oosterend op Texel, moeder van drie kinderen, is don derdag om het leven gekomen toen de auto die door haar man werd bestuurd, slipte, over de kop sloeg en in een sloot terechtkwam Mevrouw Vlaming werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Haar man kreek een shock. NOORD-SCHARWOUDE Op de pro vinciale weg Noord-Scharwoude—Verlaat kwamen zaterdag twee auto's na een frontaal met elkaar in botsing. De ravage groot en de 78-jarige A. Schrijver uit Zuid-Scharwoude overleed ter plaatse. Er vielen nog vijf gewonden die na be handeld te zijn naar huis konden gaan. LEEUWARDEN De 51-Jarlge fabri kant P. Boonstra slipte zaterdag op de rijksweg HeerenveenLeeuwarden met :Ün auto op een brug waardoor de zijkant tegen een pilaar opsloeg. Dhr. Boonstra uist een lijkkist in Heerenveen had bezorgd, was op slag dood. BUNNIK Op de autosnelweg Utrecht -Arnhem zijn gistermorgen drie jonge Duitsers uit Essen met een in Zeddam gestolen auto in botsing gekomen met andere auto. Zij werden gewond over gebracht naar een Utrechts ziekenhuis. Zij slipten tijdens het inhalen en sloegen van dc vangrail terug op de juist gepasseerde wagen die eveneens zwaar werd bescha- UTRECHT Door onoplettendheid is zeventigjarige Utrechtse aannemer E. W. v. d. Linden gistermorgen op een ze brapad in de Biltstraat door een auto aan gereden en bij dit ongeval omgekomen. Zijn 63-jarige vrouw liep een schedellet sel op en een gecompliceerde onderbeen breuk op. Ze verkeert rog in levensge- AMSTERDAM Vier inzittenden var :n personenauto zijn op tweede kerstdag op de spoorwegovergang aan de Lange Muidenweg in Weesp op het nippertje aan de dood ontsnapt. Zij verlieten de wagen, die door de gladheid tot op de spoorweg overgang was doorgegleden, enkele ogen blikken voordat een uit de riehting Am sterdam naderende sneltrein de auti greep en deze tegen een wachthuisje slin gerde. DEN HAAG Donderdagmiddag is 0|i de Monsterseweg mevrouw G. Kruithof (62uit Loosduinen, aangereden en later in het ziekenhuis overleden. Zij reed op het rijwielpad in de richting Monster Plotseling maakte zij een beweging naar links waarbij zij door de achterop ko mende bestelauto werd gegrepen. weer berijdbaar worden gemaakt) de wegenwacht (overal was hun hulp nodig) moeten leveren. En dan niet te vergeten de wegeninformatiedienst van de KNAC en de ANWB in Den Haag. Gedurende de afgelopen dagen heeft de staf van deze dienst ruim vijftigdui zend informaties verstrekt aan wegge bruikers, die wilden weten waar ze aar toe waren. De stroom van Informaties was zo groot, dat de PTT tweede kerst dag noodvoorzieningen trof en de tele- fonsche capaciteit van de dienst uitgebreid. Zo konden een 1500 vragen per uur worden beantwoord. Kerstavond De avond voor kerst was het voor hel verkeer het ergst. Verleid door een heer lijk winterzonnetje waagden velen het donderdagmiddag er toch maar op. Maar eenmaal op de rijkswegen in het westen en in het midden van het land bleek het zicht dikwijls minder dan twintig meter te -zijn. En wie in de mistzee zat, kon al leen maar doorrijden. Er werd voorzich tig gereden. Een uitzondering vormden vaak de vrachtwagenchauffeurs, die snel thuis wilden zijn. De linker rijstrook was dan ook veelal van hen. De gevolgen bleven niet uit. Omstreeks half sier donderdag middag deed zich op de rijksweg Den HaagUtrecht enkele kilometers voor 't verkeersplein Ouden Rijn een ketting botsing voor. waarbij verschillende vrachtwagens waren betrokken. De rava ge was groot. Door de filevorming ont stonden meer kettingbotsingen. Om half zes maakte de rijkspolitie een voorlopige balans op: 35 personenauto's waren ge kraakt en zeven trucks met oplegger ln wrakken veranderd. Slechts een weggebruiker werd zwaar gewond. Doden waren hier niet te be- Kerstavond 1964 bleek voor het ver- beer even rampzalig te zijn als de be ruchte sinterklaasavond van 1962. Ook in de grote steden, waar het spitsuur vroe ger viel, had men met moeilijke ver keerssituaties te kampen. Op de buitenwegen ontstonden, vooral j overwegen, aanrijdingen, die zonder persoonlijke ongelukken afliepen. Tussen Maarssen en Breukelen werd een land bouwtrekker gegrepen door een militaire trein, die een kwartier vertraging kreeg. Tot hun knieën in het water waadden militairen van de Ame rikaanse staat Oregon, terwijl ze patiënten van het Salem Memo rial Ziekenhuis evacueerden, daar de vloedgolf die Oregon teisterde, de patiënten en het gebouw bedreigde. Tussen Boxtel en Best greep een trei aanhangwagen van een trekker, treinverkeer moest over één spoor den geleid. Overigens ondervonden de spoorwegen weinig hinder van de mist. Gewonden Later op de avond was het bijna on mogelijk verder te rijden. De ijzel maakte van de wegen glijbanen vooral in het westen. Amsterdam was op een gegev ogenblik bijna niet meer te bereiken. Ook de wegen rondom Den Haag waren spie gelglad. Intussen stonden op de rijksweg Den HaagUtrecht nog steeds lange files, die slechts langzaam in beweging kwa Het was in deze chaos, dat de 24-jarige mevrouw M. Welfink-van Essen uit Poortugaal ernstig werd gewond. Zij naar het ziekenhuis in Woerden v< voerd. Op de weg AbcoudeLoenersloot werd een wegenwachter gesneden door een passerende automobilist. De wegen wachter week uit naar de vluchtstrook en botste tegen een onverlichte auto. die daar geparkeerd stond. Ernstig gewond is hij in het ziekenhuis opgenomen. In Rossum 'Gld.). waar de mist o gens niet zo dicht was. kwam een tractor met aanhangwagen in botsing met personenauto. De 40-jarige landbouwer G. van Os en drie buurmeisjes van z< negen en elf jaar. zijn gewond naar ziekenhuis gebracht. Zo hebben de bewoners van de Randstad zich de avond voor kerst naar hun vakantiebestemmingen ge worsteld. Wie doorzette krege loon naar werken. In het oosten en het noorden van het land lag een dik pak sneeuw en was het heerlijk winters weer. Het landschap was als op een prentbriefkaart Terugtocht Op de eerste Kerstdag waren de wegen vrij goed te berijden Maar tegen vier uur 's middags kwam de mist wee: op zetten en werden .de wegen weer glad. De tweede Kerstdag bood hetzelfde beeld. Vooral tegen het vallen van de avond zeer zware mist, ijzel. sneeuw en hagel. De grote terugtocht naar het westen kon gistermiddag onder gunstiger om standigheden verlopen. De secondaire egen waren vrij glad. maar op de rijkswegen kon het verkeer onbelem merd zijn gang gaan. Het was echter el zaak tegen de avond binnen te zijn. Want toen kwam de mist weer opzetten. De extra reizigersstroom meldde zich ook weer bij de spoor wegen aan. Maar alle klanten konden zonder stagnatie worden bediend. Kerstdagen voor de kust (Va speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND Een- en twintig Griekse en Italiaanse zee lieden hebben de Kerstdagen in het licht van de wal doorgebracht. Hun schip, de onder Liberiaanse vlag va rende Athenoula-T, liep op Kerst avond bij Hoek van Holland op het strand en ligt er nog steeds. De 7.000-tonner, die, geladen met schroot, van New Orleans naar de Botlek onderweg was. is de afgelo pen dagen voor tienduizenden een bezienswaardigheid geweest. Uit Rotterdam zowel als uit Den Haag en wijdse omstreken overal kwa men de mensen vandaan om slepers te zien zwoegen en sjorren. Verkeers opstoppingen en lange files auto's aren er het gevolg van. Op Tweede Kerstdag dacht men de vrachtvaarder ..om" te hebben. Zeven Europoortboten: de Schouwenbank. de Steenbank. de Doggersbank. de Middel- bank. de Stroombank. de Europa en de Azië. zomede de gewoonlijk in Vlissin- gen gestationeerde. Belgische zeesleper Scaldis, slaagden er in de dwars op de kust liggende Athenoula-T veertig gra te verplaatsen. Bij laag water zakte UTRECHT Door snel ingrijpen van een kinderarts, de voorbeeldige hulp van de Amsterdamse en Utrechtse politie, de vlotte mede werking van de Hilversumse radio en de onschatbare hulp van een amb tenaar van het bevolkingsregister is een vyfjarig Utrechts meisje gister middag van eeu wisse dood gered. Het kind. dat door de politie slechts werd aangeduid als Rietje, had in onbewaakt ogenblik een flesje autopoiish leeggedronken Het meir-je dat er erf aan toe was, werd meteen naar het zie kernhuis overgebracht, maar de behan delende arts kon geen tegengif geven omdat hij niet op de hoogte was va samenstelling van de polish. De fabrikant, de heer Broeksma. wel bekend en via de Amsterdamse po litie werd een poging gewaagd Niemand thuis. Een dringende oproep via radio bracht aan het licht dat de heer Broekfma op bezoek was bij een zu. in Utrecht. Toen kwam de politie pas goed actie. In Amsterdam werd een ambte naar van het bevolkingsregister huis gehaald om het adres van die ter te pakken te krijgen. Met loeiende sirenes en blauwe zwaailichten racete de auto door de hoofdstad. Een personen wagen week niet vlug genoeg uit e reis eindigde tegen een verkeerszuü. Kostbare tijd verloren. Gelukkig man keerde de ambtenaar niets en met een andere wagen werd de tocht naar het bevolkingsregister voortgezet Daar werd het adres van de zuster van de fabrikant gevonden. Vliegensvlug werd een Utrechtse po- Litiewage naar het bewuste adres ge stuurd om de arts op te halen. In totaal was er twee uur verlopen sinds de arts een verzoek om hulp tot de politie had gericht Gelukkig wist de heer Broeksma dokter Dc Vaan van het stadsv en academisch ziekenhuis te vertellen welke ingrediënten in zijn autopoiish verwerkt zaten. Ristje maakt het op het ogenblik veel beter. het schip echter weer naar z'n oude positie terug. Twee gisteren ondernomen pogingen om de Liberiaan vlot te krijgen de vijfde en zesde sinds Kerstavond bleven zonder succes. Om het vaartuig tegen verder op schuiven te behoeden hebben twee ber gingsvaartuigen van Smit-Tak gister middag ankers uitgezet Ook werden er pompen aan boord gebracht, daar zich in de romp lekken openbaarden. De gezagvoerder had toen al gemeld dat het roer was weggeslagen. De stranding donderdagavond geschied de bij dikke mist. Het schip, dat nog niet beloodst was, miste de monding van de Nieuwe Waterweg en voer, bij hoog water, met een snelheid van negen kno pen op. de kust. Het woelde zich met zijn schroef diep in het zand. waardoor het stuurloos en weerloos werd gemaakt Omdat de vrachtvaarder zelf niet kan meewerken. Is het sjorren van de sleep boten extra moeilijk. Of de Liberiaan behouden blijft, zal van het weer afhangen. Het schip ligt ongeveer een kilometer ten noordw ten van de Noorderpier. in een stuk water, dat gekenmerkt wordt door sterke swell. Hoe roerig het daar zelfs bij zwakke wind kan zi; op en neer dansende sleepboten, die ge durende de feestdagen bijna onafgebro ken aan het ploeteren waren. Bij krachtige wind en zeker bij storm is het gevaar niet denkbeeldie dat de Athenoula-T in stukken breekt. Ook wordt met de mogelijkheid reken: gehouden dat de vrachtvaarder z langzaam in de richting van de pier verplaatst. Als dit gebeurt, is er waar schijnlijk geen redden meer aan Tot vanmorgen vroeg toe aeht.'e de gezag voerder het nog niet noodzakelijk een deel van zijn bemanning van boord te laten halen. De reddingboot van Hoek van Holland houdt zich gereed bij op roep onmiddellijk Ie kunnen (Voor vervolg zie pag. 7 Gistermiddag brak een Grieks bemanningslid van 't Liberiaan se vrachtschip Antenoula T, dat bij Hoek van Holland op het strand was gelopeneen arm, n hij een tros wilde uitwer pen. Met een bergingsschip werd hij naar Den Hoek gebracht voor medische hulp. Reeds 750 doden Vloedgolf in India sleurt trein mee: 115 doden MADRAS Gevreesd wordt, dat meer dan 750 personen zijn omgekomen na de vloedgolf die Ceylon en het eiland Rames- waran heeft overspoeld. Een groot aantal schepen Is vergaan. Nog tweehonderd vis sersvaartuigen met ongeveer 350 beman ningsleden worden vermist. Op het zwaar getroffen eiland Rameswaran tussen In dia en Ceylon werd een personentrein door het water meegesleurd. Alle 115 In zittenden zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. De spoorbrug tussen het eiland en het vasteland van India moest het eveneens opgeven tegen de verwoestende kracht van het water dat werd opge zweept dor een cycloon. De schade die de storm heeft aangericht wordt geschat op 150 miljoen gulden. Trincomalee. de grootste thee-uitvoer- haven van Ceylon .heeft het aanzien van een ..spookhaven". Honderden huizen zijn vernield, waardoor duizenden mensen dakloos zijn geworden. Marinevaartuigen zijn er in geslaagd om ongeveer honderd personen, onder wie vrouwen en kinderen die door het water ren afgesneden, te redden. Men neemt I. dat de drieduizend bewoners van het eiland vandaag nog zullen worden afge voerd. Zoals gemeld waren er op het vasteland van India ook vijfhonderd do den te betreuren ZAANDAM Eerste kerstdag heeft een felle brand een woning aan de Klaas Katerstraat grotendeels verwoest. De brand ontstond toen een schoonzoon van de bewoners, die in de achterkamer bezig was zijn scooter te repareren, een blik benzine omgooide tegen een elek trisch kacheltje. DEN' HAAG De loonsom perlheid. in een jaaroverzicht. Een der werknemer, inclusief sociale lasten geljjke grote loonstijging heeft zich dit jaar met ongeveer zeventien j nog nimmer in ons land voorgedaan. procent ten opzichte van 1963 ge stegen. De cao-verbeteringen hadden een loonstijging van gemiddeld 12,: procent tot gevolg en daarnaast wert een minimumloon gerealiseerd, dat sedert 1 juli 1964 102 gulden per week bedraagt, aldus het ministerie van sociale zaken en volksgezond- VAN EGMOND BREESTRAAT 173. DURHAM (Eng.) „Ik heb een man gevonden, die een blok ijs is", ver klaarde gisteren iemand in de Engelse plaats Durham tegen dc politie. Dit bleek inderdaad juist. De veertigjarige oud-marineman Leslie Ritson viel ir een zestig centimeter diepe vijver en verloor daarbij het bewustzijn. Later kwam hij nog even bij kennis en kon zich op de kant slepen. Bijna twaalf uur later werd hij nog steeds bewusteloos en bevroren naast de vijver aangetroffen. gisteravond langzaam ontdooid. Waarschijn- In het ziekenhuis werd de lijk zal de man het ongeluk iioemd. verleven. Zijn toestand werd bevredigend ge- Niet eerder was ook de werkeloos heid zo gering, namelijk minder dan 30.000 man. terwijl de vraag naar arbeidskrachten hoger was dan ooit, namelijk boven de 130.000. De beroeps bevolking nam in 1964 toe met on- ge.-eer 80.000 (waarvan 8.000 buiten landse arbeidskrachten). Bovendien nam de werkloosheid met 5.000 af. zodat in totaal het aantal wer kenden met 85.000 2 procent.) toenam. Niettemin nam het tekort aan arbeids krachten nog toe. Waarschijnlijk zal dit tekort niet ver van de 125.000 liggen, ter wijl het over 1963 op 113.000 werd ge raamd. Door de aanhoudende vraag van de E.E.G.-partners nam verder de export toe met ongeveer twaalf procent. De overbesteding. waardoor het jaar 1964 werd gekenmerkt deed een beta- hngsbalanstekort ontstaan van ongeveer een miljard gulden. Het is echter kleiner dan aanvankelijk werd gevreesd, aange zien de produktiestijging gunstig uitviel. De kosten van levensonderhoud stegen in 1964 met zes procent, in het bijzonder het gevolg van de sterke loonstijging, maar ook werd dit veroorzaakt door een stijging van de invoerprijzen met drie De loontechnische dienst constateerde )or een aantal belangrijke bedrijfstak- ïn van 1963 naar de eerste negen maan- :n van 1964 een daling van het gemid delde percentage zwart loon van zeven lar 3'2 procent. De zich ook in 1964 voordoende span ningen op de arbeidsmarkt kwamen tot uiting in arbeidsconflicten In de eerste zes maanden van 1964 werden 43 stakingen gehouden. Van juli tot en met oktober 1964 bedroeg het aantal ge schillen negen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1