Artistiek-creatief werk als hobby in keldertje in Leiden-zuid-west Commentaar Te kust en te keur D NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 pd Aantrekkelijk initiatief van kunstzinnig echtpaar LEIDEN In onze jachtige tijd met zijn steeds enerverender w dende strijd om het dagelijks brood, ook al leven we dan in „welvaartsstaat"is het meer dan ook nodig dat de mens zich eens voorzover dat mogelijk is enkele uren van de dag of week losmaakt van de dagelijkse zorgen en beslommeringen. Dat men gelegenheid krijgt eens niet te moeten denken aan het gewone-leven- van-alledaghet werk op kantoor of fabriek in winkel of werkplaats, in de huishouding of „langs de weg". Wil de werkende mens in welke positie en staande op welke sport van de maatschappelijke j ladder ook geestelijk fit blijven, dan zal hij zich van tijd tot tijd moeten en kunnen losmaken van de dagelijkse besognes. Donderdag Stadhuisplein, 7.45 tot 8.15 uur: kerst zang met begeleiding van carillon. Vfijkgebouw De Goede Herder, Oude Vest 13, 7 uur: kerstwijding C. J. V. De Valk. Vrijdag (eerste kerstdag) Gehoorzaal, 6 uur voorm.: opvoering door Leger des Heils van kerstspel „Het licht breekt door". Rijksmuseum voor volkenkunde: 3 u. films „Netsuke" en „Washo" (Japan) geleid door dr. C. Ouwehand. Den Haag: Kon. Schouwburg, 2 en 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De metho de Ribadier". Zaterdag (tweede kerstdag) Herv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit, kerstmaal tijd. Rijksmuseum voor volkenkunde: 3 u. film „Land van de lange dag", ingeleid door de heer H. R. van Heefkeren. Den Haag: Kon. Schouwburg, 2 en 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Na de Zon- Schevenlngen: Kurzaal, 2.30 uur: Sca- pino-ballet. Zondag Rijksmuseum voor volkenkunde: 3 u Zuidzeefilms, ingeleid door dr. S. Kooij Maandag Rest. Van der Heyden. Breestraat 85. 4 uur: afsluiting van de werkzaamheden van de Sociale Raad, spr.: mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur- 1 fotografenvereniging, P van der Sterre ■er „Zorg om een erfenis". Ocgstgeest: gebouw Irene. 2.30 uur: en O. afd. Oegstgeest, kindermatinee, goochelen en poppenkast. Dinsdag Foyer Gehoorzaal, 2 en 4 uur: K. en O., filmmiddag voor kinderen, vertoning van ..Kameraden door dik en dun". Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Woensdag Herv. wijkgebouw Het Boshuis, achter Hoflaan 74, 7.30 tot 10 uur: sociëteitsavond 1 Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk (ko. en gaan wanneer men wil); muziek, leestafel, gesprek enz. Stadsgehoorzaal, half 11 en half 3: Leidse Jeugd-Actie en Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, jeugdtoneelvoor stelling. Zaterdag Herv. jeugdgebouw HoogL Kerkgracht 44. 8 uur: jongerensociëteit. Nieuwjaars- bal. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen, van donderdag 24 december 17.30 uur tot zaterdag 's morgens 8 uur: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en apotheek Voorschoten zijn geopend. De Oegstgeestse apotheek is op 1ste kerstdag gesloten van 8 uur tot 24 u Geopend voor spoedeisende gevallen op 2e Kerstdag van 's morgens 8 uur tot zon- dag 27 december 's morgens 8 uur: apo theek Herdingh en Bla'nken, Hogewoerd 171, teL 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt e eens waargenomen door apotheek Her- ding en Blanken. De Oegstgeestse apotheek is geopend. Apotheek Voorschoten is op 2e Kerstdag gesloten van 's morgens 8 uur tot des avonds 22 uur. Geopend voor spoedeisende gevallen van zondag 27 december 's morgens acht uur af: apotheek Reijst; Steenstraat 35, tel. 2013G. Apotheek R. van Breest Smallenburg te j Leiderdorp en apotheek Voorschoten zijn dan geopend. De Oegstgeestse apotheek is op zondag I 27 december gesloten van 8 uur tot 24 uur. Films Camera <2.30. 7 en 9.15 uur): Bye, bye. Burdy (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Spuit 11 (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur). De zondebok (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Zorro kruist de degens (alle leeftijden). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Les Amants (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De man van Rio (14 jaar). Aanvangstijden kerstdagen: 2.15, 4.30, 7. en 9.15 uur Tentoonstellingen Taveerne Tastevin, Beestenmarkt 14; tekeningen van Wim de Mol, elke dag van 4.30 tot 12 uur, vrijdag van 4.30 tot 1 uur (tot 28 dec.). Papengracht Ba: tentoonstelling etsen Leidse studente Chnstien van der Wolf (tot en met 31 december) De Lakenhal: tentoonstelling van he dendaagse Italiaanse grafiek (van 22 dec tot 25 jan.). Boerhaavezaal: tentoonstelling van schilderijen, plastieken, gouaches en aquarellen van Guus Westgeest en Ben de Croock (geopend zondag 27 dec. van 4 tot 6 en van 7 tot 9 uur, 28 dec. tot en met 2 jan. van 2 tot 5 en van 7 tot 8 8 uur). De Lakenhal: tentoonstelling 40 foto's van Chris Paul Stapels (van 22 dec. tot 25 jan.). De mogelijkheden van ontspanning al dan niet met inspanning zijn vele dat geldt zowel voor de actieve als v de passieve verpozing. De een heeft zijn hart verpand aan het voetbal of eer dere sport, een andere bezoekt wekelijks de bioscoop, gene verzamelt iets. De vormen van ontspanning zijn dus vele, maar de aantrekkelijkste er meeste voldoening gevende ontspanning voor de werkende man of vrouw is waarin hij gelijktijdig creatief, scheppend werkzaam kan zijn: iets maken, wat het ook zij. Zulke creatieve bezigheden vindt men overigens te kust en te keur, bezig heden die soms ook wel in nauw verband staan met het dagelijkse beroep. Een timmerman zal voor ontspanning geen werk gaan doen. waarvoor hij dage lijks aan de werkbank staat, maar wel kunnen we ons voorstellen, dat hij eens een mooi schrijnwerkersstuk wil maken. Een huisschilder, die de ganse dag deuren en kozijnen staat te verven, zal in vrije uren z'n fantasie wel eens de vrije loop willen laten om bij te komen het fantasieloze „anstreichen" en eens echt schilderij willen schilderen Maar in de meeste gevallen zal men als hobby iets willen doen, waar men in het gewone leven van alle (werk)dag niet mee te ma ken heeft. Kunstzinnig Er bestaan vele hobbyclubs: ook (na tuurlijk) in Leiden. Dezer dagen kwa men wij met een club in kennis, die be hoort tot de categorie van het creatief- werkzaam zijn op het gebied van kunstzinnige handwerk. Een groepje mensen, dat elke week enkele avonden bij elkaar komt in een keldertje van eer flat aan de Mozartstraat in Leiden-z.w Op de dinsdag- en vrijdagavonden kun nen zij daar pottenbakken en boetseren, schilderen en tekenen, zelfs het maken van wandlappen zagen wij. naar eigen fantasie doch met voorlichting en deskun dige hulp, wanneer men dat wenst. Het is, niettegenstaande deze leiding, voorlichting en hulp, geen cursus: het is niet meer (en wil ook niet meer zijn) dan een hobbyclub ln de gebruikelijke zin van het woord, maar een club waai men door het beoefenen van het hand werk ook scheppend-werkzaam wil zijn en daarin zo mogelijk een bepaalde ar tistieke hoogte wil bereiken niet alleen, maar daardoor ook enkele uren uit d( sleur van het alledaagse leven wil ko- Sinds ongeveer half oktober is de groep nu bezig en het is zo'n succes geworden, dat het zelfs de initiatiefnemers verbaast Naast deze club voor ouderen is men thans ook begonnen op eenzelfde manier de jeugd tot zelfwerkzaamheid te brengen, Er is geen enkele dwang om te komen noch b(j de ouderen, noch by de Jeugd: men komt op de vastgestelde uren als mer lust en gelegenheid heeft. Het is nu ech ter wel gebleken dat alleen het laatste reden van absentie is. Er doen mensen mee van allerlei slag, ouderen en jongeren, dames en heren. Bromfiets De politic wordt in de uitoefening van haar taak gehinderd als zij man nen tekort komt of als haar materieel niet in orde is. Bij de Leidse politie is de materieelvoorziening wel goed, maar het lukt nog steeds niet alle open plaatsen te bezetten, ofschoon de pogingen daartoe wel worden voortgezet. In zulke omstandigheden krijgt de betekenis van het materieel een bijzonder accent. In de gemeenteraad deelde waarne mend burgemeester Menken mee, dat de politie overweegt, meer te gaan brommen. Wandelende agenten ken nen wij niet meer. De fietsende agent wordt minder. De bekende politie- autootjes rijden dagelijks vele malen dwars door en naar alle hoeken van de stad. De indruk bestaat, dat de surveillance aan intensiteit nog kan winnen. Met de auto's gaat het te vlug. Bij de politie zelf zou ook twijfel zijn gerezen aan het effect daarvan in enkele onderdelen van haar wijdvertakte taak. Terwijl de open plaatsen blijven, wordt het werk van de politie zwaar der. De gemeenteraad stelt nogal eens een verordening vast. Dat heeft alleen zin als de burgerij weet, dat daaraan ook de hand wordt gehou den. En dat laatste kan pas gebeuren als de politie behalve genoeg men sen voldoende soepelheid van bewe ging heeft. Wij kunnen ons voorstel len dat effectief toezicht op de na leving van bijv. de reinigingsveror dening moeilijker per auto dan per bromfiets kan worden uitgeoefend. De gedachte om via de brommer te trachten het toezicht op verschillende punten te verscherpen, verdient dan ook instemming. De politic moet dan wel in de gelegenheid worden gesteld haar voornemen te effectueren. Dat kost in de regel geld. Mevrouw Hulst, initiatiefneem ster van de club, bezig aan een schilderij. Huismoeders en werkende pas afgezwaaide militair en een vlieger bij voorbeeld. Ieder bedryft er de eigen hobby, maar allen met hetzelfde doel: door deze artistieke ontspanning vluchten uit de dagelijkse sleur met de wens daar- by onder de eigen handen vandaan Iets te zien groeien, dat ontsproten is eigen fantasie en kunstzin. Het initiatief werd genomen door jong en kunstzinnig echtpaar uit de Mo zartstraat, de heer en mevrouw Hulst, sinds enige tijd in Leiden wonend. De mannelyke partij is in het dagelijkse le ven binnenhuisarchitect, zijn echtgenote een verdienstelijk tekenares en schilderes, voornamelijk van portretten Zij volgde in haar meisjestijd een schilderopleiding de Rotterdamse academie, de heer Hulst maakte een deel van zijn vrije tijd tijdens de „tijdelijke militaire loopbaan" nuttig door het ontwikkelen van een oude lief- hebbery: het pottenbakken, waartoe hij eveneens een academische cursus volgde. Uit deze artistieke instelling is het idee van deze hobbyclub geboden. Men had enkele connecties, wa „dat die het ook wel zouden willen": het „zegt het voort" deed mede z'n werk er zo waren er al spoedig een 14-tal gega digden, niet alleen uit de directe omge ving maar ook van verder weg, zelfs uit Leidschendam. In het keldertje kunnen tien men sen tegelijk werken. Het aantal aan- helpen direct tegen brandend maagzuur meldingen betekende wilde men niet gedwongen zijn af te wijzen dat er twee avonden in de week aan moesten worden besteed. Zo is het dan gegaan en elke dinsdag- en vrij dagavond duikt een aantal club leden het keldertje in. Voor de „lering en leiding" zijn de heer en mevrouw Hulst verantwoordelijk, mevrouw voor het schilderen en tekenen in hoofdzaak, de heer Hulst voor het pot- tebakken en boetseren. Ook andere vor men van creatieve bezigheid zijn toege- Men stimuleert elkaar door de eigen activiteit. Men begint maar en de „docen ten" zien dan wel hoe het gaat. Het klei- werk wordt biscuit gebakken. Wel is het de bedoeling eerlang een elektrisch oven tje aan te schaffen, zodat men ook kan gaan werken en experimenteren met gla zuren. Dat is echter nog toekomstmuziek, want zo'n oventje heeft men nu eenmaal niet voor niks en ook de stroom, nodig voor zo'n 800 a 900 graden warmte, vergt nogal wat van de financiële middelen, die de clubleden met elkander dienen op te brengen. kinderen van 7 tot 10 jaar graag doen. Als men eenmaal maar zien kan wat „er in zit" bij een kind, dan volgt de rest vanzelf wel. Kinderen Zoals het reilt en zeilt met de ouderen, zo gaat het eigenlijk ook met de kinderen, die woensdagmiddag naar het keldertje komen. Natuurlijk is er verschil, bij de jeugd is het in de eerste plaats spel en al moge het dan eigenlijk zo zijn, dat het bij de ouderen goed beschouwd ook een vorm van „spel" is, de mentale instelling ls geheel verschillend. Ook de kinderen werken naar eigen idee, of ze nu knoeien met verf, kneden met klompjes klei of andere bezigheden bedrijven, die Dienstel) in Marekerk LEIDEN Op eerste kerstdag is er iif de Marekerk (Hervormde Gemeente) maar één dienst, namelijk om 10.30 uur. De heer J. Kooij hoopt daarin voor te gaan (voor ds. Van den Berg). Zondag om 5 uur gaat evenmin ds. Van den Berg voor, maar ds. Kooistra van Lisse. Zo is men in het keldertje bezig. Van links naar rechts: mevr. Hulst, die voor een kopje thee zorgt, mej. Miep Barentse aan de draaischijf, met daarnaast, eveneêns aan de draaischijf mevr. Van der Reyden als pot tenbakster. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van f 100,2.000.— af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame ge bruiksgoederen. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling of schrifteiyk. Vertrouwelyke behandeling. GEMEENTEL IJ KE DIEXSI VOOR KASBEHEER El KREDIETWEZEN LEIDEN, POSTBUS 160, TEL 202JO NOORDWIJK Omdat zin gende mensen gelukkige mensen zijn en het morgen Kerstfeest is, breng ik vandaag een heel gezin onder uw aandacht, een bijzonder gezin mogen we wel zeggen, met een bijzondere vader, heïlgym- nast-masseur P. J. Kortekaas (49), die met negen van zijn elf kinderen en soms met alle elf een even vertederend als blijmoedig zangkoor vormt, dat dank zij de vaardige handen van moeder Kortekaas in eigen uniform op treedt. Komende nacht zingt het gezins koor in de Maria ter Zeekerk, die momenteel niet over een jongens koor beschikt. Zaterdagmiddag, tweede Kerstdag, zingt het voor de tiende keer in het Elisabeth- ziekenhuis te Leiden, waar de jongste zes kinderen van me vrouw Kortekaas werden gebo ren. Laat ik nu eerst de negen vaste gezinskoorleden aan u voorstel len. Van jong tot oud: Beata (6), Bernadetta (7), Francesco (9). Francine (10), Lidwien (11), Pe ter (13), Annemarie (16), Cle mentine (18), Tineke (23). En als er mannenstemmen nodig zijn, zingen ook de resterende der elf kinderen, Clemens (19) en Dik (21) mee. Dat zingen gebeurt dan meest al a capella, of wel zonder bege leiding onder directie van vader Kortekaas, die het volgende over het ontstaan van zijn gezinskoor vertelde: knapenkoor gezongen en dan krijg je er een beetje kijk op. Want ik heb er namelijk een jon gen bij, die een fantastisch mooie sopraan had. Zo begonnen we met elkaar te zingen. Ik kende nog veel nummers uit m'n eigen jeugd en ten slotte zijn we óns gaan toe leggen op Kerstliederen. Dat komt eigenlijk omdat mijn vrouw de laatste zes baby's in het Elisa- beth-ziékenhuis heeft gekregen en zuster Beata zei toen: zingen jul lie eens voor ons! En nu gaan we aanstaande za terdag voor de tiende keer met Kerst daar zingen. Dat gebeurt altijd in de grote hal en we be ginnen om 3 uur, als het meeste personeel vrij is. Als dat is afge lopen we zingen wel een uur dan gaan we een glaasje limo nade en een kopje thee drinken. In Sancta Maria in Noordwij- kerhout hebben we ook heel wat keertjes gezongen en ook in het polio-revalidatiecentrum in Kat wijk aan Zee. Verder bij huwe lijken en zo. We zijn eigenlijk al tijd een beetje binnenshuis geble ven maar nu pas hebben we voor het eerst op een echt podium ge staan. Voor de bejaarden in Noordwijk". E scholen zijn net uitgegaan om de paar minuten komt een der kinderen van de heer Kortekaas me met een open en blij gezicht een hand geven. Daarna gaan ze naar hun moeder, die in het andere gedeelte van de zit-eetkamer van het huis Oranje Nassaustraat 49 bezig is de nieu we uniformen in elkaar te naaien. De meisjes-koorleden zijn al weer uit hun biljartlakengroene rokjes en jijden witte .blouses gegroeid en de jongens uit hun grijze pan talons en zijden blouses. Rood wordt de nieuwe kleur, weer met witte blouses. De heer Kortekaas vertelt me wat bijzonderheden over zijn kin deren. De 13-jarige sopraan Peter zit op de nijverheidsschool, zijn 16-jarig zusje Annemarie, ook een sopraan, werkt thuis. Cle mentine (18) heeft een pracht- sopraan, volgens haar vader, en ze werkt in een warenhuis. Cle mens houdt zich met het hotel vak bezig, Dik studeert op de so ciale academie en de oudste van de elf, Tineke, die over een mooie diepe alt beschikt, is apothekers assistente. Het gezinskoor zingt altijd meerstemmig en zowel Ne derlands als Franse, Duitse en Engelse liederen. AANGEZIEN ik ook nog wat van de heer Kortekaas zelf ivil weten, babbelen we nog even door. Ineens spits ik m'n oren: „We zjjn straatarm geweest", praat hij. „Straatarm, meneer. Steeds liep ik in de steun en van alles heb ik gedaan, Pedicure, huisknecht, ja wat niet al. Dat ging zo niet langer, vond ik, toen ik 36 was, al zeven kinderen had en weer in de steun liep. Heil- gymnast-masseur wilde ik wor den. Maar ik had alleen lagere school. fn Leiden ging.ik de avond-uló volgen en in één jaar had ik het volledige diploma. Vraag niet, hoe, 'me dat lukte. Het heiligé moeten stond er achter. Wat dien ik mi nimaal te weten om door dat exa men te komen?, was m'n stelre gel. Ik had op één na de beste eindlijst. Dat heeft zoveel goodwill ge kweekt, dat ik gelijk door kon gaan voor heilgymnast-masseur. Een driejarige opleiding en zwaar Ik raakte overspannen maar moest het halen. Alles werd voor me betaald, tot reis- en boeken geld toe. Maar ik moest in drie jaar klaar zijn met de studie. Het lukte en weer was ik op één na de beste. Nu hebben we het goed maar ik beschouw het nog steeds als een wonder, dat driehoekige bord je naast m'n deur en een nieuwe auto ervoor, 'k Heb nu een heel drukke praktijk. Maar 't blijft een wonder!" dt&r

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3