alles e kan met cetalhi® Alles goed en u/el Pedagogische taak van de school zeer urgent DUET NEEM EEN GAST AAN TAFEL Spaarbusjes voor Novib Ger. Kerken niet bij Wereldraad voor '68 Part. synodes bestuderen moeilijkheden Een woord voor vandaag Prikkeldraad laat drie dagen mensen door Opruimen wat uitzicht op eigen kerk beneemt DONDERDAG 24 DECEMBER 19 Prof. Roscam Abbing voor chr. MULO (Van onze onderwysredactie) HILVERSUM Onze ulo-scho len hebben niet alleen met de ken nis van de leerlingen te maken, maar ook met zijn persoon, zijn leven en dus met de wereld waarin hij leeft. Hij is op een leeftijd waarop, naast het gezin en de school de wereld waarin hij leeft een steeds belangrijker fac tor in zijn leven wordt. De pedaro- gische taak van de school is juist op deze leeftijd urgent. Dat was de stelling van waaruit prof. dr. P. J. Roscam Abbing gisteren voor de Vereniging van christelijk MULO rijn gedachten ontvouwde over de jeugd van nu in de wereld van nu. Bij vier aspecten van de hedendaagse samenleving stond prof. Roscam Abbing uitvoerig stil. nadat hij had aangegeven in welke richting de opvoeding tot vol wassenheid zich dient te bewegen. Keuze Het eerste aspect, de geestelijke pluro- formiteit, stelt het kind voor de keuze, het ervaart dat er meer mogelijkheden zijn dan het vanuit de beschermde sfeer van het ouderlijk huis voor denkbaar had gehorden. Daarom is een langere tijd van on derzoek nodig, zodat de jeugd zich door gaans later laat betrekken in de situa tie. Dit kan een gerechtvaardigd uitstel betekenen, soms echter ook een verzet tegen de keuze. Vervolgens is er de secularisatie; in heit publieke leven stuit men niet meer van zelfsprekend op het bestaan van God. Met name in ons land is de ontkerstening radicaal, wellicht nergens elders is er een zo scherp omlijnde antithese tussen geloof en ongeloof. De jeugd ziet derhal ve dat het evangelie geen uiterlijke rol spaar plezierigmet \YLO\S met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Leger des Heils blijft nachtclubs bezoeken LONDEN Het Leger des Heils blijft de nachtclubs bezoe ken. De nieuwe generaal Frede rick Scoutts heeft geschreven dat het zich niets zal aantrekken van de kritiek die in Engelse kranten gestaan heeft. Maar deze mannen zullen er niet heen gaan om een borreltje te drinken, maar om door hun lied te getuigen van hun Heiland en om de mensen, de er een hebben willen een Strijdkreet te geven. De opdracht van het Leger des Heils is het evangelie naar de mensen te brengen, schrijft generaal Scoutts in het zojuist verschenen Jaarboek. Dat kan heel letterlijk opgevat worden en dat doen wij dan ook. Hij schrijft dat de mensen die een verwonderd gezicht trekken of kritische opmerkingen maken als zij zien dat Leger des Heils- mensen nachtclubs binnengaan of in bepaalde wijken 's nachts samenkomsten houden eenvoudig geen begrip hebben voor deze opdracht van de Heer Het evan gelie moet aan ieder gepredikt worden. Bovendien beseffen deze mensen niets van het voorbeeld dat de vaders van het Leger des Heils hebben gegeven. Een volgend aspect van de wereld van is de welvaart, die passiviteit kan be werkstelligen en die het voor kinderen in bepaalde omstandigheden soms bijzon der moeilijk kan maken. Men denke slechts aan de vrije zaterdag voor de ouders en het laten studeren van hun kroost Tenslotte stond prof. Roscam Ab bing nog stil bij bepaalde onzindelijkhe den, zoals die in literatuur en film tot uiting komen. De normloosheid neemt sterk toe en de verleidingen worden gro in sociaal-economisch opzicht is er veel voortreffelijk geregeld, maar wij worden geconfronteerd met een primi tieve geestelijke volksgezondheid. Wat moeten wij nu doen. zo vroeg de referent zich af. In de eerste plaats de jeugd een injectie met het Evangelie toedienen. Daarnaast moeten wij de kin deren leren het licht van het Evangelie te begrijpen. Daarom is een nieuwe be zinning op het vak godsdienstonderwijs bepaald geen overbodige weelde. Orgaan Oec. Raad wordt vernieuwd UTRECHT Het orgaan van de oecumenische raad van kerken in Ne derland, „Gemeenschap der Kerken", zal met ingang van het nieuwe jaar enige veranderingen ondergaan, zo deelt de redactie in het zojuist ver schenen decembernummer mee. Het blad zal voortaan in groter formaat ■erschijnen, met een geheel nieuw ont worpen kaft en een andere opmaak van de artikelen. Wat de inhoud betreft kondigt de re dactie aan: breder informatie over wat er op oecumenisch terrein in ons land en in de wereld aan de hand is; vermijding van zwaarwichtigheid: ruimte voor inspi rerende speelse en rebelse geluiden; aan dacht voor oecumenische kerkbouw. De oecumenische raad bereidt belang rijke initiatieven voor. Als die het ko mende jaar in de openbaarheid verschij nen zal „Gemeenschap der Kerken" daaraan grote aandacht geven. De redactie blijft bestaan uit ds. A. Duyvendak te Zeist redactie-secretaris) mej. mr. S. M. Holsteijn, (oud-katho liek)pastoor A.R. Heyligers en ds. J. C. van Veen (hoofdredacteur). Prof. van Itterzon: Klachten over radio naar synode sturen In het Hervormd Weekblad De Gere formeerde Kerk spreekt prof. G. P. van Itterzon de wens uit. dat de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zich zal uitspreken naar aanleiding van de radio- en televisieuitzendingen, die sommige luisteraars kwetsen in hun godsdienstige gevoelens. Hij wijst er op, dat zowel in de kerk orde als in de ordinantie voor het aposto laat wordt gesproker van de opdracht van de kerk, om zich tot overheid en volk te wenden met de oproep, het leven naar Gods beloften en geboden te rich- Hier zal stellig niet mee bedoeld zijn, aldus prof. Van Itterzon, dat we ons alleen over vraagstukken, die vooral in andere landen spelen (zoals het rassen vraagstuk), tot de overheid moeten wen- Prof. Van Itterzon verzoekt hen, die zich over bepaalde uitzendingen gezwel; voelen, hun bezwaren te zenden aan d synode in Den Haag. Wij mogen met recht verwachten, dat de synode deze klachten dan grondig zal onderzoeken. Ds. A. M. van Peski hoofdredacteur Rem. Weekblad Met ingang van 1 januari zal ds. J. J. van Hille te Amsterdam de hoofdredactie van het Remonstrantse Weekblad over dragen aan ds. A. M. van Peski te Alkmaar. Tot 1 september zal het hoofd redacteurschap echter tijdelijk worden waargenomen door ds. E. J, Kuiper tc Dordrecht in verband met studieopdrach ten. die ds. Van Peski eerst tot een goed einde moet brengen. Ds. Van Hille heeft elf jaar deel uitge maakt van de redactie, waarvan 6 jaar als hoofdredacteur. Zijn opvolger ds. Van Peski is 39 jaar oud. Tevens zijn als nieuwe leden van de redactie benoemd ds. G. J. Bierenga te Hengelo en ds. J G. Paardekooper. die onlangs in dienst van de V.P.R.O. is getreden DEN HAAG De antiehongeractie „Een gast aan tafel", die in 1961 op initiatief van een kleine groep parti culieren is begonnen en binnen de stichting Nederlandse organisatie voor internationale bijstand (NOVIB) streeft naar werkelijke voedselhulp, treedt thans uit naar buiten en pre senteert zich aan het Nederlandse olk. Nu, aan het begin van wat het NOVIB-comité „voedselhulp ontwik kelingslanden, de derde fase" noemt, hebben 1650 deelnemers in totaal ƒ95.000 geschonken. Daarvan heeft de NOVIB tot dusver in totaal ruim ƒ80.000 gulden aan projecten toege wezen. Projecten tot bestrijding van de honger van kinderen en zieken hebben voorraang. Op een persconferentie van de NOVIB is gistermiddag in Den Haag meegedeeld, dat het doel van deze antihongeractie is, ieder die mee leeft met het probleem van de hon ger en de ondervoeding in de we reld, in de gelegenheid te stellen een persoonlijke bijdrage te leveren ten behoeve van de hongerige mens in de noodgebieden. De opzet is dat de deelnemers aan „Een gast aan tafel" de waarde schenken van een maaltijd per dag. Deskundigen hebben de waarde van die maaltijd bepaald op 20 cent. Gedurende iedere dag dat de deel nemer de waarde van die maaltijd afstaat, heeft hij een gast aan tafel, aldus de opzet van deze actie. De kosten van deelneming bedra gen minimaal zes gulden per jaar. Teneinde het sparen voor „Een gast aan tafel" te vergemakkelijken heeft de NOVIB spaarbusjes beschikbaar. In de eerste fase, di etot eind 1962 duurde, heeft men deelnemers ge zocht door middel van persoonlijke benadering. In deze experimentele fase kreeg de actie driehonderd deelnemers. In de tweede fase, die thans is afgesloten, werden een aan tal personen door middel van een brochure uitgenodigd aan de actie deel te nemen. Ned. Antillen willen eigen predikanten WILLEMSTAD Dc Unie van Protes tantse Gemeenten op de Nederlandse An tillen heeft een commissie ingesteld, om de belangstelling voor de theologische studie te animeren. Voor de toekomst legt men de nadruk op het belang van eigen Antilliaanse predikanten. Tot nu toe worden in deze gemeenten steeds predikanten uit Nederland beroepen. De vijf gemeenten, die bij deze unie zijn aangesloten, tellen 14.000 zielen. Zij bevinden zich op Curacao, Aruba en Bonaire. Op Saba, Sint Eustatius en Sint Bcropr^'n nawerk NED. HERV. KERK Beroepen te Delft <vae C A ten»; A. P. Nauta te Middelburg Aangenomen Eindexamen gymnasia weer gewijzigd DEN HAAG Wordt de eindexamen- regeling voor de gymnasia opnieuw ge wijzigd. en zo ja. in welk opzicht en om welke redenpn Dat heeft net Tweede- Kamerlid Tans (soc.) schriftelijk ge vraagd aan staatssecretaris Grosheide van Predikantenruil op catechisatie ALMELO In de afgelopen weken hebben verschillende predikanten in Al melo meegewerkt aan een ruiling van catechisatie. Op eikaars uren hebben zij met goedkeuring van de kerkeraden de jongeren van de verschillende kerken over hun eigen kerk verteld. Het is het plan. om dit tegen Pasen nog eens te doen, zij het dat er dan een ander onderwerp ter inleiding van het gesprek met de catechisanten zal worden gekozen Aan het experiment werkten mee doopsgezinde, gereformeerde, hervormde, lutherse en remonstrantse predikanten De baptistische. christelijk-gereformeerde en vrij gemaakt-gereformeerde predikan ten deden niet mee. Peize iDr Nieuwvliet. Bedankt voor Aalst <Gld.): W A. S. Laurense te Benthuizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Terzooi ca: R. J A Ha- nenburg. kand. te Amsterdam; te Sex- oierum: J. Rowaan te Westmaas. Keroepbaarstelling: J. F. Sollie, voor heen vrijgemaakt predikant te Nijenga- Opeinde. TViet-verlenging verjaring Rusland: Westerse landen moeten ingrijpen MOSKOU Het Russische persbureau i'ass heeft een verklaring uitgegeven van de Russische regering, waarin o.a. gezegd wordt, dat het besluit van de Westdultse •egering om „de fascistische moordenaars amnestie te verlenen" diepe verontwaar diging bii alle fatsoenlijke mensen heeft gewekt. Deze daad was ook een beled ging van de nagedachtenis van miljoenen ■lachtoffers van het Hitlerbewind en een ooging om ..de krachten aan te moedigen die wraakplannen uitwerken". De argumenten van de Westduitse gering missen volgens de Russische rege- -ing ..elke oolitieke, juridische of morele grond". Zij is van mening, dat i" overeenkomsten over Duitsland de pltchtingen van de vier grote mogendhe den zijn vastgelegd wat betreft de be straffing van nationaal-socialistische oor logsmisdadigers. De Russische regering «erwacht. aldus de verklaring, dat de regeringen van de V.SEngeland en Frankrijk maatregelen nemen opdat alle nationaal-socialistische oorlogsmisdadi gers die zich in West-Duitsland bevinden, berecht worden en hun gerechte straf ondergaan De Russische regering vindt, dat de bepalingen van het Duitse strafrecht van i871 met betrekking tot de verjaring van misdaden niet van toepassing zijn op „de Hitleriaanse oorlogsmisdadigers". Prof. Nauta verzekert G.O.S. (Van onze kerkredactie) Het is niet waarschijnlijk, dat de Gereformeerde Kerken al voor 1968 zullen besluiten om toe te treden tot de Wereldraad van Kerken. Wel is het goed mogelijk, dat deze kerken reeds voor dat jaar lid zullen zijn geworden van de Hervormde Wereldbond. Dit heeft prof. D. Nauta gezegd in een gesprek met de secretaris-generaal van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode (G-O.S.), de O dr. Paul G. Schrotenboer. hecl.t, want in 1968 zal deze organisatie weer bijeenkomen in Nederland. Bij zijn bezoek aan ons land consta teerde dr. Schrotenboer, dat het kerke lijk leven in de Gereformeerde Kerken grote veranderingen heeft ondergaan Gereformeerde Kerken hebben nun lement doorbroken en durven nu dingen aan. die in de kring van gereformeerde kerken in de wereld tot dusver ongekend waren. Vele gereformeerden beschouwen de oude patronen en vormen van kerke lijk leven als niet meer toereikend onze tijd. Vertrou ivenscrisis aansluiten. heeft de Gereformeerde i Oecumenische Synode, waar men in het Dr. Schrotenboer geeft in R ES. News »lgemeen tegen dc Wereldraad is. in eer Exchange een verslag van de reis. diecrisis gebracht. De Gereformeerde Ker- hij in november heeft gemaakt langs deken hebben In deze organisatie namelijk Europese leden van de Gereformeerde vanaf het begin een zeer vooraanstaan- Oecumenische Synode. De uitspraak van de ro' gespeeld, prof. Nauta onderstreept volgens hem het belang, dat men in de Gereformeer de Kerken nog steeds aan de G.O.S (Van onze kerkredactie) ENSCHEDE Onder grote belang stelling is in de Noorderkerk de par ticuliere synode van Overijssel-Gelder land der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) bijeengekomen naar aanleiding van het conflict ter genera le synode. Deze particuliere synode om vat een derde deel van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt). De vier afgevaardigden van Overijssel- Gelderland ter generale synode, die allen in conflict zijn gekomen met de meer derheid der generale synode, kregen ruimschoots gelegenheid zich te verant woorden. Ook de secundi, waarvan twee de plaatsen van hun primi wel hebben ingenomen en twee niet. legden van hun handelingen verantwoording af. Daarna ging de synode over tot de bespreking van de vele ingekomen stuk ken, waarvan onderscheidencn tenderen naar bemiddeling. Vervolgens werd de synode verdaagd tot 5 januari. Als moderamen-leden van deze particu liere synode werden gekozen ds. H. Vo gel te Enschede, ds. J. C. Janse te Zutphen en ds. C. G. Bos te Zwolle. UTRECHT Ook de particuliere fy- node van Utrecht hoeft zich met de gerezen moeilijkheden bezig gehouden De afg"»ac-,-iii7<i=n ter generale synode., waarvan twee de synode hebben verlaten en door secundi vervangen zijn en twee anderen gebleven zijn. hebben de synode 70 uitvoerig mogelijk geïnformeerd over de zaak. Vervolgens ging men tot bespre king over Deze synode is verdaagd tot aanstaarde dinsdag, wanneer men in de Martuskerk te Amersfoort zal bijeenko- Dr. Schrotenboer kreeg echter de zekering van verschillende vooraanstaan de figuren in de Gereformeerde Kerken, dat men in de Wereldraad niet wil gaan samenwerken op de basis van een com promis-formule. maar een helder gere formeerd geluid wil doen horen. De ande re leden van de G.O.S. zullen moeten ge loven. dat het mogelijk is. modern te worden, zonder tegelijk modernistisch te worden. Anderzijds zal men in Nederland meer moeten beseffen welk een strijd de gereformeerden in andere landen hebben te strijden, volgens de secretaris-generaal van de G.O.S. Verschil In Nederland zijn geen grote kerkelijke tegenstellingen, zo constateerde dr. Schro tenboer. Het barthianisme staat er dich ter bij de klassieke gereformeerde theo logie. dan in andere landen. Zelfs het rooms-katholle isme is er meer reforma torisch dan elders. Ook percentsgewijs nemen de gereformeerden in Nederland een sterke positie in In andere landen vormen de gerefor meerden echter kleine minderheden, die in een groot isolement leven. Zij zijn daardoor meer geneigd uit de ..erve vaderen" te leven. In Engeland en Schotland worden klassieke geschriften van oude presby terianen en puriteinen nog steeds her drukt. In Nederland kopen de mensen wel moderne boeken, maar voor de werken van Kuyper is geen belangstel ling meer, zo hoorde dr. Schrotenboer van de uitgever Kok. Maria wikkelde Hem in doeken. Dat was het kleed van Koni Jezus. En zij legde Hem in een kribbe. Dat was zijn konin lijk paleis. Wat hebben wij Hem te bieden? De kerstkip is dit jaar 4 vele tafels een kerstkalkoen geworden, de kerstplaat op i grammofoon een kerst-langspeelplaat, de kerstkaars een kers lamp en de kerstansicht een op oud-Hollands geschept papi] in kleuren gedrukte kerstwens in enveloppe. Maar hebben wij Christus meer te biedenHij komt niet cl met ons aan het kerstdiner te schuiven. Hij komt niet o - naar de kerstpreek te luisteren. Hij komt niet om naar kerstboom te kijken. Hij komt om in ons hart te wonen. Wat is het beste dat wij Hem te bieden hebben. Jesaja schrt reeds dat al onze gerechtigheiden zijn als een verwerpeli kleed. Hij die mens werd, wordt ook door ons in doeko gehuld. Hij wil ons hart maken tot Zijn tempel en Paul schrijft dat het duister is geworden in ons onverstandig ha\ Dat hebben wij in onze welvaarlstijd Hem nog steeds bieden: gerechtigheden als een verwerpelijk kleed, een duisti onverstandig hart. Maar het grote wonder van het kerstfeest is dat Christus ni naar meer verlangt. Hij wil ons nemen zoals wij zijn, opd wij zullen worden gelijk Hij is. Dat is het echte kerstfee We lezen vandaag: Lucas 1 59-80. We lezen Eerste Kerstdag: Lucas 2 1-20. We lezen Tweede Kerstdag: Lucas 2 21-3 We lezen zondag: Lucas 2 40-52. V 1/2 A Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Kerst in verdeeld Jeruzalem JERUZALEM Vierduizend in Israël wonende Arabische christe nen hebbeh een visum gekregen om tijdens de Kerstdagen naar het Jordaanse Palestina te gaan om daar het Kerstfeest te vieren. Drie dagen lang zullen zij door de Man- delbaumpoort heen en weer kun nen trekken. Drie dagen lang zal er een opening zijn in de prikkel draadversperring die de voor ve len heilige stad tot een verdeelde stad maakt. Bisschop Bekkers tijdens kerstzang Het mederamen bestaat predikanten G. Haeens te Bussum. van Leeuwen te Bilthi Hoekstra te Utrech* Ds. Sollie in de Gerefkerken beroe inbaar NIJENGA-OPEINDE Naar wij ver nemen is ds. J. F. Sollie. voormalig vrij gemaakt predikant van Nijenga-Opeinde bij Drachten toegelaten tot de Gerefor meerde Kerken en beroepbaar gesteld tot de bediening des woords en der sacra- UTRECHT Alleen wanneer uit dc wij rooms-katholieken en protes- ranten gemeenschappelijk probe renalles weg te nemen en op te ruimen wat het uitzicht op het we zen van de eigen kerk belemmert, zal voor de christelijke kerken de advent aanbreken, de tijd van ver wachting dat de Heer Zelf ons te hulp zal komen om ons te verlos sen uit de onmacht om gestalte te geven aan de kerk die hij wil. Zo besloot de bisschop van 's-Herto- genbosch, W. M. Beckers, gisteravond een toespraak op de volkskerstzangbij- eenkomst in de Utrechtse Margriethal, die door duizenden Utrechters en in woners van omliggende gemeenten werd bijgewoond. Bisschop Bekkers zei, dat kerstmis mensen als herinnering aan Gods intrede in deze wereld weinig of niets zegt. Dat geldt ook voor degenen die j verlangen naar een waarachtig chrlste- lijk kerstfeest en die door de roman- en de feestelijkheid heenkijkend het scherpe verwijt plaatsen dat er in het kerstfeest van nu nauwelijks getuigenis terug te vinden, dat de kerstviering, mede door de schuld van de christen heid, is uitgehold en een onwaarachtig heid geworden is. Niet schoonwassen Maar kunnen wij ons schoonwassen met in onze oren de tekst: „Gij kunt de Vader niet lief hebben als ge uw naaste niet lief hebt", aldus bisschop Bek kers: Er is honger in de wereld, maar weten wij wat dat zeggen wil als bij ons na de kerst de vuilnisbakken naast de straat uitpuilen van weggedaan voedsel? Er is tweedracht, rassenwaan, rebellie, de vrede is gewapend tot de tanden. In de kerstnacht, aldus de bisschop, klopt Christus aan de deur in duizender lei gestalten van mensen die liefde gen en liefde brengen en bij dit alles be staat er tussen rooms-katholieken en pro testanten geen onderscheid. maar ook uit andere christelijke nede zettingen in Israël zoals Haifa, Jaffa F Lyda. De meesten zijn beladen ml Zui pakjes die geschenken bevatten voor hu ma] familieleden die indertijd het gebied, dl Israël zou worden, verlaten hebben oi ■n Jordanië de „bevrijding" en de ovei winning van de Arabieren af te x Niet allen die een visum aangevraaj hebben om Jordanië vanuit Israël mogen betreden hebben hun w< vuld gezien. De politie van zowel Ji danië als Israël laten een scherp gaan over de aanvragen en stellen zi< de hoogte bij de politiediensten uit plaats waar zij vandaan komen of 1 wel mensen betreft die vertrouwd ki »n worden. In Israël Er worden dan ook ieder jaar afgewezen. Maar toch trekken de Mandelbaumpoort in de hoop aan d overkant een glimp op te vangen va, hun ouders, kinderen, neven of nichted Zij hopen dat een mild gestemde wad] hen za^ toestaan met hun familielede! Er wonen in totaal ongeveer 40. christenen van alle gezindten in Isral Zij die er blijven vieren hun kerstfee in hun kerken. Tegen een symbolisd prijs kunnen zij van de plaatselijl autoriteiten kerstbomen krijgen. In Naza reth wordt een bijzonder feestelijk dienst gehouden. De Israëlische radii endt in de kerstnacht een protestants n een rooms-katholieke kerkdienst Joh. de Smalen - bouwkundige naar Rwanda BAARN In 1965 zullen de Gerefox meerde Kerken een tweede bouwkundige uitzenden naar Rwanda. Half decembe; is de heer Joh. de Smalen uit Ams srdam zijn opleiding aan het zendingssen.i begonnen. De heer De Smalen is 23 jaar. Hij be zocht de H.T.S. te Amsterdam. Hij noemd door de Paruba-commissi> speciaal belast is met het zendingswerk in Pakistan, Rwanda. Brazilië en A:- tinië. De Belgische zending heeft al eerder bouwkundige naar Rwanda uitgezonden, de heer J. Hylkema. Het ligt in de bedoe ling. dat de beide deskundigen in Rwar 1i nauw zullen samenwerken aan de bo: zan verschillende projecten. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN (en lezeressen:» women geicvera en worucu ■------ Hjkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten - schrijft u dus zéér kort! Er kan worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bfl schTlft van redactlewege een korte toelichting worden gegeven. „Maar" een leswugen Naar aanleiding van een artikel ke het onderzoek v teur Th. J de Vries het veroorzaken van aanrijdingen door lesauto's zou ik over de voorrangskwes- genen dele kan bewijzen? Met in de kerkeraad zal er lang zo twist komen en nog minder scheuring, de hoofdinspec- Bruiniss'e op 16 december dat het De goede vrouw zal bij haar werk betrekking tol stroomgat in de Bocht van Sint Jacob dit verband en andere verban op vrijwel klassieke wijze met rijshou- gezin bepaald niet te kort doen. nu Lciden G H Klassiek dichten Uw speciale verslaggever meldde i ten zinkstukken is gedicht. Dit .HMHBHHoorgekomen dat bilisten zijn die denken bij het naderen gat of dijkgat met van een lesauto-die-voorrang-heeft: „Nou, dat is maar een leswegen, door karren >>oor. want hi.' zal wel niet weten dat hij voorrang heeft". De tendens is merkbaar dat op de bestuurder J" stroom- (Discussie zinkstuk werd gesloten. gedicht; een zinkstuk wordt namelijk alleen gebruikt voor de verdediging. red. Zo'n zinkstuk dat meestal van rijshout mei nucieu uai u ue is gemaakt wordt verzwaard met steen lesauto wordt „neergekeken". Dit komt blokken die een bepaald gewicht vu- i«n bezitten Pijnlijk Graag stem ik toe, dat China tot de V.N. wordt de laatste tijd vragen/Licht dat kwam snel geen in overweging genomen in bepaalde po- u. litleke kringen in Den Haag. Om tot de V.N. te worden toegelaten, moet een andere verbanden, haar land voldoen aan de vereisten, die daar- "oen. voor in het Handvest zijn neergelegd. Dijk-Bosman Deze luiden dat een land vredelievend kijkgeld- moet zijn, de verplichtingen aanvaardt tigde t.v.- dit onderwerp thans die uit het Handvest voortspruiten zowel In staat als bereid is. deze plichtingen na te komen mij Den Haag - Mevr. De Ruiter REU weg In plaats van de door de belasting-, contributiebetalers bekos- radioprogramma's op een hoger niveau te brengen heeft onze overheid een goed programma (de REM) geweerd alsof er geen belangrij- land slaat Vliet onder wc» --j-- getoeter dat sommige automobilisten tsracnien zich menen te kunnen permitterenwaterW neer een leswagen naar hun m niet snel genoeg wegstuift bij het optrekken. Leiden Y. J. Heller ergerlijk Onverantwoord Bij het gaan NederlandEngeland bleken autobestuurders door hun gehaast om het vlugste te zijn de langzaamsten te wezen doordat ze hun auto goeddeels in puin reden en soms ook zichzelf plus anderen in het ziekenhuis. Zelfs prins Bernhard werd de dupe daar de be stuurder van de koninklijke auto tegen een politiewagen opreed. Hoe het kon dat de wagen van de Prins blijkens de berichten zo hard reed is voor mii een raadsel. Het lijkt me dat er geen andere re medie tegen onverantwoordelijk rijder is dan het tijdelijk of definitief inhou den van rijbewijzen of het kuren ter verbetering van de mentaliteit: het moe •end kan denken over wat in Kongo Zuid-Afrika ls gebeurd en nog gebeurt. Maar het zal voor velen, hoop ik, toch een bijzonder pijnlijke ontdekking zijn te brokkelen. Dit zal niet ine geweest, toen men bemerkte, dat de tv» m,., opstandelingen in Kongo gijzelaars vast- deze steenbestorting verdwijnt het hielden en deze begonnen af te slachten zinkstuk naar de bodem van het zodra hun positie onhoudbaar dreigde te werken Uit deze stroomgat of naar de dijkvoet van een worden Wie dat doet is al tot misdadi- B,i{ door uitschuring bedreigde dijk. Echtei ger gestempeld, voor wat voor zaak hij uitsluitend om de daar aanwezige bo- ook strijdt. Gedachtig aan onze oorlogs dem tegen verdere uitschuring te ervaringen meende ik, dat allen dat we beschermen. Sluiten met een zinkstuk zouden toestemmen. Maar nu doet zich De Vrije Wereld moet de communisti- ker problemen - sche regering van China als een tijdelijk de verkeerde weg in als het i verschil- regime zien. De sinoloog prof. dr Van t.v -programma verbiedt g eroderende de daarlangs stromende waterhoe veelheden in ruime mate weer- hun mening stand te kunnen bieden. Tengevolg. politieke constellatie elen, hoop ïk, toch communisme in China zal beginnen af 'en. Dit zal niet ineens gebeu- geleidelijk. De Chinese volks geest sterft niet; de Chinees laat zich niet blijvend dwingen in onvrijheid te en Uit deze en andere uitlatingen mogen wij concluderen dat de ineen storting van het rood-Chinese regime van interne aard zal zijn Bij een erkenning van Rood-China en de mening, dat dc zedeloze films, bioscopen, tijdschriften, theaters, toto's, loterijen toelaat, sli het gelden verschaft aan landen die er een militaristisch gebruik van maken, als het waardeloze ,.kunst"r<«-p''ukten voor miljoenen aanschaft, als het a^er- wegen prijsverhogingen toestaat, enz. Rotterdam N C. Schenderllnf Tbc-explosie Boos was Ik over uw bericht betref- tbalwedstrijd doet men echter nimmer. Neemt u dit het feit voor. dat tal van Afrikaanse geeft de Vrije Wereld zichzelf landen in de Verenigde Naties., en Amerika de schuld geven van nei afslachten van gijzelaars (en van „ne benbei" 30.000 Kongolezen). Uit hun mond klonk geen enkel woord van me dedogen met de slachtoffers, laat staan van -afkeuring van de gruweldaden Waarom aanvaardt men deze landen als volwaardige gesprekspartners in de viuuw V-N., terwijl overduidelijk is gebleken t>- dat zij de eerste beginselen der mense oorbeeld Ujkheid niet in acht wensen te nemen"' enkele van de vele Alphen a.d. Rijn i die het Evangelie hebben mo- gen brengen en nog brengen. T ls lar Dualisnte heeft, dacht ik, de vrouw bewezen, haar mannetje te kunnen staan" Vandaar, haar plaats kreeg naast de Hoogmade C. van Rijn Vrouw in het ambt IV Generaal Booth vroeg eens tijdens een Uraatprediking te Londen aan zijn vrouw: Liefste, wil jij ook iets zeggen? Na dit simpele begin ging deze duizenden toespreken, en hoe.. iochters Booth volgden haar i ii i» fende de t.b.c.-gevallen in de school van o tip tp pp P- Kreekhuizen. Het is namelijk niet juist Volgens het bericht dat u plaatste wordt gesteld dat de onderwijzer de kinderen ^protestantse heeft besmet Dit is niel waar evenmin ajs nQg enkele andere mededelingen. Ik hoop dat uw verslaggever zich voortaan standvastiger grondt op de waarheid. Rotterdam. J. E. Schreuder-v.d. Wie) politieke onbekwaamheid. Vreemd klinkt het dan ook 'e -eten partijen in Nederland stemmen opgaan vóór erkenning van Rood-Chini en toe lating in de V.N Wassenaar F Th. doeters van Lenne' In Nederland is er een strev nemen naar de erkenning v volwaardig dus Waarom wil de heer China's, een streven dat bijv. door de het ons ook alles waard/Vóór het Kerst Keyzer de klok nu weer terug zeggen' Verenigde Staten reeds volkomen is op- feest: donk're dagen/Donk're dagen el- Kerstfeest Kerstfeest is feest voor wie 't beseft/'t Mag een lichtstraal zijn in 't lijden'Als men 't hoofd naar boven heft/Niet in uiterlijke heeft pracht/Ligt de ware Kerstfeestviering/ Hoe het door ons wordt bedacht'Zo mei allerlei versiering/Kerstfeest is het feest waar van Vrede/Vrede hier op deze aard' twee Neen, die is hier niet beneden/Al 'eldol (De redactie heeft tn het door n alle tijden/Heilig bedoelde bericht zoals te doen gebruike lijk weergegeven hetgeen haar door de bevoegde instanties is vermeld. Wellicht inmiddels kennlsgem P. Pannebakker Zal ik eens wat zeggen, dat ik (nog) in gegeven. Ook de toelating van Rood- ders nu/Weet dan 'ingen aan ons het boetekleed aantrok vanwege dc onjuiste vermelding dat de ■xplosie zou zijn geconstateerd nadat de klasseonderwijzer zich onder behande* ling van zijn huisarts had gesteld. ge Licht kunt red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2