Bekijk de kerstboom door een voorzetlens Gelukstelegram (op 25 december) j veertig jaar oud KERSTBIJLAGE 1964 foto wordt. Zij hoeven namelijk niet door een zoeker te kijken: het beeld op hun matglas komt via de opname- vJm 66n n06KJS Bij een twee-oglge 6/6 reflex gaat het nog Iets anders: de voor- zetlens daarvan bestaat uit een set van 3 glaasjes. Twee zijn volkomen gelijk aan elkaar (de eigenlijke voorzetlenzen) en deze worden ge plaatst op opname- en zoekerlens. Het derde is een glaasje dat „loenst", het kijkt In zekere zin „om een hoekje". Dit glaasje komt op de voorzet- lens van de zoekerlens en zorgt er voor, dat de parallax opgeheven Parallax noemt men de afwij king, die ontstaat doordat de op namelens een bepaald beeld onder een iets andere hoek ziet dan de zoeker (die immers een beetje ho ger en soms wat opzij van de opnamelens op de camera is aan gebracht). Vooral op heel korte afstanden is de parallax van bete kenis. Bezitters van een kleinbeeld reflexcamera of van een 6/6 reflex met een parallax-opheffer, hebben dus met dit probleempje niets te maken. Werkt men met een meetzoeker- of doorzichtzoekercamera, dan dient men even proefondervinde lijk uit te kienen, hoeveel de ver schuiving bedraagt. Vaak staat hierover het een en ander vermeld in de handleiding van de camera, maar de meeste mensen vergeten die handleiding te lezen. Het loont echter de moeite dat boekje weer eens op te zoe ken en aandachtig door te nemen. Hoe maken we nu close-ups met een voorzetlens? In feite is dat vrij simpel. De techniek verschilt nauwelijks van andere wijzen van fotograferen. De camera wordt er gens op geplaatst, waardoor hij stevig staat. Kaarsje Laten we aannemen, dat we een kerstboombol met een kaarsje willen fotograferen. Terwijl we door de zoeker of op het matglas kijken, schuiven we de camera zo lang heen en weer, tot we een bevredigend beeld krijgen. Bol en kaars moeten dus wat men noemt „mooi in het vlak" liggen. Ook letterlijk moeten ze ongeveer in één vlak liggen ten opzichte van de camera. Dus niet de bol b.v. 5 of 10 cm dichter bij de camera dan de kaars. Op deze korte afstanden is de dieptescherpte namelijk vrij ge ring en het is nagenoeg niet moge lijk dingen die op zulke korte afstanden zo ver van elkaar liggen, beide scherp op de foto te krijgen. Is de camera ingesteld, (ook slui ter op B van „Tijd"- en lensopening), dan letten we er even op dat er niemand in de kamer rondloopt en ook zelf blijven we staan zonder de voeten te ver plaatsen. We gaan namelijk een tijdopname maken en wanneer er dan rondgelopen wordt gaan kerstboomversiering en -kaarsen onvermijdelijk trillen, hetgeen on scherpte oplevert Rust is dus de boodschap. Wan neer u in uw camera een zwartwit- film van 21 din hebt zitten en u gebruikt lensopening 16 of 22 (om zoveel mogelijk dieptescherpte te krijgen), dan verdient het aanbe veling drie opnamen te maken van hetzelfde onderwerp. Bij die drie opnamen blijft alles gelijk, behalve de sluitertijd. Die neemt u b.v. 3. 6 en 10 sekonden en dan is er beslist een geslaagde opname bij. ^TTyVTTTTTTTTTTTTT?VTirTyTTTTTTTTVTTTT>WTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTyTTTTTTTTTTTTTTTTTWTTTTTTTTTVTTTTTTT programma impressies van het Kerstfeest en groeten voor Ne derland laten horen en om 6 uur volgt een programma van kerst liederen en dat door 13 landen (w.o. Nederland) op initiatief van de Europese Radio Unie is samengesteld. De AVRO zal op Hilversum II een groot deel van de middag besteden aan Kerstmuziek en -zang. Tussen 4 en 6 uur zendt de VPRO echter het oratorium „Le Mystère de la Nativité" van Frank Martin uit. Tussen 5 en 6 uur is er op Hilversum I een kerkdienstuit zending van het CVK: ds. J. Overduin preekt in de Geref. kerk te Veenendaal. 's Avonds laat de NCRV, na een toespraak van prof. dr. H. W. Ridderbos om 8.20 uur, weer kerstzang uit de Ahoy'hal horen, met in de pauze (tegen 10 uur) een reportage van Herman Fel- derhof uit Galilea „het land waar Jezus woonde". wordt geleid door pastoor J. M. u E. Keet en ds. H. Kroon; hier nOOrSpGl geldt het ook een opname, de mmm avond tevoren gemaakt. Daarna presenteert Ilse Wes- sel een non-stop-programma dat van half negen tot half twaalf duurt en waarin veel muziek, vraaggesprekken en actualitei ten worden verwerkt. O. m. ko men buitenlandse corresponden ten in Djakarta, Paramaribo, Bethlehem en Athene aan het woord. Ernst en vrolijkheid zul len elkaar afwisselen. Op Ned. 1 zal in het avondlijk tclevisieprogramiqa om 11 uur een IKOR-uitzending beginnen. Dit is een reportage van een nachtdienst, te houden in de Amsterdamse Westerkerk. Aansluitend om 12 uur komt het RKK met de Eurovi sienachtmis, welke dit jaar uit Ne derland en wel uit Maastricht wordt uitgezonden een uur zal duren. EERSTE KERSTDAG Aangezien deze vrijdag de NCRV radiodag heeft, wordt om 7 uur begonnen met de welbe kende Kerstzangdienst in de Ned. Herv. kerk te Rijswijk, waar de meditaties worden ge houden door ds D. J. Roos, ge ref. predikant en ds. W. E. den Hertog, herv. predikant, beiden te Den Haag en enkele koren zullen zingen. Om 9 uur zendt het IKOR een vroegdienst uit (Bergkerk Amersfoort, predikant dr. P. A. Elderenbosch) en de rest van de ochtend is er gewijde muziek. Ook op Hilversum II is er een kerkdienst: de VPRO heeft dan microfoons staan in de N.Z. Ka pel te Amsterdam. Om 1 uur zal koningin Juliana haar traditionele Kersttoe spraak houden over beide zen» ders. Declamatie gen Urbi et Orbi uit Rome, waarna de NTS tussen 3 en 4.50 uur allerlei films uitzendt en besluit met een programma van kerstliederen, gemaakt door de BBC. Ook op Ned. 2 verschijnt de NTS dan om 3 uur. Na een korte film wordt de opname van een uitvoering van Handel's „Messias" uitgezonden, 's Avonds bezet de AVRO Ned. 1 met een algemeen programma dat met kerstattributen wordt opgesierd: Rooster voor de jeugd, de Danny Kayeshow en „Voor de vuist weg". De NTS besluit dan met een Bavaria- Dil is de Ned. herv. kerk van Rijswijk, uaar de Kerstzangdienst uordt gehouden. het klassieke ballet „De Noten kraker", op muziek van Tsjai- kowski. Op Ned. 2 kan men dan kij- 'Zrnpfpn ken naar een film van de KRO en een concert door het Con certgebouworkest. Om 9.55 be gint een Vlaams tv-spel „De langste nacht van het jaar" en tenslotte zendt de NTS de Vlaamse quiz ,,'t Is maar een woord" uit. teerd door Karei Jonckheere en om half vier een kerstfeestvie ring met kinderen. Tegen half zes is er een uitzending uit Nieuw Zeeland en 's avonds de gewone zaterdagse ontspanning. De VPRO herhaalt om 10 uur op Hilversum II het hoorspel „Het kleine wonder" naar het gelijknamige boek van Paul Gallico en voor de VARA spreekt om 12.15 uur op dezelfde zender ds. L. H. Ruitenberg. Half zes is het, als de VARA haar jaarlijkse samenzang- en groetenprogramraa gaat uizenden: de eigen studio en het sanatorium in Davos zijn dan weer met el kaar verbonden. TWEEDE KERSTDAG Belangrijke uitzendingen op de Tweede Kerstdag vormen op Hilversum I 's morgens om 10 uur de reportage van een kerk dienst, te houden in de Chr. Geref. kerk te Papendrecht (CVK), waar ds. M. van der Klis voorgaat. Op dezelfde zender biedt de KRO 's middags om half drie het klankbeeld „Ankerloos" met Vlaamse gedichten, gepresen- Wat de televisie betreft: op Ned. 1 kan men het gewone zaterdagmiddagprogramma van NTS (weekjournaal) en VARA tegemoet zien en 's avonds bezet de VARA dit net met de Rudi Carrellshow (uit de Kurzaal in Davos). een concert door het ensemble Benedetto Marcello (uit het stadhuis in Naarden), een muzikaal programma met Greetje Kauffeld en tot besluit om 11 uur een eenakter „Noc turne" van Heyermans, te spelen door Magda Janssens en Philip la Chapelle, die beiden de 80 jaren reeds zijn gepasseerd. Op Ned. 2 is er 's middags opera en sport en 's avonds zendt de NCRV o.m. een Tsjech ische film „Kerstpastorales" uit. Hierin begeleiden muziek en zang een montage van gefilmde volkskunst in religieuze sfeer. TN TIJDEN met een '.vat lager tempo dan we nu aanhouden, toen nog maar weinige particulie ren telefoon hadden en toen de brief het meest gebruikelijke communica tiemiddel in de privésfeer was, betekende een tele gram voor de gewone bur ger vaak een onheilsbe richt. Met trillende vin gers werd het in vele hui zen opengemaakt en slechts zakenlieden en wat „werelds" ingestelde men sen werden er niet koud of warm van als de be steller, in de twintiger ja ren vaak nog te voet of op z'n fietsje, zijn groene vouwblad had afgeleverd. Toch kon een telegram ook uitdrukking zijn van de na druk, waarmee men iets wenste mede te delen of van het zich te laat iets her inneren om nog te schrijven en niet zelden was en is dat een gelukwens. Als een soort kerstgeschenkje aan de verontruste geadresseerde kwam op 25 december 1924 de P.T.T. met het eerste ge lukstelegram. Het was een tweesnijdend mes: de uitvoe ring was zodanig, dat men meteen kon zien met iets plezierigs te maken te heb ben en tegelijkertijd werd een toeslag geheven ten be hoeve van het Kinderfonds van de P.T.T. en jeugdorga nisaties. Toeslag Het luxe-formulier, zoals de P.T.T. het noemt, kostte in 1924 veertig cent extra. Het werd aanvankelijk slechts voor binnenlands ver keer gebruikt. In 1926 kwa men er enkele Europese lan den bij, waar eveneens het luxe-formulier was inge voerd, in 1929 kon men ook een gelukstelegram zenden naar Suriname en Curasao en in 1935 werd de dienst uitge breid met Nederlands-Indië. De toeslag voor het buiten land bedroeg 50 cent Papier op In 1939 ging de toeslag naar beneden tot een kwart je. Men hoopte op een toena me van het gebruik en die verwachting kwam ook uit. De papierschaarste in de oor log maakte, dat men de aan maak van luxe-formulieren al in 1941 moest stopzetten maar met de voorraad kon men nog tot oktober 1943 voortroeien. Toen waren ze op en pas in 1947 kon de P.T.T. weer luxe-formulieren ter beschikking stellen. De toeslag kwam weer op het aanvankelijke bedrag van 40, resp. 50 cent en werd pas in 1957 voor binnenlands ge bruik met een dubbeltje ver hoogd. En de laatste verho ging van 1 juli 1964 bracht het luxe-formulier op 60 cent nauwelijks het opmerken waard tegen de achtergrond van de sigarenprijs. die veel mannen als waardemaatstaf gebruiken wanneer zij voor- en na-oorlogse prijzen willen vergelijken. Codenaam In P.T.T.-jargon heet een gelukstelegram LX. Aanvan kelijk was er maar één uit- glIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Animo wordt steeds groter j fiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiM voering. In 1934 kwamen er drie nieuwe uitvoeringen bij en in 1935 werd een vijfde in gebruik genomen, speciaal bestemd voor 25-jarige jubi lea. De formulieren kregen de codenaam LX 1. LX 2 enzovoort. Na de oorlog werd bescheiden met één uitvoe ring begonnen, nu zijn er weer 3, waarvan LX 3 speci aal ontworpen is voor 25-ja- rige feestvreugden. Bovendien werden ver scheidene malen bijzondere LX-formulieren gemaakt, o.a. ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana, Vooral jongelui licbben belang stelling voor het beroep van tele grambesteller. de geboorten van de prinses sen Beatrix en Irene en het veertigjarig regeringsjubi leum van Koningin Wilhel- Populair Het gelukstelegram is po pulair. Tussen 1926 en 1930 schommelde het aantal ver zonden gelukstelegrammen rond de 90.000 per jaar. Tus sen 1930 en 1940 liep het op van omstreeks 110.000 naar 185.000. In de oorlog, in de jaren 1942 en 1943 steeg het aantal tot een kwart miljoen per jaar naar men aan neemt als gevolg van de moeilijker persoonlijke com municatie in die jaren en de nadruk die juist toen op heuglijke feiten viel. Na de oorlog liep het aantal ver zonden gelukstelegrammen opnieuw zeer sterk op. In 1948 werden er omstreeks 413.000 verzonden, in 1963 meer dan het dubbele aantal, namelijk 834.000. Opmerke lijk tegen de achtergrond van een algemene teruggang in het totale telegraafver- keer. Xadriik En met elk van die tele grammen worden dan weer enkele dubbeltjes toegevoegd aan de fondsen voor jeugd werk, die van meet af aan hun voordeel hebben kunnen doen met het feit, dat een telegram een gemakkelijke maar niettemin zeer nadruk kelijke wijze is om van be langstelling blijk te geven bij een feestelijke gebeurtenis. Overigens de datum is heel toevallig want sinds jaar en dag is december de maand met de minste tele grammen. Bij de NCRV kan men 's mid dags luisteren naar internatio nale kerstliederen, declamatie en muziek. Om 4 uur zullen correspondenten en verslagge vers op vele plaatsen ergens in de wereld in een groot schakel- Sneeuwwitte ^l^ooó I Er is een roos ontloken Aan dorre Koningsstam, Waar 't Woord van had gesproken Lang voor die wending kwam. (naar het oude kerstlied: Es 1st eln Roa entsprungen) Kind, nu ik tot U bidden wil, Moet 't in mij stil-aandachlig wezen. Vol eerbied voor Uw bloei héél pril: Een roos, nooit hier gezien vóór dezen. Sinds 't paradijs verloren ging, Is hier 't volkomen schoon verdwenen, Totdat Maria U ontving: God zelf als Kind in U verschenen. Uw Vader vond in U ons weer, Maar rein als elk had moeten wezen: Gij, Kind, de weg tot wederkeer. Laat m'aan Uw zuiverheid genezen. Nu lig ik bij Uw krib geknield. Zoals Gij zijt, zou 'k willen worden. Want als Uw Geest ons niet bezielt. Zijn wij slechts hopeloos verdorden. Sinds 't paradijs verloren ging. Werd eind'lijk Bethlehem verkoren, Dat daar Maria U ontving, Gij Adam, smetloos nu herboren. Sneeuwwitte roos uit 's hemels fOTOGRAFISCH BEZIEN is het Kerstfeest een merk waardig feest. Het'is groots en indrukwekkend van sfeer en be tekenis, maar om die groots heid, die stemming vast te leg gen op de gevoelige plaat, moet men het zoeken in het kleine. Denkt u er maar eens over na... hebt u ooit geprobeerd een Kerstfoto te maken van een besneeuwd landschap, een Kerstdienst in de kerk of de viering thuis? En is die foto dan zo uitgeval len, dat het woord „Kerstfeest" er als het ware met dikke let ters op geschreven stond? Dat de hele foto van Kerstmis sprak? Waarschijnlijk niet, want dergelijke foto's zijn heel zeld zaam. De Kerstsfeer wordt doorgaans het best getroffen in de kleine dingen: een branden de kaars, een Kerstboomfiguur tje in close-up of een versiering, een hand die een kaars ont steekt. Eén enkele kaars op de juiste wijze gefotografeerd doet het meestal beter dan een kerstboom Meer sfeer Voor wie veel thuisblijft ip Kerstavond en de beide Cerstdagen hebben radio en elevisie voor feestelijke pro gramma's gezorgd. Ter oriën- ering geven wij u een over- icht van de hoogtepunten an deze Kerstviering in de ther, zoals ons dit door NTS n omroepverenigingen onder vorbehoud van wijzigingen oerd verstrekt. Op KERSTAVOND (24 de» ember) zorgt de NCRV voor en wijdingsvol radioprogram- na. Dat begint eigenlijk al in le namiddag om 4 uur met de litzending van een advents- iienst. geleid door ds. H. A. L. ran der Linden, geref. predi- ;ant in De Bilt. Na een reeks van korte muzi kale programma's tussen vaste rubrieken door volgt tussen 9.25 en 10.15 uur de traditionele uit zending van Kerstzang in de Ahoy-hal te Rotterdam, waaraan «listen, koren, orkesten en de vele aanwezigen meewerken, liervoor worden een avond van tevoren de opnamen gemaakt. Het programma Orgelkunst dat na het nieuws van half elf volgt, omvat ook allerlei Kerst composities. Om 11.15 begint een Kerstnachtdienst in de Ev. Lutherse kerk te Middelburg, waar ds. W. F. ten Rouwelaar voorgaat en het kerkkoor zingt. Volkszang Bij de AVRO, op Hilversum II, kan men op deze avond tus- len 7.35 en 8.30 uur luisteren naar Volkszang in de RAI te Amsterdam onder leiding van Meindert Boekei in een oecu menische samenkomst welke

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 21