Nieuwe Leidse Courant NOODWEER EIST 524 DODEN Russen houden been stijf in financiële YN-crisis Hoofdagent Boxtel wordt vervolgd Khan keert zich tegen Amerika Van de ïiensen ;elijk De vecht bij Jeruzalem ëi ESI CALEX Rampen in India en aan Amerikaanse westkust Duizenden uit hun huizen verdreven Instelling noodfonds afgewezen Brandei ontslagen als directeur van REM Lek in afsluiter aardgasleiding Commentaren weerbericht IR 1) Donderdag 24 december 1964, 43ste jaargang F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stintvastigh is ghebltver STARTVLOEI- STOF alle benzine dieselmotoren. 150 snelle starts. pw est onderling zo gezind, als ristus Jezus ivas: Hij heeft niet \arzeld de goddelijke gestalte, e Hij bezat, prijs te gevenmaar )EIrnederde zich, nam de gestalte een slaaf aan en werd aan de •nsen gelijk. In die menselijke laan te heeft Hij zich nog dieper Irnederd door gehoorzaam te orden tot in de dood, de dood pi het kruis. Filippenzen 2 6-8 fcgjjUit de vertaling van het Neder lands Bijbelgenootschap in een voudig Nederlands. ™"repfi vooravond an Kerstfeest opU fERUZALEM Terwijl duizenden tristen gisteren de stad binnentrokken p het geboortefeest van Christus in de filige stad zelf mee te maken, wissel- li Jordaanse en Israëlische soldaten aan i Mandlebaum-poort bij de berg Scopus Het incident nam een zodanige aan dat drie Israëlische soldaten die volgens de Israëliërs Arabische n geholpen hadden de olijfoogst bnen te halen werden gewond. Vol- kis Jordaanse zegslieden lokten de laëli's het incident uit Het vuurgevecht furde ruim een uur. Éérst daarna kon- •n V N-waarnemers in dit gedemilitari- op terde gebied de rust herstellen. De toe- meeèten schonken overigens zeer weinig Indacht aan het nieuws. ""Drie infiltranten gedood Ua»KOEALALOEMPOER Maleisische loepen hebben drie van de dertig woens- Bg bij Pontian gelande Indonesische tfiltranten gedood. Britse vliegtuigen .leunen bij de zuivering. J* H5 FLFY (illlil.OMOKIt Official dealer Leiden e.o. SAN FRANCISCO/NEW DELHI In het westen der Verenigde Staten hebben zich overstromingen voorgedaan, die duizenden hebben gedwongen hun woningen te verlaten, terwijl er voor miljoenen dollars schade is aan gericht. De hevige regen, die de overstromingen heeft veroorzaakt, duurde onverminderd voort. Vierentwintig mensen zijn om het leven gekomen. De staat Oregon is tot noodgebied verklaard. Gouverneur Brown van Ca- lifornië heeft veertien districten in het noordwesten van zijn staat tot rampgebied verklaard en hij heeft Johnson telefonisch om federale hulp gevraagd, die hem door president is toegezegd. Een helikopter is, na tien bewo ners van een eiland in de Californi- sche rivier de Eel in veiligheid te hebben gebracht, niet op zijn basis teruggekeerd. Men vermoedt dat hij omlaag is gestort. Een vijfduizend personen hebben hun woningen reeds ontruimd. Daar gisteren nieuwe overstromingen dreig den, zouden nog elfduizend mensen naar elders worden overgebracht. Vandaag echter neemt liet noodweer iets af. In verscheidene Californische ste den ondervindt men, met het naar elders brengen van inwoners, hinder van de krachtige wind. die in som mige gebieden een -snelheid van 105 kilometer per uur bereikt. In vele districten Is het weg- en spoorwegverkeer ontwricht, sommige ste den zyn geheel van de buitenwereld afgesneden door versperde wegen en verbroken telegraaf- en telefoonverbin- Wegwerkers proberen enorme aardmas- sa's op te ruimen om reddingsploegen in de gelegenheid te stellen twee per sonentreinen met 300 passagiers te berei ken. die voor noch achteruit kunnen bij Roosevelt in de staat Washington. De mensen verkeren niet in gevaar zy heb ben bet warm en zijn goed gevoed Bij wijze van voorzorgsmaatregel is bij de treinen voedsel gedropped. India Het tropische eilandje Rameswaram tussen India n Ceylon is gisteren ge teisterd door een orkaan en een vloed golf. Er zouden 500 mensen zijn omge komen. Een deel van het eiland staat onder water, de rails van de spoorweg verbinding met het vasteland van India >Un weggespoeld en honderden lemen hutten zijn vernield. In een radio-böodschap vroegen de eilandbewoners onmiddellijk voedsel en andere voorraden af te werpen. Gisteren zijn reddingspogingen mislukt, ten gevolge van het slechte weer dat thans in heel het zuiden van India woedt, na de storm die het gebied met windsnelheden van 240 km/uur geselde. Vliegtuigen van de Indische luchtmacht zullen vandaag trachten op Rameswaram te landen. De orkaan heeft voorts grote schade aangericht op de noord, en oostkusten van Ceylon. Er worden echter geen do den gemeld. Vele plantages en gebouwen hebben schade geleden. Twee vaartuigen van de Ceylonse marine zijn gezonken. Is het wachten wellicht op Frankrijk? Een beeld vav de overstromin gen. die een deel van de Ameri kaanse staat Califomië teisteren: terwijl het huis< waarop zij ge klommen zijn. door het wilde water van de fundamenten wordt geslagen, geeft een familie wan hopig noodseinen naar overvlie gende helikopters, die bezig zijn met het reddingswerk. De op- te werd gemaakt boven het plaatsje Eureka. (Telefoto.) NEW YORK Er heerst op het ogenblik weer een crisissfeer in de organisatie van de Verenigde Naties. De situatie is nu weer als op de openingsdag (1 december) van de VN-assemblee, toen slechts door een compromisplan op het laatste mo ment de vergadering met haar werk zaamheden kon beginnen. De impasse is ontstaan door de Rus sische afwijzing van de voornaamste punten van een algemeen aanvaard baar geacht voorstel om een crisis over de betaling van de kosten van de vre desoperatie van de VN te vermijden. BOXTEL Hoofdagent B. uit Boxtel, die vorige week in dc nacht van maandag op dinsdag in de buurtschap Hal, gemeente Boxtel, de jonge landbouwer Aart Oli- slagers met een revolverschot dode lijk trof, zal worden vervolgd we gens dood door schuld. Dit heeft de AMSTERDAM De N.V. Recla me Exploitatie Maatschappij REM /an|ieeft medegedeeld dat zij aan de J. M. Brandei, die zich vanaf In één oogopslag Bisschop Bekkers: advent voor rooms en protestant pag. 2 Neem een gast aan tafel pag. 2 Kerstfeest in Jeruzalem pag. 2 Onrust in Vietnam pag. 5 Gevaarlijke kerstbomen pag. 5 Rondom de metaal-lonen pag. 7 RTV met Kerst pag. 7 Kerstfeest met Koninklijk gezin pag. 9 Kerst: eenzaam op Wad pag. 9 15 november 1963 tijdelijk als direc teur ter beschikking had gesteld, op zijn verzoek met ingang van 15 no vember 1964 op de meest eervolle wijze ontslag heeft verleend. De REM zegt „de heer Brandei bijzon der erkentelijk te zyn voor de wijze waarop hij zich beijverd heeft voor de totstandkoming en de programmering van tv-net, waarvan de uitzendingen blijkens de recente opinie-onderzoekin gen zich konden verheugen in de belang stelling van 80 pet der gezinnen die in de randstad Holland over een tv-apparaat beschikken. De REM verwacht tijdens haar verdere ontwikkeling aanspraak te mogen blijven maken op dc deskundige medewerking en uitgebreide internationale kennis op tv-gebied van de heer Brandei, die zich daarvoor nog regelmatig naar Nederland zal begeven." De door de REM opgerichte tv. en radfo-omroepstichting („TROS") deelt mede dat het aantal deelnemers per 16 december de 250.000 heeft overschreden. De Tros heeft besloten zo spoedig moge lijk over te gaan tot het organiseren van bijeenkomsten van propagandisten, deel nemers en sympathisanten, waarin naast het vertonen van REM-programma's het doel cn het streven van haar stichting zullen worden uiteengezet. officier van justitie, mr. Bruigom meegedeeld. Het desbetreffende wetsartikel hier- )or staat geen voorarrest toe. Zoals gemeld, werd de heer Olislagers dodelijk gewond bij een nachtelijke jachtpartij op eigen terrein op konij nen. die schade toebrachten aan zijn fruitbomen. De agent en de hem verge zellende jachtopziener zagen de heer Olislagers en zijn buurman aan voor stropers. Ondanks intensieve nasporingen is de rijksrecherche er nog niet in geslaagd om de huls te vinden. Mr Bruigom acht dit negatieve resultaat niettemin van bij zondere betekenis Aan de verklaring van de betrokken agent, dat hij gestrui keld zou zijn. wordt weinig waarde meer gehecht. De officier van justitie is nog steeds van mening dat sterke drank geen rol van betekenis heeft ge speeld. maar hij sprak desondanks van een punt dat ons niet helemaal los laat". Gisteren is een tussentijds rapport uit gebracht aan de procureur-generaal. Mr. Bruigom schat dat het zeker nog anderhalve maand zal duren alvorens deze zaak voor de rechter kan worden gebracht Men heeft echter nog altijd grote kans dat tevoren een gerechtelijk vooronderzoek zal worden gevorderd voor uitbreiding van gegevens uit ge tuigenverhoor. Burgemeester dr. M. A. M. van Hei voort heeft gisteravond in de raadsvergadering spijt betuigd ernstige incident en zijn deelneming me' de nabestaanden van het slachtoffer uit. gesproken. Het plan was afkomstig van de Gha- nees QuaisonSackey. voorzitter de Algemene Vergadering. Frankrijk Het plan hield de instelling van noodfonds in, waarin de Sowjet Unie bepaald bedrag zou moeten storten. Dc Russen zouden dan gedurende de huidige zitting van de assemblee niet meer het gevaar lopen, het stemrecht te verliezen, omdat zij twee jaar achter zijn met beta len Op 1 december besloot men eventu ele stemmingen uit te stellen om het Rus- sische stemrecht niet in het geding te brengen en gelegenheid te scheppen :n ..regeling". De Russen willen echter niet ken. Zij voelen er ook niets voor, dc Assemblee tot 15 januari of zelfs mis schien tot februari op reces te doen stu ren. Zij willen dit reces niet langer lateD duren dan tot 4 januari. De Sowjet Unie wenst een normale Bevroren uitte wolk: ELST. Een witte fontein van be vroren waterdamp markeert de plaats, waarbij Slijk Ewijk in de Betuwe, niet ver van de Waal. ee~ afsluiter lek geraakt van de aardgasleiding Zutphen naar Boxtel. Naar wij van zijde van de Gasunie vernemen is het lek niet ernstig. Er blijft een beperkte levering van gas naar het zuiden van het land en binnen de 24 uur hoont men de zaak geklaard te hebben. De Staatsmijnen, die nogal wat gas af nemen voor het stikstofbindingsbe- drijf in Geleen, is verzocht rekening te houden met de beperkte levering. Terplaatse was er wel enige conster natie door de witte wolk boven de plaats van het lek. maar er lijkt geen reden voor bezorgdheid De waterdamp in de lucht ter olaatse bevriest door de afkoeling van het ontsnappende aard gas. dat door de leiding wordt geperst onder een druk van ongeveer 40 atmos feer. Wij wensen U GEZEGENDE KERSTDAGEN en al wat wenselijk is voor NEGENTIEN HONDERD VIJF EN ZESTIG „De Schilder" N. van Groeningen procedure, waarbij het stemmen op de gebruikelijke wijze geschiedt. Zij wil geen genoegen nemen met het eenstem mig laten goedkeuren van de voorlopige begroting cn met de verkiezing van nieuwe leden van de Veiligheidsraad en de economische en sociale raad langs de zelfde weg. Aanvankelijk werd besloten, dat van daag en mogelijk ook tijdens de kerstda gen zou worden doorvergaderd om uit de impasse te geraken. Later werd van dit voornemen afgezien. Volgende week dinsdag zal het over leg pas worden voortgezet, hetgeen niet wegneemt, dat er in de resterende dagen achter de schermen al het mogelijke zal worden gedaan om toch nog een regeling uit te werken. Wij tekenen hierbij aan. dat de weiger achtige houding van dc Sowj et-Unie waarschijnlijk regelrecht verband houdt met het feit, dat ook Frankrijk per 1 jan. tot de landen behoort, die het stemrecht behoren te verliezen omdat het meer dan twee jaar achter Is met betalen Van 1 januari af liggen de zaken voor de Russen, dus veel eenvoudiger, om dat zij wel mogen aannemen, dat de Verenigde Staten er weinig voor voe len, Frankrijk voor het hoofd te sto ten. nu heel voorzichtig wordt gepoogd, de Amerikaans-Franse betrekkingen te verbeteren- Vrouw steekt vrouw mes in linkerlong AMSTERDAM De politie heeft gis termorgen de 45-jarige hostess M. C. B van haar bed gelicht, omdat zij wordt verdacht in de nacht van dinsdag op woensdag de 25-jarige Amsterdamse M. Koornneef op de Blauwbrug mei eer mes in de rug te hebben gestoken. Daar bij werd de linkerlong van het slacht offer zodanig geraakt, dat een spoed operatie noodzakelijk bleek. Direct le vensgevaar is inmiddels geweken. 0 Op het terrein van de coöperatieve veiling in Zaltbommel is gisteren de 22- jarige timmerman J. W. J. Hensen uit Alphen <Gld.) door een zandauto reden en gedood. nil IMUnflNIIIflMfn Vietnam onder invloed Peking Zuidvictnamcse bevelhebber van strijdkrachten, generaal Nguy Khan werkt öp het ogenblik met a dere generaals aan een plan vo een anti-Amerikaanse campagne ge baseerd op de stelling dat de Ame rikaanse hulp aan Zuid-Vietnam niet nodig zou zijn. Aan de Amerikanen zal ook worden verzocht zich te onthouden van inmen ging in plaatselijke politieke aange legenheden. Dit is gisteren vernomen van de Amerikaanse missie in Saigon- Deze ommezwaai van generaal Khan, die aanvankelijk een beschermeling is geweest van de V.S komt voornamelijk door het feit dat de recente staatsgreep door een aantal jonge generaals welke resulteerde in de ontbinding van de nationale hoge raad. door Washington sterk werd afgekeurd omdat deze stap de Amerikaanse politiek in Vietnam door- De minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, onderstreepte dit nogmaals op een gisteren in Washington gehouden persconferentie. Hij dreigde met een ge deeltelijke staking van de Amerikaanse hulp indien de raad niet in haar functie werd hersteld. Hij deed een beroep op de Zuidvietnamese generaals hun persoon lijke grieven terzijde te schuiven en de politieke eenheid weer te herstellen. Rusk geloofde echter niet dat er in Zuid-Viet nam anti-Amerikaanse gevoelens de kop op steken. De moeilijkheden in dit land weet de minister aan Peking. Chinezen maken er geen geheim vai ze ln dit gebied ageren. Iets dergelijks was in het verleden het geval met de blokkade van Berlijn en de ct •ische druk op Griekenland en aan zulke dingen moet een einde worden gemaakt, aldus Rusk. Op zijn persconferentie be sprak Rusk de Duitse kwestie. Kongo, de Verenigde Naties, en het neerschieten van het Amerikaanse toestel door Egyp tische Migs. Overvdit laatste merkte Rusk op dat Amerika mogelijk de levering van landbouwoverschotten aan Egypte als ge. volg van het incident zou staken. Wat het Duitse vraagstuk betreft verklaarde de bewindsman, dat als de wereld ergens behoefte aan heeft, dat een permanente oplossing van dit probleem is op basis van het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk. Rusk is optimistisch gestemd over de betrekkingen tussen de weste lijke en Oosteuropese landen Dit jaar zijn de betrekkingen aanzienlijk ver beterd Tenslotte sprak hij over de Amerikaanse hulpverlening aan Kongo die volgens hem niets te maken heeft met inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden. Daaraan maken zich wel schuldig de landen die wapens leveren aan de Kon- gelese rebellen. Dc minister besloot met de opmerking, dat het voorbije jaar niet tegenstaande de elementen van gevaar die er nu nog zijn „bemoedigende en be vredigende" aspecten bood. 19E nadering van het Kerstfeest is een slechte tijd voor een kabinets crisis zo ongeveer is dezer dagen gezegd. Een waar en wijs woord. Men mag zich zelfs afvragen, of cri sis en Kerstgebeuren elkaar, ook al gemeen gesproken, nog verdragen. Betekent het Kerstfeest juist niet neerdaling in de crisis van ons men selijk bestaan, opdat wij van onze menselijke onvolkomenheid zouden worden verlost? Van de crisissen zijn wij mensen nog niet af. Maar dan toch alleen daar om. omdat wij wel het Kerstfeest vieren hoe dan ook echter nog onvoldoende uit het Kerstgebeuren leven. Zolang zullen crisissen on vermijdelijk zijn. Het heeft iets van een aanklacht tegen onszelf. TTET Kerstfeest is het feest om een genadige God. Om een Vader die deze wereld zo lief had dat Hij voor haar verlossing zijn Zoon gaf. Deze zelfde wereld waarvan de krant verslag doet. En niet altijd een op beurend verslag. Omdat het gaat over zovele dingen die ons neerslachtig kunnen maken. Maar waarin toch perspectief mogelijk is. Omdat aan de wereld zelf perspectief geboden Dat immers is voor de wereld het geschenk van het Kerstgebeuren. Het duister wijkt. Er straalt licht van boven. We kunnen weer naar boven zien, en daarom ook om ons heen. We zeggen er meer van ln ons Kerst nummer. Maar eigenlijk mogen we het elke dag doen. En ook in de ge wone krant. Die daarom heus zo gewoon niet is. J^R IS geen reden waarom ook niet de bedrijven van openbaar nut prijzen en tarieven zouden verhogen als dat nodig is. Dus ook posterijen en spoorwegen. Echter, de indruk is dat het daar al- tild we! wat gemakkelijker kan en vlugger mag, dan in het particuliere leven. De overheid ziet in het algemeen schern toe op de prijzen het is ons web Er is nogal een en ander voor nodig, wil men tot doorberekening in de prijzen kunnen komen. Maar het lijkt of overheidsbedrijven van hinder op dat punt minder last hebben. De verhogingen daar jokken er als reeel niet om. Begrijpelijk dat velen hier moeite hehben en in meer dan één op zicht. •k J^EN net volk zijn we en we hebben een fatsoenlijke overheid. Hoe anders te oordelen over de bezorgd heid die gebleken is om de appara tuur van de REM? Men is zich gaan vergewissen of die apparatuur geen schade zou ondervinden van de ver zegeling. Het is werkelijk aandoenlijk. Er is een onderneming die eerst profiteert van een leemte in de wet, die ver volgens. als de leemte is opgevuld, duidelijk en bewust in strijd met de wet handelt en deswege ingrijpen van politie en justitie moet gedogen. En nu gaat de justitie zelf na, of de on derneming niet meer schade lijdt dan strikt noodzakelijk. Wel een staaltje van Nederlands fat soen, zelfs jegens wie van weinig eer bied voor ons rechtsbestel blijk heb ben gegeven. Ook voor hen iets om dankbaar voor te zijn. JN de volksvertegenwoordiging is nog eens aangeroerd, of de com munisten. evenals de andere partij en. zendtijd voor radio en televisie toekomt. Sinds geruime tijd zijn wij geneigd deze vraag van beleid bevestigend te beantwoorden. Men kan twee dingen doen. Men lian de communistische partij verbieden; maar dat is ingrijpend en er is geen aanleiding toe; de communisten vol gen bij ons zelf de democratische gedragsregels. Men kan de partij ook niet verbie den zoals dus hier het geval is. Maar dan dringt de vraag zich op: waarom overigens gediscrimineerd? Nog afgezien van de onwaarschijn lijkheid dat het voor de communisten winst aan aanhang zal opleveren. Bo vendien zij zijn ook niet meer wat ze geweest zijn. DE„ Italiaanse presidentsverkiezin gen geven geen verheven indruk. Stemming na stemming tevergeefs, wijl niet leidend tot de vereiste meer derheid. Zoiets kan aan de eerbied voor gezag en overheid niet ten goe de kot:en. Bjj een koningschap is de opvolging als regel voldoende wettelijk gere geld. Daar heeft men althans van deze problemen geen last. Op de rijksweg tussen Echt en Maas tricht is de 35-jarige J. van Dijck uit Asten (NB) gisteren verongelukt toen hij met zijn truck door nog onopgehel derde oorzaak tegen een boom botste. Het slachtoffer was vader van zes kin- W eeromslag De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Toenemende bewolking met later plaat selijk enige neerslag en kans op jjzel Hier en daar mist. Vannacht voorname lijk in het zuidoosten nog matige vorst. Elders geleidelijk stüging van tempera tuur en morgen voornamelijk aan de kust lichte dooi. Zwakke tot matige wind ruimend naar richtingen tussen west en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1