KRONIEK VAN DE DAG SCHRIJVING GAAT DOOR Parthen gebruiken batterijen Nazareth leeg Bethlehem vol Essenen kwamen weer terug bij de Dode Zee MAGISTRALE MISSLAG Quirinius: van fouten in Bethlehem geleerd D mg de hemel voor de herders open? Geleerden ontvangen op paleis Herodes Koning geboren Purper niet voor de gewone man te koop KERSTBIJ LAGE 1964 5 Uagtekst Verhef uw stem met kracht, vreugdebode Jeruzalem, zeg... Zie hier ii uw God. JES. 40:9 BETHLEHEM Onze corres pondent uit Bethlehem bericht ons via ylköerier dat de geleer den die een bezoek brachten aan het paleis van Herodes plotseling besloten hebben niet via Jeruza lem naar hun land terug te keren. Zij hebben een rechtstreekse route genomen na een gezin in Bethle hem bezocht te hebben. rusus-gracht voor Bataven |t<JVui onze correspondent) ERMANIË Dat de invloed fcfc het Romeinse rijk zich verder uitstrekt blijkt wel gajberichten, die wij hebben 'gangen van Drusus, de stief- van keizer Augustus. Onder leiding zou men in het (d-westen van Europa een t graven. Deze zal lopen èn een plaats Vechten ge- md en het Flevo-meer. fdoor wordt het mogelijk bin- jloor naar de Schelde te va- zodat de gevaarlijke kusten peden kunnen worden. neer schijnt het verbond, j de Romeinen en Bata- gesloten is. de ontwikkeling 'de laatsten ten goede te ko- De Romeinen leren hen brug- ite slaan. Heerwegen worden lelegd. Ook maken de Bataven gebruik van Romeinse land- rwerktuigen. worden aangelegd langs rivieren, zodat er minder kans l, "Tverstroming is. Toch blijft in 1 lage landen bij de zee de voor het water bestaan. Men t daarom de hutten op hoog- (Van onze speciale verslaggever) JERUZALEM De geruchten, dat de inschrijving zou worden stopgezet, zyn heden van bevoegde zijde tegenge sproken. Het programma zal gewoon worden uitgevoerd, ondanks de moeilijkheden die zich te Bethlehem hebben voorgedaan. Ook de samenstelling van de inschrijvingscom missie blijft onveranderd: Romeinse ambtenaren, bijge staan door functionarissen van koning Herodes. De com missie is reeds uit Bethlehem te Hebron aangekomen In een vraaggesprek, dat wij hadden met de organisator van de inschrijving, de keizerlijke le gaat Quirinius, legden wij hem de vraag voor, of het niet veel eenvoudiger zou zijn geweest, wanneer men gewoon de bestaan de Joodse regelingen zou hebben gehandhaafd. Wat zijn de voor delen van de administratieve rompslomp, die nu gekweekt wordt? U moet nu eens goed inzien, aldus de legaat, dat u deel uit maakt van het Romeinse rijk. Deze inschrijvingen zijn overal de normaalste zaak van de we reld. De keizer wil een zo goed ysterie in Bethlehem Van onze correspondent) IETHLEHEM Het ver- il dat herders engelen ge il hebben, die hun vertel- dat de Messias geboren 5, houdt reeds geruime de gemoederen bezig, stad is in twee katnpen ideeld. Sommigen geloven verhaal van de herders voorwaardelijk; anderen d evenwel van mening dat it geheel op bedrog berust, ndat engelen nimmer zou- p verschijnen aan herders immers in de ban zijn ge in door onze rabbi's, omdat niet getrouw zijn in het uden van de godsdienstige bruiken. De herders evenwel blijven lij hun verhaal. We hebben eze week een dag bij hen loorgebracht, toen zij weer in le velden van Efra'im hun chap en lieten grazen. ij vertelden ons, dat midden in nacht plotseling een engel «cheen. De gedaante was in l«, blinkende kleren gehuld. De ite gedachte van de herders i om in angst weg te vluchten, ir deze verschijning riep hen niet bang te zijn. De herders laniem uit dat de engel hebben: verkondig u grote blijd- die heel het volk ten deel vallen: U Is heden de Heiland oren. namelijk Christus de re, ln de stad van David. En dit n het teken: Gij zult het kind •den in doeken gewikkeld en tende in een kribbe." ^middellijk daarna, zeiden de rders ons, was het alsof zij [tseling omgeven waren door henden lichtende gedaanten die pen ,,Ere zij God in de hoge en Ede op aarde bij mensen des Ibehagens." Daarna m s plotseling wee lenen de sterren irheen. Daarna werd alles Afvaardiging Omdat zij de boodschap van de [elen zonder meer geloofden, bben de herders onmiddellijk i afvaardiging naar Bethlehem «inden. Na enig zoeken troffen I inderdaad in een stal een geboren baby aan. De vader, 1 timmerman uit Nazareth ge teld Jozef had met zijn vrouw "ja geen onderdak meer kunnen den in het stadje dat over- Wind was met mensen, die zich last van keizer Augustus JWien laten Inschrijven. Zonder van een vroedvrouw was - het kind geboren. herders, eenvoudige lieden zijn er co zeker juiste adres waren, dat zij ieder die het maar wil horen vertellen dat de verwachte Messias is geboren. Verbazing Het is duidelijk dat de herders volkomen te goeder trouw zijn en eerlijk geloven in wat zij menen gezien te hebben. In deze omge- ylng verbaast men zich in het bijzonder echter over hun verhaal, omdat velen niet aan kunnen nemen dat de geboorte van Hem, die wij verwachten, zo ln het verborgene zou geschieden. Jan J. van Capelleveen Riet Diemer en Bert Scholten. mogelijke belastingregeling. Daartoe is een vermogensschat ting nodig en hoe moeten wij aan de gegevens komen, zonder de beschrijving van ieders onroe rend goed? De ervaring in Gallië heeft ge leerd, dat men dit niet kan over laten aan de oudsten van steden of dorpen. Hun gegevens vormen zelden een voldoende en betrouw bare basis voor de belastingheffing. „Wij willen het Jtomeinser rege len. Daaronder versta ik: juister, rechtvaardiger", zo zegt de legaat letterlijk. Uitvoerig ging Quirinius in op het vele reizen, dat voor de In schrijving noodzakelijk is. Hij gaf volmondig toe, dat hij niet ver wacht had, dat dit zulk een om vang zou aannemen, als bij de in schrijving te Bethlehem het geval is geweest. Gelijk bekend raakte Bethlehem zo overstroomd met oud-Bethlehemieten, dat de enige herberg hen onmogelijk kon huis- Het Romeinse recht bepaalt nu eenmaal: „Wie grondbezit in een ander gebied heeft, moet zijn ver klaring in het desbetreffende ge bied afleggen. Want de grondbe lasting moet men aan die gemeen te betalen, waarin het grondbezit ligt. Van het Romeinse recht mag nooit worden afgeweken", aldus Quirinius. Overigens is het duidelijk, dat men zijn eigen belang dient door te gaan. Wie aandeel heeft in enig bezit, en zich niet meldt, loopt alle kans, zijn rechten te verliezen of te^hoog in vermogen te worden ge- Joodse zeden Quirinius weet de moeilijkheden aan, wat hij noemde, typisch- Joodse zeden. Nergens in het Ro meinse rijk is zoveel onverdeeld familiebezit in de vorm van wijn gaarden, akkers en dergelijke. „Ik wist niet, dat de voorschriften van de Wet, volgens welke familiebe zit niet verdeeld of verhandeld mag worden, nog zo trouw worden nageleefd. Als dat niet gauw ver andert, duurt de inschrijving hier nog langer, dan in Gallië, waar we veertig jaar bezig zijn geweest", aldus de legaat. Wij stelden Quirinius ten slotte de vraag, of hij geen gevaar ducht van de kant van groepen, die in de inschrijving aanleiding hebben gezien tot gewapend verzet. Glim lachend antwoordde hij: „Onze le gioenen zijn nog nooit verslagen. Sommige mensen verstaan hun tijd niet. Als ik goed ben voorge licht, verwachten sommige Joden Iemand, die hen zal bevrijden en over hen zal heersen. Dit is voor mij het belangrijkste van heel de ze inschrijving: dat hier geen Mes sias heerst of heersen zal, maar de keizer". In de gewijde sfeer van hun schrijflokaal zullen de Esse nen weldra weer aan lange tafels als deze de heilige boeken kopiëren. Dezer dagen is deze dinan-ius geslagen met aan de voor zijde de beeldenaar van keizer Augustus. Aan de keerzijde van deze zilveren munt is een trofee afgebeeld. (Van onze stadsredactie) JERUZALEM Koning Herodes heeft in zijn paleis een aantal buitenlandse ge leerden ontvangen, die van mening waren dat een nieu we koning der Joden geboren is. Het zijn sterrenkundigen, die op grond van hun waar nemingen tot deze conclusie gekomen zijn. Toen koning Herodes van hun komst ver wittigd werd, heeft hij hen onmiddellijk uitgenodigd eni ge dagen in zijn paleis door te brengen. De kamelen van de reizigers waren met fabel achtige rijkdommen beladen. De namen van de geleerden zijn door het hof niet bekend gemaakt. Onze wetenschappe lijke medewerker meent even wel dat zij afkomstig moeten zijn uit Babyion. Naar zijn me ning kunnen het onder meer Caspar, Melchior en Balthazar zijn. „Slechts Babylonische geleerden zijn in staat om uit de sterren de geboorte van een koning der Joden af te lezen", zo zei hij, „omdat zij veelvuldige contacten hebben met de Joden die daar reeds geslachtenlang woonachtig zijn." De Koning heeft zich bereid ver klaard hen te helpen bij hun zoe ken. Hij heeft direct een bijeen komst van bet Sanhedrin verzocht, in onze Joodse geschriften na te gaan of er inderdaad een koning geboren kan zyn. Naar wij aannemen, werd de ver gadering geleid door rabbi Hillel, die al jarenlang de bijeenkomsten Waar ZIJ 11 hun boekrollen? (Van een onzer redacteuren) DODE ZEE De geruch ten die al enige tyd betref fende de Essenen circuleren blyken juist te zyn: zy zyn bezig hun nederzetting aan de Dode Zee opnieuw be woonbaar te maken. Men verwacht zelfs, dat hun cen trale gebouw binnen niet al te lange tyd weer in gebruik zal worden genomen. Gelijk bekend heeft deze merkwaardige groep haar kolo nie moeten verlaten na de grote aardbeving, nu alweer 25 jaar geleden. Dit verschrikkelijk ge beuren, dat zo men weet in ge heel Judea zulke grote verwoes tingen aanrichtte, dat meer dan 30.000 mensen er door omgeko men zijn, had, naar toen alge meen aangenomen werd, voor goed een einde gemaakt aan het bestaan van deze groep. Vooral toen koning Herodes de Essenen kort en goed belette hun neder zetting weer op te bouwen. Blijkbaar was hun levenswijze onze doorluchtige vorst minder aangenaam, zo dicht bij zijn prachtig winterpaleis. Het is bo vendien waarschijnlijk, dat deze weerzin wederzijds is geweest. In ieder geval beginnen de Esse, nen na hun zwerftochten in het land van Damascus langzaam weer terug te komen. Het is voor een buitenlander onbegrijpelijk, wat deze mensen naar deze woestenij drijft. Deze zee is zo zout, dat geen vis erin kan leven. Men moet zelfs op enige afstand van de oever blij ven wegens de kwade dampen. Tot in de verre omtrek vindt men niet anders dan de kalksteengebergten, waarin eertijds David zich aan de vervolgingen van Saul wist te ont trekken. Respekt In dit meest onherbergzame oord van de wereld trekken enige hon derden van ons volk zich terug van wat zij de verderfelijke invloed van de stad noemen. Wij kunnen hen ons het best voor stellen als Farizeeën, die nog een stap verder zijn gegaan door zich geheel af te scheiden van de „scha re die de Wet niet kent". Overigens moeten wij respekt voor hen hebben. De vele waterre servoirs, die zij momenteel bezig zijn te herstellen (ze vertonen nog duidelijk de sporen van de aardbe ving; van een is de trap radikaal in de volle lengte middendoor ge broken), getuigen ervan, hoezeer zij de rituele reinigingen serieus nemen. Zij leven in gemeenschap pelijke armoede van wat het land oplevert (en dat Is behalve wat dadels en geiten niets). Soberheid Verder komen zij samen om te bidden en afschriften te maken van de heilige schriften. Ik heb hen vanmorgen vroeg gadegeslagen, terwijl zij in hun blinkend witte gewaden hun ochtendgebeden zei den in de richting van de opgaan- dichten. Overigens schijnen zij het gebouw niet ais woonhuis te ge bruiken. Ik heb gehoord, dat zij in de grotten en tenten, waar zij nu huizen, willen blijven wonen, ge dachtig aan hun ideaal van sober heid en eenvoud. Het is heel moeilijk om iets uit deze mensen te krijgen, die zich in de overtuiging dat zij het enige wa re Israël zijn, van het „bedorven" Israël hebben afgescheiden. Maar zoveel heb ik wel begrepen, dat zij in gespannen afwachting leven. Binnen zeer korte tijd zal God de voorspellingen der profeten in ver vulling doen gaan. Zij verwachten twee Messiassen, die misschien reeds gekomen zijn: de hogepries ter van de eindtijd (naar men aan- meemt de op aarde teruggekeerde Elia) en de verwachte Koning uit Davids geslacht. Dezen zullen Israël in oude luis ter herstellen en met Gods almach tige hulp de gehele wereld ver slaan. Zo zal aan de macht van het boze definitief een eind zijn geko men en Gods Koninkrijk op aarde zijn gevestigd en Israël zijn her steld in oude luister. We laten deze speculaties maar voor wat ze zijn. Het meest was ik nieuwsgierig naar het raadsel van de honderden verdwenen boekrol len. Vast staat, dat de produkten van hun kopieerwerk door de aard beving niet verloren zijn gegaan en dat zij ze ook niet meegenomen hebben. Maar waar zijn al die af schriften van de heilige schriften dan gebleven? Ik zag wel de resten van hun schrijftafels en zelfs hun inktkokers, maar nergens ook maar een snipper leer. Een herdersjongen, die door het steppeland zijn kudde geiten weid de (de herders moeten niet veel van de kluizenaars hebben), ver schafte mij een idee, dat even ge niaal als onmogelijk is. De rollen moeten ergens in de grotten zijn, maar waar? Gooi in elk gat een steentje en luister, of U geluid van brekende kruiken hoort. Daar moet U wezen, zo zei hij. Daarbij ver geleken zou de speld in de hooiberg nog gemakkelijker te vinden zijn. Als de prachtige handschriften der Essenen in de grotten zijn, zullen ze er vermoedelijk altijd blijven liggen, tot ze tot stof zullen zijn vergaan. resideert. Deze in Babyion ge- aren landgenoot kwam dertig jaar geleden naar Jeruzalem om theolo gie te studeren. Enige jaren on derhield hij zijn gezin van een derde van het gezin van een dag loner. Toen de Academie hem niet wilde accepteren als student, werd hij eens op een sabbat bewusteloos aangetroffen op een vensterbank, waar hij de lessen met gespannen aandacht pleegde te volgen. Se dertdien is hij uitgegroeid tot de grootste Schriftgeleerde van ons De bijeenkomst van Schriftge leerden heeft een communiqué uit gegeven, maar daarin wordt niet medegedeeld wie aan het gesprek hebben deelgenomen. Slechts de brief aan Herodes wordt openbaar In deze brief wordt gezegd dat alleen het stadje Bethlehem in Judea in aanmerking komt als ge boortestad. Koning Herodes wordt verwezen naar de uitspraak van Micha: „En gij, Bethlehem, in het land van Juda, zjjt geenszins de minste onder de leiders van Juda, want uit u zal een Leidsman voort komen, die mijn volk Israël wei- Naar wij nog vernemen, zijn de Babylonische geleerden reeds gis- stermiddag vertrokken naar Beth lehem. Onze Schriftgeleerden zyn evenwel van mening dat zij een vergeefse reis ondernemen. Een van hen citeerde ons de bekende uitspraak van rabbi Hillel: „Er komt voor Israël geen Messias meer want zij hebben hem reeds in de dagen van Hizkia geproefd." Op een keerpunt Als nimmer tevoren staat de wereld op een keerpunt. Er staat een nieuwe eeuw voor de deur. Maar terwijl sommigen haastig de nieuwe tijd tegemoet willen snellen, zouden anderen graag de deur op het nachtslot willen houden, omdat zij nergens een ster van hoop zien stralen. Er is veel om dankbaar voor te zijn. Door de macht van de Romeinse legers is in vrijwel de gehele wereld de vrede een feit geworden. Jaren van anarchie en burgeroorlogen liggen achter ons. Eindelijk kunnen we in rust en vrede een nieuw gezinsleven en een nieuw volksbestaan zij het onder vreemde macht opbouwen. Maar als Joden kunnen wij nimmer Vergilius als profeet aanvaarden. Als hij in zijn posthume werk Augustus schildert als de Vredevorst, dan kunnen wij alleen protesteren. Al onze profeten hebben steeds weer opnieuw met nadruk gezegd dat de echte Vredevorst uit Israël geboren zal worden. Zei Jesaja niet: „Er zal een rijsje voortkomen uit de tronk van Isaï." Wij blijven als Joden hopen op een andere vrede dan die van keizer Augustus. Maar die tijd lijkt verre. Wat is er van ons land overgebleven. We zijn verdeeld, verslagen, en onder de voet gelopen. Waar is d« troon van David nu? En toch brandt onder ons volk het verlangen. Het wordt niet gedoofd door mensen die zich als de Messias aandienen, enkele honderden achter zich verenigen om dan verslagen te worden. Juist het feit dat dergelijke „messias-figuren" steeds weer volgelingen vinden, bewijst dat het verlangen er is. De Essenen althans degenen die zich bij de Dode Zee hebben teruggetrokken leven uit die verwachting, al kunnen wij niet hun gedachte onderschrijven dat we zowel een Messias-profeet als een Messias-Koning moeten verwachten. Ons dunkt dat het één Messias zal zijn, of we zouden nog een derde moeten verwachten, een Messias-hogepriester. Het gonst op het ogenblik van de geruchten, die opnieuw als windstoot het vuur van verlangen hebben aangewakkerd. Wat te zeggen van de geleerden die zojuist het paleis van Herodes hebben bezocht, omdat een Koning der Joden geboren :ou zijn? Wat te zeggen van het verhaal van de herders uit Bethlehem die van engelen zouden hebben gehoord dat de Heiland-Messias is geboren? Wij weten dat onze Schriftgeleerden geen belangstelling tonen. Maar toch.... wij blijven hopen. VergiliusAeneïs (Van onze literaire redactie) JERUZALEM Eerst nu slaagden wij er in beslag te leggen op een exemplaar van de Aeneïs van Publius Vergilius Maro. Zoals bekend is de auteur door zijn plotse ling overlijden niet meer in staat geweest de laatste hand aan zijn werk te leggen. Zijn vrienden, die het werk nu hebben uitgegeven, hebben geen enkele verandering aan gebracht. Zo komt het, dat menig vers onvoltooid is, wat de dichter zelf zeker zou hebben gecorrigeerd. Dit is de meest verheven poëzie, die wij ooit hebben gelezen. In prachtige taal en zorgvuldige com positie verhaalt Vergilius de stich tingssage van Rome. Hij beschrijft de zwerftochten van Aeneas na de (Van een onzer verslaggeefsters) JERUZALEM De rege ring heejt dezer dagen laten afkondigen, dat de purper- verkoop nog maar op be scheiden schaal mag plaats vinden. Zij is namelijk van mening, dat mantels van deze kostbare stof slechts om de schouders geslagen mogen worden van vorsten en andere zeer aanzienlijke per sonen en niet om die van hen, die het purper wel kunnen betalen, maar geen hoge functie bekleden. Het is anders wel begrijpelijk, dat bij velen die mannen te paard door de straten zien flaneren met deze schitterende mantels aan, waarvan de kleur in het zonlicht allerlei schakeringen aanneemt, het verlangen opkomt, ook eens 70 iets moois te bezitten. Tevens kan men zo zijn rijkdom ten toon sprei- Duizend gulden voor een mantel vindt u misschien al veel, toch is het nog maar de prijs van een van de goedkoopste. Purperen stof, die tweemaal een verfbad heeft r steeds beter wordt. Toeval perverf is gekomen? De verf wordt namelijk gemaakt van purperslak ken. In de stad Tyrus beet eens een hond een purperslak dood, waardoor deze zo'n inooie roodge kleurde bek kreeg, dat men op het idee kwam het sap van deze slak ken voor de bereiding van verf te gebruiken. De kleurstof wordt na gemaakt uit het sap van fijnge stampte purperslakken. Deze wor den in fuiken gevangen, waarin men mosselen en stukken vlees als aas gebruikt. Na dagenlang in wa ter gekookt te zijn, wordt de wol len stof in het gekleurde vocht ge legd. De beroemdste purperververij vindt men nu in Tyrus. Ook Thyatira is een bekend centrum van dit ambacht. Men bereidt in Tyrus purper stoffen in vijf verschillende soor ten, maar voor hen wier beurs niet zo gevuld mocht zijn, be schikt men over nog wel negen verschillende soorten namaak. (Van onze wetenschappelijke medewerker) BABYLON Bijzonder inte ressante gegevens over een nieuwe uitvinding om elektrici teit op te wekken hebben wij onlangs uit het rijk van de Par then gekregen. Bij het vergul den van zilveren voorwerpen maken de zilversmeden daar sinds enige tijd gebruik van zeer vernuftige apparaten in plaats van gewreven barnsteen, door de Grieken elektronen ge noemd. De apparaten zijn niet groter dan een vuist. Dun plaatkoper wordt tot een cylinder van ongeveer tien centi meter lengte en twee en een halve centimeter doorsnede ge bogen en daarna gesoldeerd. Het soldeersel bestaat uit een tin- lood mengsel. De bodem van de cylinder wordt gevormd door een dekselvormige koperen schijf, die aan de binnenkant door asfalt is geïsoleerd. Het bovenste deel is met 'een asfaltstop afgesloten, waaruit een ijzeren staaf steekt. Deze staaf mag op geen enkele plaats de koperen cylinder raken. Zo dra de ruimte tussen de heide metalen gevuld wordt met een vloeistof ontstaat een chemisch proces, waardoor elektrische spanning ontstaat tussen de ijze ren staaf en de koperen cylinder. De Parthen gebruiken voor deze vloeistof azijn- of citroenzuur. Om de cylinder aan de buiten kant te isoleren is deze in een omhulsel van klei gevat. Wan neer nu de koperen cylinder en de ijzeren staaf door een draad met elkaar verbonden worden, gaat er door deze draad elektri sche stroom. Het te vergulden metalen voor werp wordt verbonden met de draad, die bevestigd is aan de cylinder. Daarna wordt dit voor werp in een zoutoplossing ge hangen. In de buurt plaatst men een gouden staaf, die door een draad verbonden is met de ijze ren staaf. Het wonderlijke is dan, dat het sieraad bedekt wordt met een laagje goud. val van Troje naar Italië en vervolgens zijn strijd in dat land, die zou uitlopen op de grondleg ging van het Romeinse imperium. De karaktertekening is diep doordacht. Wij zien de hoofdper soon levend voor ons staan In hun persoonlijke gevoelens en harts tochten. Onovertrefbaar is het ontroerend drama tussen Aeneas en de Karthaagse koningin Dido beschreven. Het was echter niet de bedoeling van Vergilius een louter verhalend gedicht te leveren. De wezenlijke inhoud van dit gedicht, dat aangewezen is om het nationa le en religieuze epos van het Romeinse volk te worden, is symbolisch. De duidelijke tendens van de Aeneïs is, dat de vestiging van de Romeinse wereldheerschappij door de goden gewild is. Vergillus was een diep religieus mens, die heilig overtuigd was van Romes roeping in de wereld. De goden vervullen hun plannen met de wereld door middel van de Romeinen als hun „uitverkoren volk". Daarbij komt, dat volgens dit boek heel de geschiedenis haar einddoel vindt in het bewind van de goddelijke Augustus. Het over zicht in vogelvlucht, dat Aeneas krijgt te zien van Romes toekom stige ontwikkeling, wordt een nationaal loflied op de zegeningen van keizer Augustus' regering. Keizer Augustus heeft het vrede rijk tot stand gebracht, in de visie van de schrijver, waar de gerech tigheid heerst Grote zorg Vergilius heeft in dit werk gevoelens losgemaakt, die in het bewustzijn van elke Romein slui meren. De goddelijke keizer Augustus heeft een nieuw tijdperk ingeluid. De Romeinse geest heeft als hoogste manifestatie van het menselijk kunnen uiteindelijk een universele triomf gevierd. Het vrederijk is weergekeerd. In de figuur van de keizer zijn de goden tot ons gekomen. Wij zien als Joden deze ontwikkeling met grote zorg aan. Jaren geleden hebben wij Vergi lius' schrijversdebuut besproken, de Herderszangen, die een geheel andere geest ademen. In de vierde van deze zangen schreeuw de een afgeleefde wereld, die ziet, dat de oude eeuw is afgeslo ten, om vernieuwing. Een nieuwe gulden tijd werd door Vergilius aangekondigd in profetische trant Wij noemden dit lied indertijd Messiaans: zozeer sloot het in woordkeus aan bij onze profeten als Jesaja. Het Is een jammerlijke misslag van Vergilius' geniale testament dat hij de profetie, die hij in zijn debuut uitsprak, in kezer Augus tus vervuld heeft gezien. Dit is de elektrische batterij van de Parthen. 1. is de ijzeren staaf, 2. het azijn- of citroen zuur, 3. de asfalt-isolering, 4. de koperen cilinder met deksel (5), 6 het klei-om- hulsel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17