Witte droom Kerstplaten leren hoe het wel en hoe het niet moet Aantal doden op de weg stijgt ernstig Royale keus op de markt Indonesia Today, film op wens van Soekarno Belg stomdronken met vrachtwagen op de weg WOENSDAG 23 DECEMBER 19M J^TATUURLIJK komen er al lange i tijd vóór Kerstmis heel veel kerstplaten uit, waarop men steeds weer andere keuze van kerst liederen kan beluisteren. Wij geven hier een doorsneevan de vele soorten, die aangeboden worden, op dat onze lezers hierin een leidraad kunnen vinden. Het Kerstlied verhaalt van de geboor te van Christus, vertelt in eenvoudige, roerende bewoordingen allerlei bijzon- derheden van het stalletje in Betlehem, de koude nacht, van de herders, die de boodschap horen en het licht van het Christuskind, dat later ter wille van ons zieleheil de Kruis- I dood zal sterven. Want in de blijdschap Tl het licht en de redding dringt al- |d een vleug droefheid door. Deze eenvoud van het kerstlied vraagt om een eenvoudige, rechtstreek se benadering. Elke overdaad schaadt, z Maar het schijnt wel, dat eenvoud bij- f; zonder moeilijk te realiseren is.' f WTlj noemen als voorbeeld hoe het kerstlied niet gezongen moet wor de plaat „Stille Nacht, Heilige Nacht" van de Mastreechter Staar, i Martin Koekelkoren dirigeert en er is I zelfs nog een jongenssopraantje bij (Pe- ter Serpentl), om de voordracht nog i| aandoenlijker te maken (Philips 837033 r GY). Ronduit slecht is ook het plaatje. Waarop de Wagner-sopraan Birgit Nils- met orgelbegeleiding enkele kerst liederen en geestelijke liederen zingt, Avaaronder het beruchte Ave Maria van i Bach-Gounod. de smakeloze en stijllo- ze „bewerking" van de C-dur Prelude uit het Eerste Wohltempericrtes Kla- Als we niet wisten, welk een groot operazangeres Birgit Nilsson is. dan len uit de weergave van deze lie deren tot een andere conclusie kunnen komen (Decca CEP 5517 '45 t.) Maar gelukkig zijn er ook prachtig en voorbeeldig gezongen kerstliede ren op de plaat vastgelegd. Wij noe- Lichte tot matige vorst DE BILT. Het hogedrukgebled dat het weer in ons land bepaald, heeft zich vannacht van de Noordzee over midden Europa uitgebreid en is tege lijkertijd iets in omvang afgenomen. De stroming van koude en droge con tinentale lucht is oostelijk tot zuid oostelijk geworden en wat in kracht verminderd. In de algemene weertoestand komt het komende etmaal nog weinig ver andering. De vorst zal de komende nacht licht tot matig zijnbij een zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Overdag lopen de tempe- raturen weer tot om het vriespunt op. Overigens zal het weer droog en over- wegend zonnig blijven. ZON EN MAAN Donderdag 24 december: zon op 8.47, onder 16.32: maan op 23.28. onder 12.39. Vrijdag 25 december: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 24 december: 7.00 v.m.: 19.27 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li 11 të'ili? 7.5 Stockholm h bew Oslo h zw bew *onbew windstil 0 -6 vindrtU -6 -6 windstil 13 11 Verbindings-puzzel Door tussenvoeging van één letter kunnen de woorden uit de eerste rij met die van de tweede rl) tot één woord worden verbonden. De gebruikte ver bindingsletters vormen een zegswijze. hoofd acht OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. moot, 4. pels, 7. k.o., 8. paard, 10. te, 12. leg, 14. kro, 15. Ges. 10. i.L, 18. kr, 19. Marie, 22. anode, 24. madoline, 25. tinne. 26. pedel, 28. de, 30. re. 31. nee, 33. met. 35. Lee, 37. de. 38. pater, 40. N.T.. 41 laan. 42. neus. Vertikaal. 1 moe, 2. op. 3. tak. 4. Pro, 5. ed, 6. sté, 7. klam, 9. arm 11. Eite. 13. girande, 15. grondel, 17. Linne, 18. knier. 20. ami, 21. Ede, 22. alp, 23. Dee, 25. tand. 27. loet., 29. pet, 32. cel, 33. man, 34. ten, 36. Ens, 38. pa, 39. re. men dan als eerste de Philips-plaat „Hoe zal ik U ontvangen", (P 08096L' stereo 840341 PY). waarop dertien verenigde koren uit Haarlem onder Kees Deenik en met orgelbegeleiding van Simon C. Jansen en André Ver woerd zingen o.a. „Stille Nacht. Hei lige Nacht". „Hoe zal ik U ontvangen". „Nu daagt het in het Oosten", „Komt allen tezamen", „Nu sijt wel lekome", „Daar is uit 's werelds duis- t're wolken" en „Ere zij God". Rus tig en strak klinken ze. duidelijk ge fraseerd, zonder opsmuk en toch met het volle begrip van de betekenis van de tekst. Zó moet het! van King's College In Cambridge onder David Willcocks Engelse carols zingt. Deze glasheldere stemmen te beluiste ren. zuiver en vol vreugde, zonder eni ge pretentie en sentimentaliteit, dat is een waar genot. En bovendien zijn de ze carols heel mooi bewerkt. Op Christ mas Carols (Argo EAT II) staan o.a. „Rejoice and be merry", „Away in a manger", „God rest ye merry, gentle men", op „The first Novell" Argo EAF 20) staan o.a. „The first Novell". „The holly and the ivy" en op ..The Infant King (Argo EAF SO) staan o.a. ..Balulakow". King Jesus hath a Gar- Van de opnamen, die er van Kath leen Ferrler over zijn. Is een kcrstplaat- je samengesteld: Kerstmis met Kath leen Ferrier (Decca BX 90.032. 45 t). Een mooi plaatje, omdat Kathleen Fer rier. zoals men weet. altijd zo precies en zuiver de sfeer van het kerstlied en volkslied heeft aangevoeld. Luister maar eens naar „O come all ye faith- full", „Drink to me only", „Ye Banks and Braes". Theo Altmeijer. het Rias-kamerkoor met het Consortium Musicum, Rudolf Zartner (positief) en Johannes Bren- necke aan het historische orgel van de Jacobi-Kirche te Llibeck. Het is een afwisseling van vocale en instrumentale kerstmuziek en met moet eens goed op letten hoe mooi de blokfluiten de zang omspelen ln „In dulcl jubilo". Vooral de instrumentale muziek is van grote schoonheid, zoals de Pastorale van Bach, die uitgevoerd wordt op het oude orgel in Liibeck. En hoe mild klinken de ou de barokinstrumenten! Ben kostelijke plaat óók om te draaien buiten de Kersttijd. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. RIJSWIJK De door Gerard J. Raucamp van Carillon Films N.V. ge regisseerde film ..Indonesia Today" is het produkt van een bliksemopdrachl van president Soekarno. Deze zag in het begin van dit jaar de eveneens door Raucamp gemaakte film „Hol land Today" en zei: „Deze man moet net zo'n film maken over Indonesië". Dat was in februari en op 19 april moest de film op de World Fair te New York vertoond worden. Zo gezegd, zo gedaan: in 40 dagen hebben twee cameraploegen van Carillon Film in Indonesië 13.000 meter film geschoten en daarbij een 45.000 km afgelegd. Haastige spoed is zelden goed. zegt men wel. maar spreekwoorden hebben niet altijd gelijk. Trouwens hoe moet men een zo enorm verscheiden land als Indonesië in een 27 minuten durende film vastleggen. Natuurlijk door een hap en een snap te nemen en daarbij kan juist haastige spoed goede diensten be wijzen. Tenminste deze film toont het veelzijdige Indonesië als in een flits: het land. het volk. de agricultuur, de indu strie. (inclusief de tv voor de grote steden op Java, de jeugd, de opvoeding, lifers van levensverzekering: Cijfi UTRECHT De levensverzekering maatschappijen hebben in de eerste drie kwartalen f. 8,2 miljoen uitge keerd wegens overlijden door een on geluk tegen slechts f. 8,1 min. ln geheel 1963. Het aantal verongelukten was 724 of 103 meer dan een Jaar tevoren. Per verzekerde werd f. 11.325 (een jaar tevoren 9270) uitbetaald. Door andere oorzaken overleden 9470 (8531) verzekerden, waarvoor f. 68,7 (63,7) min werd uitbetaald, of gemiddeld f. 7250. Dat de uitbetaling bij dood door onge luk belangrijk hoger was, komt doordat er steeds meer levensverzekeringen zijn, waarbij de uitkering bij dood door onge luk verdubbeld wordt In totaal werd f. 296.3 min uitbetaald wegens beëindiging van de verzekering, dit is f. 21 min of 8 procent meer dan een jaar tevoren. Er werden 2667 polis sen uitbetaald wegens overlijden binnen twee jaar na het sluiten der verzekering, totale uitkering f, 7,02 min. tegen f 477.836 betaalde premie. In nog geen vijf jaar hebben zich 17.000 dergelijke gevallen voorgedaan, waarbij f. 34,5 min. werd uitgekeerd tegen f. 2,5 min ontvangen De totale ontvangst aan premiën en koopsommen was in het derde kwartaal f. 265,3 (249,6) min. in de eerste drie kwartalen f. 961 (866.8) min. De beleggingen van levensverzekering maatschappijen bedroegen op 30 sept. (31 december 1963). f. 11.724,9 10.9271 min, waarvan vaste eigendommen 8.3 (7.7)<"e. hypotheken 27,5 26.1), effecten 7,5 (8.2) schuldbekentenissen 47.9 (48,4), Inschrijvingen 5,3 (5,9), polisbeleningen 0.7 (0.8). overige 2.8 (2,8). de godsdienst, het verkeer, de «eden. het oerwoud, de folklore en wat r maar wil. Het zo bezadigde Oostinje het verleden is een koortsachtig land geworden, tenminste zo wil Soekarno het graag zien en zo laat de film het ook zien. Misschien zegt deze of gene daar ginds nog wel: Soeda La'ma, - de film in ieder geval is buitengewoon boeiend. Naast dit bliksemportret heeft Gerard Raucamp ook een 16 minuten durend filmpje gemaakt, dat merkwaardiger wijze een veel rustiger tempo kan heb ben, omdat het zich slechts met één as pect van Indonesië bezighoudthef folkloristische. „Welcome to Indonesia" roept ons heel dat Indië weer in herin nering, dat er altijd was en altijd zal zijn: het Indië, dat de oude Aziatische beschaving uitdraagt en bewaart, van de gamelan, de wajang, de oude dans op Bali. Een prachtig visitekaartje voor het buitenland. De film „Holland Today", waarop beide bovenvermelde films geïnspireerd zijn, is vervaardigd om het buitenland een ander beeld van Nederland te geven, dan men gewend was. Daarom hebben 17 opdrachtgevers (industriële en andere instellingen) de handen ineengeslagen om het buitenland te tonen, wat ons land tegenwoordig te bieden heelt. Het stramien is ongeveer hetzelfde als van Indonesia Today, maar men heeft een langere termijn gehad en daarom het overdachter. Nederland komt echter goed op te staan. Een land c zaken mee te doenen er vakantie te houden. Ook van deze film is een minuten durende versie gemaakt: „Hol land off Guard", buitengewoon slag vaardig, in een heerlijke staccato-mon tage, Er is geen gesproken commentaar bij en daarom is het vrfj van elke op dringerige propaganda. Paramount vertoont het in de theaters. Een voorbeeld, dat een opdrachtfilm ook een film kan zijn. hetgeen soms van' de gestroomlijnde reclame weleens be twijfeld wordt. Ev. Grolle. Minister Luns werd „honorary fellow" LONDEN Minister Luns is benoemd tot „honorary fellow" van de school voor economie en politieke wetenschappen van de universiteit van Londen. Dit komt overeen met verlening van een ereprofes- Minister Luns kreeg deze benoeming voor zijn werk ten behoeve van de nomische en politieke eenwording Europa. Hij is de eerste Nederlander die deze onderscheiding ten deel valt. Indonesië industrialiseert aller wegen, maar toch bloeit de huis- Schmelzer herkozen als fractievoorzitter DEN HAAG De Tweede-Kamerfrac tie der KVP heeft het fractiebestuur voor het jaar 1965 gekozen Deze verkiezing houdt venband met het periodiek aftre den van de leden van het fractiebestuur, met uitzondering van de voorzitter drs. W. K. N Schmelzer. die voor de gehele verdere duur van de parlementaire pe riode werd gekozen. De heer W. J. An- dnessen, vice->voorziter. was niet her kiesbaar. In diens plaats werd gekozen de heer C J. van der Ploeg. KLM verkocht DC-3's aan Indonesië DEN HAAG De KLM verkocht de laatste twee DC-3 vliegtuigen aan Indo nesië. Het vertrek van Schiphol was op heden bepaald en de afleveringsvlucht zal zeven dagen duren. Omdat deze toestellen slechts een beperkt vliegbereik nebben, zullen de PH-DAB onder gezagvoerder C. F. E. Trip en de PH-DAR ond*r ge- zagvoerder G. H. de Jong vrijwel de vooroorlogse route volgen. Sinds de KLM de eerste in dienst nam, de Ibis, heeft zij 78 vliegtuigen van dit tyoe gehad, na melijk 24 vooroorloese en 54 van de la ter eebouwde militaire versie-de C 47 of Dakota. F.N.J, gaat probleem fusie bestuderen AMSTERDAM Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft gisteren besloten het verschijnsel van verkoop resp. fusie van onder nemingen die dagbladen en-of periodie ken uitgeven nader in studie te nemen om tot een gefundeerd oordeel over dit probleem te kunnen komen. Verder zal het overwegen of er bepaalde stappen ondernomen dienen te worden Het bestuur hoopt zich spoedig in meer retc zin over dit vraagstuk te kun- uitlaten. jommeniaar Tegenstellingen en konden daarom in onderdelen vol doen aan veler smaak en wens. Niet temin zullen andere delen bij groepen kijkers weerstanden hebben opgewekt. Daartoe behoorde zeker het optreden van het Lurelei-cabaret. Dit groepje bekwame spelers zoekt duidelijk naar allerlei onderwerpen waarbij kan wor den gebalanceerd op de rand van „ergernis geven". Spotternij tot aan het uiterste met godsdienst. Konings huis, goede zeden en wat al niet, wel op geestige wijze en daardoor tot op bepaalde hoogte ontwapenend, doch vol durf tot kwetsen als het dan moet. „Wie doet ons iets, wij noemen niets, wij spelen maar wat en wie zich dat wil aantrekken moet het zelf weten". De VARA ziet er geen been in, dit cabaret op het scherm te brengen en huldigt daarmee het motto: Wie niet kijken wil draait de knop maar om, de lieve vrijheid in de ether mag men tot de rand uitbuiten". Over een der gelijke opvatting kan men van mening verschillen en wij behouden ons het recht voor, dat ook te doen. In haar actualiteitenrubriek bracht de VARA op dikwijls aangrijpende wijze de kerstviering 1944 in bezet Ne derland in herinnering door onopge smukte verhalen van niet met name genoemde landgenoten. Terwijl Theo Eerdmans in zijn quiz een aantal hob byisten met wisselend succes aan de tand voelde, zond de NCRV op Neder land 2 opnieuw een reportage van Nico van Vliet over de West uit. Bij fraaie beeldopnamen van Didier van Koekenberg zette de belangrijke in formatie over de Nederlandse Antillen zich voort. Zeer te waarderen docu mentaire programma's. De naderende kerstsfeer deelde zich mee aan de kijkers die Nederland 2 lieten aanstaan en er een aflevering van de meer en meer mislukkende spelserie „Theater thuis" voor lieten lopen. Men kon bij de NCRV kijken en vooral luisteren naar een inter kerkelijke kerstzangdienst in de prach tige, van rijke ornamenten voorziene St. Maartenskerk in Zaltbommel, waar plaatselijke predikanten en pastoor voorgingen en zowel protestantse als r.k. jongeren uit door hun kerken ge bruikte bijbelvertalingen voorlazen. Voor de te zingen liederen, waarbij alle koren van Zaltbommel de volks zang ondersteunden, werden ook beurt om beurt op de bekende kerstwijzen protestantse- en r.k.-vertalingen uit gevoerd. Een indrukwekkende dienst, de eerste van vele, die in de komende dagen nog door radio en televisie zul len worden uitgezonden. Van de NCRV nam de NTS nog een bijzonder fraai balletprogramma over, waarin men kon genieten van de befaamde Rus sische danskunst van de Franse om- Met onder meer nog de Engelse les en een vrolijk stripje plus een interes sant gesprek over de r.k. liturgiever nieuwing was het dus inderdaad een avond vol afwisseling en tegenstellin gen, zoals men bij twee elkaar con trasterende programma's mag ver wachten. De VAR A-televisie beijverde zich om Toby Rix te helpen bij het samen stellen van een nieuwe „toeterix", om dat de oorspronkelijke bij de brand in Den Haag is verloren gegaan. Herhaal de aankondigingen van een extra uit zending laat op de avond deden de kij kers al vermoeden waarom het ging: bijdragen aan toeters, bellen en wat dies meer zij. Een snelle kleine actie, die al direct succes oogstte. Avro: non-stop op Kerstavond HILVERSUM De AVRO zal mor genavond een non-stop-radioprogramma uitzenden onder de opmerkelijke titel „Lucas 2 via Hilversum II". Wy kunnen van tevoren niet beoordelen, of deze ge richte naam het programma dat van 8.30 tot 11.55 uur (met een onderbreking om 10.30 voor de nieuwsuitzending) doorloopt, wel dekt. Aangekondigd wordt door de AVRO dat het een programma zal zijn „met veel muziek, sfeertekeningen, gedichten, vraaggesprekken en actualiteiten, dat zich tot iedereen richt". Er zal „een vierschaar" meewerken, welge gevormd wordt door geestelijken, t.w. rector D. Loppes. ds. A. Klamer en mej. Van Balen van het LAH. Voorts zullen een paar bekende ac teurs en/of auteurs, a l'improvdste een impressie geven over de kerstsfeer op de plek waar zij zich bevinden. Buiten landse correspondenten zullen van bij zondere plaatsen uit (zoals Djakarta, Pa ramaribo, Athene en Bethlehem) spre ken, een verslaggever van de AVRO zal samen met de bemanning van een Am sterdamse politiewagen reportages geven terwijl men rondrijdt door de hoofdstad, en medewerkers van de Wereldomroep zullen in korte gesprekjes laten horen welke verschillen er bestaan tussen de viering van het Kerstfeest in Nederland en in andere landen. Vootrs, zo kondigt de AVRO aan, kan men luisteren nar.r „praktische tiDS in verband met Kerstfeest" en worden er, „uitgaande van de mening dat Kerst mis een feest van vreugde en bliids"hap is. vrolijke plaatsjes en muzikale bij dragen op hoog niveau ten gehore ge bracht". Daartoe werken niet alleen verslag gevers en omroepers, maar ook acteurs, vocalisten en musici aan dit programma mee. Ilse Wessel zal het geheel presen- vanavoné Dolle jacht op wegpiraten Hij kon zelfs zijn naam niet noemen (Van onze correspondent) GORKUM. Het gehele politieap paraat langs rijksweg 27 (Utrecht Gorkum-Breda) is maandagmiddag in aktie gekomen om een stomdronken Misschien was hij bang voor zichzelf. Bang voor wat hij zou kunnen doen. Ai zouden we het geweten hebben, wy hadden hem toch niet kun nen helpen, Wiesje." Ik knijp mijn ogen samen. Zijn knap, bijna vrouwelijk gezicht, die smalle meisjesachtige handen. Hoe vaak hebben ze hem geplaagd om dat hij zo'n verstokte vrijgezel was. Zijn wan hoop, zijn strijd tegen het anders zijn. En we vermoedden het zelfs niet. Dag meester. Wordt nou niet eens tijd dat er een vrouwmens in huis komt, meester? Hans veegt met de punt van het laken mijn tranen weg. „Word je zo geboren?" vraag ik. „Is het een ziekte?" „Dikwijls wel," zegt Hans. „Het is een zwaar kruis om te dragen." „Jn nu," haper ik, „is hij nu bij God? O Hans, zeg me dat God hem nu vertroost en hem bij Zich genomen heeft. Of kan dat niet om dat ie omdat ie O, ik kan niet verdra gen dat hij nu „Denk er maar aan," zegt Hans zacht, „dat God het is die hem oordeelt. En dat wij een ge nadige en barmhartige en rechtvaardige God nebben. Leg het maar in Zijn handen. Wiesje." Hij trekt de dekens omhoog en stopt me zorgvul dig in. Ik hoor hem in het donker zich uitkleden en een ogenblik later knielt hij neer bij het bed. Zonder een enkel woord neemt hij mijn beide handen en vouwt er de zijne omheen. XI Een week na de beide begrafenissen van vrouw Tekens en meester Mellinger vertrek ik naar Groningen voor mijn uitgestelde vakantie. Mijn koffertje staat klaar in de gang. Myn mantel hangt over een stoel in de kamer. Hans kan ieder ogenblik hier zijn met de wagen. Hij brengt me weg. Ik zou zo graag hier willen blijven, maar ze stonden erop dat ik ging, vooral vader. In Gro ningen rekenen ze ook zo vast op me. Vooruit dan maar. Een week is niet lang. houd ik me zelf voor. Als Hans maar niet zo stil was. zo af gesloten, onbereikbaar. En die avond, we waren door Heieen van Batenburg zo uicni oy eixanuci. IK neo hem nei, en is. zal het hem nooit kunnen zeggen Van de week zei hij na een gesprek met moe der: „Ieder van ons heeft zijn verborgen portie verdriet." Mary, zijn verloren geliefde. En nog altijd weet hij het niet, van het kind. Gisteravond wilde ik het hem vertellen. Heel lang piekerde ik hoe ik het zeggen zou, en toen ik hem einde lijk riep, sliep hij. Waarom weet ik niet, maar ik heb aldoor het gevoel dat het verschrikkelijk belangrijk is dat hij het weet voor ik wegga. Daarom doe ik het straks nog, in de auto. Desnoods vraag ik hem ergens te stoppen. Ik snak ernaar het hem te zeggen. Het is nu al ruim zes weken, en van morgen kon ik mijn strakke rokje nauwelijks dicht krijgen. Waarom heb ik toch zo lang gewacht. Maar deze week kon hel niet. Iedereen praat over An ton Mellinger. Allemaal spreken ze Hans erover aan. Er schijnen hier en daar geruchten te gaan. Hij is er zo nauw bij betrokken geweest, ze la ten hem geen ogenblik met rust. Het maakt hem ontzettend nerveus. Hans heeft het zoveel har der nodig er eens uit te zyn. Ik heb het gevoel dat ik hem in de steek laat. Waarom moesten ze er zo op aandringen dat ik ging? Waarom heb ik me niet meer verzet? Werktuiglijk sla ik mijn sjaal over mijn -schou der en pak mijn mantel van de stoel. Omdat Hans het ook wou Ach. en lk vecht immers nooit ergens voor. De angst me op te dringen zit ge loof ik diep geworteld. Ja, eens vocht ik met Bert om het behoud van ons huwelijk, maar toen hij me losliet, heb lk geen enkele poging gedaan hem terug te winnen. Alleen in mijn dromen ben ik overwinnaar. Dan ontdekt Hans dat hij mij liefheeft. Dan triomfeer ik over Mary. O, dwaas die ik ben. Waarom kan ik niet in werke lijkheid proberen hem te veroveren? Iedere dag ben ik bij hem. Ik ben zijn vrouw. Zou hij met Mary hebben kunnen praten zoals hij met mij ge daan heeft over meester Mellinger? Zou hij met Mary samen kunnen bidden? Wiesje, hou op! Hou alsjeblieft op! Jouw por tie verdriet, is het zo groot? Omdat nooit iemand je rozen gaf. En zijn er geen miljoenen mensen die nooit rozen kregen? Die ook nooit een man als Hans hadden en nimmer een kind in hun schoot droegen. Nooit rozen, zelfs geen en kele andere bloem. Anton Mellinger. Zal ik hem altijd blijven zien daar op het schoolplein, zijn jasje wapperend in de wind, en zijn hand die om hoog ging? En ik wist niet dat hij geen hoop meer had en geen moed. Mijn hart bonst weer even heftig iedere keer als ik denk aan dat ene moment, dat onherroepelijke ogenblik. Telkens gebeurt het opnieuw, alsof ik het nu nog kan tegenhouden met mijn gedachten. Voor de laatste maal zwaaide ik naar hem, naar de aardige har telijke meester Mellinger. die nooit bestaan heeft. Of toch wel? Ik gooi mijn jasje weer uit. Het is snikheet in de kamer. Of ben ik zo warm? Waar blijft Hans nu toch? „Bedenk dat God het is die hem oor deelt en dat wij een genadige en barmhartige en rechtvaardige God hebben". Het neemt de be nauwdheid weg, de panische angst om dat ene ogenblik. Alsof mijn gekrampte handen-opengaan, en ik loslaat. De telefoon is nog maar nauwelijks overge gaan, of ik houd de hoorn al in mijn hand. „Het spijt me verschrikkelijk, Wies. ik red het niet." O, stil maar. ik wist het al. Je gaat niet mee. Maar ik moet het je nog zeggen. Ik wil het je nog zeggen voor ik wegga, Hans! „Hallo Ben je daar?" „Ja," antwoord ik benepen. „Ik ben hier bij moeder," zegt Hans..„We ko men zo naar je toe. Moeder gaat mee." „Maar dat hoeft niet!" roep ik. „Kun je kunnen we vanavond dan niet (Wordt vervolgd) Belgische vrachtwagenchauffeur die levensgevaar opleverde voor de overi ge weggebruikers, te pakken te krij gen. Eerst nadat hij met zijn zwaar be laden wagen onder Lexmond in de zachte berm belandde, kon hij na een mislukte vluchtpoging door de rijks politie worden ingerekend. De man, de 26-jarige P. A. D. uit het Belgische Capelle op den Bos is te Vianen inge sloten. De pogingen zijn eveneens beschon ken collega, die met een andere vracht wagen reed, te arresteren, mislukten echter. Deze wegpiraat zou in Brabant zijn ingerekend. Bij een café bij Raamsdonksveer had een automobilist gezien hoe de Belgen dronken in hun auto's klauterden. Op het verkeersplein te Gorkum belde hy de gemeentepolitie. Toen de politie daar aankwam, was de dronken chauf feur reeds gepasseerd in de richting Utrecht Onder Lexmond verloor de Belg de macht over zyn stuur en kwam in de berm terecht. Hy ploegde met *yn zware wagen over een afstand van 160 meter door het gras. Ondertussen had hy een gedeelte van zijn lading, eternlt-bulzen, op de weg verloren. Vechtpartij De dronken chauffeur wenste zich ech ter niet' over te geven. Een inspecteur van de A.N.W.B.-wegenwacht raakte slaags met hem, toen hij wilde vluchten. Inmiddels was ook de rijkspolitie op het toneel verschenen. Toen kon hy gauw gegrepen worden. D. was. toen hy werd verhoord, zo dronken, dat hij nauwelijks zijn eigen naam kon zeggen. De postcommandam van de politie ln Lexmond vertelde ver ontwaardigd. dat hij in zijn hele loopbaan nog nooit een chauffeur had ontmoet die zo „zat" was. De Belg, die ln Nederland voor de rechter zal verschijnen, was op weg naar de Noord-Oostpolder. Zijn maat. de tweede dronken Belg. as tijdens het drinkpartij tje op weg iar huis. Hij vertrok van het café in de andere richting. De Noorse sopraan, mevrouw Aas Nordmo Loevberg, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De ver sierselen zijn haar gisteren in de Neder landse ambassade in Oslo overhandigd door de Nederlandse ambassadeur in Noorwegen, dr. H. J. Levelt. Mevrouw Nordmo Loevberg heeft in Nederland een concert gegeven tydens het bezoek, dat koning Olav aan ons land bracht. Hilversum L 402 m 19.00 Neuws en weerpraatje 19.10 Radiokrant 19-30 Leger des HeiIskwarUer 19.45 Op de mar. ai. praatje 19.50 Klas gram 20 05 Stereo foni sche uitzending; Radio Filharmonisch or kest en solist: moderne muziek 21.00 Voor- 22.00 Bijbelse gezangen: De Kerk. de Bijbel en het lied 22.30 Nieuws 22.40 Gedeeltelijke uitzending Kerstbijeenkomst te Brantford (Ontario - Canada) 23.00 Me- tropole orkest: Lichte Skandinavische mu ziek 23 30 Lichte gram 23.55—24-00 Nieuws. Hilversum H, 298 m. 19.00 Voor de kin deren 19.10 Meisjsekoor 19.30 Artistieke staalkaart 20.00 Nieuws 20.05 Stereofonische uitzending: Dansorkest en zangsolisten 20.40 Vocaal-instrumentaal ensemble: lichte mu ziek 2100 Italiaans operaconcert (In de pauze 22.15—2E 25 Nieuws) 23.15 Jazz- magazine 23.53—24 00 Nieuws. Berlijns Promenade Orkest o.l.v. Hans Car- ste; Sel. .Blume von Hawaii" (Abraham) Elfi Mayerhofer. Kurt Wehofschitz. Willi Hofmann, Astrtd Brack. Bernd Hansen. Koor en Orkest o.l.v. Horst Kudritzki. Pepe - Wooden heart - Das kann morgen vor'l?i - Der rote Tango - Caballero Coltgnon: Oh (Byron) Orkest Pee Wee Hunt: On a slow boat to China (Loesser), Kay Starr; Sentimental journey (Brown) idem: So blue (Henderson) Jor.ah Jones Quartet: Cest si bon (Herney) Eartha Kitt; Just an old fashioned girl (Fisher) idem: Johnson rag (Hall) Red Nichols and the Five Pennies: Baby, won't you please come home (Warfield) idem: Makin' whoopee Gerry Mulligan, Jon Eardly. William Crow, Don Ferrara, John Sims, Robert Brookmeyer, John Morrison; Blues, idem: The will be some changes made (Higgins) Jimmy Rushing, Dave Brubedk Quartet; My melancholy baby (Norton) idem; I never kenw (Pitts) idem; Olé (Coltrane) John Coltrane. George Lane. Freddie Hub bard. McCoy Tvner. Reggie Workman, Art Davis. vanavond .15 Epiloog. NTS: 2235—2230 Journaal. Nederland n. NTS: 20.00 Nieuws in het kort 20.01 Wedloop om morgen, programma hulp aan ontwikkelingslanden. VPRO: Programma voor morgen I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuw ging) 8 00 Nieuws 8.13 Voor de Jeugd 8.20 10.05 Russische orkestwerken (gr) -" 'ten VPRO op het 12.30 Meded ten behoeve tuinbouw 12.33 Deze week 13.00 Nieuw» 13.15 Promenade orkest 13.45 Voor de vrouw NCRV: 14.15 Marsmuziek 1430 Lichte gram '4.40 Zij waren bereid, hoorspel 13.20 1' lezing 18.40 Amus muziek uit Oostenrük en Zuid-Amerika. Hilversum II. 298 m. AVRO; 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 0.15 Lichte gram 8.50 Ochtendgym 9.0o De groenteman 9.05 Kerstliederen 930 Oude kamermuziek (gr) 9.40 Morgenwijding 10.00 orkest 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12.33 Operettemuziek (gr) 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 1325 Beursberichten 13.30 Orgel en zang: amus liederen 14.00 Ste reofonische uitzending: Sopraan en piano- moderne kerstliederen 1430 Variété-Thea ter. ges-ar programma 15.46 Klass orkest muziek (gr) 16.00 Nieuws 16.02 Voordracht 5 Eventueel a de WD: Lui de WD 1830 Licht orkest. Televisie. Nederland I. NCRV: 15.00— 15.45 Voor de vrouw 16.00—16 15 Voor de

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7