Kamer aanvaardt alternatief hoger kleuterschoolgeld Ds. Toornvliet krijgt kort studieverlof Zweden in 1967 naar rechts Nieuwe fabriek van Opel Vereniging Chr. Mulo bijzonder verontrust Studenten bezorgd over begroting van onderwijs van Kerstgroet cle paus Een woord voor vandaag Hf iele er'is geen betere! Bert Stoop redacteur fè Christian Century Legenden rontl bloeiende boom van Glastonbury WOENSDAG 23 DECEMBER 196 i Mogelijk naar Amerika (Van onze kerkredactie) HAARLEM Ds. G. Toornvliet, de bekende predikant van Radio- Bloemendaal gaat drie maanden met studieverlof. De wenselijkheid van een dergelijk verlof werd uit gesproken door de classis Haarlem, toen deze onlangs bijeen was. De classis vroeg de kerkeraad ds. Toornvliet dit verlof te verlenen opdat de classis rustig de tijd zal hebben om de toekomstige positie van ds. Toornvliet te bespreken. Algemeen is bekend dat er de laatste maanden moeilijkheden ontstaan zijn tus sen deze gereformeerde predikant en zijn kerkeraad. De kwestie is aan de classis voorgelegd. Er werd een commis sie van goede diensten ingesteld. Het rapport van deze commissie heeft tot een uitvoerige bespreking geleid. Uit eindelijk werd uitgesproken dat de clas sis met de gereformeerde deputaten voor de evangelisatie van de particuliere sv- node van Noord-Holland zal gaan overleggen of deze predikant in de toe komst zijn werk kan verichten onder hun verantwoordelijkheid en toezicht. Radiopastoraat Ds. Toornvliet deelde ons mede dat hü van plan is om dit studieverlof te ge bruiken om zich verder te verdiepen in de mogelijkheden van het radiopastoraat. De classis heeft een dringend verzoek gericht aan de eerstvolgende particuliere synode van Noord-Holland om te bestu- STOCKHOLM Op 3 september 1967 zal Zweden rechts in plaats van links houden. Deze datum voor een van de meest omstreden hervormingen van deze eeuw is thans door de staatscommissie voor rechtsverkeer officieel vastgesteld. Na die datum zal alleen nog links gehouden worden in Engeland, Malta en IJsland. In Zweden is meer dan tien jaar over de hervorming gesproken en in 1956 is zij het onderwerp geweest van de tweede Zweedse volksstemming van deze De totale kosten van de overschaki KLM verkocht laatste DC3's DEN HAAG De laatste twee DC 3- vliegtuigen van de K.L.M. zijn verkocht aan Indonesië en zijn vandaag van Schiphol voor een zeven dagen durende afleveringsvlucht naar Djakarta ver trokken. Omdat deze vliegtuigen, naar heden daagse maatstaven, slephts een beperkt vliegbereik hebben, zullen de PH-DAB (gezagvoerder C. F. E. Trip) en de PH- DAR (gezagvoerder G. H. de Jong), vrijwel dezelfde route kiezen die hun vooroorlogse voorgangers op de verre oosten l(jn volgden. Sedert de K.L.M. 1936 de eerste DC-3 (Ibis) in dienst stelde, heeft de K.L.M. 78 vliegtuigen van dit type in gebruik gehad: 24 voor-oorlogse DC 3 S en 54 van de later gebouwde militaire versie, welke meer bekend is als C47 of Dakota. RUESSELSHEIM Opel, de Duitse dochteronderneming van General Motors Corp is voornemens te Kaiserslautern een nieuwe fabriek te bouwen. De ge meenteraad van die stad heeft dinsdag de verkoop van een stuk gemeentegrond ter j.rootte van 150 hectare aan Opel goed gekeurd. Opel is voornemens op het terrein eer fabriek voor de vervaardiging van stuur- installaties, schokbrekers en andere on derdelen te bouwen. In de fabriek, die medio 1965 gereed moet zijn, zullen 2.000 personen te werk gesteld worden. Op de veeboerderij van de gevangenis van de staat Maryland zijn verleden week twee gevangenen overleden na het drinken van anti-vries met een synthe tisch aroma. Zestien andere gevangenen, die eveneens van de vloeistof dronken, moesten zich onder doktersbehandeling stellen. deren of het mogelijk is dat ds. Toorn vliet zijn radiowerk onder toezicht van de evangelisatiedeputaten kan verrich ten. Daarbij zou het niet gaan om de uitzendingen van de gewone kerkdien sten van de gereformeerde kerk van Bloemendaal. maar om de bijzondere evangelisatiediensten, die geleid worden door ds. Toornvliet. Diensten In ieder geval is reeds met de kerke raad overeengekomen dat ds. Toornvliet de avonddiensten blijft leiden, die om elf uur de volgende zondagochtend wor den uitgezonden. Deze bijzondere dien sten zouden dan onder de verantwoor delijkheid van de evangelisatiedeputaten tot stand moeten komen. Over de ochtenddiensten die rechtstreeks om half tien worden uitgezonden wordt nog ge sproken, In de kring van vrienden van Radio Bloemendaal wordt nu gesproken over de mogelijkheid deze radio-predikant tij dens zijn studieverlof drie maanden naar Amerika te laten gaan, om zich daar op de hoogte te stellen van het christelijk radiowerk zoals dat daar wordt verricht. Bezwaren tegen de ziektekostenregeling rijksambtenaren DEN HAAG Gebleken is dat een groot aantal rijksambtenaren bezwaren heeft tegen de voor rijksambtenaren en onderwijzend personeel voorgekomen en straks verplichte ziektekostenregeling. Een comité van ambtenaren nam de taak op zich deze bezwaren te formuleren en liet onder 3.000 ambtenaren een schrijven circuleren waarmee 2.100 hunner door het plaatsen van hun handtekening in middels al adhaesie hebben betuigd. In dit comité namen o.m. zitting de heren J. W. Abelman te Den Haag, hoofdcommies a, mr. A. W. G. Mazzola te Wassenaar, referendaris, en drs. D. van der Werf te Den Haag, wetenschappelijk ambtenaar Kort samengevat komen deze bezwaren ïer op het volgende: Voor ongehuwden en een aanbal mid delbare en hogere ambtenaren ontstaat het nadeel, dat zij voortaan een hogere premie voor ziektekostenverzekering zul len zijn verschuldigd dan thans het geval is. Daarenboven is men er in het bijzon geschrokken, dat van de kosten wegens ambulante medische hulp dat zijn alle kosten, welke buiten het zieken huis worden gemaakt door de betrok kenen een percentage van 13 pet, in enkele gevallen zelfs meer, zal moeten worden gedragen. Weliswaar zijn bedoel de kosten en de te betalen premie be perkt tot 5 pet van het jaarinkomen der verzekerden, doch dergelijke eigen risi- voor de iaagSt gesalarieerden, zij of hun gezinsleden een ziek- enige betekenis krijgen, bijzonder te drastisch (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM De Vereniging voor christelijk MULO, die gis teren en vandaag haar jaarverga dering hield, heeft in een resolutie haar bijzondere verontrusting uit gesproken over de trage voortgang van de voorzieningen voor het ulo. Daardoor ontstaan in vergelijking tot andere vormen van voortgezet onderwijs onrechtvaardigheden en wordt de overgang naar de nieuwe situatie onder de Mammoetwet bemoeilijkt en geremd. In deze resolutie, die de vereniging gezonden heeft aan de minister van on derwijs. zijn staatssecretaris mr. J. H. Grosheide en de Eerste en Tweede Ka- noemt de vereniging onder andere de niet meer aangepaste werking van de leerlingenschaal, het ontbreken van maatregelen tot verlichting van de taak van schoolhoofden en ten aanzien van niet-onderwijzend bedienend personeel de chaotische toestand op het gebied in de salarisregeling. De vereniging dringt er bij de regering j> aan, onverwijld doeltreffend maatre gelen te nemen en gedane beloften na te komen. Dit laatste betreft vooral het wegnemen van onvolkomenheden in de jongste salarismaatregelen. Deplorabel laar, herinnerde er in zijn openings woord aan, dat dit de tiende keer was, dat hij een openingswoord uitsprak. Bij de eerste keer (in 1955) had de vereni ging ook een telegram aan de regering moeten verzenden, waaruit verontrusting sprak over de onzekere situatie, waarin het ulo zich bevindt. Nu meende hij echter van een deplorabele toestand te moeten spreken. Bij de overgang naar de nieuwe struktuur van het voortgezet on derwijs volgens d e mammoetwet ont breekt het het ministerie aan vaardigheid en aan vaart, zo zei hij. De overgang geschiedt veel te plotse ling Het aantal mensen, dat volledig op de hoogte is, is slechts gering. De heer Tigchelaar vond een duidelijker stem de kant van de overheid dan ook gewenst. Zoals het nu gaat, is de afbraak veel drastischer, dan voor de nieuwbouw noodzakelijk is. Blunder Het feit, dat onder de zes ulo-scholen, die met de havo-opzet mogen experimen teren, slechts één protestants-christelijke is, noemde hij een affront voor het christelijk onderwijs en een grote poli tieke blunder. De vereniging voor christelijk MULO Is vrij stabiel en gezond. Het ledental is In de periode 1954-1964 gestegen van 1650 tot 3115. Van de 3315 plaatsen aan chris telijke ulo-scholen Is een aanzienlijk aan tal (193) vacant, terwijl 168 leerkrachten niet de hoofdacte bezitten. Het leerlln- gental gaat langzaam vooruit, vooral in het oosten. In het westen, met name in de grote steden is ar achteruitgang. De christelijke ulo-onderwijzers woon den gisteravond de opvoering bij van het toneelstuk De rode Pimpernel. Gemiddeld 32,4 leerlingen per onderwij skracht DEN HAAG Volgens het Centraal bureau voor de statistiek zijn er het vorig jaar 1.075 onderwijzers bü het gewoon lager onderwijs bijgekomen, zodat het aantal leerkrachten bU het g.l.o. 43.088 werd. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer bedroeg vol gens deze statistiek van 14 januari 1964 32,4 (vorig jaar 33,2) bjj het g.l.o. Bij het voortgezet lager onderwijs aren 1.678 onderwijzers werkzaam, een vermeerdering van negen leerkrachten na het vorig schooljaar. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer be droeg bij het v.g.l.o. 23,3 (23,7). Het aantal scholen voor g.l.o. bedroeg 7.778 (vorig schooljaar 7.745», terwijl het v.g.l.o. op 348 (vorig jaar 360) scholen werd gegeven. Bovendien was aan 63 (71) scholen voor g.l.o. een afdeling voor v.g.l.o. verbonden. Het aantal leerlingen bij het g.l.o. be droeg 1 395.400 (1.395 000) en bij het g.l.o. bijna 39.200. Het vorig schooljaar as dit ruim 39.600. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In haar laatste vergadering vóór het Kerstreces heeft de Tweede Kamer gisteren z.h.s. haar goedkeuring gehecht aan de begroting-1965 voor on derwijs, kunsten en wetenschap pen. Ze deed dit na zich te hebben neergelegd bij het door minister Bot aangegeven alternatief voor de verhoging van het kleuter schoolgeld, nl. de latere invoe ring van de verdere verlaging der leerlingenschaal bij het lager onderwijs (baten voor d-e schat kist ƒ6.140.000, waarmee het achterwege blijven van het ho gere kleuterschoolgeld ad 6,5 miljoen ongeveer is gecompen seerd). SEen amendement-Vis (soc.) om dit al ternatief weer ongedaan te maken werd door de Kamer met 87 tegen 41 (P.v.d.A., P.S.P., C.P.N.) stemmen ver worpen. Minister Bot had tevoren ver klaard. dat bij aanvaarding van hel amendement de onderwijsbegroting bo ven het door het kabinet toelaatbaar geachte maximum zou stijgen. Dit moest hij ten sterkste ontraden. Hij verzekerde dat al het mogelijke zal worden gedaan Investeren voor toekomst Het onderzoek naar een compensatie voor het niet-doorgaan van de college geldverhoging wordt nog voortgezet. Voorzover het alternatief gezocht zal worden in de sfeer van de studenten voorzieningen. zullen eventueel de Aca demische Raad en langs die weg ook de Nederlandse Studentenraad bij het c leg worden betrokken. De Kamer verwierp ook de motie-Vis waarin werd uitgesproken dat de voorge nomen verhoging (per 1 januari a.s.) van de cursusgelden voor het nijverheidson derwijs 2,6 miljoen) geen doorgang behoort te vinden en dat de desbetref fende circulaire dient te worden inge trokken. Alleen de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. stemden vóór. Staatssecretaris Grosheide toonde overtuigend aan deze maatregel geen retributieverhoging is, maar autonome oorzaken heeft, die in geen enkel opzicht verband houden met de gronden waarop de regering aanvan kelijk tot een verhoging van het college- kleuterschoolgeld meende te moeten overgaan. De staatssecretaris ging ook in op de bezwaren van de heren Van Bennekom (a.r.) en Schuring (c.h.) tegen de achter stelling van het protestants-christelijk ulo bij het experimenteren met havo- scholen. Hij vond de verdeling (slechts één van de zes aangewezen ulo-scholen is protestants) ook niet ideaal. Er was ech ter geen tijd meer voor een betere deling en het zou niet verantwoord zijn geweest het havo-experiment nog een jaar te laten wachten. Volgend jaar zal weer een aantal scholen meedoen en bij de selectie zal dan met de nu geuite bezwaren rekening worden gehouden. Bij de bespreking van aangelegenheden betreffende het hoger onderwijs ver klaarde minister Bot geen behoefte te hebben aan de instelling van een missie ter bestudering van het vraagstuk het studieloon. omdat studieloon zijn mening volkomen in strijd is met het karakter van het huidige studie- toelagenbeleid. LEIDEN Het algemeen be stuur van de Studentenvakbewe ging (S.V.B.) is niet onverdeeld verheugd over de resultaten van de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen door de Tweede Kamer. Naast de opluchting over het niet- doorgaan van de verhoging der collegegelden blijft het S.V.B.-be- stuur bezorgd over verdere ont wikkelingen. Hel is de SVB niet duidelijk, waar de minister voor het volgend begrotings jaar de benodigde gelden vandaan wil halen. Het lijkt er angstig veel op, dat dan moet worden ingehaald, wat dit be grotingsjaar door de verhoging der col legegelden had moeten binnenkomen. De debatten in de Tweede Kamer er de besprekingen in de vaste kamercorri missie van onderwijs hebben bij de Stu dentenvakbeweging niet de indruk ge wekt, dat minister Bot de gelden, die in het wetenschappelijk onderwijs worden gestoken, ziet als een investering in de welvaart van morgen. Het SVB-bestuur heeft de indruk, dat de minister te veel aandacht schenkt aan de cijfers vroegere begrotingen en te weinig de werkelijke situatie. Recht op studeren Kerk mag geloof niet opdringen ROME In de traditionele kerst boodschap van de paus, die gister avond over de zenders van Radio Vaticaanstad werd uitgezonden, pleit hij voor een beëindiging van racisme, nationalisme, armoede en maatschap pelijke ongelijkheid onder de men sen. Hij schonk in het hijzonder aan dacht aan de godsdienstvrijheid. Volgens de paus is de Rooms-Katho- lieke Kerk gekant tegen pogingen de grondslagen van andere geloven aan het wankelen te brengen, wanneer zij niet strijdig met het algemeen belang zijn. Ook zou de kerk gekant zijn tegen po gingen de mens een geloof op te dringen dat niet vrijelijk aanvaard wordt. De paus zei dat de kerk openlijk haar bezorgdheid tot uitdrukking moet bren gen, wanneer het recht van een volk zijn godsdienst te belijden belemmerd, verhinderd, verboden en zelfs gestraft wordt door de overheid. Programma In wat hij noemde „ons programma" bood de 67-jarige leider van de Rooms- Katholieke Kerk de diensten van zijn kerk aan de wereld aan om steun te geven aan de pogingen van de mensen van goeden wille het gemeenschappe lijk welzijn te bevorderen, een uni versele vrede tot stand te brengen en de broederschap tussen alle mensen te verwerkelijken. De paus zei dat de kerk hierbij het onuitputtelijk erfgoed van de goddelijke en menselijke leer en de zedelijke kracht ter beschikking stelt. Zij biedt dit erf goed de moderne wereld ter vrijwillige aanvaarding aan en de wereld kan dit niet afwijzen als zij werkelijk op naar eigen redding uit is. Ontwapening De preek van de paus bevatte ook een bewogen oproep tot ontwapening. Let terlijk zei hij: „Wij zouden graag willen dat een edelmoedig onderzoek ingesteld wordt, hoe tenminste voor een deel en in stadia de militaire uitgaven ge bruikt zouden kunnen worden voor hu manitaire doeleinden, en dit, niet alleen ten voordele van de betrokken landen, maar ook voor andere landen die zich in een staat van ontwikkeling of in be hoeftige staat bevinden". Ds. P. B. Lengkeek met emeritaat GRONINGEN Met Ingang van 1 januari 1965 zal ds. P. B. Lengkeek, secretaris van de Stichting gereformeerde sociale zorg met emeritaat gaan. Ds. Lengkeek werd 2 februari 1903 geboren en aanvaardde het predikambt 25 augustus 1946 te Nieuwe Schans. In 1948 verwisselde hij deze standplaats met Eestrum. In 1959 kwam hij buiten vaste bediening, waarna hij benoemd werd tot secretaris van de stichting voor sociale zorg. Het emeritaat wordt verleend om invaliditeitsredenen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maria-Horebeke (Belg. Vlaanderen)L. J. Geluk te Hoornaar; te Nieuws- en Sint Joostland: P. Siderius, te Laren (N.H.) Sint-Annaland en voor Waarder Bedankt voor Haamstede <Zld.): H. Postma te Veendam; voor Eist (U L. Doppenberg te Wilsum (Ov.) en voor Oudeschoot (2e pred-pl.-toezJ. Visser te Haulerwijk. Beroepbaarstelllngen: G Allers, dir. herv. Buurt- en Jeugdcentrum „Bos en Lommer", Amsterdam-W.. Lekstraat 88 I, te Amsterdam-Z.; P. Siderus, vic., Ja- gersweg 28. Laren (N.H.). GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Ulrum: E. Koop te Enu- matil. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te IJsselmonde: H. Ligten- berg te Oudemirdum; te Rhenen: P. Blok te Dirksland; te Artesia (Californië- USA): C. Hegeman te Sioux-centre (Iowa. USA), voorheen te Genemuiden. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Beroepen te Muntendam: K. Corporaal te Scheveningen. Als Johannes de Doper geboren wordt, begint zijn stomme vader te zingen. Bijna een jaar lang heeft hij geen woord kunnen spreken, maar nu wordt zijn tong losgemaakt om even het scherm op te lichten, opdat de mens tot ver achter zijn eigen horizon kan zien. Wat is onze toekomst? Dat wij zonder vrees, uit de hand der vijanden verlost, Hem kunnen dienen in heiligheid en i rechtigheid voor Gods aangezicht. Zacharia spreekt over verlossing van vijanden, maar het niet het grootste, over vergeving van zonde, maar zelfs dotl is niet het belangrijkste. Wat zijn hart het meest verblijdt is de gedachte dat het volk God weer kan dienen. Wat zijn wij geestelijk vaak op onszelf uit. Wij verlangen naar A verlossing van onze geestelijke en lichamelijke kwalen; toij f verlangen naar een antwoord op onze vragen; w{j verlangen naar hulp bij onze moeilijkheden. Maar ons leven is niet hersteld als onze zonden vergeven zijn,, als toe verlost zijn. Christus wil meer doen: Hij is gekomen en r Hij komt om ons tot bruikbare mensen te maken. Wij kunnen een motor uit elkaar halen en ieder onderdeel reinigen en J herstellen, maar dat is maar de ene helft van het werk van een monteur. Daarna moet hij alles weer zijn plaats geven. Pas dan kan de motor lopen. Zo vaak denken wij aan wat de komst van Christus voor ons betekent, onze reiniging, onze vergeving. Maar echt kerstfeest iSc} gaan we pas vieren als we ons afvragen wat de komst uoorj^a God betekent. Kerstmis is de eerste stap op weg naar een Wi herstel van de mens, opdat hij weer bruikbaar wordt voor God. P11 Wij lezen vandaag: Lucas 139-58. ifel, VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE, GOUDSESINGEl 92. ROTTERDAM. St »ng Jw Ook Jood en rooms-katholiek G< (Van onze kerkredactie) Het bekende Amerikaanse chris telijke weekblad Christian Cen tury heeft naast de redactie nu een nieuwe redactieraad aange steld. Daarin hebben naast protes tanten nu ook een Jood en een rooms-katholiek zitting. -Tevens is benoemd de correspondent van Het Vrije Volk in Bonn, Bert Stoop, die jarenlang de kerkredacteur is ge weest van dit dagblad. Stoop was reeds correspondent van de Chris tian Century. Christian Century is jarenlang een vai weekbladen geweest in Amerika. Het kreeg tot ver buiten de grenzen bekend heid. De laatste jaren evenwel moet het verbeten strijd om het bestaan voe- Naast dit blad ontstond het ortho doxe blad Christianity Today, dat een zeer snelle groei meemaakte en met meer dan 200.000 abonnees de Christian Cen tury volkomen overvleugelde. Enkele jaren geleden had de Christian entury nog maar 37.000 abonnees. Er werd toen een poging ondernomen het blad nieuw leven in te blazen. Of de campagne succes heeft gehad is nimmer meegedeeld. Bijna een jaar geleden leg de de hoofdredacteur Harold E. Fey de pen neer om een andere taak te aan vaarden. Zijn rechterhand Kyle Hassr'- Witte bloesem met de Kerst GLASTONBURY bloeit hij elk jaar als de Glastonbury inheems is. Dezer dagen is er in En- mensen de geboorte van Door de eeuwen heen is geland een doornboom Christus vieren. Er zijn hij door stekken verme- gaan bloeien. Aan deze trouwens verschillende nigvuldigd, maar buiten knoestige oude boom, die legenden aan de won- Glastonbury bloeit hij op het kerkhofvan de derboom verbonden. Hij zelden. zou voortgekomen zijn plaats Glastonbury Somerset staat is de le- uit de staf van Jozef pende verbonden, dat hij Arimathea. Deze Dit gedeelte van En geland is trouwens toch bekend om zijn legenden. zich zou bevinden op de tweeduizend jaar gele- Glastonbury is de mo- derne naam voor Avo- lon, de hoofdstad van Koning Arthur. Hier leefde ook koning Cole, ke boom de doornen- Bij Glastonbury tor, een kroon voor de Heiland dreigende heuvel boven lenden getrokken, die gemaakt zou zijn. de stad, zc over de muur van de be- Wel is bekend, dat de heilige graal graafplaats genieten pan boom oorspronkelijk uit laatste avondmaal ge- de witte bloesempracht. Palestina komt en dat bruikte beker hebben Volgens oude verhalen zijn soort reeds lang te opgegraven. -e- Gd- 18 november wordt r medegedeeld dat een geheel nieuwe dactieraad is benoemd. Uit de lijst namen is die van Martin Luther King, kir: de bekende negerleider verdwenen. Hij jevs i nog werkelijk tijd be te druk schikbaar te stellen. Voor het eerst in de geschiedenis heeft dit oecumenisch-protestantse weekblad nu ook een Jood, David Danzig, en een T bekende rooms-katholieke publicist (gepn geestelijke), Michael Novak benoemd. 'O01 Het blad zal echter zijn protestants ka- tot rakter behouden. fel. Bert Stoop en de Engelsman Cicel (re< Northcott z(jn de enige niet-Amerikanen ,om die tot de redactieraad zijn toegetreden. Bekende persoonlijkheden zijn nog Betty Thompson, jarenlang een van de voor- aanstaande medewerksters van de infor matiedienst van de Wereldraad van Ker- ken en per 1 januari benoemd tot secre- (aresse-generaal van de methodistenzen- ding, prof. dr. Jarosiav Pelikan van Yale L University en bisschop James A. Pike faa va« de Episcopaalse Kerk. T.H. Eindhoven nu 2000 studenten EINDHOVEN De Technische hoge- W'r school heeft gisteren het aantal van 2000 T studenten bereikt. De 2000ste student was kin de 19-jarige A. C. M. Heersche uit Zun- derl De jongeman kreeg een boekenbon. Toen in 1957 de Eindhovense T. H. startte was het aantal eerstejaarsstuden- 1 100 geraamd. Op basis op 80 hiervan rekende men op 1000 studenten fel in totaal. Er werden het eerste jaar L echter 240 studenten ingeschreven. Op (all grond van de ontwikkeling mag volgens p de rector magnificus, prof. dr. k. Post- humus, in 1968 de inschrijving van de 3000ste student worden verwacht. Prijzenheschikking frisdranken ingetrokken (18 T - den HAAG De minister va,. ,eK mische zaken heeft na overleg met het L bedrijfschap frisdranken, de algemene J ISederlandse bond van bierhandelaren en mineraalwaterfabrikanten en een ver- tegenwoordiger van de gezamenlijke Mi middenstandsbonden besloten de prijzen- (to beschikking frisdranken 1964 in te trek- 1 ken. Gebleken is nl.. dat de beschikking de op juiste wijze wordt nageleefd, zo be- tot richt het ministerie. Ook waren de organisaties bereid te verklaren, dat van de huidige prijzen niet zal worden afgeweken, dan na overleg met het *9' ministerie van economische zaken. P* Onderwijzersakte voordeligste opleiding geeft b R.E.S.A. - Hilversum commissie van onderwijs gepleit vooi 'ettelijk vastleggen van het recht op wetenschappelijk onderwijs en het in stellen van een commissie ad hoc, die de gevolgen, die hieruit voortvloeien, moet bestuderen. De NSR zegt, gezien de noodzaak m werkelijke democratisering, o tuigd te zijn van het feit, dat het recht op wetenschappelijk onderwijs dringend feitelijke erkenning behoeft door vast legging in de wet Eén van de consequen ties van een dergelijke wettelijke basis zal het recht op een studiekostenver goeding zijn. welke zowel feitelijk als naar de geest een belangrijke barrière middelbare en lagere milieus op heft In dezelfde brief spreekt de Nederland- _j Studentenraad zijn voldoening uit over het feit, dat de minister voorshands niet van plan is. de indiening van een wets- onderwerp tot verhoging der collegegel den te bevorderen. Tegelijk vraagt de raad ecjiter, ook alternatieven als verho ging van het inschrijfgeld of beknotting LONDEN De bestuurder van eer dieseltrein is dinsdag achter zijn bedie ningspaneel doodgebleven terwijl het voertuig met de nietsvermoedende passa- f;iers op volle snelheid voortraasde. Ge- ukklg was een stoker in staat de bestu ring over te nemen. Hij bracht de trein veilig het station van Carlisle, in Noord Engeland, binnen. Hoe bepaal lk mijn kans?, door prof. dr. F. Schuh. Uitgave Agon Elsevier, Amsterdam. Prof. Schuh, indertijd wiskundig wonderkind, verrast nog hij is al negenenzeventig met zijn pu* blikaties. Nu weer met een boei ende grote pocket over kansbere kening. Deze heeft met vroeger werk gemeen, dat zij interesse weet te wekken voor de wiskunde ook bij hen die dit nooit bij zich zelf mogelijk hebben geacht. Na tuurlijk, om het boekje te kunnen waarderen, heeft men enige ele mentaire wiskundige kennis nodig, Amadeus (een wereld in .wor ding), door John Knittel. Uitga ve H. Meulenhoff. Amsterdam. Intrigerende roman over de fan tastische plannen van een inge nieur aan een waterkracht-centra le, eerst in wetenschappelijke tijd schriften gepubliceerd en nu ach tergrond voor een luchtiger ver- haaL Wij kunnen evenwel niet ge loven dat er veel lezers zijn die ..liefde en ideaal" volkomen ern stig nemen, daarvoor loopt het verhaal te gemakkelijk. De ano nieme vertaling is met grote haast vervaardigd. (400 blz., f 7.90). Een historische roman in ver taling van J. T. F. van Es spelend in het Engeland van de 14de/15de eeuw. Het gilde, de ab dij. alles past in het vaste levens patroon. Een, geboren als lijfeige ne weet zich hieraan te ontworste len. De bekroning van zijn harde werken is een huis in de stad. Een boeiend boek vol romantiek, in de Cultuurserie. (380 blz.. 14,90) Twee minuten, door ds. G. Meynen. Uitgave N.V. v.h. Van Keulens Periodieken, Den Haag. In deze vijftig twee-mlnuten-toe- spraakjes door de Utrechtse gere formeerde predikant voor de We reldomroep worden voorbeelden uit het dagelijks leven gebruikt om de lezer op te roepen tot vernieu wing. Met weinig woorden weet de schrijver de kern te raken. Het boekje is voorzien van tekeningen van Chris Schut. (71 blz., ƒ3,90). Als de leeuw xljn prooi slaat, door Wilbur A. Smith. Uitgave Ad. M. C. Stok, Zuld-Holland- sche Uitgeversmaatschappij Den Haag. Deze goede Afrikaanse roman laat de gold-rush herleven, waar bij op bijzondere manier de tra giek van de vele jonge mensen die door de goudkoorts waren aange grepen wordt beschreven. Span nend worden de „avonturen" van de hoofdpersonen verhaald. Sean Courteney, de „leeuw" in de titel van het boek, ziet de lezer op groeien binnen korte tijd van kind tot man. Als kind nog gedraagt hij zich heldhaftig in enkele gevech ten met de Zoeloe's, doch al spoe dig trekt het avontuur. Als hij en een vriend een rijke goudader hebben gevonden, worden beiden miljonair. (312 blz., 14,50) Strijd en overwinning van ds. Blumhardt, door Jan van Gijs. Uitgave Gideon N.V„ Emmen. Jan van Gijs verhaalt van een episode uit het leven van de be kende predikant J. C. Blumhardt, die omstreeks 1840 in het in het Zwarte Woud gelegen dorpje Mött- lingen stond. Blumhardt bond de strijd aan tegen demonische gees ten. De auteur geeft op sobere wijze verslag van Blumhardts strijd en overwinning. Hij doet dit. zoals hij zegt, om Gods kinde ren toe te rusten tot dienstbetoon. (170 blz., 3.90). Psychologische Encyclopedie, door drs. H. van Praag. Uitgave W. de Haan. Zeist. geeft ..Psy chologie in theorie en praktijk" schreef, een hedendaags beeld van de psychologie. Alle vormen daar van en meningen van psychologen hebben in deze pocket een plaats gekregen. Aan de encyclopedie vooraf gaan een zevental hoofd stukken, beschrijvende de huidige stand van de psychologie. Men moet wel kennis van zaken heb ben. wil men dit boek kunnen hanteren (223 blz. 4.50) Het oude China, door dr. Wil liam Watson. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. Watson, als assistent-conservator voor oosterse oudheden verbonden aan het Brits Museum, belicht in deze grote Phoenix het oude China tot aan de Han-dynastie op basis van de jongste bevindingen van modern archeologisch onderzoek betgeen omtrent tuurhistorie bekend was (183 blz 4.50). Angélique in opstand, door Anne en Serge Golon. Uitgave Ad. M. C. Stok, Zuidhollandse Uitgeversmlj., Den Haag. Deel zes uit de bekende Ange- lique-cyclus handelt over de strijd die markiezin du Plessis-Bellière moet voeren tegen de Zonneko ning, die door haar de rug is toegekeerd. Zijn toorn leidt ten slotte tot de verwoesting van haar slot. De dood ontgaat Angélique op het nippertje door haar verstand en schoonheid. Opnieuw hebben de auteurs een boeiende periode uit het 17de-eeuwse Frankrijk be licht, maar het verhaal is wat langdradig (308 blz., ƒ11,50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2