Nieuwe Leidse Comramt Misstanden in de Bundeswehr Russische concessie inzake MLF Opperbevelhebber grijpt in - instructeurs voor rechter Rekruten: brandnetels eten en elkaar slaan Zieke baby in recordtijd naar Leiden Ook werknemers AKU staken cao-overleg Ook 2 boven pet de f 12.000 Nieuwe landing op Malakka Amerika bouwt toestel voor 600 militairen Commentaren KERSTNUMMER R 194 Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur- Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh is gheblavea mifn hort In teghenspoot" 45ete jaargang Lichte tot matige vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: DE BILT. Droog weer met vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag zonnig en temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 15.-OQ—19.00 .J OLDENBURG Het rommelt weer in de Bundeswehr. Zo zelfs, dat de opperbevelhebber van het Westduitse leger, generaal Ulbricht de Maizière gisteren inderhaast een persconferentie bijeen riep en een buitengewone dagorder liet uitgaan. Het betreft maatregelen, die genomen zyn tegen de instructeurs van het parachutistenkorps, die rekruten in de maag hebben geschopt en hen tot het eten van brandnetels (als straf) en tot het drinken van onmatige hoeveelheden alcohol hebben gedwongen. De generaal verklaarde in Olden- I burg, persoonlijk te hebben deelge nomen aan een onderzoek naar de I „betreurenswaardige incidenten". De nieuwe gevolgmachtigde van de Bondsdag voor de Bundeswehr, Matthias Hoogen, zal zich ook met de zaak bezighouden. Hij heeft de divisie-commandant om inlichtin- gen over de resultaten van het on- derzoek gevraagd. Generaal De Maizière verklaarde, dat de openbare aanklager in Olden- burg een onderzoek instelt naar het optreden van een luitenant, drie ser- gants en twee korperaals. Bovendien zullen disciplinaire maatregelen wor den genomen tegen de officier en de drie onderofficieren, die allen be horen tot een troepenonderdeel, dat SCHIPHOL In een wedloop met de dood heeft gezagvoerder H. J. Nijdam zijn K.L.M.-lijntoestel In recordtijd van I Monrovia naar Schiphol gejaagd. Hij had aan boord een jonge moeder met een baby van 1 jaar. die volgens het telegram uit Monrovia nog slechts kon worden gered door een onmiddellijke nieroperatie voor de verwijdering van een tumor Door de stoptijden op de vier tussen stations tot een minimum van een kwar tier te beperken arriveerde het toestel met een voorsprong van een uur en twintig minuten op het normale tijd. Met de baby in haar armen repte de moeder, een Nederlandse vrouw, zich bij de aankomst op Schiphol als eerste de vliegtrap af. waar een ambulancewagen gereed stond. Daarin werd zij regelrecht naar het Academisch ziekenhuis in Lei den gereden. Over de operatie is nog niets bekend. Mr. Hartsuiker niet naar REM-eiland AMSTERDAM In tegenstelling tot wat minister Bot gisteren in de Tweede Kamer meedeelde, heeft mr. Hartsuiker de Amsterdamse officier van justitie die belast is met het beleid aangaande de R.E.M., geen bezoek gebracht aan het R.E.M.-eiland. In plaats van mr. Hartsuiker zijn twee ambtenaren van de bijzondere radiodienst van de P.T.T.. een officier van de rijks politie te water uit Amsterdam en de raadsman van de beide buitenlandse 1 maatschappijen, die resp. eigenaar en exploitant van het eiland zijn, naar de installatie gegaan De raadsman, mr. Sluyter, had ge vraagd of de verzegeling niet iets lichter zou kunnen worden gemaakt met het oor op het onderhoud van de apparatuur. De beide ambtenaren van de P.T.T.. R J. Knobbe. hoofd van de bijzondere radio dienst en D. Neuteboom, chef van de op sporing van deze dienst, die zelf de zen ders verzegeld hebben en zoals daarbij gebruikelijk is er enkele essentiële on derdelen hebbeni uitgehaald, zullen nu nagaan of het technisch mogelijk is de verzegeling iets minder zwaar te maken EMMELOORD De bouwmeester van de Noordoostpolder de heer A. D. van Eek (65 heeft deze week bij zijn af scheid als hoofd van de bouwkundige afdeling van de rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders een bedrag van f 22 000 geschonken aan het naar hem genoemde fonds voor verfraaiing van de Noord oostpolder. te Wildesheim bij Oldenburg Is ge legerd. Hij zei, dat d e incidenten zich in de zomermaanden hadden voorge daan, maar dat hij er pas verleden week van op de hoogte was ge steld. Dat de gebeurtenissen in het pa rachutistenkorps aan de dag zijn getreden, is voornamelijtk te dan ken aan het feit dat een „vrije Duitse zender" in de afgelopen weken hertiaaldelijk heeft gewezen op de misstanden, die in het korps en niet in dat korps alleen heersen. Ook gisteravond was deze zender weer in de lucht. De zender ontketende de actie, nadat was gebleken, dat de In structeurs de recruten zodanig hadden geïntimideerd, dat zij zich niet b(J hun meerderen durfden beklagen. Opvoedkundig Volgens goneraal De Maizière uit het onder-zoetc .gebleken, dat verschillende soldaten bevel hebben gekregen, hun mede-ree rui ten te schoppen en te slaan. Het eten van brandnetels werd door de instructeurs bevolen bij wijze van voed kundige maatregel". Verder werden traangasbommen geworpen in de kazerne- zalen, waar de recruten gehuisvest ren Het eten van brandnetels, aldus de generaal, is krachtens de wet in het kader van veldoefeningen voor parachu tisten -toegestaan. De Bundeswehr kan dit echter niet bij wijze van strafmaat regel toestaan. Helmuth Heye Voorts is ontdekt, dat de soldaat, die gedwongen werd zich te bedrinken, daar toe van de instructeurs bevel kreeg, toen zjj vernamen, dat hij een afkeer van alcohol had. Zoals men zich zal herinneren weiden nog geen jaar geleden verscheidene Duitse instructeurs tot gevangenisstraf fen veroordeeld wegens mishandeling van rekruten in het kamp Nagold in het Zwarte Woud. Vers in het geheugen liggen nog de waarschuwingen van de vroegere gevol machtigde van de Bondsdag voor het Westduitse leger, Helmuth Heye. Deze sprak de beschuldiging uit, dat het leger van vkndaag wordt opgeleid in de geest van „gisteren". Men geloofde hem niet. Hij had buiten het parlement om zjjn mening in tijdschriften kenbaar gemaakt en zag zich gedwongen ontslag te vragen. Hj) werd opgevolgd door Matthias Hoo gen, die dan nu een onderzoek zal in. Houdt de dief" riep gisteren de P.v.d.A-voorzitter in de Tweede Kamer, toen de liberale mevr. Van Someren Downer het spreekgestoelte verliet. Oorzaak hiervan was een wat merkwaar dig incident tijdens de radio- en televisiedebatten. waarin de VVD-ster bij de replieken zich enorm opwond, toen de socialist Kleywegt haar voorstelling van zaken van de open brief van de VARA. onfatsoenlijk noemde. Zij had gezegd, dat de VARA in de brief allen, die iets naast het bestaande omroepbestel wil len. voor fascisten en semi-fas- cisten heeft uitgemaakt. Met de stukken in de hand toonde de heer Kleywegt aan dat dit on juist was. hetgeen geschreeuw in de Kamer als gevolg had, want alle socialisten voelden zich geroepen hem op luidruch tige wijze bij te vallen. Foto: in machteloze woede heft mevrouw Van Someren de hand op naar de heer Kleywegt. DEN HAAG Het landelijk prijsin dexcijfer van het levensonderhoud vooi gezinnen van hand. en hoofdarbeiders gaf van medio oktober tot medio n©1 ber geen wijziging te zien en bleef dus staan op 116. (basis 1959/60 100). Binnen de sector voeding werd een prijsstijgling geregistreerd voor marga- en voor eieren. Daartegenover stond evenwel een lichte prijsdaling voor vlees, terwijl voorts het indexcijfer voor fruit ïn daling vertoonde. Het indexcijfer inclusief verplichte so- ale verzc'-- ■- ringen en loonbelasting bleef staan op 115. Prins Philip van Engeland, die een officieel bezoek aan Marokko brengt, bleef op de Medina Markt in Rabat even staan voor een praatje met een klein schuchter Marokkaantje. Hele textiel en confectie in nweilijkheden In één oogopslag De witte wonderbloesem - pag. 2 Bezinning op drie grote branden - pag. 5 Muziek met de Kerst: een voud is het ware - pag. 7 Indonesië vandaag (film) - pag. 7 Meer doden op de weg - pag. 7 (Van onze soc.-eeon. UTRECHT Behalve voor de me taalindustrie blijkt thans ook voor de werknemers bij de AKU het overleg over de arbeidsvoorwaarden in 1965 te zijn gestaakt. Tussen de werkne mersorganisaties en de directie van de AKU zijn onoverkomenlijke moeilijk heden gerezen met betrekking tot een voorstel tot vermogensaanwasdeling. Voor de hele textiel- en confectiein- dustrie dreigt voorts een zelfde situa tie. Weliswaar is voor de confectie nog de datum van 6 januari en voor de tex tiel die van 15 januari bepaald voor een gesprek met de werkgevers, maar in beide gevallen is de kans op over eenstemming uiterst gering, zo niet afwezig. Bij de textiel- en confectieindustrie be treffen de meningsverschillen de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, de verwerking der huurbijslagen in de ba sisionen en het toekennen van extra voordelen aan georganiseerde werkne- Zoals bekend bestaat in het bestuur van de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming over de gelijke belo ning van mannen en vrouwen. Uit de brief, die de Stichting vrijdag aan de minister van sociale zaken heeft ge zonden over het loonbeleid in 1965 blijkt, een deel van het stichtingsbestuur het standpunt van de regering deelt, dat in andere landen van de EEG op dit in weinig voortgang is gemaakt Een ander deel van het bestuur is van oordeel dat de verplichting lot het door voeren van het beginsel van gelijke be loning voor mannen en vrouwen moet worden gehandhaafd. Dit betekent dat dit beginsel volledig op 31 december 1964 moet zyn gereali seerd op grond van de resolutie van de raad van de EEG van 30 december 1961. Wanneer bij het toetsen van een c.ao. door de Stichting op grond van deze twee uitgangspuntten geen meerderheid van stemmen wordt bereikt wordt het contract ter beslissing aan het college van rijksbemiddelaars voorgelegd. Over de ondernemingswijze differen tiatie wordt in deze brief gezegd .dat bedrijfstakken, die In 1964 ln de (a.o. geen bepaling hebben opgenomen deze bepaling in de nieuwe cao. kunnen over nemen. De verleende machtigingen en vergunningen worden verlengd. DEN HAAG In de brief, die de Stichting van de Arbeid aan de minister van Sociale Zaken heeft ge stuurd, wordt gevraagd, dat het col lege van rijksbemiddelaars de werk gevers toestemming zal verlenen de twee procent loonsverhoging ook ge heel toe te kennén aan werknemers die meer dan f. 12-000 verdienen. Zo als bekend dient deze 2 pet. als com pensatie voor de hogere AOW- en AWW-premie. Deze compensatie zou niet-meer bedragen dan f. 240 per jaar. Verder moeten de werkgevers de mo gelijkheid krijgen de uit de verhoging van de premiegrens van 10.900 tot 12.000 gulden voor de werknemer voortvloei ende lasten voor een deel te compense ren. Het stichtingsbestuur noemt in dit verband een bijslag, die niet meer dan f. 72,60 zal bedragen. Ook schrijft de stichting de huurbijslagen van 1960, 1962 en 1964 in de lonen te verwerken. Ondernemingen, die nog geen vergun ning hebben aangevraagd, kunnen dit alsnog doen. Ondernemingen die nog niet de maximale mogelijkheid, zoals die voor de bedrijfstak is vastgesteld, hebben be nut. kunnen dit alsnog doen. Óver de bedrijfstakken, die in 1964 geen differentiatie-bepaling hadden, is het stichtingsbestuur verdeeld. Een deel van het bestuur meent dat deze bedrijfstakken, die om welke reden dan ook van de mogelijkheid tot dernem ingsgewij ze differentiatie heb ben afgezien, dit in 1965 nog moeten kunnen doen. KOE ALA LOEMPOER In de vroege morgen van 23 december zijn twintig tot dertig Indonesiërs uit twee boten geland op de kust van Malakka, 230 km zuid zuidoost van Koeala Loempoer in de gevizig van Pontian in Johore, waa augustus eveneens Indonesiërs geland zijn. Manschappen van leger en politie zijn daarheen vertrokken. MOSKOU In de besprekingen die de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, met de Russische pre mier Kosigin voert, zou de Sowjetunie zich geheel achter de Indonesische po litiek ten opzichte van Maleisië geschaard hebben. In de ondergrondse werken van de Oranje-Nassaumijn in Heerlen ls gister morgen de 23-jarige mijnwerker H. Er ven uit Heerlen om het leven gekomen. De man werd getroffen door vallend ge* Na gesprek met Rusk NEW YORK De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en zijn Russische ambtge noot. Gromiko. zouden tijdens hun jongste besprekingen over en weer concessies hebben gedaan met betrek king tot een groot aantal vraagstuk ken, waaronder de Russische schuld aan de Verenigde Naties, de ontwa pening. de ruimtenavigatie, en het tegengaan van de verspreiding van kernwapens, zo is van betrouwbare zijde vernomen. Verwacht werd dat de voorzitter var de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, Quaison Sackey, een ver klaring zal afleggen omtrent de Rus sische schulden. De Sowjetunie zou een bijdrage, waarvan de grootte niet be kend is, storten in het ondersteunings fonds van de V.N. Artikel 19 van het Handvest, waarbij een lid dat schulden heeft zijn stemrecht verliest, zou niet in het geding worden gebracht. Hoewel zij vijandig blijven staan tegen het ontwerp voor een multilaterale kern- vloot voor de NAVO (MLF), zouden de Russen blijk geven van een zekere tole rantie bij een eventuele deelneming van de Europese NAVO-landen aan de bevel voering en de controle op een dergelijke strijdmacht De ministers zouden voorts overeen stemming hebben bereikt over de rechts principes bij de ruimtenavigatie en de redding en repatriëring van in nood ver kerende ruimtevaarders en hun voer tuigen. Voor journalisten vijf procent AMSTERDAM De onderhandelings delegaties van de vereniging De Neder landse dagbladpers en de Federatie var Nederlandse Journalisten hebben over eenstemming bereikt over een nieuwt c.a.o. dagbladjournalisten voor 1965. Be halve een aantal verbeteringen in de indeling van dagbladen en journalisten is in de c.a.o. een schaalverhoging van vijf procent opgenomen, inclusief de al gemene looncompensatie van twee pro cent met het oog op de premieverhoging van a.o.w. en a.w.w. per 1 januari 1965. Grootste transportvliegtuig ter wereld Produktie begint juli 1968 JOHNSON CITY President John son heeft de plannen voor de ontwikke ling van 's werelds grootste transport vliegtuig voor het vervoer van.troepen en materiaal naar plaatsen waar moei lijkheden zijn, goedgekeurd. Minister McNamanai, die met Johnson bse.prekimgen had gevoerd over de de fensiebegroting voor het ini juli be- gkunende fiscale jaar, zei op een pers conferentie dat dte begroting fondsen zal bevatten voor de ontwikkeling van het geweldige vliegtuig. McNamara zei dat de begroting defensie dichter bij de 49 miljard dan bij de 50 miljard dollar zou liggen. 157 mil joen dollar zouden worden uitgetrokken voor de ontwikkeling van het vliegtuig, dat 600 manschappen over de Atlantische Oceaan zou kunnen vervoeren. De totale ontwikkelingskosten zouden 750 miljoen dollar gaan bedragen. Indien 58 van deze toestellen zouden worden ge bouwd, zouden de aanvullende kosten eer dan een miiljard dollar bedragen. De maximumsnelheid van het toestel >u rond de 800 kilometer per uur moe ten liggen en het zou kunnen opereren van een vliegveld dat kleiner is dan nodig is voor de huidige straalverkeersvliegtui- gen. De Amerikaanse minister zei te ver wachten dat na 1 juli 1968 met de pro duktie kan worden begonnen. Volgens Amerikaanse functionarissen heeft het ministerie van defensie de gelijkheid bestudeerd van het bouwen van een nieuw vliegtuig dat in staat snel troepen en het zwaarste materiaal waaronder tanks, over te brengen plaatsen tot op een afstand van 16.000 kilometer De Amerikaanse minister van defensie deelde ook mee, dat president Johnson generaal John Paul McConnell per 31 januari heeft benoemd als opperbevel hebber van de luchtmachtstaf als opvol ger van generaal Curtis Lemay. Kleijwegt hebben gistermiddag nog voor een beetje vuurwerk gezorgd, maar daarna ging het radio- en tele visiedebat als een nachtkaars uit. Iets anders viel tronwens niet t« verwachten. Ten slotte werd er van de Kamer op omroepgebied geen beslissing gevraagd. Bezien van de kant van de regering, was het debat een soort opiniepeiling omtrent haar voornemen om voor 1 maart 1965 met concrete voorstel len te komen. Dat opinie-onderzoek is in voor haar gunstige zin nitge- vallen. Verheugd, dat er nu in elk geval wat gaat gebeuren, wacht de Kamer de plannen met betrekking tot de over gangsfase af- TUTET het ontwerpen van een over- gangsregeling staat minister Bot voor een heksentoer, aangezien hij de instemming moet verwerven van partijen die op dit punt lijnrecht tegenover elkaar staan. Wat de toelating van nieuwe gega digden betreft, schijnen zijn gedach ten te gaan in de richting, die door de KVP'er Baeten is gewezen: ver schillende criteria voor verschillen de categorieën. Claimt men veel zendtijd voor een algemeen pro gramma, dan zal men ook veel aan hang moeten hebben- Met name de liberalen znllen hun oren hebben gespitst, toen de be windsman de suggesties vanuit zijn eigen partij uiterst belangwekkend noemde en verklaarde, dat zij ern stig in de overwegingen betrokken zullen worden. Zij bevielen mevrouw Van Someren heel wat minder. Waarmee maar aan gegeven wil zijn, dat er om met freule Wttewaal van Stoetwegen te spreken nog heel wat conflictstof ligt. toegekend aan het contact, dat tus sen regering en geestverwante frac ties heeft bestaan voordat de minis ters Marijnen en Bot een brief naar de Tweede Kamer stuurden. Zij heeft geen overleg gepleegd, omdat zij welbewust van het Akkoord van Wassenaar wilde afwijken, maar om dat zij besefte dat men op dit pont van mening kan verschillen. Dat laatste is juist gebleken. Voor ons staat vast, dat de rege ringsmededeling in elk geval met de letter van het akkoord niet in strijd is- Daarin staat immers slechts, dat het tweede televisienet geduren de de overgangsfase door de huidige concessionarissen zal worden bezet en dat niet vooruit gelopen mag wor den op de definitieve bezetting. Er staat niets in over de toelating van gegadigden op het eerste net en niets over de invoering van reclame. Minister Bot komt dus pas met het akkoord in conflict wanneer hij zou voorstellen om voor het tweede net voor de duur van de overgangsfase nieuwe zendmachtigingen te verle nen. Maar zover zijn we nog niet. YfOORALSNOG gaat minister Bot ervan uit, dat de pacificatiecom missie haar werk zal voortzetten. Waarom zou zij dat eigenlijk niet doen? Zij is in het leven geroepen ter voor bereiding van een wettelijke rege ling voor het tweede net, voor een regeling dus van de definitieve be zetting De door de regering aange kondigde voorstellen hebben slechts betrekking op de overgangsfase. Met plannen voor een definitieve rege ling kan de regering pas komen na dat is gebleken, dat de pacificatie- commissie er niet uit kan komen. Dat wil zeggen, na 30 juni 1965- Gezien de grote meningsverschillen in de commissie, kunnen we moei lijk geloven, dat er op deze datum een rapport op tafel zal liggen, waar mee het kabinet kan werken. Maar op zichzelf kan dit geen reden zijn om er nu al het eigenlijke werk is nauwelijks begonnen het bijltje bij neer te leggen. Wij zijn dit met de heer Smallenbroek geheel eens. "DIJ de voorbereiding van de rege- ringsplannen zal met de belangen van een vrije en gedifferentieerde pers rekening worden gehouden. Van deze mededeling van minister Bot nemen we met voldoening ken nis. Dat het hierbij gaat om levens belangen, behoeft op deze plaats niet nog eens te worden uiteengezet Jacht op Het Loo DEN HAAG Prins Bernhard en een dertigtal van zyn relaties uit bin nenland en buitenland hebben gisteren op de terreinen van Het Loo bij Apel doorn gejaagd op groter wild, zoals wilde zwijnen en herten. De jacht duur de de hele dag Deze groep is een andere dan die deelnam een de jeugdjacht. De buiten landse deelnemers aan de jacht van eergisteren vertrokken gisteren. Vandaag bij de krant: HET is ons een genoegen de lezer ook dit jaar weer een Kerstnummer aan te bieden, hetgeen wij als een goede traditie beschouwen. Daarbij spreken wij de wens uit dat het moge dienen tot bezinning en ontspanning in de onrustige tijd waarin wij leven. En bovenal hopen wij dat het mede mag wijzen naar Hem die om de wereld te redden tot ons is gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1