Verletbestrijding wint aanzienlijk terrein Witte droom Nieuw programma W.O. ook via draadomroep Mr. Niessink (52) overleden Nieuwe commandant luchtmachtopleiding Eén was prent op bakfiets zinnenprikkelend Regering onderschat |H problemen dagbladen! DINSDAG 15 DECEMBER 1964 Opnieuw regen DE BILT. Het Jront van een klei ne depressie die van de Golf van Bis- caje naar Frankrijk trok, bracht in de afgelopen nacht op de meeste plaatsen in ons land enige regen. De depressie neemt nw verder in betekenis af en verplaatst zich in de richting van Duitsland. Intussen is een volgende de pressie in het zeegebied ten westen van Ierland aangekomen. Dit lagedruk gebied zal morgen dichtbij ons land komen en opnieuw regen veroorzaken. De wind draait onder invloed van deze depressie naar zuidelijke richtingen en in de temperatuur komt niet veel ver andering. ZON EN MAAN Woensdag 16 december: zon op 8.42. onder 16.29; maan op 14.53. onder 4.54. Zaterdag 19 december: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 december: 0.18 v.m.; 12.40 n.m. Haast twee maal zoveel als verleden jaar Groeten voor overzee ROTTERDAM Als de komende I In totaal zijn er 819 projecten, die winter eenzelfde graad van gestreng- als „doorwerkprojecten" by de stich- heid heeft als de vorige, dan zal de ting werden aanvaard. De stichting Stichting Vcrletbestryding Bouwny- heeft nog 59 aanvragen in behande- verheid f 9 miljoen uitkeren. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur gcfteldh. S3 g- S- t- |>i|f l, ezjï.iï Luxemb. Parijs Berlijn Frankfort Miinchen Zlirich gh. bew. 1. bew. 1. bew. windstil 7 3 windstil 6 1 zo 3 12 -1 windstil 6 -4 Hoofdredacteur U.N. UTRECHT In het ziekenhuis is gis teren na een langdurige ziekte op 52- jarige leeftijd mr. J. W. Niessink over leden. Mr. Niessink was sinds 1 sep tember 1957 hoofdredacteur van he' Utrechtsch Nieuwsblad en daarvoor hat hij in vele functies een rijke journalis tieke ervaring opgedaan. Mr. Niessink, die in Rotterdam a geboren, werd na zijn gymnasiale op leiding in Den Haag en een rechtenstu- n Leiden, in het vak ingewijd bij de Telegraaf in Amsterdam. Van 1936 tot 1939 was hij voor dit blad corres pondent in Parijs. Gedurende de Duitse bezetting beoe fende hij de advocatuur in Den Haag direct na de bevrijding nam hij eerst een aantal functies waar voor radio Herrijzend Nederland en later bij de voorlichtingsdienst van het toenmali ge ministerie van Overzeese Gebiedsde len. In 1946 vertrok de heer Niessink naar Indonesië, waar hij behulpzaam was bij de reorganisatie van de radio-omroep. Hij leidde er de radionieuwsdienst en twee jaar later was hij adviseur voor publiciteit van de Nederlandse delega tie, die onder leiding van jhr. mr. Van Vredenburgh in Kalioerang met de In donesiërs onderhandelde. Begin 1950 werd mr. Niessink adjunct- hoofdredacteur van het Algemeen Dag blad. In 1957 volgde hij drs. L. F. Thijmstra op als hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad. Kolonel J. N. Mulder, ridder MWO ling. Vorig jaar waren er ruim 500 „doorwerkprojecten". Het aantal projecten is thans 1.8 maal zo groot. Een aardig illustratiecij- fer: vorig jaar kwamen er iedere dag dat het vroor vijftig woningen per dag gereed als „doorwerkobjectDit jaar zullen dat er negentig kunnen zijn. Met dit resultaat heeft de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid haar bestaansrecht in alle opzichten bewe- De stichting meent echter dat met doeltreffender planning en beter samen spel nog meer resultaat is te bereiken- De regeling van nu wijkt iets af van de oude regeling: de bijdrage voor doorwerken tijdens verletomstandighe- lager De stichting achtte de vo rig jaar voor woningbouw gegeven bij drage onverantwoord hoog. Wellicht heeft dit de aanmeldingen geremd, al acht de stichting dit niet getuigen van goed koopmanschap: men moet niet uit gaan van een extra verdienste door te hoge premie maar van het feit. of door- werken economisch verantwoord en voordelig is of niet. En dat is ook met J de lagere uitkering van nu het gevaL Wat de spreiding der aanmeldingen betreft is er een duidelijke concentra- tie in de randstad Holland. commentaar \t^Tt Nico van Vliet, de haast klas siek geworden figuur naast het reuzenscherm, is kijkend Nederland ter gelegenheid van de herdenking van tien jaar statuut gisteravond „In de West" op bezoek geweest, waar de mi nister van opbouw J. Rens gastheer was. Een in de afgelopen zomer opgeno men film van een tuinfeest in Parama ribo werd bijzonder aardig gebruikt om HILVERSUM Het blijkt nog ton meeluisteren naar boodscnao en vla ten „rotp Nederlandse en Suri- te weini bekend te zij dat het plaat, welke men opïol en die precies naamse studenten in een wat ongezet- zo worden gehooid aan de andere kant lige studieruimte ook de kijker, bij mcuwe groetenprogramma voor van de aard, Nederlanders „overzee" dat de We- ingewikkeld reldomroep dagelijks uitzendt naar an de eido- verschillende verre landen, te ho ren is op de derde lijn van de deze ontvangst te betrekken. Nico Vliet verstaat de kunst ee: programma met gebruik phor tot in de puntjes af te werken en het geval. Minister Dat legt even een voelbare band tus sen „thuis" en de kinderen die naar Canada gingen en hun trouwdag vie ren, een zoon die ver weg bil missie of a a zending werkt, een dochter die als draadomroep. Dat blijkt een groot vePptawter dt We„ zlt Van Eiber gen nog niet aan het werk j UTRECHT. Naar wij vernemen zal de voorzitter van het CNV. de heer J. van Eibergen. nog geruime tijd zijn werk- J zaamheden niet kunnen uitoefenen. De J valpartij over een gladde vloer in het CNV-gebouw aan de Maliebaan, die zich aanvankelijk tamelijk onschuldig liet aan- zien, blijkt thans veel ernstiger van ka- rakter te zijn. Foto's van de beschadigde enkel hebben thans een breuk aange- toond. Van lopen kan voorlopig geen S sprake zijn. Volledige genezing zal ten 5 minste nog enkele maanden in beslag ne- men. Ook van gedeeltelijke hervatting van de werkzaamheden zal, althans dit jaar. geen sprake meer kunnen zijn. Gevarieerd Officier over werk f'eldhoen Rens sprak woorden van innige verbon .r denheid tussen de West en Nederland succes te zijn, aangezien men over broer die ergens in de binnenlanden en de noodzaak om de koninkrijksge- het geheel genomen in Nederland van Afrika zijn verjaardag in alle een- dnekte u-oor le maken door hol sirenen. de uitzendingen van de WO OD de taamheid viert. elkaar beter te leren kennen. Er werd 1f peel aandacht besteed aan de in Sart- kor,e S°1£ met of slecht kan °Pvan" name bestaande eenheid tussen mensen ëen- van vele volkeren en zo kwam men Een gelukkig samenspel tussen Radio De platen welke worden aangevraagd ook te spreken over de Surinaamse vlag Vederland Wereldomroep en de in ziin vertonen veel variatie. Natuurlijk zijn met de zes sterren. Noni Lichtveld bestaan bedreigde draadomroep heeft er altijd veel typisch Nederlandse lied- (dochter van de schrijver Albert Hel- nu mogelijk gemaakt dat luisteraars die jes bij en van het oude nummer van man) die de vlag ontwierp, was ook voor familieleden of vrienden In den Joseph Schmidt „Ik hou van Holland" in de studio en gaf op zeer geestige vreemde platen hebben aangevraagd via kan men maar niet genoeg krijgen. wijze uitleg aan de manier waarop zij het programma „De band met Neder- Verder zijn favoriet (natuurlijk) het i gegaan, land" de uitzending ervan ook zelf kun- Nonnenkoor uit Casanova en „Aan de ten horen. Amsterdamse grachten", plus allerlei Er is geen speciale bekendheid aan provincie- en stedeliederen. Maar ook worden veel geestelijke liederen ge vraagd. zogoed als tienermuziek en kin derliedjes. Vooral de programma's in de Kerst tijd zijn boordevol' van herinneringen. Zij zijn van zelfsprekend al volgeboekt, er ook niets meer voor aan- Zwakk7da7suïkTb'ijftagën "die da8riüks overnemen van deze uitzen. Trouwens, wie aanvraagt moet gisteravond werd vertoond, ij niet wat van de begonnen bij het ontwerpen te werk t Dit NTS-programma werd nog gevolgd door een aantrekkelijke film van John Fernhowt over de Benedenwindse Eilan den van de Nederlandse Antillen. Op Nederland 2 was de NCRV in actie. De maandelijkse Parijse revue begint na de goede start bedenkelijk af te zakken. De reeks aan elkaar geplakte en zonder presentatie opgediste film- fragmenten van de France televisie met Begeven, dat de draadomroep met het ETHERCOLVEIN altijd rekenen met het feit dat het men' mag "v èrwachten "als "repr'esen tat te Hgt het voor de hand, dat vele radio- lwee maanden duurt, eer een aange- ran het Parijse amusement: dit was luisteraars er niet mee op de hoogte vraagde plaat wordt uitgezonderu Wil geen revuemaar een niet gelukkig z,Jn- menraapsel, i steld interview met de musicus Daniel Wagenberg meer stoorde dan boeide. De eenakter Oudejaarsnachtvan Arthur Schnltzler gaf voornamelijk een stukje zeer gave acteerkunst van He- leen Pimentel te zien en had daardoor al voldoende waarde. Het gesprek met dr. Robert H. DEN HAAG -r Het commando luchtmachtopleidingen te Arnhem heeft een nieuwe commandant Het is de kolonel-vlieger-waarnemer J. N. Mulder uit Wassenaar ridder der vierde klasse der MWO. De MWO-onderschelding werd hem verleend wegens het zich in de «triid onderschelden, het bedrijven van stekende daden van moed. beleid trouw, door in het tijdvak van oktober 1942 tot mei 1945, toen hij was ingedeeld bij het 320ste squadron van de RAF ala vliegtulgcommandant, als formatlelelder en als „flight commander" deel te aan ruim tachtig oorlogsvluchten, onder ruim twintig bij het Coastal Com mand en ruim zestig bij de „second tac tical Air Force" op diverse oorlogsdoelen op zee. in Noord-Frankrijk en in Neder land, welke vluchten tot de mees vaarvolle van deze oorlog kunnen den gerekend. De benoeming tot commandant wordt 18 december van kracht en op dezelfde dag krijgt kolonel Mulder de rang commodore. Kolonel Mulder heeft gedurende de Tweede Wereldoorlog vele spannende avonturen beleefd. Een onvergetelijk avontuur was wel de verkenningsvlucht die bijna zijn laatste was geweest. Het speelde zich af in Engeland. Kolonel Mulder, toen nog luitenant, moest nog één verkenningsvlucht maken, daarna zou hy met verlof gaan. Hij steeg met een Hudson op met aan boord een waar nemer. een telegrafist en een boord schutter. Boven het verkenningsgebied werden zü door een Mosquito van een der onderdelen van de geallieerde strijd krachten beschoten en de schoten troffen doel. De twee motoren van de Hudson lieten het afweten en de kist zou het zonder motorkracht niet ver meer bren gen. Luitenant Mulder gaf zijn beman ning opdracht uit de kist te springen. De waarnemer sprong het eerst, maar toen Mulder en de telegrafist het toestel wil den verlaten herinnerde de boordschutter zich opeens dat hij zijn parachute thuis had gelaten. Men bleef dus gedrieën aan Twintigduizend daklozen Bijna 500 doden bij overstromingen in Zuid-Vietnam SAIGON In het midden van Zuid- Vietnam zijn bij nieuwe overstromingen als gevolg van langdurige regenval bijna vijfhonderd mensen om het leven geko men. zo meldt het Zuidvietnamese pers bureau. Twintigduizend mensen zijn dak loos geworden Enkele weken geleden eis ten overstromingen in hetzelfde gebied duizenden slachtoffers. Gistermiddag is de bejaarde fietser R. Koning uit Sappemeer in zijn woon plaats bij een verkeersongeluk dodchjk gewond. Hij werd door een achterop rij dende auto aangereden, toen hy linksaf wilde slaan De heer Koning overleed in het ziekenhuis te Groningen. Kolonel J. N. Mulder. boord en de heer Mulder kreeg de kist met veel moeite en geluk aan de grond. De heer Mulder is vorig jaar benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. AMSTERDAM Een van de drie op een bakfiets tentoongestelde prenten an de Amsterdamse graficus Aad Veldhoen is zinnenprikkelend voor de jeugd. Tot deze conclusie kwam giste- de officier van'justitie bij de recht bank, waar deze zaak in hoger beroep diende. Hij eiste tegen de man die de prenten op zijn bakfiets had rond ge reden, R. J. G., f 25 boete of vijf dagen hechtenis. De kantonrechter veroor deelde G. indertijd voor iedere prent afzonderlijk tot driemaal een boete van elf gulden. De bedoelde plaat is een kopie van een Japanse prent. Er was geen verdediger. Met toe stemming van de president stelde ver dachte G. iedere getuige een aantal vragen. Aad Veldhoen verklaarde, dat hU zelf had gewild dat deze zaak in hoger beroep zou worden behandeld, omdat hü de vo rige dagvaarding een belediging voorzyn werk achtte. Hy vond het ook een prin cipiële kwestie. „Ik zal vechten voor mijn vrijheid als kunstenaar". Een andere getuige, mevrouw W. W. de Vries, directrice van de Nederlandse ver eniging van beroepsverenigingen van kunstenaars, zei, dat de wetsartikelen waarop de beslissing van de kantonrech ter betrekking had, uit de tyd zyn, De normen wijzigen zich voortdurend. De directeur van het stedeiyk PERSONALIA Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. P. Voorhoeve, wetenschappeiyk hoofdambtenaar A by de rijksuniversiteit te Leiden, wonende in Den Haag. L. D. J. Barneveld, hoofdinspecteur van 'srijks belastingen, is benoemd tot hoofd van de Fiscale inlichtingen en op sporingsdienst (Fiod) waarby hy reeds sedert oktober 1946 werkzaam is. Hy is de opvolger van de heer A. Sissingh die onlangs met pensioen is gegaan. Aan A. Millenaar, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, voor malig consul-generaal der Nederlan den te Berlijn en plaatsvervangend hoofd der Nederlandse militaire ie by de geallieerde bestuursraad aldaar, is met ingang van 31 december op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de buitenlandse dienst, onder dank betuiging voor de uitnemende gedurende ia de oorlog onder moeilijke om standigheden door hem aan den lande bewezen diensten. De Lakenhal in Leiden, drs. J. N. van Wessem, verklaarde, dat het werk van Veldhoen hem had getroffen om de grote verwondering van hem over de dingen die hij om zich heen ziet Volgens dr. H. R. Rookmaker. per 1 Ja- Gulik, wiens benoeming tot Nederlands de door de omroeper voorgelezen groe- ambassadeur in Tokio spoedig Is te ver- ten en de muziek van de daarby aange- wachten. deed de kijkers kennis maken vraagde plaat uitgezonden naar Zuid- met een hoogst interessante persoonlijk- Oost-Azië en het Midden-Oosten. heid, in wie westerse en oosterse cul- 's maandags naar Zuid-Ameruca ten zui- tuurinvloeden een totaal aparte geeste- den van de Amazone, dinsdags naar lijke instelling hebben bevorderd. Nieuw-Zeeland en Australië, op woens. Helaas was de jonge Gerard van der dag is Noord-Amerika dus iemand op een bepaalde datum Maar wie 's middags tussen 12 en 12.30 verrassen, dan moet men ook twee uur de derde lyn van de draadomroep maanden van tevoren aanvragen. Men inschakelt, hoort het nieuwe groeten- kan dat doen bÜ Radio Nederland We en verzoekplatenprogramma stoorioos reldomroep, postbus Z22, Hilversum. De en duideiyk. aanvragen moeten natuurlyk wél altijd „De band met Nederland" gaat In bestemd zyn voor luisteraars buiten zeven richtingen over de wereld en zo Nederland. kan men er op zeven dagen van de week En wie dan wil horen' hoe netjes de ook naar luisteren, 's Zondags worden opdracht wordt verzorgd, stemme t.z.t. af op de derde lijn van de draadomroep. hoogleraar in de kunstgeschiedenis Berg niettegenstaande zijn ijver, niet donderdag Zuid-Oost-Azië en het Paci- aan de Vrije Universiteit, worden de prenten van Veldhoen teveel getrokken in de sfeer van de moderne literatuur. Deze heeft vaak de opzet de normen te J doorbreken en alles naar beneden tfe 5 halen. Het werk van Aad Veldhoen laat 5 volgens hem juist de mooie dingen zien. S Veel reacties opgewassen tegen de man die hij moest fic-gebied. op vrijdag Afrika en Eurooa ondervragen. Hierdoor groeide het ge- en op zaterdag Zuid-Amerika ten noor- sprek hem over het. hoofd en kwam tot den van de Amazon* enkele pijnlijke situaties, waaraan de sinoloog, gezeten in de houding van een mandarijn, welwillend corrigerend voorbijging. Dat nam echter niet weg Dat er toch veel mensen zim die heb- dat de kijkers, vooral omdat de uitzen- ben ontdekt dat de draadomroep deze ding abrupt werd afgebroken, na het programma's overneemt, is gebleken uit 5 vrij oppervlakkig aanhoren van inzich- stapels reacties per brief, welke de We. J ten en overtuigingen, toch onbevredigd reldomroep hebben bereikt men schrijft J achterbleven. opgetogen over het feit dat men nu zelf REM-directeur in Avro-quiz HILVERSUM De AVRO-televisie heeft zowel de heer J. Brandei (tot nu toe) directeur van de REM als de om- roepster van T.V.-Noordzee Hetty Ben- nink uitgenodigd om op zaterdag 2 januari mee te doen aan het spelletje „Wachtwoord". Kru iswoord-puzzel Horizontaal: l lengtemaat 8 familielid, 9 hoopje drogend hooi, 10 en personne (afk>, 12 eer, 13 stuk stof, 15 stok, 17 doorweekt. 19 bloeiwijze. 21 redelijk schepsel. 23 gemeente in N.-Holland, 24 titel (afk.), 25 traag. 26 oude Egyptische zonnegod, 27 kruipend dier, 29 berg be kend uil de bijbel. 31 zoon van Noach, 32 gemeente in N.-Brabant, 34 telwoord (Eng 35 dorpje onder de Drentse ge meente Vries, 37 telwoord, 39 maanstand, 41 bloem. 43 jongensnaam, 44 stellig. Vertikaal: 1 volksnaam van de kauw, 2 oude lap, 3 niet gesloten. 4 mijlpaal (afk.), 5 verdikking der opperhuid. 6 baan voor balspel, 7 muzieknoot, 8 toe stemming. 11 voortdurend. 12 telwoord, 14 smalle weg. 16 dorpje in N.-Brabant, 18 alvorens. 20 bijb. figuur, 22 geit. 23 gravure, 28 vriend (Fr.), 30 elektrisch geladen atoom. 32 droogoven tot het roosten van graankorrels, 33 wortel, 36 honigbij. 38 eer. 40 kanaalpeil (afk.), 42 scheikundig element (afk). 43 deel van de bijbel (afk.L OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1 voorste. 2 alleman, 3 nasmaak, 4 zandaal. 5 emblema, 6 Samaria, 7 stroper. De zegswijze luidt: „Van zessen klaar". Commentaar op antwoord NDP-nota HU ver Opnieuw een muziek 19 55 Stereofonische Fragmenten uit de opera Parsifal (opn) 21.30 Kerkorgelconcert: moderne muziek 22.05 Gregoriaanse zangen en commentaar 22 25 Boekbespreking 2230 Nieuws 22.40 verlanglijstje ingediend DEN HAAG De vereniging De Nederlandse Dagbladpers hoopt op verder gaande toezeggingen van de regering inzake de inschakeling van de dagbladpers bij de exploitatie van de reclame in de televisie. Dit blijkt uit het commentaar van deze vereni ging en van het Nederlands genoot schap van hoofdredacteuren op het antwoord van de regering op de nota inzake de huidige positie van de dag bladpers in ons land. Daarmee zal de dagbladpers door eigen activiteit de schade, die zy in naar advertentie-opbrengsten zal on dervinden, compenseren. Verwacht moet worden dat de kostenstijgingen 25 Ik word wakker van hun gedempte stemmen. De tafel staat gedekt en ze overleggen fluiste rend of ze me wakker zullen maken. Mijn han den zijn vreemd prikkerig, maar als ik even rechtop zit, voel ik me een stuk opgeknapt. „Hoe voel je je. kindje?" vraagt Hans. „O, prima. Jullie doen alsof ik het kind ter wereld heb gebracht. Over een minuut ben ik in tafel". We genieten uitbundig van het geïmproviseer de maal. „Hans heeft wel een beetje erg enthousiast met de eieren gesmeten", beweert David. „Geloof die vent niet, Wies. Hij gaf me het raadseltje op: hoe bak je tegelykertijd een uit smijter en een drie-in-de-pan. Terwijl ik daarover peinsde, smeet hij een derde ei erbij". Ik proest om het quasi schuldige gezicht van David. „Lach niet te gauw, Louisje, je zult morgen de keuken een grote beurt moeten geven. Ik be doel de tegeltjes en zo, die ziin „Nou ja", valt Hans in de rede, „er zijn in ieder geval geen bevallingen in aantocht David verstaat de geweldige kunst om een ple zierige zorgeloze sfeer te scheppen. Ik kan wer kelijk de hele spanning van die middag voor een ogenblik vergeten. Hans moet nog naar Dadema om de jongen :n injectie te geven voor de nacht. Hij heeft kennelijk niet veel zin de kou in te gaan en pro beert David mee te krijgen. wou juist zo graag eens een kwartiertje je roddelen, oude jongen. Dat vind je toch wel goed, hè?" ..Ga gerust mee. David", moedig ik hem aan. Eerlijk gezegd zie ik er een beetje tegenop met hem alleen te zijn. Hij is de man die je graag je vertrouwen zou geven. Geen sterveling weet hoe ik prnaar snak eens eenmaal helemaal eer lijk te kunnen zijn. En als het ooit eens noodza kelijk zou wezen mijn belofte breken, dan wordt het David bij wie ik mijn hart uitstort, dat weet nu al zeker. Toch ontkom ik ook deze avond niet aan een alleen zijn met hem. „Wies, zou jy David straks terug willen rij- door Heieen van Batenburg den?" vraagt Hans. „Ik moet die lezing voor de vrouwenbond nog klaarmaken voor morgenavond. Het is zulk vreselyk hondeweer". „O, met het grootste genoegen. Alleen ik heb nog niet zo vaak in het donker gereden' „Heb je je rijbewijs?" vraagt David verrast. „Sinds twee maanden. Het autorijden zit haar in de vingers", beweert Hans beslist. „Maak je geen zorgen, David". „Ik vrees dat ik dit autoritje le plezierig vind om jc in ernst ervan te weerhouden", grinnikt hij. En dus rijd ik 's avonds laat David naar Groningen terug. „En roddel nou maar prettig over me", plaagt Hans, die ons uitgeleide doet. „Mijn vrouw kan daar wel tegen". „Je bent vervelend", antwoordt zyn vriend. „Wat is er over iemand te roddelen als je zyn zegen daarover hebt?" „Hij is een prachtkerel, die man van je. Weet je, Wies, als ik zo weer eens by jullie geweest ben, heb ik zo'n heimweeachtig gevoel. Dit is nu wat ik me voorstel van een beetje aards ge luk. Een eigen huis, een kamer als die van jul lie. Samen over je werk praten, en dan 's avonds thuis zijn met je benen op de bank, een sigaar en een kop koffie, die zonder veel woorden bij je neergezet wordt. Simpel hè? Een tikje burger lijk ook wel, vrees ik. Het zij zo". Ik heb de ruitenwissers aangezet; de regen spoelt over de ruit. „Waarom trouw je niet, David?" „Je weet toch dat ik me wil specialiseren? en be- jullie Wat zie je dan, denk ik wrang. Je bent toch eigenlijk een psycholoog van niks. beste David. Of spelen we ons spel zo feilloos? In ieder ge val zijn we op gevaarlijk terrein gekomen. Ik moet voorzichtig zyn. „Niet dat jullie nou het ideale echtpaar zijn". „Wat mankeert er dan aan ons?" vraag ik fel. Mijn hart bonst. Mijn ogen turen gespannen op de lege straatweg. David zwijgt. „Waarom moet je in vredesnaam altijd psy- choloogje spelen als we alleen zijn? Ik zou wel eens willen weten „Ja wat?" vraagt David nonchalant. „Wat zou je graag willen weten. Wies?" „Wat weet jij eigenlijk van ons, David? Van mij?" „Van jou weet ik alleen maar dat je vanaf je geboorte het buurmeisje van Hans was. Dat j« ouders geëmigreerd zijn, en je sinds jaar en daj in de stad werkte, waar je Hans af en toe ont moette, en dat jullie elkaar tenslotte voorgoed gevonden hebben". „O", zeg ik. ..Opgelucht?" vraagt David met een glimlach. „Je bent een naarling." „Hindert het je heel erg dat ik het weet van Mary?" „Och", zeg ik, „er zijn zo veel mensen die het weten". „Ik heb het gevoel", zegt David ernstig, „dat je te veel over haar piekert. Je moet die episode uit Hans' leven proberen te vergeten." Vergeten, denk ik bitter. Vergeten, David Aks- berg, hoe zou ik dat kunnen? Jij denkt dat het een voorbije episode uit Hans' leven is. Maar ik weet wel beter. Zij is dé vrouw voor hem. Hij is vervuld van haar. Als wij 's nachts samen zijn, ben ik het niet, het is Mary, het is altijd Ma ry. Ik mag David immers niet vertellen dat hetgeen hij gezien heeft vanmiddag bij Martha slechts spel is, dat het hoort bij de over komst van ons huwelijk. Hans heeft mij niet raden bij David; ik zal het ook hem niet doen. begrip 2230 Ni in de komende jaren nog zullen toe- S tualitei nemen, terwijl deze stijgingen zeker S 4*™* niet alleen door abonnements-prijs- verhogingen zullen kunnen worden S opgevangen. Dit betekent, aldus het commentaar, dat het voor de dagbladpers ln de toekomst moeilijker zal zijn haar 5 voorlichtende taak goed te vervullen. De N.D.P. wyst er op, dat de invoe ring van reclametelevisie de zwakkere bladen het meest zal treffen 23 15 Lichte muziek 2335 Licht Instrumentaal kwartet en zangsoliste 23.35 H. 298 m. 19.00 Voor de kin deren 19 05 Muziek-Revue 20.00 Nieuws 20.05 Variété-Theater, gevar programma 2130 Gehoord, gezien, gelezen: veertien daagse gedachtenwisseling over film. toneel en literatuur 21.50 Inleiding tot muzleik- Lkale lezing 22.05 Gitaarspel mededelingen 22.40 Ac- WèAfè/d «navond les 20.00 Televisie. Nederland I. NTS: 19.00 Jour- gehoorgesloorden 19-30 Engelse ournaal 20.20 10 Jaar Statuut, ik. KRO 2035 Wissewassen 20.50 Fossielen en dynamiek, een programma rond de Nederlandse mijnindustrie. NTS: j 4 i 21.25 Recht en vrijheid, eenakter. KRO: juist voor die bladen de toezegging dat J 22.OO Reportage uit de Rotterdamse haven, zy, by het ontbreken van compensatie, hun pryzen zullen mogen verhogen, in houdsloos is en deze bladen moeiiyk de 5 20.01 De schone héks. TV-spel 2035 Artls- overtuiging zal kunnen geven, dat de re- J gering het concentratieprobleem waar- 5 dgeschikt voor'jeugdis voor zij zich gesteld zien, werkelijk on- 5 21022 35 Paulus achtern derkent. grammars oyer de ideeën NTS: 21.05 De Vtlfde RKK: i apostel Paulus. NOORDZEE Train: The bije De N.D.P. concludeert, dat de rege- ring in haar antwoord-nota, ondanks een enkele toezegging, op te bescheiden wijze is tegemoet gekomen aan de be- j hoeften van de dagbladpers. De dagbladpers hoopt daarom, dat de 5 behandeling in de Tweede Kamer van J de N.D.P.-nota er voorts toe zal leiden. omzetbelasting op courantenpa- pier (ad vyf percent) per 1 januari S wordt afgeschaft. Zou dit niet op korte termyn kunnen gebeuren, dan betekent dat. dat de regering in haar antwoord 5 wel de functie van de dagbladpers lip- J pendienst bewyst, maar in wezen voors- 5 hands niet bereid is enigerlei maatregel S ten gunste van de dagbladpers te ne- S ten. aldus het N.D.P.-commentaar. S Ook wordt de wens geuit, dat ten aanzien van de verhoging van de omzet- belasting bij invoer (ad 3.5 percent) een J regeling wordt getroffen waardoor deze 5 last van de dagbladexploitatie wordt af- J gewenteld. S Aangedrongen wordt ook op de realisering van een tariefcontingent voor de vrije invoer van cou *antenpa- pier in ons land. Gehoopt wordt ook. j dat de wensen van de dagbladpers m VAEA. 7 00 Nleows ten aanzien van de afschaffing van 7.10 Och tend gym 7 20 Socialistisch strUd- het invoerrecht op courantenpapier, lied 7.33 Lichte gram (7 30 Van ae voor van omzetbelasting op grafische ap- W™. paratuur en machines en le aanzien voor ae vrouw 900 Kookpraatje 9.05 van de regelen voor het advertentie- j stereofonische Uitzending: klass kamermu- weien in overleg tussen regering en dagbladpers nader onder ogen wor- radio. VARA: 10.00 Amus muziek (gr) 1100 den gezien. Indien het op enkele van 5 Nieuws 11.02 Voor de vrouw 1140 viool deze punten niet mogelijk zou blijken 5 Jnuz!e,c (°Pn) 12 hm- aan de behoeften van het dagbladbe- Actualiteiten01230 MedetcTten behoeve van drijf tegemoet te komen hoopt de land- en tuinbouw 12.33 Voor het platte- Programma voor morgen en herhaling SOS-berichten 7 lo Dagope ning 7.20 Amus muziek (gr) 7.45 Radio- krant 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek 8.30 Lichte orkestmuziek (gr) 8.50 Volks liedjes. (gr) 9.00 Voor de zieken 9.35 Wa terstanden 9.40 Voor Klass kamerr 1 50 Cabar Meded ten behoeve van land- e bouw 1233 Gewijde muziek (opn) 12 37 Kerkdienst 13 00 Nieuws 13 15 ïnstrumen- kest: Itng v... 17.15 Jazzperspectief 17 45 Gitaarmuziek (gr) 17 55 Het Spektrum; Nieuws uit de prot christeiüke organisaties 18.10 Koor zang geestelijke liederen 18.30 Radio Volks UniversiteitArthur Millers After the fall - historiciteit of universaliteit. Bibeb heeft een vraaggesprek met mw dr Polly van Dljok. Bert Voeten en Jules Royaards. dagbladpers, dat nader wordt over wogen of dat op andere wijze kan ge schieden. Te Leusden ls overleden de heer J. E 1 der Heijden (81), oud-raadadviseur J algemne dienst by het ministerie van verkeer een waterstaat. De heer van der Heijden werd in 1939, als niet-jurist, j hoofd afdeling waterstaatrecht. De heer Van der Heyden was ridder de Orde van de Nederlandse Leeuw 1 officier in de Orde van Oranje-Nas- (wordt vervolgd) sau. uitzending: Or- 4.00 Kerkorgelcc tadiokamerorkest en solist- moderne mu- :iek 14.50 Doet u aan politiek?, lezing 500 Voor de jeug (om 16 00 Nieuws) 6.50 Voor de zieker 17.20 Pianorecital: Mass muziek 17 50 Regcringsultzendlng: Hedda van Gennep. 18.00 Nieuws 18.15 rnding van de Boe- iaktie: Rob Maa ualiteiten 18 20 Ultz« Partij. Tot u spreekt: E J Harmsen. retaris van de Boerenpartij 18.30 Stereo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7