HOOFDSCHOTEL? VLEES Petten kan weer gewoon doorgaan Senator...aanstekelijk lekker! Tiende verjaardag statuut van het Koninkrijk Rebellen krijgen hun wapens via Soedan Russische kunstwereld 1 weer in opschudding Restaurants moeten negers bedienen Verkiezing president wordt moeilijke zaak Nu jong meisje drie maanden een grot in Erhard bereid Kosygin uit te nodigen Amerikanen weten weinig over China Mutatietheorie te verklaren bleek DINSDAG 15 DECEMBER 1964 Uiterlijk 1 april beslissing Politieke wil is aanwezig (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Euratom is voorlopig tot 1 april althans uit de politieke moeilijkheden, waarin ook deze Europese gemeenschap l". 4 verzeild was geraakt. Uit de al^J package deal, die Euratom en de aaai| ministerraad van de Zes hebben J gesloten, mag volgens het Neder- ]andse lid van de Euratomcommis- offict s'e' mr' ^assen> con" on^1 clusie worden getrokken, dat de wil om de bestaande problemen op te lossen, wel degelijk bestaat. Het komt er nu op aan, een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die een definitieve beslissing nog in de weg staan. Die moeilijkheden zijn geen kleinig- wjtheid. Mr. Sassen vertelde er vanochtend •s 4 het een en ander over op een persconfe rentie in Nieuwspoort te Den Haag. De ■financiële problemen, waarvoor Euratom .zich ziet geplaatst zijn voornamelijk een 4 gevolg van het feit. dat de lonen en "Ten met 12 pet. zijn gestegen, sinds tweede vijfjarenplan werd goedge keurd, dat in eind 1961 al was voorbereid en in 1962 definitief werd vastgesteld. Een ander probleem is het overigens heugelijke feit, dat de kernenergie veel sneller economisch interessant is gewor den, dan bij het vaststellen van het program kon worden vermoed. Dit heeft ook financiële consequenties. Vandaar dat dat Euratom de ministers om meer geld (ongeveer 12 pet.) heeft gevraagd. In eerste instantie werd ongeveer 48 miljoen dollar meer gevraagd. Later werd dit bedrag teruggebracht tot 39 miljoen. Maar de ministers konden geen overeenstemming bereiken. Eind novem ber heeft de Euratomcommissie tenslotte „working paper" aan de ministers pT voorgelegd, waarin een analyse werd ge- geven van de standpunten van de ver- J schillende delegaties inzake de door de >ie gedane voorstellen. Gebleken dat die delegaties hoogstens 3 4 pet. uit elkaar lagen. Daaruit bleek dat J het geen technisch, maar een politiek vraagstuk was geworden. Nu de minis- ters de package deal hebben geacccp- J den, bestaat evenwel de mogelijkheid, I dat uiterlijk op 1 april a.s. een uitweg uit de impasse zal worden gevonden. De commissie heeft zaterdag in de ministerraad ingestemd met het achter- i wege laten van aanbestedingen tot die datum. Zij deed dat nadat de ministers J zich verplicht hadden, voor 1 april een Iherziening goed te keuren van het twee- •7de vijfjarenplan (dat tot 1967 loopt). Dit 4 is slechts een eerste stap. De ministers i rullen vervolgens ook nagaan, hoe zij op a korte termijn kunnen komen tot een Jderde vijfjarenplan, dat gericht moet zijn )p een hechte verstrengeling van natio- lale inspanningen op het gebied van de W kernenergie, et die van de gemeen- PETTEN Desgevraagd deelde de heer Sassen mede, dat de uitbreiding van het Eura- tom-centrum te Petten (NH) met een chemisch laboratorium niet vertraagd be hoeft te worden door het besluit van de tot uiterlijk 1 april a.s. geen aanbesteding! te verrichten. Inschrij- j ving voor au lab, dat drie en een half miljoen gulden moet kosten, zal gewoon doorgaan. Aanbesteding kan dan normaal doorgang vinden, als op 1 april de be hoefte er aan onverminderd is blijver bestaan. Aan dit laatste twijfelt mr. Sas- De moeilijkheden van Euratom zijn voor een deel gelegen in het feit, dat de inspanningen van de vijf leden van Eura tom (het zesde lid Luxemburg doet niet mee) aan versnippering lijden. Daardoor wordt de gemeenschap schade berok kend, o.m. omdat de ontwikkelingen zich in de Verenigde Saten veel sneller vol trekken. Daar hebben slechts enkele gro te maatschappijen het researchwerk in handen. Ook het feit, dat men in Franse kringen van mening is, dat de Fransen het alleen wel af kunnen, doet schade aan het werk van de gemeenschap. De andere landen voelen er uiteraard weinig voor. aan een dergelijk streven hun me dewerking te verlenen. NOODZAAK Mr. Sassen toonde de noodzaak van in grotere gezamenlijke inspanning aan de hand van vele cijfers aan. Zo vertelde hij, dat de energiebehoefte in de ge meenschap veel sneller toeneemt, dan de productiemogelijkheden. Zoals de zaken er thans voor staan kan alleen de kern energie snel de leemten opvullen, die steeds groter zullen worden. Tegen 1988 in de landen van de gemeenschap kwart van de energie-opwekking door kernreactors worden verzorgd. Bij het huidige prijspeil zal dan tien miljard dollar in de „kernenergie-industrie" geïnvesteerd moeten worden. Hij pleitte voor het inschakelen van de industrie bij het wetenschappelijk onderzoek. DEN HAAG Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden hebben de ministers presidenten van Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen zich in korte toespraken via de microfoon van Radio Nederland Wereldomroep tot land- en rijks genoten gericht. Na te hebben vastgesteld dat de rijksgenoten zich jaarlijks op 15 de cember zeer met elkaar verbonden voelen, en dat het statuut Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland als gelijkwaardige partners naast el kander stelt, zeide de Nederlandse premier mr. Marijnen: Bewondering Naties concludeerden in 1955, dat Surina me en de Nederlandse Antillen onder vigeur van dit statuut niet langer niet- zelfbesturende landen zijn. Deze conclu sie is juist, want zelfs bij vluchtige lezing van het statuut is het een ieder duidelijk, dat slechts een klein aantal zaken, die nauw verband houden met het optreden van het Koninkrijk naar buiten, ge meenschappelijk kunnen, soms moeten, worden verzorgd. Alle andere aangelegenheden worden zelfstandig door onze landen behartigd. Wat in het buitenland warme sympathie ondervond was vooral de wijze waarop het statuut ontstond. De onderhandelin gen. die geleid hebben tot de huidige rechtsorde in het Koninkrijk, duurden weliswaar jaren, maar dat lag voor de hand. Want tijdens de onderhandelingen is nooit van enige druk gebruik gemaakt, Stevenson: Smerige taal in V.N. LEOPOLDSTAD/NEW YORK Kortgeleden is een belangrijke hoeveelheid wapens aan de Kon golese opstandelingen overhan digd. Déze wapens zouden met een buitenlands vliegtuig in de Soedan zijn gebracht en door mid del van een „hoofdofficier van een buitenlands leger" in het noordoosten van Kongo aan de rebellen zijn overhandigd. Wat de militaire situatie betreft, de regeringstroepen trekken op in richting van Watsa, waar de rebellen 200 gijzelaars zouden hebben samen gedreven. Maar met de verbindingen is het nog droevig gesteld. Alles moet per vliegtuig gebeuren. Een boot met levensmiddelen die naar Stanleystad was gestuurd, is door het vuur van rebellen tot terugkeren gedwongen, 300 kilometer voor Stanleystad. Maar premier Tsjombe, die op het ogenblik in Duitsland probeert geld los te krijgen, heeft nog eens verklaard dat de opstandelingen binnen vier maanden uitgeroeid zullen zijn. Tsjombe vertelde de Duitsers dat Kongo in België nog steeds over 400 miljoen dollar beschikt, Kontakt met westerse kuituur indof MOSKOU Een literaire cri- in 4 ticus in de Sowjetunie heeft za- terdag een felle aanval gedaan op 1S 11 de Sowjetcensuur, de abstracte i uj kunst verdedigd, gepleit voor een rabij vrijer kontakt met de westerse kuituur en het socialistische rea- inge Hsme bespottelijk gemaakt. En als klap op de vuurpijl heeft de I vermetele criticus Bocharow in het or- gaan van de regering, Izwestia, waarin bij zijn aanval op het partijdogma heeft UC| gepubliceerd, duidelijk als zijn mening te kennen gegeven, dat de Russen slechte artistieke smaak hebben. Goedkeuring Johnson formeel herkozen als president Y.S. WASHINGTON President John son is gisteren formeel als president der Verenigde Staten herkozen voor «en nieuwe ambtstermijn van vier jaar, terwijl senator Humphrey for meel werd gekozen als vice-president. Volgens de Amerikaanse grondwet brengen de kiezers bij de verkiezingen niet hun stem uit op hun candidaten voor het president- en vice-president- schap. doch op de leden van het collei van kiesmannen. Elke staat is in c college vertegenwoordigd door een a a tal kiesmannen, dat o.m. aan de hand van de grootte van het aantal inwoners van de staten wordt vastgesteld. De Partij, welker kiesmannen de meeste stemmen verwerven, krijgt automatisch de stemmen van alle kiesmannen. De kiesmannen van alle staten kiezen ten slotte, aan de hand van de op de ver kiezingsdag behaalde resultaten, de pre sident en vice-president. President Johnson en vice-president Humphrey zullen op 20 januari a.s. offi cieel worden geïnstalleerd. ceerd zijn, kan worden afgeleid, dat ze door de autoriteiten zo al niet aan vaard dan toch geduld worden- Het wordt zeker geacht, dat het artikel onder de Sowjet-intellectuelen de stoot zal geven tot een fel debat over de kunstopvattingen van de partij. Bocharow opende zijn offensief tegen deze opvattingen met een aanval op Sowjet-critici, die zich nog steeds ver beelden, dat het hun taak is, te beslis sen wat de Russen mag worden voor gezet en wat niet. Hij herinnerde eraan, dat in vroeger dagen waarschijnlijk die van Stalin films, boeken, schilderijen en andere kunstvoorwerpen die de communistische critici niet behaagden, eenvoudig nooit het daglicht zagen. „Op deze wijze werd de kritiek in we- n een materiële en niet een morele macht. De tijden zijn veranderd, maar de gewoonte is gebleven", aldus Bocha row, die vertelde dat het zien van Wes terse cultuur soms overtuigender werkt dan het verborgen houden. Classis Gouda c.a. vraagt Z.Holl. part. synode (Van onze kerkredactie) GOUDA De classis Gouda c.a. der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft gevraagd om een vervroegde parti culiere synode van Zuid-Holland, opdat de Zuidhollandse afgevaardigden ter ge nerale synode, die de synodezittingen niet meer bijwonen, verantwoording kunnen afleggen over hun houding, waartoe zij zich ook bereid verklaard hebben. Hierbij dienen ook de andere Zuidhollandsc synode-afgevaardigden aanwezig te zijn. URK - De kerkeraad van Urk heett uitgesproken, dat de synodeleden, die voorwaarden stelden voor verdere deel neming san het synodewerk, zc gadering onder druk stelden vervolgens aan het synodewerk onttrok ken, onwettig gehandeld hebben. De particuliere synode van Overijssel Gelderland moet haai afgevaardigden weer bewegen opnieuw aan de synode» beid deel te nemen zonder voorwaardei te stellen en anders andere afgevaardig den kiezen. een waarborg voor mogelijke investeer ders. Tsjombe wordt nog steeds door groepjes personen lastig gevallen, hij heeft de wens te kennen gegeven ook nog naar Berlijn en Bonn te gaan. In de Veiligheidsraad heeft de Ameri kaanse afgevaardigde Adlai Stevenson verontwaardigd alle aantijgingen aan het adres van Amerika van de hand gewe zen. Stevenson zei geschrokken te zijn van de uitingen van racisme die tijdens deze vergadering gehoord konden wor den. Hij had nog nooit zulke smerige verdachtmakingen te verwerken gehad zijn jarenlange ervaring als VN-ver: genwoordiger. Hij hield de jonge Afri kaanse landen die zich hier aan schuldig maken voor, dat niet Amerika, maar zij eigenlijk in de verdachtenbank moeten zitten wegens hun inmenging in Kongole se binnenlandse aangelegenheden. St- venson zei niet te begrijpen dat verant woordelijke politici moord en brand schreeuwen wanneer het rebellen belet wordt blanke gijzelaars te vermoorden, maar hun mond houden als bekend is dat de Kongolese elite stelselmatig uitge moord wordt door onverantwoordelijke elementen. In het Britse Lagerhuis waar toch echt niet gegoocheld wordt met cijfers, schatte de Britse minister van staat Thomson het aantal door opstandelingen omgebrachte Kongolezen op 20.000. Goldwater: geen kandidaat meer in 1968 WASHINGTON De verslagen tegen stander van president Johnson, de repu blikein Barry Goldwater, heeft gisteren gezegd van mening te zijn dat Nixon en de gouverneurs Hatfield, Romney en Scranton de beste kans maken om in 1968 gekozen te worden als kandidaat voor het presidentschap. Goldwater schakelde zichzelf uit als kanshebber. Dit jaar was zijn gooi naar het Witte Huis bij voorbant al tot mis lukking gedoemd, onder meer door de tegenkanting uit eigen kamp onder lei ding van de gouverneurs Romney Rockefeller. Alleen oud-president Eisenhower m kans gemaakt hebben Johnson te verslaan, aldus Goldwater, die zich gaar ne bereid verklaarde weer kandidaat te worden voor een Senaatszetel. Gashouder ontploft in Parijs PARIJS. In een buitenwijk van Pa- js is gisteren eeen gashouder ontploft. Een aantal huizen werd vernield. Vol gens de eerste berichten liepen vier per sonen verwondingen op. Aan de gashou der, die voor de helft gevuld was, brak eerst brand uit. Hoewel de brandweer met groot materieel trachtte de houder af te koelen sprong deze na enige tijd uit Jordanië laat zes jongelui gaan TEL AVIV Zes jonge toeristen, on der wie twee Nederlanders, die onlangs door Jordaanse autoriteiten werden gear resteerd omdat zij „om zich te amuse ren" van Israël uit Jordaans grondgebied hadden betreden, zijn door waarnemers van de Verenigde Naties naar Israël te ruggebracht. De Israëlische politie treft maatregelen om te voorkomen dat toeris ten door deze gevaarlijke liefhebberij nog meer incidenten veroorzaken. De betrokken jongelui hielden vakantie in een kamp bij de Rode-Zeehaven Eilath. Opperste hof i.d. F.S.: WASHINGTON Het Amerikaanse Italiaanse parlement morgen bijeen opperste gerechtshof heeft gisteren maken de sociaal-democratische drie uitspraken gedaan ten gunste van de uitvoering van de wet op de bur gerrechten, met name van het deel dat de rassenscheiding in openbare gele genheden verbiedt. Twee gevallen betroffen een restau- Atlanta (Georgia) 1 Saragat en Leoni maken de meeste kansen ROME Zeshonderddertig le den van het Italiaanse Huis van Afgevaardigden, driehonderd leden van de Senaat en dertien afgevaar digden van semi-autonome gebie den zullen morgen in het gebouw van het Huis van Afgevaardigden bijeenkomen om een nieuwe presi dent te kiezen. Op het ogenblik minister van buitenlandse zaken in het kabinet MorO, Saragat, en de voormalige christen-democratische premier Leoni, de meeste kansen op het presidentschap. de stemming een enkelvoudige meerderheid te kunnen opbrengen. De christen-democratische partij van Moro kent vier fracties, elk met een eigen favoriet. Verreweg de meest kansrijke kandidaat /an de partij is Leone, de 56-jarige "Japolitaanse rechtskundige die langi de functie van president heeft vervu Het Huis van Afgevaardigden. Buiten de christen-democratische partij, steunden de centraallinkse coalitiepartners, drie ir totaal, openlijk Saragat. Zij hebben ech ter samen niet genoeg stemmen om hem te kiezen. Ook de eerstgenoemde partij heeft echter niet genoeg stemmen om haar man te kiezen, zelfs al wordt zij •ver een kandidaat eens. 0Het zal een moeilijke keuze worden na de ondertekening van de wet door I gezien de verdeeldheid in de partijen president Johnson op 2 juli jl. be-en men is algemeen van gevoelen dat _Ül de w®?. op.h"n bedoven van zeker niet op de eerste dag een presi MM ZB sWdendjt iij pro; 4«nt lal worden ftko««n. toepassing dukten verkochten die in de staat zelf waren vervaardigd en dat hun bedrijven ook voor het overige een volkomen plaat selijk karakter hadden, zodat de federale regering er niets mee te maken had. Ingevolge de uitspraak van het opper ste gerechtshof, dat de argumenten niet erkende, zullen de restaurants ook ne gers moeten bedienen. Met een meerderheid van vijf tegen er stemmen verklaarde het hof voorts beschuldigingen tegen drie negers, die voordat het wetsontwerp inzake de burgerrechten wet werd zitdemonstra- ties hadden gehouden, nietig. Het was van oordeel dat er geen openbaar be lang wordt gediend met verdere vervol ging. De uitspraak kan een precedent zijn voor ongeveer 3.000 soortgelijke ge vallen in verscheidene zuidelijke staten. Astronoom uit Y.S. promoveerde in Utrecht UTRECHT De heer J. M. Beckers, die sinds twee jaar verbonden is aan de Zonnewacht te Sacramento Peak in New Mexico in de Verenigde Staten is van- _an de Rijksuniversiteit te Utrecht gepromoveerd. Deze in Amerika werkende astronoom stelde het op prijs 16 promoveren aan de universiteit, waar hij zijn studie aan de sterrenkunde be gonnen is. De heer Beckers studeerde in de wis kunde. sterrenkunde en natuurkunde te Utrecht en verwierf daar in 1959 de graad van doctorandus, daarna beoefende hij het zonneonderzoek te Sydney. Hij promoveerde op het proefschrift: Een tweederde meerderheid, 642 stem men als iedereen aanwezig is, is vereist bij een verkiezing bij de eerste drie stemmingen die waarschijnlijk alle op de eerste dag zullen worden gehouden. Daarna kan een president met een enkel voudige meerderheid worden gekozen: 482 stemmen als iedereen aanwezig is. Verdeeldheid Zoals gezegd heerst er verdeeldheid en de partijen van de centraal-linkse rege ring van premier Aldo Moro zijn teveel in zichzelf verdeeld om een tweederde meerderheid of zelfs maar in het begin ,A study of the fine structures solar chromosphere". Het boek is vooi aantal prachtige foto' Sjastri: India zou ook A-bommen kunnen maken NIEUW DELHI Premier Sjastri vai India heeft ïïi het parlement verklaard dat India in staat is met uranium 238 of een atoombom te prodi?e- De Indiase premier die antwoordde op vragen van parlementsleden die zich on gerust hadden getoond over de ontwikke ling van China als kernmacht, herhaalde dat zijn regering vastbesloten was kern energie slechts voor vreedzame doelein den aan te wenden. De Chinezen zetten hun oorlo»cv<orbe- reidingen aan de grens voort en nog e gedeelte van het Indiase grondgebied bezet. Aan de noordelijke grenzen v India staan 14 of 15 Chinese divisies. h1 hxfJUtd Kij, I Rechercheurs hielden zich gisteren in de bosjes van het St. James' Park in Londen verscholen in de hoop de man te kun nen grijpen, die de laat ste dagen vijf kinderen in een vijver heeft ge worpen. Deze man maak te zich steeds uit de voe ten terwijl de kinderer werden gered. B G riekse archeologei hebben op een heuvel bi Sparta een 1,90 metei groot bronzen beeld ge vonden dat een vrouw waarschijnlijk een godin voorstelt en vermoe delijk afkomstig is uit de vijfde of vierde eeuw voor Chr. Het heeft waarschijnlijk in de tem pel der Muzen gestaan, die destijds bij een aard beving is verwoest. 1 Twee leden van de Nederlandse opera, de zanggres Marijke van der Lugt en de zanger Arjan Blanken, zijn gistermid dag van Schiphol via Pa rijs naar Barcelona ver trokken waar zij in het theater Del Liceo in drie voorstellingen van de opera Julius Caesar op treden. De première is op 22 december. Woens dag 30 december keren zij weer naar Nederland terug. 1 Een jonge Slowaak uit Zdiar heeft het antwoord gevonden op het pro bleem, dat hele genera ties van jonggehuwden heeft geplaagd hoe om te gaan met de schoon ouders bij wie men in woont. De jonge man. zijn vrouw en haar moe der woonden in een hou ten huis in het dorp Zdiar. Na een verhitte discussie met zijn schoonmoeder over de verdeling van de woon ruimte, nam de jonge man een zaag en zaagde het huis van boven naar beneden in tweeën. I Een unieke proef van de politie in Bielefeld (W.-Duitsl.) om voetgan gers meer bescherming te geven op de zebrapa den is grandioos mislukt. De politie had een maand geleden 350 gele vlaggen aangeschaft die bij de zebrapaden waren geplaatst en waarmee overstekende voetgan gers automobilisten een stopteken moesten geven. Er waren maar weinig mensen die van de vlag gen gebruik maakten. Van de 350 vlaggen zijn er nu slechts 20 over gebleven. De rest is in handen gevallen van souvenirjagers. Commen taar van de politie: „Wij kopen geen nieuwe vlag gen. De proef is afgelo pen". behalve van die van de rede, het gezon de verstand. Het statuut is dus gegrond op volledige vrijwilligheid. Dat de nieu we rechtsorde op deze waardige wijze tot stand kon komen is te danken aan de geestkracht, zelfbeheersing en wijsheid van hen, die destijds onze drie landen bij de onderhandelingen hebben vertegen woordigd. Rijksgenoten, naar mijn over tuiging ligt de kracht van het statuut in de vrijwilligheid waarop het is geba seerd. Geen volk dat zichzelf respecteert op de duur genoegen kunnen _t een overeenkomst, die is opgelegd. Deze vrijwilligheid zal ook voor de toekomst het veilige kompas moeten zijn waarop onze landen zullen Veranderen De heer Pengel, premier van Surina me, merkte op dat er juist de laatste tijd tekenen zijn die er op wijzen dat het statuut dringend verandering behoeft. De minister-president van de Ned. An tillen, E. Jonckheer, memoreerde het feit de NICE Opnieuw is in Frankrijk iemand in de eenzaamheid gegaan: de 26-jarige Josy Laurès, die drie maan den in een grot nabij Nice wU verblij ven, 120 meter onder de grond. Evenals de 36-jarige Antoine Senni die enkele weken geleden vrijwillig de eenzaam heid zocht wil zü op deze wijze de rniratevaartwetenschap gegevens ver schaffen inzake menselijke reacties op langdurige, volstrekte eenzaamheid. Hoewel het meisje, dat in het normale leven het beroep van kraamverzorgster uitoefent, eenzaam zal zijn, is er van alles met haar meegegaan om haar het leven zo prettig mogelijk te maken. Het is haast om jaloers op te worden: boeken, een taperecorder met muziek en lezingen, een kerstboom (die kan bran den), enig meubilair, een glazen vaas met goudvisjes, een teddybeer (haar mascotte) een grote hoeveelheid voed sel, waaronder een volslagen kalkoen voor haar kerstdiner en niet te verge ten allerlei make up-artikelen. want Jo sy wil er ook in haar eenzaamheid aan trekkelijk uitzien. Verder heeft Josy dan nog allerlei handenarbeidspulletjes tot haar beschik king, zoals schildersgereedschap, brei werkjes, en mandenvlechtmateriaal. Het lijkt daar allemaal best gezellig te wor den. beneden. Hoewel, drie maanden. BONN Bondskanselier Erhard /an West-Duisland heeft aan de Rus sische ambassadeur in Bonn, Smir- nof, opgedragen aan de leiders in het Kremlin te laten weten dat hij bereid is aan premier Kosygin een uitnodi ging te doen toekomen voor een offi cieel bezoek aan West-Duitsland, wan neer deze dat nuttig oordeelt. Dit werd vernomen van mensen die in nauw contact staan met de kanselarij. Smirnof brengt de feestdagen in Mos kou door en zal daar de nieuwe Rus sische regering ontmoeten. Erhards voorstel is volgens de zegsman niet op schrift vastgelegd. Een dergelijk voorstel had Erhard al aan Chroesjtsjef doen toekomen, waarbij hij liet weten dat het vraag stuk van de vereniging van Oost- en West-Duitsland bij een dergelijk be zoek aan de orde zou moeten komen. NEW YORK Meer dan 25 procent van alle volwassen Amerikanen zou er geen flauwe notie van hebben dat het vasteland van China onder communis tisch bestuur staat. Een even groot aantal Amerikanen zou nooit hebben gehoord van de strijd in Zuid-Vietnam. Het rapport waaruit dit moet blijken is gebaseerd op een opiniepeiling, door de universiteit van Michigan uitgevoerd voor de Raad voor de buitenlandse be trekkingen. Voor deze opiniepeiling zijn 1.501 personen vrijwel allemaal ge zinshoofden of echtgenotes van gezins hoofden bezocht Volgens het rapport moeten de geënquêteerden in hun totali teit representatief geacht worden voor het gehele Amerikaanse volk. Van degenen, die wel weten dat China een communistische regering heeft ge looft een grote meerderheid dat er voor de Ver. Staten redenen bestaan om zich daar zorgen over te maken. Uit de rede nen voor die bezorgdheid blijkt dat de Amerikanen vrezen voor een communis tische aanval op hun land. Een groot aantal der geënquêteerden kende alleen de communistische regering. De gegevens wijzen erop, dat de aanwe zigheid van de nationalisten als alterna tieve regering voor de meeste Amerika nen geen levende werkelijkheid is. In 1887 vond prof. Hugo de Vries gewijze veranderingen zijn ook bij m Hilversum op een veld verwilder- sommige andere planten en ook bij do exemplaren van de grote Teunis- dieren vastgesteld. Uit eigen ervaring bloem (Oenothera Lamarckiana) kon De Vries destijds de Chrysan twee afwijkende typen, waarvan één themum segelum en de Limaria vul- (P.L. laevifolia) geheel gladde bla- garis noemen, maar lang tevoren was deren bezat, terwijl bij de moeder- aan de Engelse Kanaalkust al ontdekt, 'de bladeren een hobbelig opper- dat naast twee verwilderde grassoor- TOCH IS ""T 70! vlak hebben. Het andere afwijkende ten een derde was verschenen, welk type bezat een korte stijl en werd verschijnsel niet uit kruisingen van dienovereenkomstig O.L. brevistylls de twee reeds aanwezige grassoorten Bjj de Bananen- vlieg z(jn de muta ties het best te vol gen. Deze in het wild levende vlieg heeft een grjjs lijf en lange vleugels en u kunt er zeker van zijn, dat deze vliegen, wanneer zij generaties in la borden gekweekt, plotse- zonderling nakomelings schap krijgen met bijv. ongewoon kor te vleugels en een bijna zwart ach terlijf. Dit kleine diertje is het klas sieke voorbeeld van sprongsgewijze veranderingen en heeft de biologen grote diensten bewezen bij het speu ren naar de wetten der genetica, dat is de tak van wetenschap die zicb bezig houdt met het voortbestaan eD Hugo de Vries in 1901 zijn grote werk de verandering van eigenschappen over de mutatietheorie publiceerde. die van ouders op nakomelingen over- Velen menen thans, dat de Teunis gaan. Deze wetenschap staat eigen- bloem van Lamarck een bastaard is. lijk nog pas in de kinderschoenen, die zich op een zeer ingewikkelde wij- maar desondanks zijn er resultaten ze splitst, maar de mutatietheorie die bekend die de moeite van het vertel de sprongsgewijze verandering van de len waard zijn. soorten leert, staat of valt geenszins met de Teunisbloem, want sprongs- Nadruk verboden. H. Pétillon genoemd. Deze nieuwe ty pen in het veld vol „normale" Teunis bloemen gaf aanlei ding tot de opvatting dat onder de nako melingen van de Teunisbloem nieu we vormen waren verschenen zonder aanwijsbare oor zaak en waarschijnlijk ook zonder boratoria voordeel voor de plant, want deze ge- ling een ringe afwijkingen konden geen levens- technische betekenis hebben, althans niet voor zover mensen dat konden be zien. Met deze Teunisbloemen is ver volgens in de proeftuin van de Amster damse Hortus verder geëxperimen teerd en in de loop van de jaren kwa men nog verscheiden andere nieuwe typen voor de dag. op grond

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5