Nieuwe Leidse Courant Eindelijk akkoord over graanprijs Justitie liet kans om m te grijpen voorbijgaan EEG-ministers uitgeput na marathon van veertig uur Dr. Mansholt: „Grote dag voor Europa Twee ldeuters uit een gezin verdronken In toekomst conferentie over Navo-kernmacht Onbewogen SS'er Lucas zag Auschwitz terug Kabinet Israël gaat heen om kwestie-Lavon Commentaren Maakt marine luchtfoto's van eiland? Dinsdag 15 decemher 1964, 45ste jaargang f. DIEMER Hoofdred.ctem-: Dr. t DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD »St«ntvastigli is ghebkvsn mijn Kort In teghenspoet" Kouder De Bilt verwacht tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt, plaatselijk mist en aanvankelijk hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind morgen draaiend naar zuid tot zuidoost. Kouden met ln de ochtend temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt tot 11.15 uur). v-J entsprijzen p.w. 0,78, BRUSSEL Europa krjjgt op 1 juli 1967 een gemeenschappelijke graan prijs. Om vijf minuten voor half vijf viel vanochtend de beslissing in de ministerraad van de EEG. die van zaterdagochtend tien uur (met een on derbreking op zondag) bijna veertig uur in Brussel had vergaderd. De laatste delegatie, die bezwaren liet varen, was de Italiaanse. De aankondi ging van de voorzitter van de .ministerraad, de Duitse minister van econo mische zaken, Kurt Schmiicker, dat hiermede het plan-Mansholt was aan vaard, werd met langdurig applaus begroet. De Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, noem de het bereikte resultaat, bevredi gend voor de Nederlandse landbouw wat het prijspeil betreft. Van bijzonder belang noemde hij liet, dit ook besloten is tot de volledige vrijmaking van het handelsverkeer de veredelingsprodukten binnen de Zes (eieren, slachtpluimvee en varkens vlees) op dezelfde datum als de inwer kingtreding van de gemeenschappelijke graanprijs en de afschaffing van de sluisprijs voor varkensvlees tussen dc EEG-landen onderling. De heer Biesheuvel had liever ge- Man overleed na klap bij ruzie AMSTERDAM Een ruzie over eci natte dweil, en een vechtpartij die daarop volgde, eindigde gisteren met het over lijden van de 62-jarige timmerman L. Ejjkelboom. Sectie heeft uitgewezen, dat het slachtoffer een zeer zwak hart had. De 62-jarige Chr. J„ die boven de tlm- rman in de Nieuwe Leliestraat In de lor da an woonde, is aangehouden, ver dubt van mishandeling, de dood tenge- volge hebbend. Hij zat nauwelijks in de cel, toen hij ijlings naar het ziekenhuis moest worden gebracht; de man had een hartaanval ge kregen. Van de beslissing van de officier van justitie zal afhangen of J. vervolgd wordt. Hij wist niet dat zijn buurman een zwak hart had. De timmerman had een natte dweil over de trapleuning van de eerste etage te drogen gehangen. J., die dit kennelijk zeer geërgerd had. gaf op straat zijn buur man een klap in het gezicht en een duw, waardoor de timmerman tegen een muur vieL Hij liep een ribfractuur op. In het portaal van zyn huls is de heer Eijkel- boom daarop overleden. De toestand van J. is oriet zorgwekkend LEEUWARDEN In de Noordvliet zijn gisteren twee kinderen uit een ge zin, de 2-jarige Douwe en de 3-jarige Ida Massaut verdronken. Zij waren gaan spelen in de buurt van hun wo ning in de Esdoornstraat. Toen -zij niet thuis kwamen is de moeder gaan zoe ken, later ook haar man en enkele bu ren. Om twee uur ontdekte men de lichaampjes van de beide kinderen achter een schip in de Noordvliet. Het gezin van de heer Massaut telde 4 kin zien, diat de graanprijs al op 1 juli 1966 van kracht zou zijn geworden. De Duitse delegatie was hier echter niet toe te bewegen. Overigens had de minister lof voo Duitsers, omdat zij belangrijke politieke concessies hadden gemaakt. Zij hebben een groot aandeel in het bereikte, belang rijke, resultaat. Bonn verlangde aanvan kelijk veel hogere prijzen en een hogere schadeloosstelling voor de boeren, die door een lagere graanprijs hun inkomen Italiaanse wensen Bijzonder moeilijk was het, tegemoet te komen aan de Italiaanse wensen, waarvan enkele niet onbillijk genoemd konden worden. Deze lagen vooral op financieel terrein. Daarom is overeengekomen, de Italiaanse bijdrage aan het Europese landbouwfonds te beperken van 28 tot 18 pet in het oogstjaar 19651966 en tot 22 pet in 1966—1967. Mr. Biesheuvel verklaarde grote waar dering te hebben voor de Europese com- ie en voor vice-voorz. dr. S. L. Mans holt, wiens naam het plan voor de harmo nisering van de graanprijzen dx-aagt. Op nieuw is gebleken, dat er in de EEG- ministerraad bij alle delegaties de wil be staat, tot een akkoord te komen, al duurt het lang. Alle landen, brachten een offer, aldus de minister. Het waren uiterst ver moeide ministers, leden van de Europese commissie en meer dan tweehonderd ambtenaren, die vanochtend de vergader zaal verlieten. Desondanks verklaai-de dr. Mansholt glimlachend: „Het is een grote dag voor Europa". (Voor vervolg zie pag. 6) Gesprek van Luns met Rusk PARIJS De najaarsconferentie van de NAVO is vandaag in de Franse hoofdstad begonnen in de verwachting, dat er geen spectaculaire dingen zul len gebeuren. Wel zullen de gesprek ken van belang zijn, die de ministers buiten de conferentiezaal voeren. Die besprekingen zijn gisteren al begonnen. Minister Luns sprak met zijn Ame- AUSCHWITZ Onbewogen staarde de verdachte in het Auschwitz-proccs dr. Franz Lucas naar de „muur des doods". Nauwlettend keken vooral de journalisten toe of de oud-SS'er een leken van herkenning zou tonen, maar «j werden teleurgesteld. Lucas was meegegaan met het gezelschap rechters, verdedigers en de openbare aanklager, dat in Auschwitz is om getuigenverkla ringen te toetsen op hun waarachtig heid. Is het mogelijk om vanuit blok zoveel Ie zien of te horen wat er in de crema toria gebeurde? De rechters konden het ou in de praktijk zien of horen. De Poolse autoriteiten verleenden alle me dewerking. maar Lucas weet heel goed dat de Polen hem maar al te graag uit de groep zouden sleuren om hem voor een van hun rechtbanken te brengen. Zelfs op de plaats waar hij in de oorlog rijn gruwelijk werk moet hebben ver richt staarde Lucas stoïcijns voor zich uit. Zijn werkterrein was de rangeer plaats in Birkenau. waar alle treinen met gevangenen aankwamen. Daar stond medicus Lucas en selecteerde de ge vangenen, zeggen de beschuldigers. Hier selecteerde hij de zieken en de kinderen voor de gasovens (duim naar rechts) de gezonden voor een langzame dood door uithongering en slavenarbeid (duim links). Lucas beweert alles te hebben gedaan om dergelijke selecties te voorkomen. Een vroegere gevangene heeft inderdaad in zijn voordeel gesproken, maar anderen zeggen weer dat hii even bruut en wreed als de Test was. Van een uitkijktoren af kon het gezel schap het dal des doods van Auschwitz en Birkenau zien. Tot bijna aan de hori zon strekken de ruïnes zich uit. In de verte zijn de vier crematoria zichtbaar en daarachter het „asveld". dertig hectare menselijke as en beenderen, een trooste loze woestenij van struiken, gras, pias- landsarts? Of probeerde hij de rechters een rad voor de ogen te draaien? Hij liet niets los cn zorgde angstvallig dat hii midden in de groep bleef. De angst voor de wraak van de Polen zit er diep in. De rechters, die in het Auschwitz- proces, dat te Frankfort wordt gehou den, moeten optredenzijn gisteren in het voormalige kamp geweest, om een en ander zelf in ogenschouw te nemen. Foto: de groep bij de overblijfselen van een gaskamer, tevens crematorium in het kamp te Birkenau. In witte regenjas de aanklager in het proces. In één oogopslag Beernink: geen nieuw ka binet pag. 2 Staatssecretaris: kunnen enkele „schappen" ver dwijnen? pag. 2 Dokter aan het woord pag. 2 Verkiezingen in Italië pag. 5 Russische kunstwereld pag. 5 Vorstverlet bestrijden pag. 7 Dagbladpers antwoordt pag. 7 rikaanse collega Rusk over een confe rentie in de min of meer nabije toe komst" over alle naar voren gebrachte plannen voor een NAVO-kernmacht. Deze bijeenkomst zou niet beperkt moeten blijven tot de acht landen, die aan het overleg over het MLF-project deelnemen. Minister Luns sprak ook met zijn Ita liaanse ambtgenoot Saragat. Het gesprek betrof voornamelijk het Italiaanse plan voor een Europese politieke unie. minister zei, dat Nederland bereid is een dergelijke unie te praten, zonder dat Engeland er bij is. Minister Rusk bracht gisteren bezoe ken aan Couve de Murville. de Franse premier en generaal De Gaulle. Rusk verzekerde de Franse president ervan, dat Amerika en de andere landen Frank- rijk niet willen isoleren met het voorstel betreffende een NAVO-kernmacht. vertelde de generaal, dat de regelingen hiervoor zo soepel gehouden zullen den, dat Frankrijk er zich later zonder bezwaar bij zou kunnen aansluiten. Nadat hij met De Gaulle had gespro ken, had Rusk nog een ondei'houd van anderhalf uur met Gerhard Schroder, de Westduitse minister van buitenlandse ken. Geen van beiden lieten de ministers echter Iets uit over wat besproken Op de vraag, of zij ook over Rusks be zoek aan De Gaulle hadden gesproken, antwoordde Schroder: „Wij hebben alle onderwerpen besproken". Het onderhoud tussen Rusk en De Gaulle had anderhalf uur geduurd, langer dan aanvankelijk was voorzien. Het werd gevoerd in hartelijke sfeer. Terugkerend van een dansavondje is een Duitse personenwagen met vijf zittenden op een weg nabij Roermond door onbekende oorzaak van de weg af geraakt. De 20-jarige Duitser J. Fuss die de auto bestuurde, werd bij het ongeval zo ernstig gewond dat hij kort daarna overleed. Twee dames die in de auto ten. werden gewond. De twee mannen die meereden kwamen met de schrik vrij. Attachés van V.S. en Engeland uit Moskou weg MOSKOU De ambassades van de Ver. Staten en Engeland hebben mede gedeeld dat drie Amei-ikaanse militaire attaché's en een Bi-itse assistent-marine- attachc uit Moskou zullen worden terug getrokken. De vier attaché's zijn in sep tember jl. door de Russische autoriteiten van spionage beschuldigd, toen zij, via de Transsiberische spoorweg, op weg •aren naar Wladiwostok-Tokio. De Britse minister van staat voor bui tenlandse zaken Thomson heeft voorts in het Lagerhuis medegedeeld dat ae Britse regering de Sowjetunie heeft ver zocht een aan de Sowjet-ambassade in Londen verbonden astissent-marine-ai- taché terug te trekken. Amerika heelt het vertrek geëist van drie aan de Rus sische ambassade verbonden militaire attaché's. De vier attaché's zijn terugge trokken omdat zjj, na het incident, geen •ergunning meer v*m dc Russische auto riteiten kregen om buiten Moskou te De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou verklaarde dat dit erop neer kwam dat de attaché's tot „ongewenste perso- waren verklaard, hoewel dit niet officieel door het Kremlin was medege deeld. Prinses Beatrix bezocht gister avond in het Kurhaus de einduit voering van het Kon. Conservato rium. In de pauze sprak zij met enkele der jonge solisten, de hobo'ist Hans Roerade, de violiste Paula van Gilst en de pianist Jan Damen. Zij toonde voor het con cert grote belangstelling en vroeg steeds inlichtingen aan de direc teur Kees van Baaren. Onderzoek naar tarieven van specialisten DEN HAAG. De landelijke specialis tenveren igdng is bereid mee te werken aan een onderzoek naar de ontwikkeling van de specialistische tarieven. Dit on derzoek zal door de ministeries van so ciale zaken en volksgezondheid en van economische zaken worden ingesteld in samenhang met een onderzoek naar de ontwikkeling van tarieven en kosten van de ziektekostenverzekeringsmaatschap pijen. De specialistenvereniging streeft er naar richtlijnen op te stellen voor de zgn. particuliere tarieven .zoals büv. de huis artsen deze. reeds lang kennen. Dit delen staatssecretaris Bartels (sociale zaken en volksgezondheid) en minister Andriessen (economische zaken) mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Suurhoff (soc.). JERUZALEM De Israëlische re gering van premier Levi Eshkol is gis teren afgetreden nadat David Ben Goe- rion aangedrongen had op een nieuw onderzoek naar de tien jaar oude zaak- Lavon. Eshkol is anderhalf jaar pre mier geweest. Hij volgde in juni vorig jaar Ben Goerion op, met wie hij meer dan dertig jaar had samengewerkt Op de vergadering van eergisteren van het partijbestuur wisselden de twee bit tere verwijten. Oud-premier Ben Goe rion zei dat Eshkol de aanbeveling de procureur-generaal tot een nieuw derzoek in de zaak-Lavon, wilde negeren. Het is bekend dat Pinhas Lavon politieke aartsvijand is van de 78-jarige oud-premier. Lavon trad in 1955 als nister af, nadat hem was verweten het jaar tevoren een veiligheidsoperatie te hebben gelast, die tot mislukken gedoemd was. Lavon ontkende schuld en het ka binet zuiverde hem in december 1960, tegen de zin van Ben Goerion, van blaam. Deze affaire was tevens de oorzaak dat Ben Goerion uit het centrale comité De Mapai-partij is getreden. De Mapai wilde samengaan met de Ahdoet Avoda partij. Premier Eshkol ging er mee ak koord. Maar later gaf de Ahdoet Avoda partij te kennen alleen met de Mapai te willen samengaan wanneer de aanhan gers van Lavon in de partij in ere wer den hersteld. Uit protest hiertegen trok Ben Goerion zich toen uit het centrale comité van de partij. Honderdduizenden Wij leven in een wereld van grote ge tallen en steeds groter wordende aantal len. Toch kan de bijna dagelijks voor komende hoeveelheid „honderdduizen den" nog wel iets bijzonders zijn. Bij de Koninklijke Etna te Breda is bet Bij de Koninklijke Etna te Breda is begin december het 300.000ste Etna gasapparaat uit de productie 1964 gekomen. Al deze apparaten werden bij de Neder landse gezinnen afgeleverd en deson danks kan nog niet onmiddellijk aan de steeds stijgende vraag worden voldaan. Dat is niet alleen een compliment voor de Etna, maar vooral ook voor het ge zonde verstand van de Nederlandse huis vrouw, die o.a., uit de overvloed van keuze, in overgrote meerderheid steeds weer het Etna gasfornuis kiest, het merk dat haar het beste voor haar geld garan- Dat, behalve de kwaliteit, de prijs wel degelijk een rol blijft spelen, blijkt ook bij de verkoop van de nieuwe gasconvec- Ook daarvan is Etna thans reeds het meestverkochte merk. De consument wil kwaliteit voor zijn geld en dat geeft de Etna. Niet voor niets voert de Etna reeds meer dan 100 jaar het devies: „Beter kan niet, duurder hoeft niet". DEN HAAG Staatssecretaris Bartels van sociale zaken en volksgezondheid wil de rechterlijke uitspraak in de zaak te- een instituut dat zich onder andere bezighoudt met tandextracties onder nar en dat zonder daartoe bevoegd te zijn contactlenzen aanmat, afwachten al vorens te overwegen wat hem te doen staat om op dit gebied onbevoegde uit oefening van de geneeskunst tegen U> ■\7"ANDAAG, 15 december, is het Ko ninkrijksdag, een dag die als zo danig een vaste plaats heeft gekre gen op onze nationale kalender. Elk jaar plegen we ook in onze bericht geving even bij deze dag stil te staan. Ditmaal is daar bijzondere reden toe. het is de tiende. Tien jaar geleden is het dat het nieuwe statuut tot stand kwam, op grond waarvan de drie delen van ons koninkrijk Ne derland, Suriname en de Antillen in vrijheid en zelfstandigheid een nieuwe band aangingen. Dat statuut was op zichzelf reeds be langrijk. Het was een voorbeeld van een nieuwe rechtsvorm. Maar het statuut was als zodanig niet voldoen de, het moest gedragen worden door. het moest ook in zijn uitwerking ge stalte krijgen door, de juiste gezind heid. Die gezindheid is er, al uit zij zich zeker in Nederland, niet op uitbundi ge wijze. Toch zou groter belangstel ling van Nederland niet overbodig zijn. Gelukkig konden we juist dezer dagen tot ons genoegen melding ma ken van de blijkbaar al regelmatiger reizen door leden van ons Koninklijk huis naar de west. Maar de aandacht van ons volk. van onszelf dus. kon groter zijn. De vaste Koninkrijksdag op deze vijftiende december, kan daartoe bijdragen- TVE bekleding van het koningschap vraagt, zeker in deze moderne tijd, ruime voorbereiding. Zij maakt nodig een kennen van. zelfs een zich kunnen inleven in, wat onder de na tie leeft. Wij mogen ons wel heel gelukkig prijzen over een koningshuis, dat zich maar niet verschanst in een Ivoren toren, maar dat zich onder de mensen begeeft en studie maakt van de actuele problemen. Zo verheugen wij ons oprecht over de thans gedane mededeling, dat onze Kroonprinses zich nader wenst te gaan verdiepen In onderscheiden aspecten van het maatschappelijke en culturele leven. Haar belangstelling voor deze gebie den was reeds bekend. De gedane keuze lijkt ons een gelukkige. De Prinses krijgt gelegenheid haar ken nis te verrijken; aan de andere kant zal haar belangstelling Inspirerend werken op allen die op deze gebie den werkzaam ziin. Zal orkest Ned. Opera dansorkest worden Het bestuur van de stichting Neder lands Danstheater heeft zich telegrafisch tot de staatssecretaris van O.. K. en W. gewend ln verband met de problemen, die zich voordoen rond de opheffing van het orkest van de Nederlandse Opera. Het Nederlands Danstheater stelt voor dit orkest ook na 1 september 1965 in stand te houden en het tot taak te geven de voorstellingen van het Nederlands Danstheater en het Nationale Ballet te begeleiden. Hierdoor zal, aldus het tele gram, voorkomen worden dat voor tal van musici een uitkeringsregeling getrof fen dient te worden. Bovendien zouden beide dansgezelschappen de beschikking krijgen over een vast orkest, aldus het telegram van het Nederlands Dans theater. DEN HAAG Vindt de verzege ling van de REM-zender vandaag, morgen of overmorgen plaats? Het een vraag, die vanmorgen met enige klem in Den Haag werd ge steld, nu gebleken is, dat dc bü Al gemene Maatregel van Bestuur ille gaal verklaarde TV-Noordzee ook gisteren in de ether was. cn de Am sterdamse officier van justitie kele prachtige kansen voorbij heeft laten gaan. Waarom kwamen zijn mannen niet, noch door de lucht, noch over het wa ter? Het weer was in het afgelopen et maal zodanig verbeterd dat. vooral m de middaguren van een biina glad zeetje kon worden gesproken, terwijl de hemel onbewolkt en stormloos was, zodat elke helikopter kon vliegen. In de residentie, waar tientallen pers vertegenwoordigers nog altijd op Ingrij pen van justitie wachten, ontwikkelen de gedachten zich langs verschillende lxj- Er zijn waarnemers, die blijven be en, dat de plotselinge verandering van nationaliteit van de NV. die thans het televisie-eiland leidt, een nader juridisch onderzoek noodzakelijk maakt De zaak toch niet zo eenvoudig liggen als dr. J. F. Hartsuikei-, die met de inbeslag neming is belast, dit weekeinde heeft doen voorkomen. Loyale staatsburger Er gaan zelfs geruchten, dat de komst van scheepsbouwer Cor Verolme wordt afgewacht, die vandaag of morgen naar Wordt woensdag opgetreden (Van onze speciale verslaggever) Nederland terugkeert van een reis per boot van New York naar Le Havre. Men zou een beroep op hem willen doen te bemiddelen, omdat hij voor zijn trek naar de Ver. Staten heeft verklaard zich bij aanneming van de antl-i wet als een loyale staatsburger te ge- Er is echter ook een speculatie, die op een totaai andere situatie wijst. Met de juridisch adviseur van de REM, mr. Minderop. zou de Amsterdamse officier van justitie hebben afgesproken dat pas woensdag wordt ingegrepen. Dit zou waarschijnlijk per helikopter gaan - de rijkspolitie zou a raison van ƒ650 per uur een Alouette van Schreiner N.V. huren - ofschoon ook een boot van de rijkspolitie te water zou kunnen worden gebruikt. Daadwerkelijk verzet van de zijde van de op het ogenblik voornamelijk Belgi sche bemanning van het platform zou niet worden gepleegd. Aan de andere kant zou de sterke arm op geen enkele wijze de helpende hand worden geboden i samenvallen met de afwikke- de advertentiecontracten, die tot en met 15 december zouden lopen. Van de zijde der justitie zou tegen dit „uitstel van executie" weinig bezwaar zijn gemaakt. De Amsterdamse officier zou de REM-affaire soepel willen afhan delen en er zo min mogelijk rumoer over laten ontstaan. Op het punt van eventu ele schadeclaims, die door de buitenland se, of misschien nog altijd Nederlandse eigenaars kunnen worden ingediend, zou hij de Nederlandse staat zo min mogelijk -isico willen laten lopen. Toch bevoorrading Naar alle waarschijnlijkheid is het REM-eiland gisteravond nog door de SCH. 102 bevoorraad. Hoewel gistermor gen de douane aan boord van deze logger is geweest en enkele voor de bemanning van het televisie-eiland bertemde dozen met blikken spinazie in beslag zou heb ben genomen, liet mxn 30 ton olie en drinkwater onaangevoerd. (Voor vervolg zie pag. 6)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1