Duizenden zagen redding van Brits vrachtschip Wilte droom CHU wil wel trouwen, maar j huwelijksvoorwaarden op Schepen in nood Programma Veronica in AVRO-bode 7 MAANDAG 14 DECEMBER 1964 Honderden mensen waren gis teren naar de Noorderpier in IJ muiden gekomen, waar het Britse vrachtschip Yewcroft was gestrand, nadat de schroefas was gebroken. (Vervolg van pagina 1) Later slaagde een loodsboot erin de Carnissesingel te bereiken. De bemanning was toen de situatie meester. De slagzij was minder en men probeerde een veilige haven te bereiken. De Avalon, het schip van de Britse spoorwegen, dat tegen de kade in Hoek van Holland sloeg, bleek een flinke scheur te hebben opgelopen in de stuur- machinekamer. De passagiers hebben de nacht aan boord van het schip doorge bracht en zUn gisteren met de dagboot naar Engeland gegaan. Het Engelse schip zou bij Wilton Fijenoord worden gerepareerd. Ook de binnenvaart heeft de nodige slagen van de storm moeten ir Zo trof schipper J. Parijs uit Sneek het slecht op zijn eerste reis met de 96 ton metende Noordwest. Zaterdagmiddag kreeg het schip ln de buurt van Urk op het IJssclmeer motorpech. De schipper probeerde nog de haven van Urk binnen, te lopen, maar slaagde er niet in. De harde wind dreef het schip naar de dijk, waar het vastliep. De schip per en zijn jonge vrouw klommen over de basaltblokken de dijk op. Voor schip en lading is weinig hoop meer. Het Nederlandse ms TJoba uit Rotter dam is gisteren bij Sankt Goar bij de af vaart omgeslagen. De drie opvarenden zijn door de Hollandla uit Rotterdam ge red. De Tjofa was geladen met cellulose. Het schip moest bij het keren door een harde rukwind zijn gegrepen. Zaterdag was het wrak van het motor schip Twee Gebroeders in de monding van het AmsterdamRijnkanaal -hjks gelicht en naar de werf gesleept, of ct gebeurde op deze gevaarlijke plaats weer een aanvaring. Zaterdagavond kwam het afvarende motorschip Mallorca groot 310 ton, hard in aanraking met het uit de voorhaven varende motorschip Renus 159. geladen met mais. De Mallorca liep ernstige schade op en maakte water. De schipper zag nog kans het schip dicht bij de sluis aan de grond te zetten. NOODTOESTAND Door de aanhoudende regen (ln 24 uur viel meer dan vijf cm) is in de Midlands en in Wales in Engeland een noodtoe stand ontstaan. De rivieren Severn en Wye hebben grote overstromingen ver oorzaakt. In Newton staan honderden huizen ln het water. Op sommige plaatsen is het water een halve meter hoog. Aberystwyth, een kustplaats in Wales met 10.000 inwoners is geheel van de buitenwereld afgesloten. Vanmorgen zag het er zeer kritiek uit. Gevreesd werd. dat het water van de Wye en Severn tot vijfeneenhalve -m boven normaal zou stijgen. Militairen houden zich gereed om met amfibievoertuigen de bevolking te hulp te komen. Tussen Dover en Calais raakte een veerboot met treinwagons in moeilijkhe den. De wagons wipten uit de rails door het slingeren van het schip. Gelukkig kon het vaartuig de haven van Duinkerken bereiken voor ernstige schade was aange richt. Ook de Nederlandse spoorwegen on dervonden last van de stonn.. Op de trajecten Ruurlo—Vonden, Heino Zwolle en Dalfsen-Zwolle zijn gisteren telefoonpalen uit de grond gerukt. De palen versperden weliswaar de rails niet. Toch ontstond vertraging omdat de te lefoon was uitgevallen en de spoorwe gen gebruik moesten maken van de rijkstelefoon. Het dorpje Catenrai onder Venraij kwam zonder stroom te zitten. Een om gewaaide boom belemmerde de electri- citeitsvoorziening. Directeur verdween met 17.000 handschoenen AMSTERDAM De 42-jarlge koop man J. van D.. mede-directeur van een Amsterdamse groothandel in handschoe nen. wordt door de andere directeur verdacht van verduistering van 720 do zijn paren handschoenen inkoopwaarde f 22.000). De mede-directeur, een fabrikant uit Raamsdonkveer heeft tegen Van D„ die sinds enige dagen spoorloos is. bij de politic aangifte gedaan. In de zaak trof men alleen een aantal lege kisten aan. De mede-directeur is voor Van D. als geldschieter opgetreden, voor de door hem gestichte groothandel, een N V. Van D. kreeg beperkte procuratie. Benoemd tot rechter te Zutphen: mr. M B. Chr. Scholtcn van Aschat. thans substituut-griffier te Breda. Benoemd tot ridder ln de Orde van Oranje Nassau. G J. van den Berg, tech nisch hoofdambtenaar-afdelingschei bij het gem. vervoersbedrijf te Arnhem en L. H. Stoks. hoofd bij het b.l.o. te Pos- terholt. Verwoede strijd voor IJmuiden Sleepboten hadden druk weekeinde IJMUIDEN. Het heeft flink ge spookt dit weekeinde voor de kust van IJmuiden. Gisteren hebben de Wijs- muller-slcepboten Titan, Hector en Assistent na een urenlange strijd in het geweld van een vliegende zuid wester het tegen de Noorderpier vast gelopen Britse vrachtschip Jewcroft nit zijn netelige positie bevrijd. Het schip uit Glasgow (943 ton) was gistermorgen rond half elf de pieren gepasseerd, toen de schroefas brak bij het manoeuvreren. Het schip dreef in de richting van het strand, maai- kon op honderd meter daar van af nog geen anker presenteren. Onmiddellijk riep de kapitein sleep boothulp in. De reddingspogingen w.er- den vanaf strand door duizenden mensen gevolgd. De Neeltje Jacoba bracht kort daar na zeven van de twaalf Engelse beman ningsleden in IJmuiden aan land. Voor dat echter met behulp van raketten er sleepverbinding tussen de Titan en d« Yewcroft tot stand kon worden gebracht, moest dc Velser politie eerst honderden mensen van de Noorderpier verwijderen met bet oog op hun veiligheid- Toen de pier „schoon" was kon de Titan beginnen en tegen kwart voor drie was de verbinding er. Om drie de Titan het schip vlot en naar per water gebracht. Daar gaf ook de Hector assEStentie. Toen restte het laatste moeilijke kar wei. De ankerkettingen, die door het uit vallen van de kapotgeslagen winch niet meer konden worden opgehaald, moes ten geklaard worden. De inmiddels toe geschoten Assistent zorgde voor branders aan boord van de Yewcroft en de anker kettingen konden worden doorgebrand. Omstreeks half vijf had men ten slotte de strijd tot een goed einde ge bracht: onder begeleiding van de Hec- Titan en Assistent werd de Yew croft naar de haven gesleept Ook zaterdag was het spannend voor IJmuiden. Omstreeks zeven uur slaagde de Nestor van Wijsmuller erin de 's middags vastgelopen Nederlandse kust vaarder Willi Böhmer (599 ton) van de N.V. RederU Nautiek te Rotterdam vlot te brengen. Ook dit schip was op de IJmuidense Noorderpier geslagen. Al twee maal eerder had men ge tracht het schip vlot te krijgen. Tot twee maal toe was echter de sleepverbinding de Hector gebroken. Daarna maakte de Nestor, eveneens met behulp van een raket vast en haar poging slaagde Het schip werd naar de Bijleggershaven ge sleept, waar duikers een onderzoek zouden instellen naar de schade cn even tuele lekkage. Het schip had ongeveer om vier uur de haven van IJmuiden verlaten, doch de gezagvoerder oordeelde het weer te slecht en wilde terugkeren, waardoor het schip tegen de pier werd aangedrukt Diezelfde middag sloeg voor IJmuiden een loodsjol om. waarmee drie man onderweg waren van de Loodsboot Deneb naar een te beloodsen schip, ln stormweer volgeslagen met water en gekapseisd. De drie opvarenden vielen in zee. Ze waren uitgerust met zelf- opblaasbare zwemvesten. De loodsboot Deneb wist de drie mannen ondanks het zware weer te vinden en aan boord te nemen. De loodsdienst IJmuiden Is daarna voor alle schepen gestaakt daar het stormweer tot windkracht acht was toe genomen. De loodsjol Is niet terugge vonden. PERSONALIA Mr. E. M. Hekking. voorzitter van het college van regenten van het Oud Bur geren Gasthuis, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tot notaris in Arnhem is benoemd H. J. Holterman. kand. te Arnhem (vac. J. H, de Greef). Geen verandering van temperatuur Het afgelopeji weekeinde werd het weer beheerst door depressies. Nadat een depressie voor de Noorse kust za terdag al vrij veel wind en op de meeste plaatsen ongeveer vijf milli meter regen had gebracht, veroor zaakte een actieve en snel bewegende depressie op de Noordzee zondag een zuidwesterstorm en b[jna overal tien tot vijftien millimeter regen. Na het voorbij trekken van het bij de laatst genoemde storing behorende koufront ging de storm liggen en stroomde min der zachte en drogere lucht Nederland binnen. Ondertussen kwam er bij de Golf van Biscaje een diepe depressie tot ontwikkeling. Deze storing zal ver moedelijk in de richting van Frankrijk bewegen en daar weer minder diep worden. Een er bij behorend regenge- bied veroorzaakte vanochtend vooral in Noord-Frankr\jk regen. Het is moge lijk, dat dit regengebied in het zuiden van het land nog wat regen brengt, overigens is de kans op regen belangrijk afgenomen. Een overwegend matige wind blijft in hoofdzaak uit westelijke richtingen waaien' behou dens in het zuiuen van het. land. waar de wind tijdelijk veranderlijk wordt. In de temperatuur komt weinig ver andering. ZON EN MAAN Dinsdag 15 december zon op 8.42. onder 16.29: maan op 14.31, onder 3.31. Zaterdag 19 december: volle maan. Genegeerd voor tv... Mies Bouwman en kijkers zijn boos op de AVRO HILVERSUM De onthulling van 'n herinneringsplaquette in verband met de actie „Open het dorp", waarvan gis- teren door de AVRO-tv een verslag werd gegeven, heeft vele kijkers naar de telefoon doen grijpen. In de uitzen- ding werd de naam van Mies Bouwman die tenslotte dc belangrijkste rol ver- J vulde bU het bijeen brengen van de 21 J miljoen, (naar het leek met opzet) niet J genoemd. J De AVRO is kennelijk geschrokken J vam al die reacties, want zij liet door j omroepjter Lonneke Hoogland een ver- klaring voorlezen, waarin werd ge- waaga van coupures die in de reportage j waren aangebracht, zodat de kijkers slechts een fractie van de toespraken zagen. Bovendien, zo heette het, kon» Mies Bouwman niet bij de plechtigheid automobilist er bij ontving, beduidde tegenwoordig zijn. omdat ze over enkele - J*--jJ- weken haar vierde kind verwacht. - Op haar beurt blijkt mevrouw Timp- Bouwman niet over deze gang van za ken te spreken. Zij acht het een slechte beurt van de AVKO. niet zozeer omdat naar naam in de uitzending niet is ge noemd. maar omdat ter verontschuldi ging van de omroepvereniging haar privéleven en haar toestand ter sprake moesten worden gebracht. Mies Bouwman deelde nog mee wel uitnodiging voor de onthulling com memaar Teleurstellend Op de middag van zaterdag, toen het ruwe weer velen thuishield, zal er ongetwijfeld veel zijn gekeken naar de nieuwe NCRV-rubriek Achter het stuur''. Duobei jammer daarom, dat deze uitzending een teleurstellende aangelegenheid werd. De teveel pra tende George Noordhof gaf de deskun dige medewerkenden weinig gelegen heid tot ruim antwoorden, en wat er werd vertoond was van zo oneven wichtige samenstelling, dat er vlees noch vis op tafel kwam. Er werd wel verteld hoe de motor en de accu zijn ingesteld bij de koude start", maar de aanwijzing waarop iedereen zat te wachten: wat men dan wel precies moet doen, kreeg men niet. Het voor de film bochtjes rijden door Henk van Zalingen was op zichzelf een stunt- nummertje. de toelichting welke de dan hetgeen men bij de autorijles al ingepompt heeft gekregen. Was dit onderdeel van de uitzending op de beginneling ingesteld, de uitleg welke erbij werd aangeboden was der mate in technische termen verpaktdat de leek er niets van snapte. Piet Oly- slavertelde dat men het stuur in tiuee handen moet houden en de me chanische alcoholtest was voor de niet- ingewijde wel even een kijkspelletje, - - maar verder zo onduidelijk dat men de tde^ plaquette S resultaten toch echt niet. kon volgen. Erger was echter, dat de conclusie van de onderzoekende arts dr. Louis Gast inhield „dat drie borreltjes al ge vaar zouden kunnen opleveren", en dat wordt door de kijker/luisteraar maar al te gemakkelijk vertaald met„ik kan er dus minstens drie drinken". Neendit was bij lange na niet wat men van een rubriek met zo'n goede opzet mocht verwachten. Er komen nog meer uitzendingen, laten we hopen dat de eerste aflevering heeft geleerd „hoe het niet moet'' en dat de volgende inderdaad nuttig-voorlichtend zllen zijn. Want wij blijven er bij, dat zulk een programma van grote waarde zou kunnen wezen. 's Avonds kon men bij de NCRV o.m. kijken naar een heel aardige bewerking van de Britse musical „Dan liever de lucht in". Het geheel was niet zo'n groot spektakel als Willy van Hemert van NCRV-musicals pleegt te maken, maar er waren bijzonder leuke vond sten in de filmopnamen van het vlieg veld en de kleine particuliere vlieg tuigjes waren er handig en goed in te pas gebracht. Muzikaal viel de grootste verdienste ten deel aan Thérèse Stein- metz met haar prachtig geschoolde so praan: een klein stukje opera-kwaliteit 't de voorstelling werkelijk opluister de. Jacob van Ren esse die steeds meer vooruitgaat, sloep in dc duetten een heel behoorlijk figuur, al bleef de eer aan Thérèse die ook vlot kan acteren. HILVERSUM In een buitenge- tingsperiode is afgelopen, werd verwor. wone algemene vergadering (zeel pen. matig bezocht) welke de AVRO za- De overige voorstellen, betrekking terdag hield, heeft de voorzitter mr. hebbende op kleine wijzigingen in het Slotemaker medegedeeld, dat deze huishoudelijk reglement, werd vlot aan- omroeporganisatie via de arbeid van vaard. een daarvoor ingestelde werkgroep zal voortgaan met intensieve propa- l>l ganda voor zichzelf te maken. Na 1 rlaquette onthuld februari ax. zal het programmablad van de AVRO in groter formaat Na deze zeer korte vergadering groe- komen. Met ingang van 20 december peerden de aanwezigen zich in dc hal zullen in de AVRO-hode ook de pro- van het gebouw, waar een kleine vier- gramma's van Radio Veronica wor- kante plaquette, in brons uitgevoerd en den gepubliceerd. vervaardigd door de edelsmid Fritz Ja- Eveneens bestudeert de werkgroep ritz. werd onthuld, plannen om te komen tot een nieuwe Deze plaquette is een geschenk van structuur van de AVRO. Mogelijk zal het bestuur van de stichting Het Dorp. hiervoor een adviseur worden aange- ter herinnering aan de marathonuitzen- steld Een van de plannen houdt in. de ding in november 1962, waarin zoveel jeugd meer bij de omroep te betrekken miljoenen werden samengebracht door door o.m. ..schaduw-gewestelijke be- het Nederlandse volk. sturen" gevormd door jongeren, in te stellen. De agenda vermeldde enkele wijzi gingen in statuten en huishoudelijk re glement. Een bestuursvoorstel. Als genodigden waren bij deze ont hulling aanwezig de voorzitter van het bestuur, prof. ir. L. H. de Langen, de directeur van Het Dorp, en dr. A. Klap- 'ijk. Mies Bouwman (die nu spoedig hebben ontvangen, maar er niet heen te zijn gegaan temeer, omdat de AVRO na haar optreden voor „Open het dorp" nooit meer iets van zich heeft laten Mies Bouwman werkt nu af en toe nog voor de VARA. Directeur sterft op verjaardagsfeest NIJMEGEN Dr. J. M.' E. Engelen, directeur van de Nederlandse Export Papierfabriek N.V. is zaterdagavond te Nijmegen overleden op een feestavond voor het personeel, die werd gehouden ter gelegenheid van het feit, dat hij gisteren zeventig jaar zou wonden Dr. Engelen stortte enkele Jaren gele- den uit eigen privé-vermogen honderd f aandelen ten bedrage van f 350.000 in een j fonds, dat vermogensaanwasdeling voor zijn personeel beoogde. In zijn dank- woord tol het personeel kort voordat hfj overled. vertelde dr. Engelen, ter ge legenheid van dit feest nog eens honderd aandelen uit eigen vermogen aan het fonds te hebben overgedragen. limiet te stellen aan de leeftijd waarop haar vierde baby verwacht) had bericht men bestuurslid kan zijn. door zittende van verhindering gezonden, evenals de bestuursleden na hun 75ste jaar niet heer Van Gelder, organisator van de in meer herkiesbaar te stellen als hun zit- 1962 gehouden uitzending. Prof. De Langen deelde ln een korte toespraak mede, dat dank zij een gehou- weet, dat er op het 400 gegadigden zijn om Het Dorp te bevolken. In overleg tussen de architect en gehandicapten heeft men nu de eerste helft van Het Dorp be- steksrijp. Men kan 6 ha grond (ge- Bijna f 140.000 voor NCRV-fonds bebouwen. moeilijkheden welke gerezen zijn de andere 4 ha (waarop de stich- de ting Kleuterzorg nog haar gebouwen het heeft en die nog wacht op toewijzing Brand richtte zaterdag voor f 100.000 schade aan in de kapitale boerderij van A. Broekhuis Opgervelman bij Ootmarsum. IULVERSUM In het siotprogram- ma van de NCRV-televisie-uitzending schenk van de heer Zwolsman) gaan zaterdagavond werd middels een tele- foongesprek tussen Jan van Hillo in de studio en ds. C M. de Vries in Genève bekendgemaakt, dat de actie jubilerende NCRV voor steun omroepwerk in ontwikkelingslanden tot van een ander terrein) hoopt men op nu toe f 136.576.35 heeft opgebracht, korte termijn te kunnen oplossen. „In- Deze som, in het fonds van de NCRV dien dat niet mogelijk is zullen wij ons gestort, heeft de verwachtingen over- in de bouw toch niet laten remmen", troffen en nog steeds vloeit het geld aldus prof. De Langen, ook al zouden binnen. wij daarvoor naar een ander stuk grond Ds. de Vries, die vergezeld was van moeten omzien", enkele deelnemers aan de jaarlijkse Er werden nog meer hartelijke woor- Officers Meeting van de WACB we- d™ gesproken, o.m. door dr. Klapwijk, reldorganisatie voor de christelijke om- d"= d°°r het wegnemen van een AVRO- roep), noteerde de wensen van de vlag de plaquette onthulde. Deze zeide NCRV voor de besteding van deze gel. te hopen, dat het geschenk tdoor mr den: hulp bü de trainingscursus in Slotemaker gaarne aanvaardI de herin- Afrika en het steunen van het omroep- nering aan het grootse gebaar van het werk in Suriname. Manilla en Addis Nederlandse volk ten bate van gehandi- Abeba. door het zenden van materiaal capten, levendig zal houden, en het medewerken aan opleidingen ter De plaquette vermeldt de datum plaatse, om door het uitzenden van waarop H. M. de Koningin de eerste Nederlandse leidinggevenden. grenspaal voor Het Dorp plaatste: 2» De voorzitter van de WACB zeide, l™»". J.963 afbeeldingen van ..het heel blij te zijn met deze aangeboden s otc ;e„ |r hulp. Er zijn allerlei wen verbreiding van de christelijke omroep, zo bijv. het inrichten van een verplaats bare bibliotheek. >0s\elc<f vanavond 1, 402 m. 19 00 Nieuws en 5.10 Radiokrant 19.30 Amus nuziêk (gr) 19.55 Op de man af. praatje 20.50 Muzi Middelbare School: k'.ass muzi -zang 21.10 1963 ln Warsch; 22 00 Oud. 22 30 Nieu\ Stereo fonische uitzending: het Songfestival van 15 aug 2150 Wereldpanorama 2.20 Boekbespreking ndoverdenking 22.55 (Vervolg van pagina I) Blijkens de teruggang van de A.R.P. oefent zij trouwens ook geen aantrek kingskracht meer uit. In dit verband weei de heer Kikkert er op. dat de vorming van de C.H.U. in 1908 bedoeld was als een doorbraakpoging: men wilde de opsplit sing in een aantal machtsblokken voor- Het gaat er de C.H.U. immers om heel het volk vanuit het evangelie te benade ren Daarom zou spreker ook niet graag zien. dat alle christenen in Nederland zich in de C.H.U. organiseerden, hoewel anderzijds geldt: hoe meer zielen hoe meer vreugd. Zelf een voorstander zijnde van organisatie op christelijke grondslag was spreker dankbaar voor de spreiding der c.h. over verschillende organisaties, omdat daardoor de mogelijkheid groter is om vanuit een christelijke politiek vormgevend op ons volksleven in te wer ken. In wetgeving en bestuur en op vele andere terreinen moet iets van het evan gelie van Jezus Christus gestalte worden gegeven Een misverstand noemde dc heer Kik kert de mening, dat de protestants-chris telijke invloed door samengaan zou wor den versterkt. Wanneer er bij een fusie geen kiezers verloren zouden gaan, zou de party met 26 zetels in de Tweede Ka mer komen. Maar we moeten ons niet voorstellen, dat we dan ook negen bewindslieden zou den hebben. In de regering en in de Ka mer zou onze invloed met de helft ach teruit gaan. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij samengaan op gemeentelijk en provinciaal niveau. Toch praten Ondanks al deze overwegingen toonde de heer Kikkert zich bereid tot een ge sprek met de A.R.P. Ik ben bereid om de vriendenhand toe te steken, zodat we een herhaling van 1908 zouden kunnen krij gen We willen graag de bruid spelen, maar dan moet de bruidegom er wel iets voor over hebben om haar te veroveren, aldus spreker. Zo zullen we het eens moe ten worden over het beginsel en over de praktische vormgeving daarvan, zoals ik die heb geschetst. Het is niet voldoende om te zeggen, dat er met mannen als Berghuis. De Gaay Fortman en Zijlstra te praten valt; zij zullen ook bereid moeten zijn om hun achterban zo op te voeden, dat deze met hun denkbeelden meegaat. In een goed huwelijk is de vrouw de baas. zegt men wel eens Ik kan daarmee wel akkoord gaan, aldus spreker, daarmee aangevend. 24 „Toch nog te laat, hè?" Martha zegt lief: „Wat zul je moe zijn van die fietstocht. Heb je erg in spanning gezeten?" „Ja," zegt hij schor. Ik loop de kamer uit. De tranen springen in ijn ogen. Ik weet wel dat ik me aangesteld heb als een idioot, maar daarom hoeft Martha nog niet zo hatelijk te zijn. David is me achter na gekomen. „Je bent een dappere meid. Wies. Ik geloof dat je je kranig gehouden hebt „Ach schiet op," zeg ik bibberig. „Hoe kom jij eigenlijk hier?" „Ik stapte precies uit de bus toen ze kwamen aanrazen. Hans zag me op het nippertje." „De bus?" „Ja, vijf minuten nadat ik met jou belde, zat in de bus Ik heb zelfs mijn instrumententas nog meegesjouwd." „O David, je bent een schat. Ik heb zo in angst gezeten!" ,Geen wonder. Is er warm water? Hans zal 1 zo'n beetje klaar zün. Als hij dan de kraam vrouw verder helpt, kunnen wij het kind badde- Martha?" „Ja. Er is altijd nog zoiets als een nageboor te. Je hebt de helft van het werk maar ge daan, meisje." Hij lacht om mijn verschrikte ge zicht. „Dat is zo gebeurd, hoor, maak je maar niet ongerust. Het is niet leuk voor je, zo on verwacht geconfronteerd te wordenmet de con sequent es van het moederschap." „O David, ik geloof niet dat ik ooit kinderen wil hebben." „Je vergeet het wel weer. Heus, Wiesje, over m poosje ben je het vergeten." O neen, denk ik, dat is onmogelijk, dat span nende angstige uur met Martha vergeet ik myn leven lang niet. David en ik doen samen de baby in bad. Hij er tien keer zo handig mee als ik. „Het is wel eens meer gebeurd dat de zus ter er niet was. en dan red je je wel," zegt hij eenvoudig. Het is een heel ander kind. als Da- id het aangekleed in mijn armen legt. Ik moet gewoon iets wegslikken als ik over de donzige door Heieen van Batenburg rose handjes strijk. De garnalevin'gertjes slui ten zich om mijn pink heen. Leen is direct weer weggegaan om de zuster te waarschuwen. Hans is eindelijk klaar met Martha. De zuster zal haar straks wel ver der helpen. Ze mag de kleine Fransiska heel even vasthouden. Hans en David hebben het grootste plezier om de geïmproviseerde wieg. „Dat is nou toch wel precies iets voor jou, hè Martha." zegt Hans. „Waar heb je dat ding zo gauw vandaan?" „Wies heeft overal voor gezorgd. Et heb je toch al gezegd dat ze fantastisch was?" Hans draait zich naar me om. Het is alsof hij zich mijn aanwezigheid en de rol die ik bij deze geboorte gespeeld heb, pas nu goed be wust is. Zijn grote handen liggen op myn schou ders. Ik moet wel naar hem opkijken. „Mijn Lieve kranige assistent," zegt hij. Als ik niet beter wist, zou ik geloven dat hij een beetje ontroerd was: „Je bent een doktersvrouw uit duizend." Ik zie het verheerlijkte gezicht van Martha en de stille glimlach van David, alsof ze getuigen zijn van een innige liefdesverklaring. O, stikken jullie allemaal, denk ik woederd, ik hoor er toch niet bij. Maar ik doe zoals van r.ie ver wacht wordt. Ik leg een ogenblik mijn hoofd tegen zijn schouder. Dan laat ik hem haastig los: drieën in de Volkswagen stappen. David zit naast Hans. De wieg van Martha staat naast me achterin. Ik heb beloofd hem zo gauw mogelijk in orde te maken. Martha heeft de stof al ge knipt. Als ik een paar uurtjes achter de naai machine kruip, is het zo gebeurd. We hebben Martha achtergelaten onder de hoede van een aardige jonge zuster. Ik stel me zo voor dat die twee tien plezierige dagen te gemoet gaan. Leen had ook helemaal zijn oude gemoedsrust hervonden en zat met een pijp :- zijn luie stoel toen we weggingen. Ik heb het gevoel dat ik nooit meer warm zal worden. Mijn tanden klapperen en ik ril zo, als of ik uren in een koud vertrek heb doorgebracht in plaats van in de snikhete kamer van Martha. Hans is bijzonder lief voor me. Hij port de kachel op. haalt mijn pantoffels van boven, er is geen sprake van dat ik naar de keuken mag om het eten klaar te maken. „Laten wij dat nou samen doen." zegt David, „als jij nou. zegt.hè, wat we moeten maken." „Ik heb er in de auto al over zitten piekeren. Je hebt natuurlijk nog niet warm gegeten, Da vid." „Nee, maar dat is niet de eerste keer in dit reeds voorbije jaar, en vermoedelijk zal het ook de laatste maal wel niet zijn." „Laat Hans even kijken of de slager nog open is: als hij een paar ons ham haalt, ma ken we uitsmijters." David maakt een gekke vreugdesprong en rent al naar de gang. „En een pakje tomatensoep met een ons ge hakt" roep ik hem nog na. Ze kokkerellen samen rumoerig in de keuken. Ik lig languit in mijn stoel, vlak voor de rood gloeiende kachel. Waarom hindert het me nu zo dat zij daar samen pret maken? Waarom kan ik toch niet echt blij zijn met hen? Altijd voel ik me buitengesloten als een die er mag zijn maar er niet wezenlijk bij hoort. Wat man keert er toch aan me? Ze zijn immers hartelijk voor me. en lief en bezorgd? Een ziekelijk ach terdochtig wezen ben ik, zo onwaarachtig dat ik niet in staat ben in oprechtheid van anderen te geloven. O Heer, help me. verlos me van me zelf, zoals u vanmiddag Martha geholpen hebt. (Wordt vervolgd) Elkaar nodig i 2-5.00 Nieuws. 1 °p ziek (opn) 23.55— s 20.05 - buiten lands persforum 21.10 Licht ensemble 21.25 Prof. Van Niftrik voegde in zijn rede 5 Spreken is goud, hoorspel 22.30 Nie niet veel toe aan de argumenten vóór J een samengaan van anti-revolutionairen 5 christelijk-historischen, die wij zeer 2 mededelin onlangs hebben gepubliceerd. Hoewel het S een volstrekt onmogelijke zaak lijkt om beide partijen in één verband samen te brengen, zullen we ons ervan bewust 5 moeten zijn. dat we ons in deze (oecume- J nische) tijd de luxe gewoonweg niet kun- Televisie nen permitteren om als beladers van de f 19.30 De nedy Caper 19.45 Openbaar 20.00 Journaal en weerom- Uitzending van de Anti-Revo- laire Partij 20.30 Dol op lance man speelfilm (14 jaar) vanavond NTS; 19.00 En- Jezus Christus allemaal een j eigen weg te gaan en elkaar zelfs te be- concurreren. We kunnen ons standpunt niet slechts J Kunstbes gastheer, programma ln het de 10e verjaardag van het Sta- het Koninkrijk 2.20 ABC docu- 'ilm over de drie Benedenwindse 2.40—22.45 Journaal. de levende cel ITI 20.55 Oudeiaars- eenakter 2120 Onder vier ogen Mahalia Jackson zingt Gospelsongs 18.30 T.V. NOORDZEE Operat Geesink ')'°7 Popeye tief): 19.30 uur- Dan- comtessa: 22.00 uur: 87Th wraakzuchtige i (inforr Programma voor morgen door het verleden laten bepalen mogen de huidige tegenstellingen niet te rugvoeren tot de tegenstelling Kuyper- De Savomin Lohman. De ware schei dingslijnen lopen dwars door de A.R.P., de C.H.U en de K.V.P. heen. Sprekende over de ontwikkeling wees prof. Van Niftrik op de veranderingen in het denken van de gereformeerden („als het zo doorgaat worden wij de zwaren en zij de lichten"), de voortschrijdende se cularisatie. de samenwerking in C.D.U.- verband op Europees niveau en op het feit, dat de jeugd zich niet door de po litiek aangesproken voelt. Wij zullen elkaar als belyders van de naam van Jezus Christus hard nodig heb ben, 3ldus spreker. Iloewei hij opmerkte niet meer te zün dan een profeet, die brood eet, voorspelde prof. Van Niftrik in de komende tientallen jaren een her leving en een bloei van de vrijzinnigheid, die ons aan de negentiende eeuw zal doen denken. De hoogleraar grondde deze ver wachting op ervaringen met de moderne studentengeneratie, wier ideeën met ver- 5 Lichte gram 11.50 Volai loop van tijd in de pastorie en dus ook 5 praatje 12.00 Angelus 12.04 Volksïiêdêr in de gemeente komen. Een symptoom van Je° noemde hü ook het hoera-geroep. waar- ren 12.45 io Ja; °°r mee het boekje „Eerlijk voor God" is ont- 5 vangen. Ten slotte betoogde hij, dat het wachten is op een mythe in de zin van een wekkende, inspirerende visie, 5 waarin onder meer zou moeten door- klinken wat de profeten en de evan- gelisten hebben gezegd over de sociale J gerechtigheid en over de staat. 5 102 m. KRO: 7.00 Nieuws maties 8.00 Nieuws 8.15 Voor de Jeugd 8.20 Ouverture (verv) 8 50 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 School- "".00 Londens Symfonie-orkest: bal- 14.10 Licht. ziek (gr) 11.00 Voor c lieuwe Stijl: programma Statuut voor het Koninkrijk 13 15 Lichte gram met com- 14.00 Voor de plattelandsvrouwen luziek (gr) 14.50 ing 15.00 Rlelekper 6.00 Opper verschalkte 2 j iïKS' stropers na drie unri," 7 50 Regeringsuitzending: Toesr gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen l.v.m de viering van 10 jaar Konmkrij'ksstatuut 18 00 Lichte gram 18.20 Uitzending van de Katholieke --ty. Kaarten od tafel. Een uitaen- •litieke zaken, die de aan- klante 18.30 Muzikaal r de T 10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VprÖT Dagopening. avro: 8 00 Nieuws 8.15 te gram 8.50 Ochtendgym 9.00 De 9.05 Klass kamermuziek (gr) in stromende regen ri M 9-40 Morgenwijding jO.O OArbeiusvitaminen KORTCENE - Drie uur lang hnefl ff M Wor opperwachtmeester L. M. de Jager van e<1 zangsoliste 1220 Regeringsuitzending- de rijkspolitie uit Kamperland op Noord- i !ioriadnVaqdbRUWb12 30 ,^*2 ten behoeve Beveland gistermorgen midden in een J van de polders van dit eiland tijdens ziek 13 0° Nieuws 13.15 Mededelingen evenl hevige slagregens onder jutezakken ge- i ?ct^eel ot gram 1525^Beursberichten legen om twee stropers op heterdaad te ziek 14X0 Vo**" betrappen. Het lukte. Vanaf zaterdagavond had de opper - met een aantal collega's de wacht be- J o-Ii-Boekbei trokken Om tien uur zondag verliet hij 5 zijn doorweekte schuilplaats stropende inwoners van Eindhoven aar te houden, die per auto naar het aan ha zen rijke Zeeland waren gekomen Hun auto. zes hazen en dertig strik ken zijn in beslag genomen. Steneofonische uitzending: Viool n mann. kiass en moderne muziek ekinp 16.00 Nieuws 16.02 moderne lie- deren 16.30 Voor de jeugd 17.30 New ions U°,h'e «rarn voor de feuRd t8 00 Nieuws 18.la Eventueel actueel 18.20 Muzik Antyano: Muziek uit de West tg v - - Statuut voor het Koninkrijk der' is vous parte fe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7