Player's De A. R. Partij is noch links noch rechts" Politie vindt dynamiet bij VN-gebouw ft „Chr.-dem. studiecentrum met K.V.P. oprichten" Aanzienlijke vordering inzake MLF vrij zeker Brits gezag afhankelijk van economische kracht Ta cca Étonfce Onvoldoende publicatie 5 MAANDAG 14 DECEMBER 1964 Prof. dr. Jonker voor Arjos: Niet kleinzielig ismiJ DEN HAAG „Men doet de a~tor> goed door haar s-«.* met het etiket „links" of „rechts" «5 te sieren of te ontsieren. De A.R.P. jfc is noch links, noch rechts, maar als i au confessionele partij zichzélf, aan eijam g^11 enkel economisch systeem ge- bonden." Het was de Utrechtse wacM hoogleraar in de theologie prof. dr. Igevet H. Jonker, die dit zaterdagmiddag in Utrecht zei in een rede voor de ;_2i( jubileumbijeenkomst van de 35- ti» jarige ARJOS. Prof. Jonker, die |-3i? lid is van het Centraal Comité van de A.R.P., doelde kennelijk op de recente (omstreden) uitspraak van HKtet A.R.-voorzitter dr. W. P. Berghuis kj, over het van oudsher „sociaal- iel I® linkse" karakter van zijn partij. 'Tv Dr. Berghuis woonde zelf de eiuw» ARJOS-vergadering bij en noemde han* later in een korte speech de rede van prof. Jonker een„goed is as. links verhaal". maitl Prt Pro'- Jonker (die sprak over het 5—4.u onderwerp „Toch maar A.R.") zei, dat do A.R. Partij van nu de polaire span- Ideim ringen en tegenstellingen kent, die o karakteristiek zijn voor het moderne arken leven. De partij vindt haar populari- rrote teit in enerzijds de Zuidema's en ander- ïijds de De Gaay Fortmannen, met tn pr tussen hen in de Schakels. Deze tegen- jrljm stellingen zijn niet die tussen meer of ':u/* minder progressief of conservatief, tussen meer of minder gelovig; ze zijn inherent aan het moderne levensge voel. dat zich beweegt tussen de polen |f»T „ratio" en „existentie", tussen de l*-1 rationele, natuurwetenschappelijke, „technocratische" beheersing van het leven, en de toenemende aandacht 11 voor de mens en voor de ontplooiing van de persoonlijkheid als existerend us G, wezen, inder. ehn™ï Niet kleinzielig Belde groepen in de A.R.P. moeten met elkaar in gesprek blijven. „Ik zou", lUdoc aldus prof. Jonker, „bedanken voor een Pan party die alleen maar uit Zuidema's of hovei alleen maar uit Fortmannen zou be staan. Wy moeten ons niet kleinzielig an van elkaar afwenden. De dialoog moet rrner doorgaan." Want als confessionele! party s; I leeft de hele A.R.P. met al haar scha keringen vanuit de in Bethlehem ge openbaarde vrede, vanuit Gods voortdu rende aandacht voor de mens. Sm» van elkaar afwenden (Van onze parlementsredactie) L'Jk Daarin komt de eenheid tussen „ratio' en „existentie" tot stand. Een confessio nele partij als de A.R.. met haar huidige interne spanningen, moet niet voor eén der polen kiezen. „Wij wantrouwen de overaccentuering van de persoonlijkheid van weinigen, maar wij wantrouwen evenzeer de overaccentuering van het rationaliseringsproces door één brain- trust: het staatsapparaat," Zo'n partij is links noch rechts, vrij in naar denken en handelen, omdat ze haar beginsel in het evangelie Jezus Christus vindt. Politiek is niet maar een zakelijke aangelegenheid, een geloofszaak. Maakt men ze lo: het geloof, dan komt men terecht in da demonie van het politieke geloof. Te genover de dreiging van het politiek ge- gelovige politiek" „Principieel" Ogenschijnlijk, zo vervolgde hij, is de christelijke politiek minder „principieel" dan vroeger. Principieel is echter niet hij die aan zichzelf gelijk blijft in isole ment en geborneerdheid, maar hij die openstaat voor de eisen van déze tijd. Het beginsel, in de zin van beginpunt, blijft het evangelie en dat moet in deze tijd en in de omstandigheden van van daag worden beleefd. De antwoorden van de dertiger jaren zijn niet toereikend meer voor de vragen van nu. geen sleu tels meer op de sloten van de heden daagse problematiek. In ander verband merkte prof. Jonker nog op, dat „het blinde gezag en de stomme gehoorzaam heid van de vorige eeuw heel wat leed in mensenlevens heeft gebracht". De speelse, uit de kring van de partij opgekomen kritiek op vorige generaties, zoals die is geleverd in het boek ..Parade der mannenbroeders", kon spreker dan ook waarderen. „Dat moeten wij kun nen hebben. Maar die kritiek mag geen verguizing worden. Want wij komen, on danks onze kritiek, op Voor die mannen, die 'een tikkeltje te zelfbewust) prijken op de kaft van dat boek." „Zij hebben op hun wijze en in hün tijd land en volk gediend, zoals wij dat doen in ónze tyd op ónze wijze." Prof. Jonker hoopte vurig op de spoe dige totstandkoming van één reformato rische party ln Nederland. „Wy maken ons alleen maar lachwekkend met te be rusten ln het naast elkaar bestaan van twee, drie protestantse partyen. Terwille op zich laten wachten." Over koers eens A.R.P.-voorzitter Berghuis, die de ju bilerende ARJOS namens de partij ge lukwenste, kon met de strekking van prof. Jonker's betoog volledig instem men „Samen moeten wij, met alle on derscheiden schakeringen, als A.R. Par tij in deze tijd opnieuw op mars. Wij moeten elkaar vasthouden. Over de hoofdlijnen van de koers die wij gaan varen zijn wij als ouderen en jongeren het eens." Dr. Berghuis wekte de jon geren op mee te denken met de partij en zich niet te onthouden van het doen van publieke uitspraken. Ook de voorzitter van de a.r. Tweede- Kamerfractie, de heer J. Smallenbroek, kwam de jongeren zijn gelukwensen aan bieden. Hij had 35 jaar geleden de op- richingsvergadering van de ARJA. de voorloper van de ARJOS. nog bijge woond. De kritiek, die ARJOS-voorzitter Van der Ploeg in zijn openingsrede op het beleid inzake j" had geleverd, kon onderschrijven. Hij erkende ook, dat zijn motie een onvoldoende compensatie voor het achterwege-blijven van forse stijging van de begrotingsbedragen voor de ontwikkelingshulp. Het meer dere was echter niet bereikbaar, gezien het Akkoord van Wassenaar, maar de heer Smallenbroek verzekerde, dat de fractie bijzondere aandacht aan de hulp verlening zal schenken. Bezivaren A Baarda tot a.r.- en c.h.-jongeren: UTRECHT De voorzitter van de federatie van C.H.-jongeren- groepen, J. Baarda, heeft zaterdag middag tijdens een vergadering in het Erasmushuis verklaard het noodzakelijk te achten dat politieke jongerenorganisaties van de C.H.U. en de A.R.P. op internationaal niveau hechter met elkaar samen werken. In een toespraak, waarin hy ruimschoots aandacht besteed de aan de samenwerking tussen de chr. politieke partijen in Ne derland drong de heer Baarda er bovendien op aan, dat de A.R.- partij, de C.H.U. en de K.V.P. j gezamenlijk een christelijk-demo- cratisch studiecentrum zouden op- richten. Zich toespitsend op de samenwerking tussen de A.R. en de C.H.U. achtte hij een duidelijke uitspraak gewenst. Vol gens de heer Baarda geldt dit vooral voor de C.H.U. Voor de politieke jonge ren van beide partijen zag hij de taak weggelegd om samen te zoeken naar een nieuwe vorm van een prot. chr. politiek. Vragenderwijs bracht hij verder naar voren, dat samenwerking op het terrein van de buitenlandse politiek en dan niet alleen in Europees verband, tussen de A.R. en C.H.U. bepaald te wensen zou zyn. I Herinnerend aan het verzoek van ne gentien politieke jongerenorganisaties aan de Staten-Generaal om de post ont- I ^ikkelingshulp op de rijksbegroting voor 1965 van tweehonderd tot 450 miljoen gulden op te trekken, wees de heer Baar da er nadrukkelijk op, dat het de taak van de jongeren blijft om alles in het werk te stellen teneinde het leed van de medemens te verzachten. Temeer van belang, omdat er voor volgend jaar niet meer dan een half procent van het nationale inkomen van Nederland afge daan zal worden voor de ontwikkelings hulp, aldus de heer Baarda. Doorstroming; Tijdens de vergadering van de C.H.- jongeren sprak ook mr. J. H. van Gel der. secretaris van de C.H.U. By de be handeling van zyn onderwerp „de C.H.U. en de jongeren" ging hy nader in op «ün bezorgdheid over de positie van de l'.H.-jongeren. De heer Van Gelder merkte op, dat de doorstroming van de gadering, dat de statuten- en reglements- wyziging behelsde, werd na een uitvoe rige en soms ook felle discussie aange houden tot een volgende algemene leden vergadering. Het was namelijk onmoge lijk tot een akkoord te komen over de wijzigingen, welke onder meer omvatten naamswijziging van F.C.H.J.G. in C.H.J.O. en een structuurverandering de organisatie. Ook de A.R.-fractieleider bracht „Pa rade der mannenbroeders" ter sprake. Eén van zijn (weinige) bezwaren tegen dit boek is, dat het de suggestie wekt als zouden de anti-revolutionairen niet tydig het gevaar van het nationaal- socialisme hebben onderkend. Mensen als Anema en Schouten hebben er al in een zeer vroeg stadium principieel stel ling tegen genomen en de intense deel name van anti-revolutionairen met name ook leden van de ARJA aa verzet is iedereen bekend. De jubileumbijeenkomst werd opge luisterd door Jules de Corte met zijn cabaretteske liedjes en door het Barf- quintet. dat klassieke muziek ten ge hore bracht. Staatssecretaris Bakker en verschillende a.r. Kamerleden gaven van hun belangstelling blijk. Castro: Peron op Cuba welkom HAVANNA De Cubaanse premier Fidel Castro heeft verklaard dat Juan Peron, de Argentijnse ex-president die thans in Spanje is en daar mag blijven naar Cuba kan komen als hij dat wenst. Hij zal dan de gast van de Cubaanse regering zijn, hetzij als politiek vluchte ling, hetzij als toerist. WIEPW GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter- sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het volle aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. Ann Packer, de Britse atlete, die op de Olympische Spelen goud e zilver voor haar land won bij het hardlopen, is getrouwd met Rob bie Brightwell, de aanvoerder van de Britse Olympische atle- tiekploeg. Voordat het huwelijk in Moulsford werd gesloten, hield Ann met de bruidsmeisjes noj even een generale repetitie. Westduitse minister Schröder: Bonn ziet af van nationaal gebruik BONN/PARIJS De West duitse minister van buitenlandse zaken Schröder is uit Engeland teruggekeerd in de overtuiging dat de komende week aanzienlijke vor deringen zullen worden gemaakt met betrekking tot een Atlantische kernmacht, hetzij een MLF, hetzij een ANF naar Britse wijze (vloot van oppervlakteschepen een onder deel van een grote Atlantische kernmacht waarin ook andere kerninstallaties zijn ingebracht). De Britse leiders zouden te kennen hebben gegeven dat ze bereid rijn akkoord te gaan, al is dat tegen hun zin, met een vloot van oppervlakte schepen met gemengde bemanning als onderdeel van de ANF. Of Engeland bijdrage zal willen leveren aan die vloot is echter niet duidelijk. hebben tegen het plan 25 oppervlakte schepen uit te rusten. Volgens militaire deskundigen is 17 het minimumaantal gewerkt kan worden. ZEGGENSCHAP De Duitse regering zou zich bereid verklaard hebben, mits een multilaterale kernmacht in het leven geroepen zon worden, af te zien van het nationale gebruik van kernwapens een mogelijk heid die in Amerika overigens ten sterk ste afgeraden wordt. In Amerika wenst m i dat de Amerikaanse president en alleer. de president het uiteindelijke be sluit tot gebruik van kernwapens neemt. Duitse kringen zijn van mening, dat NAVO Op de NAVO-conferentie die morgen ln Parijs begint en waaraan de ministers van buitenlandse zaken, defensie en fi nanciën van de vijftien aangesloten lan den zullen deelnemen, zal uitgebreid van gedachten gewisseld worden mver de zeg genschap over deze Atlantische kern macht, waarbij Amerika er geen twijfel aan zal laten bestaan dat het zijn ver plichtingen ten aanzien van Europa zal nakomen. Mogelijk zullen behalve Amerika, En geland en Duitsland, ook afgevaardigden uit Nederland, België, Italië, Griekenland Turkije deelnemen aan het overleg r de MLF of het compromis dat daarvoor in de plaats komt NEW YORK De politie heeft zaterdag op nog geen duizend meter van het hoofdkwartier van de VN drie staven dynamiet gevonden nog voorzien van slaghoedjes. Even daarna arresteerde zy een 17-jarige neger die vannit een winkel naar het VN-gebouw belde met de waarschuwing dat er een nieuwe aanslag zou worden gepleegd. Hij bediende zich van een Russische naam. ,,U komt er niet zo goed af als de vorige keer", luidde de waar schuwing. Volgens de politie doelde de jongeman op de beschieting van een dag tevo ren. waarbij een mortiergranaat aan te pas was gekomen. Dit eerste in cident gebeurde op het ogenblik dat de Cubaanse gedelegeerde Ernesto Guevara in de VN een toesrpaak hield. Er deden zich toen voor het gebouw op gewonden tonelen van anti-Castro ge zinde Cubanen voor. Een 27-jarige Cu baanse, die bij deze gelegenheid ge arresteerd werd, trachtte in de cel van een politiebureau zichzelf de polsslag ader door te snijden. De jonge neger is na een verhoor naar een ziekenhuis overgebracht voor een onderzoek van zijn geestvermogen. De Cubaanse afgevaardigde, Guevara, die van al die betogingen niet onder de indruk was, verklaarde later tij dens een interview voor de televisie, dat Cuba nrijs zou stellen op normali satie der betrekkingen met de VS, zij het niet tegen elke prijs of op door de VS voorgestelde voorwaarden. Soekarno wijst eis af tot ontbinding „Soekarnisme" DJAKARTA. De Indonesische com munistische en de nationalistische partij hebben de eis gesteld dat de zg. Soekar- no-beweging zal worden ontbonden. Pre sident Soekarno heeft deze eis echter afgewezen, aldus een mededeling van de Indonesische minister van voorlichting Abdoelgani. Dit is zaterdagavond ge schied, toen de president gedurende tien uur met de de vertegenwoordigers van tien Indonesische politieke partijen over de „Soekarnistische theorie", welke tot leidraad dient voor de „Soekarnistische beweging", heeft gesproken. De Indonesische communisten zijn wel legen het „Soekarnisme" gekant, maar niet tegen president Soekarno zelf. Verscheidene Indonesische ministers zouden ook aanhangers zijn van de „Soe karnistische beweging Lord Rootes, president en oprichter van de „Rootes motor company", is za terdag op 70-jarige leeftijd in Londen overleden 'na een ernstige en langdurige William Edward Rootes was de oudste van twee broers die na de Eerste We reldoorlog een organisatie voor de ver koop van auto's opbouwden. In 1928 be sloten zij auto's te gaan fabriceren en vormden de Rootes groep nadat zij Hill- man, Humber en Commer hadden over genomen Sindsdien groeide het bedrijf uit en Rootes is thans de derde autocon structeur van Groot-Britannië. Premier Wilson op Labourcongres: BRIGHTON (Engeland) Van nu af aan moeten de defensie uitgaven strikt in overeenstem ming zijn met wat het land k?n dragen en de politiek ten aanzien van defensie en economie moet jongerenrv "etgeen door de jongeren wordt gesteld onverbindend is, alleen al omdat het niet 'an de praktyk te toetsen is. Maar wanneer het aan hem zal liggen, zo maakte mr. Van Gelder duidelijk, dan zouden de C.H.-jongeren een directe in spraak kunnen krijgen op het beleid in de C.H.-partij. Volgens hem moeten de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn. Het agendapunt van de federatiever- De 41-jarige Italiaan in een periode van een Umberto Montanari paste jaar bedraagt ruim hon- in zijn woonplaats Rioli di derdduizend, maar over de ring ook een te gTote aflei- Vergalo een zeer radicale laatste tien jaren is, wat de ding van de aandacht, zeg- methode toe om muizen, gehele Franse bevolking gen ce-president van de VS, Hu- bert Humphrey, zich hou den. Humphrey had voor de komende plechtigheid personeelschefs, gelegenheid van inauguratie auto hadden zitten door tbc met 64 procent de party tegenvalt. En dat die aan de bekleding in aangaat, het sterftecijfer Het blad vermaant daar- van president en vice-pre- om: „Dames houdt de rok- sident al vast maar lengte op peil". smoking besteld. Maar tot Josephine Baker zal zijn grote schrik hoorde hij g«js AMSTERDAM In de binnenstad, vermoedelijk in de Oude Hoogstraat, is gisterochtend vroeg de 31-jarige in West- litsland gelegerde Amerikaanse mili*-" Ronald L. geld, 500 gld. en 250 dollar, beroofd. Te genover de politie verklaarde de Ameri kaan met een ploertendoder te zijn ge slagen. Hij kreeg een bloedende wond in zijn nek en moest in een ziekenhuis Worden verbonden. zijn knagen, onschadelijk ie maken. Hij plaatste in zijn wagen een vat met water Bijna in alle Ameri- een wereldtoernee maken later dat Johnson dat het gas de muizen zou zichtbaarder en het finan- de omgeving van haar kas- doden. Het gas kwam op ciële blad Wall Street teel Les Milandes (in de Journal vindt dat een veeg huurt van Perigueux, Zuid- Humphrey toen zijn bestel ling. Iemand in Los Angeles een gegeven moment ech ter tot ontploffing vlogen behalve de ook de auto en de garage kwestie die op het ogen- nationaliteiten te stichten zijn huis rijdend, zag dat de lucht in. Van huizen in blik de gemoederen overal Zij gaat deze maand naai men bezig was het pand af west-Frankrijk) een colle kon zijn ogen niet geloven ge voor studenten van alle toen hij, in een taxi langs De tbc veroorzaakt den lande druk bezig Nederland, houdt: hoe kort kan rok worden zonder de king van de Amerikaanse paalde Frankrijk per jaar nog economie ln gevaar het aantal nieuwe gevallen de rokken ook steeds i te breken. Van de arbei- Als de baas een grijs ders, allen Spanjaarden die costuum draagt bij een be- geen woord Engels spraken paalde gelegenheid, dar werd hij niet wijzer. Op te moeten zijn ondergcschik- het kantoor van de slopers ten zijn voorbeeld volgen firma bleek, dat men het eenmaal een regel verkeerde huis te pakken en daaraan moet de a.s. vi- had. 1690) Het is de onsterfelijke ver- kers, die destijds ln Oostenrijk en dienste geweest van Gregor Mendel, Duitsland bestonden en rangschikte de Oostenrijkse abt nit het Augusti- zich daardoor onder de amateurs, al- ner Stift te Briinn, als eerste de wet- thans in de ogen van hen die de of- ten van de erfelijkheid in hoofdzaak ficiële wetenschap vertegenwoor- te hebben geformuleerd. Hij deed digden. Daarna publiceerde Mendel proeven met verschillende erwten- zijn werk in het tijdschrift van die rassen die van elkaar verschilden vereniging van natuuronderzoekers, door vorm van erwt, kleur van erwt waardoor vakgeleerden er geen ken en peul, kleur van de bloem, verde- nis van konden nemen, tenminste de bloemen aan de stengel, niet in ruime kring, omdat de onder- en ver- zoekers dergelijke tijdschriften, die eenmaal grootte van de plant, richtte zoveel krui singen als hij kern- merken wilde na gaan. Telkens kruis te hij dus twee plan ten, die in één van deze eigenschappen van elkaar verschil den en kon op deze wijze nauwkeurig het lot van die TOCH IS MiT ZO! niet bewegen het nlvean dat het hunne Is, eenvoudig niet lezen. Het is bekend, dat de Duitse botanicus C. W. Naegell, die destyds professor aan de universiteit van München was zyn micellairtheorle eigenschap nagaan. Zo kwam hij en daar o.a. omstreeks 1868 tot baanbrekende in- opstelde (welke theorie vooral ln de richten aangaande de erfelijkheid, die laatste tyd zeer hoog wordt geschat) hij in bevattelijke en heldere taal de conclusies van Mendel heeft publiceerde. Desondanks werd zijn bestudeerd, maar ze als voor werk door de officiële wetenschap barig kwalificeerde, tenminste voor niet opgemerkt en raakten zijn soorten. waarmee Naegell zelf „Mendelse wetten" in vergetelheid, uitvoerig had geëxperimenteerd. En tot ze in het begin van deze eeuw juist bij deze planten moest Mendel opnieuw aan het licht werden ge- toegeven dat zijn conclusies niet te bracht. Dit geschiedde, merkwaar- handhaven waren. Hoewel Mendel des dig genoeg, bijna gelijktijdig door ondanks toch juist was wat bij de drie van de voornaamste onderzoe- stand van de wetenschap van die da- kers in die dagen op het gebied van gen echter nog niet begrepen kon wor de erfelijkheidsleer den sterkte deze ervaring het ver- Nu zijn er altijd wel mensen die trouwen in de conclusie van Mendel nogal gauw klaar staan met bittere niet. Hij zond zijn werk toe aan een opmerkingen over het miskende ge- veertigtal akademische beroemdhe- nie. Misschien schuilt in die bitter- den uit zijn tijd, maar ontving geen heid wel enige reden, maar in het ge- enkel antwoord omdat men geen ver val van Mendel was daarvoor toch trouwen had in de monnik die zich werkelijk geen ruimte. Iemand die ils natuurkundige op het terrein van een geniaal denkbeeld heeft, of een Ie biologie was gaan bewegen, bepaalde ontdekking heeft gedaan. Hoewel het zeker niet gemakkelijk moet zijn ideeën of ervaringen nu Is de faktoren aan te geven die oor- eenmaal niet publiceren in een ad- raak zijn geweest dat een wetenschap- vertentieblaadje, maar in een vaktijd lelijke ontdekking door tijdgenoten schrift van erkende reputatie, zodat niet op juiste waarde werd geschat. onderwerp onder ogen van des- menen we toch dat de ongelnkkige kundigen kan komen en eventueel in publikatie van Mendel's werk In het i discussie kan worden gebracht, door blaadje van de plaatselijke vereni- onderzoekers die op dat terrein reeds ging voor het onopgemerkt blijven gewerkt hebben. Dit nu, heeft Men- van deze denkbeelden van grote bete- I del nagelaten. De bescheiden monnik kenis is geweest, heeft een paar voordrachten gehou- Laten we dan nu weer eens over voor een van de vele honderden mutaties spreken, verenlgingetjes van natunronderzoe- H. Pétillon een geheel vormen. Het Britse gezag hangt veel meer af van onze economische kracht en onafhanke lijkheid dan van nostalgie en nu cleaire pretenties. Het allerbelangrijkste aspect van de Iabour-politiek is daarom de onver wijlde verbetering van de economi sche toestand. Deze woorden zei pre mier Wilson zaterdag op het 63ste jaarcongres van de Britse labourpar- tij, dat bijgewoond werd door 4.000 afgevaardigden. Wilson betoogde voorts dat het grootste gevaar dat de wereld thans bedreigt, de verspreiding van kernwapens is en dat daarom tijdens zijn overleg met presi dent Johnson de nadruk viel op een collectief maken van de NAVO-kern- macht, zodanig dat het gevaar van vingers op de nucleaire trekker" wordt voorkomen. Het belangrijkste the- ,-an zijn besprekingen in Washington de zorg om een doeltreffender VN- vrcdcsmacht te verkrijgen en de moge lijkheid te scheppen van nieuwe initiatie- aangaande controle op de bewape ning en ontwapening, zo verklaarde de premier. Ovatie Hij kreeg een staande ovatie toen hij trachtte zijn uiterst linkse partijgenoten gerust te stellen die zich zorgen maakte over de plannen van zijn regering ten aanzien van de defensie met kernwapens. Wilson zei dat hij het standpunt van Engeland tegenover het Amerikaanse voorstel voor een NAVO-kernvloot met gemengde bemanningen had voorbehou den: dat hij zich zou verzetten tegen uitbreiding van de zeggenschap over kernwapens en tegen verspreiding van deze wapens buiten het westelijke bond genootschap. Op dit congres, dat twee dagen duur de, kreeg het kablnct-Wilson een harte lijke motie van vertrouwen geschonken. Er is geen wanklank gehoord en geen ernstige kritiek vernomen. De linker vleugel heeft zich stil gehouden, de rech tervleugel is voorzichtig gebleven. D betekent een overwinning voor Wilson. Dat de linkervleugel zich niet geroerd heeft komt voornamelijk door het feit dat Wilson de simpele verzeke- ri~ gegeven heeft dat op gebied van de multilaterale kernmacht of een Atlanti sche kernmacht niets is besloten en dat niets zal worden gedaan dat de strijd teg de verbreiding van kernwapens in gevaar kan brengen. i Turijn ROME De Fiat-fabrieken i„ zullen van 21 december tot 6 januari hun deuren praktisch sluiten. Van de 87.000 arbeiders worden 65.000 door deze maat. regel getroffen. Zij krygen over die pe riode driekwart van hun salaris uitge- uit de „integratiekas" die in 1941 „ericht door de onderneming en die ook door haar wordt beheerd, i -/J ®°mmuniQué yan de directie luidt. „Wegens technische organisatie- eisen voortvloeiend uit aanzienlyke uit breiding van de installaties, zal het werk in verscheidene afdelingen in de nabije toekomst tijdelijk worden stilge legd". Vier afdelingen zullen van 16 de cember tot 6 januari, vier van 21 de cember tot 6 januari en een van 1 tot 6 januari worden stopgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5