Uw probleem is het onze We moeten maar eens af centraal loonbeleid" van Eeuwfeest oudste ehrist. gymnasium Jong gereformeerd handhaaft bondsdag 3nclu5 Een woord voor vandaag Verdere gesprekken over eenheid niet mogelijk Mexicaanse kerkdienst eindigt in veldslag Ds. J. R Sollie breekt met vrijs;, kerken 2 MAANDAG 14 DECEMBER 1964 Nieuw bondslied ging er in (Van een onzer redacteuren) „Het is duidelijk, dat ook voor het jeugdwerk de horizon zich gaat verwijden, dat een zekere heroriëntatie plaats heeft en dat er in dit verband een betere com municatie tot stand zal moeten worden gebracht tussen leiding en verenigingen", aldus voorzitter ds. G. N. Lammens op de jaarverga dering van Bond van Gerefor meerde Jeugdverenigingen, die zaterdagmiddag werd gehouden in het gebouw „Odeon" te Zwolle. Het bondsbestuur had voor deze jaarvergadering (met een nog betere opkomst van afgevaardig den dan voorheen) een bijzonder plezierige verrassing in petto nl. een jiieuw Bondslied, getiteld „Dit is het woord", met een tekst van Jan E. Niemeyer en een melodie van Koos Bons. „Het jeugdwerk verkeert momenteel in een bijzonder boeiende fase", aldus ds. Lammens in zijn openingswoord. „Het is goed ons te realiseren, dat wij behoren bij een wereldzaak. De horizon verwijdt zich en dankbaar wordt gebruik gemaakt van nieuwe technieken en mogelijkhe den, al zullen we hiervan niet het laatste heil moeten verwachten. Beslissend blijft het woord van Christus: „Volgt gij Mij..." Ten aanzien van een betere communi catie tussen leiding en de verenigingen „op de begane grond", werd door ds. Lammens opgemerkt, dat er momenteel een plan op stapel staat om hierin verbe tering aan te brengen in samenwerking met de bond van G.J.O. Bondslied Met enthousiasme werden zaterdagmid dag door de talrijke jongeren enkele nlenwe liederen gezongen onder leiding van Jan Pasveer. Het lied „Dit is het woord", viel bijzonder in de smaak, zo wel wat de tekst als de melodie betreft. En juist in deze vergadering waarin nog eens met klem door enkele afgevaar digden was gevraagd: „Wanneer krijgen we toch eindelijk eens een nieuw Bonds lied?" kon toen het moderamen met een wedervraag komen: „Wat denken jullie van „Dit is het woord"? financieel verslag, werd in de pauze groepsgesprekken de jaarlijkse bondsdag onder de loupe genomen en van vele kanten bekeken.' Men werd hierop voorbereid door ds. H. R. Juch, waarbij uit de doeken werd gedaan wat er zoal niet komt kijken bij de voorbereiding van een bondsdag. Het kost maanden van voorbereiding en vendïen de lieve som van ongeveer ƒ40.000, een telken jaren weerkerende zorg voor de bondspenningmeester. Uit de groepsgesprekken bleek echter dat de grootste meerderheid was voor het handhavenv an de bondsdag. Een kleine minderheid voor een bondsdag om de twee jaar. Met de diverse gedane suggesties en wensen zal in de toekomst rekening worden gehouden. Afscheid keurd, terwijl' een voorstel van de j. „Eben Haëzer" te Leiderdorp, om i contributie van „Jong Gereformeerd" te verlagen en daarentegen de bondscontri- butie te verhogen, verworpen. Ten slotte werd afscheid genomen de bondsbèstuursleden mevr. G. Beuke- Bosselaar en de heren G. A. Kieft Jac. de Smit, welke laatste ruim 26 jaar bestuurslid is geweest. Voorzitter ds. Lammens sprak tot hen enkele hartelijke dankwoorden, welke hij, als stoffelijke blijk van waardering vergezeld liet gaan de aanbieding van cadeaus. S.E.R.-commissie ondernemingsraden Voor lonen te veel aandacht DEN HAAG De commissie onder nemingsraden van de Sociaal-economi sche Raad meent dat er bij verscheidene bedrljfscommissies misverstand bestaat over hetgeen voor de commissie van belang zou kunnen zijn voor een beoor deling der ontwikkeling van het instituut der ondernemingsraden in de bedrijfs takken, De commissie zegt dit in haar jaarlijkse nota over de stand van za- Pijnlijker evenwel voor de commissie is het, aldus de nota, te moeten ervaren, dat er nogal eens gebrek aan belangstel ling, is, zowel bij werkgevers als bij werknemersorganisaties, terwijl toch de ondernemingsraad uitgangspunt zou kun nen vormen voor een verdere democrati sering van het bedrijfsleven. Voor een belangrijk deel is dit, naar de mening Ier commissie, te wijten aan de voort durende aandacht die in de bedrijfstak ken wordt gevraagd voor de lonen en de daarmee samenhangende materiële be langen. Vertoonde de daling in de toeneming van ondernemingsraden in 1962, vergele ken voorbijgaande jaren, nog een gelei delijk degressief karakter, in 1963 is van een scherpe daling sprake. De commissie echter van mening dat er weinig reden heeft een feestelijke verrassing voor U. ding van Jan Pasveer herhaalde malen gezongen. Nadat in deze vergadering nog door de verschillende afgevaardigden (langdurig) het woord was gevoerd met betrekking tot de beide agendapunten: bespreking van het verslag van het werk van het De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleu renfoto's van euro- pese landschappen, ontvangt U gratis, na aankoop van een INDUS-horloge In de periode van heden tot 31 december '64. Tegen Inzending k van het daarvoor bestemde, bij de Juwelier aan wezige, formulier aan INDUS-hor- 1 loges, Rotterdam, wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezon den. Uw horloger- juwelier zal U gaarne een der fraaie kleu renfoto's blijvend laten zien. 95 Najaarsverbondsvergadering N.K. V. UTRECHT Wij betreuren het dat het huidige loonsysteem vermoedelijk mede door de jaren lange praktijk met de geleide loon politiek onvoldoende kans heeft gehad om zich te ontwikkelen tot een waarlijk vrijere loonpolitiek die voldoende recht doet aan de gedifferentieerdheid van de moge lijkheden in de bedrijfstakken en ondernemingen. Het is duidelijk, dat wij in 1965 een nieuw systeem op tafel moeten brengen dat erop gericht is te vermijden, dat eind 1965 weer eenzelfde situatie zal ontstaan als voorgaande jaren. Dit verklaarde de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, heer P. J. J. Mertens, vanmorgen op de verbondsraadsvergadering van het NKV. Volgens hem zal men by de opzet van een nieuw systeem de moed moeten heb ben om lang niet zekere en tot slogans geworden stellingen (zoals: „loslating van het centrale beleid zal leiden tot inflatie en werkloosheid") opnieuw te bezien. De heer Mèrtens zei, dat het he lemaal niet zo zeker is dat het centrale loonbeleid in Nederland tot geringere inflatie leidt dan het veel vryere loon beleid dat in andere E.E.G.-landen be staat. In de eerste na-oorlogse fase was da' wel het geval, maar nu moet gesteld wor den dat hetgeen nationaal wordt over eengekomen bij een overspannen ar beidsmarkt gewoonlijk een eerste omzet van de feitelijke loonontwikkeling word' Dat is een loonbeleid. aldus de heer Mer tens, dat ver van de vakbonden en nog verder van hun leden 'af staat, zonder dat zeker is dat de beperking va verantwoordelijkheden der vakbond; De NKV-voorzltter acht voor de vak beweging dan ook duidelijk het moment gekomen om de centrale teugels te vie ren. Niet in die zin, dat geen enkele centrale instantie de loonontwikkeling mogen of kunnen beïnvloeden, de mate uc n.a«= het moment waarop zullen, volgens hem, belangrijk gewij zigd moeten worden. In ieder geval zal moeten worden voorkomen, dat het ge organiseerde bedrijfsleven zich Y°°J, wat zijn verantwoordelijkheid betreft kan versohuilen achter de centrale over- Jaarlijks De huidige te veel centraal geleide loonpolitiek geeft naar de mening van de heer Mertens het sterk gedifferentieer de bedrijfsleven nog voldoende ruimte om op basis van de eigen situatie loon politiek te voeren. De contractsherzie ningen zijn daardoor herleid tot jaar lijkse evenementen. Dirt moet, aldus de NKV-voorzitter, niet alleen sociaal maar ook economisch hoogst onwenselijk wor den geacht: Een van de meest funda mentele punten van de kritiek van de vakbeweging op de geleide loonpolitiek was juist dat alle contracten op prak tisch een en hetzelfde moment worden vernieuwd. Uitvoerig ging de heer Mertens in op de reactiès die zijn gevolgd op de pu- blikatie van het rapport „Bezitsvorming door vermogensaanwasdéling" van de drie vakcentralen. Hij noemde het opval lend, dat de reacties meer gericht zijn tegen de manier waarop volgens het rap port de gestelde doeleinden kunnen wor den gerealiseerd dan tegen die doelein den zelf. Kenmerkend vindt hij het ook, dat de kritiek in veel gevallen niet ver der reikt dan een opsomming van de te verwachten moeilijkheden en negatieve affekten: slechts weinigen komen toe aan het aangeven van bruikbare alternatie ven. Verder is het de heer Mertens op gevallen, dat een duidelijke uitspraak van de politieke partijen en van de werk geversorganisaties ontbreekt. De samenstellers van het rapport pre tenderen niet dat zij een systeem op ta fel hebben gelegd dat voor alle onder nemingen en instellingen geldt. Het nog langer blijven zoeken naar een voor ie der en altijd geldend systeem heeft geen zin, als iedereen ervan overtuigd is, dat zo'n systeem niet bestaat, aldus de heer Mertens. Hij sprak er zich vreugde over uit dat de regering dit standpunt onder steunt en zich bovendien bereid heeft verklaard, behulpzaam te zijn door het nemen van wettelijke belemmeringen. Nu christelijk lyceum te Arnhem (Van onze onderwtfsredactie) Deze maand viert Nederlands oudste christelijk gymnasium, dat al lang omgezet is in een ly ceum, zijn honderdjarig bestaan. De school die aarzelend begon in Zetten is nu gevestigd in Arn hem, waar dit jaar een nieuw modern gebouw in gebruik ge nomen werd, dat samen echter met het oude gebouw aan de Utrechtseweg reeds te klein blijkt te z^jn. De school die begon met 25 leerlingen in zijn eerste jaar, telde er bjj het Uitbreken van de tweede wereldoorlog 259 en heeft er nu 842. later moest hij echter toch in alle stilte de school verlaten; als aanhanger van de doleantie had de Hervormde Kerk hem I als lidmaat geschrapt. Hij sloot zich aan j bij de Christelijke Gereformeerde Kerken Rotterdam. predikantsplaats Opnieuw werd hij daar de stichter! van een school. Toen hij in Rotterdam kwam gaf ds. J. Wisse Czn in Den j Haag aan huis les aan een aantal toekomstige predikanten. In 1893 werd. ds. Van Lingen benoemd om samen met deze predikant een theolo gische school op te zetten. Dat was het begin van de Theologische Hoge school van de Christelijke Gerefor meerde Kerken die nu in Apeldoorn aevesligd. Naur Arnhem „Ik Zelf zal voor u uitgaan en de oneffenheden effenen", be looft God Zijn volk in Jesaja 45. Misschien heeft Christus we\ aan deze woorden gedacht, toen Hij tot de vier vissersjongens zei: '„Komt achter mij", of toen Hij tot een veel groter aantal discipelen zei: „Neem uw kruis op en volg Mij." Zo trok God voor Zijn volk uit door de woestijn in een wolk, kolom. En als het water op was, liet Hij het stromen uit de' iV rots; als de vijanden hen omringden, toog Hij als eerste ten ff strijde. Veel later kan de psalmist zingen, dat hun voet ziem&j aan geen steen gestoten heeft. God effende de weg: de schoenen sleten niet en de kleren behoefden niet vernieuwd ij te worden. 'j Zo ging ook Christus voor Zijn volk uit in de veel grotere exodus uit de slavernij van de zonde. Toen lagen er niet alleen stenen op het pad van de discipelen maar de heuvel Golgotha. De Heiland had gezegd: „Neem uw kruis op en volg Mij." Maar bij Golgotha nam Hij ons kruis over, droeg Hij onze zondelast toerei Hij aan ons kruis genageld en stierf H\j onze dood. En ook nu nog belooft God: „Ik zal voor u uitgaan." Vatt iedere moeilijkheid die wij op onze pelgrimsweg naar het Beloofde Land te overwinnen krijgen, weet Hij, want Hij wat er eerder dan wij. Als wij onze problemen aan Hem voor leggen, weet Hij ervan. En als we dan in geloof verder gaan, ontdekken we naderhand dat we met David kunnen zingen: „Met mijn God spring ik over een muur." Het begon in een kroeg te Zetten. Op Qp de duur bleek Zetten toch te afge. de plaats waar per jaar 4000 kannen le In 1890 vie] het besluit 0m rit Jenever werden verkocht gaf drC.H. over te plaatsen „aar Arnhem. W. Lamers zijn eerste lessen. Een jaai D f later bleek de dgenur bereid zijl.café te boter. v05ral toen de school De school is het geesteskind van de toenmalige hervormde predikant van Zetten, ds. F. P. L. C. van Lingen, die er geen vrede mee had dat het toen malige middelbare onderwijs niet ge bonden was- aan enige geloofsbelijde nis, noch aan de Heilige Schrift. Hij was een man van het Revei, sterk beïnvloed door Bilderdijk en Da Cos ta. Hij was van mening dat er een christelijke intelligentsia gevormd moest worden via positief christelijk gymnasiaal onderwijs. Op 8 december 1864 werden de eerste lessen gegeven. Afgelegen Geheel zonder subsidie moest de school haar strijd om het bestaan voeren. Al spoedig bleek dat er wel financiële moee lijkheden waren, maar dat het moeilijk was in het afgelegen Zetten docenten en leerlingen te vinden. Alle leerlingen moesten Intern zijn. Het moet een heldhaftige strijd zijn geweest in die beginjaren. Ds. Van Lin gen gaf 22 uur per week les, was predi kant van Zetten en Andelst en moest zorgen dat er voortdurend geld was om de school draaiende te houden. moeilijkheden Een van de zwaarste slagen kwam voor cle school door de Hoger Onderwijswet van 1876. Deze eerste christelijke school voor voorbereidend hoger onderwijs kreeg niet alleen geen subsidie, maar zag zich bovendien het recht ontnomen om zelf examens af te nemen. De stichting van de Vrije Universiteit bracht enigs zins soelaas, omdat die de Zettenaren toeliet zonder staatsexamen. De moeilijkheden bleven ook ds. Van Lingen niet bespaard. Hij kreeg het met RADEVORMWALD Een steen van de Wartburg is ge bruikt voor de eerstesteenleg ging voor een gemeentecentrum van de evangelische gemeente in het Westduitse dorpje Radevorm- wald. De steen is een geschenk van de landsbisschop van Thü- ringen Mitzenheim en symboli seert de verbondenheid van de Evangelische Kerken in Oost- en W estduitsland. De Wartburg is een toevluchts oord geweest voor Luther na de rijksdag te Worms in 1521. Het kasteel ligt in het Oostduitse Thüringen. uitgebreid werd tot een lyceum. In 1926 kon een eigen gebouw in gebruik geno men worden. Een nieuwe zware tijd brak aan tijdens de jongste wereldoorlog. Het gebouw werd in beslag genomen, de klassen her en derwaarts over de stad verspreid. Er werd zelfs in het politiebureau dat niet vrij van muizen was, les gegeven. Reeds iu 1941 moest de rector, dr. G. J. D. Aalders, die toen juist was benoemd, de leraar Frans, dr. J. C. Versluys en twee leerlingen uit de handen van de Duitsers vrij praten. Zij waren gearresteerd om dat ze in het bezit waren van spotverzen op de Duitsers. De docent in de staat huishoudkunde en economie werd door de Sibertanne-grocp vermoord. We lezen vandaag: Openbaring 16 yers 12 tot einde. Christ.-gereformeerden en vrijgemaakten Ds. J. H. Velema: Eerst antwoord op Na de oorlog kon in 1946 het gebouw aan de Utrechtseweg weer in gebruik genomen worden. Het was zo uitgewoond dat restauratie meer kostte dan de bouw in 1926, Maar het werd al spoedig te klein, toen het aantal leerlingen zich in korte tijd verviervoudigde, hoewel leer lingen uit de verre omgeving niet meer kwamen, omdat in de verschillende plaatsen rond Arnhem ook scholen wer den gesticht. Feestelijkheden De feestelijkheden begonnen vandaag toen vanmorgen een nieuwe schoolvlag werd aangeboden. Vanmiddag was er een dankdienst waar prof. dr. J. L. Koole van Kampen (evenals de vroegere minis ter-president dr. Gerbrandy een oud leerling) voorging. Morgen volgt er een herdenkingssamenkorost en 's avonds' vindt de première van de schoolrevue plaats.Vrijdag ensaterdag, .worden de feestelijkheden besloten mét een gezellig samenzijn van oud-leerlingen en docen- Tcr gelegenheid van het jubileum ver schenen twee publicaties: Repetitie 18641964 door oud-leerling dr. A. de Groot (een studie over de leerlingen In de loop van honderd jaar) en het ge denkschrift Fata et Facta door de rector, dr. G. J. D. Aalders. Beroepingsiverk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Driebergen-Rijssen- burg (vac. J. C. Houtzagers): H, R. Zijl stra te Buitenpost. GEREF. GEMEENTEN onze vragen (Van onze kerkredactie) APELDOORN De Christe lijke Gereformeerde Kerken wil len hun gesprekken over eenheid met de (vrijgemaakte) Gerefor meerde Kerken niet zonder meer afbreken, maar hebben wel een groot aantal vragen te stellen. Dit schrijft ds. J. H. Velema in hét jongste nummer van ,,De Wek ker". De synode-Rotterdam van de vrijgemaakte kerken, schrijft hij nog, bewijst de gereformeerde zaak in ons land geen go dienst. Volgens ds. Velema is nu gebleken dat de christelijke-gereformeerde synode het niet verkeerd gezegd heeft in 1962 toen zij uitsprak dat er verschillen waren ge bleken met betrekking tot de hantering van^het gereformeerd belijden omtrent Als hij goed is ingelicht, willen de deputaten van de vrijgemaakte kerken Herv. evangelisatie le Tilburg nu in kerkelijk verband TILBURG De reeds jaren bestaande Hervormd Gereformeerde Evangelisatie met een eigen kerkgebouw in de Mgr. Mutsaertsstraat zal per 1 januari 1965 opgenomen worden in kerkelijk verband. Genoemde evangelisatie, die voor het merendeel leden uit de Langstraat omvat, zal dan twee ouderlingen hebben, die door de centrale kerkeraad zijn benoemd. Zij zullen speciaal de belangen der her- vormd-gereformeerde leden behartigen. Ds .G. J. Rebel, hervormd predikant te Waspik zal de pastorale verzoring en catechese waarnemen en zal een gastlid der centrale kerkeraad zijn met advise rende stem. Zes zondagen per jaar zal er in een officiële hervormde kerkdienst tweemaal een hervormd-gereformeerd predikant voorgaan. NETZAHUALCOYOTL Aan het einde van de rooms-katholieke kerkdienst kon de balans opge maakt worden: Er waren zes ernstig gewonden, bijna honderd licht gewonden en een totaal af gebrande kerk. En de pastoor lag ziek in bed. De kerkdienst begon heel rustig. Het was een bijzonder feestelijke dienst, waarin het „feest van de maagd van Guadaloupe" gevierd zou worden, die de liefde heeft van Mexicaanse rooms-katho- lieken. Midden onder het lezen van de mis werd de pastoor echter ziek. Hij kon niet verder en moest naar de consistorieka mer gedragen worden. Onmiddellijk sprong er echter een pater altaar, gekleed oen. de pij der francisca- Hij legde de mensen uit dat hij pater Lucio Olvera heette en de mis verder lezen. Hij begon waar de pastoor gebleven was. Plotseling werd hij echter onderbroken door een s' kathedraal die riep: gelovige." Er brak tweeduizeniB elkaar te redetwisten. Sommigen riepen stilte en anderen wilden naar voren rennen om de „ketter" voor het altaar weg te slepen. Er ontstonden gevechten waarbij zelfs gebruik gemaakt werd vr~ stenen, stokken en andere wapenen. De gewaarschuwde politie wist tenslot te een einde te maken aan de gevechten en het kerkgebouw te ontruimen, daarbij geholpen door de vlammen, want een onbekende had in zijn woede de kerk aangestoken. De politie slaagde er in voorkomen dat pater Olvera waarvi nog niet bekend is of hij nu de echte of niet gelyncht werd. De brandweer slaagde er echter niet in de kerk te behouden. Vraag: Gaarne zou ik van u veri men de betekenis en de herkomst v de naam Dankert of Dankbert. Antwoord: Deze naam is afgeleid de heilige Thanko, die omstreeks overleed. Van Thanko zijn allerlei Antwoord: Voor de jusvlek gebruikt derd met olieverf en bleef nog zicht- u het beste wasbenzine. Voordat u dit baar. Toen de winkelier klaagde bij de middel gebruikt, wrijft u met toiletpa- schilder, antwoordde deze prompt: Het ESal WÊÈMÉ' Ml MM M in kan trekken. Na deze in de Enkhuizer almanak i afgeleid zoals Dankaart, Dankbert, voorbehandeling maakt u een doek nat Dankrad, Dankward en Denkert. De met wasbenzine en strijkt hiermee over Friese vorm is Danko. De betekenis de plek. U moet er wel voor zorgen, is „de sterke denker". De naam zélf is dat het karpet niet nat wordt van de echter al ouder dan de heilige Thanco benzine, want anders ontstaan er krin- want reeds in het Nibelungenlied komt gen. U past deze behandeling verschil- Dankwart voor, de broeder beruchte Hagen. Hij wordt door Helfe- rich gedood. Raad van lezer: Een lezer meldt ons naar aanleiding van vragen over perso nen uit de tijd van de Afscheiding te 's-Gravenhage, dat hierover een uitvoe rig artikel is verschenen van de hand Vraag: Hierbij een waarover wij verschil ben. Frans Poptie i lende malen toe, want één keer helpt violist. Mijn man houdt vol: Accordeo- Brlcven, die niet zt)n voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af- zonderiyke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. j I foti op de volgende ontmoeting met de de- 1 putaten van de Christelijke Gereformeer- Mi de Kerken spreken over him visie op het „M kerkrecht. In de huidige situatie, zegt ds. Vel& __ia, zal het eerder nodig zUn dat om- gekeerd de christeiyk-gereformeerde de-j putaten een aantal kerkrechteiyke vra.|M; ;n aan de vrijgemaakte kerken stellen,! an De Christelijk Gereformeerde Ker ken zijn voor God niet verantwoord u verder te spreken over de mogelijk- v heid van eenheid als de vrijgemaaktt deputaten niet eerst klare wijn schen ken. Een moeilijkheid is dat de verdeeld heid die op de synode van Rotterdam openbaar geworden is, ook zichtbaar moet worden in het vrijgemaakte depu- schap. Volgens ds. Velema zal het daar om geen klare wijn kunnen schenken. In dit deputaatschap heeft ds. Kamphuis zitting die „kerkelijk-hoogmoedig ea geestelijk hard schrijft" en prof. C. Veen- hof die in deze crisis ,,de geestelijke zij de niet vergeet." In het deputaatschap hebben ook zitting ds. G. Janssen, die tot de twaalf synodeleden behoort dil naar huis gegaan zijn en ds. N. Bruii die tot het zittende moderamen behoort De predikant van de (vrijgemaakte! Gereformeerde kerk van Nijega-Opeindi die door zijn kerkeraad niet toegelate werd tot de kansel van zijn kerk. heeii besloten de vrijgemaakte Gereformeerds kerken te verlaten. Hij is toegetreden tot d gereformeerde kerk (synodaal) va: Nijega-Opeinde. Begin volgende week komt de classli Bergum van de Gereformeerde Kerken (synodaal) bijeen om te spreken over d( mogelijkheid van een beroepbaarstelling Ds. Sollie is bereid als predikant de Gereformeerde Kerken te dienen. Collegegeld gaat niet omhoog r DEN HAAG De minister van O., K Nl en XV heeft in een brief aan de Neder- gil landse Studenten Raad meegedeeld dal het wetsontwerp tot verhoging van dl M collegegelden niet zal worden inge- diend. De verhoging 400 per jaar) had vele, e protesten uitgelokt en ook in de Kamer,- vond het plan van minister Bot weinigj steun. In zijn brief zegt de minister! evenwel nog te zoeken naar andere op-!116 lossingen. De vrees bestaat dat dit een beknotting zal betekenen van andere ve voorzieningen ten behoeve van de stu-i denten. A. Kloös~(NVV): Uitkering ineens moet hoger zijn dan 1 procent beambten van de metaalbe- drijfsbond ANMB gezegd. ,,dat de vak- 51 beweging niet zo gemakkelijk akkoord zal gaan met een uitkering ineens, c^ie niet groter is dan 1 procent". Deze uit- I kering is door de regering in het voor- t, uitzicht gesteld in het loonakkoord, ri wanoneer in mei zou blijken dat pro- duktiekosten, ontwikkeling der reële lonen en de betalingsbalans zulks moge- j- lijk maken. Zoals bekend kwam dit voor- b stel in de plaats van de 1 procent ver hoging van vakantietoeslagen, die dejjj niet. Op den duur zal de jusvlek dan verdwijnen. De tomatenvlek verwijdert u met de vlekkenpasta K2 R. Ook hier moet u de behandeling verschillende malen toe- uitvoe- passen. Vraag: Waar kan ik het archief vertellen wat dr. D. H. Th. van Vollenhove „De Michiel Adriaansz. De Ruyter vinden? afscheiding in de residentie in hel mid den der 19e eeuw" in de „Bijdrage voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheid kunde", 6de reeks, deel VI en VII, 's-Gravenhage 1927, 1928. Bovengenoem- Haag. De inventaris de werken zijn in de bibliotheek van het gemeentearchief, Rijswijkseplein 38, pist en dirigent. Kan net nu precies is? Antwoord: Frans Poptie is violist en sinds lang ook orkestleider. Vraag: Waarmede kan ik de geluid demper en de uitlaat van mijn auto zwart maken, waardoor deze tegen cor rosie zijn beschermd? Antwoord: Het heeft geen enkele zin de geluiddemper en de uitlaat Di.' Antwoord: Het archief bevindt zich voorbeeld zwart te in het_Algemeen Rijksarchief 'aris van dit archief is „Verslagen van 's Rijks archieven 1896" bladzijde in Den Haag, te raadplegen. Aan de met een supplement in deze verslagen hand van de daar vermelde gegevens kan men nadere biografische gegevens krijgen uit de bevolkingsregisters. Vraag: Mijn nieuw machinaal smyrna- tapijt heeft een grote vette jus vlek en een tomatenvlek. Het tapijt is effen groen met lichte beige rand van ongeveer 20 cm en daarin zitten juist de vlekken. Hoe kan ik deze het beste verwijderen? Met ossegalzeep heb ik wel eens gehoord, maar als ik geen ze kerheid heb, begin ik er liever niet aan. gassen bevatten neerslag hiervan zal de verf direkt aantasten. De verf gaat dan stinken en brandt er in korte tijd weer af. Vraag: Onze straat kantoorbewoners parkeren, een man die al 'twintig ji 1924 I blz. 94. Dit archief het publiek toegankelijk. Het beste is hebben de grootste moeite van tevoren contact te zoeken met dit ken. Een boterboer kon 2.1] archief. Hulp van lezers: Vele lezers hebben ons geholpen met het gedicht over dc boete eigenwijze winkelier en zijn uithang bord. Het is helaas te lang om hier op te nemen. Het blijkt dat de beer met wa terverf geschilderd was en na de eer- ite de beste regenbui van het uithang- brief zenden, ƒ9,50 betalen. Hoe Bestaat er een mogelijkheid aan ae nister van verkeer en waterstaat raad te vragen? Antwoord: Natuurlijk kan u altijd bord verdween. Het touw was geschil- plaats aan het ministerie maar het lijkt ons verstandiger 1 neer u eens contact zoekt met de keerspolitie. Vraag: Is het mogelijk mij te helpen aan een recept voor het maken van bis- kwie, liefst van volkoren? Antwoord: Voor het recept heeft u nodig: 50 gram boter, 125 gr. suiker, 1 ei, 1 pakje vanillesuiker, 5 eetlepels De uitlaat- melk, 250 gr. bloem benevens een pakje bakpoeder of 250 gr. zelfrijzend bakmeel en 150 gr. custard. Roer de boter met een deel van de suiker goed schuimig, voeg dan de va- nillesuiker, het ei, de rest van de sui- de leveranciers bloem toe (nadat het bakpoeder reeds door deze bloem gemengd is). Strooi de rest van de bloem op een houten plan of tafel, leg er het deeg op kneed alles dooreen. Zorg dat het niet plakt, voeg dan nog wat bloem toe. Rol het deeg dun uit, steek er met een glas rondjes uit en pril er met een volk gaatjes in. Leg de biscuits op een boter ingesmeerd bakblik en bak de koekjes in een hete oven goudgeel in justitie geveer 10 minuten. vakbeweging voorstond. Luns weer contra Frankrijk BRUSSEL De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft Frankrijk zaterdag verweten de door Nigerië met de E.E.G. verlangde betrekkingen op ongefundeerde bezwaren te vertragen. Frankrijk heeft tot dusverre een beslis sing weten uit te stellen op grond van het lidmaatschap van Nigerië van hel Britse Gemenebest en de schade, die door banden tussen de E.E.G. en Nigerië zou ontstaan voor de 18 Afrikaanse landen (vrij el alle voormalige Franse kolo niën) die met de Europese gemeenschap zijn geassocieerd. Frankrijk wenste zaterdag bij de be spreking van deze kwestie in de EEG- ministerraad wederom een nader rapport van ambtelijke deskundigen af te wach ten alvorens een besluit te nemen. Minis ter Luns verzette zich hiertegen. Het uiteindelijke compromis: de ambte lijke deskundigen krijgen nog een maand de tijd om de tegenstelling te overbrug gen. Lukt dit niet, dan wordt er tussen 20 januari een zitting van de EEG-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2