Nieuwe Leidse Courant Duits op Elbe: chip vier vergaan doden Na 22 uur praten nog geen akkoord Kikkert: CHU trouwt alleen op huwelijksvoorwaarden Zware storm teisterde Europa Rukwind joeg auto's van de weg: 2 doden Harwichboot tegen de kade in Den Hoek Duitse boeren ontevreden Schimmenspel om tv-eiland gaat door - REM saboteert (rtta) Maandag 14 december 1964, 45ete jaargang r Directeur: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStentv«stigh ia ghabkvea miin her» in teghenspoet" Veranderlijke wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond; Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veran derlijke wind, later noordelijk. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11-15 uur). Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 DOETINC'HEM BU Laag-Keppel Is gistermiddag de auto van de 38-Jarlge loodgieter J. Sigtenhorst uit Doetlnchem door 'n rukwind van de weg geraakt. De wagen ramde enkele bomen. De heer Slg- tenhorst overleed ter plaatse. Zijn echtge note werd ernstig gewond. EMMEN In zijn woonplaats is gister middag de zestigjarige L van Rijswük Nieuw Dordrecht verongelukt. waarmee hij op weg was naar echtgenote in het ziekenhuis in Emmen botste tegen een boom. De wagen is waar schijnlijk door een rukwind van de weg geraakt. Zijn dochter en schoonzoon, die de auto bestuurde, liepen verwondingen P. LEEUWARDEN In het ziekenhuis ls i Leeuwarden de 35-jarige E. H. Borg- lan uit Goutum overleden aan de ver wondingen die hij vrijdag had opgelopen ongeluk in Leeuwarden. Hij was n zebrapad gestopt, slipte toen hü njn scooter weer optrok en sloeg met het hoofd tegen het wegdek. ALMELO De 72-jarige mevrouw B Koene-Nijhof uit Almelo is zaterdagnacht overleden aan de verwondingen, die zij donderdagavond had opgelopen, toen zij bij het oversteken van rijiksweg 36 werd aangereden door een auto. T reinvertraging door storm UTRECHT Ook de N.S. heeft giste ren hier en daar last gehad van de jtorm. Op de trajecten RuurloVorden. Heinowolle en DalsenZwolle wer den telefoonpalen van de N.V. Verbin dingsdienst ontworteld. Ze versperden weliswaar de spoorlijnen niet, maar voor doorgeven van de veiligheidsberichten moest men gebruik maken van de rijks telefoon. omdat via de spoortelefoon geen contact meer mogelijk was. Dit leidde tot treinvertragingen van onge veer 15 minuten. Palace te Noordwijk naar Caransa voor het Saturne-spel NOORDWIJK Naar verluidt, heeft de heer R. Zwolsman het Palace-hotel te Noordwjjk verkocht aan de heer M. Caransa. De heer Caransa is van plan na een uitspraak ln hoger beroep over dit spel het Satumespel ook in Noordwijk te introduceren. Het Palace- hotel aan de Noordwijk.se Koningin Wilhelminaboulevard zou daarvoor de aangewezen speelplaats zijn. De heer Zwolsman zei ons vanmorgen toen wij hem vroegen of het bericht van de verkoop juist was: „Ik moet even van de schrik bekomen. Wat is dat nu weer. Het is niet waar". Namens de heer Caransa is ons ge zegd, dat het inderdaad in de bedoeling ligt het Satunnespel ook naar Noord- wijk te brengen. Over de gelegenheid waar het dan zou worden onderge bracht, wilde men zich niet uitlaten. De Gaulle nodigt Erhard uit BONN Bij monde van de Franse am bassadeur in Bonn. De Margerie, heeft president De Gaulle bondskanselier Er- hard uitgenodigd voor een onofficieel be zoek aan Parijs begin volgend jaar. Ver moedelijk zal dit bezoek eind januari plaats hebben. De ontmoeting wordt ge- i het regelmatige DOOR DE ZEER zware storm uit het zuidwesten zqn het weekeinde tal van schepen in moeilijkheden gekomen. Na een aanvaring in de mond van de Elbe kwamen vier Duitse zeelieden in de woedende golven om. Maar ook vielen slachtoffers op de weg als gevolg van de harde rukwinden, waardoor automobilisten werden verrast. In het buitenland was het nood weer de oorzaak van veel schade. Het Engelse Wales en het westen van Wales zijn door zware overstromingen getroffen- Vooral voor de Nederlandse kust heeft het duchtig gespookt. Bij IJmuiden strandden liefst twee sche pen op de Noorderpier (zie voor het verslag van een spectaculaire red ding pagina 7) en in Hoek van Hol land liep de Harwichboot een grote scheur op, toen ze op de kade werd Voor de Zweedse Oostzeekust maakte de bemanning van de Nederlandse kustvaarder Carnissesingel spannende uren door. Vanmorgen strandde het Liberiaanse schip Navidad op zandbank bij Ameland. Om tien voor half zeven kwamen de reddingboten Carlot en lnsulinde bij het in nood verkerende schip aan- Een zeemansdrama voltrok zich gis teren na de aanvaring in de mond v^n de Elbe tussen het 324 ton metende Duitse motorschip Deutschland en het 1.598 ton metende Noorse motorschip Vera. De Deutschland verdween na de aanvaring onmiddellijk in de diepte en van de acht koppen tellende beman ning was aanvankelijk niets meer te zien Drie opvarenden van de Deutsch land zijn niet meer gevonden De kapitein van de Deutschland werd aanvankelijk nog gered. Maar hij over leed later als gevolg van een zenuw schok en de koude. Na de aanvaring is de Vera aan de grond gelopen. Tijdens de pogingen om mogelijke overlevenden te redden, kwa men vier bemanningsleden van de Vera bijna nog om toen hun roeiboot omsloeg. Zij konden nog uit het water worden gehaald en zijn naar een ziekenhuis ge- Gisteren dreef voor het eilandje Fedje ten noordwesten van Bergen de 700 ton metende kustvaarder Roelof de Winter verlaten rond. Tijdens de storm was de lading alu minium gaan schuiven. Toen de kust vaarder het eiland Fedje passeerde, werd de bemanning van boord gehaald was het vaartuig verder aan de genade van de golven overgeleverd. Enige uren later, toen de toestand zich minder ernstig liet aanzien, is de be manning weer aan boord gegaan en zi; slaagde erin de Roelof de Winter veilig de haven binnen te brengen. Tijdens dit huzarenstukje bleef de reddingboot Christian Boers steeds in de buurt. Op de Westerschelde liep zaterdag de reus, de 23.500 ton metende Panamese tanker Texaco Virginia aan de grond bij het invaren van de Boudewijnsluis. Het gevolg was dat de Antwerpse ha ven voor zeeschepen was geblokkeerd. Er werden verwoede pogingen gedaan om het vaartuig weer vlot te krijgen. Het lukte niet. Achter de Texaco Virginia volgen nog twee tankers, de London Con fidence en de Sirius, die evenals andere schepen, die Antwerpen wilden aandoen voor anker gingen. Pas om acht uur in de avond slaagde men erin de tanker weer vlot te krijgen. De Liberiaan Mitera (7.263 ton) ver loor vijftien mijl ten noorden van Ter schelling haar schroef. De sleepboot Hol land van Doeksen op Terschelling voer uit en wilde de Mitera naar Embden sle pen, doch men ondervond moeilijkheden bij het lichten van het anker van de Mi- De negen bemanningsleden van de 600 ton metende Nederlandse kustvaarder Carnissesingel leverden gisteren en van morgen een zware strijd tegen de storm voor de Zweedse kust. De lading was gaan schuiven en het schip maakte een slagzij van 20 graden. Het weer was erg slecht en men achtte het aan wal niet verantwoord uit te varen om de Carnisse. singel te helpen. (Voor vervolg zie pag. 7 Twee visserschepen zijn zaterdag met journalisten aan boord bij wind kracht negen de Noordzee opgegaan om aanwezig te zijn bij de even tuele verzegeling van de REM-zendapparatuur. Ze haalden het niet en moesten terug vanwege het zware weer. Het enige vaartuig, dat wel bij het eiland kon komen was de vleugelboot van de REM (pijl) om de films te brengen die zaterdagavond de lucht ingingen. Nog net is de mand te zien waarin de man wordt neergelaten die de reclamebood schappen neemt. Italië grote struikelblok BRUSSEL Niet Duitsland maar Italië vormt het grote struikelblok om tot een akkoord te komen o^ een gemeenschappelijke graanprijs EEG-verband. De Westduitse regering verklaarde zich zaterdagavond, toen de marathon-vergadering halverwege gevorderd was, bereid akkoord gaan met een graanprijs van 425 DM per ton. zoals in het plan-Mansholt wordt voorgesteld en een inwerking treding van 1 juli 1964. De Duitse regering riskeerde daar mee de woede van de Duitse boeren, die dan ook niet op zich heeft laten wachten. De voorzitter van de West duitse boerenbond, Rehwinkel. klaarde in telegrammen aan Erhard en de Duitse delegatie in Brussel, de Duitse concessie zeer te betreuren- Ook de officiële woordvoerder van de socialistische oppositie in de bonds dag, Barzig, verklaarde dat de reee ring met haar prijsconeessie ernstige onrust in de landbouw teweeg had gebracht. Gisterochtend werd de marathon on derbroken tot vandaag. Morgenmiddag Zenders nu in buitenlandse handen (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM/DEN HAAG De Amsterdamse officier van justitie, mr. dr. J. F. Hartsuiker, liet zaterdag alleen maar het woord „interessant" uit de mond vallen, toen hem werd verteld dat TV-Noordzee in buiten landse handen was overgegaan. Voor 't overige bleef de ambtenaar, die met het justitieel optreden tegen het REM-eiland is belast, uiterlijk volkomen kalm. Gisteren liet hij nog los dat het weer wel bijzonder slecht was om tot enigerlei actie over te gaan. Zijn advies was „gewoon" naar buiten te blijven kijken. Doordat de REM zowel zaterdagavond als zondagavond ln de ether ls gebleven, r spoedig iets moeten gebeuren. Za terdag werden de programma's nog als gebruikelijk door Nederlandse omroep- z&ymbebs>F In één oogopslag Centraal loonbeleid af schaffen? pag. 2 Oudste chr. gymnasium jubileert pag. 2 Schroder: „Deze week kernmacht" pag. 5 Labourcongres pag. 5 „AR niet rechts en niet links" pag. 5 Stranding in IJmuiden pag. 7 AVRO wil Veronica-pro- gramma publiceren pag. 7 Sport pag. 9, 10 en 11 sters aangekondigd, gisteren kwamei op de beeldbuis althans, geen Nederlan ders meer aan te pas. Het gerucht gaat dat de nieuwe eigenaars van het platform op deze wijze hebben willen bewijzen dat alles wat de thans 36 uur oude illegale zender onderneemt, geen Nederlandse aangelegenheid meer is. De vraag is. of het spelen van onder duikertje van de zijde van voormalige REM-bestuurders, verzegeling kan voor komen. Op het ministerie van justitie wordt duidelijk in de richting van een ontkenning gedacht. Al tijdens het Ka merdebat over de anti-Rem-wet kwam naar voren dat de eigendom van het plat form geen verschil maakt voor de rege ring. De mieuwe eigenaren blijven inmiddels onbekend. In Haagse politieke kringen gelooft men niet dat dit lang kan duren. Er zal per saldo een adres moeten zijn, waar adverteerdrs hun reclame-bood schappen kunnen opgeven. Zonder adver tenties kot de zender alleen maar nog meer geld. De nationaliteit van de huidige REM- leiding, die blufpoker met de Nederlandse justitie speelt, wordt in verschillende richtingen gezocht Men denkt niet alleen aan Groot-Brittannië en de Vrenigde Sta ten, maar ook aan Panama. De vroegere REM-bestuurders, in 't bijzonder de he ren Heerema en Verolme hebben veel verbindingen met die landen. Van het goede voornemen om geen obstructie te plegen, Ls. op de keper be schouwd. nog maar weinig over. Vast staat reds dat van het eiland af geen medewerking wordt verleend, als een politleboot, of een vaartuig van de rijks politie tot „entering" wil overgaan. Op het helikopterdek zijn antennedraden ge spannen. waardoor de landing van een wentelwiek onmogelijk is De „verschansing" van de uit tien kop pen bestaande bemanning van het plat form zou overigens een eis zijn, die in Het zware weer zaterdag windkracht achtgisteren wind kracht negen heeft vele sche pen in moeilijkheden gebracht. Voor de haven van IJmuiden moest zelfs driemaal assistentie worden verleend, onder meer aan de Yewcroft, die werd over spoeld door de woedende golven. Sleepboten slaagden er later ech ter in het schip weer vlot te krijgen (Zie pag. 7). ROTTERDAM De letterkundige en iriticus voor onze bladen de heer C. Rijnsdorp hoopt dinsdag 15 dezember te beginnen aan zijn Australië-reis hem door vrienden aangeboden bij zijn ze ventigste verjaardag. De heer Rijnsdorp koos Australië om dat daar zijn zoon Jack met vrouw en vijf kinderen woont. Het spreekt wel vanzelf. mevrouw Rijnsdorp haar man zal vergezellen. (Van onze parlementsredactie) APELDOORN De aandrang van anti-revolutionaire zijde om samen met de chrLstelijk-historischen een nieuwe partij te vormen, komt voort uit het feit dat de A.R.P. voortdurend verlies lijdt. Deze overweging kan de a.r. niet kwalijk worden genomen; de parade der mannenbroeders is voorbij en slechts bij een fusie met de c.h. ziet men een mogelijkheid om ook in deze tijd een machtig christelijk blok te vormen. Aldus betoogde de heer H. Kikkert zaterdagmiddag op een vergadering van de c.h.-kamerkring Arnhem. Hij wekte er de ergernis mee van de twee de spreker, prof. dr. G. C. van Niftrik, volgens wie met tal van citaten kan worden aangetoond dat het a.r. fusie- streven voortspruit uit een waarachtig christelijk eenheidsverlangen. Het Tweede Kamerlid bleef échter b£ z'n mening: de opzet is om te komen tot een concentratie van alle belijders van 'i Heren naam, zoals prof. Van Niftrik opzettelijk het a.r. jargon gebruikend had gezegd. Met de christelijke dagblad pers, met name met „Trouw" als hèt dag blad van de beweging, en met de chris telijke maatschappelijke organisaties wil men een nieuw gesloten front vormen. Deze gedachtengang, in markante lijnen geschetst door dr. Berghuis, ls echter geen juiste pro-positie voor een goede christe lijke politiek, aldus spreker. De gedachte van de organisatie van het christelijk volksdeel is in strijd met het c.h.-begin- sel en dan ook voor mij onaanvaardbaar. (Voor vervolg zie pag. 7 de polisvoorwaarden wordt genoemd. Lloyd's te Londen, die de onderneming voor negen miljoen gulden heeft verze kerd. zou hebben gesteld dat er op geen enkele wijze van medewerking sprake mag zijn, als een deurwaarder de zender komt verzegelen. De Amsterdamse bankier drs. J. H. Fehmers evenals Verolme en Hee rema een initiatiefnemer van de REM zei gisteravond niet te verwachten dat de onderneming nog mededelingen aan de officier van justitie zou doen. ,.Als mr. Hartsuiker iets wil weten", voegde hij er zoetsappig aan toe. „is hij natuurlijk altijd welkom. Hij mag als hij dat wil. best opbellen". Ingewijden zien thans slechts een ma nier om aan boord van het REM-eiland te komen. Er zou met een reddingsheli kopter van de marine kunnen worden gevlogen, waarbij de met verzegeling be laste ambtenaar met een lijn naar bene den kan worden getakeld. Dat men hier bij afhankelijk is van het weer is buiten kijf. De mogelijkheid om met een lijn verbinding met het platform tot stand te brengen, wordt niet uitvoerbaar ge acht. Hierbij moet namelijk hulp va zijde van de bemanning worden leend, daar men de draad anders nooit vast kan zetten. we weer van zaterdag heeft de vleugelboot van de REM niet verhinderd naar het eiland te varen. Nagestaard door Scheveningse vissers, die 't ergste wachtten, sprong de Speednik als sprinkhaan van golf tot golf, telkens weer gevaarlijk overhellend. De bemanning slaagde cr in onder het eiland te komen, waar „de mand" al aan kraan naar beneden bengelde. Er werden enkele pakketten levensmiddelen in gedaan, en nog ontbrekende instruc ties inzake eventueel optreden van de justitie Ook een logger, de SCH. 102. en kotter, de SCH 62, waagden zich op het schuimende sop Het eerste schip, dat olie en drinkwater naar het eiland moest brengen, keerde onverrichter zake terug. Het weer was te slecht om ook maar Iets te kunnen doen. Op de kotter be vonden zich enkele journalisten, die wel dra grauw en goen van zeeziekte zagen Er kon geen enkel contact worden ge maakt noch met de mensen op het plat form, noch met de bemanning vai vleugelboot Hoelang dit schimmenspel zich nog voortzet, is nog niet bekend. Vaststaat dat men zo langzamerhand van een ope rette mag gaan spreken. Voorts staat vast, dat de mensen, die zich op de borst hebben geslagen en hebben verklaard loyale staatsburgers le zyn, op dat mo ment reeds wisten, dat ze zo lang mo gelijk een loopje met de sterke arm zou den nemen. Meisje mishandeld door huisvriend HEERENVEEN De politie te Hee renveen heeft gisteravond de 35-jarige G. K. uit Tjalleberd. huisvriend van de familie J. uit dezelfde plaats, aangehou den. Hij wordt verdacht van aanranding en mishandeling van hun vijftienjarige dochter H. J. K. wist dat het meisje al leen thuis was. Na een paar borrels ge dronken te hebben, is K. naar het huis van de familie J. gegaan. Bij het weg gaan heeft hij het kind bij de keel ge grepen. Toen de ouders thuis kwamen, troffen zij hun dochter bewusteloos aan K. zal voor de officier van justitie te Leeuwarden worden geleid. vertrekt de Italiaanse delegatie echter al naar Rome om in eigen land de pre sidentsverkiezingen bij te wonen. En het is juist Italië die nog het verst ver wijderd is van een akkoord verklaring met het gewijzigde plan-Mansholt dat grotendeels al aanvaard is door de an dere vijf leden. In EEG-kringen vreest men nu dat wanneer morgen geen overeenstemming is bereikt, men weer opnieuw zal moe ten beginnen want het is niet denk beeldig dat de delegaties hun toezeg gingen. na ruggespraak in eigen land weer m zullen trekken. Tussen Frankrijk, Duitsland en de Be nelux bestaan ook nog enkele geschillen die onder meer betreffen: de compensa tie voor de boeren die hun inkomen zien verminderen, regelingen voor de bescnerming van de groenten- en fruit markt van de EEG tegen invoer uit der de landen (een Italiaanse voorwaarde) en het gehele financiële aspect van het landbouwbeleid. Vooral Italië en ook in mindere mate Nederland wensen dat het door hen te bepalen percentage in het gemeenschappelijk landbouwfonds wordt verlaagd. Verder hebben Frank rijk en Nederland overwegende bezwa ren tegen de hoogte van de schadeloos stelling aan Italië Lv.m. de komende regeling voor oliën en vetten. Met dat al is het twijfelachtig dat de ministerraad er in zal slagen morgen tot een akkoord te komen. Bovendien moet de Italiaanse minister van land bouw steeds langdurig met Rome tele foneren, omdat hfj alleen geen beslui ten kan i Vergeefs hebben de EEG-ministers die deelnemen aan de conferentie over een gemeenschappelijke graanprijs in Brussel, getracht een akkoord te bereiken. De vergade ring duurde van zaterdagochtend tien uur tot zondagochtend acht iu Op de foto: minister Luns in ge sprek met de Westduitse minister van economische zaken, Schmü- cker. Bom ontploft voor negerkerk: blanke gearresteerd MONTGOMERY (VS) Seggregatio- nisten hebben gisteren een bom voor een negerkerk laten ontploffen. De explosie veroorzaakte grote paniek onder de men sen ln de kerk. Een agent in burger, die getuige was van het Incident, arresteerde drie blanken in een auto. De mannen zijn voor een verhoor naar een politiebureau overgebracht. Later bleek dat een van de drie mede plichtig was aan de bomaanslag op de negerkerk jn 1957. De commissaris van politie, Marvin Stanley, zei dat de ex plosie veroorzaakt werd door met gas gevulde plastic ballons die vast gemaakt waren aan het einde van een metalen pijp van een vrachtauto die voor de kerk geparkeerd stond. In de vrachtwagen la gen echter zuurstof, en acetyleenflessen. Deskundigen van de brandweer verklaar den later dat, wanneer de vlammen, die als gevolg van de kracht van de explosie uit de balonnen te voorschijn kwamen, deze flessen hadden aangetast er een enorme verwoesting zou zijn aangerichL „Kan ik hier politiek asyl krijgen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1