Witte droom Bij kindermishandeling aangifte door artsen Volksverzekering voor hulp bij ziekte? juwelen (f 360.000) van roofoverval in Duitsland gevonden Prof. Kistemaker gelooft niet in experiment Kinderzegels deze maal met kindertekeningen? j 7 ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 Drie jaar geëist voor poging tot doodslag UTR/ECHT Drie jaar is gisteren geëist tegen de 31-jarige leerbewerker H. Z. wegens poging tot doodslag en zware mishandeling. Uit jaloezie was hij op 23 maart 's nacht een huis aan de Westravenstraat in de Domstad binnengedrongen om zich te wreken op de 28-jarige mevrouw C. de B. met wie hij een verhouding had gehad. De Griekse arbeider N. G. werd levensge vaarlijk gewond, de vrouw in lichtere mate evenals een andere huisbewoner. Tijdens de zitting wist de leerbewerker aich vrijwel niets te herinneren van hetgeen er die nacht was gebeurd. Vol gens zijn zeggen had hij de vrouw alleen maar een pak slaag willen geven. PLEIDOOI VAN SPECIALISTEN AMSTERDAM Twee medische specialisten, prof. dr. S- van Creveld en dr. F. Kuipers, hebben in het juist verschenen nummer van het Neder landse tijdschrift voor geneeskunde eer artikel gepubliceerd over „mishande ling van kinderen" Bij zuigelingen en jonge kinderen neemt men, aldus de schrijvers, fracturen waar, die zijn ontstaan zonder dat er iets over een trauma wordt mede gedeeld. De oorzaak is mishandeling, meestal door een van de ouders. In d© meeste gevallen wordt mishandeling ech ter pertinent ontkend. DEN HAAG. De gezinsraad wil een wettelijke regeling ter ver zekering van de financiële ge volgen van tijdelijke vervanging van huisvrouwen. Aldus een rap port van deze raad over de ver lening van huishoudelijk-techni- sche hulp en gezinsverzorging in ge zinnen, waarvan de huisvrouw haar gezinstaak tijdelijk niet of niet vol ledig kan waarnemen. Men wil met de Invooning van de ver plichte volksverzekering de gezinsverzor ging op een betere basis brengen. Een verplichte verzekering zal voorzieningen moeten omvattan voor het geval vain ziekte van ieder, die in gezinsverband en hiermede vergelijkbare situaties, de functie van huisvrouw vervult, aldue het rapport Hierin wordt er onder andere op gewezen, dat de vervanging van de hulp aan de huisvrouw algemeen frequent en onder alle sociale en leef tijdsgroeperingen voorkomt In vroeger jaren, aldus het rapport, werd in dergelijke situaties door buur en/of verwanten hulp verleend „Nu zul ke vrijwillige hulp nie meer in doende mate verleend kan worden, oorzaken deze bijna normaal te not moeilijkheden in veel gevallen noodsi tuaties.. waarin vanuit de gemeenschap hulp geboden moet worden" 150 miljoen De totale koeten van een wettelijke voorziening worden geraamd op 150 mil joen gulden per jaar. Dit bedrag opgebracht kunnen worden door Op nieuw zach t (Vmi onze weerkundige medewerker) DEN HAAG Vooral in Noord- en Zuid-HollariïT ~\vaf de' nïisl gisteren dicht, maar vanmorgen was deze mist weer verdwenen waarvoor een kracht toenemende zuidwestenwind zorgde. De temperatuur bedroeg van morgen nog 4 a 5 graden, regenfrontje dat ons vandaag passeerde werd opnieuw zachte lucht graden aangevoerd. Ook morgen liggen wij in deze zachte luchtstroom met tijdelijk een harde wind. De zon krijgt nog steeds heel weinig kans om door te breken en scheen in de afgelopen week slechts twee uren. Van winterweer is in het grootste deel van Europa geen sprake, want alleen ver in het oosten komt enige vorst voor ZON EN MAAN Zondag 13 december: zon op 8 40, onder 16 28; maan op 13.56. onder 0.56 Maandag 14 december: zon op 8 41, der 16.28; maan op 14.12, onder 2.12 Zaterdag 19 december: volle maan 14 december: 10.36 i Agenda van Tweede en Eerste Kamer De Tweede Kamer zal in haar open bare vergadering van volgende week dinsdag de begroting van sociale za ken en volksgezondheid die enkele weken geleden al in openbare commis sievergadering aan de orde is geweest behandelen De hoofdschotel van het debat zal ongetwijfeld liet kersverse ak koord over het in 1965 te voeren loon- beleid vormen. Na sociale zaken spreekt de Kamer woensdag over de begroting van maatschappelijk werk. De woens dagavond is gereserveerd voor de be handeling van de begroting-Zuidcrzee- fonds 1965 in openbare commissiever gadering. Donderdag wordt het debat over maatschappelijk werk, indien woensdagmiddag niet beëindigd, voort gezet en zijn verder aan de orde de begrotingen van algemene zaken, de afdeling civiele verdedigingsvoorberei ding van de begroting van binnenland se zaken en de P TT.-begroting In de Eerste Kamer vinden dinsdag en woensdag de algemene politieke be- plaats. Aan het begin van de vergade ring van dinsdagmiddag stemt de Se naat eerst over motie-Polak (Soc.) m.b.t. de inkomstenbelasting en daar na over de drie wetsontwerpen betref fende dc technische belastingherziening. Militaire basis opengesteld voor zakenluchtvaart DEN HAAG - Er komen meer mo gelijkheden voor de zakenluchtvaart. Staatssecretaris W. den Toom van de fensie Is voornemens de militaire lucht vaartterreinen Leeuwarden, Twenthe, Eindhoven, Gilze Rijen. Woensdrecht en Deelen open te stellen voor incidenteel medegebruik door motorvliegtuigen van de zg. zakenluchtvaart. verhoging van bijvoorbeeld de AOW- premie met 0.75 procent tot een maxi mum van f 1.50 per week. Voor hulp zou den alleen in aanmerking dienen te ko men de huisvrouwen, die minstens acht dagen en ten hoogste zes weken hun taak niet kunnen vervullen. De belangrijkste kenmerken van kin- dermishahndeling zijn fracturen van schillende ouderdom die op normale wijze genezen. Meer dan tien procent de kinderen overlijden aan de gevolgen van de mishandeling, terwijl ongeveei zestien procent een blijvende beschadi ging van de hersenen overhouden. De auteurs bespreken de diagnostiek van twaalf Amsterdamse patiëntjes, één tot veertien maanden oud. uit instabiele gezinnen. Zij geven een schouwing over de mogelijkheden herhaling van de mishandeling te hoeden en bepleiten de behandelende arts de vrijheid te laten een ernstig moeden van mishandeling van kinderen al of niet aan de Raad voor de Kinder bescherming te rapporteren, na het in winnen van een advies van de afdelings- raad van de Koninklijke Nederlandsche maatschappij tot bevordering der ge neeskunst Op het bovengrondse terrein van de Staatsmijn Hendrik in Brunssum is de 58-jarige arbeider T. L. de Wit uit Heer len levenloos aangetroffen. Hij is ver moedelijk aangereden. De 64-jarige J. de Vries uit Zutphen is om het leven gekomen toen hij op de Industrieweg aldaar met zijn fiets tegen bus reed. AMSTERDAM. Vrijwel de gehele buit van de roofoverval op de juwelierszaak op 26 sep tember van de firma Schip per op de Heiligeweg in Am sterdam is terecht. Da Duitse politie heeft donderdag het overige gedeelte van de gestolen juwelen, bestaande uit 39 stenen, opgegraven onder een boom langs een kanaal bij Bottrop. De gevonden juwelen hebben een totaal gewicht van 55 karaat en vertegenwoordigen volgens een schatting van een Duitse Ju welier een gezamenlijke waar de van 360.000 gulden. De grootste steen, die de besto len juwelier in consignatie van een relatie had, weegt 5,11 karaat en heeft een waarde van 110.000 gol den. De kostbare stenen waren ge wikkeld in achtereenvolgens een dameszakdoek, een zeemleren lap, een nylondameskous en een krant. Dit wérd gistermiddag medegedeeld door commissaris P. Landman van bureau Singel, die met het onder zoek in deze roofoverval is belast. Uit de briefwisseling van de als hoofdverdachte beschouwde ataten- loze 35-jarige Petras Dominas. was de politie er langzamerhand van overtuigd geraakt dat Dominas zoals deze herhaaldelijk verzeker de inderdaad niet wist waar de buit verborgen was. Dat heeft er toe geleid dat de Duitse Kriminal- Oberkommissar Herbert Löblein begin deze week opnieuw verschei dene personen aan de tand ging voelen. Een van hen was Lucie Balk Ci- chetzki 'de zuster resp. echtgenote van de twee andere roofovervallers, de 41-jarige Paul Cichetzki en de 30- jarlge Helmuth Balk), die zich kort na de overval met haar broer ln een camping bij bet Amsterdamse Bos heeft opgehouden. De Duitse politie slaagde erin haar de bekentenis te ontlokken, dat zij de juwelen vanaf dc camping naar Duitsland heeft ge bracht en daar onder de boom ln de omgeving van Bottrop begraven. Overigens was de Duitse politie net op tijd. want het bleek, dat zij de juwelen dit weekeinde had willen opgraven om deze naar haar zwager Gerhard Balk (de broer van Hel muth dus) in Frankfurt am Main te brengen. Deze zou de sieraden moe ten doorverkopen Behalve Gerhard Balk heeft de Duitse politie nog twee andere broers van Helmuth gearresteerd: de 28-jarige Herbert die van een rente leeft en de 22- jarige schilder Harry. Welke rol de ze drie figuren ln deze affaire spelen kon commissaris Landman gistermid dag nog niet vertellen. .Nóg twee Het onderzoek in de zaax van de Heiligeweg heeft mede geleld tot de oplossing van nog twee inbraken bij tjwee juwelierszaken in de Amster damse binnenstad. Helmuth en Ger- ljar<J, ^5alk,blijden aldus cje politie de daders te zijn geweest van de op 3 mei 1963 eveneens op de Heili geweg gepleegde diefstal in de ju welierszaak van Bouwmeester en Gerrand. waarbij na het inslaan van een ruit f 35.000 aan sieraden werd weggenomen. Zij werden bij deze inbraak geas sisteerd door hun zuster Betty Roes- Balk. die de juwelen volgens ae politie op haar lichaam verborgen heeft w-eten te houden. De recentere inbraak in de juwellerszaak J Inden op 8 juni van dit jaar in de Leidse- straat is eveneens tot klaarheid ge bracht. Hier opereerden Petras Do minas en opnieuw Helmuth Balk. Zij ontvreemdden na het lossen van eni ge pistoolschoten juwelen tot een waarde van f 50.000 Van de kost baarheden. die bij deze beide inbra ken werden buitgemaakt. Is nog niets teruggevonden. Commissaris Landman meent nog steeds, dat Petras Dominas hier zal worden berecht, omdat deze het mis drijf in Nederland heeft gepleegd. Petras wordt ln Duitsland verdacht een belangrijke rol te hebben ge speeld in verscheidene roofoverval len en tevens van de dubbele moord by een roofoverval ln Lünern die het leven kostte aan een 75-jarige hote lier en diens 59-jarlge zuster. N.A.P.B. begint met research Van een onzer redacteuren) ARNHEM De ledenvergadering van de Nederlandse aannemers- en patroons bond heeft het voorstel tot het gaan ver richten van bouwresearch aangenomen. Uit de ledenvergadering kwam nog wel kritiek op het plan. doch het dagelijks bestuur stelde dat, wilde men tot een verantwoorde research komen, de eerste stap moest worden gezet. Enkele afdelin gen stelden voor. het bestuursvoorstel nog aan te houden totdat de beide andere aannemersbonden zich hebben beraden. De voorzitter, de heer L. J. te Pas, deelde mee dat alleen de voorzitters van de beide bonden waren ingelicht. Voorts deelde hij mede, dat de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zich met het plan akkoord had ver klaard. Wel had de minister aange drongen op samenwerking met de beide andere bonden. Met klem werd gesteld, dat de NAPB zich niet uit de Stichting Bouwresearch wil terugtrekken, doch dat de verhou ding met deze stichting nader zal moe ten worden geregeld. De algemene klacht was dat het in de bouwresearch de laatste jaren had ontbroken aan een goede overdracht van verkregen ken nis. Op een vraag, of de heffing van een half promille van de omzet aan de op- (- drachtgever zou worden doorberekend, werd geantwoord, dat grote bedrijven zoals AKU en Philips de kosten van research ook in de produkten doorbere kenen. Het NAPB-bestuur zei. dat de research de gehele vakgroep ten nutte zal zijn en niet alleen de grote aanne mingsbedrijven. Voorts werd een motie aangenomen waarin wordt gezegd dat winstdeling in het bouwbedrijf vooral onder de hui dige omstandigheden bezwaarlijk is door te voeren. Het zonder overleg toch Invoeren ervan werd oncollegiaal ge noemd: het zou de betrokken bedrijven niet om sociale overwegingen gaan maar om beter aan personeel te komen. Minister Schollen: j Kinderbescherming moet voorzichtig zijn j met adressen geven I DEN HAAG Minister Scholten (justitie) acht het raadzaam dat directies van inrichting voor kinderbescherming een grote reserve in acht nemen bii het ter beschikking stellen van adressen van j vroegere) pupillen. De bewindsman zegt dit In antwoord od schriftelijke vraeen j het Tweede-Kamerlid Meulink 'AR) J de medewerking die door de direc- J van een inrichting voor kinder- J bescherming is verleend bij het zoeken in de producenten van de film ..Mensen m morgen" naar spelersmateriaal. Minister Soholten voegt hier aan toe dat de vraag of ter beschikkingstelling van adressen tot gcvole heeft dat de 5 reclassering bemoeilijkt wordt in zijn J algemeenheid moeilijk te beantwoorden 5 valt: dat zal van geval tot geval ver- schillend kunnen ziin. In de kwestie ..Mensen van morgen is tot dusver in ieder geval niet gebleken dat de reclas- ring bemoeilijkt is. Nog afgezien hiervan meent de minister dat het niet in eerste instantie op zijn S zou liggen stappen te ondernemen 5 herhaling van het gebeurde te voor- komen. Het betreft hier namelijk het beleid van particuliere inrichtingen. voor niet hij haar •'Mereerst het 5 bestuur van de particuliere instellingen J erantwoordelijk is. De bekende Nederlandse jazz-pianiste en -zangeres Pia Beek geniet momenteel van een ongestoorde va kantie in Narobië (Kenya). Maar haar verblijf in dat land is niet aldoor even ongestoord geweest. Tijdens een uitstapje werd zij namelijk achterna gezeten door een jonge neushoorn. Gelukkig liep de pianiste harder dan de neushoorn waarvan een fotograaf deze foto kon maken. Bestaat er psychokinese? NTS herdenkt 10 jaar statuut BUSSUM Een van de drie hoog leraren, die dinsdagavond a.s. (16 december) in studio Irene aanwezig zullen zijn om te fungeren als „com missie van controle", prof. dr. J. Kistemaker (hoogleraar in de fy sica aan de Sted. Universiteit van Amsterdam), heeft op schrift ge steld, dat hij niet gelooft in het ex periment met „psychokinese" dat de heren drs. R. P. Greiner en drs. M. van Loggem dan voor de VPRO- televisie zullen houden. Zoals wij reeds uitvoerig mededeel den zou ..psychokinese'' een verschijn sel zijn van gedachtenkracht. waardoor ingegrepen zou kunnen worden bij op ETHERCOLVEN BUSSUM De NTS zal op dinsdag 15 december a.s. in twee uitzendingen via Ned. 1 herdenken dat 10 Jaar gele den het statuut voor het Koninkrijk werd afgekondigd. Eerst zal 's avonds om 8.20 uur de vice-ministerpresident mr. B. Biesheuvel een vijf minuten-toe. schouwd als .mechanistisch tot stand spr^k voor de camera's houden. geKomen". aldus prof. Kistemaker. Tussen 9.25 en 10 uur wordt vervol- Ook merkt de Amsterdamse hoog- gens in het KRO-programma onder leraar op. dat z.i. de wisselwerking van NTS-vlag uitgezonden een eenakter eventuele psychische krachten met -Rec^ en vrijheid", ter gelegenheid dode materie naar alle waarschijnlijk- J held richtings-afhankelijk is. Aangezien echter de meeste mensen in het land niet in staat zijn aan te geven in welke richting, van hun huiskamer uit gere- kend, Bussum likt, ziet hij niet in. hoe men van het gedachtenrichten dan enis ""e'e ,a'^nhd.,!i'"e Wet spel begint met de rede, welke effect kan verwachten en indien men ^OT;ngirj Wilhelraina hield op 6 Sep. realiseert dat de kuiters in feite tember 1M2 betreU.nde d<. wenseiijk- naar hun televisieschermen zitten te heid de Nederlandse kolonieën op turen, welke ten opzichte van Bussum Mraen in het Koninkrijk, Men hoort naar alle mogelijke richtingen zijn ge- daarna reacties van personen uit vier plaatst, lijkt het prof. Kistemaker toe, verschillende milieus Een diplomaat in dat ook daarom geen netto resultaat is Londen, die nauw betrokken was bij de te verwachten. Nederlandse regering in de oorlogsja- Prof. Kistemaker besluit zijn verkla- ren, bespreekt de consequenties van de ring met de opmerking: ..Mocht er toch koninklijke rede met zijn secretaresse, positief resultaat uit voortkomen. deze herdenking geschreven door nr. H. (Hans) Keuls. De eenakter wordt voorafgegaan door een kleine documentaire, waarin een beeld wordt gegeven van de voorge schiedenis van het statuut en zijn of- zlchzelf zuiver fysisch verlopende ge beurtenissen. bij het voorgestelde expe riment bijv. het rollen van een knikker. In de VPRO-uitzending zal weten schappelijk worden onderzocht, of deze mogelijkheid bestaat wanneer al dege nen die kijken, in één richting denken en zich daarop concentreren. Prof. Kistemaker laat echter weten, dat statische proeven door enkele ge leerden. in Amerika genomen, uitgaan van de veronderstelling dat psychokine se bestaat. Maar, zo merkt hij op, con sequent geredeneerd geven de niet- significante uitslagen van de massale proeven het bewijs, dat deze „algemeen menselijke eigenschap" niet bestaat. Het grotere aantal scores dat soms optreedt oan het begin of aan het einde van een persoonlijk verrichte serie proeven, kan wijzen op de invloed van mentale „frisheid" resp. mentale „geoefendheid" en door deze constatering erkent men reeds, dat menselijke prestaties van ueze soort niet mogen worden be- dan is dal waarschijnlijk het gevolg een rout ln de experimentele opslelling. Uit deze mening van een van de drie controleeommissieleden moge blijken, dat de VPRO zuiver spel speelt en niet louter enthousiasten in de studio bij een brengt. Trouwens, er zullen verder geen be- gezin in bezet Nederland ont spint zich een gesprek tussen vader, moeder en zoon, een blanke Surinamer en een Nederlander beschouwen in de West de woorden van de Koningin en een vader en dochter op het door Japan bezette Java doen hetzelfde. Het laatstgenoemde paar wordt ge speeld door de bekende danser Indra Kamadjojo en de actrice Harline Res- langstellenden mogen binnenkomen, ook pati, die speciaal voor deze opnamen geen journalisten, opdat alles zo rustig uit Parijs is overgekomen. Verder zal mogelijk kan verlopen, aangezien het men, o.a. Pim Dikkers. Wim Hoddes en voor het experiment ontworpen appa- Jules en Maxim Hamel zien raat zeer fijn is afgestemd. Ter voorkoming vul hol ontsU.n vin M1„„ !5 40 stereofonosam ultrondin, trillingen gedurende de proefneming Dansorkest er, zangsollsten 16.10 Country (welke het apparaat in zijn werking f Bportri zouden kunnen beïnvloeden) heeft de jnSSwx politie beloofd tijdens de uitzending de straten rondom studio Irene voor ver keer te zullen afsluiten. ieugd ^6atffcV vanavoni I, 402 m. 19.00 Nii 19.30 Promenade- amus muziek (.ster X - ~1 11 IS n,ek 2145 Roulette; muzikaal spelletje J Nieuwe klass gram met commentaar Stereofonlsche uitzending: Wals- orkest 19 00 Bij nader Inzien: actuele dis cussie 19.35 Vrij entree, cabaret AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Europarade: vocale en instrumentale solisten I Oostenrijk 20.45 Operamuziek (gr) 21.30 Wie Is de schul dige?. hoorspel (4) 22.05 Strijkorkest- lichte muziek 22.30 Nieuws 22.40 Actualiteiten 22.55 Mededelingen en uitslagen 2e klas voetbal 23.00 Radio Kamerorkest: klass muziek (opn) 23 55—24 00 Nieuwe. Televisie. Nederland t RKK: 11 00—12.00 Hoogmis. NTS; 15.30—17.00 Turnen: Ne derlands kampioenschap voor heren. IKOR 19.30 Televisiecatechisatie. NTS: 20.00 Journaal 20 05 Sport ln beeld. AVRO: 2030 O oen het Dorp: reportage aanbieding pla quette aa« de AVRO 20.35 KMkt u ook vanavond?, gevar programma 21.30 KolL TV-spel 22 15 Kunstgrepen. NTS: 22 40— Epiloog 23.15 Het* l'TRECHT In dt al ange geschiedenis van de Nederlandse kinder- J postzegels is het nog nooit voorgekomen dat kindertekeningen als ontwerp dienden. De serie zegels van dit jaar, gebaseerd op het thema „Het kind en lijn creativiteit", deed bij het Nederlandse comité voor kinderpostzegels echter de vraag rijzen, of men niet eens echte, spontane kindertekeningen voor de zegels zou kunnen gebruiken. Oui op drae traag een antwoord te krijgen, heeft het comité nu een teken- 5 wedstrijd uitgeschreven voor de Nederlandse jeugd. Alle kinderen tot en met vijftien jaar mogen meedoen. De belangrijkste voorwaarde is. dat ze de tcke- ning zelf maken, zonder hulp of kritiek van volwassenen en zonder voorbeeld, j Het is beslist niet de bedoeling, dat ze „een postzegel" insturen. Het motto J van de wedstrijd is dan ook niet „teken eens een postzegel", maar „teken eens wat". in Loeren aan de Hor amus 21.00 Socialistisch commentaar uziek 21 45 Als de klok dertien dertiende patrouille, hoorspel Nederland II. NTS 19.30 De Tijdscapsule .00 Journaal 20.05 Tom Ewell Show 2030 /aar. TV-film 21.20 Eurovisie: itivaL 22.15—22.30 Sport ln beeld. T.V. NOORDZEE ur: Robin Hood: De weddenschap- Zondagseditie VI: iets over freule erkorkest Tata Mirando Ben Casey: Een c Hardy: In 24.00 Nieuws. vanavond 23 Martha kan voorlopig geen antwoord geven. Pareltjes zweet staan op haar met sproeten be zaaid voorhoofd. „Je bent uniek, Wiesje. Ik ben al een half- ir aan het zuchten." „Is er warm en koud water?" „Het eerste staat op het gas, en het tweede zit in de kraan." „Mooi!" De humor ervan ontgaat me. „Heb je alles in orde voor de baby?" „Daar liggen de kleertjes," wijst Martha. „Misschien kun je ze alvast op de haard leg gen. Maar de wieg is nog niet in orde," zegt met een secondenlange tussenpozen. „De wieg niet? Maar wat moet je dan?" Martha ziet nog kans plezierig te grinniken. „Kijk niet zo ontdaan, Wies. Ik kon toch ook niet weten dat ze vroeger kwam. In de achter kamer staat dat grote ouderwetse bureau van Leens vader. Als je daar een la van leeg- Ik heb geen tijd me te verbazen over de grenzeloze zorgeloosheid van Martha. Een hal ve minuut later kom ik met de lege la terug. Het zeegraskussentje van Tinekes bedje dient als matrasje, een paar luiers als lakentje. Het vierdubbel gevouwen wiegedekentje past er pre cies in. „Is het niet enig, Wies?" zegt Martha ver- ikt. „Als ik het haar later vertel, zal ze er vast enthousiast over wezen." „Ze?" „Ja. Meisjes komen altijd te vroeg." „Ik begrijp niet dat je zo rustig kunt zyn," hakkel ik. „Ik zou radeloos wezen van angst." Ik ben het nu ook. Duidelijk herinner ik me Davids woorden na zijn telefoongesprek met Hans: „Het kind ligt verkeerd, en dat maakt het er niet eenvoudiger op." Als Hans niet op tijd komt, en het kind ligt verkeerd, wat moet ik dan beginnen? Here in de hemel, help Mar tha alstublieft. Laat Hans op tijd komen. O God, laat het kind goed liggen, geef Martha kracht. Realiseert ze zich dan helemaal niet dat het wel eens allemaal fout zou kunnen gaan? „Maak je niet zo nerveus, Wies. De dokter en het kind komen er niet vlugger door. En ik ben in Gods hand." door Heieen van Batenburg Als ik al gemeend heb hierheen te gaan om Martha te bemoedigen, is dat wel een dwaze gedachte geweest. Als de kruik in het minia tuurbedje ligt, weet ik niets beter te doen dan de kamer te gaan opruimen. Het is er, zoals al tijd by Martha, een grandioze rommel. Overal slingert wat. Terwijl ik het speelgoed van de grond bij elkaar zoek. herinner ik me ineens Tineke. „Mart. waar is Tineke?" „Slaapt gelukkig. Ze kan haar bedje niet uit, hoor Gaandeweg begint alles er behoorlijk uit te zien. De benodigdheden voor de bevalling staan netjes gerangschikt op tafel. Op de commode tegen de muur staat het ladebedje. Iedere minuut kijk ik op de klok. Leen kan nu bij Dadema zijn. Met een kwartier hoogstens zyn ze hier. „Wies", zegt Martha benauwd, „ik houd het niet lang meer. Kom eens hier." Ik draai me langzaam om. Steeds heb ik zo min mogelijk op haar gelet, omdat ik dacht dat ze het niet prettig zou vinden, maar nu moet ik wel. „Je vergeet maar dat ik je oude schoolvrien din ben, en help me een beetje." „Ze komen zo, liefje", zeg ik troostend Ze knijpt zo hard in mijn armen dat ik bijna ;chreeuw. „Het kind komt zo," hygt ze. En dan zie ik ineens iets schemeren. Maar een halve minuut later is het gebeurd, i Een glibberig, vuurrood wezentje, en het huilt, de hele kamer is vervuld van het nadrukkelijk g geschreeuw. volkomen hulpeloos bij. „Zeg nou eens wat ik doen moet. en lach niet J zo idioot," snauw ik. „Vertel me eerst of ik gelyk had. Is het een 5 meisje?" 5 „Ja," zeg ik, „dat wist je toch? Maar ze is NCRV: 2030 Pa Pinkelman en Pollewop. beeldverhaal 20 25 Stlef- 1 Zoon. TV-spel 21.00 Attentie 21.15 met de WACB. NTS; 22 45—22.50 Journaal Nederland II. NTS; 20.00 Nieuws in hel kort 20.01 De Bailey's, TV-film. VARA: Programma voor maandag 7.35 SDortuitslagen van zater dag 7 45 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.15 Ge wijde muziek (opn en gr) 8.30 Amus mu ziek (gr) 9.00 Gram voor de zieken 9 35 Waterstanden 9.40 Voor de hulsvrouw 10.10 Klass kamermuziek (gr) 1020 Rondom het Woord: theologische etherleergang 1105 Lichte gram 12 00 Musette-ensemble en zangsolist 12.25 Voor boer en tuinder 1230 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Licht instrumentaal ensemble: amus muziek uit de twintiger Jaren 12.53 Gram. net Spaak. Spaak met sport T.V. NOORDZEE 1830 uur: Rin Tin Tin en Mr Ma ego; 19. SWKi met sport 21.45 Achter J1) ,530 Moderne orkestmuziek (gr) 16 00 Bijbeloverdonking 16.30 Vocaal ensemble: geestelijke liederen 16.50 Klass pianospel ge gevallen: De ijskast: 19.23 uur: De c chttoare man; De ontsnapping: pau .00 uur; Het vlammende woud Programma voor zondag Hilversum I. 402 m. IKOR: 8.00 Nieu 15 Goede morgen: actualiteiten, muzi 1 lezing 8 43 Inleiding op de vroegdiei jegdier Politiek 1 1 licht i nisch se: klndi Lichte Martha lacht alweer. „Je bent een pracht van een vroedvrouw. Wies. Is ze, is alles goed aan haar?" Ik inspecteer vluchtig het onaantrekkelijke we zentje. „Ja, helemaal. Ze is erg rood. en haar hoofd is een beetje raar." „O. dat komt wel in orde," voorspelt Martha 5 1530 Radio-k; beslist. „Pak die warme luier van de kachel en wikkel 5 haar daarin." Ik volg gehoorzaam haar aanwijzingen. Ik rol 5 het kleine schreeuwende mormel in de flanellen 5 doek en dek haar zo goed mogelijk toe. Het is S smoorheet in de kamer. Mijn handen zijn klam, standen. KRO: 10.00 Ioleidi 10.05 Hoogmis 11.15 Lichte grar bespreking 12.20 Lichte gram iketlers. licht programma 13.30 00 Radio Kilharmo- ■n moderne muziek klass muziek (opn) klass 1430 Vi 15 00 De hand aan de ploeg, lezing 15. sportreportages en -ultslagi amerorkest. radiokoor en so- Gewijde muziek (opn) 16 45 Pia- no recital: klass muziek (opn) CONVENT VAN KERKEN; 17 00 Dienst van Het Le- 15- ger des Heils. NCRV- 18.00 Koperorkef (gr) 17.00 Voor de kleuters jeugd 1730 Lichte gram voor de tieners 17 50 Regeringsuitzending: Drie landen één koninkrijk Een klankbeeld over tien Jaar Koninkrijkje!atuut. samengesteld door Wil Mullemeister 18.00 Kerkoreelconcert 18 20 TT"Christelijke Historische J oeerninK. voorzitter van de CHU-fraktie in de Tweede Kamer 18 30 Klass gram. Hilversum n, 298 m AVRO; 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgym 7.20 Voor de kinderen 8 00 Nieuws 8.15 Klankjuwelen: amus mu ziek (gr) 8 50 Ochtendgym 9 00 De groen teman 905 Pianorecital klass muziek (gr) 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10 50 Voor de kleuters 11.00 Nieuws 1102 Voor ae vrouw 12.00 Transe meio- (gr) 12.30 Meded ten behoeve van Voor het j land- 1 land 12.40 Lichte orkestmuziek "l3 00'°Nw=, 15 Mededelingen, eventueel actueel of "Icht 13.30 Licht instru- 1 13 25 Bet :aal ensemble JHH nee: Polyfone Mecstcrv. Voordracht 15 45 Lichte gra 1 zangsolist 14 0o Radio Ad- mijn gezicht voelt gloeiend, maar eindelijk ont- der|j üijke «deren 18.40 Gesprek in ae pastoru )rgclconcert 19 15 Leek en gemeenti reria. lezing 19.30 Samenzang: pees- liederen 20.00 Nieuws 20.07 Medi- KRO: 20 15 Internationale volkslle- spant er iets in me. Ik schud Martha's kussen op. Ze grypt mijn hand beet. „Zou je me nu eindelijk niet eens feliciteren?" S zegt ze met een vermoeide glimlach. En dan staan er drie mannen tegelyk in de kamer. David is er ook bij. Hans duwt e bij het 5 bed vandaan. Hij buigt zich over het kindje heen. David is er ook bij gekomen. „Is alles goed gegaan, Martha? Wel gefelici- 5 teerd, je hebt een flinke dochter." „Voortreffelijk, Hans. Je zult het honorarium J met je vrouw moeten delen. Er is een groot J verloskundige in haar verloren gegaan." Haar ogen zoeken Leen, die er een beetje schutterig bij staat. Hij gaat aarzelend naar haar toe. (Wordt vervolgd) 20 35 De r iet in het syst ziek 16.30 Lichte gram 17.00 Voor de Daa- vlnders 17.05 Jazzmuziek 17.50 Militair com mentaar 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel ac tueel 18.20 Licht ensemble met zangsolls ten 18.50 Openbaar Kunstbezit. GRAMMOFOONPLATENPBOGRAMMA te. hoorspel 2130 Klass kal izlek rsum II. 298 idedelingen 8 Weer of geen weer. gevar p i 9.45 Geestelijk leven, toesprs (KOR 10.00 Kinderdlcnst 10.30 Kerkdle ■d 11.40 Gram 11 -uggekaa ik II Camllle S£ draadomroep ..Episode c f,s Passions. Un bal. Scène Marche au supplice, Songe Sabbat. Philharmonlsch Or- lijn 0.1-v Igor Markevitch. 1.30 Vra Resonans - opgevangen uit het hedendaags doen e 12 30 Lichte orkestmuziek en zangs- 13 00 Nws 13 07 De toestand in de v lezing 1317 Mededelingen 0f gram Jeanne d'Arc au Bücher. oratorluir gevoerd door Residemie-Orkest. kor Poco adagio. Orchestre de la re Segon, orgel) 14.10 Andante uit- ré. pian n en diffusior

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7