Bouwfondsflats in uiterste noordoosten van Leiden Yi-Kwei Sze zong voor Leidenaars :q Te kust en te keur Dramatisch talent J» zon» Grote aanvoeren wol vee en biggen in Leiden Nu I 19(1 NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 DECEMBER iwj Zaterdag Rest. Van der Heijden. Breestraat 85. .tot 5 uur: expositie elektro--medische apparatuur. Geref. Jeugd- Geref. jeugdhuis, 8 i ITerband, G.J.O.-avond larigen. Wijkgebouw De Goede Herder, Oude Jij Vest 13, 7.30 uur: instuif, C.J.V. De Valk. 1 Herv. jeugdgebouw, Hoogl: Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit, lezing over (de krant. Bovenzaal café De Grot, Oude Singel :k Beestenmarkt, tot 10 uur's avonds: vogeltentoon- illing Avibus. Zaal Maria. Gijzensteeg: jubileumten- .g De Zanger. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 lentie-Orkest, met sopraan en andere tijksmuseum Volkenkunde, 3 films „Bakuba" en „Afrikaan, klankeninleiding door mr. H. S. van Straaten. Maandag Schouwburg, 8 uur: R.-k. toneelgroep Gastspelers. opvoering van blijspel itoepkind" Sterrewacht, 8 uur: excursie afd. Lei- Tuinbouw en Plantkunde. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeenteraads- - „jrgadering begrotingsbehandeling! Gravensteen, 8 uur: afd. Leiden- Oegst- Vereniging voor Internationale itsorde, prof. dr. B. Landheer, bijzon hoogleraar aan de universiteit iningen, over „Pugwash Movement' tg.v. Dag van de rechten van de Mens). Leiderdorp: Plantage, clubgebouw De ük. 7.30 uur: opening tentoonstelling Wandgrafiek". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 lationaal Ballet. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Johanna lartzy viool, mm.v. Jean Antonietti pi nde 1 )ord! gingf:. Dinsdag Voorschoten: Cultureel Centrum. 8.15 our. recitel Ine Roeterink-Vonders piano 0 en Lucius Voorhorst fluit, 'dj Dinrfat hedt Filmzaal universiteit, Rapenburg, 8 enlnnuur: Filmkring K. en O., „Iwan de Ver- 'olhet schrikkelijke" Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- e"n'fonds Ned. Gemeenten, w« Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 7 tot uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. nt« Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a. 7.15 uur: ruilavond De Phila- teli: Rest. Van der Heyden, Breestraat 85. 9®38 uur: afscheid van de heer W. Veerman id jjals secretaris van de Leidse Chr. Bestu orfcnbond. ond-; Rest Van der Heyden, Breestraat 85, departement Leiden Ned. Mij. ïid en Handel, lunchbijeenkomst. rank. dir. Centraal Instituut e-ontwikkeling, over industrieel iderzoek voor nieuwe produkten aalgoederen. laag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: fed. Danstheater. Den Haag: Diligentia. 8 uur: Keiler "ntett. Scheveningen: Kurzaal, 8 met „Don Pasquale". Woensdag Wijkgebouw Het Boshuis. 7.30 tot 10 sociëteitavond Herv. wijkgemeente uizerwijk (komen en gaan war wil), leestafel, muziek, gesprek Geref jeugdhuis. Breestraat 19. 730 gojjuur: afd. Leiden Tuinbouw cn Plantkun- vowfk bloemschikken en -binden, ren Breestraat 87: opening Instituut voor (door presidentcurator van de dr. E. H. Reerink), brie Bevrijdingskerk. 7.30 tot 7.50 uur: Herv sijen Geref. avondgebed. Den HaaS: Kon Schouwburg. 8.15 uur: chwpL Comedie met „Wie is bang voor Vir ginia Woolf?" Den Haag: Diligentia. 8 uur: pianoduo larie Jfsé Billard Juliën Azaïs Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Resi dentie-Orkest. saxofoonsolist. Donderdag Huis Over 't Hoff. 8 uur: K. en O kerststukjes zelf maken, o.l.v. C. Kriest Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeenteraads- vergadering (begrotingsbehandeling). Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Wim Sonneveld Vrijdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., kerst concert door het Rott. Philharmonisch LEIDEN Toen de in Rusland opgeleide Chinese has Yi-Kwei Sze twee jaar geleden te Leiden met het Residentie-Orkest optrad als solist in enige fragmenten uit Moessorgsky's Boris Godoenof, maakten we van dit evens- ment met geestdrift melding. Zijn groot dramatisch talent en zijn op merkelijke vocale gaven maakten op ieder grote indruk. We waren der halve zeer benieuwd naar zijn optreden voor de Leidse Kunstkring van gisteravond, omdat daar geen opera-fragmenten doch liederen op het pro gramma stonden. Dat Li-Kwei Sze ook op dit terrein tot bijzondere dingen in staat is, heeft hij in dit recital stellig bewezen. hi iar0rkest o.l.v Ed. Flipse: solisten: Aafje Heynis alt. Bram Boelee piano: medew van Philharm. koor „Toonkunst" o.l.v 'Kees Stolwijk. Stadhuis. 2 en 7.30 uur: gemeenteraads vergadering (begrotingsbehandeling) Zaal Koningskerk. 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Academie. 4 uur: inauguratie prof. mr. H. A. Drielsma. gewoon hoogleraar in de -j. successiebelasting, de registratie en het «Eelrecht Wijkgebouw Rehoboth. 8 uur: afd Leiden Vereniging tot bevordering der Slechthorenden, kerstvie- Aula school Asserstraat. 8 uur: afd Leiden CentrurfT Ned. Christenvrouwen- hond, kerstfeestviering. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Kinderen van Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Wim Sonneveld. Den Haag: Dierentuin, 8.30 uur: Nieu- Komedie met „Een knecht van twee meesters". Tevens maakte hij ons duidelijk de grenzen van zijn kunstenaarschap moeten worden gezocht, want een deel het programma bleek boven zijn bereik te liggen. Dat gold met name het Duitse repertoire, hier vertegenwoor. digd in liederen van W. F. Bach, Brahms Strauss, plus een aria 'van J. S. Bach: Es ist volbracht. Deze zanger, evenals trouwens de meeste Russisch-geschoolde vocalisten, beheerst het Duits onvol doende en voelt bovendien de stijl en de gevoelaohtergronden van het Duitse lied niet aan. Zijn Bach-stijl Is veel te romantisch lar onze smaak, met Brahms' Ernste tiesange kan hjj het aanzienlijk beter Inden, al blijft zijn visie op maat hoi den wat vreemd, doch met Richard iss gaat het helemaal mis. Deze lie deren zijn door de zeer taalgevoelige Strauss zodanig concipicerd in verband een zuiver Duitse dictie en Interpre tatie, dat ze in deze Russisch gekleurde erklanking onnatuurlijk en ontworteld aandoen. Zo bleef er van de eigenlijk* inhoud van Befreit niet veel over, beter ging het met In goldner Fülle Felix de Nobel had het niet altijd ge makkelijk. vaak moest hij metrische slordigheden opvangen, doch ook hij was niet steeds een toonbeeld van nauwge zetheid en op zijn pedaalgebruik viel in dit eerste programmagedeelte wel een en ander af te dingen. Toch zal van dit alles de zanger zelf wel de belangrijkste oor zaak zijn geweest, want na de pauze, in Russische en Chinese liederen, ging de samenwerking veel beter. Moessorgsky's Liederen en Dansen van de Dood, misschien wel het aangrijpend ste dat Rusland tot het liederenrepertoire heeft bijgedragen, vormden een machtig hoogtepunt op deze avond, we denken no. 2, het wiegelied. De Zaterdag Herv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerkgracht 44. 8 uur: jongerensociëteit, songfestival. Sassenheim: Geref. kerk. 8 uur: con cert Nat. Jeugdkorps van de Ned. Fed. in Chr. Muziekbonden. Den Haag: Kon. Schouwburg, 3 uur: werkgroep Haagsche Comedie met „De Zweedse vijfhoek", 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De methode Ribadier". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Wim Sonneveld. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Con certgebouworkest, met bariton. Scheveningen: Oude Kerk, 8 uur: Zuid hollands Orkest, met koor en solisten. Weihnach tsoratorium. Geref. jeugdhuis 7 tot 8 uur: receptie, 95-jarig bestaan t.g. van de Geref. jeugd van „Obodja". „Ulo" school Diepenbrochlaan. Feestavod oud-leden. Trepak had iets sneller kunnen uitvallen. Over de cyclus van v.jf Chinese liederen naar Alexander Tscherepnin valt het moeilijk een definitief oordeel te vellen. De zetting leek ons niet bijzonder ge slaagd, doch melodisch bevatten ze veel boeiende momenten. De zanger open- baalde hier een sterk komisch talent, men denke aan no. 2 dat eigenlijk had moeten worden gebisseerd. Het applaus na het laatste lied was dermate geestdriftig, dat nog twee toe giften volgden, en wel het zeer indruk wekkend gezongen TVolga-lied en een Speelterrein aan de Zijl volgend jaar verdwenen LEIDEN AI zitten we midden in het depressieve seizoen met zijn donker-druilerige dagen voor Kerst, er zijn toch nog mensen die met de zon in het hart rondlopen. Die mensen kunt u o.a. tegenko men aan de Paramaribostraat in het uiterste noord-oostelijke puntje van Leiden. Aan die Paramaribostraat zijn na melijk de toegangen tot de 72 bouwfonds (Nederlandse Gemeen ten) flat, waarvan er enkele we ken geleden 36 in gebruik zijn ge nomen en waarvan nu het tweede blok langs de Zijl levendig wordt vrolijk doch vrij onverstaanbaar lied van Poulenc. Aan zijn Franse uitspraak zou Yi-Klei Sze nog wel iets kunnen doen. een volgend recital te Leiden, dat met vreugde zouden begroeten, zou- we hem het advies willen geven met de conventie te breken en slechts liede- te zingen uit taal- en stijlgebieden die hem volkomen vertrouwd zijn. Dra. A. van der Veen-IViersma de opruimende laf in-de-richting-Amsterdam-wij zende-puntje Leiden hebben we eens gefotografeerd. Links ziet u dan de twee blokken a 36 bouw fondsflats. Daarnaast steken naar rechts gaande) Kooikapel Bethle hemkerk) en Meelfabriek boven de bouwketen uit. Dan komt het blok van 54 in aanbouw zijnde bouw fondsflats aan de Corantijnstraat, dwars op de Zijl. Ten slotte een stukje historisch natuurschoon"dat niet zo heel lang meer een geweldig fijn speel terrein voor de Willem-de-Zwij- gerlaanjeugd zal zijn: het heuvel-, land van de ex-spoorwegviaduct en toekomstige brug over de Zijl. De plannen voor de bouw van deze brug, die Leiden eindelijk een ver binding met het ruime polderland geeft, worden momenteel in de boezem van Gedeputeerde Staten gekoesterd. Dezer dagen zullen de plannen hun beslag wel krijgen en binnen afzienbare tijd „komt het er dan van". We hebben horen vertellen, dat de bouw omstreeks apr\l of mei zal beginnen. Niet I lang daarna kunnen we dit plaat je dan aan het archief „Oud Lei den" toevoegen. Met genoegen. (Eigen foto). LEIDEN. Bij zacht weer werd giste- n markt gehouden. De aanvoeren wer den vooral door de dichte mist erg ver traagd, doch uiteindelijk bleken er meei dieren te zijn dan de vorige week. meest schapen (pl.m. 300 stuks) en biggen i. 325 stuks). Het verloop van de ge- bruiksveeafdeling. was weinig anders dan de vorige week; de hendel is rustig kalm verlopen. De beesten zijn on dertussen wel duur. Notering: melk koeien handel rustig, prijs 1050/1275/ 1475: vare koeien handel matig, prijs 550/950/1275. Jongvee: zowel pinken als graskalveren gaven een verdeelde stemming te zien. Gisteren was de handel kalm. al brach ten de beste de prijs wel op. Notering: pinken 450/550/650. Nuchtere kalveren voor het leven bij :n kort aanbod weer redelijk goed; prij- :n lagen zeker niet lager. Vette kalveren de aanvoeren waren kdeze week overal kleiner. Barne- veld bracht het op nog geen.700 stuks. Gisteren iets minder aanvoer met weer hoge prijzen; de handel was willig en spoedig afgelopen met circa 40 cent per Kg hogere notering. Notering: 3,80/4,30. 4,50. Naar wij is de geslachte prijs Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De heerseres ran Atlantis (14 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Alleman alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Eddie de olie (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Les Amants 18 jaar). Trianon '2.30. 7 en 9 15 uur): Schijn huwelijk (18 jaar) Tentoonstellingen Taveerne Tastevin, Beestenmarkt 14: tekeningen van Wim de Mol. elke dag n 4.30 tot 12 uur. vrijdag van 4.30 tot uur (tot 26 dec.). De Lakenhal: tentoonstelling van wer ;n vaD Herman Dijkstra (van 14 nov - 14 december) De Ruif. Jan Vossensteeg 59: werken van Hans Götze. (tot 24 december; geo pend. 12-20 uur. op vrijdag, zaterdag en zondag van 12-24 uur) Papengracht 6a: tentoonstelling etsen Leidse studente Christien van der Wolf Dt en met 31 december) Leiderdorp: Plantage, clubgebouw De Munnik: tentoonstelling „Moderne Wand- grafiek" (van 14 tot en met 19 dec.) Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Centraal. Breestraat 74, tel. 20552. en de apotheek Van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp. De Oegstgeester apotheek is zondag 12 dcc. gesloten van 8 tot 24 uur. De apotheek Voorschoten zondag 12 dec. gesloten van 8 tot 22 T EIDEN Oudere vakbonds- bestuurders het zijn meest al ouderen en je vraagt je wel eens af hoe dat later moet boe- zemen mij altijd een zeker na tuurlijk ontzag in. Het zijn de vechtjassen van vroeger, de vol houders, die voor de generatie van nu de hete kolen uit 't vuur hebben gehaald. Het zijn de men sen, die nooit zeiden: wat levert het mij op en hoeveel tijd kost het me? maar die zich steeds af vroegen: wat kan ik voor de an der doen? En die daarbij niet aan tijd dachten. „Vriend" Willem Veerman (69) is zo'n pionier. Over enkele da gen gaan ze offiitieel afscheid nemen van deze man, die sinds 1918 besturend vakbondsman is en sinds 1931 eerste secretaris van de Chr. Besturenbond. Ik heb hem gesproken in de Sie- boldstraat, waar hij werd gebo ren als zoon van een zeer huise lijke vader en waar hij zelf ook weer een gezin stichtte. Met één verschil: hij werd een uithuizig man, want de christelijke vak beweging riep hem. ik over deze scheidende secretaris, die in verschil lend opzicht zijn stempel heeft gedrukt op het vakbewegings- werk in Leiden, schrijf, zit ik een beetje op glad ijs en juist dat gladde ijs heeft een voor een vakbondsbestuurder onmisbare eigenschap van de heer Veerman aan het licht gebracht: koppig heid. Het betreft hier namelijk de schoonpa van een mijner col lega's en gezien deze familiere latie schoot ik in overredings kracht tekort om de lieer Veer man tot een interview te bewegen. Na 46 jaar lang besturend vakbondsman te zijn geweest, sinds 1931 als secretaris van de Chr. Besturenbond in Leiden, gaat „vriend" Willem Veerman dinsdagavond afscheid nemen. Dat zal wel op een huldiging uitdraaien, vermoed ik, want deze nog uit het echte hout gesneden vakbondsman heeft in meer dan één op zicht zijn stempel gedrukt op het CNV-werk in Leiden. x 1 se „Je weet net wat sommige mensen dan gaan denken", weer de hij af. „Nee hoor, we moesten er maar van afzien". Voorzitter A. L. Verhoog, die ik ten slotte in de arm heb genomen, heeft het ijs doen breken bij de heer bondsman. VeermanZijn terughou dendheid was verdwenen en hij matie over zijn huis in de Sie- boldstraat. „Eerst een jaar of wat in het particuliere bedrijf, in Leiden, toen een paar jaar in Alphen op een machinefabriek en toen weer in Leiden, ook weer in een particulier bedrijf totdat er een uitbreiding was bij de onderlioudswerknlaats van de Lichtfabrieken. Mijn vader werk te daar ook. Ze hadden een spe cialist nodig, een draaier zal ik maar zeggen en zo kwam ik daar in 1917. Jarenlang heeft mij een promotie in de weg gezeten totdat ik in 1945 op het kantoor kwam te werken en ten slotte in koopambtenaar werd. Precies een jaar na de bevrijding was de zaak voor elkaar". ONDERTUSSEN was ik in 1924 al bestuurslid geworden van de Chr. Besturenbond en in 1931 werd ik eerste secretaris. Dat is een verhaal apart. Zoiets ging vroeger heel anders. Elke groep stelde een kmiOaat en er werd Z.»' die tijd gevochten om zo'n vrouwen kwamen mee, er was koffie en altijd moest er een be stuurslid opdraven en je moest dan nog wat zeggen ook; daar kwam je niet onderuit. Tl TA AR altijd heb ik het werk ■L**- met heel veel plezier ge daan. Het gaf voldoening als je wat voor de mensen kon bereiken op het gebied van arbeidsvoor waarden en salarissen. Lange tijd hebben we getobd met een eigen onderkomen, dat vooral ten tijde van de stempelplicht dringend nodig was. In 1938 konden we ten slótte alle tijdelijke behuizingen de rug toekeren doordat we de wo ning van directeur Driessen der voormalige Katoenfabriek, Oude Singel 236, konden aankopen en inrichten als eigen gebouw. Ook hebben we als Chr. Besturen bond de stoot gegeven tot de oj> richting van de Vereniging voor chr. nijverheidsonderwijs." 't Is eigenlijk wel eens prettig terug te blikken. Je zou het zó kunnen zeggen, dat ik een be paalde scholing heb gehad op de Jongelings-vereniging. Daar leer de je je woordje doen. Toen ik in 1960 met pensioen ging drie jaar daarvoor was ik onderschei den met de zilveren medaille wilde ik me ook als secretaris van de Chr. Besturenbond terug trekken want je moet altijd voor komen, dat ze je een drukkertje in de rug geven. Ze wilden me dan niet weg hé. Maar naarmate SST Men "vöndhlt inde, daad oude,r u'oritHaat het toch een eer. al bracht 't veel werk met a"^aal wet moetUjker. Dece En ik heb het i reek had ik nog vier vergaderin- gemakkelijk gemaakt. lede, jaar ff mÜ" VT°™ «Ok gaj ik een uinoerig jaarverslag nlet 'necr ï0 leuk °Is 'k 'edere iiit, dat steeds weer groeide en dan schreef ik nog drie gedenk boeken. het laatste bij het 50- jarig bestaan in 1960. Die jaarverslagen en boeken De heer Veerman begon aan blijken slechts een onderdeel van nagemaakte Bethlehemkerk uit zijn tweede leven, dat van vak- het werk te ziïn- De heer Veerachterkamer. man vertelde me van de moei- En dan heb ik m'n volkstuin; lijkheden, die hij soms op zijn daarmee ben ik in de oorlog uit In 1918 werd ik lid van de werk ondervond als vakbondsbe- bittere noodzaak begonnen maar iwnd weg ben. Tweede secre taris J. Pison neemt het werk nu over en ik krijg tijd voor m'n hobby's. Moet u zien Er komt een minutieus op schaal stuurder, van de beslommeringen k ben blij, dat ik hem heb aan- Leiden en van X™'r,„%feAe gehand. dochters en een getrouwde zoon, toen ik in de Sieboldstraat aan belde. Ter verklaring van de koffie: mevrouw Veerman was nog in datzelfde jaar werd ik beidsconflieten i tot voorzitter van de afdeling ge- e *a^02' meentepersoneél bebombardeerd. „Er iv Die functie heb ik gehad tot sep- allemaal in de vergaderingen. krant?" vraagt de inmiddels bin- vroeger veel meer nengekomen mevrouw Veerman juist even de stad in. ELIJK na de lagere school ben ik gaan werken", zei de heer Veerman, na een infor- tember 1946. Toen had er een fu- werden veel beter bezocht. Ik sie plaats; ze wilden me eerste heb wel gehad, dat ik in veertien voorzitter maken maar ik wei- dagen geen avond thuis was. En gerde omdat er toen zoveel ho- als de afdelingen een jaarverga- gere ambtenaren lid werden; dering hadden, was het feest. De de vergaderingen een beetje ongerust. k.g. Slachtvee: Over het algemeen matige aanvoeren: de stemming is moeilijk te bepalen. De prijzen liggen om en nabij de oriëntatieprijs, en doordat vorige week een heffing plaats had op de in voeren uit derde handel, leefde de handel wel iets op. Aanvankelijk was de handel gisteren flauw. Toch werd alles verkocht, sommige dieren lagen boven de officiële notering. Notering: 2,90/3.70/4.10. Wolvee: mogelijk door de iets te grote aanvoer <2200 stuks) kwam de handel moeilijk op gang. Het wil ons echter voorkomen dat het later (het was ook zo lang donker) iets beter ging. Eigenaardig is dat in tegenstelling met een tijd ge leden de zware lammeren duurder zijn dan de lichte. Notering: vette schapen stug 90/110/125; vette lammeren stug 105'135/150. Varkens: de slachtvarkens werden nog al vlug en tegen hoge prijzen verkocht. Het aanbod was ook iets kleiner. Het aanbod van biggen was gisteren groot, dat van lichte varkens matig. Ondanks de ruibe aanvoer van biggen werden wel zaken gedaan. Ook bij de zeugen was er vraag. Notering: zeugen 325/375/425: lichte varkens 85 90/100; biggen 48/52 57 Kaas: gematigde aanvoeren, handel lui, Goudse tot 3,04. Heeft U de DESSO geïllustreerde Katalogus 1965 al ontvangen? DE KOMPLETE KOLLECTIE IS NU AL IN HUIS BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Kerstontmoeting in Gehoorzaal op 20 dec. LEIDEN. Op zondag 20 december om kwart over 8 zal in de Gehoorzaal voor de derde maal een kerstbijeen komst voor iedereen worden gehouden, uitgaande van de Oecumenische Raad Leiden, het Dekenaat van de R.-K. Kerk en het comité Advent en Kerst- Ds. H. van Bilderbeek, doopsgezind predikant alhier, en kapelaan J. P. Seysener van de parochie Herensingel hopen een korte meditatie te verzor gen. Een koor van scholieren onder lei ding van Chr. Hanegraaff zal mede werking verlenen. Het zal o.m. Psalm 117 zingen. Vanzelfsprekend is er ook samenzang, met begeleiding van het orgel. Het thema van de bijeenkomst is: „Het Licht schijnt in de duisternis". De mensen, behorend tot verschillen de kerken, die deze bijeenkomst heb ben voorbereid hopen dat velen op deze zondagavond naar de Gehoorzaal komen om zich ook op deze wijze voor tc bereiden op het kerstfeest. De vorige keren was de belangstelling verheu gend; de Gehoorzaal was vol. Men meent aan veler wens te hebben vol daan door in het programma nu ook enkele korte toespraken op te nemen. De jaarlijkse kerstzang op het Stad huisplein is weer op 24 december (don derdag) van kwart voor tot kwart over acht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3