Nieuwe LeMse Courant REM ZENDT „TOT DE LAATSTE SNIK" Ravage op rail en weg Granaat bij VN-gebouw ontploft BOOT V anavond mogelijk eerste overtreding És!»# Spaak sprak tweemaal met rebellenleider Gbenye DORP JAAGT OP HONDENDODER Dit weekeinde actie van justitie verwacht Lichtstad in duister als gevolg van staking HoogeHuys weerbericht Commentaren Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvistigh is ghebleven miin hert in teghenspoet" Zaterdag 12 december 1964, 45ste jaargang STARTVLOEI- dieselmotoren. 150 snelle starts. 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendi NEW YORK Tegen het bewind ran Castro gekante Cubanen hebben gisteren paniek gezaaid door een mortiergranaat af te vuren in de richting van het V.N.-gebouw. Dit gebeurde op het tijdstip dat de gede legeerde van Cuba, minister Ernesto Guevara, een toespraak hield in de Algemene Vergadering. De granaat kwam terecht in de East- river, ongeveer dertig meter van de oever aan de zijde van Manhattan, r het gebouw van de V.N. staat Een waterzuil van vijf meter spoot om hoog, maar er werd geen schade aan gericht. Even voor de explosie hielden gillende Cubaanse bannelingen een demonstratie het V.N.-gebouw, dat zij trachtten binnen te dringen. Ook probeerden zij de Cubaanse vlag omlaag te halen. De politie trad (honderd man sterk) onmid dellijk op. Verscheidene demonstranten werden gearresteerd. Twee agenten lie pen verwondingen oo. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vrsagl geïllustreerde prijslijst (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Nu de REIVI met ingang van vandaag officieel niet meer zenden mag, is de verwarring groter dan ooit. Gisteravond, vlak voor uur 0, waarop de drie, door minister Scholten gepubliceerde algemene maat regelen van bestuur in werking traden, werd bekend dat het tv-eiland „tot de laaste snik1' zijn programma's in de ether zou zenden. Men leidde dit af uit instructies, welke naar de tien technici waren gegaan die het plat form bemannen. Zij moesten gewoon hun werk blijven doen tot dit hen door het ingrijpen van de justitie onmogelijk werd gemaakt. De instructies hielden nog meer in. Volgens ir. trouwens Heerema, die nauw bij de bouw en de finan ciering van het voor Noordwijk op poten gezette eiland betrokken is, mocht er op geen enkele wijze wor den gesaboteerd, als de zender ver zegeld zou worden. Ook mochten de mensen, die de officier van justitie in Amsterdam, rar. Hartsuiker, REM zou sturen, niet op een dwaal spoor worden gebracht. De houding tegenover de vertegenwoordigers van de stérke arm zou in elk opzicht waardig dienen te zijn. Operettes zouden niet worden opgevoerd. NIET DUIDELIJK Het is nog niet duidelijk wat de of ficier van justitie precies gaat doen. Het ligt voor de hand dat hij zich eerSt persoonlijk zal overtuigen of de Rem in overtreding is. Dit kan pas van avond, zo de eerste illegale uitzending tenminste doorgaat. In Haagse politieke kringen werd van daag eigenlijk geen actie verwacht. Op z'n vroegst, zo zegt men. kan dit morgen, als vast staat of de REM zich indciJaad Vier dodelijke ongelukken PARIJS De lichtstad, was gis teravond als gevolg van de staking bij de gemeentebedrijven in het duis ter gehuld. In een spookachtige stad, die deed denken aan de oorlogsjaren, zorgden alleen auto's met hun kop lampen voor wat verlichting. De grote massa schuifelde voort, zich met zaklantaarns en aanstekers weg over donkere kruispunten zoekend. Veel ongevallen waren te verwachten en die zijn niet uitgebleyen. Vier w met dodelijke afloop. Een zwangere vrouw, die in LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING In één oogopslag Arjos wil federatie met c.h. jongeren pag. 2 Lichamelijke conditie van de jeugd pag. 5 Reclame in TV: Van Doorn, Blaisse, Van So meren pag. 5 Chirurg uit Maatschappij gestoten pag. 5 Ziekte van huisvrouw: recht op hulp pag. 7 Prof. Kistemaker gelooft er niet in pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: Spionage in Nederland. Zendeling Kuyt. Kaarsenmakerij. Expositie Paul Klee. Proefballonfotohoek, puzzels; Woelige wereld. kraamkliniek kwam om een kind ter wereld te brengen, beleefde benauwde ogenblikken toen de lift waarin zij naar een hogere verdieping werd gebracht, bleef steken. In de loop van de avond werd de elektriciteitsvoorziening hersteld, gehele land had trouwens veel last de staking bij gas- en elektriciteitsbe drijven en bij het openbare ver' Miljoenen werknemers verschenen op de plaats waar zij de kost plegen te verdienen, die trouwens koud opge diend werd omdat er nagenoeg geen gas Internationale treindiensten liepen met vertraging en vluchten van de twee grote Parijse vliegvelden werden afge last of met vertraging uitgevoerd. Dat onderwijzers, postbeambten en mijn werkers ook staakten kon de chaos nauwelijks vergroten. In Marseille was er geen openbaar ;rvoer, de post werd niet bezorgd en de haven lag plat. In Lyon deed 85 tot 90 procent van de werknemers bij de openbare dien sten en de genationaliseerde industrieën de staking, uitgeroepen door de drie grote vakbonden uit protest tegen de loonstoppolitiek van de regering. onder communistische leiding staande bond van spoorwegpersoneel wilde vandaag met de andere spoor wegbonden over een nieuwe staking praten. De bond stelt een staking van treinbestuurders op 18 en 19 december Groningse primeur Zelfbediening in anto-wasserette: klaar in 5 min. GRONINGEN De stad Groningen heeft de primeur van een volledig nieuwe apparatuur op het gebied van auto-wassen, die is aangepast aan de huidige eisen van de zelfbediening. Voor een bedrag van f 1.per 5 mi nuten, is het mogelijk het zelf auto- wassen in tijd terug te brengen tot gemiddeld tien minuten. Een kleine wagen kan door een geoe fende automobilist in 5 minuten ge wassen worden. De auto-wasserette werkt geheel zonder tussenkomst van personeel van het bedrijf en functio neert automatisch door inwerpen van een muntstuk. Men verwacht, dat na Groningen ook spoedig in andere delen van ons land dergelijke auto-wasserettes zullen ver- slechts met geweld uit de ether zal laten ruimen. Er kan zowel een politieboot als een marinevaartulg, of een boot va Rijkswaterstaat worden gebruikt Ook kan een helikopter worden inge schakeld. Een moeilijkheid blijft het weer dit weekeinde wordt windkracht zeven verwacht, zomede het feit, dat het niet gemakkelijk is van een vaartuig op het eiland over te stappen. Men heeft hierbij de hulp van een kraan nodig, die van 't platform af wordt bediend. In de polisvoorwaarden van de verzekering van negen miljoen gulden, die bij Lloyds (Londen) is afgesloten, zou o.m. staan dat geen personeelslid van de REM bij een eventuele „entering" van de zijde van de vaderlandse justitie de helpende hand mag bieden. Vast staat dat. Indien er gevaren, of gevlogen zal worden, dit niet alleen door een deurwaarder zal worden gedaan. De rijksrecherche zal zeker vertegenwoor digd zijn. Ook bestaat de mogelijkheid dat de Amsterdamse officier van justitie persoonlijk op de verzegeling van de zen der zal toezien. Vandaae zou Schreiner N V. nog twee vluchten naar het REM-eiland maken. Het zou om bevoorrading en aflossing gaan. terwijl ook de (laatste?) video banden zouden worden meegenomen- In het kantoor van de REM aan de Amsterdamse Herengracht heeft de tele foon gisteren niet stilgestaan. De meeste informanten wensten te weten, of de te levisie-uitzendingen zouden worden ge staakt of door zouden gaan. Sommigen vroegen zelfs, of het niet doenlijk was een grote protestdemonstratie te ont ketenen, of lijfelijk verzet te plegen. Er was overigens niemand, dae een af doend antwoord kreeg. Van REM-zijde Tien zich slechts in de vaagste ter- uit Men liet de vraagstellers weten er overleg gaande was tussen de eigen juridische adviseurs en het bu- iu van mr. Hartsuiker Van alles zou nog uit de bus kunnen komen (Voor vervolg zie pag. 8) Of samenvoeging van Dordrecht en Dubbeldam in de toekomst geboden is, kan nog niet worden beoordeeld, ant woordt minister Toxopeus op vragen van het Kamerlid Scheps. Overleg is gaande met het provinciaal bestuur. Hitlerfiguur als vrijheidssymbool NEW YORK/ROME Minister Paul-Henri Spaak heeft gisteren over de kwestie-Kongo in de Veiligheidsraad een geïnspireerde rede uitgesproken, die werd aangehoord door een stampvolle zaal waarin velen slechts staanplaats hadden weten te bemachtigen. Spaak concludeerde dat e het ogenblik sprake is van een nauwelijks verhulde wil om Afrika Europa te scheiden en misschien wel om de zwarte tegen de blanke op te zetten. Bepaalde uitlatingen van zwarte leiders hadden hem doen denken aan het racisme van de Hitler-periode. Spaak hield deze rede vlak voordat bekend werd dat premier Tsjombe niet naar de zitting van de Ver. Naties zal komen om de Afrikaanse delegaties niet te prikkelen. In plaats daarvan gaat de Kongolese premier zo gauw mogelijk naar Leopoldstad terug, misschien via Bonn. Minister Spaak verklaarde niet New York gekomen te zijn om ii beklaagdenbank plaats te nemen. Hij werd gesterkt door zijn geweten. liet besluit om de para's te sturen was na rijp beraad genomen en in de ouer- tuiging dat hier internationaal nog wel wat verwikkelingen" uit zouden kunnen volgen. Maar de felle redes die sindsdien gehouden zijn, betekenen vaak een gebrek aan argumentatie. De spreker die volgens Spaak het verst was gegaan in zijn betogen die op senhaat geleken, was de afgevaardigde voormalig Frans Kongo. Deze had België onder meer beschuldigd van complot tot evacuatie van de blanken de slachting onder de Afrikanen des te beter te kunnen voortzetten „Ik tart de afgevaardigde van Brazzaville om oo! het geringste bewijs aan te voerei deze schandelijke besehuldiging' aldus Spaak Geheim De Belgische minister openbaarde dat hg de afgelopen zomer tweemaal met opstandelingenleider Gbenye heeft ge sproken in Brussel. Spaak had deze gele genheid gezocht om te pogen een vreed zame oplossing voor Kongo le bewerk stelligen. Hij had Tsjombe van deze ge sprekken In kennis gesteld, Gbenye had gedreigd met een politiek van verschroeide aarde en had laten weten dat zijn mannen de onderdanen van bepaalde landen niet langer zouden beschermen Spaak weigerde om te citeren uit de boodschappen die door Gbenye naar ondercommandanten werden gestuurd en waarin hij opdracht gaf buitenlanders levend in hun huizen te verbranden. Gruwelen een verachtelijk mens die van zijn zin nen beroofd is Zo noemde hij een man die durfde schrijven, dat de 1100 buiten landers vermoord zouden worden, dat van hun harten fetisjen zouden worden gemaakt en dat de rebellen de huid de gijzelaars als kledij zouden gebruiken. „Wie durft de verantwoordelijkheid op zich te nemen Gbenye te verdedigen? zo vroeg Spaak. „Waarom moet Afrika juist een man als Gbenye als symbool van de bevrijding van het kolonialisme Spaak ontkende dat Belgie zijn ec mische belangeen in Kongo veilig wil stellen. België zou ook wel zonder toe kunnen, maar zijn land is wel bereid van Kongo een welvarend land te maken door het verlenen van steun. Daartoe zouden de Blgen loyaal en zonder bom bast en geschreeuw, samen willen ken met de Ver. Naties, de OAE ei wettige regering van Kongo. Tsjombe Evenmin wilde Spaak iets vertellen /an de gruwelen die zijn gepleegd. .Waarom wil ik het dossier van de gru welen niet openen? Omdat ik. zelfs al het ter verdediging van een juiste zaak, de kloof tussen blank en zwart niet breder wil maken. Omdat ik geen oplaai- 'an die ellendige rassentegenstelling, o dicht aan de oppervlakte ligt, wil riskeren. Omdat ik Afrikaanse vrienden heb waarvoor ik grote achting heb en Cassatie is aangetekend door de (zo- omdat ik mij niet van hen wil losmaken wel door de rechtoank als het Hof) tot door hun zulke gruwelen voor te hou- 10 jaar veroordeelde gebroeders A. den." I van D., in de zaak van de aanslag op de Spaak vergeleek Gbenye met Hitler als Rotterdamse agent B. Njjenhuis. Inmiddels hebben Tjombes adviseurs hem ervan weehouden naar New York te reizen voor het bijwonen van de Alg. Vergadering. Dit zou de haat onder de Afrikaanse delegaties alleen maar aan wakkeren. Tsjombe wil nog wel proberen om van bepaalde westerse landen, zoals Italië en i-Duitsland, leningen los te krijgen Wat hij nu precies gaat doen is nog niet duidelijk. Volgens een lid van zijn staf hij vandaag nog naar Leopoldstad teruggaan om op een ander tijdstip naar Bonn te gaan Andere zegslieden deelden dat hij dinsdag naar Bonn gaat Up Rozenourg botsten gisteren, terwijl de mist dicht over het eiland hing, een fonkelnieuwe tankauto en een zandwagen. De chauffeur van de tankwagen werd zwaar gewond (foto boven). Veel beter maar met meer ravage liep de treinbotsing van gisternacht af. Gewonden waren er niet, maar het duurde tot vanmiddag voor het treinvak BoxtelEindhoven weer te gebruiken was (foto onder). Enige regen De Bilt verwacht: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen Krachtige, aan de kust harde zuidweste lijke wind. Zelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. T7EN van de gevolgen van de om standigheid dat deze week rege ring. werkgevers en werknemers el kaar weer hebben kunnen vinden Is, dat de bedreiging van de arbeidsrost kon worden verminderd, indien al niet weggenomen. De redelijkheid pleegt het bij ons te winnen, ook al mogen daaraan span ningen voorafgaan, zo schreven we deze week. Regering, werkgevers, werknemers het zijn drie instan ties met elk eigen wensen en inzich ten. Deze kunnen uiteenlopen, en de ervaring leert dat dit ook wel het ge val is. Maar ergens raken ze elkaar toch weer. omdat uiteindelijk het gemeenschappelijk belang, het alge meen belang, beslissend is. Het wordt dan een kwestie van ge ven en nemen, van inschikkelijkheid jegens elkaar, van het vinden van een compromis. Dat daaraan strijdbaarheid vooraf gaat, is nuttig, is voorwaarde voor het compromis, geeft bovendien het bevredigende gevoel van niet zonder meer overstag te zijn gegaan en maakt de juiste verantwoording Je gens de achterban mogelijk. rTOT dusver kon niet worden ge zegd dat de REM illegaal was. Illegaal betekent: tegen de wet. Maar er was op dit punt een leemte ln de wet, er was op dit punt dus geen wet, en van die omstandigheid maak ten de mensen van de REM gebruik. Waarmee niet gezegd wil zijn dat hun actie verdedigbaar was. Nn is dat anders geworden. Op de In ons land gebruikelijke wijze is een wet telijke regeling tot stand gekomen die de leemte heeft weggenomen. Gaat de REM nu alsnog door, dan wordt ze metterdaad illegaal. En dat is eens te meer ontoelaatbaar. Eens, toen ons land was overweldigd, was illegaliteit geboden. We weten niet in hoeverre de mannen van de REM zich toen in dit opzicht hebben onderscheiden. Nn echter leven wij weer in een democratie. In een rechtsstaat, en ieder heeft de hem toekomende portie invloed op het landsbeleid. In deze omstandigheden is onwettig handelen ontoelaat baar. Het is te hopen dat de REM dit voet stoots erkent. Anders komt de aap eerst met recht uit de mouw. Het is met wettelijke middelen dat ze moet zien te bereiken wat haar als wense lijk voor de geest staat. TYE A.R. jongeren vieren vandaag hun jubileum. Bij de gelukwen sen voegen wij, als onafhankelijk maar vanuit die onafhankelijkheid hartelijk meelevend blad, gaarne de onze. Hebben wij het goed, dan is er onder de jongeren en niet al leen van deze levensbeschouwing een opleving in de politieke belang stelling. Men is zich eigen verant woordelijkheid voor de politieke vragen bewust. En die belangstelling bepaalt zich niet tot eigen land, maar strekt zich in het bijzonder ook uit tot de medemens in de verte, die, te meer wanneer hij in nood verkeert, tegelijk onze naaste is. Hoezeer moet deze belangstelling voor rechten en plichten binnen het staatsbestel geboden zijn voor de christenjongeren. Ze hebben hun wensen en verlangens. Ze vormen de generatie van morgen en weten dat Ze kunnen zich achteloos en onver schillig afwenden. Ze kunnen zich echter ook bekwaam maken tot de verantwoordelijkheid die wacht. Het mag ons dankbaar stemmen wan neer er velen zijn, een groeiend ge tal. die voor het laatste hebben ge kozen. GEVRAAGD: ACTIEVE VERKOOPSTER 5-daagse werkweek. Prettige werkkring. DINSDAG VLAGGEN DEN HAAG Ter gelegenheid van de viering van Koninkrijksdag zal dins dag van alle rijksgebouwen de Neder landse vlag met oranje wimpel worden uitgestoken MEPPEL. In Den Hulst aan de Dedemsvaart speuren politie en inwoners al enige jaren naar een vreemde figuur, die de laatste drie jaar enkele tientallen honden heeft vergiftigd. De eigenaren van hon den leven in constante vrees voor deze hondenmoordenaar, die op al lerlei plaatsen in het dorp met strychnine vergiftigde stukjes worst, kluifjes en zelfs oliebollen neerlegt. Als de hond dit naar binnen schrokt, krijgt hij korte tijd later hevige krampen en als er niet tijdig een dierenarts aanwezig is, om het dier met een spuitje aan het braken te brengen, sterft de hond onder vrese lijke pijnen. Verschillende honden zijn op het nippertje gered omdat de eige naar tijdig in de gaten kreeg wat er aan de hand was. Er zijn naar schatting enkele tientallen honden het slachtoffer van deze vergif tiging geworden. Enkele honden in Den Hulst zijn tot twee maal toe met ernstige vergiftigingsverschijnselen thuis gekomen. De laatste tijd heeft de onbekende hondenhater ook een ander vergif dan strychnine gebruikt. Men heeft dat echter nog niet kunnen analyseren. Strychnine is een snel werkend vergif, waarvan reeds enkele milligrammen ook voor vol wassen mensen dodelijk zijn. Het is slechts bij de apotheek of de drogist te krijgen op een speciaal met redenen omkleed verzoek, waarbij de naam van de koper wordt genoteerd. Enkele jaren geleden was het echter nog mogelijk strychnine wel per kilo te kopen. Dit is sinds een wetswijziging niet meer mogelijk. Maar men vermoedt dat de maniak reeds jaren geleden de be schikking over een party van het vergif heeft gekregen. De inwoners van Den Hulst die niet alleen bang zijn voor het leven van htm honden, maar vooral ook voor dat van hun kinderen, hopen dat de hondendoder snel zal worden ontmaskerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1