ZENDELING KUIJT LEGT EEN NIEUW VLIEGVELD AAN VIJF JAAR ICCC - JEUGDC0NTACT GEESTELIJK LEVEN ^Verbond Is de „Ufalu" boos?, hij bromt zo, vroegen de mensen Plannen voor de toekomst DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 12 DECEMBER 1961 Een van de vragen die tegen woordig telkens weer opdoe men in de kerkelijke gesprek ken is: Hoe moet de kerk in de wereld staan? Het concilie heeft zich bezig gehóuden met de „kerk en de moderne" we reld; de Hervormde Kerk heeft een instituut „Kerk en Wereld en ook andere kerken zijn be zig met dit probleem. En toch is het allerminst nieuw. We zouden al tot de oudste kerkvaders terug kunnen gaan om citaten te geven uit preken die over dit onderwerp handelen. Maar een van de mooiste uitspraken is toch wel te vinden in een verbond dat zendeling William Carey met een aantal vrienden sloot. Meestal wordt gezegd dat met Carey de moderne zendingsge schiedenis begon. Hij en zijn vrienden bezonnen zich op hun houding tegenover de mensen In wier midden zij woonden. Zij spraken met elkaar het vol gende af: 1. Het is absoluut noodzakelijk dat wij ons de oneindige waarde van onsterfelijke zie len diep bewust zijn. 2. Wij zullen ons volkomen op de hoogte moeten stellen van de misleidingen waarin de heidenen verstrikt zijn. 3. Wij zullen alles moeten nala ten wat het verzet tegen het •vangelie zou kunnen ver- stersen. 4. Het is noodzakelijk dat wij iedere kans aangrijpen om te helpen. 5. Het is absoluut noodzakelijk dat wij het voorbeeld van Paulus volgen en Christus, de Gekruisigde, de kern la ten zijn van onze prediking. 6. Het is absoluut noodzakelijk dat wij volharden in gebed en ons eigen geestelijk leven opbouwen. 7.; Het. is absoluut noodzakelijk dat wij ons zonder reserves wijden aan pnze taak. .Laten we nimmer denken dat onze tijd, onze gaven, onze kracht, onze gezinnen en of zelfs maar onze kleren van ons zelf zijn. Wij moeten dat alles Gode en zijn zaak hei ligen. GEEN GELOOF Het verhaal gaat dat er eens in Belfast een voetbalwedstrijd te be kijken was tussen een zuiver katholiek en een zuiver protestants elftal. de tribune volgde, applaudisseerde heftig wanneer de katholieken een mooie pass afgaven, maar joelde even enthousiast mee b\j een protestant doelpunt. Het moet toen gebeurd zjjn dat een Ier deze man bij z'n kraag pakte en hem toebeet: Zeg, ijeb JÜ helemaal geen geloof? TE KOOP Uit de Bestse krant: „Te koop: prachtige kerstboom. Slechts twee maal bij gezongen." FARAGO - Wanneer men op de kaart van Irian Barat (vroeger Ne derlands Nieuw-Guinea) zou gaan zoeken naar de naam Abènero, zou men die niet vinden. Dit komt, omdat tot voor een jaar deze naam, be halve aan de oorspronkelijke bewoners van dit gebied, de „Jali's", aan geen ander mens bekend was. U begrijpt het al, Abènero is een pioniers- zendingsveld, dat betekent, dat het werk pan de zending hier van de grond af aan op gebouwd moet worden. Het begon al met de tocht naar deze streek. Omdat nog niemand hier vóór ons geweest was, konden wij ook niemand vragen wat voor mensen we zouden ontmoeten, of hoe de weg was, redelijk begaan baar of niet. Vanuit de lucht had den wij dit gebied wel verkend, dank zij de hulp van de Missiona ry Aviation Fellowship, de zen- dingsluchtvaartvereniging, maar uit de lucht ziet het er altijd anders uit dan op de begane grond. In ieder geval zouden wij twee drie dagen moeten lopen om Abènero te toereiken. De eerste dag zouden we trek ken door een vrij open vallei. Uit de lucht gezien leek de „weg" nogal gemakkelijk. Maar de twee de dag zou aanmerkelijk zwaarder worden, omdat dicht oerwoud en gebergte gepasseerd moesten wor- AVONTUUR Op 22 oktober 1963 begon het avontuur. Wij startten uit Wolo, aan zendingspost, die verlaten moest worden vanwege binnen dringende vijandige stammen. Mijn vrouw en ik verbleven daar ongeveer drie weken om kennis te maken met de mensen en om wat van de taal te leren. Gelukkig konden wij voldoende dragers krij gen, dank zij de hulp van Austra lische zendelingen, die werken ip Bokondini en Kelila. Verschillende dragers wer den uit Bokondini «Q .Kelila inge vlogen, maar vamtft Wolo moest het te voet verder. Het-viel-ons mee, dat ook uit Wolo enige men sen ons volgden, want Wolo en he* gebied waar we door moesten trekken, met name Uugwa, stonden op voet van oorlog De eerste nacht brachten wij door te Ilugwa, waar de inwoners van een dorp gezorgd hadden voor een zoete-aardappel maaltijd met aardappelblad en ook hun inheem se hutten afstonden voor ons en onze dragers. Zoals gezegd was het eerste deel van de tocht het gemakkelijkste, de tweede dag was bepaald zwaar, in het bijzonder voor mijn vrouw. Het bleek al spoedig, dat wij onze bestemming niet zouden kunnen bereiken en de nacht zouden moe ten doorbrengen in het oerwoud. Gelukkig ontdekten onze dragers een hut, die echter niet allen zou kunnen herbergen. Mijn vrouw en lk kregen de beste plaats, vervol gens degenen, die het meest in nacht in de openlucht doorbren gen. Toen ik 's nachts wakker werd en naar buiten keek, bleken degenen die buiten moesten slapen, een groot vuur gemaakt te hebben, zodat zij tegen de kou beschermt! waren. De nachten kunnen koud zijn in het centrale bergland van Irian Barat. TE VER De volgende dag kwamen wij op onze bestemming, alleen liepen wij te ver door en we moesten de dag daarop terugkeren op aanwijzing van een M.A.F.-vliegtuigje. Ons bleek al spoedig, dat vele Jali's voor ons op de vlucht ge gaan waren. Slechts een enkele man, zijn gezicht beschilderd met varkensvet en roet en met haar RUIM TWEE JAAR geleden brak voor de Gereformeerde Gemeenten van ons land een nieuwe zendingsperiode aan. Op één dag werden vier zendelingen uitgezonden. Een van hen, ds. G. Kufjt, vertrok naar Nieuw-Guinea om daar een geheel nieuwe streek te gaan betreden. Toen dit gebied by Indonesië werd gevoegd en de naam Irian Barat kreeg, kon hü er biyven. Hy is het binnenland ingetrokken en samen met zyn vrouw het zware pionierswerk begonnen. Voor onze krant schreef ds. Kuyt een artikel over zyn belevenissen en werk. Het werd door een vliegtuigje van de Missionary Aviation Fellowship naar de kust van Irian Barat gebracht en bereikte ons vandaag via de normale postverbindingen. in, waag- >men. Wij „bezetten" een leegstaand dorp en mijn vrouw en ik gin gen wonen in een hut, die be paald aan het hoofd moest heb ben toebehoord, gezien de grote rij varkenskaken, die achter in de hut hing. Stelt u zich zo'n hut niet als veel bijzonders voor, want niet alleen hebben de inheemse huizen maar één ope ning om binnen te komen, maar die is ook nog zó klein, dat men kruipend naar binnen moet. Veel licht is er ook niet in. Deze hutten zijn echter wel water dicht en dat is ook wat waard. Ons eerste werk bestond uit het onderzoek naar een geschikt terrein om later een vliegveld te kunnen aanleggen. Direct na aankomst begonnen wij met het opmeten van een veldje en het bleek dat zeker 600 meter grond geschikt was. VLIEGVELD dat wij alleen wat gras moesten maaien om het terrein geschikt te maken voor de eerste landing. Nee, er zou heel erg hard gewerkt moe ten worden alvorens het zo ver was, dat het eerste vliegtuigje kon landen. Het wegkappen van het struikgewas en het manshoge gras was slechts een heel klein onder deeltje van het werk dat wachtte. Het bleek al spoedig, dat het veld bezaaid lag met rotsen en grote stenen, die vanuit de lucht moeilijk te zien waren, omdat ze verborgen waren onder gras en geboomte.. Er waren rotsen bij zo §root als vrachtwagens en dat niet eén of twee, maar honderden, klein en groot. Later zou blijken, dat die rotsen en stenen niet alleen boven, maar ook onder de grond lagen. Door de ongelijkheid van het terrein moesten wij soms grond verplaatsen, waardoor wij menigmaal op rotsen stootten. Soms waren wij bang om te gra ven, benauwd als wij waren, op nieuwe rotsen te zullen stuiten. lengte van 400 meter voldoende voor de eerste landing. De laatste 200 meter hebben wij steenvrij gemaakt met behulp van dynamiet, dat wij van de Indonesische auto riteiten verkregen. Soms zonk ons de moed in de schoenen bij het zien van zoveel rotsen. Voordat wij ons dynamiet hadden, werkten wij met grote vuren, om op die manier de rotsen te laten splijten. Maar enorm veel hout was nodig en de bewoners, die tijdens het werk terug; kwamen, waren niet altijd bereid bomen aan ons te verkopen. Soms wilden zij ook geen grond meer afstaan. Eenmaal waren zij bepaald vijandig en kwam een groep, tot de tanden met pijl en boog en lange speren gewapende mannen, ons vertellen, dat wij weg moesten gaan. Op eenvoudige wijze mochten wij hen toen vertellen, dat onze grote Meester ons naar hier gezonden had en wij daarom zouden blijven en niet weggaan. Nu na bijna een jaar kunnen wij zeggen, dat wij met de Jali's schap niet uitgesloten zijn. HUIS door middel van droppings. Voor dat wij naar het binnenland ver trokken, maakten wij in Sentani, aan de kust waar ook de M.A.F. zijn basis heeft, de pakketten klaar. Voedsel, pikhouwelen, voorhamers, petroleum, benzine, enz. enz. stonden klaar om hier gedropped te worden. Vaak bleef van de verpakking niet veel heel, maar dat gaf niet, als wij de in houd maar ontvingen. Veel dank zijn wij aan de M.A.F. verschul digd. De piloten van deze vereni ging staan dag en nacht klaar om te hulp te komen als het nodig de urulu vaak boos was, omdat hij zo'n grommend geluid maakte. Wij probeerden zo goed mogelijk ant woord te geven en zeiden, dat de urulu helemaal niet boos was en het fijn vond, dat de Jali's zo goed gewerkt hadden en dat de strip reeds zo hard was. Deze mensen zijn zeer primitief. Ons eerste werk was niet het pre diken van het evangelie, hun taal LANDING EEN JAAR Het werk begon en het heeft ons bijna een jaar gekost, voordat het eerste vliegtuigje landde. Omdat het vliegveldje afloopt, was een nodig, dat wij een beter huis den. Daarom begonnen wij met de bouw van een huis van plaatselijk materiaal. Dat betekende dus in de praktijk een grashuis met open vensters en een open vuur om te koken. Water is een belangrijk ding en daarom bouwden wij ons grashuis aan een beekje. Onze bevoorrading in de tijd, dat de vliegtuigjes nog niet konden landen, geschiedde uit de lucht De 31ste augustus was een feestdag. Op die dag werd de eerste landing uitgevoerd. En Gode zij dank, die landing was zeer geslaagd. Het vliegtuig had maar 150 meter nodig om te landen en zakte nauwelijks in de grond weg. De mensen hier hadden wij van te voren ingelicht, dat het grote mo ment zou aanbreken en schuchter hadden zij zich langs de kant van de strip opgesteld. Alleen mannen waren tegenwoordig, de vrouwen stonden op grote afstand het „wonder" aan te kijken. Toen het vliegtuig stilstond en de chef-piloot Hank Worthington uitstapte, hieven de mannen een groot krijgsgeschrei aan wat be paald een uiting was van hun ver bazing, omdat nu de „Urulu" die ze tot nu toe alleen nog maar in de lucht gezien hadden, werkelijk op de grond stond. Het vliegtuig werd van alle kan ten betast en allerlei vragen wer den gesteld zoals: „Wat eet de urulu en waar zit zijn hart". En of TAALSTUDIE Nu kunnen wij een behoorlijk huis opzetten en ons intensief met de taalstudie bezighouden, zodat wij straks in staat zullen zijn deze mensen te kunnen vertellen van Hem die zondaars riep tot Hem te komen. Deze mensen zijn net zulke zondaars als wij en alles wat u opgetekend vindt in Rom 3, is voor ons en voor hen waar. Echter nu is de tijd voor hen gekomen, dat zij mogen horen van Jezus, tot Wie ze mogen gaan om zich van alle ongerechtigheden te laten wassen door Zijn dierbaar bloed. Pionierswerk is zwaar werk, maar toch ook weer mooi werk. Het voornaamste is, dat dit werk rust op de belofte van Christus: En ziet, Ik ben met ulieden alle de dagen, tot aan de voleinding der wereld. Voor de direkte toekomst heb ben wij de volgende plannen: De strip vereist voortdurend onderhoud; hij moet boven dien nog een vijftig meter verlengd worden. Het weer werkt niet erg mee, er is veel I regenval en de Jali's voelen er j niet veel voor om in de regen I te werken. Hoewel wij droog zitten, willen wij begin volgend jaar een goed houten huis opzetten. Dit betekent dus, dat niet alleen al het hout nodig voor de j bouio gehakt moet worden, maar van dat hout moeten ook nog planken gezaagd worden wat veel tijd vergt. Ons staan geen machines ter beschikking zodat die planken geheel met de hand gezaagd moeten wor den. We willen graag zo gauw moge- j lijk een schooltje beginnen. Er zijn kinderen, die graag wat willen leren. Echter is me juist gebleken, dat het grote I stamhoofd Liok de kinderen verboden heeft om naar school i te komen. Wij zullen Liok j moeten bewegen de kinderen alsnog naar school te sturen. Een beproefde methode is, om deze Liok bijv. eerst zelf een paar letters te leren schrijven. Hij blijft op deze wijze zelf j ook „up-tö-date" en geeft misschien daarna toestemming aan de kinderen naar school te komen. Natuurlijk is taalstudie een doorgaand werk en het spreekt vanzelf, dat wij zo gauw mogelijk tot evangelie verkondiging hopen over te gaan. Maar eer we dat goed en doeltreffend kunnen doen, zal er nog heel wat tijd overheen gaan. A 4 (Van onze kerkredactie) WIJ ZIJN ZOIETS als de Sjaloomgroep, alleen net de andere kant op. De man, die dit zegt is de heer Dick Boo gaard. „Wij" is het ICCC-jeugd- contact, waarvan hij de ak- tieve voorzitter is en dat dezer dagen vijf jaar bestaat. De heer Boogaard was bereid ons het een en ander van het werk van deze jongerengroep te ver tellen. De Europese ICCC-conferentie te Oslo werd door vele jongeren bezocht, ook uit Nederland. De sfeer was zo goed, dat de Neder landse deelnemers zeiden: Wij moeten de band vasthouden. Met ds. J. C. Maris, secretaris van de ICCC, als adviseur werd vijf jaar geleden besloten tot de oprich ting van het jeugdcontact. Hoe wel de zaak eerst wat langzaam op gang kwam telt het ICCC- jeugdcontact nu een kleine 400 Getuigen Wat zijn dit nu voor jonge ren en wat doen zij met el kaar? Alle jongeren zijn wel kom, die de leerstellige grond slag van de ICCC onderschrij ven. Middelbare scholieren, studenten, maar ook arbeiders, verpleegsters, apothekers-assis tenten komen over de kerkmu ren heen met elkaar in contact, leren van elkaar en onderne men gezamenlijke activiteiten. In de doelstelling staat: getui gen voor de waarheid Gods en valse leer weerstaan. In de prakrijk is een derde deel van de leden christelijk ge reformeerd, een derde deel be hoort tot de Gereformeerde Ge meenten, terwijl de rest her vormd, gereformeerd of gerefor meerd (vrijgemaakt) is. Deze verdeling zal wel samenhangen met het feit, dat de verhouding met de jeugdbonden van de Christelijke Gereformeerde Ker ken en de Gereformeerde Ge meenten prima is. Geen wonder, want de voorzitters van beide bonden, de predikanten J. H. Velema en H. Rijksen zijn bei den bestuurslid van de Neder landse ICCC-organisatie. Allereerst participeren de le den in de studie. In weekendcon ferenties en in plaatselijke afde lingen (er zijn er vier: 's-Gra- venhage, Rotterdam, Utrecht en Vlaardingen) buigt men zich ge zamenlijk over de bijbel. In het gesprek, dat dan volgt, wrijven de jongeren zich dan vaak de ogen uit. Hoe is het mogelijk, denkt de vrijgemaakt-gerefor- JONGEREN ZIEN OVER KERKMUREN HEEN meerde, dat die ..gereformeerde- gemeenteman" zó spreekt? Ik had van die mensen een heel andere voorstelling. En omge keerd heeft men deze ervaring natuurlijk ook. Toenadering Hoewel men in ICCC-kringen de noodzaak tot eenwording der kerken niet zo'n zwaar accent geeft, komt de gezamenlijke bij belstudie in het jeugdcontact ae toenadering der kerken toch ten goede. Heel wat emotionele kre ten over elkaar gaan de deur uit. Men leert elkaar kennen en waarderen. Maar het ICCC-jeugdcontact wil niet alleen studeren. Evenals elders krijgt ook hier het prak tisch dienstbetoon een toenemen de nadruk. In het verleden wer den al enkele acties gevoerd om geld bijeen te zamelen, bijvoor beeld voor een weeshuis in Ko rea, voor de slachtoffers van een :nsoozq %sm*- aardbeving in Chili of voor een Hongaarse vluchtelingenpredi- kant in Munchen, die dringend «en auto nodig had. Halle Dif jaar was echter een hoogtepunt. Vele leden hebben een deel van hun zomervakan tie gegeven voor het evangeli satiewerk in België. Zij werk ten mee aan de campagne in Halle onder leiding van ds. J. Gravendeel en ds. H. J. Heg- ger. Anderen hielpen ds. Lu- kasse in Genk. Uit de versla gen, die van dit werk in het orgaan van het jeugdcontact verschenen, blijkt, dat het voor velen een grote ervaring is ge weest. Uiteraard is het ICCC-jeugd contact internationaal georiën teerd. Het Nederlandse initiatief sloeg zo aan, dat er een interna tionale jeugdorganisatie van de ICCC ontstond, de International Christian Youth, die volgend jaar Genève hun tweede wereldas- Opmerkelijk is de belangstel ling in de jonge kerken voor het werk van de I.C.Y. Dit jaar zijn er kantoren geopend in Nairobi en in Singapore. Ara Euredjian. een 25-jarige Armeense christen uit Libanon, die na theologie te hebben gestudeerd in de Vere nigde Staten het ICY-werk in Afrika organiseert, was van het voorjaar een week in Nederland om de leden van het jeugdcontact voorzover het nog nodig was. warm te maken voor de arbeid in de jonge kerken. Laars Het ICCC-jeugdcontact is niet aangesloten bij de Oecumenische Jeugdraad. De heer Boogaard licht dit toe met het volgende: Toen prof. Dankbaar eens op een vergadering de suggestie deed aan de ICCC-kerken „Kom nu eens met zijn allen in de Wereld raad. Wij zullen u voor uw in breng, voor uw visie op de open baring van Jezus Christus, dank baar zijn." antwoordde prof. Zuidema: „Ik lap al de visies op de openbaring van Jezus Christus aan mijn laars. Er is maar één goede visie. Dat is de visie, zoals die in de ICCC gevonden wordt." Maar het is wel zo, dat er geen conferentie van de Oecu menische Jeugdraad voorbij gaat, of de leden van het ICCC- jeugdcontact proberen door persoonlijk aanwezig te zijn invloed uit te oefenen. actie „moeder en kind" nog geen kans van slagen heeft. We zien vaak kinderen die aan grote ondervoeding lijden, maar zij sterven liever dan dat zij van ons vitaminen aan nemen of melk. Er zou vol gens onze begrippen veel te doen zijn, als ,de bevolking meewerkte, maar dat is helaas nog lang niet zo ver. Boekbespreking De Kerk is anders, door Ro bert Adolfs, O.S.A. Uitgave Am- boboeken. Utrecht. Rooms-katholieke schrijvers blij ven zich bezig houden met het wezen van de Kerk. Een van le opmerkelijkste boeken is dit werk van de magister van het Philoso- phicum Augustinianum te Eind hoven. en medewerker aan De Ba zuin. Hij schrijft vanuit het besef dat kerk en christendom zich in een crisis bevinden. Adolfs ziet eenheid niet als bezit maar als opdracht. Dat men in het verleden de eenheid zocht in een eenheid van-vormen en in centralisatie vin het gezag, noemt hij surrogaat. Deze gedachte opent perspectieven waarover reformatorische lezers zich kunnen verheugen. (168 blz., ƒ7.90). Serpentines en serafynen, on der redactie van ds. A. G. Barkey Wolf. Uitgaven A. W. Sythoff, Verkwikkend boek over kerke lijke en wereldlijke feestdagen, waarbij de seizoen ook als feesten worden beschouwd. Ds. Barkey Wolf heeft zestien medewerkers gevonden, die een taal schrijven die de tegenwoordige mens aan spreekt, en die bovendien zaken waarover al veel gezegd en ge schreven is, in een nieuw daglicht weten te stellen. Het lezen van deze kostelijke "bijdrage is een feest op zichzelf. (196 blz., 9.90). Gesprek over toekomst van Novo op gang gekomen. Wilson met zijn suggesties de Europese boer op. Initiatief op Navo-conferentie HET gesprek tussen de westelij ke bondgenoten over de toe komst van de Navo is op gang gekomen. Premier Wilson van Engeland heeft een bezoek ge bracht aan president Johnson. In het Witte Huls heeft de Britse Sremier geluisterd naar de voor- elen, die volgens Johnson ver bonden zijn aan het MLF-project Vervolgens heeft hij de Ameri kaanse president mededelingen gedaan van de opvattingen, die Engeland er met betrekking tot een Navo-kernmacht op na houdt. En uit het communiqué dat na de besprekingen werd uit gegeven, mag worden opgemaak dat men openstaat voor eikaars argumenten. Of dit straks ook zal betekenen dat er een compromis uit de bus komt, dient te worden afgewacht. Want de totstandkoming daarvan hangt niet alleen af van de Ver enigde §taten en Engeland. West- Duitsland heeft een heel belang rijke stem in het kapittel, omdai president Johnson er ernstig re kening mee wil houden. En als ook Frankrijk er zijn medewer king niet aan wil verlenen, dan heeft het uitwerken van een compromis-oplossing op korte termijn bijzonder weinig zin. Vandaar dan ook. dat Wilson en Johnson begin volgend jaar op nieuw naar Washington zullen reizen om het gesprek voort le zetten. Voor die tijd heeft hij gelegenheid de reactie op zijn suggesties te vernemen bij de belanghebbende Europese bond genoten. Duitsland Die reacties zullen heel ver schillend zijn. In West-Duitsland men elke „ver watering" van het MLF-project betreuren. Zoals men weet, zou deze MLF moeten bestaan uit een vloot van 25 oppervlakte- jchepen, die met Polaris-raketten (met kernkoppen) uitgerust moe ten zijn. Deze schepen zouden een internationale bemanning moeten hebben. Hieruit zou het multilaterale karakter van de strijdmacht moeten blijken. De Duitse belangstelling voor de MLF bestond reeds in de tijd, dat dr. Konrad Adenauer nog bondskanselier was. Het voorste1 werd destijds al toegejuicht om dat het een aanvaardbare oplos sing bood voor het feit, dat dr meeste Navolanden zelf niet ovr kernwapens beschikten en wal hun verdediging betreft geheel afhankelijk waren van de be reidheid van de kernmogendhe- den onder de bondgenoten. De MLF bood West-Duits!:.:-1 de gelegenheid te blijven afzien van de vervaardiging van eigen kernwapens en tegelijkertijd in beperkte mate medezeggenschap te krijgen over het al of niet gebruiken van kernwapens. Bo vendien bood de MLF Bonn de garantie, dat de Ver. Staten ook Frankrijk De houding van generaal De Gaulle, die ten slotte neerkwam op een scherpe afwijzing van de MLF leidde er echter toe, dat het project meer politieke dan militaire betekenis kreeg. Het is een heel oud verhaal, dat De Gaulle alleen maar belangstelling heeft voor zijn eigen „force de frappe". Dit Franse kernwapen- in-opkomst zou naar zijn mening omgesmeed moeten worden to" een Europees kernzwaard. Er deze Europese kernmacht zoi volkomen onafhankelijk optredei van die van de Verenigde Statej en Engeland. Aanvankelijk har de Franse president de Westduit sers vrijgelaten in hun keus voo: of tegen de MLF. Dat was in d< tijd, dat hij nog voornamelijl met Adenauer te maken had. D( vervanging van Adenauer dooi Erhard veranderde de situath volkomen. Want de nieuwe kan seller, die weigerde op het pij oen van de Franse president t£ dansen, maakte zoveel ernst met de MLF. dat men zich in Par\; zorgen ging maken. Toen Erhard liet weten, even tueel met de Ver. Staten samen een begin te willen maken met de MLF, kwam de Franse aap uit de mouw. En sinds De Gaulle de zaak op scherp heeft gezet, is de MLF meer dan ooit een politiek wapen geworden om te verhin deren, dat de Franse president zou slagen in zijn pogingen. Europa cn de, Ver. Staten van elkaar te vervreemden. Engeland Bij Engeland zelf spelen hepl verschillende factoren een rol. De regering van Wilson wil voornamelijk om economische redenen meedoen aan de vor ming van een Navo-kernmacht Engeland wilde iets dergelijks, toen premier Macmillan in Nas sau op de Bahama-eilanden met Kennedy confereerde. Totdat dr verkiezingen van 15 oktobc werden gehouden, heeft men zich in Engeland onthouden van het bepalen van een definitief stand punt met betrekking tot deelne- meing aan de MLF. Alleen de socialisten keerden zich er fel tegen, omdat een dergelijke Na vo-kernmacht een Duitse-vinger- aan-de-trekker van hét kernwa pen zou geven. Nu de socialisten zelf verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van Engeland, denken en spreken zij meer genuanceerd over de MLF. In Washington verklaarde pre mier Wilson nog maar enkele dagen geleden: „Er is gezegd, dat ik mij volslagen heb gekant te gen het denkbeeld van gemengde bemanningen voor de schepen, die deel zouden uitmaken van een gezamenlijke Navo-kern macht. Maar dat is niet zo. Ik heb mij toen een uitgesproken tegenstander verklaard van elk voorstel wat het gebruik van kernwapens in Navoverband be treft." Wat hij met dit laatste precies bedoelde werd niet dui delijk. Wel bleek uit zijn opmer king, dat hij het principe van de MLF niet langer afwijst. Huwelijk De gedachten van de Verenig de Staten en wellicht ook van Engeland, gaan thans uit naar een huwelijk tussen het MLF- orincipe en de grotere Britse conceptie van een Navo-kern macht die ook uit andere elemen ten zou moeten bestaan, zoals bommenwerpers, onderzeeërs ep raketbases op het vasteland. Pre sident Johnson heeft met belang stelling kennis genomen van de ideeën van premier Wilson. Hij maakt dankbaar gebruik van het feit, dat er in Engeland een be langrijke regeringswisseling heeft plaatsgevonden, waaruit een nieuwe aanpak van oude proble men kan resulteren. Voordat zij zich zouden verliezen in een dis cussie over de voor- en nadelen van de verschillende opvattingen, besloten Johnson en Wilson dat eerst maar een geprobeerd moest worden, de reacties te peilen van de belanghebbende Eurooese re geringen. Het ligt voor de hand, dat hiermede voornamelijk Duits land en Frankrijk worden be- En al is het niet moeilijk it raden, hoe op de suggesties van Wilson gereageerd zal worden, het is goed dat men in Washing ton niet gepoogd heeft, een be paalde koers aan te geven. Het gesprek, dat beide staatslieden eind januari weer zullen hebben, zal veel zinvoller zijn, als zij met zekerheid weten, welke de poli tieke mogelijkheden zijn. Navotop Geruchten doen de ronde, als zou Wilson van plan zijn, een topconferentie van de Navolan den bijeen te roepen om te spre ken over zaken die een Navo- kernmacht betreffen. Het is niet uitgesloten, dat tot dit Britse ini tiatief werd besloten tijdens hel overleg in Washington. Opgeval len is namelijk, dat presideni Johnson in het publiek grote lof heeft toegezwaaid aan de vin dingrljkheid, waarom de Britst diplomatie niet zo lang geleder nog in de wereld bekend stond Wat die topconferentie betreft. JOHNSON volgende "week begint in Parijs weer de najaarsconferentie van de Navo.'Daar zullen behalve de ministers van buitenlandse zaken ook de meeste ministers van de fensie eu enkele ministers van financiën aanwezig zijn. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat van Britse zijde op deze van 15 tot en met 17 december (en eventueel nog tot de 18de) durende conferentie po gingen gedaan zullen worden, het gesprek op gang te brengen. Meer dan dat zal ook niet moge lijk zijn. Want zelf al komt er een topconferentie van de Navo landen, dan zal het voorberei dende werk toch via de normale diplomatieke kanalen gevoerd moeten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14