Nieuwe Leidlse Courant Frankrijk vandaag in een enorme chaos BOOT Overheid uitdagen of de ether uit Twaalf wagons ontspoord- machinist alleen een buil r Grootste staking in tien jaar Stroom reeds was gisteren uitgevallen Tegenspraken Kettingbotsingen door mist op Rijksweg 13 over en weer Commentaar Mg CO NV. Zieke botersmokkelaar uit België gesmokkeld Hertog van Windsor wordt geopereerd Dmctour: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATtONAAl DAGBIAO .Stantvastigh ia gheblavan mijn Kerf in teghenspoet" Vrijdag 11 deoember 1964, 45e*e jaargang Nieuwe depressie Aanvankelijk nog op vele plaatsen mist. Overigens zwaar bewolkt met la ter van het westen nit opkomende re gen. Geleidelenk tot krachtig en aan de kust wellicht tot hard toenemende zuid westelijke wind. Tamelijk koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem- V._ PARIJS In Frankrijk is vandaag een staking begonnen, die als de grootste van de afgelopen tien jaar wordt beschouwd. Verwacht werd, dat meer dan twee miljoen arbeiders bij de spoorwegen, de elektriciteits- en gasvoorziening, het openbare vervoer en andere overheidsdiensten aan de staking zouden deelnemen. Maar miljoenen anderen hebben op de een of andere manier met de staking te maken gekregen. meter buiten het centrum in de buiten wijk Neuilly, brandden de straatlantaarns, maar was de stroom in een aantal flat gebouwen uitgevallen. Ook in andere Een aantal vakverenigingen bijvoorbeeld de textielindustrie, het bouwbedrijf en in de chemische in dustrie hebben hun leden verzocht, eveneens aan de staking deel te nemen. Vele anderen zullen thuis moeten blijven omdat er toch geen elektriciteit zal zijn op kantoor of in de fabriek. Waarnemers in de Franse hoofdstad hebben geschat, dat vandaag ongeveer zeven miljoen Fransen (ongeveer de helft van alle werkende mannen vrouwen in het land) niet hun normale dagtaak zullen volbrengen. De staking, die slechts vierentwintig uur zou duren, begon eigenlijk gister middag al voor een deel. In Parijs wa ren de mensen, die per trein naar huis wilden terugkeren van hun werk, de eersten, die het effect van de staking voelden. Leden van de vakbond machinisten en andere spoorwegarbei ders waren al 's middags om twaalf met hun staking begonnen. Een aantal treinen naar bepaalde voorsteden van Parijs liep daarom niet. Om tien uur gisteravond werd door functionarissen bericht, dat ongeveer veertig procent van de stroom in Frank rijk was uitgevallen In het centrum van Pirijs brandden alle lichten echter nog normaal op dat moment Een paar kilo- ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst ANWB-keuring auto's duurder Het doen keuren van auto's door de ANWB zal duurder worden. De minister van economische zaken gaat akkoord met een prijsverhoging van f 30 tot f 37,50. I De prijs was aanvankelijk f25 tot 1963, Daarna werd het f 30. In één oogopslag Onzekerheid over het lot van 69 Ned. missionaris sen pag. 2 B.S. verontrust pae. 2 Loonakkoord: bedrag kin derbijslag en uitkering ineens nog onbekend pag. 5 Waarschuwingssysteem kettingbotsingen pag. 5 Lidmaatschap V-Raad schept verplichtingen pag. 9 Armslag voor de visserij pag. 11 Cent per man contra ver vuiling pag. 11 Sport pag. 13 Britse deelname voor Luns geen absolute voorwaarde meer (Van onze parlementsredactie) DEN HA^AG Nederland is bereid tot voortzetting van het gesprek over politieke samenwerking in Europa en wil daaraan niet meer de absolute voor waarde verbinden, dat Engeland van het begin af aan bij de besprekingen wordt betrokken. Dit verklaarde minister Luns gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken. Vrachtauto tegen bus: dode en 8 gewonden OLDENZAAL Op de weg Enschede- Oldenzaal is gisteravond een T.E.T.-bus gegrepen door een aanhanger van Van Gend en Loos, die uit tegengestelde richting kwam. De T.E.T.-bus werd over een lengte van ongeveer vijf meter opengereten. Acht passagiers liepen ver wondingen op. De achttien-jarige H. A. S. Geerdink uit Oldenzaal ls op weg naar het ziekenhuis overleden. De bus van de Twentsche Electrische Tramwegmaatschappij, die ruim half zes uit Enschede was vertrokken was ge heel met passagiers bezet. Het ongeluk is ontstaan doordat de chauffeur van de vrachtauto van Van Gend en Loos, die een aanhanger achter zich voerde, uit week voor een paard en wagen. De chauffeur van de T.E.T.-bus trachtte nog een aanrijding te voorkomen, maar dit lukte niet. Met een zware klap sloe gen de voertuigen tegen elkaar. In de bus ontstond paniek. Franse steden viel gisteravond reeds de stroom uit. Aan de Rivièra waren de ca- fé's en dansgelegenheden gedwongen, hun deuren om tien uur (gisteravond) te slui ten, In Toulouse. Marseille en Bordeaux vonden enorme verkeersopstoppingen In de loop van vandaag verwachtte men in Parijs en de andere grote steden van Frankrijk een enorme chaos als ge volg van het feit, dat alle openbare dien sten verstek zouden laten gaan. Ziektegeld 100% - ziektemeldingen 80 hoger ARNHEM Het bestuur van de Ne derlandse aannemers- en patroonsbond is van mening, dat het een verkeerde stap is geweest toen bij de onderhande lingen over de cao voor 1964 het ziekte- geld op 100 procent werd gesteld en de wachtdagen kwamen te vervallen. Het bestuur deelde dit gisteren in de ver gadering van de bond mee. toen gespro ken werd over de onderhandelingen voor de komende cao. Het bestuur noemde het ontstellend, dat dit jaar de ziekteuitkeringsbedragen met tachtig procent zijn gestegen en het aantal ziek temeldingen met veertig procent. Bij deze percentages is geen rekening gehouden met de toename van het aan tal werknemers in de bedrijfstak. In Stockholm zijn gisteravond de Nobelprijzen 1964 uitgereikt door koning Gustaaf Adolf. Boven van links naar rechts: de natuurkun digen Charles H. Townes. Alex ander Prochorow en Nicolai Ba- sov; mevr. Doroty Crowfoot- Hodgkin, die de prijs voor schei kunde in ontvangst mocht nemen, en de professoren Conrad Bloch en Fheodor Lynen met hun prijs voor geneeskunde. Mevrouw Crowfoot is sinds vijftig jaar de eerste vrouw aan wie een Nobel prijs werd toegekend. De vredes prijs werd ds. Luther King over handigd. Hij werd gelukgewenst door koning Olaf en kroonprins Har aid van Noorwegen, (foto on der). Rechts de echtgenote van ds. King. Speculaties rond de REM RAVAGE OP SPOORLIJN BIJ BOXTEL UTRECHT Een van de belang rijkste lijnen van het Nederlandse spoorwegnet was vandaag geblok keerd als gevolg van een treinbot sing bij Boxtel. Op het baanvak Eindhoven-Den Bosch reed nacht om ongeveer kwart over drie kolentrein op een stilstaande goederentrein. Het treinpersoneel kwam er goed af. Alleen de machi nist van de goederentrein kreeg eer buil op het hoofd. Maar de materi ele schade was groot: twaalf wagons ontspoorden en bovendien werden locomotief en twee portalen voor de bovenleiding vernield. Va ter w DEN HAAG Op rijksweg 13, tus sen Voorburg en de rotonde Ypcnburg, hebben zich vanmorgen in dichte mist settingbotsingen voorgedaan, waarbij tientallen auto's waren betrokken. Twee personen werden gewond en zijn In een ziekenhuis opgenomen. Bjj de botsingen hebben volgens de Wegenwacht 30 tot 35 auto's schade op- ïelopen. Het verkeer is maar korte tijd jestagneerd geweest. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwt Waterweg lag vanmorgen nagenoeg stil. Slecht een enkele kustvaarder vaart 'P eigen gelegenheid in of uit. De oorzaak ls de dichte mist, die het de sleepboten onmogelijk maakt hun werk te doen. waardoor de grote schepen, die niet zonder sleepboothulp kunnen, gedwongen zijn voorgaats of in de havens te blyven. Vanmorgen om negen uur bedroeg het zicht ter hoogte van de Eerste Petroleum haven in Rotterdam ongeveer tien meter. Ook het luchtverkeer op Zestienhoven ondervond veel hinder van de mist. Er kwam of ging geen enkel vliegtuig. Alleen de K.L.M.-machine voor Londen misschien vertrekken. (Voor vervolg zie pag. 5) zien. Het ongeluk gebeurde doordat de kolentrein, die uit het Limburgse Susteren was vertrokken met bestem ming Amersfoort op de kolentrein botste, die even tevoren was vertrok ken met bestemming Rotterdam-Noord. Onmiddehjk zijn maatregelen getroffen om het baanvak weer vrij te maken. De grote 60-tons ongevallenkraan vai Spoorwegen was vanmorgen al vroeg ter plaatse. Het baanvak Eindhoven—Den Bosch maakt deel uit van de vitale binding tussen het noorden en westen enerzijds en het zuiden anderzyds. De plaats van het ongeluk ligt niet ver van de overweg waar maandaga een bromfietser door een trein werd gereden. In de vijf kwartier dat de treinenloop toen stagneerde, formeerde zich een stoet van niet minder dan 15 wachtende treinen. De Spoorwegen hebben vanmorgen tussen Eindhoven en Boxtel heen en terug bussen Ingelegd. Verder adviseerde men de reizigers het traject via Arnhem. Nijmegen en Venlo te nemen. De officier van justitie In 's-Hertogen- bosch heeft een onderzoek gelast naai de oorzaak van dc treinbotsing bij Boxtel. Wat de botsing zelf betreft: er zijn niet alleen wagens ontspoord In het achterste gedeelte van de stilstaande trein, door de kracht van de botsing zjjn ook aan enkele wagons uit de rails ge worpen. De kraan uit Eindhoven kon tegen tien uur vanochtend daadwerkelijk in actie komen. Bij de hersteliwerkzaam- (Advertentie) KERSTDINER Sfeervol in 't Oude Jachthuis van Koning Willem in. Edward aan de vleugel. OUDE KONINGSHUYS Sassenheim Telefoon 8240 heden zijn tientallen N.S.-ers betrok ken. Men streeft er naar de vernielde sporen morgenochtend bij het begin van de dienst weer te kunnen berijden. Wilson stelt vijf voorwaarden voor toetreding EEG OTTAWA Premier Wilson heeft voor zijn vertrek naar Engeland nog eens duidelijk de Britse voorwaarden onder streept. die aanvaard moeten worden voordat Engeland een poging doet om lid te worden van de Europese Economi sche Gemeenschap. Wilson noemde vijf punten: 1. Engeland wil waarborgen voor zijn be. trekkingen met zijn bondgenoten in de EVA. 3. Engeland wil. dat men het plannen laat maken voor de exploitatie var zijn eigen hulpbronnen en voor volle dige werkgelegenheid. 5. Het wil de vrijheid hebben om de han del met het Gemenebest te handhaven en te ontwikkelen. (Nogal een uitvoerig ïystje dat de voor. standers van Britse toetreding tot de EEG niet gelukkiger zal maken. Deze voorwaarden zouden geaccepteerd moe ten zyn. voordat begonnen wordt aan de eigenlyke onderhandelingen Wilson maakt het de EEG (en in zekere zin zyn eigen land) beslist niet gemakkelijker dan zyn conservatieve voorgangers. Red.) (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG „Met ingang van zaterdag aanstaande worden de tele visie-uitzendingen van het R.E.M.- eiland af stopgezet", liet de heer P. Brandei, directeur van t.v.-Noordzee, gisteravond de N.T.S. weten. Een van de commissarissen ir. P. S. Heerema, verklaarde echter kort daarna dat de uitzendingen zouden doorgaan. Vol gens hem had de heer Brandei geen overleg met het bestuur gepleegd. Hij zou dan ook geheel voor zichzelf heb ben gesproken. Een tweede R.E.M.-bestuurder drs. J. M. Fehmers van het bankiersbedrijf Teixeira de Mattos, had weer een ander verhaal. Over het til of niet doorgaan van de uitzendingen, zo bracht hij naar voren, was nog geen beslissing genomen. Advocaten van de R.E.M. waren met een onderzoek bezig, of het programma moest worden stopgezet nu volgens drie, gisteren gepubliceerde maatregelen van bestuur het wetboek van strafvordering en de telegraaf- en telefoonwet van avond twaalf uur af voor het eiland toepassing waren verklaard. Pas vandaag zou tot een conclusie worden gekomen. De derde R.E.M.-bestuurder tevens voornaamste geldschieter scheepsbou wer Cor Verolme, kon niet naar commen taar worden gevraagd. Hij vertoeft op 't ogenblik in de Verenigde Staten, waa in Kentucky een eigen metalon-bedryf geopend heeft. Het spreekt vanzelf dat de andere partij, de daartoe door minister Scholten aange wezen officier van justitie in Amsterdam, mr. dr. J. F. Hartsuiker, zijn kaarten niet op tafel legt Gisteren weigerde hy gaan op de vraag wat zijn lijn van actie zou zyn. Ook liet hy zich byzonder vaag uit toen hem werd gevraagd, of hij al contact had met mr. H. J. Minderop, die als de juridische adviseur van de R.E.M. optreedt. De mogelijkheden, die de officier justitie heeft als de R.E.M. niet vrij willig uit de ether verdwijnt zyn tweeër lei. Hij kan een deurwaarder naar eiland sturen om de zender te verzegelen, maar hij kan de belanghebbenden ook een zware boete en zelfs gevangenisstraf opleggen. Volgens de telegraaf- en telefoonwet en het daarbij behorende radioreglement mag niemand zenders voor geluid en beeld in zyn bezit hebben anders dan bij machtiging van de minister van verkeer en waterstaat Overtreders, maar ook eventuele medeplichtigen kunnen met een geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden worden gestraft of met een ge vangenisstraf van ten hoogste zes maan den. In Haagse politieke kringen bestaat een opvatting, dat de R.E.M.-bestuurderen zullen trachten hun bevoegdheden in handen van niet in Nederland resideren de buitenlanders te leggen. Dit zou een de polisvoorwaarden van Lloyd's in Londen zijn, die het R.E.M.-eiland voor negen miljoen gulden tegen inbeslagne ming heeft verzekerd, indien dit echter >u gebeuren. Blijft het feit bestaan, dat medewerkers tn het R.E.M.-programma zelfs zy, die indirect diensten verlenen, byvoor- beeld binnen het kader van onderhoud en ravitaillering strafbaar blijven. Het zou welhaast ondoenlijk zijn alle, bij de R.E.M. betrokken Nederlanders van de dag op de nacht door buitenlanders te vervangen. Aangenomen mag worden dat de offi cier van justitie zal trachten de verdwij ning van de R.E.M. zo geluidloos moge lijk te laten verlopen. Alleen in het uiter ste geval kunnen spectaculaire daden worden verwacht: verzegeling van de zender bijvoorbeeld door een naar het eiland te zenden deurwaarder of arres tatie van belanghebbenden of medeplich tigen. ^OALS ontsteltenis zich van de we reld meester maakte, toen in Mississippi drie werkers voor rechts gelijkheid onder rassen wreed wer den vermoord, zo ging door de we reld een gevoel van opluchting toen naar aanleiding van dit wreed ge beuren een aantal mensen werd aan gehouden. Het recht zou nu zijn loop kunnen hebben. Maar in dat opzicht zijn de laatste berichten weer niet bemoedi gend. Door een andere instantie dan die hen in arrest heeft gesteld is het merendeel, ja het overgrote deel, van de aangehoudenen weer in vrij heid gesteld. Dit markeert het onvol- komene van de Amerikaanse staats- De Verenigde Staten vormen een federale republiek. Er is een cen traal gezag, maar daarnaast hebben de afzonderlijke staten ook ten aan zien van wezenlijke zaken ruime be voegdheden. En die strekken ertoe, dat met name in enkele gebieden van het zuiden de opheffing van de ras senscheiding, Washington ten spijt, zich moeizaam voltrekt. In deze dagen kijkt de wereld weer naar Mississippi. Wij vrezen dat ve len ginds van dit feit niet onder de indruk zijn. Zij hebben er hun eigen kortzichtige opvattingen en het onrecht, dat eens in de slavernij zijn uitdrukking vond, zet er zich voort. Nog moet de moord op deze strijders voor gelijkheid naar ras en huids kleur worden berecht. Het wordt iets van een waardemeter. Mississippi komt nu zelf te staan voor een be oordeling De waarheid gebiedt ons te bekennen dat onze verwachtingen niet hoog zijn gespannen. Maar moe ten geweten en rechtsbesef niet eens winnen? Volk en verdediging SOESTDIJK Gisteren installeerde prins Bernhard op paleis Soestdijk het curatorium van de stichting Volk en Verdediging, waarvan mij regent is. De stichting wil stimulerend en oriën terend optreden bij het tot stand bren gen van contacten tussen volk en krijgs macht. VOLAUTOMATISCHE Beterschap zeiden de douaniers.... Met gehuurde ziekenwagen naar ons land BREDA. Twee Nederlandse smok kelaars zijn erin geslaagd een zwaar gewonde (gearresteerde) collega uit een ziekenhuis in het Belgische Bras se haet te ontvoeren om hem op deze wijze aan de Belgische justiële arm te onttrekken. Tot heden is de vluchteling, de 32- jairige Leo K. uit Breda niet gevonden. Met de gehuurde ziekenauto die de patiënt naar Nederland teruggebracht had men geen moeilijkheden aan de grens. Belgische douaniers wensten zelfs „van harte beterschap". Op 31 oktober reed de smokkelaar Leo K. met een zware vrachtauto vol boter uit Nederland vlak over de Belgische grens toen hem een stopteken werd ge geven, dat hij negeerde. Een auto var de zogenaamde vliegende brigade zette de achtervolging in, maar gry'pen leek vooralsnog onmogeiyk, daar de snelle Belgische wagen door handig man vreren van de smokkelchauffeur niet kon passeren. een gegeven moment liep de zaak fout": in een scherpe bocht by plaatsje Polygoon vloog de vrachtwagen met een grote klap tegen een paal Zwaar gewond werd de chauffeur vanonder de op hem geschoven party boter vandaan gehaald. Sinds ruim een maand lag hij vervol- :ns in het ziekenhuis, waar de bewa king niet scherp genoemd kon worden, omdat de patiënt er erg aan toe was. Maar op een avond toen het ziekenhuis diepe rust was. kwamen twee vrien- i van de smokkelaar, schoven een HOUSTON. De hertog van Windsor, de voormalige koning Edward Vm van Engeland zal waarschijnlijk maandag in een ziekenhuis worden opgeno men voor een operatie aan een slagader. De beroemde specialist dr. Michael de Bakcy, zal indien nodig, de operatie voor zijn rekening nemen. De 70-jarige hertog zou lijden aan een slagadergezwel. brancard naar binnen en met de patient erop weer naar buiten, waarna de in Nederland gehuurde ziekenauto met zijn last pijlsnel verdween. Enkele uren later de vlucht was juist ontdekt vroeg een beleefde stem door da telefoon om nadere in structies naar de behandeling van de verdwenen patiënt. Bij de Belgische douane schijnt men de hele affaire nogal sportief op te vatten. Uitleve ring van de weer in Nederland ver toevende en ondergedoken smokke laar naar België zit er volgens des kundigen niet in. Steekpartij op Karei Doorman: matroos gearresteerd DEN HELDER De negentien-jarige beroepsmatroos eerste klasse S. van de Karei Doorman is gisteren na aankomst van het vliegkampschip in de thuisha ven Den Helder gearresteerd. De ma troos had op de avond van 29 september, toen de Karei Doorman een informeel bezoek bracht aan Casa Blanca, na een woordenwisseling met medeschepelin- n een stiletto te voorschijn gehaald en het wilde weg om zich heen gestoken. Acht man werden licht gewond voor S. kon worden ontwapend. ,.Ik krijg maar een dubbeltje per wagen en daarom moest ik wel in het groot werken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1