Witte droom BUMA: toevluchtsoord voor componisten Nieuw pand bij 50-jarig bestaan Da-Da-Danskunst van Koert Stuyf in Carré Cijfers wijzen uit: minder werk in bouw Puzzelhoek rnm 35 Kouder Verlanglijstje van K.R.O. n Vercors' Apestuk bleeks een koddig lachertje j WfzWbïfb Aanpassing van G.S.W.-lonen DEN HAAG Minister Veldkamp heelt voor de lonen ingevolge de ge meentelijke sociale werkvoorzieningsre geling voor handarbeiders besloten tol een tweeledige wijziging, per 4 Januar 1965. Het betreft een aanpassing van de lo nen met gemiddeld zes cent per uur ir verband met de loonontwikkeling in 196'' het bedrijfsleven en een gelijktijdige Invoering van een nieuwe bepaling, waar. i mannelijke werknemers van 23 i ouder, die een redelijke prestatie leveren, een bruto inkomen wordt gega randeerd van 95 procent van het gelden de minimum-loon in het bedrijfsleven. Tot dusver was een dergelijke bepa ling niet doorgevoerd wegens de vrees doorkruising van het G.S.W.-loon- stelsel. Door deze loonaanpassing zijn hiertegen echter de aanvankelijke be zwaren opgeheven. Deze wijzigingen staan los van een eventuele loonsverhoging voor 1965, waar over de definitieve beslissing thans nog niet bekend is. PERSONALIA f De 07-jarige J. van Stolk, ambachts heer van Ameide en dijkgraaf van het 'Hoogheemraadschap van Schieland, is in jRotterdam overleden. If Per 1 november is benoemd tot com missaris van gemeentepolitie te Rotter dam B. L. Anema, tot die datum hoofd inspecteur. (Van onze muziekredactie) AMSTERDAM Iedereen, die betrokken is bij een openbare mu ziekuitvoering, krijgt wel eens met de BUMA te maken zeker wan neer op het programma hedendaag se composities staan. De BUMA im mers keurt de gelden, die men voor de auteursrechten moet neerleggen, om deze door te geven aan de com ponist, tekstdichter en uitgever. Ddt .Bureau voor Muziek Auteursrecht" viert zijn vijftigjarig bestaan en naar leiding daarvan heeft de directeur J. van Nus eens verteld hoe de BUMA ontstaan is en wat haar werkzaamheden Vroeger kon een componist totaal geen recht laten gelden op zijn werken er in het eind van de vorige eeuw begon men over het begrip auteursrecht te pra ten. Op de Bemer Conventie werd in 1886 AMSTERDAM Koert Stuyf heeft vier jaar lang de danskunst in jde Verenigde Staten bestudeerd en in de leer gegaan bij Martha Gra ham, Merce Cunningham, Paul Tay lor, dus bij de groep, die uitgaande van de danstaal van Graham een nieuwe expressie van de dans zoekt. Teruggekomen in ons land, hebben hij en zijn vrouw, de Graham-danse- res Ellen Edinoff, opgericht de stich ting Eigentijdse Dans, en zij geven ook les in deze moderne Amerikaanse bewegingskunst aan ballet- en pan- tomimegroepen. Natuurlijk wilden zij graag eens tonen wat zij met deze nieuwe bewegingstaal kunnen uitrichten en zo gaven zij gister- DEN HAAG In november Is de ge registreerde arbeidsreserve van mannen 21.500 tot 25.800 gestegen. Het aantal werkloze mannen steeg met 3800 tot voor het seizoen gecorrigeerde cij m de geregistreerde arbeidsreserve steeg met 1000 en bedroeg aan het eind an de verslagmaand 27.000. Het aantal openstaande aanvragen mannelijk personeel verminderde met 5900 tot 84.200. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve komt voornamelijk voor re kening van de beroepsgroepen bouw, landbouw en losse arbeiders en is het grootste deel een gevolg van »ensinvloeden en in de bouw mede van het huidige bouwbeleid dat er op ge richt is de grote spanning op de bouw markt, die in voorgaande Jaren was ont- i, weg te nemen. Voorts worden ge leidelijk de gevolgen merkbaar van 1962 onder controle brengen van de ongesubsidieerde woningbouw. Deze ontwikkeling in de bouwnijver heid heeft ook een zekere weerslag gehad op de werkloosheid bij de metaalarbei ders, zoals constructiewerkers, loodgie ters en elektriciens. Kruiswoord-puzzel 3 r "s r ■ris 'ir J Is w 3" W -P- 2 ,1b 23 I2i r-» iP- 0 31 i; r- f- Horizontaal. 1. verzachtend middel, 10. 1 aandoenlijk, 12. emeritus <afk), 14. klei ne rozijn zonder pit, 15. volksnaam voor de kauw, 16. tussenz^tsel, 18. Boomloot, 19. oude benaming voor liter, 10. ge meente in N. Brabant, 22. rangtelwoord, 24. onderaardse ruimte, 25. voorgeschre ven kerkgebruik, 26. uitslag op metalen, 28. stengel. 29. voorvoegsel, 30. bedor- ven, 32, jongensnaam, 33. assistant en- fineer (afk), 34. jongensnaam, 36. lid woord (Fr), 37. zekere drank, 39. ge- 4. vruchten, 5. iemand de achting ge ven welke hem toekomt, 5. interest, 7. voorvoegsel, 8. na dato (afk) 23. bolrond vruchtje (spreektai wijze, 28. stengel, 31. ridderteken, 34. voertuig, 35. meisjesnaam, 37. dam langs •en water, 38. muzieknoot deur. 3. rekel-beta. 4. le-solo-aha. 5. ant- *et-Bea. 6. gaar-neo-gr. 7. e.p.-pos-raad 8. riem-ei-sap. 9. os-lekkilo. Vertikaal. A. Berlage r.o. 2 opeen- Apis. 3. rok-stapel. 4. s.s.-Eos-Rome. 5. Tollens-e.k 6 ed-boter-ik 7. lc-ea-boa-si 8. iMb.afwl 8- wa.aprd-Po. avond in het Amsterdamse Carré een voorstelling, die „Dans 84" genoemd was Het programma bestond uit vier choreo grafieën van Koert Stuyf Stuyfs groep meewerkte en twee Rudi van Dantzig. waaraan leden vai Nationaal Ballet meewerkten. Niets nieuws bij het optreden van Merce Cun ningham en zijn groep hebben wij deze nieuwe methode en expressie al kennis gemaakt en Koert Stuyf beweegt zich op hetzelfde terrein. In zijn choreo grafie ziet men dus dezelfde lichaams kronkelingen, hetzelfde slangachtige ge- kruip over de grond, hetzelfde lange be wegingsloze stilstaan w— dezelfde enorme ernst. En wat wij toen over Merce Cun ningham schreven, zouden wij hier kun- herhalen. Het is als een stamelen, soort da-da van de dans of als de gangbare terminologie wil bezi gen het is het absurdisme van de dans. Alweer w\j kunnen ons best voor stellen, dat de dansers de vaste klas sieke bewegingsscala grondig beu zijn en naar andere expressiemogelijkheden zoeken. Martha Graham biedt zo'n uit toep door de oxide „eocpressie-dans" uit te bouwen en haar leerlingen zijn dus bezig voort te gaan. De vraag is, of deze weg niet doodloopt en toch niet omgebogen dient te worden naar de klassieke danstaal. Wij hadden het gevoel, dat Koert Stuyf al op het doodlopende stuk zich bevindt, te oordelen naar wat wij zagen in „A person of the place" (op elektronische muziek van Peter Schat, „Two of yester years" (op muziek soms op 10? var Anton Webern), waarin het New Yorkse mopje werd uitgehaald op de muziek eerst stil te staan en pas bij de herhaling met de beweging te beginnen, alsook in „WithIn pale silence" (op „Circles" Berio) en „Reflections on pale silence" (op muziek van Stockhausen). Het viel op, dat Ellen Edinoff over een sterkere expressiviteit en een sterkere toneelper soonlijkheid beschikt dan Koert Stuyf: een sierlijk figuurtje met een mooie na tuurlijke beweging. Smeltprocei Rudi van Dantilg's werk poogt de twee stfjlen te versmelten en dat lukte hem nog niet zo erg best noch In „Ombres' muziek van Ton de Leeuw, noch ln „Een Finse auto" (op Dansen uit Het Labyrinth van Peter Schat)Maar hU kan groepen In de ruimte plaatsen en tegen elkaar uitspelen, hU kan een dramatische spanning te weeg brengen, al zijn ook bij hem de bewegingen nog niet even duide lijk geordend. Er werd in Carré veel geapplaudisseerd door een opvallend groot publiek. Het avantgardisme is zeker „ln". Overigens was de geluidsweergave ronduit slecht Dra. H. E. Kokee—van den Berge. het recht van de auteur vastgelegd, maar het heeft tot 1912 geduurd voordat ons land zich bij de Bemer Conventie aan sloot. In dit verband kwam toen ook een Nederlandse auteurswet tot stand. In 1913 richtte vervolgens het Genoot schap van Nederlandse Componisten (door Jan van Gilse in 1911 gesticht) een bureau op om deze auteurswet inde prak- c te realiseren. En toen in 1914 de wet werking kwam, kon vanaf dit Jaar het auteursrecht geheven worden, waarbij de minister van justitie aan de BUMA toe stond voor de componisten op te treden. Maar pas in 1933 kreeg de BUMA als enige het recht tot het verlenen van be- middeling inzake muziekauteursreoht En hoe de BUMA in de 50 jaar ge groeid is. bewijst misschien het beste de vergelijking van haar inkomsten: in 1914 bedroegen deze nog geen 10.000 gulden en op het ogenblik incasseert de BUMA 6 miljoen per jaar.' W ereldrepertoire Bij BUMA kan iedere componist, tekst dichter en muziekuitgever zich aanslui- dat zijn er nu 3500. De aangeslo tene draagt de uitvoeringsauteursrechten al zijn werken ter exploitatie aan BUMA over in zgn. fiducialr eigendom. Enerzijds kan BUMA er aldus voor zor gen, dat via een centraal incassosysteem de auteursrechthebbenden aan hun trek ken komen, anderzijds is het voor de muziekgebruikers een groot gemak, dat zij thans by één instantie terecht kunnen de toestemming te verkrUgen tot het een geheel wereldrepertoire. Inderdaad bezit BUMA de exploita tie van een geheel wereldrepertoire. In bijna alle landen bestaan n.l- orga nisaties van gelijke aard en met bijna al die organisaties heeft BUMA contract, dat inhoudt, dat de organisa ties wederkerig eikaars repertoire het eigen gebied exploiteren. Omdat bijna iedere componist of tekstdichter wel bij de een of andere organisatie is aangesloten, bezit BUMA via deze contracten het zo goed als volledige beschermde wereldrepertoire. Een mu- ziekgebruiker, die muziek van een nog levende of nog geen 50 jaar geleden overleden componist tot uitvoering wil laten brengen zal zich dus altijd tot BUMA hebben te wenden om de vereiste toesemming te verkrijgen. Tegen betaling van een bepaald tarief, dat afhangt van de soort uitvoering van enige uiterlijke omstandigheden, krygt de muziekuitgever het recht te put ten uit het volledige repertoire. De BUMA verdeelt de binnengekomen Gistermiddag arriveerde op doorreis de moeder van wijlen president Kennedy even op de luchthaven Schiphol. Speciaal ten behove van de pers verliet mevr. Kennedy korte tijd het toestel om zich in de VJ.P.-kamer te laten fotograferen. geklen (6 miljoen per jaar» volgens een heel nauwkeurig uitgewerkt systeem onder de componisten, tekstdichters, ar rangeurs en uitgevers, uiteraard na af trekking van de kosten en bijdragen aan sociale en culturele fondsen. Een goede controle op de naleving van het auteursrecht wordt ook verricht en sommige BUM A-controleurs hebben zelfs politie-bevoegdheid om proces verbaal op te maken. Per jaar komen toch nog een 300 360 bekeuringen voor! Vol trots wees mx. J. van Nus op het spiksplinter nieuwe gebouw van BUMA, dat aan de Marius Bauerstraat te Amsterdam staat. De BUMA wa het oude kantoor aan de Herengracht gegroeid en nu zit ze met haar twee terorganisaties, de STEMRA (die zich bezighoudt met het mechanische repro ductierecht) en de SEBA (die gaat over het recht om toneelstukken op te voeren) ln één groot en ruim gebouw, mooi ver sierd met wandschilderingen en mozaiek. Op dinsdagmiddag 15 december ver richt de minister van justitie de officiële opening van het gebouw en 's avonds is er een feestconcert in het Concertgebouw, waar het Nederlands Kamerkoor werken van Nederlandse componisten zingt daarna het Metropole Orkest een cert van lichte muziek geeft. Hiervoor heeft de BUMA compositie-opdrachten verstrekt o.a. aan Pi Soheffer, Boy Edgar, J. Brookhouse en aan Guus Jansen. Op woensdagochtend 16 december heeft academische zitting in het nieuwe gebouw plaats, waarin het begrip creativiteit in zijn verschillende aspecten zal worden belicht door prof, dr. J. M. M. Aler (Ne derland), Georges Auric (Frankrijk), An- dré Chamson (Frankryk) en prof. J. Ro man In garden (Polen). Lengte kraamverzorgsters Vreemde discussie in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) Heeft de staatssecretaris kennis ge nomen van het onderzoek naar lengte en gewicht van de leerling-kraamver zorgsters van 18 tot en met 24 jaar in Noordbrabant en Limburg? Heeft de staatssecretaris er kennis van genomen, dat de gemiddelde lengte van de Bra bantse leerling-kraamverzorgsters van 18 tot en met 24 jaar uit de kleine ge zinnen statistisch significant hoger is dan die uit de grote gezinnen? Kan de staatssecretaris hiervoor een verklaring geven en geeft hem deze eventuele klaring aanleiding tot het treffen van maatregelen? Deze curieuze vragen stelde het Twee de-Kamerlid. de Rotterdamse huisarts dr. J. H. Lamberts (soc.) in de Kamerverga dering van gistermiddag aan de staats secretaris van volksgezondheid, dr. Bar- tels. Deze gaf ten dele een bevestigend antwoord, maar wilde de oorzaak van het verschil niet alleen in de voeding, maar ook ln het gebrek aan nachtrust ln de grote gezinnen zoeken. Overigens vond hij het verschil zeker niet signifi cant. Nadat de consulente Kamervoorzitter Van Thiel had gevraagd of nog iemand een nadere vraag wilde stellen, over gewicht en lengte van Kamervoor zitters", gaf dr. Lamberts een serieuze uiteenzetting over ontbijt en schoolmelk- voorzlenlng. De liberale mej. Ten Broecke Hoekstra verklaarde daarop, dat ze niet graag de Kamerleden de kost zou willen geven die nooit ontbijten. Staatssecretaris Bartels sloot de vreemde discussie met de opmerking, dat de voedingstoestand van het Nederlandse kind redelijk is en dat er alleen ln tal van gevallen sprake is van een onevenwichtige toediening van de voeding. De verantwoordelijkheid voor de voeding van het kind berust primair bij de ouders. Op een driesprong in Fijnaart is gis teren de 58-jarige (oud-directeur van dert om het leven gekomenetaoinrsdlu het gasbedrijf), D. Moon, uit Klundert het leven gekomen, e man is op de driesprong met zijn bromfiets onder een van rechts komende vrachtwagen gekomen, mogelijk na een slip. De bestuurder van de vrachtwagen. J. W. uit Oudenbosch, was niet in het be an een hiervoor vereist rijbewijs en kwam links door de bocht. Commentaar Niets aan de hand Op hun langzamerhand bekend gewor den. wüze hebben reaisseur Kees WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 DE BILT Een nieuwe storm- j depressie trok in de nacht van dinsdag J op woensdag ten noorden van Schot- 5 land naar de kust van Noorwegen. De luchtdruk in het centrum daalde tot S ongeveer 960 mb. Aangezien de lucht- 5 druk by de Alpen nog bijna 1035 mb 5 bedraagt werden de luchtdrukverschil- 5 len in onze omgeving groot en voerden 5 ^ievlaa J JLfT h stormachtige winden zachte lucht aan, de lxand M die diep in Europa doordringt. Het S Men kre< koufront van de depressie, dat woens- 5 opmerkelijks te horen in deze overigens dagochtend de Ierse Zee bereikte zal 5 wel gezellig opgezette uitzendingweer vanavond het gehele land passeren. 5 compleet met statistische gegevens, het Daarna stroomt met een naar west rui- 5 u J mende wind koudere oceaanlucht bin- nen. Deze is onstabiel zodat er naast g opklaringen ook enkele buien zullen 5 voorkomen. De windkracht neemt 5 vooral boven land af. Aam zee zal de 5 wind later mogelijk weer iets aanwak- 5 den wijze hebben regisseur Kees van Langeraad en presentator Nico van Vliet de kijkers gisteravond in het NCRV-televisieprogramma duidelijk Nederland niets aan het huishoudgeld". Men kreeg HILVERSUM In het programma blad van de KRO dat deze week zal verschijnen wordt nog eens een hoofd artikel gewijd aan het huidige en toe komstige omroepbeleid. Daarin wordt o.m. gezegd: ..Belang rijk is nu, dat de geplaagde minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen een verstandig en politiek haalbaar reclame-systeem voorstelt en een open bestel ontwerpt, waarin de beschikbare zendtijd op eerlijke wijze, dwz. op voor alle zendgemachtigden gelijkelijk geldende voorwaarden, wordt verdeeld. pas-gehouden opinieonderzoek eidophor in de zaal. Men was nu eens niet in een studio, maar in een Utrechts warenhuis samengekomen om alle as pecten van het uitgeven van huishoud geld te behandelen. HPÜ-JPP Voorgelicht door deskundigen keren. Op de oceaan handhaaft zich zaal of via het reuzenscherm kon men de komende dagen nog een westcircu- -u* nbHwithiw latie. Hierin wordt ten zuiden van 5 New Foundland een volgende storing 5 opgenomen. in elk geval weten dat er in Nederland 32 procent van het gezinsinkomen wordt besteed aan voeding en dranken, dat reclame voor buitenlandse voedingspro- dukten tegemoet komt aan een behoef- ZON EN MAAN j» te, deze op tafel te zetten in een tijd van reizen, dat in advertenties niet wer kelijk op erotiek wordt gespeculeerd en de consument cadeautjes bij artike- Zaterdag 12 december: eerste kwartier. Ien heus n^t zeif betaalt (volgens de fabrikant). Dat de Nederlandse huis- HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 december: 6.45 v.m.; 19.07 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I Temper. Station Weero- getteldh. lil! itó Twcnthe gh. bew Eindhoven zw. bew Zd.-Limb. 1. bew. Helsinki gh. bew. Stockh. zw. bew. Kopenh. 1. regen Aberdeen onbew. Londen regenbui Amsterdam regen Brussel zw. bew Luxemburg h. bew. Parijs onbew. Bordeaux onbew. Grenoble mist Athene Madrid"1' Mallorca Lissabon over het geheel niet houdt postorders en afbetalingssystemen was geen nieuws en dat het op de markt en in een warenhuis gezelliger winkelen is dan in een zelfbedieningszaak, die weer andere voordelen biedt, evenmin. Een van de aardigste onderdelen van het programma was de wijze waarop het gezelschap Utrechtse huisvrouwen reageerde: belangstellend maar met verstand, zich niet latende overbluffen door krasse uitspraken en stevig op haar stuk staande als het eigen overtuiging en inzichten betrof. Op Nederland 2 zonden de protes- antse kerkelijke zendorganisaties de Amerikaanse film "Jesaja en Marx" uit. 0.1 Men kon luisteren naar een scherp ge- 03 5 steld debat waarin twee gefundeerde 2 5 "profetische'' levensbeschouwingen te- s genover elkaar werden geplaatst: het 1 geloof in God en Zijn leidinng in de we- 2 reld en het geloof in de menselijke ar- 5 beid en de eccmomie als basis van het 0 S leven. Zonder dat er iets werd af a laan 1 t aan de waardigheid van Marx a's den- 0.2 Jeer en in een zeer hoffelijke discussie 9 werd toch de volheid van Jesaja's ge- 0 5 loof en zijn profetieën klaar aangetoond. j 5 Het merkwaardige van deze film was, j dat er openlijk geen partij werd gekozen 0-2 5 tussen geloof in God en geloof in de 5 metis: de tussenpersoon die dit gesprek 0 5 had gewenst ter verlichting van zijn 0 5 vrees voor de dood kreeg geen enkel 0 J houvast. Men kan dit zowel zwakte als 5 kracht van de uitzending noemen. De 0 hoogstaande film op zichzelf gaf daar- 0 J over te denken en hopelijk ook te spre- 0 5 ken. Geen toewijzing van zendtijd voor een volwaardig programma op basis van ministerieel welbehagen. Wel toewij zing op grond van de democratische maatstaf van het getal Geen aantasting van het systeem, waarin onafhankelijke particuliere or ganisaties in vrijheid en zonder staats- bevoogding hun programma's kunnen brengen. Wel duidelijke nieuwe richt lijnen voor een goede coördinatie in het belang van een zo goed mogelijk totaal-programma. Geen verarming door een geruisloze „sanering" van de vrije omroepen naar een eenheidsomroep met daarnaast en kele kleine, sectarische en tegelijk machteloze levensbeschouwelijke groep, jes. Wel redeiyk-ruime porties geza- melijke programma's. Zal dat allemaal lukken? wordt aan het einde van het artikel gevraagd en het antwoord van de KRO daarop luidt: „Zonder twijfel, als de regering bereid is een ruime meerderheid haar ztai te Paulus' reizen in televisiereeks HILVERSUM De KRO zal op de avond van dinsdag 15 december as. be ginnen met de vertoning van een door het RKK aangekochte Amerikaanse te levisieserie over de ideeën en de reizen van de apostel Paulas. De reeks is ge titeld „Paulus achterna" en de eerste aflevering heet „De weg naar Damas- De tochten, welke Paulus maakte door Klein-Azië zijn onder leiding van de regisseur Miohael Aldridge opnieuw gemaakt door een televisieploeg. In to taal bezocht dit team zeven landen: Jordanië, Israël, Syrië, Cyprus, Turkije, Griekenland en Macedonië. De serie gaat lopen op Ned. 2. Men kam de eerste aflevering zien tussen 10.10 en 10.35 uur op 15 december, de tweede op dinsdag 19 januari 1965. De Nederlandse teksten worden gesproken door Wira van de Heuvel en Ed Bauer. «anawoRtf DEN HAAG Het stuk „Zoo op de menslievende moordenaars Vercors", dat Nieuw Rotterdams To neel gisteravond naar de Kon. Schouwburg bracht, mag men met recht „schrijvers apestuk noemen. Het handelt namelijk over de Paran- thropus Erectus. kortweg de Tropie ge noemd. die door een expeditie NieuwGuinea is ontdekt. Enkele exe plaren zijn tot nadere bestudering m gebracht. Het.gaat nu om de vraag: de Tropie nog een aap of reeds een De beantwoording van de vraag heeft vérstrekkende economische gevol gen, immers als zij als mens worden beschouwd mogen zij niet als onbetaal de werkkrachten gebruikt worden (de Tropies zijn namelijk vaardig en kunnen werkzaamheden aanleren). Om het probleem nog klemmender te stellen heeft een journalist via kunstma tige inseminatie bij een der wijfjes een kind verwekt en het daarna met strychnine gedood. Heeft hij nu e menselijk wezen gedood of een dier? De rechter moet de beslissing geven, e man ontdekt twee belangrijke zak ken. Ten eerste dat het rechtboek ten aanzien van de mens wel kwaliteitsom schrijvingen geeft, maar geen begrips ik overhandig hem het album. Aandachtig be kijkt hy de foto's. „Typisch", zegt hij nadenkend. „Ik zou ge zworen hebben dat je een witte bruid was. Ik meende dat je een vrouw was die haar hele le ven gedroomd had van witte zijde en gaas, of hoe noem je dat spul?" „Tule". „Ja, precies., tule". Mijn hart hamert. Een beetje spottend zeg ik: „Je ziet, een vrouw is nooit te peilen, hè?" „Nee. Mijn vermeende mensenkennis krijgt een enorme knauw". Ik voel de neiging om naar boven te hollen en mijn duizendmaal gedroomde droom voor hem uit te spreiden: je bent een ras-psycholoog. David Aksberg, heb je deze voor je gezien? Onbeweeglijk sta ik achter hem en kijk over zijn schouders mee. „Hei, wie is dat vrolijke mevrouwtje?" „Hoe weet je dat ze vrolijk is?" vraag ik verbaasd. „Ha, ik kom weer in evenwicht. Moet je eens naar haar mondhoeken kijken. Hier, en deze fo to, ze lacht met heel haar wezen". „Voel je niets voor studie in psychologie?" vraag ik in alle ernst. „Het is een beetje een hobby van me", geeft hij toe. Hij legt het album op tafel. „Maar je ziet hoe gemakkelijk ik falen kan. Waarom deed je het niet, Wies, of is dat een al te on bescheiden vraag?" „Och," zeg ik, „het is helemaal niet prak tisch". „Als je me probeert te vertellen dat Je het daarom liet, krijg ik weer een knauw". „Goed dan", zeg ik rustig, „ik had er ande re redenen voor. Zal ik nu nog een kop koffi» voor je inschenken?" „Graag.!" Hij kijkt me aan van achter z'n hel dere brilleglazen. „Je hoeft niet bang te zijn dat ik je verder zal uithoren, Wies. Daar ben ik nu net weer niet brutaal genoeg voor". „Ik geloof niet dat dat nodig is." zeg ik nog al koeltjes. „Je weet het, hè?" Hij krijgt zowaar een kleur, en hapert even. door Heieen van Batenburg Hü komt me achterna als ik bil het gasiornuis de melk sta te warmen. „Het spijt me verschrikkelijk dat ik erover begonnen ben. Ik hoop niet dat je er eeuwig boos over blijft." „Laten we er maar niet meer over praten". Het is goed dat David nu gauw weg moet, want we kunnen de juiste toon niet meer vin den. Ik ben helemaal niet boos op hem. Alleen maar triest en leeg en verdrietig. Ik zou zo graag de liefste zijn. Het is een zin die zomaar uit mijn gedachten te voorschijn komt. Er zit een verrukkelijk ritme in. Als ik dichter was Ik zou zo graag de liefste zijn. Van wie? Van Hans? Ik weet het niet meer, ik weet werkelijk niet waar deze zin vandaan komt. maar ik dacht er niet bij aan Bert „Ik zou graag nog eens een keer bi) Jullie binnenwaaien. Maar als je het liever niet hebt, zul je het dan eerlijk zeggen?" vraagt David. Ik kijk in zijn leuke bruine ogen, die vol maakt ernstig staan. Datzelfde gevoel van ka meraadschap van vanmiddag toen hij binnen kwam, stroomt dooor me heen. „Je moet heel dikwijls komen", zeg lk, „*o vaak als je zin hebt. Zondags of doordeweeks, ik zal het even heerlijk vinden als Hans". Ik kijk hem nog even na als hij vlug naar de bus halte loopt. Een kleine man met een bril op en een zwarte tas in zijn hand. Plotseling heb ik het gevoel dat ik hem alles had moeten vertel len. Ik weet niet wat me wakker gemaakt heeft. maar ik zie meteen dat het Licht beneden in de gang brandt. Ingespannen tuur ik op mijn hor loge. Tien over tweeën, geloof ik. Zou Hans er al lang zijn? Waarom blijft hij beneden? eens schiet me het kopje koffie van David binnen. Zou Hans er werkelijk trek in hebben? Voor ik nog helemaal wakker ben, sta ik naast mijn bed, zoek in het donker naar mijn duster en wandel geruisloos op mijn moccasins naar beneden. Hans schrikt even. De kamerdeur kraakt ook zo. „Wies! Heb ik je wakker gemaakt?" „Is het goed gegaan? Wat is het?" „Een meisje". Ik kijk naar de lange toren as aan zijn sigaret en zie hoe zijn hand een beetje beeft. „Het was zeker een erg zware bevalling?" Hij knikt. „Het zag er eerst niet zo gunstig uit. maar het is allemaal weer goed gegaan". Hij neemt met een lusteloos gebaar de krant van het tafeltje en spreidt hem wijd voor zich uit Ik sta daar nog een beetje slaapdronken en verbaasd bij de kamerdeur, en zou het liefest maar weer rechtsomkeert naar boven gaan en mijn warme bed in duiken. Maar om de een of andere reden loop ik toch naar de keuken. Ter wijl de melk op het vuur staat, snijd ik een dik ke plak cake voor ieder. Misschien heeft Hans niet de minste behoefte aan een kop koffie. Wie weet is alleen David zo dwaas. Ik vind het plot seling zo overdreven en aanstellerig. Hij kijkt even over zijn krant heen als ik de koffie voor hem neerzet. „Het is erg lief van je, zo voor me te zor gen". Hij zegt het als tegen een kind dat wel een pluimpje verdiend heeft. Waarom ik zo lang daar op de bank blijf zit ten, begrijp ik zelf later niet meer. Het is koud in de kamer en ik bijt iedere keer op mijn vinger om te verhinderen dat ik ga geeuwen. Hans zijn koffie staat er nog. Er is niets an ders van hem te zien dan zijn broekspijpen en een paar handen die de krant omklemmen. Ik word wakker als hij mij al opgetild heeft. Klaar wakker ineens. „Hans, ik kan zelf wel (wordt vervolgd) bepaling (en derhalve niet verder g brengt). Ten tweede dat ieder menselijk g wezen amuletten, althans resten van amu- g letten draagt, maar de Tropies niet. 5 De deskundigen kunnen evenmin uit- 5 komst geven want al gun definitief van de mens schieten tekort, waar het de Tropies betreft De jury beslist ten slot- te dat de Tropies mensen zijn, omdat zij g opstandig zijn. In feite brengt Ver cords een oud filo- melijk tussen Aristoteles en Plato: de le ontwikkelde het begrip vanuit zijn g kenmerken; de 2e leidde de kenmerken g ken; de tweedee leidde de kenmerken g af uit het begrip dat van te voren en 5 in alle eeuwigheid reeds vaststond. In 5 casu is het debat eenzijdig, want Plato komt niet aan het woord, of het moest S bij monde van het rechtboek zijn dat S het begrip mens als bekend veronder- i stelt. Wel komt een derde partij uit de klassieke filosofie aan het woord en wel die der Sofisten. De journalist na- melijk komt met een sofisme als oplos- g sing aandragen: de mens beslist wie g mens mag heten, (hetgeen juist te be- 5 wijzen was). Vercors is geen Socrates. Anders zou hij alle partijen wel te lijf zijn gegaan. Toch schijnt hij (gezien enkele afdwalin- S gen naar het moderne stokpaardje der rassendiscriminatie) zijn bedoelingen g heel, heel ernstig te nemen. Dit verhin- g dert toch niet dat zijn stuk een koddig g lachertje werd en zo ook over de plan- 5 ken kwam. Trouwens het is alleen als 5 lachertje genietbaar; de ernstige be- S doelingen van Vercors kan men rustig laten voor wat ze zijn. Wat de bedoelingen van de regie S van Robert de Vries nu precies wa- 5 ren is ook niet helemaal duidelijk g (toch a.u.b. geen „getuigend" toneel?), g Ook die bedoelingen kan men laten rus- 5 ten. Het resultaat was in ieder geval J uiterst komisch, tenminste als men ge- voel heeft voor het koddige in het ac- teren. Dan viel er zelfs veel om zich in S verkneukelen. Die allerzotste pater Dillighan van 5 Steye van Brandenberg bij voorbeeld g in het koddige een ware toprol. Of 5 de twee Duitse proffen Kreps en 5 Knaalsch van de gebroeders Pieter en Luc Lutz. Of de Albert Schweitzerach- tige prof. Greame van Adolf Rijkens. Heus de coryfeeën van de Utrechtse universiteit van zo'n 30 jaar geleden kwamen me weer voor de geest. En zo 5 an men verder gaan. Het stuk is toneeltechnisch knap in elkaar gezet, met leuke hakken op En- 5 gelsen en Amerikanen. Het decor van Wim Vesseur maakte eer een danige vaart mogelijk, ter- wijl de muziek van Dick Broekarts 5 goed knots was en net iets te luid S door de zaal schetterde om serieus ge- 5 nomen te worden, hoewel van tyd tot tijd de „kostelijke" tekst erdoor onver- 5 staanbaar werd. De vertaling van Adriaan Morriën zal wel goed zijn ge- weest Eén ding is me wel duidelijk: Ver- S cors moet men als grappenmaker wel serieus nemen: als denker niet en toch 5 heb ik het idee dat hij juist dit laat- 5 ste zo bijzonder graag zou willen. Zo 5 heeft iedereen zijn wensdromen. Ev. Grolle. weerp raatje 19.10 Radiokrant 19.30 Muziek van Het Leger des Heils igr) 19.43 Op de man af. praatje 19.50 Marsmuziek (gr) 19.55 Nederland—Engeland jubileumwedstrijd van de "5-jarige KNVB 21.45 Marsmuziek (gr) 21.50 Zestig jaar vakbeweging voor de Chr Ambtenaren: reportage van de ju- ders: Interview n 1 Luther King 3.45 Orgelmuziek (gr) 23.55—24.00 Nituw Hilversum n, 298 m. 19.00 Voor de kin deren 19.10 Stereo fonische uitzending: Meisjeskoor met piano 19 30 Artistieke staalkaart 20 00 Nieuws 20.05 Stereofonische uitzending; Dansorkest en zaongaollsten 20.40 Lichte orkestmuziek (gr) 21.00 Dit Is uw lfeven 22.00 Stereofonische uitzending: 3.15 Jazzmagazine 23.55—24.00 Nieuws v«n«veii4 Televisie. Nederland I. AVRO: 19.30 Dick van Dyke Show. NTS: 20.00 Journaal AVRO2030 Sportpaoorama 20.50 AVRO'J Televizier 21.05 De Verdedigers, TV-fllm. NTS: 21.55 Spiegelschrift, film 22.30—2235 Journaal. (AVRO: 22.15—22.30 Mackintosh; muzikaal programma). Nederland n. NTS: 20.00 Nieuws ln het kort. KRO: 20 Oi Theater '64 20 30 Onze TV-NOORDZEE 1830 uur: Beaver knapt het op: Het spaarvarken; 18.59 uur: Popeye; 19 07 uur: Jazz Noordzee. Short Roger and his Giants 19.25 uur: Star for Today; Koers Noord- West; pauze; 22.00 uur; The Saint: Mijn naam is Lucky; 23.00 uur: einde. Programma voor morgen Hilversum I 402 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 Het levende Woord 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen 8.00 Nieuws 8.15 Voor de jeugd 830 Ouverture (ver volg) 8.50 Voor de hulsvrouw 9.35 Wa terstanden 9.40 Schoolradio 10.00 Klass en moderne orkestwerken (gr) 11.00 Voor c zieken. VPRO -- - - 12.15 Leven oi 12.30 Meded V: 14.15 Operette- t componisten 16.00 Uadaren Bijbeloverdenking 16.30 Lichte orkestmu ziek (opn) 17.00 Voor de jeugd 1730 Frans Meisjeskoor met orkestbegeleiding (gr) 17.45 Pianospel igr) 17 55 Sportrubriek 18 10 iziek met ritmische begelei- HUvi j n .298 m. AVRO: 7.00 Nie 7 10 Ochtendgym 730 Lichte gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.0o Nieuws 8.15 Lichte gram 8.50 Ochtendgym 9.00 De groenteman 9.05 Klass gewijde muziek (gri 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10.50 Voor de kleuters 11.00 Nieuws 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje 11.15 Stereofonische uitzending; Fagot en piano 11.40 Gitaarspel: Spaans-Mexicaanse gitaar- werkjes (gr) 12 00 Metropole-orkest- anus muziek 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Dansorkest en zangsolisten 13.00 Nieuws 13.15 Medede lingen eventueel actueel of gram 1335 Beursberichten 13.30 Nederdands Kopeor- kes'amus muziek 14.00 Stereofonische uit- zendine: Altviool en piano: klass muziek 1430 Is de Nederlandse Koopvaardij een zorgenkind?, reportage 14 55 Berlijns Fil harmonisch orkest: Weense muziek (gr) 1530 Radiokamerorkest: moderne muziek 16.00 Nieuws 16.02 Voordracht 16.20 Popu laire gram 17.00 Minjon 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie Luistert naar De Stem van de VVd 18.30 Lichte orkesmtuzlek en zang-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7