Cheddie lagan heeft geen meerderheid Vijf broertjes bij een brand omgekomen HUNTER, mèt en zonder filterecht een lekkere Amerikaan r Pisani begrijpt niet dat Duitse boeren aarzelen Schroder poogt Italië te winnen voor M.L.F. Ierse suggestie inzake China als VN-lid Medewerkers van Peron ongewenst in Paraguay Tegemoet komen aan anderen Missionarissen schuld van onlusten in Soedan SS er Lucas terug naar Auschwitz Koningin besprak foto-incident met betrokkenen hi een &an£e hij. Gemiddelde lengte WOENSDAG 9 DECEMBER 1961 GEORGETOWN (Brits Guyana). Premier Cheddie Jagan heeft een neder laag geleden in zijn poging om in Brits Guyana aan het bewind te blijven, aldus meldt Ass. Press. Gisteravond laat bleek, dat Jagan in 80 van de 35 kiesdistricten die 91 procent van het hele kiezersvolk vertegenwoor digen, een aantal stemmen heeft verkre gen, dat net niet voldoende is om de meerderheid in de wetgevende vergade ring te behouden. Dit betekent dat een meerderheidscoalitie. bestaande uit het Nationale volkscongres van de socialist Forbes Burnham en het ultra-conserva tieve Verenigde front van de industrieel Peter Daguiar overeenstemming zal moe ten bereiken over het premierschap. Volgens de uitslagen heeft Jagans Pro- Ïressieve volkspartij 103.222 stemmen ge regen tegen de partij van Burnham 87.448 en het Verenigd Front 20.846. SCHOMBERG, (Canada) Vijf broer tjes zijn gisteren te Schomberg omge komen by een brand in een oude boerde rij. De kinderen sliepen op de bovenste verdieping van het gebouw van twee verdiepingen. Hun ouders, die met nog een kind op de beneden verdieping sliepen, konden zich in veiligheid stellen. De vader ren de naar boven en wist twee kinderen uit de vlammenzee te halen. Inkomen wordt zelfs hoger BRUSSEL. De eerste ronde van de „landbouwmarathon" van de minis terraad van de gemeenschap is giste ren geëindigd zonder dat er enige toe nadering is gekomen tussen de zes inzake de belangrijkste vraagstukken van een gemeenschappelijke graan prijs. De standpunten over datum van invoering, hoogte van schadeloosstel ling aan de boeren die hun inkomens zien verminderen en de gemeenschap pelijke financiering van het graanbe leid zijn wederom toegelicht zonder dat een akkoord werd bereikt. De Franse minister van landbouw Pisani vond het maar vreemd dat de Duitse boeren aarzelen de eenma king van de graanprijs te aanvaar den. Hij zei te hebben begrepen dat deze boeren er op vooruit zullen gaan. Want naast de EEG-vergoe- ding wil de Duitse regering ook nog eens 1,1 miljard mark per jaar bij dragen voor de „armlastige" boe ren. „Ik verzeker u dat de Franse boeren zich geen minuut zouden be denken", aldus Pisani. Hij schatte dat het inkomen van de Duitse boer met 3.000 DM zou worden verhoogd. MOEILIJK Een van de weinige winstpunten van het debat was te danken aan minister Biesheuvel, die het Bonn duidelijk wist te maken, dat de kwes tie van de compensatie voor de Duitse graanproducenten „heel moeilijk" ligt. In het plan-Mansholt voor de eenma king van de graanprijs wordt voorge steld de producenten die als gevolg daarvan minder voor hun oogst krij gen. gemeenschappelijk schadeloos te In de praktijk zou dit neerkomen op een door de zes EEG-landen gezamen lijk te verlenen steun van 560 miljoen mark per jaar, met een aflopend ka- Duits-Italiaans overleg ROME/WASHINGTON De Westduitse minister van buiten landse zaken, Schroder, heeft gis teren met zijn Italiaanse ambtge noot, Saragat, besprekingen ge voerd over eventuele Italiaanse steun voor de oprichting van de multilaterale kernmacht voor de NAVO. In een gemeenschappelijk commu niqué dat na het overleg werd uitge geven, heette het dat de ministers ii het bijzonder waren ingegaan op di Westduitse en Italiaanse voorstellen voor de Europese politieke éénwor ding. In de verklaring wordt met geen woord gerept over Italiaanse steun aar de MLF. Terwijl Schröder in Rome besprekin gen voerde met de Italiaanse regering, confereerde in Washington de Britse pre mier Wilson met president Johnson. Ook hier was de MLF-kwestie hoofdschotel NEW YORK De Ierse minister vï buitenlandse zaken. Aiken, stelde gisteren in de V.N.-Assemblee een regeling voor, waarbij Peking een permanente zetel in de Veiligheidsraad zou krijgen, terwijl Formosa als V.N.-lid zitting in de Alge mene Vergadering zou hebben. De secre taris-generaal der volkerenorganisatie en de vier kernmogendheden in de raad zouden hierover met communistisch- China en nationalistisch-China moeten onderhandelen vóór de zitting der Alge mene Vergadering van volgend jaar. Toenadering Indonesië en Nederland uniek DJAKARTA De huidige ontwikke ling van de Indonesisch-Nederlandse be trekkingen is een voorbeeld van weder zijdse toenadering tussen een Europees en een Aziatisch land, uniek in de we reld van vandaag, aldus jhr. mr. E. O. van Suchtelen. tijdelijk zaakgelastigde van Nederland in Djakarta. Deze betrek kingen hebben zich, sedert het herstel van de diplomatieke banden anderhalf jaar geleden, horizontaal zowel als verti caal sneller en verder ontwikkeld dan was verwacht, terwijl men er zich beide zijden terdege van bewust was er niet overhaast te werk gegaan moest worden. Jhr. Van Suchtelen heeft, z hij, in de acht maanden dat hij r Djakarta verblijft, bij de Indonesische gemeenschap over het algemeen een posi tieve reactie waargenomen ten opzichte van het herstel der betrekkingen met Nederland. De ^rote toeneming van d. Indonesisch-Nedelandse handel in het af gelopen jaar heeft bewezen dat er goed< vooruitzichten zijn. Frankrijk wordt twee dagen stilgelegd PARIJS Bi Frankrijk zal het eco nomische leven aan het eind van deze week bijna 48 uur stil komen te liggen. Het personeel van de gas- en elektri citeitsbedrijven en een gedeelte van het spoorwegpersoneel gaat donderdagavond voor 24 uur in staking, terwijl vrijdag in de staatsbedrijven het werk zal worden neergelegd en het openbare vervoer in de steden tot stilstand komt Ook de ambtenaren zullen 24 staken. In sommige sectoren zal tot zaterdagmiddag niet worden gewerkt. Als gevolg van het ontbreken elektriciteit zullen tal van fabrieken moeten sluiten en zal op kantoren winkels het werk bij het vallen v duisternis moeten worden gestaakt. In Parijs verwacht men een verkeerschaos, daar de metro- en autobusdiensten niet worden uitgevoerd en de verkeerslichten niet zullen werken. De oorzaak van de stakingsgolf wordt gevormd door loongeschillen tussen de regering en de vakbonden. gesprek. Over het verloop van het overleg is echter .niets bekend, al zou men uit Wilsons opgewektheid en bedek te uitlatingen van functionarissen kunnen opmaken, dat voortgang wordt geboekt Zowel van Amerikaanse als van Britse zijde wordt er overigens de nadruk op gelegd, dat men geen besluiten of concre te plannen moet verwachten en dat elk eventueel akkoord, hoe vaag ook, uitvoe rig met andere bondgenoten zal worden besproken. Johnson en Wilson, zo wordt gezegd, zien hun huidige besprekingen slechts als het begin van een „dialoog", die moge lijk in januari of februari zal worden voortgezet wanneer de Britse premier weer naar Amerika komt ter bijwoning Algemene Vergadering var rakter tot 1970, waarin de overgangs periode van het verdrag eindigt. Met uitzondering van Luxemburg, dat zelf ook van de compensatie-maatregel zou profiteren, zijn de EEG-partners ech ter tegen een volledige gemeenschap pelijke financiering gekant. Duitsland wil zelfs nog meer schadevergoeding, namelijk 700 miljoen mark. Zaterdag wordt de tweede ronde van het land- bouwdebat gehouden. Dan komen ook de ministers van buitenlandse zaken financiën er bij. Lelijke eend van de lucht MARIETTA (Georgia, V.S.) Een vliegende „Lelijke eend" die volgens de Amerikaanse luchtmacht neergeschoten piloten uit het oerwoud kan ophalen is gisteren te Marietta getoond. „Dit vliegtuig kan meer voor de Ver. Staten doen dan welk ander vliegtuig", zei kolonel B. R. Rudolph van de lucht macht. „De nadruk ligt meer op n lievendheid dan op vernietiging". Het vliegtuig de turboprop HC. 130h is gebouwd in het kader van een pro gramma, dat een totale investering van 200 miljoen dollar vereist. Het toestel, dat er wat onappetijtelijk uitziet, kan zonder tanken ruim 6.500 km afleggen. Het kan overal, onder alle weerson standigheden gebruikt worden. Een van de taken, die de bemanning« van dit vliegtuigje zullen krijgen is h ophalen van bemanningen van gelai ceerde ruimteschepen. NEW YORK Vier leden van het „comité voor de terugkeer van Peron die gisteren met een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia in New York waren aangekomen, hebben geen toestemming gekregen him reis naar Asunción in Paraguay voort te zetten. Al zijn later naar Spanje teruggekeerd. Een woordvoerder van de Spaanse luchtvaartmaatschappij verklaarde dat de volgelingen van de Argentijnse dictator niet over goede documenten beschikten om hun reis naar Zuid-Amerika te ver volgen. HAVANA De Cubaanse minister van arbeid. Sanchez, heeft zich gisteren van het leven trachten te beroven nadat hij hoorde dat hij van zijn functie was ontheven. Premier Castro en president Dorticos hebben een verklaring uitgege- waarin gezegd wordt dat Sanchez ernstig door een kogel ^aan u~* hoofd verwond is. Sanchez werd ver gen wegens „ernstige beleidsfouten Dit besluit had niets te maken met zijn „trouw aan de zaak", die boven elke twijfel verheven was. Castro acht de daad van Sanchez een „revolutionair onwaardig". Johnson en Wilson: WASHINGTON President Johnson en de Britse premier Wilson zijn het er over eens, dat regelingen getroffen moe ten worden om tegemoet te komen aan de wettige belangen van alle Navole den met betrekking tot de kernpolitiek. De bestaande waarborgen tegen het ge bruik van kernwapens en tegen de ver dere verspreiding ervan, moet worden gehandhaafd. Dit wordt gezegd in een gezamenlijk communiqué, dat na afloop van de besprekingen op het Witte Huis werd uitgegeven. De staatslieden spraken zowel over de MLF als over de grote lijnen van enkele Britse suggesties be treffende de strategische „kern-defensie" De besprekingen waren een eerste ge dachtenwisseling, die door verdere dn cussies gevolgd zullen worden. Beide staatslieden achten een sterke economie noodzakelijk voor de vervul ling van internationale verantwoordelijk heden. Gestreefd zal worden naar sa menwerking op het gebied van wapen- produktie en defensie-onderzoek en -ont wikkeling. Johnson en Wilson erken nen het bijzondere belang van de mili taire steun, die Engeland en de Ver. Staten verlenen aan de wettige regerin gen van resp. Maleisië en Zuid-Vietnam. Terrorisme in Alto Adige Italiaanse soldaat moet beide handen missen BOLZANO De terroristen van Altc Adige hebben een nieuwe gruweldaad toegevoegd aan hun lange lijst van mis daden. Een 22-jarige Italiaanse Alpenja ger, die door hen gevangen was geno men, is gisteren vrijgelaten maar met afgehakte handen. De terroristen hadden hem met een prop in de mond, met beide •men aan de rails vastgebonden w /er even later een trein passeerde. De soldaat was verder niet meei staat om een samenhangend verhaal de gebeurtenissen te geven. De politie acht het mogelijk dat de terroristen wraak hebben willen nemen voor de dood an de 50-jarige terrorist Kerschbaumer de gevangenis van Verona. KERKRADE Een 62-jarige inwoner an Kerkrade-Bleierheide Robert R., heeft gistermorgen zijn 58-jarige vrouw Maria met een bijl ernstig gewond en daarna zelfmoord gepleegd. Buren die gas roken bij de gesloten winkel van het echtpaar R. waarschuwden de politie. Deze verschafte zich met behulp breekijzers toegang tot de winkel ontdekte toen het misdrijf. Voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. De politie vond de vrouw in haar bed op de verdieping boven de kruideniers zaak. Naar schatting moet zij daar tien uur lang hebben gelegen, niet bij machte om iemand te waarschuwen. Volgens de politie heeft de man waar schijnlijk in een vlaag van waanzin ge handeld. Hij werd een aantal malen ver pleegd in een psychiatrische inrichting. Het echtpaar heeft geen kinderen. 9 het superieure Afenolfilter dat anders dan gewone filters) de smaak van de fijne Amerikaanse tabak niet versluiert Volgens Arabische pers Strijd tussen slaven en meesters KHARTOEM De oorzaak van de onlusten tussen de negers en arabieren in Soedan, waarbij 23 doden vielen en 400 gewonden, wordt door de arabische pers toe geschreven aan „westelijke agen ten en missionarissen". Volgens de Met leden van tribunaal FRANKFORT Slechts één van de 21 beklaagden in het Ausch- witzproces, dr. Franz Bernhard Lucas, heeft zich bereid verklaard mee te gaan naar het vroegere Poolse vernietigingskamp. Hij zal zaterdag naar Auschwitz gaan sa men met enkele leden van het tri bunaal waarvoor de 21 verdachten terecht staan. Dr. Lucas is tot zijn arrestatie chef-gynecoloog van het gemeenteziekenhuis van Elms ge weest. Hij wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan de dood van miljoenen Joden. Zijn medebeklaagden hebben zich met kracht verzet tegen het voorstel om de reis naar Auschwitz mee te maken. Zij kunnen hiertoe volgens de Duitse wetten niet gedwongen worden. Dr. Lucas staat op het standpunt, dat in Auschwitz het Automobilisten in Utrecht dimmen UTRECHT De stichting wetenschap elij k onderzoek verkeersveiligheid, Itrecht heeft uitgezocht voor een lichtonderzoek, is over de recente ringen niet ontevreden. Aanvankelijk weigerden veel automobilisten gevolg te geven aan het verzoek in plaats van met stadslichten met gedimd licht in de stad te rijden. Nu blijkt ongeveer 77 procent van de automobilisten gevolg te hebben gegeven aan het verzoek van stichting en politie, die aan de hand van de opgedane ervaringen de minister wil gaan advise ren over het voor de verkeersveiligheid juiste licht binnen de bebouwde kom. Er zijn evenwel veel automobilisten bij die min of meer onder protest gevolg hebben gegeven aan het verzoek met dimlichten te rijden. Ze zien er namelijk het nut grootste en best werkende nazikamp was gevestigd voor de vernietiging van „de genen die door het Derde Rijk onwaardig werden geacht in het „Duitse" Europa te leven". Toch heeft hij naar zijn zeggen alles gedaan om zich aan de massaslachting te onttrekken. Zonder te zeggen of hij men- al dan niet had omgebracht, zei dr. Lucas dat een r.k. bisschop hem had ge holpen bij het overbruggen van het di lemma tussen zijn plicht als SS-officier sn zyn geweten. Daarna keerde hy naar Auschwitz terug waar hij aanwezig was bij maar niet deelnam aan het selecteren van Joden voor de gaskamers. Tal van getuigen hebben echter onder ede ver klaard, dat dr. Lucas wel meedeed aan ie uitroeiing van de Joden. Ze zouden aet zelf hebben gezien. H.M. koningin Juliana en enkele pers fotografen geduurd naar aanleiding onlangs gerezen moeilijkheden tu het Koninklijk Huis en persfotografen bjj een bezoek aan de Deltawerken. Zoals men zich zal herinneren stelde Hare Majesteit op een gegeven ogenblik geen prijs op de aanwezigheid van foto grafen. die van hun kant meenden te handelen volgens tevoren gemaakte af spraken. Uit protest waren de fotografen vervolgens weggegaan. Volgens de Fotojournalist, het vakblad van persfotografen, toonde Hare Majes teit veel begrip voor de positde van de fotograferende pers en heeft zij harer zijds met Mem gesteld „dat een aan vaardbare oplossing voor beide partijen in de Soedanese hoofdstad versche nen bladen zouden de missionaris sen de zuidelijke Soedanezen, de negers, hebben opgestookt tegen de noordelijke arabieren. Hoewel er geen gevechten meer worden geleverd is de spanning in de hoofdstad voelbaar. Duizenden negers zijn in kampen en In het Omdoerman voetbalstadion samengebracht om ze te beschermen tegen de woedende arabie ren. Eenheden van het leger patrouilleren regelmatig in pantserwagens door de straten van Khartoem. Rassenhaat Luigi Adok, een lid van de uit 5 mar bestaande opperste raad die na hel aftreden van president Abboed is inge steld, verklaarde dat hier sprake is vat een rassenhaat „Een conflict tussen slaven en hun meesters", zo zei dt vooraanstaande negerleider. De negerbe volking in dit land wordt door de arabieren onderdrukt. De enige oplossing in dit geschil is volgens Adok afscheiding van het zuidelijke deel van de rest. „Op zijn ergst riskeren wij een slechte of niet doeltreffende regering, maar dat is beter dan doden en slavernij", zo voegde hij De negerleider waarschuwde dat het voortbestaan van het huidig regime zal afhangen van een oplossing voor het zuiden. Inmiddels hebben r.k. autoriteiten in Khartoem officieel ontkend dat missio- ssen de negers tegen de arabieren hebben opgehitst. BUNKER HILL (V.S.) Een super sonische B-58 bommenwerper met een atoombom aan boord is gisteravond in brand gevlogen op het vliegveld van de basis Bunker Hull in de staat Indiana. Drie militairen werden gewond. De commandant van de basis legde er de nadruk op dat er geen gevaar had bestaan voor een atoomontploffing en dat geen schadelijke uitstraling was ge weest Wel werd alle personeel van de basis verwijderd, behalve het brand weerpersoneel. De oorzaak van het onge luk is niet bekend gemaakt. President Julius Nyerere van de Verenigde Republiek van Tan ganyika en Zanzibar gaf op de oerwoudtrommel het startsein voor de feestweek, die in Dar-es- Salaam werd georganiseerd ter ere van de onafhankelijkheid en het samengaan met Zanzibar. Charles, de zesjarige zoon van de president, luisterde aandachtig en enigszins kritisch naar de klanken, die zijn vader op het instrument voortbracht. Thant nog week in ziekenhuis de 12-vingerige darm nog ruim een week in het ziekenhuis moeten blijven, zo heeft zijn arts meege deeld. Volgens de geneesheer was de ontsteking zeer klein. Oe Thant ward| e week vrijdag in York opgenomen. I De Nederlandse cineast Bert Haanstra. bekend door zijn fiim Alleman, is gisteren naar Moskou vertrokken. Hij bezoekt de Russische hoofdstad op uitnodiging van de bond van filmers der USSR. Bert Haanstra maakt de reis samen met zijn echtgenote. I Een 62-jarige herder in Kirgizië, in zuidoost-Rus land, werd door woede ontstoken toen hij zag dat een sneeuwluipaard een lam wegsleepte. Hij ging de luipaard ongewa pend te lijf en na een korte maar hevige strijd slaagde de herder er in het dier tm wurgen. De herder Mep bij de worste ling slechts enkele schrammetjes op. I In Engeland worden de laatste tijd de vreemdste dingen gestolen. Gisteren bijvoorbeeld hebben die ven in Nottingham inge broken in een levensmid- delenfabriek. Zij maak ten zich uit de voeten met een worstvel ter lengte van 225 km en ter waarde van ongeveer 40.000 gulden. Het com mentaar van de eigenaar van de fabriek was: „Ze zullen waarschijnlijk eni ge moeite hebben om hun buit kwijt te raken." I Een dief heeft de hand tas van de actrice Eliza beth Taylor gestolen. In de handtas, die in de kleed kamer lag, zat 500 dollar en een aantal foto's van haar kinderen. De dief stal werd gepleegd op het ogenblik dat Liz Taylor een receptie gaf in een studio in Parijs ter gele genheid van het einde van de opname van de film The flight of the sandpiper. I Een plaat over hart- geluiden heeft bij de medici in vrijwel alle delen van de wereld zoveel belangstelling on dervonden, dat bekroning met een gouden plaat gerechtvaardigd wordt geacht. Er zijn al meer dan 100.000 exemplaren van deze niet-commer- ciële hit onder doktoren en studenten in vele landen verspreid en men wilde in deze niet nala ten, wat gebruik is ge worden in de wereld vai de lichte muze. Alleen zal de gouden trofee niet worden uitgereikt aan de auteur of de auteurs van de hart-geluiden i aan de directie van de onderneming, die dc plaat verspreidt, de n.v Leo pharmaceutical pro ducts te Emmen. Donder dag vindt deze plechtig heid plaats op het kan toor in Emmen. VERDACHTE SCHIET IN RECHTSZAAL ROERMOND Met een korte schiet partij in de rechtszaal heeft de 38-jarig« koopman P. B. uit Horst gisteren willen bewijzen, dat hij niet met scherp schoot bij een schietpartij in het woonwagen kamp in Horst op 2 februari van dit jaar. Er waren toen twee schoten gelost, waar door twee personen ernstig werden ge wond. De koopman ontkende deze scho ten te hebben gelost- hij zou slechts met een alarmpistool hebben geschoten. Ook zijn raadsman demonstreerde het alarm schietwapen. Een van de twee gewonden verklaarde, dat hij B. met een echte cilinder-revol ver had zien schieten. Nóch zo'n revol ver, nóch de hulzen ervan, waren echter gevonden in het kamp. De zoon van verdachte bracht een nieuwe wending in de zaak door de rech ter te vertellen, dat hij wél met een ech te revolver had geschoten. Het wapen zou hij in de Maas hebben gegooid. De president van de rechtbank besloot toen een nieuw onderzoek in te stellen. De zoon werd gevangen genomen we gens meineed: eerder had hij verklaard niet bij de schietpartij te zijn geweest Boete geëist tegen schipper MAASTRICHT De 58-jarige schip per Joannes B. uit Gent heeft voor de rechtbank een boete van ƒ300 of 60 dagen hechtenis tegen zich horen eisen omdat hij op 18 mei met zijn schip Trasico in het Julianakanaal te Maas tricht zo dicht langs de linkeroever van het kanaal zou hebben gevaren dat vier baders door de hekgolf langs de stenen glooiing van het kanaal waren meege sleurd en zo werden gewond dat zij enkele weken niet hadden kunnen wer ken. Aan de hand van verklaringen van getuigen die beweerden dat het schip plotseling naar de linkeroever was ge zwenkt en de baders tot op c k 6 meter was voorbij gevaren, meende de officier van justitie mr. P. Schenkenberg van Mierop, dat de schipper hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gevaren. De schipper was er van overtuigd dat hij met een snelheid van 9 10 km per uur op een afstand van minstens 15 meter van de wal had gevaren. Een adjudant van de rijkspolitie te water verklaarde als getuige-deskundige dat de schipper niet zo kort van de oever had mogen varen, maar dat het overigens de eerste keer was dat hij van zulk een ongeval had gehoord. 1686) Het kan onmogelijk ontkend "an de gemiddelde lengte is overigens worden, dat in tal van wetenschap- niet een verschijnsel dat uitsluitend op pen heel wat is bereikt. Daarom valt Nederland betrekking heeft, maar ook het altijd weer op, dat de vele kennis in andere Europese landen kan wor- die op talrijke gebieden is vergaard den waargenomen. Sommigen menen, zo'n grote leemte toont wanneer het dat het een gevolg is van verbeter over de mens zelf gaat. Schijnbaar de sociale toestanden, anderen grij- eenvoudige vragen moeten daarom on- pen wat hoger en verkondigen de op- beantwoord blijven wanneer wijzelf vatting, dat mutaties der chromoso- in betrokken zijn. om de eenvoudi- men deze lengtegroei bewerkstelligen. Het is jammer, dat I ge reden dat de mens zichzelf zo moeilijk en ongaar ne wetenschappelijk laat behandelen. Tot die eenvoudi ge vragen kunnen we in de eerste plaats nemen de ge middelde lengte van de mens. Nu is „de" misschien wel TOCH IS HET ZO! dat vooral deze laat ste veronderstelling elk wetenschappe lijk fundament mist, zodat we het be- I ter een slag in de lucht kunnen De Nederlander is lang en komt wat al te gemiddeld boven de 170 cm (nog al- vaag begrip. Maar ook al zouden wc tijd volgens de. op recruten gebaseer- I ons tot Nederlanders beperken, dan de metingen). Met de Zweden, Noren komen we wel iets dichter bij huis, en Schotten behoren de Nederlanders maar het punt waar we wezen willen, dan ook tot de langste volken der bereiken we desondanks niet. Ondanks aarde. Dat zich, ondanks deze erken- alle administratie en registratie is de ning, ook kleinere typen in ons land gemiddelde lengte van de Nederlan- bevinden, is voor weinig tegenspraak I der niet bekend. Niemand zou de vatbaar. Die worden voornamelijk ge- moeite willen nemen ons allemaal te vonden in Noord-Brabant, Limburg meten en wij van onze kant zouden en delen van Zeeland. Uit Groningen, ons voor een dergelijk experiment Friesland, Noord- en Zuid-Beveland, bezwaarlijk lenen. komen daarentegen de langste recru- De enige cijfers die in dit opzicht ten. De kampioenen onder ons. al ten dienste staan en van nut kunnen thans wat de gemiddelde lichaams zijn. hebben betrekking op de metin- lengte betreft, komen van de Wad gen van recruten, die natuurlijk niet den-eilanden, vooral van Terschelling I als gemiddelde voor ons gehele volk en Vlieland, waar in 1924 een gemid- genomen kunnen worden, al moeten delde lichaamslengte van 177 cm werd we toegeven, dat zij een aardige aan- geconstateerd, wijzing in de goede richting kunnen Waarna we beland zijn bij het merk- I geven. Uit die metingen blijkt om te waardige verschijnsel, dat inteelt ln de beginnen, dat de gemiddelde lengte menselijke samenleving algemeen als per kwart eeuw met ongeveer 2 cm een ongustige omstandigheid wordt toeneemt. Dat blijkt door vergelijking aangemerkt, maar in de veeteelt doel- der cijfers uit de periode 1898-1907, uit bewust wordt toegepast en tot goede I die van 1921-1925 en uit die van na de uitkomsten leidt, tweede wereldoorlog. Deze toeneming (Nadruk verboden). H. Petition.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5