FERD' NAND P Brug over de Ringvaart Lisse kraakt en zucht te VLEET Leidse raadsleden doen voorstellen l isseri/nieuws bij de Minister broedt nog voort Dinsdag debat over lonen Wilhelminabrug gaat vrijdagnacht oefenen In Leiden melk in karton Tulpenkwekers overwegen een vrijwillige selectiekeuring 0 O 4 CT s 1 u j 1 C MKl K I I.!DSK COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 In de toekomst twee bruggen? (Van onze correspondent) LISSE Het lijdt geen twijfel of iedere lezer van onderstaande regelen zal het met ons eens zijn, wanneer wordt gewezen op de meer dan slechte toestand van de brug over de Ringvaart. De brug kraakt in al haar voegen en het zal niemand verwonderen, als dezer dagen de brug het definitief begeeft. Wanneer het verkeer de uit 1877 daterende brug passeert, dan schudt en kreunt de brug. Maar niet alleen de slechte toestand van de brug schreeuwt om vernieuwing: de breedte van de brug is benauwend smal, terwijl de oprit vanuit de Lisserbroek zeer scherp moet worden genomen. Wanneer deze vraag wordt gesteld raakt men een gevoelig puntje aan. want dan komen meningen en plannen met elkaar in botsing. Het ligt in de bedoe ling van Waterstaat en provincie een nieuwe verkeersweg aan te leggen in het westen van de Haarlemmermeer, welke weg aansluiting zal geven op het verkeer uit de Velsertunnel voor de richting naar het zuiden. Dit verkeer dat thans grotendeels over de oude Rijks weg nr. 8 door de bollenstreek loopt, moet in de toekomst een andere rich ting kunnen nemen. Wanneer de weste lijke weg in de Haarlemmermeer er komt, moet deze een aansluiting hebben op de oude weg door de bollenstreek Volgens de plannen zou deze nieuwe •erbindingsweg langs de boerderij van Hagen komen te lopen en daar over een brug de Ringvaart passeren, om langs de Trompstraat te Lisse uit te monden op de Oranjelaan nabij de te genwoordige ijsbaan. Voor een nieuwe ijsbaan dacht men dan een terrein be schikbaar te hebben tussen deze nieuwe invalsweg en de Trompstraat, terwijl aan de andere kant van deze weg de terreinen liggen voor de nieuwe R.K hbs Bevestiging en intrede ds. Oostinga te Lisse LISSE In verband met het feit dat een 40-tal "van de Herv. gemeente van Ommelanderwijk. welke gemeente ds. Oostinga vijf jaar diende, de bevestiging en intrede van hun predikant te Lisse wil bijwonen, is de aanvang bevestigings- dienst a.t. zondag gesteld op half elf en de intrededienst op drie uur. Bevestiger is ds. D. J. J. Wolthuis, van Zuidbroek, een, zwager van ds. Oostinga. Volgend jaar weer kleinvee-expositie LISSE Er was dinsdag goede be langstelling voor de vergadering van pluimvee- en konijnenfokkers in Salva- torl. Voorzitter N. J. Dol wees op het gevaar van bronchitis bü pluimvee. Hij gaf de leden goede wenken over de wijze waarop men de dieren behandelen Met algemene stemmen werd besloten in 1965 weer een tentoonstelling te hou den. waarvoor men nu reeds de organi satie ter hand gaat nemen. De heer K. v. d. Spek werd verzocht weer ale se cretaris-penningmeester op te treden. Hij aanvaardde dit op voorwaarde, dat hij van de vereniging uit ook goede me dewerking ontvangt bij de organisatie. Voorzitter Dol zal met de directie van de „Hobaho" in contact treden om de tentoonstelling weer in de nieuwe hal van deze bloembollenveiling onder te brengen. Dat is de vorige keer bijzonder goed geslaagd. Philatelica Lisse bijeen LISSE Dinsdagavond heeft de afd. Lisse van Philatelica in De Witte Zwaan vergaderd onder leiding van de heer C. A. Gehrels. Deze vertelde iets over de algemene vergadering in Utrecht. Op voorstel van de Lisser afgevaardigden werd het voorstel van de afd. Den Haag inzake het binden van leden aan plaatse lijke verenigingen niet gesteund. Mevr. C. J. van HammeMeijler hield een causerie over muntsoorten op post zegels, waarbij zij een beschouwing hield over de voornaamste muntstelsels. Megedeeld werd dat op 30 december een feestelijke lustrum-vergadering zal worden gehouden in De Witte Zwaan. Op 2 januari wordt de jubileumpost- zegelruildag in gebouw Rehoboth gehou- den. De volgende vergadering werd vast- gesteld voor 12 januari. De jaarlijkse feestavond van „Theorie en Practijk" wordt vrijdag om 8 uur ii Treslong te Hillegom gehouden. LISSE Vrijdag om acht uur wordt ii De wjtte Zwaan een Nutsavond gehouden waarin mevr Ten Hagen-Verduyn lezing met lichtbeelden zal houden haar reis door Japan. De Hervormde vrouwendienst houdt een kerstbijeenkomst voor de bejaarden op woensdag 16 december om 3 uur Rehoboth. Waar Wanneer het in de bedoeling zou lig gen met de bovengenoemde nieuwe brug voor de toevalsweg vanuit de Haarlem mermeer naar de Bollens-treek de thans bestaande oude brug te laten vervallen, dan zet de Lisserbroek als een boze poes ..alle haren overeind". Dat zou voor de Lisserbroekers. wat het zuidelijk deel vooral betreft, een ramp te noemen zijn. De ligging van de oude brug is geheel op het dorp Lisse afgestemd. of beter gezegd de bebouwing vanuit Lisse ÉHj" deze richting gegroeid. uwe brug een paar ki- het noorden wordt ge- groot ongerief ontwik- helemaal Wanneer de lometer naar plaatst, betekent dit i de Lisserbroekers. In Lis kelt zich de bebouwing juis-t in zuide lijke richting nu de nieuwe Poelpolder in wording is met in de toekomst de bouw van scholen en kerken waarvan men ook in de Lisserbroek gebruik zal maken, afgezien van het feit. dat men nu reeds een directe verbinding heeft met het hart van Lisse Rech t De Lisserbroekers menen ten volle recht te hebben op een brug op de plaats waar de oude brug nu ligt. Men stelde ons een oud contract ter hand, daterende uit 1840. waarin zwart op wit staat ver meld In artikel 3: „Tot vrije t steeds kostelo: i voor de ingelanden gemeenschap zal er. buiten bezwaar van de polderwor den gemaakt en onderhouden een brag met twee platelingen of be- schoeide losplaatsen over de ring vaart tegenover het land van de pol dermeester Dirk Kroon, omtrent de onteigening waarvan met dezen, staande de conferentie is overeenge komen". Het contract is ondertekend door de minister van binnenlandsche zaken te Lisse op 13 november 1840 Met dit stuk in de hand zal men moeilijk de inge landen van de Lisserbroek- Meer en DuinpoMer ervan kunnen overtuigen, dat men geen recht zou kunnen doen gelden op een brug over de ringvaart op d plaats. Men zal zich dan ook van alle zijden verzetten tegen verplaatsing van de brug naar het noorden (Hillegommer- dijk). Van welingelichte zijde vernamen wij ook. dat de gemeente Haarlemmermeer polder morele verplichtingen heeft te genover de Lisserbroekers om de brug op de tegenwoordige plaats te handha ven en men zal aan de bestaande brug. die totaal „op" is. de nodige voorzienin gen moeten treffen. In een onderhoud met de voorzitter van de dorpsvereniging Lisserbroek, de heer G Kroon, deelde deze mede. dat het bestuur van de Dorpsvereniging ge heel achter de gedachte staat dat de brug op de oude plaats van nu zal moeten worden gehandhaafd. Gelet op het contract van 1840 ei plannen voor een nieuwe brug voo- Invalsweg vanuit de Haarlemmermeer naar de bollenstreek, wordt het door be voegde personen heel goed denkbaar ge acht. dat er twee bruggen zullen ko men. n.I de oude brug aan het einde van de Kanaalstraat In verbeterde of nieuwe vorm en een nieuwe brug de Hlllcgommerdijk, een hoger gelegen brug, die meer is bedoeld voor het grote snelverkeer vanuit de Haarlemmermeer. De Lisserbroekers zullen dan hun oude verbindingsweg met Lisse blijven behou den. waar men recht op heeft, want mer moet niet vergeten, dat de Lisserbroek vroeger een deel van Lisse was! De Li serbroek was toen met een oppervlakte van plm 100 ha Lisse's grondsgebied en behoorde dus vroeger n ie t tot de Haar lemmermeer. doch wa6 een „schiereiland" van Lisse. dat bij de Haarlemmermeer is gevoegd, ter afronding, op voorwaarde echter, dat een brug de verbinding met het ..moeder-dorp Lisse" zou blijven derhouden. Gelukkig is daarover in Lisserbroek geen meningsverschil te i IJMUIDEN De visserij In de Ierse Zee werd door het slechte weer aan ban- gelegd. Alle Nederlandse schepen iten beschutting zoeken In de rijke voorhanden zijnde baaien. Deze stag- was na de goede resultaten van de laatste dagen een grote teleurstelling. De vaartuigen die van het Kanaal uit naar deze omgeving waren gestoomd, konden bij aankomst dus niet aan de slag gaan en moesten zich bij de al aanwezige sche pen In de Inhammen voegen. Toch heerst er een niet al te pessimistische stemming Vele schippers zijn van mening, dat juist door de storm de haring straks In aan trekkelijke hoeveelheden aanwezig zal zijn. In de Noord kwam de beste melding binnen van de HD 74 Michiel. Dat schip deed een trek van niet minder dan 150 kisten koolvis. De andere vaartuigen brachten het niet zover maar kwamen eveneens tot behoorlijke prestaties. Wat er was Aan de IJmuider markt heerste de stilte, die meestal voorafgaat aan kerstdagen. Slechts drie vaartuigen schenen voor de kant. Zij zorgden voor aanvoer van 1036 kisten vis. waarvan 200 kisten schelvis. 80 kisten radio. 60 kisten wijting, 140 kisten gul en kabel jauw, 480 kisten koolvis. 20 kisten schol 40 kisten haai. 10 kisten diversen, 25 stuks stijve kabeljauw en 300 kg tong. Voor de handel was er dus weinig te beleven. Juist door het geringe aanbod liepen de viskopers zich niet het vuur uit de sloffen. Want wat moet men met 300 ke tong doen als er 30.000 kg nodig is? De prijs lag daarom zelfs lager dar maandag. De meese rondvissoorten warer iets duurder, maar ook in deze sector ge droeg de handel zich niet wild. Slechts de kopers die van hun klanten opdracht hadden gekregen tot het uiterste te gaan. deden het er wat aan. Vandaag aan dc markt Vandaag lagen in IJmuiden onder aan de markt de IJM 25 Julie Streiff met 950 kisten en 150 stuks stijve kabel Jauw en de KW 153 Franeina met 650 kisten. Eerstgenoemd schip was eigenlijk voor de dinsdagmarkt bestemd, i kwam door het briezerige weer later bin nen dan was verwacht. (Van onze soc-econ. redactie) UTRECHT Alle mededelingen die de voorlichtingsdienst van soc. zaken kon geven over de te verwachten loon- beslissing van minister Veldkamp be stonden uit het antwoord van de mi nister zelf: „Ik beraad mij". Bij de voorlichtingsdienst was giste ren zelfs niet bekend dat drs. Roemers een gesprek zou hebben met zijne excel- Gistermiddag moest' de minister in de Eerste Kamer aanwezig zijn voor de behandeling van de wet ter verhoging van de A O.W.-uitkeringen. Ten departe- mente achtte men het heel wel mogelijk dat er ook vandaag geen beslissing van Sociale zaken komt. Kennelijk wil de minister nog een uitweg zoeken uit de impasse zod3t het bedrijfsleven, georga niseerd in de Stichting van de Arbeid, de verantwoordelijkheid voor het loon- beleid in 1965, toch nog zou kunnen blij ven dragen. Wellicht zal de minister morgen laten weten: „Ik broed voort", maar inmiddels staan tal van bedrijfstakken te trappelen van ongeduld. Overal moet het overleg over de nieuwe C.A.O.'s beginnen of is het reeds begonnen. Dc Vakraad voor het metaalbedrijf vergadert vandaag, evenals de verbondsraad van het CNV (Van onze parlementsredacue) Minister Veldkamp (soc. zaken) hoopt deze week, waarschijnlijk a.s. donderdag, de Tweede Kamer per brief in te lichten over de beslissingen die het kabinet alsdan over het loon- beleid zal hebben genomen. Aan de hand van die brief zal de Kamer aan staande dinsdag een loondebat houden en wel bij de begrotingsbehandeling voor sociale zaken en volksgezondheid, die al voor volgende week ou de agen da stond. Voor de bespreking van hel loonpolitieke deel van de begroting krijgen de fracties extra spreektijd. Er zal dus deze week geen aparte loon- interpellatie in de Kamer worden ge houden. De Kamer zal op maandag 21 en dins dag 22 december de begroting van onder wijs, kunsten en wetenschappen in ple naire vergadering behandelen. Aanvan kelijk was voor deze begroting minder tijd ter beschikking, maar omdat de be groting van het kabinet van de vict nister-president niet meer vóór het Kerst reces in behandeling komt, kan o. k. w. grondiger worden behandeld. Dit vooral van belang voor de bespreking v het radio en t.v.-beleid, dat vorige week in de openbare commissievergadering on voldoende uit de verf is gekomen. Minister Bogaers niet ingenomen met plannen N.A.P.B. DEN HAAG Naar wij uit kringen van de bouwnijverheid hebben verno heeft de minister" van volkshuisvesting en bouwnijverheid naar aanleiding der plannen tot het gaan verrichten van eigen research, het bestuur van de NAPB nadere verklaring gevraagd. Tijdens het onderhoud met enkele leden van het bestuur zou de minister zich met de NAPB-plannen ingenomen heb ben vertoond. Volgend najaar werk gereed LEIDEN. Tussen het beëindigen van de busdiensten op vrijdagavond (00.30 u.) en het begin van de zaterdagdiensten, zal het verkeer dat de Wil helminabrug wil passeren rekening moeten houden met enige vertraging. Provinciale Waterstaat en aannemingsmaatschappij Gebr. Van Luiing uit Woubrugge willen die periode namelijk gebruiken voor het beproeven van de elektrische en handbediening van de nieuwe brugklap. Deze proeven zijn noodzakelijk, daar men volgende week de nieuwe klap in gebruik wil nemen. Het nieuwe brugwachtershuisje aan de kant van de Roomburgerweg is gereed gekomen, zodat de apparatuur van daar uit ook kan worden bediend. De volgen de week zal de oude brugklap aan de Leidse kant nog stand-by" blijven voor het geval zich bij de nieuwe klap kinderziekten mochten voordoen. Daar na gaat' men over de bovenbouw van de oude klap af te breken. Ook de brug wachtershuisjes zullen verdwijnen. Verleggen Dc klap zelf blijft liggen, met dien verstande dat deze een stuk in zuide lijke richting zal worden verlegd. Het verkeer zal dan van de oude (verscho ven) brug en van de zuidelijke helft van dc nieuwe klap gebruik moeten maken. Men gaat ^an aan de noorde lijke kant van dc orug cén helft van de vaste overspanning gereedmaken. Aan de Zoctcrwoudse kant van de Lezing in Oudheden LEIDEN Over het oudste christen dom In het Rijnland sprak glstcravonc dr. H. Borger, Bonn. in het Rüksmu scum van Oudheden Dc schrifteliiki bronnen aangaande het begin van he Christendom aan de Rijn zijn schaars. Van oudsher heeft men getracht deze beter te verstaan en met dit doel werden er reeds ln de vroege middeleeuwen op gravingen verricht. Men zocht de licha men van de martelaren, die men. naai men meende ook vond. Uit duidelijke beschrijvingen kan mer opmaken, dat men ook reeds in dc mid deleeuwen uiting van bepaalde ge zichtspunten. Heden ten da-ge weten wij echter dat deze gezichtspunten die nog i-n de 19e eeuw golden, aanvulling nodig hebben. Eerst door de latere opgravingen is men in staat graven van martelaren werkelijk te onderkennen, waarbij het er minder op aan komt de verwondingen vast 'te stellen, die de dood ten gevolge hebben gehad, dan wel in te zien. noodzakelijk het is de vondstomstandig heden in hun geheel te onderzoeken. Het raadsel van het oudste Christendom is alleen op te lossen, wanneer mei begin in samenhang ziet met de latere geschiedenis van deze graven. Het begin van een serie kerken in het Rijnland valt in laat-Romelnse tijd Zij zijn ontstaan uit laat-antieke doden- ..memoriae". die boven graven van mar telaren of andere verdienstelijke persoon lijkheden waren opgericht. Daarnaast waren er ook Romeinse stadskerken. Van deze is tit nog toe maar épn opgegraven n.I. de grote dub- belkerk in Trier. de wlelry- Is dat karwei geklaard (omstreeks aperil/mei), dan wordt het oude brug dek weggehaald, het verkeer gaat ge bruikmaken van de gereedgekomen noordelijke tracé. Dan heeft men de handen vrij om het zuidelijke deel te Aan hef eind van of kort na de zo- er hoopt men het gehele werk ge reed te hebben. Men verwacht dat het verkeer geen ernstige hinder zal ondervinden van de bouwerij. Overi gens een niet geringe prestatie een nieuwe brug te bouwen, zonder het verkeer stil te leggen. LEIDEN De N.V. Menken begint volgende week donderdag (17 december) met dc verkoop van melk in geplastifi ceerde kartonnen verpakking, voorzien alluminium strip, die als schcnk- tuit fungeert. De „pakken" melk z(jn rechthoekig en nemen belangrijk minder plaats ln de koelkast in, terwijl de melk niet door het licht kan worden aange tast. Een ander voordeel is. volgens de fabrikant, dat op deze wijze verpakte melk niet alleen is gepasteuriseerd maar ook gehomogeniseerd, wat inhoudt, dal dc room fijn door dc melk is verdeeld, waardoor het produkt smakelijker en lichter verteerbaar Is. De op deze wijze verpekte m°lV 58 cent per liter kosten, dat is dus drie cent duurder dan gepasteuriseerde in flesverpakking, die vooralsnog niet uit de produktie zal worden genomen. Voor de melkbezorger is ook eon langrijk voordeel aan de „pakken" melk verbonden: in een krat van 12 flessen plaats voor 24 pakken melk. Li sser allerlei De najaars-zendingscollecte in Herv. gemeente heeft f898.42 opgebracht. De harddraverij vereniging „Lisse Omstreken" houdt vrijdag om 8 uur de „Nachtegaal" te Lisse haar 65ste alge mene vergadering. HAARLEM De tulpenkwekcrs overwegen een vrijwillige selectie keuring in te stellen. Over dat plan heeft men gisteren in het Krelagehuis uitvoerig gediscussieerd. In de kringen van De Tulp was dit initiatief ook al ter sprake geweest. Over de gehele linie genomen, is men er voor, al ziet men zich voorlopig geplaatst tegenover een muur van problemen, die men niet een-twee-drie weet te doorbreken. Het plan van het bestuur was de i antwoording te laten liggen bij de afde lingen van Bloembollencultuur. Die den een commissie van toezicht mc benoemen, waarin, behalve de vertrou- jmannen van de afdeling, ook het hoofd van de afdeling veldkeuringen van de Plantenziektenkundige Dienst en de directeur van de Bloembollenkeurings diensten opgenomen zouden moeten wor den. Daarnaast zou men een monstertuin en inrichten en een beheerder voor die tuin moeten aanstellen. Iedere kwe ker, die voor een bepaalde partij tulpen een certificaat wil hebben, moet een monster uit die partij laten trekken: vijf tig grote, vijftig middelgrote en vijftig kleine bollen. Die 150 tulpen komen op de monstertuin en als ze het volgend voor jaar gaan bloeien, mag er niet meer dan 1 virusziek of een andere aantasting in voorkomen. Alleen dan krijgt men een certificaat. Men meent, dat de handel voor deze partijen hogere prijzen zal wil len betalen Diverse leden vroegen zich af of men niet kon starten met een keuring te velde. Dat zou veel minder rompslomp geven en wellicht zou men de sclectiekeuring dan ook gemakkelijker van de grond krijgen Tegen dit voorstel verhieven zich (gezag hebbende) stemmen: die van prof. dr. i P. Schenk, directeur van het Laborati rium voor Bloembollenonderzoek, van i D. Silver van de Plantenziektenkundige Dienst en van ir. H. van Os. directeur de Bloembollenkeuringsdiensten, veldkeuring instellen impliceert, dat ook een kopverbod in het leven moet roepen en daar zijn de kwekers aller-, minst op gecharmeerd. Wr &j v. -- ©PI 8 4 sa Men sprak er lang en breed over maai aan het slot kapte de voorzitter van D« Tulp. de heer Jac. Huibers, de bespre kingen af: We hebben er nu lang genoeg over gesproken: we weten de wensen de leden en we hebben hun suggesties hoord. Laat het bestuur het ontwerp het reglement nog eens bestuderen, dan komt het bestuur in de voorjaarsverga dering met een voorstel. Daarmee ging de vergadering akkoord. Moet corso blijven Besloten werd aan het bloemencorso 1965 deel te nemen ret de wagen „Praal". In de kringen van „De Tulp" wal deelde secretaris H. A. G. dc Ia Mar mede. het corso een punt van diepgaande besprekingen geweest. De vraag of het corso direct verzilverbare resultaten vooi het vak oplevert, werd ontkennend be antwoord. Aan de andere kant trekt de karavaan jaarlijks een enorm aantal be zoekers. die dan niet alleen het c maar ook de fraai aangelegde tuinen in de streek en de Keukenhof gaan bewon deren. Verder krijgt het corso een grote publiciteit in binnen- en buitenland zo dat de indirecte waarde van dit bloemen festijn stellig niet mag worden onder schat. Algemeen was men dan ook vai oordeel, dat het corso moet blijven voort bestaan cn dat het vak hiervoor gelden beschikbaar moet blijven stellen. Spanjaarrlcn in Leiden mishandeld DEN HAAG. Gisteren stonden vooi dc Haagse rechtbank twee Lcidcnaars te recht, die in de avond van 27 juni var dit jaar '.wee Spanjaarden zouden hebben mishandeld. In een café aan de Beesten markt had het Leidse duo. een 23-jarlge veedrijver en een 25-jarige voeger, ruzie gezocht. Toen de Spanjaarden naar bul- kwamen. riepen de Leidse ruziezoe kers hen aan. De Spanjaarden werden hierop aangevallen. Eén van hen kreeg meteen een kopstoot toegediend. trokker zich in het café terug, het Leidse tweetal hen volgde. De veedrijver en de voeger gingen nu al; wilden te keer en sloegen er met stoelen op los Dc veedrijver duwde bij dc vecht partij een Spanjaard een kapo'. geslagen Ambtsaanvaarding dr. Huygens LEIDEN Gistermiddag heeft dr. R. C. Huygens. gewoon lector aan de Leidse universiteit In het middeleeuws Latijn, een openbare les gehouden bij de officiële aanvaarding van zijn ambt. Na de eerste kruistocht (1099). zo dr. Huygens. vormden zich in het Nabije Oosten enkele christelijke staten, die zich met meer of minder succes tot 1291 tegen de aanvallen der Moslims hebben weten staande te houden. Die twee eeuwen vormen in Europa een hoogtepunt in de Latijnse literatuur van s middeleeuwen In de kruisvaarderstaten (het konink rijk Jerusalem, het graafschap Tripoli de vorstendommen van Antiochië en het Overjordaanse) heeft 't Latijn even een rol in de literatuur gespeeld. Ondanks de verwoestingen, door de voortdurende oorlogen aangericht, en de totale vernietiging van alle sporen der kruisvaardercultuur (met uitzondering de bouwkunst) na de uiteindelijke overwinning der Arabieren, is er aan literaire getuigenissen nog juist vol doende over om een indruk te krijgen van de rol van het Latijn aldaar Vooral de geschiedschrijving is belang rijk geweest Spreker stond stil bij het feit, dat het Latijn zich zo lang heeft weten te handhaven, ondanks het feit dat het door niemand meer gesproken werd. cn in feite een vreemd element in de cultuur geworden was. Over dit op merkelijke verschijnsel is al veel ge schreven en spr. gaf eveneens zijn mening daarover. De belangrijkste Latijnse schrijver der kruisvaarderstaten is de aartsbisschop van Tyirus, Willem, geweest (omstr. 1130-1184), wiens door spr. kort geleden ontdekte autobiografische werk een ge heel nieuw licht werpt op zijn persoon lijkheid en tevens belangrijke gegevens verschaft over het toenmalige universi taire onderwijs in Frankrijk en Italië. Technische avond VOLA LEIDEN De „Vereniging van ourf- leerlingen der ambachtschool" hield in samenwerking met de NV Nederlandse Steenwolfabriek te IJmuiden en de firma Pelten Hooykaas uit Roterdam een bij eenkomst. De heer A. Mijs sprak over isolatie met steenwol en hij verduidelijkte zijn cause rie met dia's en met de film „Zwevende vloeren". Na de pauze sprak de heer J Krouwer over de winning en bewerking van Engelse kalksteen. Ook deze cause- j rie werd toegelicht met een film. LEIDEN In verband met de be handeling van de gemeentebegroting die morgenmiddag begint, hebben eni ge raadsleden voorstellen bij B. cn W. ingediend. De fractie van de P-S.P. vindt dat de lenersvergoeding van de gemeen telijke dienst voor kasbeheer en kre dietwezen te hoog is. '«.ij vraagt B. en W. dit In gunstige zin te herzien. Verder wenst deze fractie dat de toonwinkel van de S.L.F. de tentoon gestelde apparatuur aan derden kan verkopen zonder dat zij de winst marge aan particulieren moet afstaan. Alleen op deze wijze kan de winkel zijn voorlichtende taak voortzetten en kan worden tegemoetgekomen aan de bezwaren van enkele raadsleden die de winkel wilden opheffen omdat hij te veel zou kosten. De heer A. Versnel (PvdA) stelt voor. het ontwerpen van nieuwe sportaccommo daties in het vervolg op te dragen aan Maarten Jungmann (87) overleden LEIDEN. In zijn woning aan de Oude Vest is vanmorgen na een kort stondige ziekte op 87-.iarige leeftijd over leden de bekende Leidse kunstschilder Maarten J. B. Jungmann. Rotterdamse jongens bekennen steeds meer inbraken ROTTERDAM De twee Rotterdamse jongens, die vorige week aan de politie bekenden zo'n 27 inbraken te hebben gepleegd, weten niet van ophouden. Zon dag was de stand opgelopen tot 43 in braken, waaronder twee in Rhoon en v(jf in Dordrecht, De beide jongens, 16 en 15 jaar oud, werden ingerekend nadat een van hen zijn bromfiets, na een inbraak in de Kortgenestraat, moest achterlaten en de politie door middel van het motornum mer via de importeur en de handelaar op zijn spoor kwam. De knapen hadden hun arbeidsterrein over de hele stad en namen doorgaans kleine bedragen weg. Er was echter één „grote" kraak bij. Uit een dokterswoning stalen zü voor een waarde van f. 3.500 aan sieraden. Deze buit werd later, verstopt onder een heg. teruggevonden. De lijst met onopgeloste inbraken kan, aldus commissaris Van Wijngaarden van de kinderpolitie, na hun bekentenis aan merkelijk worden ingekort. De commis saris wUt het optreden van de jeugdige inbrekers vooral aan verveling en zucht naar avontuur. De heer Delfin R. Garcia is benoemd tot Philippijns ambassadeur in Neder land, aldus het Philippljnse ministerie van buitenlandse zaken. Garcia is thans chef van de Philippijnse ambassade in Tokio. Hij volgt ambassadeur Eduardo Quintero In Den Haag op. particuliere architecten (gezien het per soneelstekort bij Gemeentewerken). Ook vraagt hij B en W na te gaan of de aan- van veldsportterreinen voor Leidse clubs in randgemeenten mogelijk is. Ten >lotte wenst de heer Versnel een tien- jarenplan om de achterstand ln dc sport- accommodatie in te halen. Dc KVP-fractie is teleurgesteld over het feit dat de verfijning algemene uit- kering bevolkingsagglomeratie slechts j geldt voor gemeenten met 150.000 of meer ners. Zij wenst deze teleurstelling uitgedrukt te zien ln een motie. Dan is er nog een amendement op het oorstel inzake de riloolbelastlng. onder tekend door de heren Portheine en Zitman (VVD) Zij willen de extra ver- oging van de rioolbelasting niet alleen door de eigenaren maar ook door de ge bruikers laten betalen. Jaarvergadering openbare leeszaal „Reuvens" LEIDEN In de gisteravond onder I voorzitterschap van mr. P. J. Teebal ge houden ledenvergadering van de open- bare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" j werden de jaarverslagen van secretaris j A. v. d. Loo en penningmeester H. H. j Westhof onveranderd en onder dank vastgesteld, evenals de voorlopige begro- j ting 1*065. De heren A. C. Bouman en N. J. Zimmerman werden herkozen als leden van de kascommissie. De voorzit- j ter deed uitvoerig mededeling van de ac tiviteiten in het afgelopen jaar t.w. de uitbreiding en modernisering van de 1 hoofdbibliotheek aan de Breestraat en de totstandkoming in samenwerking met de R.K. Openbare leeszaal van het gemeenschappelijk filiaal in het Hout kwartier. Voor de naaste toekomst zijn in voorbereiding de opriohting van der gelijke filialen in Zuid-West en Leiden- Noord en van een muziekbibliotheek in het hoofdgebouw. Met voldoening werd geconstateerd, dat het aantal leden-le zers en jeugdlezers weer met ongeveer 500 toenam, terwijl het boekenbezit I steeg van 37.211 tot 39.944. In totaal had den ongeveer een kwart miljoen uitle ningen plaats. bierglas in het gezicht. Deze heeft daar door een week niet kunnen werken. Voor de rechtbank beriepen de ver dachten zich op hun dronkenschap. De of ficier van justitie sprak echter over het uithalen van een gemene streek. Hij eiste daarom tegen beide mannen tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Uitspraak op 22 decem ber. TIJDELIJKE HULP Brieven onder no. 7851 bureau v. d. blad. Katwijkse vissers gewond toen klap water over kwam KATWIJK Gistermiddag omstreek; half twee heeft de KW 200 Antje een klap water over gekregen, waardoor drie opvarenden werden gewond. De 24-jarlge monteur K. Schaap, die achter de winch stond, liep zwaar oogletsel op. De twee andere gewonden zijn ooms van hem. De 44-jarlge K. Schaap had borstklaehten en de 46-jarige J. Schaap buikklachten. Vannacht om twee uur liep de Antje de haven van IJmuiden binnen. Alle drie gewonden werden naar het Anto- niusziekenhuis gebracht. De jongste moert er blijven, de andere twee konden na behandeling huiswaarts keren. Het ongeluk gebeurde toen de Antj« zich 80 mijl noord-noord-west van Umud- den bevond. KATWIJK AAN ZEE. Ponderdag hoog water fi 39 u 19.21 uur; laag water 2.37 u., 14.57 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4