Meerburgerpolder op weg naar de volwassenheid Te kust en te keur Felle aanval van prof. Bastiaans Ontwikkeling universiteit wordt door regeringsbeleid verstoord de Graaf f Uitgestotenen Oublaisse kijken uit naar Kerst Studie vrijheid voor tal van studentenfictie EEN BEZORGER Traditie gehandhaafd bij concert van Leids „Sempre Crescendo55 NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 19: Woensdag Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering Leidse vereniging van Postzegelverza melaars. Wijkgebouw Het Boshuis, 7.30 tot 10 uur: sociëteitsavond Herv. wijkgemeente j Boshuizerwijk (komen en gaan wanneer men wil: muziek, leestafel, gesprek enz.). Aula acad. ziekenhuis, 8 uur: afd. Lei den Ned. Roode Kruis, uitreiking van Landsteiner-plaquettes en -medailles aan donors van bloedtransfusiedienst. Camera, Hogewoerd, 7 en 9.15 uur: K. en O. -film, „De Kampioen-leugenaar". Café Van Meizen, Nieuwe Beesten markt 13-15, 9-10 uur nam.; ruil- en contactavond Philatelist en-centrum Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Open_Deuravond, naar het Bosland van Suriname. Hlllegom: Hervormde kerk, 8 uur: uitvoering Wéihnachts-oratorium door I Hillegomse Oratoriumvereniging (Lize Schoo sopraan, Hannelore Pennink alt, Han le Fêvre tenor, Henri Blackman bas I en Zuidhollands Orkest). Leiderdorp: Dorpshuis, 8 uur: burger avond voor nieuw-ingekomenen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Ned. Komedie met „Maria Stuart". Seheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met sopraan en fluit- Donderdag Stadhuis, 2 uur: vergadering gemeen teraad (begrotingsbehandeling), voort zetting om 7.30 uur. Bovenzaal café De Grot, Oude Singel I hoek Beestenmarkt, 8 uur: opening I geltentoonstelling Avibus (tot 10 uur Zomerzorg, Stationsweg 35a, 8 genootschap Nederland-Bn geland, kerst ontmoeting, prof. dr. A. A. Prins over I Christmas Carols. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep Cen- trum met „De dienstlift" en „De min- I naar" (in samenwerking met Leids Acad Kunstcentrum). Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Erna I Spoorenberg sopraan en Geza Frid piano. Seheveningen: Kurzaal. 8 uur: Charles Aznavour, „Tour de chant". Oegstgeest: Emmalaan 39. 8 uur: afd I Leiden Kon. Ned. Naiuurhist Vereni- ging, dr. S. J. van Ooststroom over zijn insektenverzameling. Vrijdag Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering gemeenteraad (begrotingsbehandeling). Gehoorzaal, 8 uur: Leidse kunstkring ..Voor Allen", Chinese zanger Yi-Kwei I Sze. Academiegebouw. 4 uur: inaugurele oratie prof. dr. C A. Zaalberg, gewoon hoogleraar in de Ned taal en letterkunde De Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, dr W. C. Braat met lezing en lichtbeelden over de oudste kastelen in Nederland. Bovenzaal café De Grot, Oude Singel hoek Beestenmarkt, van 10 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds: vogeltentoon stelling Avibus. Zaal Maria. Gijzensteeg: jubileumten toonstelling De Zanger. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „King Lear". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest, met bas en Collegium Mu- sicum Amstellodamensum. Seheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: pianorecital George van Re- Zaterdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugd verband, G.J.O.-avond voor 12- tot 16- jarigen. Wijkgebouw De Goede Herder, Oude Vest 13, 7.30 uur: instuif, C.J.V. De Valk. Herv. jeugdgebouw, Hoogl: Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit, lezing over de krant. Bovenzaal café De Grot. Oude Singel hoek Beestenmarkt, van 10 uur 's mor gens tot 10 uur's avonds: vogeltentoon stelling Avibus. Hooigracht 84, 3 tot 5 uur: afdeling Leiden Ned. Instituut voor volksontwik keling en Natuurvriendenwerk, herden king van 40-jarig bestaan. Port Acid. Ziekenhuis, 9.55 uur: ver zamelen voor K. en O.-excursie naar nieuwe poliklinieken voor interne ge neeskunde. Zaal Maria. Gijzensteeg: jubileumten toonstelling De Zanger. Den Haag: Kon. Schouwburg, 3 uur: werkgroep Haagsche Comedie met „De Zweedse Vijfhoek", 8.15 uur: Haagsche LEIDEN Prof. Bastiaans heeft gistermiddag, bij de aanvang van de door hem gegeven colleges psychiatrie voor medische kandidaten, een felle aanval gedaan op het huidige regeringsbeleid inzake de uitbreiding van de Nederlandse universiteiten en de ontwikkeling van de wetenschap. Door dit beleid dreigt met name de ontwikkeling van de geneeskunde te Leiden ernstig te worden verstoord. De Leidse universiteit zal tal van voorzienin gen niet kunnen realiseren, die nodig zijn voor een goede gang van onder wijs en- wetenschap. Vele bouwplannen moeten worden terzijde gelegd, de afbouw van een aantal gebouwen moet worden gestaakt. De universiteiten, zijn kinderen va natie, doch als kinderen zijn zij ook zin gevend voor die natie. Juist deze kinde ren worden nu door de eigen ouders be dreigd met een opzettelijke verwaqrlo- Dit alles in het kader van een beste dingsbeperking, waarbij naast een be hoefte aan een verwenning van de massa (belastingverlaging) kennelijk 's lands hoogste waarden het eerst moeten wor den aangetast. De politieke en ambte naarlij ke waanzin gaat zover, dat voor het geld van de schadeclaims die de aan nemers. thans indienen, deafbouw van een aantal gebouwen vermoedelijk ge makkelijk kon worden gerealiseerd. Verwarrend Prof. Bastiaans vroeg zich af voor welk een decadentie wij worden gesteld in een tijd, waarin het zeker niet nodig is de beste ontwikkeling van de hoogste" cul turele waarden zo ondoelmatig te beper ken. Aan de hand vqn vele begrippeD uit de psychiatrie gaf hij een analyse van deze gang van zaken en concludeerde tot een verwarrend beleid van onze re gering. Uit naam van de psychiaters en psychologen vroeg hij naar de diepere motieven die aan deze bested-ingsbeper-, king ten grondslag liggen. Prof. Bastiaans moest wel aannemen dat er dieprelkende stromingen werk zaam zijn, d ie gericht zijn tegen de uni versiteit en verbonden met een haat te gen de Intellectuele elite, waaraan men éénmaal in tijden van nood een zo be voorrechte status toekende. Men denkc in dit verband aan de waardering voor het verzet zoals dat in de novemberda gen van 1940 aan de Leidse universiteit werd begonnen. ZOEKT U EE.\ SthOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig UITVOERINGEN andere 9.15 uur): De scherp- 9.15 uur): Les amants Comedie met „Kinderen van Seheveningen: Kurzaal, 8.15 sidentie-Orkest, met sopraan solisten. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553 De dienst van apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt ook waargenomen door de Zuider-apo theek. De Oegstgeester apotheek is ge- Films Camera (2 en 8 uur, zaterdag 2 en uur): Muiterij op de Bounty (14). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Terug uit de hel (14). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De rode lampjes (18). Rex (2.30, 7.15 schutters (14). Studio (2.30, 7 e (18). Trianon (2 en 8 uur): The bridge on the river Kwai (14). Films (van donderdag af) Camera (2 en 8 uur): La dolce vita (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De heerseres an Atlantis (14 jaar), Luxor (2.30, 7 en (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en de olie (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9 18 jaar). Trianon (2.30, 7 e huwelijk (18 jaar). .Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van wer en van Herman Dijkstra (van 14 nov 1 december). Papengracht 6a: tentoonstelling etsen Leidse studente Christien van der Wolf ot en met 31 december) De Ruif. Jan Vossensteeg 59: werken in Hans Götze (tot 24 december; geo pend 12-20 uur. op vrijdag, zaterdag en zondag van 12-24 uur). 915 uur): Alleman 9.15 uur): Eddie i Les Amants 9.15 uur): Schijn- Dr. A. A. Kampman LEIDEN De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft dr. A. A. Kampman, directeur van het Ned. Insti tuut voor het Nabije Oosten te Leiden, benoemd in de culturele adviescommissie Nederland-Iran. Dr. Kampman zag zich ook benoemd tot lid van de culturele adviescommissie Nederland-Turkije. LEIDEN Gistermorgen om half 12 werd de 3-jarige jongen E. de Boer in de Caeciliastraat aangereden door een drie- wlelige broodwagen. Vermoedelijk met inwendige kneuzingen is de jongen naar het A. Z. gebracht. zing. En zo is de regering bezig één van de beste peilers van zekerheid en stabi liteit van de natie af te breken Aan het slot van zijn betoog riep prof. Bastiaans de studenten op hun energie, die zij getoond hebben te bezitten toen het ging om de collegegeldverhoging, nu in te zetten voor een protest bij de re gering tegen deze misleidende aantasting van de grondvesten van de universitei ten. de Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Helena Adrians drvM Q van Tol en M A Zoet; Franciscus Anthonius zn v A A Owel en T J T Rotteveel; Yvonne Mariflka dr v D Vogelenzang en J E Nolles; Coroelis zn v H P A J v d Spek en M C P Prins; Gwen dolen Elisabeth Maria dr v H T Hoogenboom en I T M Verkuijlen; Johan Charlotte Maria dr v J C Snaar en K P E Fehünger; Arie zn v T Heemskerk en A C de Vreugd; Willem zn v J Renema en H A Puis ter; Helena dr v M Sienat en M J Oudshoorn; Roger William zn v W Vink en M A T M Vermee. GEHUWD: A G Erades en van der Wilk. OVERLEDEN: J A Nijsse 6 r den dochter; W Esveldt *>0 jaar S C Mac Leod r© jaar wed var Groen. M G Kleren en geld gevraagd KATWIJK Mejuffrouw A. J. Varkevisser schrijft ons, dat overal het.land de leden van de Internationale Christelijke Vredesbeweging weer bezig zijn met de Oublaisseactie. Men hoopt, dat deze weer iet zo goed zal slagen als de vorige jaren, want de mensen in Oublaisse kijken al weken van te voren naar dit feest uit. De leden van de ICVB voélen het als een plicht in het grauwe, troosteloze bestaan van bijna 200 mensen wat blijheid te brengen. Oublaisse, het opvangcentrum voor éx- gevanigenen. jeugdige deliquenten, vluch telingen en zwervers, is tijdens de lange winterdagen rond Kerstmis en Oud-< Nieuw overvoL Het is een in-triest ge zicht deze mensen, outcasts van de maat schappij, hier te zien werken en leven. Allen, stuk voor stuk, hebben een leven vol teleurstelling en narigheid achter de rug; door onze maatschappij niet langer geaccepteerd (wat de reden daar- ook moge zijn), vinden ze hier onderdak waar ze zichzelf kunnen zijn, ze onder lotgenoten hun eenzaam heid en hun anders-zijn minder voelen. Maar juist in deze Kerstdagen hebben zij zo'n grote behoefte aan genegenheid, vriendschap en onbaatzuchtige be langstelling, een lach en een hartelijk woord Elkaar kunnen deze mensen, die Studenten Vakbeweging Leiden LEIDEN ,.In 1970 zullen er van de 1.000 in Nederland te verwachten studen ten ruim 45.000 door middel van een stu- dietóelage tot studeren in staat gesteld en worden". Tot deze prognose kwam gisteravond drs. W. Clay in lezing voor de Studenten Vakbeweging in het Prytaneum aan het Rapenburg. Mo menteel zijn er van 52.000 studenten 20.000 bursaal. In zijn rede. die getiteld was „Perspec tieven voor de SVB", toonde de spreker allereerst het bestaansrecht van de SVB door een vergelijking te maken met de maatschappelijke ontwikkeling in Ne derland, waar na 1945 in navolging de werknemers al de belanghebbenden op sociaal-economisch terrein - werkgevers en middenstanders zich georganiseerd hebben. Belangrijke rol Tot aan het ontstaan der SVB bestond r voor studeniten geen organisatie, die hun sociaal-economische belangen behar tigde. Ook de Ned. Studenten Raad kan niet pretenderen dit te doen, aangezien „de studievrijheid van iedere student' zijn uitgangspunt is, daarmee duidelijk de beursstudent verloochenend. Voor deze bestaat nu eenmaal geen studievrijheid. De SVB, die wel opkomt voor zijn belan gen, zal gezien de toeneming var tal bursalen, een steeds belangrijkere rol gaan spelen. Drs. Clay, verder ingaande op de po- sitie van de bursaal, stelde, dat het al of niet doen toekennen van een studietoe lage o.a. afhangt van de bü examens er tentamens behaalde resultaten. Het niet slagen voor een examen kan voor d( bursaal tot gevolg hebben, dat voortzet- van de stude niet meer mogelijk ls. Dit selectiesysteem, dat voor de niet- bursaal helemaal niet van toepassing is, zal daarom In hoge mate aan eisen van objectiviteit moeten gaan voldoen. Het ■oortaan schriftelijk afnemen van ex- mens zag de heer Clay als een van de eisen, die de objectiviteit stelt. Voordat men naar huis ging werd de volgende motie aangenomen: „De Studenten Vakbeweging, afdeling Leiden, constateert, dat beursstudenten aan stringente voorwaarden van tempo en studieprestaties gebonden zijn; niet- beursstudenten zijn niet aan deze voor waarden gehouden, hoewel zij via hun ouders aanzienlijke financiële tegemoet komingen ontvangen. De SVB afd. Leiden is van mening, dat hier met twee maten gemeten wordt, ter. wijl de financiële faciliteiten voor beide categorieën onderling weinig verschil- en dringt er bij regering en Kamer aan de situatie in overweging te nemen te komen tot voorstellen om een ge lijke behandeling van alle studenten te garanderen". zelf nooit liefde ontvangen hebben, die niet geven. „Wij voelen het als onze plicht in grauwe mensenlevens wat vreugde te brengen, hen zover als in ons vermogen ligt te trekken uit de eentonigheid hun bestaan, om mei hen het feest Christus geboorte te vieren en hen Gods liefde voor de wereld, ook voor Oublais- senaren, te laten beleven. Wij willen proberen het Kerstfeest 1964 voor hen tot een echt feest te maken. Woorden zeggen deze mensen vaak ontzaglijk weinig. Wel zijn ze gevoelig voor kleine geschenken, die het leven veraangenamen. Met zakagenda's, kalen ders, potloden, balpennen, zakdoeken en niet te vergeten kleding kunnen we de Oublaisse-bewoners gelukkig maken. Wij zUn van plan met een Volks wagenbusje afgeladen met goederen straks naar Frankrijk te rijden. Al leen, om onze plannen te kunnen realiseren, hebben wij Uw hulp no dig. En wij doen daarom een drin gend beroep op u een gift over te maken op giro mr. 25.88.73 ten name van de heer' I. Byieveld te Haar lem. met vermelding: Kerstactie Oublaisse, óf goederen te zenden naar ondergetekende. Wij hebben meer mannenkleding nodig dan vrouwenkleding, want de Oublaisse- bevolking bestaat uit 170 mannen, 20 wen en 15 kinderen. Wij zijn u dankbaar voor alles wat u zoudt willen geven, hoe klein en gering ook, want deze mensen zijn me kleinigheden zo rijk te maken. Wij persoonlijk zouden heel blij zijn eventuele kleren schóón en heel te ontvangen. Zo komt het Kerstfeest naderbij, voor en voor Oublaisse. Uit naam van de Oublaissebewoners danken wij u nu reeds wat u ook maar voor hen kunt doen en ook u wensen wij een gezegend Kerstfeest 1964 toe!" Mej. A. J. Varkevlsser, Boulevard 118, Katwijk aan Zee. Tel. 2957. LEIDEN. Met deze montagefoto van een onzer redacteuren vragen wij vandaag even uw aandacht voor een uitbreidingsgebied van Leiden dat niet regelmatig in de publiciteit komt, zoals Zuid-West en Noord maar toch wel degelijk belangrijk is, namelijk de Meerburgerpolder, bezijden de Hoge Rijndijk. De wijk ziet zichzelf min of meer als een aanhangsel van de stad. Vooralles en nog wat moeten de bewoners over de brug komen en dan zijn ze er in vele gevallen voorlopig nog niet. Centrale voorzieningen ontbreken, winkels zijn er evenmin en kerkelijk is de polder helemaal een moeilijke uithoek. Gereformeerden moeten naar Leiden-Noord, waar de Petrakerk hun verre doel is, en Hervormden zijn op de aula Asserstraat aangewezen. Anderen in de wijk staan onder de geestelijke hoede van Leiderdorp dat door zijn nieuwe brug gelukkig wat toe gankelijker is geuyorden. J-JET is al vele jaren geleden dat de gemeentelijke woningbouw hier op n gang kwam: de buurt rond Meerburgerkade en IJsselkade. Toen is er lange tijd rust geweest; de uitbreiding ontwikkelde zich niet en niemand kon er hoogte van krijgen hoe de polder eens zou moeten worden. Totdat een honderd royale eengezinswoningen aan de nieuwbouw werd toegevoegd. Er was grote belangstelling voor en de bewoners leven er comfortabel en plezierig. Het cachet van de wijk werd met dit voorname plan ineens een flink stuk opgetrokken. De flatbouw, waaraan Leiden door zijn grondgebrek zo'n acute be hoefte heeft, kon daarop niet uitblijven; een ganse wijk met lage woningen kan de stad zich nu eenmaal niet veroorloven. De flatblokken beginnen nu successievelijk klaar te komener zijn er die op het punt staan bewoond te worden. Zo krijgt deze aparte wijk van Leiden, die als het ware fungeert als schakel tussen het stedelijke woongebied en de andersgeaarde kernen van Leiderdorp en Zoeterwoude het Zijlkwartier aan de Lage Zijde is een opmerkelijke overeenkomst een harmonische opbouw: lage woningwetbouw. eigen middenstandswoningen en flats, in een aan vaardbare verhouding. En ook nog enige villa's! "I/OOR dit naar volwassenheid' groeiende stadsdeel is het van grote betekenis dat de verbindingen beter worden. Wij noemden al de Leiderdorpse brug. Straks zullen ook aan de Wilhelminabrug geen be zwaren meer kleven. En de Hoge Rijndijk wordt een moderne verkeers weg. In de toekomst komt er nog een weg van de nieuwe Leiderdorpse brug dwars door de polder naar een brug over het Rijn- en Schie- kanaal, die (parallel aan de spoorbrug) aansluiting geeft op de Eranchi- montlaan. Als deze verbinding er eenmaal is, ligt de Meerburgerpolder naar drie kanten open. Naarmate de bevolking toeneemt, zal het gemis aan centrale elemen ten zich hier des te pijnlijker doen gevoelen. Wat dat betreft is het Leiderdorpse Zijlkwartier een stuk verder. Wij denken aan scholen, winkels, ruimten voor het werk der kruisverenigingen en speélgélegen- heden voor de jeugd, om de reeks van behoeften maar niet langer te maken. En wanneer zal de dubbele bewoning van vele huizen in het eerste plan worden opgeheven? Het streefjaar is al lang voorbij. Uit dit alles hebt u wel begrepen dat deze polder het niet verdient, te worden veronachtzaamd. De bouw in Leidenvoltrekt zich waarüjk niet alleen in Zuid-West en Noord. „Mors" en „Meerburg"ze dóen weer volop mee in de wedloop naar een beter sleutelstedelijk woonklimaat Deze samenvoeging van vier opnamen was mogelijk, doordat onze ver slaggever in de gelegenheid werd gesteld het hoofdgebouw van het in aan bouw zijnde rk. bejaardenhuis „Roomburg" te beklimmen. Links op de foto de Meerburgerkade en de IJsselkade. Naar rechts de 100 eengezins-koopwoningen. De woningwetflats zijn duidelijk te onderscheiden. Op de voorgrond de lagere vleugel van het r.-k. bejaar dentehuis. Op de achtergrond rechts: het centrum van Leiderdorp. Fotomontage red. NX.C. Advertentie) DE NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor het gedeelte ZOETERWOUDE RIJNDIJK ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 8 december 'Aan de rijks- niversiteit te Leiden zijn geslaagd: kand. c. wijsbegeerte de heer A Rip (Schiedam), rm laude; doet. ex. sociologie; de heei H Wallenberg (Den Haag); doet. ex. aard kunde: de heer G P J Blom (Den Haag); staatsex. not. deel UI: de heer N H B A van Mechel en (Gouda). LEIDEN Het Studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendogaf. Zoals gebruikelijk vertoonde het gedrukte programma de traditionele antiek aandoende uit voering en werd de dirigent, André Presser, „directeur" genoemd over eenkomstig 19de eeuwse gebruiken. Op dat programma stond vermeld, dat het concert te 8.15 precies zou aanvan gen en hoewel we rekening hadden ge houden met jeugdige nonchalance en academische kwartiertjes, we veronder stelden toch dat omstreeks negen het programma al een eindje gevorderd zijn. Het duurde evenwel tot ruim half tien eer, nadat vele commissies en besturen met de hun toekomende lie deren waren toegezongen, het eerste ummer werd ingezet. Rossini's Sinfonia 11 viaggio a Reims, indertijd gecomponeerd bij de kroning te Rheims van Karei X van Frank rijk, klonk zeer aannemelijk en we kon den niet ontkennen dat de keuze hier zeer gelukkig was geweest Minder oor spronkelijk was de gedachte om hierna een der priesterscènes uit Mozarts Zau- berflöte te doen uitvoeren. De bas J. H. Meerdink zong O Isis und Osiris, waarna een vocaal ensemble Sempre-leden het bijbehorende priester koor liet horen. De wat bedeesde, hoe wel zeker niet onmuzikale solist zou op het toneel waarschijnlijk geen indruk wekkende Zarastro geweest zijn (is dit trouwens niet een zeer moeilijke rol wat betreft persoonlijkheidsuitbeeldiug dramatiek?) doch zijn prestatie en van het mannenkoor werden zeer op prijs gesteld, althans het nummer moest worden herhaald. Een uitstekend programma-onderdeel fluit en harp gevoelig werk uit de tijd van zijn Parijse verblijf, waar bij Ada Brussen de harp bespeelde en d< heer M C. Matthijasen de fluit op op merkelijk muzikale en virtuoze wijze deed klinken. Het orkest deed zeer best en zo ontstond een vrij homogene en stijlechte vertolking met weinig schoonheidsfoutj es. Na de pauze stonden nog Haydn's 26ste symfonie Lamentazione, en een scherts- stuk, de 5%-de symfonie „Symphony for Fun", van de Britse componist Don Gillis op het programma. Het laat- nummer bestond vooral uit plagiaten wekte veel hilariteit. Doch ook dat behoort bij de oude traditie. iur van de geestdrift laaide hoog het slot, en van die gloed ge tuigden ook de gebruikelijke toespraken die de bijeenkomst nog geruime tijd ver lengden. Dr. J. van der Veen. Leerzame lezing voor Leidse Natuurvriend LEIDEN De Leidse aquarium- en terrariumhoudersverenlging „De Natuur, vriend" heeft gisteravond in de Petrus- zaal het jaar afgesloten met een leden bijeenkomst. waarvoor een grote belang stelling bestond Ongetwijfeld ging deze mede uit naar de lezing van de heer A. v d Nieuwenhuizen, die onder het motto „De gouden draad" tal van interessante bijzonderheden vertelde over het vogel-, insecten- en vlssenleuen in de vrije na- De heer Van der Nieuwenhuizen ver telde bijzonderheden over de onderschei dene vogelsoorten in de broedtijd en over de manieren (onder meer door schuts- kleuren, afweerhoudingen, vormtekenin» gen enzovoort) waarop insecten zich be schermen tegen hun vijanden, waartoe in het bijzonder de vogels kunnen worden gerekend. Hij vertoonde daarbij tal van zelfver vaardigde kleurendia's. Ook de vorm en kleurveranderingen, die koraalvissen kunnen aannemen om zich te beschermen tegen hun belagers en de opmerkelijke symbiose, die er tussen deze vissen en bepaalde koraalplanten plaats heeft, wer den besproken. Na de pauze vertelde de heer Van der Nieuwenhuizen over vissen uit Azië en Afrika. Dr. W. C Braat LEIDEN De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft dr. Braat, onderdirecteur van het rijksmuseum van Oudheden te Leiden, benoemd in de culturele adviescommis sie Nederland Tunesië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3