Uw probleem is het onze gaat naar Turkije Op en brief aan bisschoppen Pleingroep verontrust over slot concilie Voorlopig nog geen vrijheid in Spanje Staflid van lutherse studio gearresteerd 72 Leviticus-handschrift bij Dode Zee gevonden Ds. W. S. Pontier overleden Een woord voor vandaag FARVERFEST Kerk van Cuba neemt ongekende vlucht Middenstand moet tot een eenheid worden Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Beeld uit villa van Gcero gevonden? 2 WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 ANDERZIJDS NOOD WORDT BUITENGEWOON In het hervormde weekblad „De Gereformeerde Kerk" spreekt een onbekende synodeverslaggever zijn teleurstelling uit over het synode besluit buitengewone wijkge- meenten in te stellen. HU schrijft: TTET is dus toch zover gekomen! -1-1 Het instituut van „Buitengewo ne wijkgemeenten" zal worden op genomen in de ordinanties van de Kerkorde. Wanneer men in de toe komst verhuist naar een plaats, waar een of meer buitengewone wijkgemeenten bestaan, zal men niet meer kunnen volstaan met het in dienen van zijn attestatie bij de kerkeraad, doch men zal uitdrukke lijk te kennen moeten geven tot welke modaliteit men gerekend wenst te worden. Voor aarzelingen j ,g€en Plaats: men moet kiezen of delen. Bij de buitengewone wijkgc- raeente of er niet bij. Toch is dc keuze Met onherroeplijk: mocht de betreffende predikant u tegenvallen, mocht u onheus behandeld worden door een lid van de betreffende kerkeraad, mocht u om welke reden dan ook er „genoeg" van krijgen, dan laat u zich weer overschrijven naar de „gewone" gemeente of zo mogelijk naar een andere buitenge wone wijkgemeente. De Hervormde Kerk biedt thans elk wat wils. We kunnen rustig verkeren in onze eigen buitengewone wijkgemeente zonder verontrust te worden door de anderen met hun afwijkende op vattingen. En toch allemaal samen in één Kerk! Natuurlijk! We worden toch allen „hervormd" genoemd? We behoren allen toch tot hetzelfde administratieve lichaam? TTEEFT deze formele aangelegen- J-A heid voor uw geloof echter nog enige betekenis? Weet u wat zo erg is van het besluit der Synode om deze regelingen op te nemen in de ordinanties van de Kerkorde? Dit: dat de nood, die er in verschillende gemeenten bestaat wegens botsing van de modaliteiten, niet als „nood", als „een doorn in het vlees der kerk" wordt gekwalificeerd door de regeling als „noodvoorziening" op te nemen in de overgangsbepalingen, maar thans wordt gelegitimeerd als ten hoogste nog iets „buitenge woons" in de ordinanties van de kerkorde zelf. Ter synode is betoogd, dat de buitengewone wijkgemeenten niet zó gemakkelijk zullen ontstaan. Wan neer de kerkeraad der gemeente niet mee wil werken, blijft er de „noodvoorziening", die echter zal heten: „wijkgemeente in wording" (ziet u wel hoe hier ook het woord „nood" verdwijnt?). Pas wanneer de kerkeraad zijn medewerking ver leent, kan er gewerkt worden in de richting van een buitengewone wijkgemeente. Deze procedure is echter „streng gebonden" aan de goedkeuring van het Breed Mode- ramen van de synode. Maar wan neer alle betrokken partijen in een plaats vierkant staan achter hun wens een buitengewone wijkge meente te vormen, de kerkeraad om nu eens eindelijk van al het gezeur af te zijn, de „noodvoorziening" om helemaal baas in eigen huis te kun nen zijn, wat kan het Breed Mode- ramen anders doen, dan nog eens een tijdje praten met deze en gene en ten slotte de goedkeuring geven? i legi- ken, dat deze voorstellen achter de bestuurstafel er werden doorgedrukt. Het tegendeel was waar. Men kreeg de indruk, dat het Moderamen inderdaad volkomen open stond voor de grote bezwaren, die werden aangevoerd tegen het deze regeling in de de kerkorde. De sy- plaatsen ordinanties node zélf wilde het zó ders; zij wilde niet afwijken van wat ook de classes in meerderheid hadden geconsidereerd: de voorstel len werden aangenomen met 37 te gen 11 stemmen. Uiterst betreu renswaardig, omdat zal blijken, dat waar eenmaal buitengewone wijk gemeenten zijn gevormd, de terug weg naar de éne gemeente heel moeilijk zal zijn. En dit besluit neemt de synode in een tijd, waarin vooral ook de jongeren schreeuwen om oecumenische samenwerking! Onbegrijpelijk. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De rooms-katho- lieke Pleingroep, die geleid wordt door de bekende pater S. Jelsma is verontrust over wat zich in de laatste week van de derde zitting op het concilie afspeelde. De Plein- groep heeft zich in een open brief gericht tot de Nederlandse rooms- katholieke bisschoppen. Daarin wordt onder meer gevraagd: „Hoe is het mogelijk dat aan de persoon van Maria door de paus een titel wordt toegekend, die enerzijds duidelijk in de debatten is afgewe zen, anderzijds door vele mede christenen niet begrepen kan wor den, maar eerder aangevoeld als verbreding van een niet te ver antwoorden scheiding?" In de inleiding van de brief wordt uit gesproken dat de Pleingroep oprecht ver heugd is over de grote beweging en dy namiek, die het concilie kenmerken. Zij ziet daarin de radicale herontdekking van authentieke evangelische waarheden. De bisschoppen worden verschillende vragen voorgelegd. Behalve de vraag over de nieuwe naam die de paus over de hoofden van de conciliebisschoppen heen aan Maria heeft gegeven (Moeder der (Van c kerkredactie) MADRID Een Spaanse rooms-katho- lieke prelaat heeft de beschuldiging af gewezen dat de Spaanse bisschoppen verantwoordelijk zijn voor het uitstel op het concilie van een uitspraak over gods- dienstvrijheid.Volgens aartsbisschop Vin- cente Enrique y Tarancon uit Oviedo hadden slechts 25 van de 80 Spaanse nisschoppen het verzoek ondertekend om het stuk over de geloofsvrijheid uit te s TT i" tot een vol8ende zitting. Volgens een mededeling van de pers dienst van de Wereldraad van Kerken n^eit deze prelaat wel te kennen gegeven dat de lang verwachte wet, die de pro testanten wat meer mogelijkheden zal geven om adem te halen, niet verder in behandeling genomen zal worden. Eerst moet het Vaticaans concilie zich over het voorstel uitspreken en moet de R.K.Kerk Ds. Talmascliool in Veenendaal VEEN ENDAAL Het eerste-Kamerlia ™r- F- de Gaay Fortman heeft gis termiddag de nieuwe technische school in Veenendaal geopend. Dit miljoen-nprr ject waarvoor minister Van Aartsen on 27 oktober 1962 de eerste steen legde, biedt plaats aan rond 500 dagscholieren. Bouw en inrichting hebben ongeveer 44 Het gebouw bestaat uit drie vleugels, die vanuit een centraal gelegen hal be reikbaar zijn. Het geheel rust op 245 betonnen palen van 6 tot 14 meter lengte Bij de ingang treft men een beelden groep aan die uitdrukking geeft aan de christelijk-sociale strijd in de jaren rond de eerste wereldoorlog, waarbij ds. Tal- ma een voorname rol speelde. De beel dengroep werd ontworpen en vervaar digd door de beeldhouwer Marius van Beek uit Oosterbeek. De hal van de school kreeg een decoratieve versiering die de historische ontwikkeling van Vee nendaal in beeld brengt. Deze wandver siering werd uitgevoerd naar het idee van de Amersfoortse kunstenaar J. T Halbersma. De nieuwe Talmaschool heeft een typi sche streekfunctie en trekt leerlingen aan uit het aangrenzende gedeelte van de Betuwe, het zuidoostelijk gedeelte van de provincie Utrecht en de gehele Gelderse BeroepingswerJi NED. HERV. KERK Beroepen te Haamstede <Zld.): H. Postma te Veendam; te Goor (toez.): A. Brill te Klarenbeek. GEREF. KERKEN Beroepen te Oostburg (Zld.): J. Pasky, Noomen te Wormerveer. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Klundert: J. C. Ravenswaay te Scheveningen. Zuidafrikaanse politie deed" inval Geldige papieren toch nog niet geldig genoeg kerk) wordt gevraagd: Is het de Kerk van Christus niet on waardig, dat bisschoppen en gezagsdra gers op een slinkse manier bepaalde voorstellen proberen door te drukken te gen de overtuiging van de duidelijke, grote meerderheid in? Komen dergelijke onconciliaire, anti- collegiale en bedroevende pogingen o.a. niet voort uit het nog te grote isolement van de paus met name ten opzichte van de overige bisschoppen, met wie hij im mers zelfs wanneer zij allen in Rome zijn slechts zeer schaars en praktisch nooit echt informeel een vruchtbaar men selijk contact heeft? Wordt dit isolement niet, tot schade van de open en gezonde verhoudingen, nog gecultiveerd door een uiterlijke verering en omkleding van het primaat in vormen, die eerder aan aardse glorie dan aan christelijke dienstbaarheid doen denken, eerder aan een vorst boven de zijnen dan aan een dienaar der die naren Gods te midden van de zijnen? Hoe moeten wij het als gelovigen ver staan, dat noch de talrijke indieners van de petitie over de godsdienstvrijheid noch het grote aantal bisschoppen, dat de zg. nota explicativa (die de uitspraak over collegialiteit inperkte) opgelegd kreeg, een officieel protest hebben laten horen? Als het concilie-reglement zodanig is opgesteld, dat dergelijke manipulaties mogelijk zijn, dient dan dit reglement vóór de vierde zitting niet zó veranderd te worden, dat het in overeenstemming is met de bisschoppelijke collegialiteit met de eigen aard en betekenis van t Oecumenisch Concilie? Vijf zendelingen uur in arrest (Van onze kerkredactie) ROODEPORT Twaalf poli tieagenten hebben de lutherse ra diostudio's doorzocht en de daar werkende niet blanken gecontrok leerd op de geldige papieren. De agenten hadden het vooral gemunt op de christen-negers en inspec teerden hun Batoe-passsn. Een van de stafleden van dit radio werk, Andries Blose werd gear resteerd, hoewel zijn papieren in orde waren. De persdienst van de Lutherse Wereld federatie heeft een onderzoek ingesteld naar de gebeurtenissen en meldt dat Andries Blose, die reeds geruime tijd secretaris van de commissie die de Zoeloe-programma's klaar maakt, is teruggezonden naar zijn vorige w plaats, Durban. Hij werd er beschuldigd zich illegaal in Johannes burg op te houden. In de lutherse studio's worden radio programma's opgenomen in het Afri. kaans, Sesotho, Zoeloe en Engels. Deze Drogramma's worden uitgezonden radio „De Stem van het Evangelie' Ethiopië. Dit station is het eigendom de Lutherse Wereldfederatie. De heer Blose is een vroegere onderwijzer. Hij is vooral bekend Geslaagde campagne van protestanten in Braziliaanse stad ARACAJU Als gevolg van een in tensieve evangelisatiecampagne is het aantal protestanten in de Braziliaanse stad Aracaju met 75 procent gestegen. Toen men deze evangelisatiecampagne begon voor te bereiden (eind februari), hadden de tien protestantse gemeenten in Aracaju gezamenlijk 2200 leden. Deze gemeenten (drie presbyteriaans, drie baptist, twee congregationalist, een on afhankelijk en een pinkstergroepf ver deelden dé straten van de stad, die meer dan 130.000 inwoners telt, om elk huls een bezoek te brengen. Men maakte verder gebruik van de radio. Op de hoeken van de straten wer den toespraken gehouden en traden koren op. Bij het begin van de laatste week waren al 1200 mensen gewonnen. De grote evangelisatiesamenkomsten, die als slot van de campagne in het voetbalstadion werden gehouden, deden nog 520 een beslissing nemen. m MASADA Tijdens eten. Orthodoxe Joden fundamenten van het archeologische opgravin- houden zich nog altijd paleis van Herodes de gen in jle buurt van de aan.de regels die daar Grote, dat bij Dode Zee is opnieuw gegeven worden, een handschrift gevon den van een bijbelboek. Het is een 1900 jaar oude rol waarop de hoofdstukken acht tot en met elf geschreven staan van het boek Leviticus. Ongeveer 19 eeuwen oud gestaan heeft en de fun damenten van huizen waar kennelijk bedien den van Herodes woon den. Behalve dit oude ma nuscript werden ook nog 15 potscherven met in schriften gevonden en Dit bijbelboek is op De bijbelrol werd ge- vijftig geldstukken, die perkament geschreven, vonden door een expedi- in ieder geval daar ver- Het begint met de wij- tie die onder leidinr loren zijn voor het jaar ding van Aaron en zijn stond van professor 73 na Christus. In dat zonen door Mozes en Yigael Yadil van de He- iaar hebben Joodse ver- eindigt met een opsom- breeuwse Universiteit in dedigers van Masada de ming van wat rein en Jeruzalem. Er wordt op rotsvesting tijdens een onrein is, wat men wel het ogenblik gegraven aanval door de Romei- «n wat men niet mag tussen de resten van de nen met vuur verbrand. geworden als schrijver len met een zeer positieve christelijke achtergrond. Daarom werd hij gevraagd toe te treden tot de staf van de lutherse studio en de leiding O' de programma's in zijn eigen taal. Reeds in 1961 vroeg hij een vergunning in Johannesburg te mogen wo werken. Geweigerd Volgens de agenten was hem deze vergunning indertijd geweigerd, maar de heer Blose is er nimmer van in kennis gesteld. Ook de Zuidafrikaanse ambte naar die de pas uitreikte die hem toestond naar Johannesburg te gaan. werd van dat besluit niet in kennis gesteld. Sindsdiens is de pas, die Blo se toestond in Johannesburg te wonen, regelmatig verlengd. De politieagenten beweerden evenwel dat de pas vervalst Blose werd naar Durban gezonden, dat hij reeds in 1961 had verlaten en moet een nieuwe werkvergunning aan vragen. Het is heel normaal dat negers bijzonder lang op antwoord moeten wachten en dat dan toch nog een papier geweigerd wordt, meldt de L.W.F. De overval van de politie op de studio's vond plaats op 21 oktober van dit jaar. Zes agenten drongen het gebouw binnen en begonnen de papieren van de niet-blanken te onderzoeken, de andere zes agenten hielden de gebouwen omsingeld. Volkskerstzang in Utrecht UTRECHT Op de volkskerstzangbij- eenkomst die woensdagavond 23 decem ber voor de twaalfde maal in Utrecht wordt gehouden, zal de bisschop va Hertogenbosch, W. M. Bekkers, een korte rede uitspreken. De bijeenkomst wwordt geopend door burgemeester jonkheer mr. C. J. A. de Ranitz. Hij zal ditmaal niet zoals andere jaren de Schriftlezing verzorgen: dat ge beurt nu door drie Utrechtse verpleeg sters, een „gewone" zuster, een non en een diakones. De kerstzang zal direct naar alle Utrechtse ziekenhuizen worden uitgezonden. Iets nieuws op de kerstzangavond in de Margriethal is ook de beurtzang van koren die in verschillende hoeken va hal worden opgesteld, elk met hun eigen dirigent. De massale samenzang (er wordt 8500 mensen verwacht) staat onder leiding van Mees van Huis. „Bijbanen" burgervader verantwoord? ARNHEM In hoeverre mag een bur gemeester „bijbaantjes" hebben? Deze vraag heeft het liberale raadslid van de gemeente Arnhem, tevens lid van de Tweede Kamer, M. Visser, weer eens op geworpen. In de jongste raadsvergade ring prees hij burgemeester Chr. Matser zijn werkkracht, die hij evenwel r aan de gemeente ten goede wenste te laten komen. Tijdens de begrotingsbehandeling zei de heer Visser bang te zijn dat Arnhem- belangen in het gedrang komen, er daar de heer Matser nu weer pre sident-commissaris is geworden van de woningfabriek Kinsan in de Achterhoek. vraag me af, aldus de heer Visser, onze gemeente zaken zou kunnen doen met een bedrijf waaraan onze bur gemeester met zo nauwe banden verbon den is. De burgemeester antwoordde dat de heer Visser geen zorgen behoeft te heb ben, „want intern hebben wij de nodige waarborgen geschapen", Voorts wil ik zeggen dat ik me al vele jaren interes voor de pogingen die worden onder- ?n om de woningbouw meer te indu strialiseren. Vandaar dat ik heb willen proberen met enkele vrienden iets in dit opzicht van de grond te krijgen. DIERENARTSEN WILDEN HOND NIET HELPEN AMSTERDAM Nadat zeven dieren artsen hadden geweigerd midden in de nacht naar het politiebureau aan het Leddseplein te komen om de gebroken poot van een hond te spalken, moest een dieren-EHBO'er er aan te pas komen. Het dier was op de Elandsgracht aan gereden door een auto. Na de zeven vergeefse telefoontjes bel de de wachtcommandant de Dierenbe scherming, die direot een EHBO'er stuurde. De man werd met een politie auto naar het bureau gebracht. NEW YORK De zendingsraad de Lutherse Kerk in Amerika heeft be kendgemaakt, dat vier van zijn zendelin gen en een zoon van een zendingsarts in Tanzania 72 uur zijn vastgehouden en verhoord, omdat zij bij vergissing een op leidingskamp waren binneneelopen van anti-Portugese guerrilla's. Tussenkomst van de Amerikaanse ambassade in Dar es Salaam was noodzakelijk, voordat ue autoriteiten ervan overtuigd waren, dat de zendelingen zich van geen kwaad bewust waren. Bij het incident waren betrokken ds. Robert Ward, Roland Renner de direc teur van een instituut voor lepralijders, met hun echtgenoten en de 25-jarige Jon Moris, die zijn ouders in Tanzania be zocht. Zij waren op reis van de hoofd stad Dar es Salaam naar Singida. twee de Lutherse Kerk in Tangan- jika. Toen zij nog vierhonderd kilometer van de plaats van bestemming verwij derd waren, kregen zij gebrek aan ben zine, vlakbij een kamp, dat later een opleidingscentrum bleek te zijn van het Mozambique Bevrijdingsfront. Zodra zij het kamp betraden, werden zij gearre steerd en beschuldigd van spionage. Dat de auto van ds. Ward een radiozendei bleek te bevatten, versterkte de argwaan van de politie. De zendingsraad weigerde mede te da len, hoe het vijftal Amerikanen behan deld is, voordat zij naar Dar es Salaam werden overgebracht. (Van onze kerkredactie HONSELERSDIJK Op 78-jarige leeftijd is overleden ds. W. S. Pontier, emeritus-predikant van de Gerefor meerde Kerk van Maasdijk. Willem Swerus Pontier werd 2 decem ber 1866 te Rotterdam geboren. Hij be zocht het Gereformeerd Gymnasium te Kampen, het Marnixgymnasium te Rot terdam en studeerde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam theologie. Op 23 februari 1913 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente te Kruiningen Nog geen drie jaar later, op 19 december 1915 deed hij zijn intrede in zijn laatste gemeente te Maasdijk, die hij ruim 37 jaar heeft gediend. Op 3 mei 1953 ging hij met emeritaat. Daarna is hij nog enige tijd in 's-Gravenhage werkzaam geweest als assistent in de evangelisatie- arbeid, en heeft hij te Honselersdijk bij stand in het pastoraat verleend, toen de pastor loei geruime tijd ziek was. Met de overledene is de laatste var het bekende Westlandse predikanten- kwartet Kramer. Van Minnen, Pontier en Troost heengegaan. H\j heeft zeer veer classicaal werk verricht. Vanaf de op richting was hij redacteur van de West landse Kerkbode. In de organisatie var zendingsdagen In het Westland had h( een belangrijk aandeel. Ook bewoog tat zich op het gebied van de evangelisatie. Ds. Pontier heeft eveneens verschei dene regionale functies vervuld Anti-Revolutionaire Partij en thuisfront van de Vrije Universiteit. Ho was medewerker van het Gereformeerd Mannenblad. Bij zijn emeritering werd ds. Pon tier benoemd tot ridder Oranje-Nassau. De begrafenis vindt plaats zaterdag te Maasdijk op de algemene begraafplaats na een rouwdienst in de Gereformeerde Kerk, die om twee uur aanvangt. Kerknamen zijn misleidend LONDEN Een bekend Anglicaan heeft verldaard. dat de namen ..katho liek", ..orthodox" en ..protestant" on juist zijn om er bepaalde groeperingen an het christendom mee aan te duiden. De domheer Bernard C. Pawley schreef _it in zijn boekje „Anglican Roman Re lations". Hij noemde de benamingen aan duidingen voor oude controversies en ge vaarlijke samenvattingen van verouderde half-waarheden en te weinig zeggende be weringen. Het spreken over een gedoopte christen s van een niet-katholiek is ongeoor loofd; de Griekse en Slavische kerken als orthodox aan te duiden zodanig, dat deze benaming niet is toe te passen op enige andere kerk is misleidend en een hele groep kerken protestant te noemen suggereert, dat hun hele reden van be staan stamt uit de controversies uit de zestiende eeuw. Iedere kerk altijd en overal, als zij waard is de naam van Christus te dra gen. moet er tenminste naar streven te gelijk katholiek, orthodox en protestant te zijn. niet alleen om misvattingen te MOSKOU De Russische minister var buitenlandse zaken. Gromiko, zal een be zoek brengen aan Turkije. De juiste da tum moet nog worden bepaald. Gromiko bevindt zich thans in New York. waar hij de leiding heeft van Russische V.N.-delegatie. Zijn verblijf Turkije zal een tegenbezoek zijn voor 1 bezoek dat zijn Turkse ambtgenoot Fe doen Cemal Erkin verleden maand s Rusland bracht Er staat een wonderlijke belofte in Jesaja 43. Daar zegt God: „Vrees niet, want Ik heb u verlost, Ik heb u bij uw naam, geroepen, gij zijt Mijn." God roept maar niet in het algemeen. Hij spreekt zo heel persoonlijk. In zekere zin zouden we kun nen zeggenHij roept niet alle mensen. Maar dan mogen we er niet van maken dat Hij sommige mensen niet roept, maar dat Hij de mens persoonlijk aanspreekt. Tegenover wat ge noemd wordt een „algemene verzoening" staat niet éen ge deeltelijke verzoening"maar een „persoonlijke verzoening". Daarom mogen toe het persoonlijk voornaamwoord bij God gebruiken en spreken van „mijn God". Maar we mogen nim mer denken dat Gods verlossing ons in een soort luilekkerland brengt, waar wij niets meer behoeven te doen, waar wij ons kunnen baden in het zonlicht van Gods genade. Want als God beloofd heeft te verlossen, dan gaat Hij verder en zegt: Wan neer gij door het water trekt, ben Ik met u: gaat gij door rivieren, zij zullen u niet wegspoelen: als gij door het vuur gaat, zult gij niet verteren en zal de vlam u niet verbranden." Het volk van God wordt op weg gestuurd. Het moet wateren doorwaden, stroomversnellingen overwinnen, door prairie- branden trekken. Het volk van God zal door gevaren omringd zijn. Maar in die gevaren zal God nabij zijn, helpen, kracht geven, de weg wijzen. Daarom zei ds. Hoekendijk reeds: God heeft ons geen gemakkelijke reis beloofd, maar wel een be houden aankomst. Wij lezen vandaag: Openbaring 12. VLOERKLEED FARVERFEST: chic vloer kleed met zéér hog# pool. vachtzacht, grote acala van tinten, gemêleerd, gedessineerd of effen. Vraag folder F 2 aan Veneta N.V., Hilversum. Predikant vertelt over zijn land (Van onze kerkredactie) RÜSCHLIKON „Hoewel wij een socialistische staat wonen met atheïstische inslag, hebben wij toch ren, dat God ons land niet heeft verlaten en dat zijn heerlijkheid niet tijd en plaats gebonden is." waren de woorden van een baptisten predikant over zijn eiland Cuba. Dominee Uxmal Livio Diaz, die pre dikant is van de baptistenkerk in Flo rida, zei dit in een toespraak Rüschlikon in Zwitserland, waar hij op het ogenblik studeert aan het Theo logisch seminarium van de baptisten. Volgend jaar zal hij weer naar Cuba terugkeren. De boodschap van het Evangelie, zo vertelde de predikant, is aan het begin van deze eeuw door Amerikaanse zende lingen naar Cuba gebracht De kerken echter die ontstonden waren gekenmerkt door gebrek aan nationale leiders, finan ciële afhankelijkheid en een bekrompen verbijsterend conservatisme. Drie of vier jaar geleden verlieten de UTRECHT De heer J. B. A. Hurkmans, voorzitter van de Ne derlandse Rooms-Katholieke Mid denstandsbond, heeft vanmorgen op de verbondsvergadering er nog eens aan herinnerd dat de samen werking met de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond be droevend is, waardoor de zo nood- genamcr ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Algesal zakelijke samenwerking tussen de centrale middenstandsbonden on mogelijk wordt gemaakt. De heer Hurkmans hoopt dat 1965 op dit punt een beter beeld zal geven, maar hij stelde als voorwaarde dat het de Koninklijke Ned. Middenstandsbond moet zijn die haar houding wijzigt. De heer Hurkmans roemde het contact met de christelijke middenstandsbond. een beschouwing van het loonover- in de Stichting van de Arbeid zei hij het te betreuren, dat de standpun ten niet nader tot elkaar zijn gekomen. Volgens de NRKM zou een redelijk com promis zijn: behoud van de in 1964 ge realiseerde inkomensverbetering voor de werknemers, met daarnaast nog een aanzienlijke verbetering in de oude dags- en weduwenvoorziening die op 1 januari haar beslag zal krijgen, maar zonder een sterke nominale loonstijging die toch weer door hogere belastingen, re premies voor de sociale verzeke ringen en noodzakelijke prijsverhogingen ou worden opgesoupeerd. De heer Hurkmans herdacht tijdens :ijn rede de in februari van dit jaar over leden grand old man van de NRKM, J. A. Koops uit Venlo, zonder wie de rooms- katholieke middenstand niet over zulk organisatie zou beschikken als nu het geval is. De heer Koops is meer dan 25 jaar voorzitter van de NRKM geweest en lid van de Eerste Kamer voor de KVP. Amerikanen het eiland en lieten alles over aan de Cubanen zelf. Toen ging men zien, dat leken bet werk van de fuedlkanten overnamen en dat een onge- ooflijk groot aantal jonge mensen zich met het kerkewerk bezig gingen hou- Als voorbeeld noemde ds. Diaz de uit breiding van het baptistenseminarium in de Cubaanse stad Santiago. Men had er een aantal kamers bij moeten laten bou wen, omdat er een record aantal in schrijvingen van 28 studenten was bin nengekomen. SANTIAGO Dat men in Cuba ook oecumenisch bezig is blijkt wel uit een samenkomst onlangs in de rooms-katho- lieke kathedraal, waar vijfhonderd pro testanten en rooms-katholieke geestelij ken en studenten van de het seminarium aanwezig waren. Hier werd een lezing gehouden over de moderne rooms-katho lieke theologie. Deze bijeenkomst, die de eerste was van die aard werd gearrangeerd door bet baptistenseminarium van Santiago. HAVANNA Een hoogleraar van ditzelfde seminarium dr. Adolfo Ham is nu benoemd tot secretaris-generaal van de Cubaanse evangelische raad van ker ken in Havanna. Op de jaarvergadering van deze raad traden drie kerken toe: „The Christian Pentecostal Church" met in het totaal 1.250 Jidmalen, de „Curch of Nazarenc" met vijfhonderd en de „Church of God" met 170 lidmaten. POZZUOLI (Italië) Een marmeren beeld, waarvan het hoofd ontbreekt, is opgehaald uit de Golf van Pozzuoli ten noorden van Napels. Het beeld is eens wellicht eigendom geweest van Romes beroemdste spreker en advocaat. Cicero. Het twee meter hoge werk, dat 600 Kg weegt, werd gevonden op de plaats, waar volgens de overlevering een villa van Cicero aan zee gestaan moet heb ben. De plaats, waar de villa gestaan heeft, ligt thans evenals het grootste deel van het oude Pozzuoli. beneden de zeespiegel Het gebied, waar zich een aantal gedoofde vulkanen bevindt, zinkt langzaam maar zeker weg. Het beeldhouwwerk een prachtige vrouwenfiguur in hellenistische stijl overgebracht naar het oude amfithea- r van Pozzuoli. waar andere beelden die uit zee opgehaald zijn, plaats hebben gevonden. H.B.S. en GYMNASIUM RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 Verzoek van lezer: Een lezer wil weten of het nog te krijgen of te koop kent dit dat hij bij aanvaarding aan- gaarne de volledige tekst weten en de is? sprakelijk zal zijn voor zijn volle aan- dichter van een gedicht, dat aldus be- Antwoord: Het verhaal stond in de deel in de schuld. U kunt echter zelf bundel prozaverhalen, getiteld „Stille onder dit voorrecht (dus beneficiair) ~l-"J geschreven door G. „Het disputeren. strijders" ges Het boerenvolkje wordt meestal als Schrijver. Het boek. dom versleten. Kok te Kampen, is echter i iet r aanvaarden, waarbij irakelijk wordt vooi nalatenschap. Nu Doch, wie hen allen dom mag he- de boekhandel verkrijgbaar. U kunt weigert, is het beste tekst beschikt of dat Die weet het niet. Het gaat over een boer. die voor het nog kans ziet het tweedehands eerst in een grote stad komt. veel geld krijgen, uitgeeft en een huis ziet, waarin studen ten college geven. Vraag: Een erfenis levert eer Een lezeres wil graag weten waar de saldo op. De notaris raadt ons dan ook bundel „Harptonen" te krijgen is. aan de nalatenschap beneficiair te niet verder de schulden van en van de broers net de notaris in overleg te treden. Hij kan u desgewenst een nieuw formulier toezenden. De u te broer moet echter in zijn eigen belang een duidelijke gedragslijn kiezen. Hij kan immers zonder risico de volmacht negatief ongetekend doorzenden of aan de nota ris terugsturen. Hij kan ook de notaris erzoeken hem een volmacht Brieven, die niet z(jn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra- 5en. die niet onderling met elkaar i verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. r het nadeli- werping te zenden. Hij kan voorts volle aanvaarden, dooh beneficiaire broers vaarding is het beste. Raad hem dit aan. nen en Dit maakt hoge proceskosten voor af- s deze volmacht wikkeling van de boedel onnodig. Laat 1-* t..» hpm jn ejk geva] met (je notaris jn iverleg treden. Dat de het bekende lied „Grootvaders klok." Een volmacht tot beneficiaire Tot onze schande hebben we het niet ding is gezonden aan een onz__ kunnen vinden in de vele bundels, die met het verzoek deze te tekenen we doorzochten. Misschien kan een on- door te zenden. Nu is ons deze volmi zer lezers mededelen, in welke bundel zeer onduidelijk. Daarin ontbreekt het het gedicht voorkomt. woord „beneficiair" en de naam van de 0 notaris. De volmacht houdt de machti- notaris" niet is ingevuld, Vraag: Jaren geleden (in 1931 of 1932) ging in om ter griffie van de Arrondis- omdat de mogelijkheid uc werd op tweede Kerstdag voor de radio sementsrechtbank de verklaring uit te notaris iemand anders zendt om de for- v0°rgedragen door brengen, dat zij de nalatenschap onder mele beneficiaire aanvaarding te de in die tijd bekende christelijke voor- het voorrecht van boedelbeschrijving drachtskunstenaar Arie Post. Later heb aanvaarden. De genoemde broer wil ju u_* - .1 j j 1 niet tekenen maar ook niet doorzenden en zegt de volmacht te zullen vernieti gen. Nu willen de overigen weten hoe .er^?r moeten handelen om niet in één meter hoog worden op zijn" minst Antwoord: U kan hiervoor gebruiken: a gewone ligustrum ovalifolium, per 100 ƒ12 tot ƒ20, naar gelang van de beraad verzoeken of ten leeftijd, enz.; b. fagus silvatica, gewone beuk, ƒ15 tot 35 de 100; c. berberis thunbergii atropurpurea, zeer mooie ro de berberis, ƒ12 tot ƒ40 de 100; d. accer ipestra, Spaanse hak, ƒ30 tot ƒ40 de 100. begrijpelijk langzamer de snelst groeiende is wat ik het nog eens gehoord in een kerst wijding van de Nederlandse Chr. vrou wenbond te Middelharnis. Het was geti teld „Kyrie eleis". Het handelde over jonge vrouw, die in verwachting in gesprek met haar dochtertje over het Kerstkind. De moeder sterft in de kerstnacht. Ik zou het zo graag in richten. Een notaris kan niet alles zelf doen. Vraag: Wat voor soort heg kunnen eenmaal terug Wij raden u aan de planten na de planting tot op ongeveer 30 centimeter terug te snoeien, zodat er flink nieuw schot ontstaat en ze van onderen niet te kaal worden. U heeft moeilijkheden te geraken. Antwoord: Aanvaarding onder recht van boedelbeschrij' de als beneficiaire moet vrij vlug groeie.. twee jaar de gewenste hoogte bereiken, hetzelf- Kinderen moeten er niet door kunnen. ing. Ale^de De heg moet in het voorjaar geplant door e..„tJ worden. Hoe liggen ongeveer de prij- doorbraak vernield, zolang deze nog zetten van ongeveer 60 cm hoogte i daarna de haag planten. Zo kan er niets dan wordt de haag ook niet bij jong i

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2