Dijkbreuk bracht Hazerswoude vannacht in grote verwarring le kust en te keur Vijf schapen in Boterpolder verdronken Zandzak-dammen onder Oostbrug en Gerebrug EEN BEZORGER Hagenaar nam bocht te ruim: f 150 boete Yredeskerk niet vóór Pasen klaar »64 NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1964 ken ien. I Dinsdag Zomerzorg, Stationsweg 35a, 8 uur: filmavond VOLA (oud-leerlingen Am- bachtsschool). Petruszaaltje fnaast Petruskerk. Lam- Imenscnansweg), 8 uur: De Natuurvriend, ■geestelijke vergadering, Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 7 tot 8 iuur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds JNed. Gemeenten. Rijksmuseum Oudheden, 3 uur: dr. H. Borger te Bonn over het begin van het Christendom in Rijnland na de vondsten der opgravingen. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: galaconcert studenten-muziekgezelschap Sempre Cres- Icendo, 6.30 uur: receptie. I Hal station ,7 uur nam: afd. Leiden <Ned. Chr. Reisvereniging, vertrek per trein om 7.17 uur voor bezoek aan sy nagoge Den Haag. Doelenkazerne, 8 uur: ontspannlngs- avond Welzijnszorg Koksschool. Oegstgeest: Zaaltje Willem de ZwIJ- kerkerk, 8 uur: Stichting huishoudelijke •n Gezinsvoorlichting, de heer Van der Mark van Buurmans bloemenmagazijn tover het maken van kerststukjes. Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 uur: Kieuw Rotterdams Toneel met ..Zoo of je menslievende moordenaar". fDen Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ber nard Kruysen, zang. Schevenlngcn: Kurzaal, 8.15 uur: fepaanse dansen. Woensdag itzen-l Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering geenPe'clse vereniging van Postzegelverza- oolctmelaars. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: afd. Leiden gall fed. Ver. van Huisvrouwen, ledenver- ligeudering. va,aki Wykgebouw Het Boshuis, 7.30 tot 10 sociëteitsavond Herv. wijkgemeente -jshuizerwijk (komen en gaan wanneer P 8e'men wil: muziek, leestafel, gesprek enz.) Aula acad. ziekenhuis, 8 uur: afd. Lei- Ned. Roode Kruis, uitreiking var indsteiner-plaquettes en -medailles aan bloedtransfusiedienst. Camera. Hogewoerd, 7 en 9.15 uu ichterfri O. -film, „De Kampioen-leugenaar" Nieuwe Beesten- nam.: ruil Philatelist en-centrum Geref. jeugdhuis. Breestraat 19, 8 Open-Deuravond, naar het Bosland :n opSuriaame. t'akffl Hlllegom: Hervormde kerk, 8* •pltvoering Weihnachts-oratorium door fillegomse Oratoriumvereniging (Lize 'choo sopraan, Hannelore Pennink alt, n le Fêvre tenor, Henri Blackman bas Zuidhollands Orkest). Ben! Leiderdorp: Dorpshuis, 8 uur: burger- Hem^vond voor nieuw-ingekomenen. waj] Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Komedie met „Maria Stuart", u Den Haa*: Diligentia, 215 uur: to- J vieelgroep Arena met „De kikkers". Schevenlngcn: Kurzaal, 8.15 uur: •Orkest, met sopraan en fluit- dist. 1 *e*'l Donderdag "et Stadhuis, 2 uur: vergadering gemeen- rdlng.'eraa<i (begrotingsbehandeling), voort- sloteafetting om 7.30 uur. Bovenzaal café De Grot, Oude Singel aufcek Beestenmarkt. 8 uur: opening (ltentoonstelling Avibus (tot 10 uur pend). Zomerzorg, Stationsweg 35a, 8 i_.. enootschap Nederland-Engeland, kerst- itmoeting, prof. dr. A. A. Prins hristmas Carols. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep Cen- um met „De dienstlift" en „De min- aar" (in samenwerking met Leids Acad unstcentrum) Gehoorzaal. 8 uur: Residentie-Orkest. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Erna poorenberg sopraan en Geza Frid piano. Scheveningen: Kurzaal. 8 uur: Charles mavour, „Tour de chant". Oegstgeest: Emmalaan 39. 8 uur: afd. eiden Kon Ned. Natuurhist Vereni ng. dr. S. J. van Ooststroom over zijn sekten verzameling. Vrijdag Stadhuis, 2 en 7:30 uur: vergadering imeenteraad (begrotingsbehandeling). Gehoorzaal, 8 uur: Leidse kunstkring ^oor Allen", Chinese zanger Yi-Kwei Academiegebouw, 4 uur: inaugurele ratie prof. dr. C. A. Zaalberg, gewoon Dogleraar in de Ned taal en letterkunde De Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, dr C. Braat met lezing en lichtbeelden fer de oudste kastelen in Nederland. Bovenzaal café De Grot. Oude Singel aek Beestenmarkt, van 10 uur 's mor as tot 10 uur 's avonds: vogeltentoon- lling Avibus. Zaal Maria. Gijzensteeg: jubileumten- tostelling De Zanger. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: laagsche Comedie met „King Lear". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned «merorkest. met bas en Collegium Mu rom Amstellodamensum Scheveningen: Op Gouden Wieken, 15 uur: pianorecital George van Re- esse. Zaterdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugd- erband, G.J.O.-avond voor 12- tot 16- Wijkgebouw De Goede Herder, Oude 'est 13. 7.30 uur: instuif, C.J.V De Valk. Herv. jeugdgebouw, Hoogl: Kerkgracht I. 8 uur: jongerensociëteit, lezing over e krant. Bovenzaal café De Grot, Oude Singel pek Beestenmarkt, van 10 uur 'smor- FM tot 10 uuris avonds: vogeltentoon- jelling Avibus. j Hooigracht 84, 3 tot 5 uur: afdeling Men Ned. Instituut voor volksoDtwik- P'rig en Natuurvriendenwerk, herden- fng van 40-jarig bestaan. Port Acid. Ziekenhuis, 9.55 uur: ver helen voor K. en O.-excursie naar peuwe poliklinieken voor interne ge- (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE Een breuk in de dyk van de Dorpsvaart bg de Bo terpolder heeft gisteravond de gemeente Hazerswoude op de been gebracht en tot diep in de nacht wakker gehouden. De breuk ontstond vrq vroeg in de avond op de plek waar de fa. Jongejan uit Middelharnis voor de provin cie een nieuwe duiker had aangebracht. Het tussen de twee damwanden gestorte dykzand moet hot op een of andere manier hebben begeven. De ene damwand was wegens het gereed komen van het werk, gisteren voor 'n deel verwijderd. Omstreeks twee uur had men het gevaar voor verdere overstroming bezworen. Toen zag men kans de toevoerwegen van het water af te sluiten met zandzakken e.d. Toch zijn ongeveer vijf schapen in de Boterpolder tussen Voorweg en Gerepolder verdronken. De vijf boerde rijen, van De Frankrijker, Smits, v. d. Bosch en Vermeulen, hebben het net nog droog kunnen houden. Dank zij het onvermoeibaar werken van politie, brandweer en vele vrijwilligers heeft men honderden stuks vee kunnen redden van verdrinking. (Advertentie) DE NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor het gedeelte ZOETERWOUDE RIJNDIJK Spoedige indiensttreding. Nadere inlichtingen: Abonnementen afdeling Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden. Telef. 31441. Leids kantongerecht LEIDEN Een 31-jarige directeur uit Den Haag werd gisteren door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot een boete van f 150 of 30 dagen, alsmede voutwaaideluke intiekkmg van lijn fijbe»oegdheid voor zes maan den, proeftijd een jaar. In het begin van dit jaar kreeg hij dezelfde ver oordeling. Evenals destijds dankte hij gisteren de straf aan het op roekeloze wijze een inhaalmanoeuvre maken. Ditmaal had hij in de bocht van rijks weg 4 bij het Haagse Schouw een auto ingehaald en wel zo ruim, dat hij met een tegenligger in botsing kwam. De directeur vond dat de schuld va botsing bij de tegenligger lag, die te links had gereden. Zelf zou hij niet over de witte streep zijn gekomen. De officier het tegendeel van mening en eiste f 100 onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Een 25-jarige automobilist uit Lelden as op 13 september op de Julianalaan in De Kaag na cafébezoek uit de bocht ge vlogen. De officier eiste niet alleen f 100 of 20 dagen, maar ook voorwaardelijke in trekking van rijbevoegdheid voor maanden, aangezien hij het voorafgaande gebruik van alcohol een strafverzwarende omstandigheid achtte. De kantonrechter veroordeelde de Leidenaar tot f 75 en (als waarschuwing) de geëiste voorwaarde, lijke ontzegging. Hoewel een 42-jarige asslstent-bedrijfs- Zo zag vanmorgen de verdronken Boterpolder er uit. De boerderij van De Frankrijker staat nog hele maal in het water, hoewel dat ul belangrijk was gezakt. een telefoontje, zodat hij maatregelen kon nemen. En de politie. Waar de heer Van Gelder ook aan dacht, was de fa. Versloot uit Aiphen aan den Rijn te bellen om zand. Hij kreeg te horen: „We komen meteen met twintig kub op twee Op een eiland De heer R. M. J. de Frankrijker van de Voorweg was in het dorp de bus geweest. Toen hü heen ging zag hü wel de brandweer staan, maar hü vermoedde nog geen onraad. Op de terugweg, ongeveer kwart over tien. werd hij tegengehouden. „Weet je dat de polder onderstroomt?" vroeg men hem. „Ik geloof dat Güs de Ruiter daar de mensen had gealarmeerd. Hij kwam bü zijn broer Leen aan de War- naarkade met dit nieuws." Vanmorgen zat de heer De Franrijker midden in het water: „Het is misschien meter bij m'n deur vandaan ge weest. Maar het is nu al zichtbaar ge zakt, gelukkig." Dat zei hij vanmorgen negen uur. Hij zat zagezegd op een Sluisdeuren „Daar moet je scDopper voor zijn", vertelde hij over zijn neef, diie de tegen woordigheid vsm geest had de sluisen in de Rijn te gaan sluiten. Schipper Ge rard de Frankrijker was ervan op de hoogte, dat de keerdeuren bij 't Zwaan tje en bij de Vier Heemskinderenbrug de poldervaarten beveiligen bij een breuk in een binnendijk. En met het sluiten van die keerdeuien ging hij zich be- Het dorpswater stroomde zeer snel, omdat het bü de dükbreuk zo gemak- kelük in de ongeveer twee meter die pe Boterpolder kon wegvloeien. Het peil in de sloten zakte tot zo'n kleine meter beneden normaal. Zo kwamen enkele woonarken aan het Kromme Jaagpad geheel op het droge te liggen. In liet water De brandweer heeft zich aanvanke lijk met het dichten van het gat in de dijk bezig gehoudem. Dat lukte niet, omdat de ongeveer 1.50 5 2 ter brede sleuf steeds uitsleet". Bü dit werk is brandweerman Gerrit Havenaar nog in liet kolkende gat gevallen. Men had hem er echter weer vlot uit, wat ook niet zonder gevaar lukte" heer De Frankrijker. Men zag spoedig in dat er andere maatregelen moesten worden genomen Dacht men aanvankelyk het gat te kun nen dichten, dit bleek ijdele hoop. Toen kwam het idee ter sprake, de toevoer vaarten af te dammen. Met vereende krachten is men daaraan begonnen. Hier voor koos men de Oostbrug en de Ge rebrug in de Warnaarkade uit. Hazeslaapje Brandweerpersoneel en helpers druk doende met balken en ander materiaal het gut in de dijk te dichten. Tijdens dit nachtelijke werk zakte brandweerman Gerrit Havenaar plotseling in het snel stromende water. Twintig meter verder kwam hij boven, waar hij snel weer aan land werd geholpen. Zaal Mairia, Gijzensteeg: jubileumten toonstelling De Zanger. Den Haag: Kon. Schouwburg, 3 uur: werkgroep Haagsche Comedie met „De Zweedse Vijfhoek", 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Kinderen van de zon". Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Re sidentie-Orkest, met sopraan en andere solisten. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553 De dienst van apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt ook waargenomen door de Zuider-apo theek. De Oegstgeester apotheek is ge opend. Films Camera (2 en 8 uur, zaterdag 2 en 6 uur): Muiterij op de Bounty (14). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Terug uit de hel (14). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De rode lampjes (18). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De scherp schutters (14). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Les amants (18). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van wei >n van Herman Dijkstra (van 14 nov - 14 december). De machinist van gemaal C van dc Hazerswoudschc Droogmakerij, de 65- jarige C. de Gelder, vertelde: „Om eer uur of negen kwam Arie (16). de zoor van boer De Groot, binnen. Hij zei: buurman, het zit niet goed in de pol der. Toen ik buiten kwam hoorde ik het water kolken. Ik zag dat de dük was doorgebroken." Instructie-avond Hü ging meteen weer naar binnen, de telefoon. „Daar heb ik groot alarm geslagen. Ik heb zo'n beetje iedereen gebeld." En dat was dan o.a. gemeente architect M. Noordam, die tevens com mandant van de Hazerswoudse brand- is. „Die brandweermensen had den juist hun wekelükse instructie- avond. dus konden ze meteen komen", zegt dc heer Van Gelder. Ook poJderopzichter J. Dekker kreeg De eerste hoeveelheden zand die op deze plaatsen werden gestort verdwenen snel weer met het zeer snel stro mende water mee Losse ladingen zand brachten dus geen uitkomst. Toen is overal zakken gaan opsnorren die met zand vulde. Deze bleven na woede pogingen eindelijk wel op hun plaats. Maar onder de Warnaarkadebrug kreeg men het water omstreeks half drie pas tot stilstand. En toen was het grootste gevaar bezworen. Vrijwel alle Hazerswouders wa de been. óf om mee te helpen met •an zandzakken, óf om te kijken hoe zou aflopen. Velen zijn daardoor vannacht maar aan een hazeslaapje toe gekomen. in de Boterpolder gevestigde boer derijen hebben het er niet eens net slechtst afgebracht. Men kon de gebou wen net nog droog houden cn het vee binnen brengen, voor zover dat nog niet leider uit Leiden nog geen rijbewijs be zat, kocht hij enige maanden geleden al vast een auto. Hy was in zyn pas verwor ven bezit gaan rondtoeren en op het kruispunt GeverstraatDe Kempenaer- straat verleende hy geen voorrang aan een van rechts komende auto. De els tegen hem luidde f 80 of 16 da gen. „Misschien kan het feit, dat ik kort daarna mijn rijbewijs haalde, als een ver zachtende omstandigheid gelden" opperde verdachte, doch de kantonrechter was het niet met hem eens en veroordeelde con- „U stond met een onverlichte brom fiets büna midden op de weg en vormde zo een gevaar voor het verkeer", wees de officier een 18-jarlge bloembollenkwe ker uit Stompwijk terecht. De jongeman had met zün bromfiets aan de hand op de Leidseweg te Oud Ade in de avond van 9 november met zün zwager die in een auto zat, staan praten. Een motorrüder reed tegen de links van dc auto staande brom- De kantonrechter maakte van de eis Cf 75 of 15 dagen) een vonnis van f 40 of Een hoeveelheid 400 varkens van fokker De Kooter bleef ook nog net droog. Anders was het met de boeren het dorp, die in de Boterpolder nog kleinvee had staan. Daar kon men in donker niet zo goed bijkomen. Vanmor gen wist men ons bij de politie, wa vier man tot diep in de nacht touw zijn geweest, nog niet te vertellen hoeveel schapen waren omgekomen, van wie ze waren. Wed zyn er ongeveer tien schapen gered. De polder loopt gestadig leeg mo menteel, hoewel er vooral op de lager gelegen plaatsen nog veel wa ter staat. De. gemalen A, B en C lo op vol vermogen en men heeft goede hoop het water binnen korte tijd weer op zijn plaats te hebben. Wat er achterbleef en blijft is een troosteloze, modderige bedoening. Jubilarissen bij De Sleutelstad LEIDEN. De Leidse zwem- en polo vereniging „De sleutelstad" hield een Sinterklaasfeest voor de jeugd. Er namen 270 kinderen aan dit feest deel en deze genoten van enige films, terwyl het hoogtepunt uiteraard werd gevormd door het bezoek van Sinterklaas. De dames Van Rooijen, Bon. Werter en De Klerk en de heer Bon werden gehuldigd omdat zij de kinderen al 12% jaar les geven. Vrijwilligers vullen koortsachtig de zakken met zand, dat werd aan gevoerd op platte wagens die door tractoren werden getrokken. Zoekt U een Gouden armband of collier voor 70.- en 100.- of 300.- en 800.-. JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prüzen. ALTIJD VOORDELIG Mevr. Tr. Massaar-v. Driel bedankt als dirigente LEIDEN. De bekende dirigente me- rouw Tr. Massaar-van Driel heeft de directie van het Maranathakoor van de Herv. wykgemeente Morskwartier alhier an het Hervormd kerkkoor „Hart en Stem" te Leiderdorp, om persoonlijke redenen, neergelegd. Beide koren heeft zij vele jaren gedirigeerd. U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook Maar u kunt ook 'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl LEIDEN Het zal niet mogelijk zijn, de nu in aanbouw zijnde Vredes- kerk van de Herv. wijkgemeente Levendaal (aan de Burggravenlaan) vóór Pasen 1965 te openen, zo ver namen wij. Dat is aanvankelijk wel het streven geweest, maar het lukt be slist niet. De uitvoerder hoopt nog steeds, de kerk in de komende zomer te kunnen opleveren maar of hy daarin zal slagen hangt voornamelijk van het weer en van de aflevering van de materialen af. Er wordt dagelijks met ongeveer twin tig man aan de kerk gewerkt. De arbeids voorziening levert geen problemen op. Het skelet van de kerk is nu klaar. Met de opbouw is men begonnen. In de wijkgemeente Levendaal houdt ïen er rekening mee. dat de kerk in september volgend jaar ter beschikking komt Dat zou wel een byzonder begin van het nieuwe seizoen. V redeskerkkoor opgericht LEIDEN. In een gisteravond onder leiding van ds. D. J. Vossers gehouden vergadering (wükgebouw Levendaal) werd besloten tot oprichting van een kerkkoor dat in de volgend jaar te openen Vredes- kerk aan de Burggravenlaan op hoogtü- dagen medewerking ln de eredienst zal verlenen. Het is de bedoeling, dat het koor zal zingen als de kerk (wellicht in september) wordt geopend. De eerste repetitie hoopt men te hou den op vrijdag 15 januari in de aula van de ulo-school Asserstraat. Het voorlopige bsstuur bestaat uit de heer J. Vavier, voorzitter, de heer P. H. Smittenaar secretaris, mevrouw S. J. Kriek-van Dijk, penningmeesteresse. en de dames Kalkman, algemeen adjuncte. en Piso, bibliothecaresse. Het secretariaat is gevestigd Korevaarstraat 34. waar men zich als lid van het koor kan opgeven. Er zyn reeds 20 leden. Open-Deuravond over Bosland Suriname LEIDEN Naar het Bosland van Su riname. Onder deze titel nodigt Biizon- der Kerkewerk van de Hervormde Ge meente ieder die hiervoor belangstelling heeft uit woensdagavond naar Breestraat 19. benedenzaal, te komen. De heer P. Staffeleu zal aan de hand van een uit gebreide reeks kleurendia's, aangevuld •net geluiden en stemmen via de band recorder. vertellen over ziin verblijf in Suriname. Hü woonde ook een tijd in het Bosland en had dagelys contact met Indianen. Mevrouw Koopman zal zendingsliede- n zingen. In de pauze wordt de bezoe kers een koD koffie aangeboden. De bijeenkomst begint om acht uur 1 staat oi.v. dr. P. L. Schoonheim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3