Nieuwe leidse Courant MOSKOU HERVAT KOUDE OORLOG MET PEKING Paus Paulus aan dood ontsnapt Duizend rebellen geven zich over t Russische leiders verbreken stilzwijgen Maarschalk Malinofski is waarschijnlijk uit de gratie Spoorbaan van Hofpleinlijntje is verzakt Drie pensiongasten in vlammen omgekomen Lawines in de Alpen eisen zeven doden Zweeds schip vergaan: acht man verdronken Maandag 7 december 1964. 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD 1^31 Abonnementsprijzen p.v „Stantvastigh is gheblev mijn hert in teghenipoef p.m. 3.35, p.kw 10,05 Toenemende wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt en slechts op enkele plaatsen wat motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk storm achtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 MOSK ÏIÏJ tue C( lien ope klaring" MOSKOU Aan de vooravond van de dag, dat het centrale comité van de Rus- communistische partij bijeen zou komen, hebben de nieuwe Russische leiders openlijk tegen communistisch China uitgesproken. De nieuwe „oorlogsver- tegen Peking kwam erop neer. dat sedert het aftreden van Chroesjtsjef niets in de verhouding tussen Moskou en Peking is veranderd, blad. ver<jer hebben Brezjnef en Kosygin door middel van een lang hoofdartikel in het irtijorgaan Prawda bekendgemaakt, dat er maatregelen zijn genomen om buitenspo- ige concentratie van macht bij één man te verhinderen. In het licht van deze nieuwe Mjontwikkelingen wordt verwacht, dat binnen afzienbare tijd wijzigingen worden aange- Ibracht in de tegenwoordige Russische regering. Enkele ministers die onder Chroesj- ijef dienden, zouden de laan worden uitgestuurd. In dit verband noemt men de naam i Malinofski, de minister van defensie, die nauw persoonlijk contact onderhield met afgezette premier. 2640. BREZJNEF geen dictator. Twee doden en 3 f 100 miljoen r brandschade i LONDEN Twee douanebeambten hebben zaterdag het leven verloren bij grote brand in een goederendepot i dc spoorwegen in Londen Meer i 300 brandweerlieden zijn actief ge feest. De schade beloopt naar schatting "0 miljoen gulden. Ontploffende benzine i whiskey veroorzaakten hoge steek vlammen. e beambten raakten Ingesloten outen kantoor op de bovenste iieping. Er gingen 600 goederenwa- 300 motorvoertuigen veriore* een enorme hoeveelheid kersi Russische radar rondom Cuba HAVANNA Kapitein Antonio Nunez imenez, president van de Cubaanse aca- imle van wetenschappen, heeft bekend emaakt. dat Cuba door Russische raaar nringtd zal worden en dat vijftig me- orologische stations op het eiland ge duwd zullen worden. De eerste van deze stations zal aan het ind van het jaar in het zuiden van de jovincie Camaguey functioneren. Met de openJijke verklaring van Brezjnef en Kosygin is de koude oorlog met Peking hervat. Zowel Moskou als Peking namen na de val van Chroesj tsjef een afwachtende houding aan. Premier Tsjoe-En-lai kwam zelfs naar Moskou en praatte een week lang met de nieuwe Russische bewindslieden. Maar er was geen uitzicht op een verzoening. Begin november opende het partijblad van Mao, De Rode Vlag, een nii aanval op Moskou. Brezjnef en Kosygin werden beschuldigd, dat ze het beleid van Chroesjtsjef voortzetten. Na deze eerste aanval volgde de ene aantijging na de ander. Met de bijeenkomst van het centrale comité voor de deur. moesten de opvol gers van Chroesjtsjef wel van repliek dienen. En zij deden dat gisteren in dui delijke bewoordingen in de Prawda. De val van Chroesjtsjef wordt dan een interne Russische aangelegenheid ge noemd. waarmee Peking zich niet mag bemoeien. Verder wordt betoogd, dat de MALINOFSKI tn ongenade Twee paters in Kongo vermoord LEOPOLDSTAD/BRUSSEL/NEW 0RK Kongolese regeringstroepen nder leiding van blanke huurlingen ebben gisteren de linkeroever van rivier de Kongo op de rebellen eroverd. Zeker duizend opstande ngen zouden zich hebben'overge- even. In het stadion van Stanley- voorts een massaproces ge- oerd, waarbij twintigduizend men- sn werden ondervraagd op hun po- 235, activ teiten. Tachtig van hen| puden schuldig zijn bevonden aan :is-6mcnspanning met de rebellen en i het openbaar terechtgesteld zijn. P hun beurt hebben de rebellen on- meer twee Nederlandse paters n wor ermoord, de 40-jarige A. Vervoort it Zijtaart en de 45-jarige W. van 'etten uit Eindhoven. ES )L 52, W De regeringstroepen hadden zaterdag al •strekt ngekondigd, dat zij een grootscheepse nval tegen de opstandelingen zouden mrf3111 an ondernemen. Zij waren daartoe in wnleystad de rivier overgestoken en 'dden op de andere oever een brugge- 'ofd gevormd. Bovendien hadden vlieg- igen boven de linkeroever pamfletten on ïeworpen waarin de rebellen werden plomi 'geroepen zich over te geven. Nadat in de nacht nog tweehonderd mi. ilari 'airen waren overgestoken, kon de aan- beginnen. Ook waren vliegtuigen in- schakeld, die het door de rebellen be tte gebied met raketten bestookten. Na n kort gevecht waren de regeringstroe- -1ren de toestand meester, mede doordat le'e rebellen zich overgaven. erscheide- s morbierstellingen van de opstandelin- - konden worden vernietigd. fr\ °e twee Nederlandse paters zijn op piwelijke wijze om het leven gebracht werdei door de rebellen de missiepost "gesleept naar een brug. waar ze met E handen op de rug werden vastgebon- Jn- De rebellen dwongen hen te knielen if ht n 'oop van hun 8eweer °P hun n probeerde het leven van de paters nog te redden door tussenbeiden te komen, maar zij werd ter plaatse dood gestoken. Vervolgens waren de beide pa ters aan de beurt. Ook werd nog een an dere non doodgeschoten. Vlak bij de plaats van executie werden zij begraven. Veiligheidsraad Zeer waarschijnlijk zal de Veiligheids raad morgen 'de klacht van meer dan twintig landen behandelen, waarin wordt gezegd, dat „België en de Verenigde Sta ten. met goedvinden van Engeland, mi litaire operaties hebben uitgevoerd in Stanleystad". Het betreft hier de red dingsacties met parachutisten die tot doel hadden blanke gijzelaars uit handen van de Kongolese opstandelingen te red den. Tot de landen die. de klacht hebben ondertekend, behoren vijftien Afrikaanse staten. Intussen heeft de Sowjetunie be sloten. per vliegtuig wapens naar de Kon golese opstandelingen te sturen. Hiertoe zou zijn besloten tijdens het onderhoud van de „minister van defensie" van de rebellen Soumialot. en de Russische am bassadeur in Egypte. Het fgeheimel on derhoud had plaats in Kairo. waar Sou mialot enige tijd heeft vertoefd. Hij zou hier ook gesproken hebben met president Nasser, die eveneens toegezegd heeft wa pens te zullen sturen. Soedancse autoritei ten verlenen eveneens de nodige mili taire steun aan de rebellen. Er zouden al verscheidene vliegtuigen met wapens aan boord naar Stanleystad zijn gevlogen. Arrestaties In het weekeinde zijn twee belangrijke figuren in Leopoldstad gearresteerd. Het zijn de directeur-generaal van de lucht- vaartmaatschapij Air-Kongo. Albert Moe- kendi-Kizito, die het protest van de Kon golese studenten in België tegen de ac ties van de Belgische para's in Stanley stad en Paulis zou hebben ondertekend, en de voorzitter van het gemeenschappe lijke Kongolese front en de Nationale Kongolese beweging de partij van wij len Patrice Loemoemba Antoine Kiwewa. Er zouden ook nog enkele lei- persoonsverheerlijking en dictatuur van Mao hindernissen zijn op de weg van hei Chinese communisme. In Rusland, zo gaat de Prawda verder, bestaat geen dictatuur meer. Het land wordt ..door het volk" geleid. In deze tijden, aldus de nieuwe Sow- jetleiders, moet de dictatuur worden af geschreven. Dit systeem is nu niet mee bruikbaar. Hulde van Tito voor Chroesjtsjef President Tito van Zuid-Slavië heeft vandaag bij de opening van een partij congres in Belgrado ex-premier Chroesj tsjef geprezen, die „ondanks de vergis singen en tegenslagen van de laatste ja ren een grote rol heeft gespeeld bij de de-statnisatie en veel heeft gedaan ten behoeve van de persoonlijke vrijheid van de Sowjet-burgers en van de we reldvrede", Tito verweet de Chinese leiders dat zij „de wereld met alle middelen hun wil willen opleggen en het centrum van de internationale arbeidersbeweging naar China willen verleggen". Ulbricht kritiseert bureaucratie OOST-BERLIJN De Oostduitse com. munistische leider Walter Ulbricht heeft in een toespraak tot het centrale comité van de Oostduitse communistische partij onder meer kritiek geleverd op de bu reaucratie die de vooruitgang in Oost- Duit-Duitslan had belemmerd ..Men moet de economische wetten volgen", aldus Ulbricht. „Hoe meer deze worderl toegepast, des te sneller kunnen wetenschappelijk-technische vorderingen worden gemaakt. In het verleden is het echter vaak evoorgekomen dat de voor uitgang door buraucratie werd geremd". Oostduitse sergeant vannacht gevlucht BERLIJN Een twintigjarige sergeant van het Oostduitse leger is vannacht naar het westen ontsnapt, aldus de Westber- lijnse politie. De vluchteling was in uni form maar hij had geen wapens bij zich toen hij aan de zuidelijke rand van de stad, geen muur staat, door. drie prikkel draadversperringen heen kroop. Fransen zwijgen over kernproef PARIJS Autoriteiten van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben vandaag geweigerd een bericht dat Frankrijk verleden maand op zijn proef- trerrein in de Sahara een ondergrondse kcrnontploffing tot stand heef gebracht, tc bevestigen of te ontkennen. Over het algemeen wordt echter aangenomen dat deze proef wel degelijk heeft plaats ge vonden ter voortzetting van het Franse kern-programm. van de Nationale Kongolese bewe ging zijn aangehouden. it de intrekking van de mijnconces- sles in Katanga door premier Tsjombe betreft, wordt uit Brussel vernomen, dat de Belgische regering de Kongolese pre mier om een nadere uitleg heeft ge vraagd. Volgens dc Belgische regering tou Tsjombe zijn besluit genomen hebben onder internationale politieke en econo mische druk. Ook zouden dc Fransen hun invloed hierop wel eens kunnen hebben uitgeoefend, aldus Belgische politieke kringen. In het gebied rond de Kongolese stad Boen ia zijn zaterdag 66 gijzelaars door de blanke huurlingen van premier Moise Tsjombe bevrijd. Onder hen waren 61 geestelijken die zijn bevrijd uit het pen sionaat van Fataki waar zij zich vier dagen lang verborgen hadden gehouden ROME Het Italiaanse vliegtuig waarmee paus Paulus gisteren Bombay naar Rome terugkeerde bijna in botsing gekomen met Turkse straaljagers. De jagers, die het pause lijke toestel escorteerden, vlogen z< dicht bij dat de vleugels bijna die var het lijntoestel raakten- De piloot, En rico Angelini. zond onmiddellijk noodsignalen per radio uit maar de militaire vliegtuigen bleven hun koers vervolgen. De Turkse vliegers ze'.f schenen van geen gevaar bewust, want toen zij in die gevaarlijke positie vlogen wuifden zij naar de passagiers van het pauselijke toestel. Aan boord van het lijntoestel heerste gedurende 25 minuten een on beschrijflijke verwarring. Alleen de paus bleef tijdens de consternatie kalm en keek belangstellend naar de Turkse Het incident gebeurde op 10.000 meter hoogte, toen de vier straaljagers hun positie namen aan beide zijden van het pauselijke toestel. De twee aan de lin kerzijde hielden een behoorlijke af stand. maar het paar aan de rechter zijde vloog zeer dicht bij. soms iets beneden dit toestel en soms op dezelfde hoogte. De punten van hun vleugels waren slechts een meter verwijderd van die van het verkeersvliegtuig. Onmiddellijk trachtte de piloot. Angelini, kontakt te krijgen met het Turkse grondstation omdat hij de straaljagers niet kon bereiken daar hij de golflengte van hun radio niet kende. Angelini kreeg geen kontakt met de grondstations doordat de radioverbindingen waren ge. stoord. De Turkse straaljagers veran derden pas van koers toen het pause lijke toestel een wolkenveld binnen vloog. ROTTERDAM Het oostelijk spoor van de Hofpleinlijn in Rotterdam is over een lengte van enkele tientallen meters verzakt. Dit gebeurde toen men in de buurt van de halte Klei weg bezig was de baan drie meter te verhogen omdat er ter plaatse voor een nieuwe weg van de gemeente Rot terdam een onderdoorgang moet ko men. Ondanks de voorzorgsmaatregelen is ten gevolge van de slappe ondergrond een deformatie opgetreden in de dieper gelegen grondlagen waardoor de baan onder het oostelijk spoor verzakte Het is buiten dienst gesteld. Gelukkig lig gen de twee sporen op een vrU grote 'afstand van elkaar, zodat het westelijk spoor intact is gebleven en nu gebruikt kan worden voor treinverkeer in beide richtingen. Aangezien het hier een uur- dienst betreft, zullen er in de reizigers- dienst geen vertragingen optrede» Zodra door nieuwe metingen lt aan getoond dat de ondergrond zich heeft geconsolideerd, zal men beginnen met het herstel van het oostelijk baan- gedeelte. Zaterdag is de 46-jarige G. Eggermont uit Westdorpe met zijn bromfiets veron gelukt toen hij naar zijn werk bij de Nederlandse Stikstofmij. te Sluos- kil reed Op enkele tientallen meters afstand van de fabriekspoort stond een aanhangwagen geparkeerd, waar hij tegen aan is gereden HEVIGE BRAND IN HEERLERHE1DE HEERLEN Bij een brand in café annex pension in Heerlerheide zijn zaterdag drie pensiongasten om het leven gekomen, terwijl een vier de bewoner werd gewond nadat hij vanaf de eerste etage door een raam op straat was gesprongen. Overdekt met ernstige brandwonden moest hij worden opgenomen in een zieken huis. De brand werd even over twee in de vroege morgen ontdekt door voorbijganger. Deze waarschuwde de eigenaar, die met zijn vrouw, dochter fchoonzoon nog in de keuken aan 1 werk was. De brand woedde toen al hevig dat van reddingspogingen geen sprake meer kon zijn. Er waren dertien pensiongasten. Tien konden zich in veiligheid stellen. De brand duurde tot over 7 uur in de i gen. De Heerlense brandweer tast de oorzaak nog in het duister. Misdrijf acht men uitgesloten. Het staat vast dat de brand in de café-ruimte op de be gane grond is ontstaan. Daar brandde kolenhaard. namen van de slachtoffers zijn: de 21-jarige ongehuwde fabrieksarbeid ster A. M. van Wijk uit Roermond, de 66-jarige weduwnaar H. Opgenoorth. ge pensioneerd mijnwerker en de 22-jarige ongehuwde stoffeerder W. J. Walraven lit Venray. ZEIST Een felle brand heeft zater- Europa door sneeuw geteisterd GROTE delen van Europa zijn dit weekeinde geteisterd door zware sneeuwval die op enkele plaat sen lawines tot gevolg had waarbij doden zijn te betreuren. Vooral Oostenrijk en Zwitserland hadden het zwaar te verduren. In het Zwitserse kanton Graubünden kwamen bij lawines vier personen om het leven, twee Italianen en twee Zwit- Bij de Italiaanse plaats Me-rano werden twee herders door een lawine bedolven en in Oostenrijk was een Duit- :r het eerste lawineslachtoffer. In Bregenz. waar aanhoudende sneeuw val het lawinegevaar vergroot, zijn ruim honderd Oostenrijkse arbeiders die met de bouw van een dam zijn belast, van de buitenwereld afgesneden. Zij hebben - hun verblijven genoeg voedsel voor enkele dagen. In de toeristendorpen wer den rkiërs gewaarschuwd op beveiligde banen te blijven. In West-Oos-tenrijk ligt de sneeuw nu ruim een meter hoog. maar meer sneeuw zit in de lucht. In Zuid-Duitsland waren de wegen onbegaanbaar. In Hongarije werden de luchtverbindingen stopgezet. Franse toe ristendorpen maken zich klaar voor de grote invasie die na elke sneeuwval plaat9 heeft. Ook Bclgic had te lijden van het win terse weer. Wegen waren onbegaanbaar in de Ardennen en auto's moesten on beheerd achterblijven. Enkele dorpen waren zelfs onbereikbaar geworden. Niet alleen Europa, ook Amerika deed mee Vooral het noordoosten moest het ontgelden. Hier lag al veel sneeuw, maar c-r kwam nog meer bij. Op de spie gelgladde wegen verongelukten twintig personen. Twee Ned. kustvaarders aan de grond SKELLEFTEAA (Zweden) Acht opvarenden van het Zweedse schip Grauten (499 ton) dat zaterdagavond voor de kust van Noord-Zweden is vergaan, zijn naar alle waarschijnlijk heid omgekomen. Een ander Zweeds schip heeft het einde van de Grauten op de radar gezien. Het ging zeer snel in zijn werk. De hoop nog overlevenden aan te treffen werd de bodem ingeslagen na dat drie opvarenden volkomen be en werden aangetroffen op een klein reddingsvlot. Een van de ver misten, een zeventienjarige jongen, maakte zijn eerste zeereis. Hij was slechts vijf uur matroos toen zijn schip zonk. DUBLIN Het 499 ton metende Ne derlandse vrachtschip Karei van het bevrachtingskantoor en Cargadoorsbe- dryf Carebeha N.V. te Groningen is gisteren voor de Ierse kust by een wes terstorm bij het rotsachtige eiland Mut ton, aan de grond gelopen. De elf op varenden waren ongedeerd en weigerden het schip te verlaten. Er zou geen ge vaar voor het schip bestaan. IJMUIDEN De Nederlandse kust vaarder Teunika (199 ton)t eigendom van de rederij A. Polder uit Amsterdam, is gisterochtend bij Callantsoog gestrand. Uit IJmuiden is onmiddellijk de sleep boot Hector vertrokken. Het schip is geladen met China-klei. GRIMSBY In vier minuten tijd is het Belgische vissersvaartuig Zeemeer min zaterdag in de monding van de Humber gezonken na in aanvaring tc zijn gekomen met een Britse treiler. De Zee meermin wilde schuilen voor de zware storm en trachtte tussen twee Britse treilers door te varen niet ir. de gaten hebbend dat het laatste schip gesleept werd. De uit vier koppen bestaande be manning is gered. De Nederlandse kustvaarder Teu nika, die gisteren aan de grond liep bij Callantsoog. Het schip was ge laden met China-klei en was onderweg van Schotland naar Ant werpen. Drie bokken tillen Escotia uit water (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM De Escotia van Phs van Ommeren is vlot. Drie bokken van Van den Tak hebben gisteren het bin- nentankschip letterlijk opgetild en in het water gezet. Zoas bekend, liep het schip vrijdag middag, toen de schipper, komende van de Oude Maas, te vroeg naar rechts afdraaide bfj het opvaren van de Nieu we Waterweg, op de westelijke wal van het z.g. Kruiteiland. Direct werd met behulp van sleepboten getracht de Es cotia uit haar benarde positie te ver lossen, wat echter niet gelukte. Nieuwe pogingen, in de loop van zaterdag onder nomen. leverden evenmin succes op. Toen werd de hulp van Van den Tak ingeroepen. dag het grootste gedeelte van de proef - boerderij De Bunzing van het Instituut voor veeteeltkundig onderzoek in de as gelegd. Veertig stieren, tachtig varkens en honderd koeien en kalveren konden met behulp van omwonende boeren bij tijds uit de stallen worden gered. Een ongeveer drie jaar oude stier (door het personeel gekenschetst els gevaarlijker dan een woedende leeuw"! werd door de politie met karabijnschoten neergelegd, nadat het 1500 kilo wegende dier in het weiland de bedrijfsleider van de proef- boerderij op de hoorns had genomen en flink had verwond. De brand is ver moedelijk onstaan door kortsluiting op de hooizolder boven de stallen. ZEIST Een paard, dnie klaveren en 37 varkens zijn zaterdagavond omgeko men in een brand, die de veeschuur van de heer L. P. van Romen, in korte tijd in de as legde De schade loopt in de tienduizenden. HULP SCHOOT TOE Dronken duo sloeg agent bewusteloos (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vermoedelijk met een hersenschudding en met enkele bloedende hoofdwonden ligt de 27- jarige hoofdagent L. de Kraa thuis op bed. Hij is zaterdagnacht door twee dronken mannen in dc Schalkburger straat afgetuigd, toen hij hen aanmaan de niet zoveel lawaai te maken. De politieman kreeg van een van de annen geheel overwacht een harde stomp tegen zijn gezicht, waardoor hij op straat viel. De andere aanvaller nam de gelegenheid te baat om hem een harde trap tegen zijn hoofd 'e verkopen, waar door hij enkele seconden buiten bewust zijn geraakte. Onverwachte hulp daagde op in de gedaante van twee echtparen, die een ander zagen gebeuren en toeschoten de mannen tegen *e houden. De 23- jarige straatmaker^ N T. kon vastgehou den worden. Ondanks enkele schoten in de lucht van hoofdagent De Kraa, die inmiddels weer bij zijn positieven was gekomen, vluchtte de andere man. Zijn identiteit is echter bij de politie bekend. Zijn maat heeft de geweldpleging reeds bekend en tevens dat hij en zijn maat inbraakje hadden gepleegd in een cafetaria aan de Paul Krugerlaan. waar zij kauwgom en snoepgoed hadden ont vreemd. Hoofdagent De Kraa is bekend gewor den doordat hij in maart een kind van de dood heeft gered door het toepassen van mond op mond beademing, waarvoor hij juist vrijdagmorgen van de hoofd commissaris een beloning heeft ontvan gen. De Gaulle dreigt Frans-Duits verdrag op te zeggen De New York Times meldde van daag dat president De Gaulle de Vere nigde Staten heeft meegedeeld het Frans- Duitse verdrag te zullen opzeggen als de Westduitse regering deelneemt aan de door Washington voorgestelde multilate rale kernvloot voor de NAVO (MLF). Volgens de correspondent in Parijs van het blad heeft de Franse president de Amerikaanse regering er voorts van in kennis gesteld, zich ook te zullen ver zetten tegen een NAVO-kernmacht waar toe op het land gestationeerde vliegtui gen en projectielen behoren. Generaal De Gaulle zou zijn stand punt vorige week in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur in Parijs. Charles Bohlen, hebben kenbaar gemaakt. In één oogopslag Luther King en de Engel sen pag. 2 Segni treedt af Wilson bij Johnson Sport Anita weer thuis Luchtfiets in de maak pag. 7 Raketten op stoom pag. 7 Minder steden (maar grotere) pag. 7 pag. 5 pag. 5 pag. 6 Pag. 7 (jtnvT) ..Je behoeft niet bang te zijn in het donker. Ik heb een sterke zak lantaarn bij me.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1